Buitenland. HENGSTEN, geboren in 1901. Ie Prijs P. Barendregt, Beverwijk2e pr. N. D. Kaan. Wieringerwaard 3e pr. niet toegekend. MERRIËN, geboren in 1899. Ie Prys W. Schermerhorn Ez,, Znidschermer2e pr. S. Ligthart, Warmenhuizon. MERRIËN, geboren in 1900. Ie Prijs J. L. T. Groneman, Wieringerwaard2e pr. P. Barendregt, Bever wjjk. MERRIËN, geboren in 1901. Ie Prijs J. L. T. Groneman. Wieringerwaard 2e pr. P. Barendregt, Beverwijk. VEULENMERRIËN gedekt in den dektijd van 1908 met haar venlen van de vorige dekking. Ie Prijs J. L. T. Groneman, Wieringerwaard 2e pr. P. Barendregt, Beverwijk. FLVUnOEDIBRTBIli. KIPPEN van zuiver inlandsch ras. Ie Prijs D. J. Bakker, Alkmaar2e pr. N. Jol, St. Panoras. WYANDOTTEN. Ie en 2e Prijs C. E. Mulder, Utrecht. Eerv. verm. J. Boot, Ursem. LEGHORN. Ie Prijs J. Kes Jr., Alkmaar2e pr. N. Kuiper, Alkmaar. MINORCA'S le Prijs N. Kuiper, Alkmaar; 2e pr. Job. van den Berg, Alkmaar. HAMBURGER ZILVERLAKEN. le Prijs C. van der Hilst, Alkmaar. GANZEN. le Prijs D. Veldhuis, Zuidschermer. KAAS. FABRIEKSKAAS (Edammer). Wegende pl.m. 2 K.G., minstens 200 stuks. le Prijs H. Harp Barsingerhorn, toegekend door den Bond van Kaasmakers aan den maker 2e pr. Kaas- fabriek Oudorp. COMMISSIEKAAS, alsvoren. Wegende pl.m. 4 K.G., minstens 50 stuks. le Prijs J. de Klerk Hz., Schermer2e pr. T. Corne- lisse Mz., Uitgeest. MIDDELBARE KAASalsvoren. Wegende 6 K.G., minstens 40 stuks. le Prijs niet toegekend 2e pr. W. Schermerhorn Ez., Znidschermer. OPLEl§IEBlIVe. Eervolle vermeldingen werden toegekend als volgt D. Pijper, Enkhuizen, een Shetlandsche ponnyhengst, 2j/2 jaar A. J. v. d. Kamer, Alkmaar, 3 reuzenkonijnen P. v. d. Bosch, Oterleek, 2 reuzenkonijnen met jongen K. Schoone, Stompetoren, kippen N. Jol, Sint Pancras, langbans en zilver faisant. Burgerkring. Om mede hare sympathie met de landbonwfeesten te betuigenhad de Vereeniging Burgerkring besloten haar gewoon jaarlijksch feest te geven op den tweeden dag der tentoonstelling. Zij heeft daar waarlijk wèl aan gedaan en hare poging is even als 't geheel, met zeer gunstigen uitslag bekroond, 't Weer was weder uitstekend en daarvan hangt bijna alles af. Op den gewonen tijd had entree en optocht naar den Hout plaats, alwaar in de »groote laan'' de volksspelen zouden gehouden worden. Als altijd was een overgroote massa volks daarbij ver tegenwoordigd en tijdens do spelen werd dit aantal nog aanmerkelijk vergroot. Achtereenvolgend werden gehou den le Ringsteken en Sleuteltrekken, waaraan 16 paren deelnamen in aangespannen karretjes, 2e Wielerwijdstrijd door 24 deelnemers en tot slot een Hemdenrace op hitten, het meest in den smaak vallend gedeelte van volksspelen Allen haddenblijkens de nu en dan onbedwing* bare juichkreten, pleizier maar bij 't laatste num mer ging het hier en daar over in uitgelaten pret, die sommigen zoo ver bracht, dat ze tot verhooging van de jool hunne honden in de baan lieten vliegen en blaffen tegen in het zadel springen toen iemand hem op zijn schouder tikte. »Dag, Joseph." Het was een kerel als een boom in burgerkleeding van ouderwetsch model, dien Joseph op den eersten aan blik niet herkende. Met verbaasden, wreveligen blik zag hy den vreemdeling aan, toen herkende hij hem plotseling en een glans van