No. 117. Kerste blad« Honderd en vijfde jaargang. 1903. ZONDAG 4 OCTOBER. Hinderwet. Stadsberichten. alkmaarsche courant. Deze Courant wordt ninsdt g-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ff 0,80franco door het sele rjjk f 1, 3 Nummers ff 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Selefoonnunmer 3. Prjjs der gewone advertentlën ij Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte.) Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen, ingevolge art. 8 der Hinderwet, ter openbare kennis, dat zij bij besluit van heden No. 98, aan H. N. J. TEN ROUWÉLAAR, smid aldaar, voorwaardelijk ver gunning hebben verleend tot het oprichten van eene smederij in het perceel Zeglis, wijk F No. 6, ten kadaster bekend in sectie F nr. 534. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 1 Oct. 1903. C. D. DONATH, Secretaris. Stedelijk ffluseun. Het Stedelijk Museum zal tegen betaling van 10 cent de persoon te bezichtigen ziin op Zondag 4 October a,s., 's namiddags tusschen 1 en 3 uur. Schietwedstrijd. Bij den op Dinsdag 29 September gehouden Schiet wedstrijd door de Alkmaarsche Scherpschutters-Vereeniging in de Berger duinen werd de le prijs behaald door K. v. d. Heijdo, 2e pr. N. Lansdorp, 3e pr. J. P. Querelle, 4e pr. H. Essen, 5e pr. J. v. d. Horst en 6e pr. P. Bosman. Den 30 September werd door het kader der dienst doende schutterij alhierde gewone jaarljjksche schiet wedstrijd gehondeD, waarvan de uitslag is als volgt: le Categorie, op 150 Meter, met 10 schoten, le prijs adjudant-onderofficier la suite R. Oostenzeld, met 98 punten 2e pr. korporaal J. P. J. Besteman, met 93 p. 3e pr. sergeant G. W. de Munk, met 86 p., allen met 10 treffers. 2e Categorie, mede op 150 M., met 10 schoten, le prijs korporaal J. R. Reijmer, met 90 punten2e pr. fourier J. W. van den Aakster, met 69 p.; 3e pr. ser geant S. J. Tjeertes, allen met 10 treffers. De rozonprjjs werd behaald door R. Oostenveld, bovengenoemd. De fabriek „KenaemerlaDd." Per trein van Amsterdam naar Alkmaar reizende, passeert men links van do spoorbaan de fabriek van ver duurzaamde levensmiddelen >K ennemerlan d", die sedert de laatste vier maanden eene belangrijke uitbrei ding heeft ondergaan. De grootte der gebouwen is sedert April ongeveer verdubbeld en beslaat eene oppervlakte van ruim 3500 M2. Deze fabriek staat onder directie van de heeren Bosman en de Lange, die ons bereidwillig de geheele inrichting lieten bezichtigen. De gevel grenst direct aan de spoorlijn het fabrieks terrein is er door een brug mede verbonden zoodat de wagons met groenten vlug kunnen worden afgeladen en in de gebouwen gebracht. Alle mogelijke soorten groenten worden door de firma geconserveerd de methode waarop dit geschiedtis o. i. alleszins een korte beschrijving waard. Het afhalen der groenten geschiedt, zoo het weer zulks gedoogtveelal buitenshuis daarna vindt het wasschen (met duinwater) plaats in daarvoor bestemde groote kuipen. Wanneer het de tijd is van doperwtenworden deze gepeld in groote machines, (die ieder 1000 pond per uur pellen)die ter zijde de schillen uitwerpen terwijl de erwten jzelf aan den voorkant in bakken worden gewor pen. Mechaniech worden ze vervolgens door trieurs ge sorteerd naar haar grootte. Snijboonen ondergaan een andere bewerking zij wor den in een machine gesneden, die geheel is ingericht als die, welke voor dit doel in het huishouden wordt ge bruikt een 50-tal meisjes in uniform met witte mut sjes, steken de boonen in de machine, die als alle andere, door stoom wordt gedreven. Daarna begint het eigenlijke conserveeren de groenten worden uit de zaal, waar de vorige bereidingen plaats vonden, langs een spoor naar de »kenken" gebracht, waar zij in dubbelwandige ketels worden