Gebouw „de Unie". BfflZf „I KiTOElWL" OPENING 2 OCT. 1903. loor van Dienstram MejWilh.vdrPOL Café-Restaurant Dameshandwerken. Advertentièn. „DE NACHTEGAAL". Kuime sorteering in L. T. FRANSE—MEIJER. V arkensslachterij Gebroeders BRANDER. HardsteenZandsteen en Marmerwerk. Ns. 3161 en 6088 t 1000; ns, 3922, 11895, 16066, 16680, 16856 en 19312 f 400; ns. 7149, 10576 en 13118 f 200; ns. 3664, 5081, 6336, 6940, 9359, 11817,13298, 16956 en 20929 f 100. De bovenzalen van bovengenoemd gebonw bieden eene prachtige gelegenheid aan tot het houden van vergaderingen repetition, lezing-en, party en, diners, bruiloften enz. Gedurende de VERBOUWING zal het Café gehouden worden in de KOLFBAAN. Ingang als gewoon Geesterweg. Aanbevelend H- v. d. SLEESEN. IXonttil B 25. Beleefd aanbevelend KLEIN NIEÜWLAND D 23. Lijnbach Co, ALKMAAR. Gedempte Baansloot, A 11, firma SCHOUWENBURG, bericht de ontvangst der Nieuwe HANDWERKEN. i e W. F. STOEL ZOON, ALKMAAR. 80 Sept. waren 5 prijzen uitgeloofd, die gewonnen werden door de heeren J. de Goede en J. Leegwater te Oostgraft dijk L. Hop te WestgraftdijkW. Hartog te Rjjp en J. Hop te Westgraftdijk. Handels- en Kantoorbedienden. De Handelsbedienden vereeniging »Mercnrius" te Rotterdam heeft aan alle Handels- en Kantoorbedienden vereenigingen hier te lande de uitnoodiging verzonden voor eene te houden bijeenkomst, welke bjjeenkomst reeds voor eenigen tijd was in uitzicht gesteld en waar voor reeds do meeste vereenigingen hunne afgevaardigden hadden aangewezen ten doel hebbende bespreking en regeling van de voorgenome federatieve saamwerking van alle Handels- en kantoorbedienden vereenigingen hier te lande ter verkrijging van één praktijk-examen. Deze gelegenheid zal tevens te baat worden genomen om een regeling te bespreken en zoo mogelijk vast te stellen voor federatieve saamwerking der verschillende plaatsing-bureaux Deze vergadering zal naar wy vernemen plaats hebben op den 24 October e,k. Heerhugowaard. Onze plaatsgenoot, de heer A. Huizinga is aan de nieuw gestichte Ambachtschool te Steenwijk, benoemd als leeraar in het timmeren. lie Telegraaf. Naar wij vernemen zal den heer W. F. Andriessen te Bussum, een tijdlang hoofdredacteur van »De Telegraaf" en sinds het vorige jaar redacteur van het weekblad »Voor de Jeugd" van dit blad, met het einde van het tegenwoordige kwartaal niet langer als medewerker aan »De Telegraaf' verbonden zijn. Gestolen Kffceten Onlangs werd in het gebouw van de Amsterdamsche Bank te Amsterdam aan een looper van de Incassobank een portefeuille met onafgestempelde Amerikaansche effec ten ontstolen, de portefeuille, welke de looper even naast zich had gelegd was op een behendige wijze verwisseld met een zak, welke niet anders dan krantenpapier bevatte. Dezer dagen zijn deze effecten, waarvan rren na den diefstal niet meer hoorde naar het »A. Hbld." mede deelt weder in het bezit van de bestolen Bank gekomen. Dit is als volgt in zijn werk gegaan Eenigen tijd na den diefstal werd een deel der gestolen effecten (welke een waarde vertegenwoordigden van onge veer f 36.000) bij de Twentsche Bankvereeniging aange bodeneen der bedienden herkende dadelyk de stukken, liet den man, die ze aanbood, een Engelschman, aanhouden, maar de man kon bewijzen dat zijn firma in Londen ter goeder trouw was. De justitie moest den man in vrjjheid laten, doch de bestolen bank bad inmiddels civiel beslag op de stukken laten leggen. Men onderhandelde met de Engelsche