Binnen en buiten de grenzen. HORDENREN. Honderd en vijfde jaargang. 1903. ZONDAG 4 OCTOBER. SPORTROMAN FEUILLETON. JfO. 118. Tweede blad. ALKNAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- in Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaab f 0,805 franco door het geheele rjjk f 1, 3 Nummers f 0,0tt. Afzonderlijke nummers 8 ets. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentfën :J Per regel f #,18. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam O 9. Over den smaak valt niet te twisten. Wat den een tegenstaat, bekoort den ander; wat voor deze een ver kwikking is, is gene een bron van ergernis. Onlangs werden te Amsterdam op twee verschillende plaatsen vergaderingen gehouden, beide bijeengeroepen door de Amsterdamsche afdeeling dar Sociaal-Democratische Arbeiderspartij en beide bestemd voor de behandeling van het zoogenaamde verraadrapport,trenrigen nasleep der afge kondigde maar mislukte algimeene werkstaking. Wjj voor ons gelooven niet, dat er .verraad" i3 gepleegd we meenen alleen te ontdekken jammerlijke lichtzinnig heid, overklaarbare roekeloosheid, onverdedigbare verzwij ging van den waren toestand, onstuimig doordrijven uit vrees voor de tijdige openbaring van jniste berichten en rapporten, opzettelijk zwijgen om niet voor onbetrouw bare en lafhartige broederen te worden aangezien. Die den toestand het best konden beoordeelen, durfden zich niet verzetten. Het koor van de algemeene vergaderingen was hnn te machtigzij moesten meedie weigerde, achterbleef of zelfs maar waarschuwde, was de ware broe der niet. Hoe betreurenswaardig en afkeurenswaardig wij dit alles mogen vinden, opzettelijk verraad ontdekken wij niet. In één der beide vergaderingen te Amsterdam was de wederzjjdsehe verbittering zoo sterk, dat het rumoer en de wanorde niet te onderdrukkon waren, en de zaal ont ruimd moest worden. Iu de andere vergadering ging het beter. Zij kon althans worden voortgezet, dank ook de verschijning van een detachement politie-agenten en de voorzitter kon haar in behoorlijken vorm sluiten. Toch wae het er zoo toe gegaan, dat één der beide sprekers, Mr. Mendels, ten slotte verklaarde nimmer weer in der gelijke vergaderingen te zullen optreden. Deze spreker wae zeer ontsticht door wat hy noemde het .beroemde, akelige, peuterige" van de Nederlandsche arbeidersbe- weging, waarin twee groepen van arbeiders tegenover elkaar staan. Hij stelde tot voorbeeld den partijdag der Duitsche sociaal-democraten, niet door persoonlijke, klein geestige twisten bezoedeld, waar wel harde waarheden werden gezegd, maar geen scheiding kwam. Wij willen niet betwisten, dat de Nederlandsche sociaal democraten in hun organisatie en hun optreden bjj de Duitsche broeders achterstaan maar deze laatsten zullen toch wel vreemd opzien, indien zij vernemen, dat zij te Amsterdam als navolgenswaardig en voor de Nederlandsche D O O B W. HEIJER-FÖR8TER. 24) Hij ging door het dicht opeengepakte publiek langs de tribune, toen voorbij de tweede tribune, waar dank zij den jockey-ren, welke zoo aanstonds zou beginnen zich weinig menschen ophielden, dan tusschen de renpaarden door die gedeeltelijk met dekens gedekt in breeden kring werden rondgeleid. Door de groote uitgangspoortwaar de beambten met de controle belast hem eerbiedig groet ten, verliet hij het terrein, en den straatweg volgend liep hij langs een eindelooze rij rijtuigen, waarvan de koetsiers in hun hemdsmouwen in het gras zaten en kaart speelden. Hy was het laatste rijtuig gepasseerd, het rumoer van de renbaan klonk als een zwak geruisch diem in de ooren