vreugde verspreidde zich over zijn gelaat. »Rochns 1 Wat drommel, jij 1 Zoowaar, ik had je niet aanstonds wat zie je er uit J" »Er uitzien Hoezoo «Waar kom je vandaan »Waar zou ik vandaan komen Uit Pillkehmen kom ik. Gisteren nacht vertrokkenheden met den Silesische trein hier gearriveerd, van avond weer terug. Enkel uit vriendschap voor jou, Joseph. Dezen wedren moest ik zien al zouden ze me thuis de geheele hel op mijn nek sturen Ik heb niemand iets van mijn plan verteld, zelfs mijn oude nietik ben stilletjes vertrokken. Je moet weten dat ze me daarginds vervloekt kort houden. Ge lukkig, mijn jongen, dat ik je tenminste nog een oogen blikje spreek. «Waarom ben je niet op de tribune gekomen Of naar de zadelplaats gegaan We hadden dan die paar uur samen kunnen zijn." »Neen, neen, gekheid 1 In dit pak 1 De oude heeft te Insterburg een nieuw voor mij besteld en tot het klaar is moet ik in dit ellendige, wollen ding loopen. Het is een winterpak, en dat bij zooveel graden hitte Stel je zoo iets voor Joseph voelde iets in zijn keel dat hem het spreken belette. Zijn vriend Rochusdie het van al de kameraden steeds het trouwste en beste met hem gemeend had, deze groote puffende zweetende man in het grove leelijke costuum Hij, de vroegere schitterende kurassier 1" «Rochus." Geen ander woord kwam hem over de lippen, sprake loos echudde hij de breede handen van zijn vriend, die trots de gloeiende hitte in een paar zeer elegante, licht grjjze handschoenen staken. Misschien waren het juist de kampende hitten. Eigenlijk eene ongepaste aardigheid, zoo zullen er tenminste zeker de deelnemers over spreken. Alles ging onder overgroote belangstelling zjjn gewonen gang tot ongeveer 6 uur. De uitslag van de wedstrijden was, als volgt Ringsteken: le pr. J. Helder te Alkmaar, 2e pr. J. Balder te Alkmaar, 3e. pr. 8. Rol te Alkmaar. Sleuteltrekken: le pr. mej. N. Dekker te Scher- meer, 2e pr. mej. J. Over te Oude-Niedorp, 3e. pr. mej. M. de Boer te Heer hugowaard. "Wielrijden: le pr. J. van Gent te Amsterdam, 2e pr. G. Roos te Amsterdam, 3e pr. G. Stouten te Haarlem. Deze rijder, die lid was van de Club D. O. 8., ontving icplaats van den toegekenden prijs in geld, liever een of ander kunstvoorwerp. 4e pr. J. van der Toijne te den Haag, 5e pr. H. Rijkens te Sappemeer. Hemdenrace: le pr. Westen te Alkmaar, 2e pr. Muis te Alkmaar, 3e pr. Mooijboer te Alkmaar, 4e pr. Smit te Alkmaar, 5e pr. Weder (Omval) bij Alkmaar. Deze laatste prijs werd aangeboden door den Heer J. F. Moens, voorzitter van de Afd, Alkmaar van de Holl. Maatschappij van Landbouw. 's Avonds werd, evenals dit reeds eenige malen vroeger geschiedde, het slot van 't feest gegeven in het lokaal Harmonie en op het Doelenveld, alwaar op een plan kier, rondom a la giorno verlicht, zeer veel dansende paren toonden dat een Bal Champêtre, vooral bij zulk stil, mooi weer nog wel in den smaak valt en men er met veel genoegen eenige uren aan kan deelnemen. Anderen die meer de afwisselingen van een café chantant-gezel- schap verkiezen, vonden daartoe een goede gelegenheid in de zaal, alwaar door de heeren Solzer en Hessen van Rotterdam, eenige specialiteiten waren geëngageerd, die door solo-zang, aardige duo s en komische voordrachten, de stampvolle