firma en om een geding te voorkomen, werd men het eens over een bedrag van 100 pd. st., waarvoor de bank ten minste een deel der gestolen effecten terug kreeg. Weder eenigen tijd later ontving de Bank bericht, dat ook de overige geBtolen stukken zich in Engeland bevonden en dat ze konden worden gehaald tegen betaling Een der bedienden ging dadelijk over en confereerde een week lang, zonder tot een resultaat te kunnen komenhij seinde toen of een der directeuren zelf wilde overkomen En deze had een niet-oninteressant samenzijn met den vertegenwoordiger van den dief of van de dievenbende. Het was een advocaat, maar van heele kwade zakeD, die den Nederlandschen bankdirecteur eens aan den tand wilde voelen en den buit van zijn lastgevers wel wilde teruggeven, indien men het over het bedrag eens kon worden. In een salon van een der grooto Engelsche hötels had het eigenaardige onderhoud plaatsaan don eenen kant de bestolen bankdirecteur, aan den anderen kant de ver tegenwoordiger der dieven, die vrijmoedig, vormelijk zelfs, en vóór alles zéér zakelijk, de onderhandelingen voerde. Na oen gesprek van een uur was men 't eens over een som van f 4000. Er werd een boodschap aan de dieven gezonden en ten slotte werden de gestolen stukken op de een of andere manier aan den sollicitor ter hand gesteld en deze stak ze, in ruil voor het bedongen bedrag, onmiddellijk aan den bankdirecteur over. toerist, kalmweg onttrokken heb. Ambtenaren en offi cieren is het echter maar geraden zich aan dien dwang der conservatieve oudjes te onderwerpen en ook zii, die by den handel een toekomst zoeken, moeten zich aan die banale geestdoodende gewoonte overgeven. Alle jongeren vinden die transpiratievisities bij totaal vreemde menschen minder aangenaam en een noodeloos tijdverlies, doch tot eene algemeene staking schijnt hot maar niet te kunnen komen, want alleen dan, wanneer eens alle slachtoffers tegelijk van die oude gewoonte afzagen, zou het monster sleur bedwongen kunnen worden. Ons rijtuig is intusschen Gang Kemajaran genaderd, een obscure buurt, bij allen, die te Batavia gewoond heb ben, zeker nog wel bekend. Hier wonen vele kleine Indo- Europeanen, klerkjes van 30 pop per maand en nog min der en ook nog de noodige leegloopers, die van wind schijnen te leven, 't Is als 't ware een groota kliek, die daar huist en wee den niets kwaads vermoedende *baar' uit Holland, die er 's avonds bij ongeluk verzeilt. De ijverzuchtige warmbloedige bewoners leggen zijn dóar zijn verkeerd uit en hij heeft hard kans een ongenadig pak slaag op te loopen. De politie, zoo schijnt het, heeft er maar weinig te vertellen en men hoort er zelfs wel van straatroof en afpersing. Langs het Departement van Marine, het Topografiisch Bureau en Kampong Tanah Njonja, ook al een minder goed bekende buurt, komen we op Paser Senen, een der twee Chineesche kampen in de Bovenstad. Hier natuurlijk wéér drukte en lawaai, vooral ook omdat het vandaag juist passardag (marktdag) is en honderden kooplustigen langs de kraampjes der Chineezen scharrelen, 't Heeft hier werkeljjk wel iets van een Hollandsche kermis 1 Benen ligt, zooals we reeds weten, dicht bij de mili taire kampementen, doch de soldaatjes zijn nog uitge rukt en we missen ze thans onder de bonte massa der passargangers. 