en verstomde eindelijk heelemaal. Den straatweg ver latend, liep hij het bosebpad in zich ergerend over de wol ken stof die opdwarrelend op zjjn pad zijn verlakt-leeren laarzen met een fijne, grijze poeder bedekten. Op het zelfde oogenblik verbaasde hij zich over zichzelf, dat zulk een onverschillig en banaal ding als bestoven laarzen nog indruk op hem kon maken. Het dennenbosch was maar smal, niet veel meer dan een strook welke de omheinde renbaan van den straat weg scheidde. Een dof getrappel van paardenhoeven deed hem even stilstaan. Op eenige meters afstand van hem stormden acht paarden voorbij met jockey's in het zadel, wier zijden buizen door den wind opbolden. In een ommezien waren ze voorbij en door de stof aan het oog onttrokken. geestverwanten beschamend voorbeeld worden gesteld. Op den bedoelden partijdag heeft het toch waarlijk aan de zwaarste besehuldigingen, de felste persoonlijke hatelijk heden en de grofste scheldwoorden niet ontbroken. Voor den vorm is de eendracht behouden, en ten slotte scheen er een eenstemmigheid te bestaan, die na hetgeen er was voorgevallen bijna onmogelijk verwacht kon worden maar aan weerszijden gevoelde men, dat de zaak hiermee niet uit was. Ieder stemde ton slotte eenvoudig in den geest der meerderheid, omdat er vooreerst tegen den stroom niet was op te roeien, ongeveer zooals men in Nederland tot de algemeene werkstaking besloot. Wat de meesten ge voelden is nu niet uitgebleven, De strjjd wordt voort gezet in de partijbladen en de partijvergaderingen. In do Zukunft heeft de sociaal-democraat Harden de partijgenooten Babel, Bernard, Heine, Braun en Göhre aangevallen en van sommigen brieven openbaar gemaakt, waarin zij het tegendeel schijnen te zeggen van hetgeen zij op den partijdag te Dresden hebben gesproken. De redactie van de Tor wSr fcs neemt het stuk van Harden over, het aan de aangevallen partijgenooten overlatende zich te verantwoorden, overtuigd, dat het opmogeljjk is de geschillen te smoren en .dat het potje, te Dresden te vuur gezet, leeg gegeten moet worden." Dat het over die geschillen anders oordeelt dan Mr. Mendels te Am sterdam, blijkt wel, als het de hoop uitspreekt, dat de partij zoo spoedig mogelijk »nit het walgingwekkende persoonljjke geharrewar" terng mag keeren tot de groote zaak. Harden had dan ook aan Bernhard niets minder verweten, dan dat hij den partijdag had belogen en ver raden. Over den toon, waarin de strijd wordt gevoerd, kan men eenigszins oordeelen als men leest, dat de machtige Babel, de leider die geen tegenstribbelen duldt, in zjjn antwoord aan Harden schïjjft, dat deze in een aanval van razernij een emmer vol met het kwalijkst riekende vnil op zijn boofd tracht om te keeren en dat hij het beneden zijn waardigheid acht, te antwoorden op kleingeestig hatelijke on boosaardige aanvallen, of dit kinwen van schaamtelooze vervalschingen, matelooze over drijvingen en onwaarheden en grove tegenstrijdigheden te ontwarren. Over hetgeen op den partijdag te Dresden is voorge vallen is ook in drnk bezochte partij vergaderingen der sociaal-democraten te Berlijn gesproken. In een dezer vergaderingen kwam de sociaal-democraat Wolfgang Heine, advokaat en lid van den Rijksdag, op tegen hetgeen Bebel op den partijdag over hem gezegd had. In het verslag van die vergadering ontbreken niet scheldwoorden Nn was hij alleen. Weer stond by even stil en de lin kerhand tegen den linkerslaap drnkkrnd, trachtte bij na te denken. Hoe was hij hier gekomen? Hij wiBt het zelf niet recht, als in een hynotischen slaap had hij den weg in geslagen. Toen