Buitenland. Laatste Berichten. Nederland. Stadsberichten. Telegrafische Berichten. 5e klasse, 7e lijst, 30 Sept. Nrs. 2763 en 20113 f400; nrs. 159,2797, 5977, 7911, 15249, 19573 en 19991 f200; nrs. 165,634,2570,2794, 5346, 5850, 6364, 9546, 10216, 10401, 11714, 12004, 12580, 12515, 14879,15120, 16926, 17800 en 19527 f 100. De Voorzitter antwoordt, dat die adviezen naar den drukker zijn. De heer Kraakman wil gaarne nog een zaak ter sprake brengen, maar vraagt een geheime zitting. De heer Kool zou nog wel iets willen vragen over een zaak, die vroeger ook al eens in geheime zitting is aan de orde geweest. De heer Kraakman en ook de Voorzitter vragen of de heer Kool dan niet zou wachten tot de geheime zitting. De heer Kool staat er echter op in openbare ver gadering zijn meening te zeggen over de door hem be doelde zaak. Verleden jaar werd door hem gevraagd, of de wik- en weegloonen niet meer in overeenstemming konden worden gebracht met de wensehen der aanvoerders van kaas. Toen was de begrooting al vastgesteld. Nu is dat niet het geval en daarom zou hij thans die vraag willen stel len. Den boerenstand gaat het niet meer zoo goed als voorheen daarmede moet rekening worden gehouden doet men dat niet, dan zal men de aanvoerders van zich vervreemden, velen zullen naar Schagen gaan markten, tot schade van de neringdoenden alhier. Als men intijds de bakens verzet, dan zal de kaasmarkt thans nog een batig saldo kunnen geven. Later zal er geen verandering meer mogelijk zijn. Nu heeft men nog den steun van de solidariteit der handelaars, maar het is te voorzien, dat die steun minder wordt en dan is het te laat. Vóór 1904 acht hij een besluit wenschelijk en hij hoopt, dat het, hetzij door een ministeriëel schrijven of door een veranderde stemming in den raad niet langer zal worden uitgesteld en geeft het den raad in ernstige overweging. De raad acht het wenschelijk de discussie daarover te doen honden in geheime zitting. De openbare vergadering wordt daarop gesloten. BBIhdlK. Den 29 is te Antwerpen geopend het 21ste Congres van de Vereeniging voor Internationaal recht, hetwelk aldaar tot den 2den October vergaderen zal. De leden nit verschillende landen van Europa en uit Amerika saamgekomen, werden welkom geheeten door den waar nemende!; burgemeester van Antwerpen, en de Staats- Minister Beernaert hield eene openingsrede. Met algemeene stemmen werd eene motie aangenomen ten gunste van scheidsrechterlijke beslissingen, als de eenig rechtvaardige, redelijke en oir l are beslechting van ge schillen tusschen de volken. Met voldoening werd voorts in die moLën gewezen op de vorderingen van het arbitrage-denkbeeld gedurende de laatste 30 jaren en de practische toepassing van de flaagsche Conventie door de stichting van het Internatio naal Scheidsgerechtshof. Uit Brussel wordt gemeld, dat Koning Leopold een besluit heeft geteekend, waarbij vier Belgische officieren worden gemachtigd zich ter beschikking van den Turk- schen consul te stellen. Zij zullen naar Macedonië gaan als instructeurs voor de gendarmerie en niet als aan voerders. Zij moeten onder de bevelen van Hilmi-Pacha staan. BUIT^CHIiABiD. Eene staking in de metaal-indus trie te Berlijn begint thans een ernstig aanzien te krijgen. Daar de stakende metaalbewerkers vasthouden aan de eischen gesteld door hunne organisatie en de hervatting van den arbeid weigeren, heeft