Toynbee-werk. Honderd en vijfde jaargang. 1903. WOENSDAG 30 SEPTEMBER. Stadsberichten. NO. 116. Eerste blad. ILKHAAttSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsd» g-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,Oö. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prys der gewone advertentlën ij Per regel f O,IS. Groote letters naar plaatsruimte»! Brieven franco aan da N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. GOSTER ZOONVoordam C 9. Een paar maanden geleden kwamen eenige personen bij elkaar om van gedachte te wisselen over de vraag „zou het niet wenschelijh wezen om, in navolging van wat reeds op andere plaatsen geschiedt, ook te dezer stede op te richten een Toynbee-vereeniging Aller antwoord luidde eenstemmig »/a Alvorens dien arbeid aan te vangen, achtte men het zeer noodigbij wijze van inleiding, in het openbaar iets mee te deelen omtrent den persoon van Toynbee en diens stieven en werd schrijver dezer regelen ver zocht die taak op zich te nemen. Thans wil ik trach ten haar te vervullen. In {Augustus 1852 te Londen geboren, bracht Toyn. bee een gelukkige kindsheid door. Erfelijk was zijn liefde voor de armen en zijn verlangen om misdeelden op te heffen. Anderen bijstaan in den grooten levens strijd, was zijn begeeren. Met die plannen begeeft hij zich naar Oxford's hoogeschool, alwaar hij niet alleen aan studie zich wijdt, doch tevens zich bezighoudt met maatschappelijke vragen Zijn vacanties bracht hij herhaaldelijk door in een bekende en beruchte volks buurt van Engelands hoofdstad. Daar stelde hij zich ter beschikking van iemand, die met zijn vrouw heel zjjn leven wijdt aan de opheffing van zijn volk. Als hij praatte met werklieden over allerlei onderwerpen, deelnam aan hunne vergaderingen en zich verdiepte in hunne belangen, was hij in zijn volle kracht. Daar werd hij van zijne gave om voor het volk te spreken, zich eerst recht bewust. Slechts 31 jaren werd hij oud. Maar zijn kortstondig leven liet een lichtspoor achter, dat nu nog aan dui zenden den weg wijst. En geen beter monument wisten zijn vrienden voor hem op te richten dan het Volks gebouw", op de plaats waar hij gewerkt had, naar zijn naam genoemd de Toi/nbee-hallDat volkshuis met zijn zaal voor voordrachten, zijn clubvertrekken, zijn gezelschapskamers, zijn woningen voor studenten, die er tijdelijk vertoeven, gaat voort zegen te verspreiden. 't Yond navolging in andere stichtingen, in welke personen optreden, die door eenvoudige voordrachten, door muziekuitvoeringen en gezellige avonden, met de eenvoudigsten meeleven. Navolging vonden deze stich tingen ook in ons land. Men denke slechts aan Ons huiste Amsterdam en te Middelburg aan het Wijk gebouwte Leiden, aan tal van volksgebouwen of lees zalen, welke elders werden opgericht. Toynbee-werkWat verstaat men hieronder? Men zou kort en goed kunnen zeggen het beoogt de gees telijke en zedelijke ontwikkeling van de kinderen des volks, door middel van persoonlijke aanraking en be moeiing van meer ontwikkelden en gegoeden met minder bevoorrechten, Is het plicht maatschappelijke zonden en nooden vrijmoedig aan te tasten en onbewimpeld bloot te leggendan is het tevens noodzakelijk die zooveel mogelijk te bestrijden en te heelen. Hieraan wil Toyn bee-arbeid zich wijden. Wie inziet dat de menschen, ondanks alle stoffelijke en geest el jjke verschillen, in den diepsten grond een zijn, een in aanleg en bestemming, dien ergeren al lerlei misstanden en treurige toestanden en hieruit wordt telkens het verlangen geboren om kloven te dempen en toenadering tusschen menschen, die soms mijlen ver van elkaar afstaan, te bevorderen. Elk bezit - stoffelijk