zaal, blijkens het luid applaus, zeker langen tijd aangenaam bezig hielden. Een enkele maal, vooral wanneer 't buiten een oogenblik pauze was, scheen 't wel wat te vol en minder stil, maar alles bij elkander genomen, heoft Burgerkring weder alle eer van haar werk en mag zeker met veel genoegen op dit slot der landbouwten toonstelling terugzien. Tentoonstelllngskoe. Onze stadgenoot, de heer J. F. van der Oord, is door aankoop eigenaar geworden van de vette koe, die door den Nederlandschen Slagershond, ter gelegenheid van de landbouwtentoonstelling met den eersten prijs werd bekroond. Do cliëntèle van den heer v. d. Oord, zal dus een extra fijn stuk vleeach op hare tafel zien verschijnen. Evang. Lull). Ocmeente. Zondag 27 Sept., 's morgens 10 uur, de heer ds. W. Bax pred. te Zaandam. Remonstrantsche kerk. Zondag 27 Sept., zal de dienst in bovengenoemde kerk, vervuld worden door den heer dr. A. M. A. Reijnders Remonstr. Predikant te Amsterdam. DIJITSCJHIiAND. Onlangs werd de onderofficier Brei- denbaeh, van het vierde reg. der Pruisische garde, veroor deeld tot jaar gevangenisstraf, ter zake van meer dan 1500 gevallen van mishandeling op zijne ondergeschikten bedreven. Een zijner slachtoffers had uit vertwijfeling zelfmoord gepleegd. Van dit vonnis waren zoowel het openbaar ministerie als de beklaagde bij den Hoogen Krijgsraad in hooger beroep gegaan. Deze krijgsraad heeft nu de straf van Breidenbach ver zwaard tot 8 jaren, zonder aftrek van voorloopige hech tenis, en degradatie. Het openbaar ministerie wees er met nadruk op dat zulke mishandelingen niet hadden kunnen plaats vinden, wanneer er voldoende toezicht gehouden was. FBAKHBIJH. Te Rouaan is don 22 het internationaal Vredes congres geopend. Het werd door een honderdtal afgevaardigden ait verschillende landen bijgewoond. MACEDONIË). Uit Sofia werd den 23 geseind De beslissing of het oorlog of vrede zal zijn (tusschen Turkije en Bulgarije) wordt nu waarschijnlijk binnen 48 uur beslist. De Porte verklaart zich geneigd tot een recbtstreek8che overeenkomst met Bulgarije; dit vraagt voornamelijk algemeene amnestie, ophouden met de ver volgingen tegen de Bulgaren, gelijke rechten voor Chris tenen en Muzelmannen, gely ke behandeling voor de recht banken, herstel der verbrande dorpen, hervormingen in het beheer. De Bulgaarsche troepen bezetten alle belang rijke grensstellingen en bbletten den opstandelingen de grens over te trekken. De Turken trokken een aanzien lijke troepenmacht bijeen bij Adrianopel. deze handschoenen welke door hun scherp contrast de overige kleeding heel gewoon deden schjjnen. «Ik sta daar rechts," zeide Rochus, »daar komt den geheelen middag geen sterveling' voorbij en ikzelf kan uitstekend zien. Dit kereltje is mijn adjudant" hij klopte een half volwassen bengel kameraadschappelijk op zijn schouder »ik zend hem voor eiken ren naar het totalisatorsgebonw. Hij moet de tickets voor me halen, een schunnig zaakje, niet Overigens heb ik ongekend geluk, al vijftig gulden gewonnen Voor jon, baste Jo seph, is dat een kleinigheid, maar ik, arme stumper, hang van de genade van mijn vader af. Vooruit, jongen, loop eens hard en breng mee wat ik opgeschreven heb vijf tickets nummer zeventien d. twaalf gulden, dat is samen