het door de Vereeniging van Berlijnsche metaalwarenfabrikanten ingestelde comité de uitsluiting der betrokken arbeiders geproclameerd. Tot de vereeniging, waarvoor dit besluit van toepas- sing is, behooren 191 firma's met ongeveer 12,000 arbei ders. Daarbij hebben zich nog 54 andere firma's met ongeveer 3000 arbeiders aangesloten. Eenigen firma's is toegestaan, met het oog op hare bjjzondere verhoudingen, het bedrijf met een beperkt aantal werklieden voort te zetten. Door deze uitsluiting worden alle groote fabrieken getroffen. De vertegenwoordigers van een aantal kleinere fabrikanten zijn met de arbeiders tot een overeenkomst gekomen. EWGEIiASfD. Met zekerheid wordt thans gemeld dat aan lord Milner eene portefeuille, hetzij van Oorlog of van Financiën, is aangeboden. Lord Milner heeft be denktijd gevraagd, en geen wonder, de positie in Zuid- Afrika met een inkomen van nagenoeg anderhalven ton, te verwisselen voor den onzekeren ministerszetel in Enge land, dat vraagt wel eenig wikken en wegen. De vervanging van Chamberlain door Milner schijnt zonderling omdat boiden dezelfde gevoelens op tariefge- bied zy n toegedaan. Op eene den 29 te Londen gehouden, zeer druk be zochte bjjeenkomst van lieden van elke staatkundige kleur en godsdienstige overtuiging is naar aanleiding van het weinig zeggende antwoord van de minister-president Balfour op het schrijven van den aartsbisschop van Can terbury, die de bemiddeling der Regeering had ingeroepen voor de Macedoniërs, met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin de Regeering wordt uitgenoodigd krachtiger maatregelen te nemen om een eind te maken aan de ellende in Macedonië en de Macedoniërs van het Turksche juk te bevrijden. MACBUOHflE. Ontzettend luiden de berichten uit het geteisterd Macedonië, waar aan weerskanten de strij denden elkaar niet veel toegeven in wreedheden en ver nielzucht. «Volgens geloofwaardige berichten zijn in Monastir 111 dorpen geheel of gedeeltelijk verbrand door de Turken. Deze dorpen hadden te zamen 10,400 woningen, waarvan 9700 zijn verwoest. Men raamt dat 50,000 inwoners zyn gevlucht, van wie de meesten van alles zijn ontbloot". Uit Sofia wordt van den 29 gemeld, dat er langs de geheele grens gevochten wordt de resultaten zijn niet bekend. Razlag is verwoest en de Christenen zjjn ver moord. Alle telegraaflijnen zijn doorgesneden. De hoofden van den opstand gaven machtiging tot het publiceeren hunner eischen, waarbij voornamelijk voorkomen een christelijk bestuur, uit Europeesche per sonen samengesteldeen Europeesche commissie, met recht van toezichtde terugtrekking der troepen eu altoos- durende afscheiding van Macedonië, waarin volledige auto nomie zal worden ingevoerd met gelijke rechten voor alle Macedoniërs. De opstandelingen zijn niet voor het Russisch-Oosten- rijksche hervormingsplan, en wantrouwen de houding van Rusland. Be toestand In den Balkan. PARIJS30 Sept. De Temps verneemt uit Kon- stantinopelIn antwoord op de nota van Oostenrijk en Rusland verklaarde de Porte, van gelijk inzicht te zijn als de mogendheden. Zij belooft alle mogelijke pogingen te zullen doen ter uitvoering der bevolen maatregelen ondanks de houding van Bulgarye. De Porte verzoekt den mogendheden by Bulgarije bemiddelend te willen optreden om de staking der troepenmobilisatie te ver krijgen en het te beletten de benden te steunen. Het