overgestort. Stoom circuleert tusschen de wanden en dost het water in de ketels koken. De groenten, zoodra zij half gaar (geblancheerd) zijn, worden in platte kuipen op marme ren tafels gezet, en vandaar in de bussen gedaan. Een speciale, ingenieus gevonden machine sluit daarop de bus, zonder dat hierbij gesoldeerd behoeft te worden, zoodat schadelijk metaal totaal uitgesloten is. De groente is nu verpakt doch nog een bewerking moet geschieden vóór de sterilisatie volkomen is. In groote jjzeren »netteu" jour gewerkte vaten) worden de bussen opgestapeld, met een stoomkraau opgeheschen en neergelaten in »autoclaves", groote Papiniaansche potten, met dubbelen wand, terwijl beneden nog een spiraalbuis is aangebracht. Tusschen de wanden en in de buis cir culeert weer de stoom en hier wordt de sterilisatie vol komen. De bussen zijn thans voor aflevering geschikt j zij wor den naar twee reusachtige opslagplaatsen, aan weerszijden van de kenken gevoerd. In aanzienlijke hoeveelheden waren zij daar aanwezig en in verschillende grootten, voor Nederland van 3, 2, 1, en liter, voor de En- gelsche markt in gallons (4 liters), gallons, a gallons en pinten (ongeveer liter). In een aparte kamer (pakkamer) worden zij van eti ketten voorzien, in vier talen aangevend den inhoud en de fabriek van herkomst. Voor de Engelsche markt, waar onder ook Zuid-Afrika ressorteert, dat na den oorlog weer een goed afnemer is geworden, worden koperen eti ketten op de blikken gesoldeerd. Overigens worden voor Engeland ook veel groenten in flesschen geconserveerd, dit proces is geheel overeenkom stig het gewone. De uiterste rechterzijde van de fabriek dient voor het inmaken van zunrkool, hetwelk op zeer groote schaal geschiedt (een 200 wagonladingen kool worden tot zuur kool verwerkt). Da kooien wordon óf per spoor, óf te water aangevoerddit laatste is mogeljjk, doordat de fabriek met de achterzijde grenst aan een zijtak van het Noordhollandsch Kanaal. Mechanisch wordt de stronk mt de kooien geboord, nadat ze schoongemaakt zijn, en vervolgens gesneden met een machine, die per dag in staat is 30.000 K.G. kool fijn te snijden. In groote vaten (staanders) wordt de gesneden kool met zout opgestapeld, met steenen bezwaard en na 14 dagen aldus gestaan te hebben, is het proces voltooid. Dan wordt de zuurkool in de okshoofden overgestort en is voor de verzending gereed. De genoemde fabrieksafdeelingen zijn alle gelijkvloers gelegen, het ketelhuis en de machinekamer, een zeer net schaftlokaal en een paar kleinere ruimten eveneens. Het spreekt vanzelf dat voor het bedrijf veel stoom voor verhitting noodig isde stoomketels hebben dan ook groote afmetingen en zonden in staat zjju een ma chine van 500 I. Pk. in beweging te brengen. De ma chine, die voor de fabriek gebruikt wordt, is een van 80 I. P. van de firma Tattersall en Holdsworth. Het nieuwe gedeelte der fabriek is één verdieping hoog, het oude gedeelte twee verdiepingen. Daar worden jams gemaakt en tafelzuur, want de bereiding van geconser veerde groenten on jams is in deze fabriek gecombineerd, in welk opzicht zij da eenige in het land is. Allerlei vrachten, aardbeien, frambozen, abrikozen, ker sen e. t. q. worden hier ingemaakt of tot jam verwerkt en keurig verpakt; 't is een aanblik om lekkerbekken te doen watertanden. Als een zeer smakelijke jam brengt de firma een eigen vinding in den handeln.l. lemon cheese, uit citroenen bereid. De juiste samenstelling wordt natuurlijk door haar geheimgehouden. Wat zeer aangenaam aandoet in de fabriek, is de buiten gewone zindelijkheid en netheid, waarmede wordt gewerkt, en dat de producten algemeen waardeering vinden, blijkt wel uit het feit, dat iu 1902, het eerste jaar dat do firma op tentoonstellingen exposeerde, drie