zestig. Daar heb je een bruin lapje, gauw, ving 1" Joseph sprong in het zadel en gaf Rochus de hand. »Als ik win, Rochus, ben je van avond mijn gast. Dan zullen we in Monopol een vroolijk feest vieren. Mijn meisje, de Dewitzen, een paar bekoorlijke jonge dames, de oude generaal, misschien mijn broer en nog een paar heeren. Wil je Rochus schudde het hoofd. Vaarwel, Joseph, je moet weg, het is hoog tijd. Mijn trein vertrekt om acht uur en na afloop van de rennen heb je geen tijd meer om met mij te bemoeien. Het zal me benieuwen of en wanneer wij beiden elkaar nog eens weerzien.'' (Wordt vervolgd). De opstandelingen staken vijf Turksche dorpen in brand de bevolking vluchtte in de richting van Saloniki. OOSTENRIJK. Het is te voorzien dat dat er heftige discussies zullen plaats hebben bij de deze week te houden parlements-zittingen van Oostenrijk en Hongarije. Juist voor den komst van den Duitschen Keizer te Weenen, is door Keizer Frans Jozef een legerorder uitgevaardigd, waarbij hij als zijn wil heoft te kennen gegeven, dat het leger en de commando-taal één blijven, en dat de gemeen schappelijk Oostenrijksch-Rongaarsche verhouding in het leger niet mag worden verbroken. Dit manifest heeft groote verontwaardiging gewekt in Hongarije, waar altjjd reikhalzend werd uitgezien en met kracht gestreefd naar het verkrijgen van een meer zelf standige staatkunde en een zuiver Hongaarsch leger. Te vergeefs werd getracht den indruk der legerorder te verzachten en in de Hongaarsche bladen werd een officieuss mededeeling geplaatst, waarin o.a. werd gezegd dat de opperbevelhebber van het leger alleen aan het leger heeft willen verzekeren, dat hij geen scheiding van het gemeenschappelijk leger wil toestaan, in het belang van de monarchie, maar ook in het levensbelang van Hongarije. «De legerorder, die in geen enkel opzicht een daad van constitutioneel recht is, heeft niet den minsten invloed op de wijzigingen, die in het belang van de gelijkheid der beide landen door de liberale partij noodzakelijk wor den geacht. De oplossing dier quaesties is in de daarvoor aangewezen kringen het voorwerp van ernstige studie." Aanvankelijk had deze mededeeling een geruststellenden invloedmaar het bleek weldra dat de verontwaardiging sterker werd. De bladen weten thans mede te doelen, dat dit communiqué door de Regeering is opgesteld, maar dat de Keizer in geen enkel opzicht geneigd is toe te geven in de legerquaestie. TENEKUEEA. De mogendheden hebben officieel hare eischen bij de Regeering van Venezuela ingediend. Deze bedragen voor de Ver. Staten 10,900,000 doll., voor Engeland 2,500,00 doll., voor Frankrijk 16,040,000 doll., voor Italië 8,300,000 doll., voor Duitschland 1,417,309 doll., voor België 3,093,800 doll., voor Neder land 1,048,451 dol!., voor Mexico 500,000 doll., voor Zweden 200,000 dollars. ZCID AFB1KA. Te Bloemfontein is den 20 en 21 een vergadering gehouden van het generale Boerenhulp- fonds. Na behandeling van de briefwisseling met de Trans- vaalsche regeering in zake de ondersteuning van weduwen en weezen, nam de vergadering eenparig het volgende besluit »Het hoofdcomité keurt de gevoerde correspondentie goed en betreurt het, dat het bestuur niet erin is geslaagd, tot een bevredigend resultaat