't Begint intusschen al vrjj aardig warm te worden, doch never mindwe zullon er ons voor heden maar eens niets van aantrekken. Het rjjtuig is tot 12 uur bespro- De hoofdredactie van „Het Volk." Aan het hoofd van het dagblad Het Volk deelt mr P. J. Troelstra mede, dat hij tegen 1 November eervol ontslag heeft gevraagd als redacteur van dat partyorgaan Hij herinnert aan zijn mededeeling op het jongste congres der 8. D. A. P. dat hij wel voorloopig een her benoeming als hoofdredacteur zou aanvaarden maar zou aftreden zoodra bleek dat zijn verhuizing naar Sche- veningenwaardoor hij niet dagelyks op het bureau aanwezig kon zijn een voldoende waarneming zijner functie onmogelijk zou maken. Daar deze onmogelijkheid thans is gebleken treedt hij af. Barslngerhorn. In de maand September werd aan het hulpkantoor Kolhorn in de Rijkspostspaar bank ingelegd f 685,25 in 68 inlagen. Drie nieuwe boekjes werden in dit tijdsverloop uitgereikt. Petroleum-MaatschapplJ „Sumatra-Palcmbang." De Directie deelt mededat volgens telegrafisch bericht do productie van de Petroleum-Maatschappij »Sumatra-Palembang" over de maand September 77000 units geraffineerde iichtpetroleum bedroeg. Veehandel In Friesland. De aanvoer van melke- en kalvekoeien was be hoorlijk, de handel daarin niet bepaald druk. Nu het weder droog geworden is, het gras eiken dag nog groeit, en men nog hoop heeft op een mooien herfst, is de vee houder wat langzamer geworden, om te verkoopen. In vette koeien was de handel tamelijk, do vraag was niet in verhouding met den aanvoer en dat geeft altjjd een slappe markt. De omstandigheid echter, dat de hoe danigheid van het aangevoerde vette vee over het algemeen zeer goed was, werkte er toe mede, dat de prijs, ondanks de mindere vraag, niet veel daalde. Vette kalveren met behoorlijken handel en stijve prijzen. Nuchtere kalveren vrijwel in één doen. De aanvoer van graskalveren was groot, te groot in verhouding met de vraag. Al werd voor een enkel best exemplaar nog wol een goede prijs gemaakt, over het geheel was, door den stillen handel, de prijs lager. Schapen en lammeren met stuggen handel. De handel in vette varkens en biggen was goed gewild en de prijs was ook hooger. Ook voor Londensche biggen was de stemming beter met stijvere prijzen. De aanvoer was1500 melk- en kalfkoeien, 300 vette koeien, —0 pinken, 250 vette kalveren, 1600 graskalveren, 2400 schapen en lammeren, 200 vette varkens, 1200 vette biggen, 600 magere, kleine biggen. De prijzen zjjn vette koeien, le kwal. 24,/2—301/2 ct., 2e kwal. 2528 ct., 3e kwal. 20—24 ct., vette kalve ren 23 36 ct., vette schapen 2325V2 <t., vette var kens 19x/221 ct., Londensche biggen 161/217'/2 ct alles per J kilo. Melk- en kalfkoeien f 125 a f 260, pinken ff- graskalveren f 45 h f 70 nuchtere kalveren f 7. f 11,5o weideschapen f 20 f 25, lammeren f af magere varkens f 38 f 60, kleine biggen f 1.a fl.25 per week. (N. v. d. D.) De afdeeling Hoorn der Schippersvereeniging „ichuttevaer" heeft in een adres aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid verzocht krachtigen steun te verleenen tot het verkrijgen van een vluchthaven voor die stad. Herinnerd wordt, dat de visschersvloot daardoor zeer zou gebaat worden, en dat de binnensche- perij er zeer groot voordeel van zou kunnen trekken. De kosten van aanleg worden geraamd op f36,000, waarvan het Rijk f 12,000 heeft toegezegd, mits de provincie en de gemeente eveneens ll3 in die kosten zouden bijdragen. De gemeente Hoorn is echter niet geneigd l/s van de kosten op zich te nemen, benevens het onderhoud zij wil alleen dan het werk uitvooren, wanneer de