tnrksche gezantschap te Parijs spreekt tegen dat ongere geldheden plaats hebben te Kirklisse. Werkstaking te Budapest. BOEDAPEST, 30 Sept. Een werkstaking is uitgebroken te Boedapest onder de voerlieden. De stakers deden een aanval op de gebouwen. Politie kwam tusschen beiden. Aan weerszijden werd van de revolver gebruik gemaakt. Tal van personen werden gewond, van wie velen doodelijk. Vijftig arrestaties hadden plaats. Be uitsluiting te Borne. In eene den 28 gehouden vergadering van ontslagen arbeiders der firma Spanjaard werd medegedeeld, dat in den Oentralen raad van Unitas, den Christel ijkon Textiel- arbeidersbond, met algemeene stemmen is besloten tot moreelen en fiuancieelen steun der ontslagen arbeiders. Deze raad besloot tevens officieel mededeeling te zenden omtrent den toestand dezer zaak aan de volgende or ganisaties Algemeene Nederlandsche Textielarbeidersbond en Neutrale Katoenbewerkersbond »de Eendracht", ter wijl de secretaris van het Internationaal Christelijk Tec- tielarbeiderssecretariaat voor Holland, Duitschland, België en Italië als zijn meening te kennen gaf, dat dit lichaam eveneens steun zal willen verleenen, indien blijkt, dat Nederland alleen de zaak niet af kon handelen. De nieuwe spoorbrug te Velsen zal in de eerste dagen van October in bijzijn van het Ryksspoor- wegtoezicht beproefd worden en dan voor het verkeer opengesteld. Veekeuringen. Maandag 5 October wordt vanwege de «Vereeniging tot veredeling van Rundvee", gevestigd te Hoogkarspel, eene veekeuring gehouden van 1. Goedgekeurde stier kalveren met de moederdieren2. Goedgekeurde keu kalveren met de moederdieren3. Hokkelingen, af komstig van ingeschreven koeien 4. Vaarzen, afkomstig van ingeschreven koeien 5. Twinters, opgenomen in het register; -- 6. Oudere melkkoeien, eveneens inge schreven, gekalfd hebbende, nos. 4, 5 en 6, tusschen 1 Januari en 1 Augustus 1903 7. Melkvee, waarvan in 1903 de melk is onderzocht, niet ingeschreven in het register 8. Rundvee, van eiken leeftijd, niet inge schreven in het register der vereeniging. Aangifte vóór of op 3 October by den secretaris der Vereeniging te Hoogkarspel. Aangaande het Amsterdamsch Sanatorium voor borstlijders kan nog gemeld worden dat voor het gebouw noodig was f 125,000. Daarvan hebben de heeren P. W. Janssen en G. baron van Rosenthal elk eerst f 10,000 en later elk f 15,000 geschonken. Een damescomité te Amsterdam wist het geld bjjeen te brengen, benoodigd voor de meubileering en droeg zorg voor den aankoop daarvan en de huishoudelijke in richting van de stichting. Het sanatorium is ingericht voor 16 mannen en 16 vrouwen. Directrice is mej. H. G. Weenink, uitZutphen. Brand. In den nacht van den 30 hebben te Rotterdam 2 ernstige branden gewoed, de eerste bij de firma Zecken- dorff en Davids, handelaren in hoeden, petten en pelterjjen, en gros, en export en de andere in eene kelderverdieping in gebruik bij de firma Crans in kachels, huishoudelijke artikelen euz. Deze kelderverdieping loopt onder de koffiie- kamer van het Hötel «Fritz" in de Hoogstraatdaar moest dan ook voor het blusschingswerk de vloer open gebroken worden. By beide branden werd groote schade aangericht, die echter door assurantie gedekt wordt. Wol ver keu ring der afd. Schagen en omstreken v. d. Holl. Manisch, van Iiandb. Schagen. Den 30 had alhier op de markt boven genoemde keuring plaats, met