gouden medailles haar ten deel vielen, te Amsterdam op de tentoonstelling van deHollandsche Maatschappij van Land bouw en op de Internationale tentoonstelling, verbonden aan het congres ter behandeling van de verbetering van menschelijk en dierlijk voedsel, 't welk was georganiseerd door de Belgische Kamer van Koophandel te Amsterdam, en 3o. op de Exposition Concours Culinaire" te Parijs. (N. C.) Alkmaar Ontzet. Men deelt ons mode, dat ook de Alkmaarsche Victorie-Vereeniging »Eensgezindheid" haar gewoon jaar- lijksch feest op Donderdagavond 8 October hoopt te vieren, waarvoor de leden met hun dimes 's avonds ten 8 uur bij elkander zullen komen in de Nieuwe Doelen waar de Alkmaarsche Ontzetdag van 1573 wordt besproken en verder eenige zangnummers en voordrachten worden gehouden door de leden onderling. Vereeniging „Dient elkaar door de Dlefd e". De Vereeniging »Dient elkaar door de Liefde" (Presidente Mevrouw Vinke)die zich ten doel stelt behoeftige kranken van alle gezindten versterkende mid delen te verschaffen, stelt zich voor, de a.s. weken hare lijsten te laten rondgaan. Zij ziet zich genoodzaakt dit reeds zoo vroeg te doen daar hst aantal kranken, die ondersteuning ontvangen steeds toeneemt en ook gedu rende den zomer niet is verminderd. De leden bezoeken de zieken, die naar hunne behoefte melk, eieren of vleesch ontvangen. Ook krijgen zij meer malen soepdie door een der leden bereid wordt. Nu gebeurt het dikwijls dat meer afdoende zon kunnen worden geholpen, maar de financiën staan dit helaas niet alt|jd toe. Daarom wenschen we onze stadgenooten op te wekken, om mild op de aan te bieden lijsten te teekenen. Het geldt toch zulk een goede zaak. „De Voorpost". Vanwege »de Voorpost Maatschappij" voor naaisters te Amsterdamzal op Woensdag den 7 October van 11 5 uur in Café »Central" eeDe tentoonstelling worden gehouden van gemaakte onderkleedin»? waaronder eens ruime keuze in reform-modellen. Mej. M. Schrieke Payglop alhier is voor Alkmaar en Omstreken de agen- tesse. Zjj zal zeker gaarne bereid worden gevonden be langstellenden in deze nuttig werkende Maatschappij alle verlangde inlichtingen te gezien. Gezinsverpleging. Werd in het laatste jaarverslag van de vereeniging voor Gezinsverpleging het vermoeden uitgesproken, dat misschien de t|jd niet ver af zou zijn, waarop een tweede verpleegster zou moeten worden benoemd, dit ver moeden blijkt nu juist te zijn geweest. Uit een oproep, voor komende in het N. v. d. D., blijkt ons, dat het Bestuur pogingen in het werk stelt, voorloopig voor den tijd van ééu jaar, een tweede zuster aan te stellen. Wjj vernemen, dat dit geschiedt naar aanleiding van de steeds talrijker wordende aanvragen om hulp en van den daardoor zich uitbreidenden werkkring van zuster Hopper, waardoor d.e taak voor haar alleen te zwaar wordt. Dat het Bestuur nog niet durft over te gaan tot een definitieve aanstelling van een tweedo zuster, is wijl dit zulk een aanzienlijke uitgave vordert, dat de vrees be staat voor een overschrijding der inkomsten. Zal de voorloopige aanstelling een definitieve worden, dan zal het dan ook beslist noodzakelijk zijn, dat de in komsten worden vermeerderd. Wenschelijk is daarom de toetreding van vele nieuwe leden en begunstigersmaar wenschelijk is het tevens, dat er ^personen gevonden worden, die door een gift de inkomsten versterken, Reeds werd door iemand, die onbekend wenscht te blijven, aan het Bestaur een som van f 25 ter hand gesteld. Dit voorbeeld vinde veel navolging, De vereeniging voor Ge zinsverpleging verdient toch om haar werk aller stenn en sympathie. Verbetering raads ver slag. Door den heer Kool werden wij opmerkzaam ge maakt op een onnauwkeurigheid in het verslag van de gemeenteraadszitting, voorkomende