zoowel als geestelijk stelt eischenjegens wie niet of weinig bezitten. Elk voorrecht legt verplich ting op. Wie gaven heeft welke ook deele mee. Niemand plaatse zjjn licht onder de korenmaat, doch hij late het schijnen. Kortom Toynbee-arbeid bedoelt eenerzijds anderen te schenken van eigen geestelijke en zedelijke gaven, anderzijds het zich in verbintenis stellen met minder bevoorrechten, in de overtuiging van de eenheid aller menschen, welke niet duldt muren en muurtjes tusschen menschen onderling, op grond van zoo vaak toevallige verschillen. Het Toynbee-werk, hoewel de taak van allen, die willen meewerken aan verzoening, aan opheffing, aan maatschappelijke hervorming, is persoonlijk werk, omdat daarbij alles aankomt op den persoon zeiven, die er zich aan geeft. Elk heeft te schenken van wat hij heeft en er is niemand, die niet iets geven kan. De geleerde komt met zijn gerijpte wetenschap en een ander met eenige korrelen van de wijsheid, welke hij bezig is te garen. {De musicus bespeelt zijn piano of viool en de teekenaar laat schetsen zien Wie niet kan spreken, zingt misschien, en wie geen van beide kan, heeft mogelijk eenige handigheid of vaardigheid. Wie geen meester is in het voorlezen, kan wellicht vertellen en wie dit ook niet kan, heeft allicht een andere gave. Lessen in een of andere taal zullen welkom zijn en aan handwerkonderricht is doorgaans behoefte. Iedere gave is welkom, mits in die gave ligt een hart, een hart vol meegevoel, gemeenschapszin en verantwoordelijk heidsbesef. En ook hier geldt de waarheid, dat het zaliger is te geven dan te ontvangen. Wie door het Toynbee werk gebaat worden, voelen zich gelukkig, 't Is hen een weldadig en verkwikkend gevoel, dat iemand, boven hen staande in maatschappelijken stand, in kennis of in kunsttalent, op voet van gelijkheid met hen omgaat, in hun leven en denken tracht in te komen en op hun standpunt zich zooveel mogelijk verplaatst. Maar wie het uitvoeren, zijn gelukkiger nog. Hen is het een genot met hun gaven en krachten te mogen woekeren ten bate van anderen. Wie aan de gemeenschap zich wil wijden, moet zich bewust worden van eigen aan leg en talenten. Dan geeft hij aan anderen en daardoor breidt hij zijn vermogen uit, wordt zijn hart verruimd, zijn oog gescherpt, zijn gezichtskring grooter. Goed voorgaan doet volgen. Den arbeid elders reeds sinds langeren of korteren tijd -— verricht, wil men ook hier aanvangen. Met wie Met knapen en meisjes, met ouderen en volwassenen van eiken leeftijd evenzeer. Personen stel len zich beschikbaar de leiders te wezen van clubjes elk niet grooter dan 10 in aantal, opdat het nuttige en gezellige samen zouden gaan. Leergierigen en weetgierigen en gij allen die gaarne enkele uwer vrije avonduren zoudt willen aanwenden om kennis te vergaren in den ruimsten zin toont uw belangstelling door u aan te melden. Men stelt^ zich voor op te richten allereerst lees-krin- getjes. Wat is aangenamer en leerzamer dan samen een mooi boek lezen Hoe lokt het gelezene tal van vragen uitUit de eene opmerking ontspint zich de andere en, eer men 't weet soms, is men midden in een levendig gesprek 't Kan gebeuren dat voor het verdere deel van den avond het boek ter zij geschoven wordt. Wat nood Soms is dat boek alleen de drager, het uitgangspunt eener reeks van gedachten. Zijn er die wa^ meer willen,' weten op het gebied van schei- of natuurkunde of staathuishoudkunde of van geschiedenis welnu, meldt u aan en geeft uw wenschen te kennen. Wilt gij iets weten van gezondheidsleer en wat daarmee samenhangt, spreekt het maar uit. Verlangt gij iets nader te hooren omtrent sociale vragen of kwestiën van zedekundigen