den volgenden uitslag Ij-jarige rammen le pr. f 10, P. Schenk Dz., Wie- ringerwaard2e pr. f 5, K. Zijp Kz., id.3e pr. f 2 G. Kant, Schagen. j-jarige rammen le pr. f 10, J. de Veer, Schagen 2e pr. f 5A. Sleutel, id.3e pr. f 2£, Jb. de Wit, Bergen. Ooischapen (minstens 4 stuks), le pr. f 5 en bestuurs- prijs J. de Veer, Schagen; 2e pr. f 2j, J. L. T. Grone- mau, Wieringerwaard. Ooilammeren (minstens 4 stuks, le pr. 1 5, J. de Veer, Schagen; 2e pr. f 2\, C. Butter, N. Niedorp be- stuursprijs J. Groneman, Wieringerwaard. Keurmeesters waren de heeren J. Buis en G. Asjes te Schagen, en P, Huibert te Anna Paulowna. De regelings- commissie beston.t uit de heeren O. By post en G. Muys te Sehagen, en G. Kooy, te Harencarspel, By de op den 29 Sept jl. gehouden stemming voor een lid van den raad der gemeente Noordscharwoude zijn uitgebracht 201 geldige stemmen. Hiervan verkreeg de heer G. Duijves 74, de heer K. van Nienes Jr. 57 en de heer P. Pranger 70 stemmen, zoodat eene herstemming moet worden gehouden tusschen de heeren G. Duijves en P. Pranger. Wlelrljden. Den 27 hadden op de Amsterdamsche baan wieler wedstrijden plaat3. Op het einde van den dag gebeurde er een ongeluk, dat zegt «De Eoho" gelukkig veel beter is afgeloopen dan het zich liet aanzien. In het tandemnummer voor amateurs, brak op eens de voorvork van de tandem, waarop Jansen—Kuuyt reden. Met een smak tuimelden dezen op het hout, en GerritsenNetscher, die vlak achter hen reden, vlogen er overheen, over den kop, tegen de balustrade aan. Jansen en Gerritsen bleven bewusteloos liggen evenals een toeschouwer, die oen der renners tegen zich aankreeg. Bloedend werden ze weg gedragen. De twee rennersdie achter op de gevallen tandems zaten, kwamen er met den schrik af. Een ander toeschouwer kreeg nog een blauw oog en een derde een neusschram. De drie bewusteloozen bleken gelukkig hoofd zakelijk door schrik bevangen, zij hadden evenwel hoofd wonden opgeloopen, die door den dokter verbonden werden. De Vereeniging van Groentekooplieden «De Koop handel", aan den Langedijk heeft .benoemd tot lid der Commissie van Toezicht op de betaalkantoren te Broek op Langedijk en Noordscharwoude den heer S. Bak, te Broek op Langedijk. Ongelnk electrische tram. Te Haarlem heeft den 27 een ongeluk plaats ge had. De heer Wopkepen uit Kampen, een oud man, die zoo doof is, dat hij steeds een leitje bij zich draagt om zich met anderen in gesprek te kunnen begeven, liep op de rails der electrische tram. De wagenvoerder van de aankomende tram belde en schreeuwde, te vergeefster wijl hij den rem aanzette, werd W. gegrepen en tegen den grond geworpen. Ernstig gewond werd hij naar het St. Eiisabethsgasthuis vervoerd. Men vreest dat de man hersenschudding heeft bekomen. Zijn toestand is ongnnstig. Stoinpetoren. Aan het Hnlppostkantoor is ge durende de maand September op de Rijkspostspaarbank ingelegd f 733,65 en terugbetaald f 129. Schagen. De harddraverij-vereeniging «West-Fries land", hield den 29 alhier eene door honderden menschen bijgewoonde, goed geslaagde harddraverij, waaraan door 10 paarden werd deelgenomen. Den le prijs, f 200, won Egbertin van stal Jan Steen, berijder A. C. v. d. Akker; den 2e f 75, Sador van H. K. Glas Jz., berijder J. Ensing; den len troostprijs f 50, Sador II van den vorige; den 2e f 25, Bles van J. Francis te Schagen, berijder de eigenaar den 3e f 