provincie en het Rijk ook bijdragen in de onderhoudskosten. Moord te Kuitaart. Salomon Koole, die verdacht werd van den op 8 Mei te Kuitaart gepleegden driedubbelen moord en gevangen werd genomen, is thans op de daartoe strekkend vorde ring van het Openbaar Ministerie door de Rechtbank te Middelburg uit voorloopige hechtenis ontslagen. Bloembollen. "Van het eiland Schouwen schrijft men De bloembollenteelt zal hier dit jaar aanmerkelijk worden uitgebreid, Waarschijnlijk zullen 25 H A. beplant worden met tulpen, crocussen, narcissen en hyacinthen. Enkele bedden witte Murillo, een nieuwe variëteit, zullen hier vermoedelijk ook eene plaats vinden. Kimmen. In den vroegen morgen van Donderdag, brandde (door onbekende oorzaak alhier af, de flinke en nette huismanswoning van Jacob Dekker Wz., bloem, kweeker alhier. Veel van het huisraad, van de erwteu ken en wij moeten nu van de gelegenheid profiteeren en n dus heel Batavia laten zien. De wegen door de wijk Paser Senen zijn hier en daar schandelijk slecht onderhouden, 't Schijnt wel of '6 er voor de Chineesche bewoners minder op aankomt, alhoewel die menschen anders lustig moeten opdokken voorbelasting. Het Departement van B. O. W. Burgelijke Openbare Werken), hier in Indië zeer boosaardig Beroerde Oude Wijven betiteld, moest daar eens beter rekening meê houden. Vooral nu het vannacht zoo geregend heeft, hebben onze paarden op sommige plaatsen een heelen trek en spat ons de modder om de ooren. De slijkmassa's midden in de stad zijn bovendien kweekbedden voor malaria- en andere bacillen. Eindelijk komen we goed en wel op Kramat, waar de groote weg Meester Cornelis begint en we slaan thans rechts af in zuidwestelijke richting, den weg van Kwitang langs volgende het kanaal Kali baroe, dat verderop weêr in de Tji Liwoeng uitmondt. Ook hier voert onze rit voordurend langs rijke villa's, van den weg gescheiden door groote, doch onaangelegde erven met niets dan gras begroeid. Plotseling wendt de koetsier de paarden naar rechts. We slaan een smallen zjjweg in en rijden zoo naar het militaire centrum van Batavia. Hoort het roffelen van de trommen schetterend klinkt de krijgstrompet Lt. Clockener Brousson, b.d* Batavia, 23 Juni 1903. ook nog een partijtje bollen kon door het flink optreden der buren nog gored worden. Verzekering dekt de schade. Het is voor de boilonkweekers te hopen, dat het droge weer van de laatste dagen nog een paar weken blijft, met het oog op het planten der bollen, dat dan verreweg voor het grootste gedeelte zal zijn afgoloopen. NTAlTHiOTUKM. 5e klasse, 8e lijst, 2 Oct. Hclloo. Getrouwd. 3 Sept. Klaas Admiraal, weduwnr. van Klaasje Bak, alhier, en Antje Strooker, te Egmondbinnen. Geboren. 25 Sept. Dirk, z. van Dirk Winder en van Antje Kuiper. 26 Pieter, z. van Arie Greeuw Jr. en van Wie- gartje van 't Veer. 29 Johannes, z. van Jan Kaandorp en van Elisabeth Rijs. Plano beschikbaar. Billijke conditiën. Inlichtingen ten allen tijde bij den kastelein. De ondergeteekenden maken het Geachte Publiek van ALKMAAR en Omstreken bekend, dat zij op boven- staanden datum een zullen openen. Door puike waar, lste kwaliteit, en nette bediening, hopen zij een ieders gunst waardig te worden. Beleefd aanbevelend UEd. Dw. Dienaren Het Kantoor belast zich met alle werkzaam heden niet tot een bepaald vak behoorende. bij de Zilverstraat. levert alle soorten Drukkery v. Herms. Coster Zoon, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 10