aard, uit slechts uw begeeren. In dien geest wil de Alkmaarsche Toyn bee-vereeniging kind der Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen''' gaan arbeiden aan de geestelijke en zede lijke vorming van hen, die verlangen meer te weten te begrijpen en te doorgronden en behoefte gevoelen tot een hooger peil te klimmen. Aan de zoodanigen zal het ook in deze stad niet ontbreken. Worde veler goed vertrouwen niet beschaamd en mogen eerlang ook van dit werken ten bate van anderen rijke zegen en vrucht uitgaan J. p. T. A. Zie de in deze Courant voorkomende advertentie. Bond van Kaasfabrleken. De »Vereeuiging tot bevordering en verbetering der zuivelbereiding" in Noordholland (Bond van Kaas- fabrieken) hield den 25 in Café Central alhier eene alge meens ledenvergadering. Na de gewone werkzaamheden ging men over tot punt 4 verkiezing van een lid van het bestuur. Met 13 tegen 1 stem op den heer K. Kaan, werd als zoodanig herkozen de heer J. Koomen te Winkel. Pant 5 luidde Rapport der Commissie, betreffende de weerstandskas van de Schager Kaasmarkt. Een eigenlijk rapport werd door die commissie niet uitgebracht, daar zij nog te midden harer werkzaamheden zit. Eerst bij het einde van dit jaar is een volledig rapport dier commissie te verwachten. Door den heer W. F. L. Oadenhoven van Schagon werden eenige mededeelingen gedaan, waarvan wel het voornaamste was, dat de weerstandskas thans over ongeveer 3800 gld. kan beschikken. Nog wekelijks komen er evenwel lijsten in, zoodat dit bedrag zeker nog belangrijk kan klimmen. Daarna bracht de heer J. Mers een verslag uit betref fende het gebruik van Hollandsche kaas bij het Fransche leger. De resultaten van zijn onderzoek zijn reeds vroeger medegedeeld en komen in hoofdzaak hierop neer, dat de Fransche minister van oorlog nooit het gebruik van Hol landsche kaas heeft ontraden wat indertijd in de pers werd medegedeeld. Punt 7 van de agenda gaf aanleiding tot eene lang durige bespreking. Het luidde: Is het wenschelijk, bij wettelijke bepaling vaste onderscheidingsteekenen aan te vragen voor kaas, gemaakt van zoete, half geroomde en geheel ontroomde melk Van de vereeniging van kaashandelaren in Zuidholland was dienaangaande een schrijven ingekomen, waarin zij de adhaesie der vereeniging voor dit plan verzocht. Tot een besluit kon de vergadering evenwel niet komen. Toch bleek uit de besprekingen, dat de aanwezigen de zaak hoogst belangrijk achtten, doch omtrent de beste oplos sing van het vraagstuk nog geen besliste meeniag hadden. Op de gebruikelijke wijze werd hierna de bijeenkomst door den voorzitter, den heer J. Koomen van Winkel, gesloten. Kynzaadkoeken. De levering van ruim 200,000 stuks lijnzaadkoeken ten behoeve van de Lijnzaadkoeken vereeniging alhier, is opgedragen aan de Emmericher Dampf.-fabriek te Deventer tegen den prijs van f 9,15 de 104 stuks (104 Kg.) Het Witte Kruis. In de week van 21 tot 26 Sept. zijn in het bad huis van het »Witte Kruis" genomen: Kuipbaden 40, Regenbaden le klasse 65, Regenbaden 2e klasse 108, tezamen 213 baden. Stedelijk ffluseum. Het Stedelijk Museum zal tegen betaling van 10 cent de persoon te bezichtigen zijn op Zondag 4 October a,s., 's namiddags tusschen 1 en 3 uur. Hennemer sportclub. De meeting van den 27 trof het bjjzonder met het weer en werd door tameljjk veel publiek bijgewoond. De baan verkeerde in uitstekenden toestand. De courses verloren aan belangrijkheid, omdat zoovele ingeschreven paarden niet opgekomen zijn zoo ging in den Rexprijs Diamant alleen over de baan, hoewel Valerie op het terrein aanwezig was; het publiek, dat natunrljjk komt om wedstrijden te zien, had gaarne deze twee paar den