15, Nelly II,Phoenixstal, berijder D. A.v.Stralen. Een degelijk vuurwerk besloot den feestdag. BienstYerrichtïng. Met het oprichten van het Eerste Kantoor van Dienstverrichting hier ter stede, door de firma Lijnbach Co., is in eene reeds lang bestaande behoefte voorzien. In schier elke stad van eenige beteekenis, vindt men der gelijke kantoren, en moest Alkmaar te lang reeds daarin achterblijven. Wy wensehen de ondernemers veel succes, en verwijzen verder onze lezers naar eene in dit blad hierop betrekking hebbende advertentie. Ijsbond „Hollands Bioorderk war tier." De tentoonstelling op het gebied van ijs- en win tersport, die door den IJsbond «Hollands Noorderkwar tier" van af 20—24 November a.s. te Alkmaar, in het gebouw «de Harmonie" zal worden gehouden, ondervindt reeds veler medewerking. Behalve dat in iedere afd. eene verguld-zilveren, eene zilveren en eene bronzen medaille zal worden uitgereikt, benevens eene eere-medaille voor de mooiste inzending, heeft daarenboven H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik eene zilveren medaille, H. M. de Koningin-Moe der eene groote bronzen medaille, de Algemeene Neder- landsche Schaateenrijdersbond voor ieder der afd. I en 11 eene zilveren en de gemeente Alkmaar een groote zil veren, medaille toegekend. De expositie zal OmvattenAfd. I. Werktuigen ten dienste van verrichtingen op het ijs of bij sneeuw. Afd. II. Schaatsen, prik-, hand- en arresleden, arretuigen en winterhoefbeslag, ijsschuiten. Afd. III. Reddings- en ver bandmiddelen. Afd. IV. Winterkleeding en voeding op sportgebied. Afd. V. Opluistering. Belangstellenden en belanghebbenden kunnen op aan vrage bij den secret, den heer E. Hamersma de noodige inlichtingen bekomen. Stedelijk Museum. Op de bovenzaal zijn ter bezichtiging gelegd 130 af beeldingen meest teekeningen van poorten torens kerken gestichten fabrieken huizen bruggen enz. te Alkmaar die in de laatste 100 jaren zyu afgebroken, ver dwenen vervangen of merkelijk van gedaante veranderd. Postdienstregellng. Bij dit nummer wordt aan onze geabonneerden in deze stad verzonden de dienstregeling van het Postkantoor Alkmaar, zooals die op 1 October in werking is. Voor geabonneerden in andere gemeenten is zij kos teloos verkrijgbaar. Overigens wordt zij ad 10 cents in den handel gebracht. GETROÜWD 30 Sept. Simon Klinkert en Pietje Hillegonda Teerink. Jan Meurswednr. van Maartje Gooij en Maria Meurs. GEBOREN. 28 Sept. Johanna Elisabethd. van Jurrianus Jacobus Meijer en Johanna Margaretha Keijsper. 29 Dirkz. van Dirk Oostwouder en Dieuwertje Max. 1 Oct. Dirk, z. van Jacob Keppel en Agatha de Vries. OVERLEDEN. 29 Sept. Margaretha Helenad. van Johannes Baars en wijlen Trijntje Brugman 2 j. en 8 m. ITMTILOTEBiJ. 'S GRAVENHAGE I October 1903. De Vice-President van den Raad van State, de heer Schorer Oud-Commissaris der Koningin in Noord-Hol land, is heden overleden. MEDEMBLIK, 30 Sept. Groote mmzen t 1.05 a 1.10 kleine muizen f 0.blanwe f 0.a 0.85. Aanvoer 60 manden of zakken. Bloemkool f 1.50 a 2.50 per 1C0, aanvoer 3000 stuks. Schagen, 30 Sept. Kaas. Aangevoerd 57 stapels 50 st. kleine t 27.en 6 stapels commissie t 24.50 1 middelbare f 23,50. Gewogen 18,223 Kgr. Telegrafisch Bericht. Hoorn, 1 Oct. Kleine kaas f 27.commissie f 25, middelbare f 24,Aangevoerd 189 stapels. Gewogen 61748 Kgr.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 3