met de regeering te komen, wat de weezen betreft, en drukt de hoop uit, dat de regeering nog een middel zal vinden om de belofte, door den heer Chamberlain gedaan, ca te komen." Uit de ingekomen rapporten bleek, dat het comité door middel van de sub-com missiën in elk district geldelijke hulp verleend had aan ongeveer 20,000 weduwen en verminkten met hunne kinderen en aan weezen, in be dragen van 4 p. st. tot 40 p. st., het huisgezin, naar de grootte en behoeften van elk, en dat aan de weesin richtingen ook een aanzienlijke mate van hulp was verleend. Het overschot van 15,000 p.st., nog in handen, besloot men ook dadelijk te besteden. Het comité nam een motie van dankbetuiging, aan mej. Hobhonse, aan voor het liefdadig werk, dat zij in het belang der verarmden verrichtte. Moord. Te AIx les Balns is een dubbele moord gepleegd. Zekere Mme Fongère is met hare kamenier vermoord in hare villa, waar de moordenaars voor een bedrag van 200.000 frs. aan geld en kostbaarheden stalen. Men verdenkt van de misdaad een jonkman van slechte reputatie, die indertijd in eenige betrekking tot Mme Fougère had gestaan en nu het hoofd moet zijn van een boevenbende, welke haar werk maakt van chloroform- diefstallen. Brand In Brussel. Den 23 's morgens om zes nur brak een hevige brand uit in 't gebonw der Nationale Bank, in de ver trekken van den gouvernenr, den heer Van Hoegaerden. De brand ontstond door een kortslniting in de electrische geleiding. Alle brandweerposten van Brussel snelden toe zonder hun krachtig optreden zou de brand groote afmetingen hebben kannen aannemen en zou de Bank bedreigd ge worden zijn. De schade is belangrijk de bibliotheek en een bewaarplaats van kostbare voorwerpen zijn vernield. Rasteln. Vreeselijk zijn de verwoestingen welke het s'ijgen van de Ache, den bergstroom, die door het dal der Oos- tenrijksche badplaats Gastein loopt, de vorige week heeft aangericht. In den nacht van Zondag 13 Sept. werden de badgasten tijdens een zwaar onweer door hoornge schal opgeschrikt en vernameD, dat de rivier bniten de oevers was getreden en gevaar dreigde. De weg tnsschen het Gasternir Hof en St. Niklas begon te verzakken, zoodat vele hotels en huizen jjlings moesten worden ont ruimd. Dinsdag stortten eenige inde badplaats was bijna geheel van de buitenwereld afgesloten. Woensdag was de verbinding met Lend in zooverre hersteld, dat men vertrekken kon, zij 't ook, dat men onderweg moest overstappen. De hotels en gebonwen, die hoog bij den waterval gelegen zijnschijnen niet te hebben geleden, wel de lagere, en o. a. de Kerk. Tot de badgasten behoor den prins Herbert von Bismarck en zijn vrouw en da 90 jarige ond minister Von Pleuer. Een gebeel gezin gedood. Op een spooroverweg tnsschen Kleef en Oalcar is den 22 s nachts een wagen, waarin man, vrouw en twee kinderen gezeten waren, door een sneltrein overreden. De vronw en de kinderen waren aanstonds dood, de man stierf spoedig in het Gasthuis. Het ongeluk is te wijten aan de onachtzaamheid van den baanwachter die vergeten had de slagboomen tijdig neer te laten. Een moderne Slmson. Onder de tusschendek-passagiers van het stoomschip «Friesland die verlof kregen in de Ver. Staten aan

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 2