van verschillende stallen zien strijden. De stal-Jochems veroverde drie eerste prijzen vooral de eerste overwinning van Nerva werd met groote vol doening door het publiek ontvangen. Als naar gewoonte was ook de hordenren voor dezen stal. In de heathard- draverjj bleef Waschfran gemakkelijk haren concurrenten de baas en won de twee heats achter elkaar. Do plaatsvervangende starter in de draverijen had nog niet de voor deze functie vereischte vaardigheid. De gedetailleerde uitslag is als volgt 1. Monamenaprijsverkoopshordenren, f 400, f 75 en f 252600 K.G. Earthstopper en No Lady, 1% Miss Eliza. Earthstopper behoudt de leiding tot het einde, op eeni- gen afstand gevolgd door Miss Eliza; No Lady was voort durend ver achter. Bij de laatste horde ging Miss Eliza nog even uit de goede baan, waardoor Earthstopper nog gemakkelijker won bij den verkoop werd geen bod gedaan. I. Earthstopper van W. Jochems (Hnyssen v. Katten- dijke), 2. Miss Eliza van Bn. Creutz (Speek) en 3. No Lady van W. Joehems (Kok). Totalisator niets genomen, II. Hofdijk prijs, handicapdraverii voor Nederl. paarden, f 200, f 75 en f 25. 4/1 Marie IV, 6/1 Mascotta en Anna III, 8/1 Vogel en Marquette, 5/i Bella, 1/2 Avina, Marie 1% aan H. K. Glas verkocht, liep onder diens kleuren. Bella wordt spoedig door Avina gepasseerd, die een grooten voorsprong neemt. Aan de overzjjde wordt Anna III tweedeen be. houdt die plaats. Deze draverij kenmerkte zich door de slechte aankomst met groote tusschenruimten der deel nemers. 1. Avina (1600) van L. v. Hemmen (Schönrock), in 3.09 3/52. Anna III van A. de Ridder (Schippers) in 3.14; 3. Mascotta van A. A. v. d. Berg (Ten Hagen) in 3.18 Total, placé f 5, f 5% en f 20. III. Wave Queen prijs, verkoopsren vlakke baan, f 400 f 75 en f 25, 1600 meter. 1/2 Springlight (54), 2/1 Nebucadnezar (511/,) en 2% Valentine (50). Kebucadnezar aan het hoofd, aan de overzijde met Springlight op één lijn; de laatste gaat daarop naar voren en wint gemakkelijk Valentine ontnam de tweede plaats aan Nebucadnezar. 1. Springlight van W. Jochems (Killich), 2. Valentine, van jhr. C. da Pesters (Mac Cord) en 3. Nebucadnezar van Bn. Creutz (Speek). De winner ging voor f 1100 over aan Bn. Creutz. Total, placé f 5f 5 en f 6%. IV. Toussaint-prijs, recorddraverij voor Nederl. paarden, f 250, f 75 en f 25. Tjibbe, Don Quichotte, Antoinette, 5/r Ussanna en Mascotta. De favoriet Tjibbe, die met grooten voorsprong de leiding had, wer.d in de laatste bocht door Don Quichotte bereikt, die nu gemakkelijk won. 1. Don Quichotte (2560) van J. de Mol, (Witteveen) in 4.25% 2. Tjibbe (2400) van J. Geersen in 4.25% 3. Antoinette (2480) van stal Pech (Alkemade) in 4.32'/. 4. Ussanna (2480) in 4.32%. Tot. placé f 5 f 6% en f 6. V. Rexprijs, vlakke ren voor inl. paarden, f400,1600 meter. Diamant van jhr. L. Boreel (Speek) ging alleen over de baan. VI. Lauernesse-prijshandicap heatdraverij (3 maal win. nen), f 300 en f 50. 8/1 Bellwood (1675) en Dawnlight (1625), 16/1 Georgia H (1600), 1'/a Waschfrau (1650), 2/1 Moquette (1650) en Abdul Ameer (1650). Dawnlight moest voor de laatste bocht de leiding afstaan aan Waschfrau. 1. Waschfrau in 2.41, 2. Moquette in 2.414/5, 3. Abdul Ameer in 2.42%, 4. Bellwood in 2.43%, 5. Dawnlight in 2.45% en 6. Georgia H. in 2.52%. In de tweede heat liet Abdul Ameer zich meer gelden, maar was niet tegen Waschfrau opgewassen, die gemak kelijk won. I. Waschfrau van H. Glas (Ensing) in 2.39%, 2. Abdul Ameer van J. W. Schuyl (Schuyl jr.) in 2.40, 3. Dawn light van J. Koster, (eig.) in 2.434. Bellwood in 2.43%, 5. Georgie H. in 2.44% en 6. Moquette in 2.47.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 1