in ons nummer van 2 October. Waar genoemde heer bij de rondvraag de quaestie der wik- en weegloonen besprak laat onze verslaggever hem zeggen »Als men intijds de bakens verzet, dan zal de kaasmarkt thans nog een batig saldo kunnen geven. Later zal er geen verandering meer mogeljjk zijn." Dit nu is onjuist en blijkbaar is de heer Kool ver keerd verstaan, waar hjj ongeveer zelde »Bij het niet verzetten dar bakens zal de gemeente daar in de eerste tijden door gebaat zijn, maar later kan de toestand wel zoo zijn, dat het voor een veran dering te laat is geworden." Kenaonstrantsche Kerk, Door familieomstandigheden (zie advertentie) zal in plaats van Ds. A. C. de Regt optreden de heer J. van Harencarspel, proponent bij de Rem. broederschap. dhr. Schorer. f De Vice-President van den raad van State, Jhr. Mr. Johan Willem Meinard Schoror, is den 1 op 63- jarigen leeftijd overleden. Ons land heeft een groot verlies geleden door dit sterfgeval, een verlies aan intellect en een verlies aan karakter en inborst. Jhr. Schorer bekleedde de hoogste waardigheid des lands, en er was niemand, die den hoogen post niet in de beste der handen wist. Rijke ervaring, smetteloos leven, onkreukbaarheid in handel en wandel gingen hand aan hand. Hij werd in 1834 te Middelburg geboren, studeerde te Leiden en werd op 36-jarigen leeftijd Burgemeester van Middelburg. Na een tijdvak van negen jaren, volgde hjj in 1879 Baron Röall op als Commissaris des Konings in Noord-Holland. Op dat grootere arbeidsveld ontwikkolde hij nieuwe talenten en bekwaamheden. Blijvend van ver dienste is zijn groot werk over de waterschappen in N.- Holland. Noode, maar tegeljjk gevleid door.de onderscheiding, zag men hem in 1896 heengaan om de hooge betrekking van Vice-President van den Raad van State te gaan vervullen, wat hjj met zijn voortreffelijke eigenschappen van geest en hart deed, totdat hem in den laatsten tijd een schijnbaar onschuldige, later bedenkelijk geworden kwaal aantastte en terneervelde. De rouw over zijn dood zal algemeen wezen. Een leven als van Schorer helaas dat ook hem des levens be proevingen niet bespaard blevenblijft echter de kracht behouden van een weldoend voorbeeld. Hier gaat een braaf mensch, een goed burger. Een breede reeks van hooge onderscheidingen was den uitnemenden vaderlander ten deel gevallen, zoohet Grootkruis der Orde van den Nederlandschen Leenw, het Grootkruis der Oranje-Nassanorde, het Grootkruis met de Gouden Kroon van de Wendinsche Kroon van Mecklenburg-Schwerin, het Grootkruis van den Leeuw en de Zon van Perzië, het Commandeurskruis der Belgische Leopoldsorde. Verder was hjj Grootofficier van den gouden Leenw van Nassau. Hij was getuige bij het huwelijk der Koningin, wie hij met haar Gemaal in den Raad van State begroette. Tijdens zijn Commissarisschap wa3 hjj een dar curatoren van de Amsterdamsche Universiteit. In zijn particuliere leven was hij bestuurslid van »Moed, Beleid en Trouw", president-commissaris der Holl. Spoorwegmaatschappij, commissaris der Nederlandsche Bank. (N. v. d. D.) De mlnistercrlsls. LONDEN, 1 Oct. In een heden te Sheffield gehouden redevoering deelde minister-president Balfour mede dat lord Milner gemeend heeft het hem aangeboden ambt van mininister van koloniën niet te moeteu aanvaarden. Lord Milner is het volkomen eens met de imperiale en de binnenlandsche staatkunde van de Regeering, hg is echter van oordeel, dat hij het moeilijke Znidafrikaansche vraagstuk beter ter plaatse kan oplossen. Dalfour's fiscale politiek. LONDEN, 2 Oct. De bijeenkomst van conservatieve agenten te Scheffield heeft met algemeene stemmen een motie aangenomen ter goedkeuring van minister Balfour's fiscale staatkunde.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 1