knikte hij, zacht prevelend .Heel goed zoo, ja, heel goed!" Hij wilde zijn pad vervolgen toen het naast hem in de drooge dennennaalden kraakten en knetterende. Ont steld, met een zenuwachtige beweging keerde hij zich om toen een breede hand op zjjn schouder werd gelegd. »Is dat loopen, beste JosephHet is geen gekheid om je in te halen als men honderd vijf-en-negentig pond moet meeslepen." .Rochns .Als je van plan bent den weg naar Berlijn te voet af te leggen dan ga ik met je mee, ofschoon ik moet zeggen dat het geen kleine wandeling is. Je hebt er zeker geen bezwaar tegen »Ik wou liever alleen gaan." »Neen." .Doe me het genoegen en laat me alleen." .Neen, mijn jongen." Zwijgend liepen ze verder; verklaringen waren van de een noch van de andere zijde noodig. Aan het einde van het bosch gingen ze dwars over den Frankfortschen straatweg, dan over de weilanden de Mönchsheimsche stallen voorbij tot ze het groote dennen woud bereikten, dat zich uren ver tusschen Dahlwitz en Friedrichshagen uitstrekt. Aan den zoom bleef Joseph staan. »Ik verzoek je, Rochns, nn terug te keeren." .Neen." »Ik herhaal nogmaals dat ik alleen wil zjjn." Rochns schndde het hoofd, blijkbaar niet van plan het verzoek van den ander in te willigen. »Ik ben niet in een stemming om het gezelschap van wie ook te verdragen," riep Joseph boos. .Laat me met rust." Maar Rochns bleef aan z|jn zijdezwijgend deden ze als schoft, ploert, leugenaar, Judas Heine zegt, dat Bebel in zijn haat en blinde woede geen valsche voorstellingen en onwaarheden heeft geschuwd en hem drek in het aan gezicht heeft gegooid maar dat men vrjjer over den Dnitsehen Keizer kan spreken dan over Zijne Majesteit Bebelwant dat men, aangeklaagd wegens Majesteits schennis, althans in zijn verdediging wordt gehoord, ter - wijl hij, die zich tegen een beschuldiging van Bebsl ver dedigt, door zijn eigen partijgenooten wordt afgemaakt, zonder gehoor te kannen krijgen. Toen men van woorden tot daden dreigde over te gaan, vluchtte Heine van de tribune naar zijn vrienden, die hem beschermdenhy vorderde, dat zjjn kiezers in deze vergadering zich voor of tegen hem zonden verklarenwant dat hij in het laatste geval zijn lidmaatschap van den Rijksdag zou neerleggen. Met een meerderheid van twee derden der stemmen sprak daarop de vergadering haar vertrouwen in Heine nit. Bebel sprak intusschen op een andere vergadering te Berlijn. Wie nu hooger staan in het vermijden van persoon lijkheden, ongemanierdheden en scheldwoorden, de Duitsche of de Nederlandsche sociaal-democraten, durven wij niet beoordeelenmaar het komt ons toch voor, dat de Dnitsche moeilijk tot voorbeeld gesteld kannen worden. Beiden, dnnkt ons, zullen wel doen zich te onthouden van de krachtige, de .pakkende" uitdrukkingen, die, wij ontkennen het nietde massa gaarne hoort, die haar meesleepenprikkelenopwinden en voor den spreker winnen, 't Is verleidelijk ze te gebruiken, we ontkennen het alweer niet, want de menigte juicht ze toemaar toch ze dengen niet. Ze geven aan de massa van de zaak eenig begripmaar een onjuist of een onvol ledig begrip. Za geven van de zaak een voorstelling een pakkende voorstelling, zoo men wil, een beeld dat men niet vergeet, maar heel dikwjjls een valsohe voor stelling en een valsch beeld. En vooral, men is te vaardig met wantrouwen en verdachtmaking van de tegenpartij men tracht den tegenspreker belachelijk te maken, of men scheldt en beschimpt hem. In geschriften is de taal dik wijls beter en waardigermaar in de vergaderingen wint hij de groote meerderheid, die het scherpst, het ruwst is in zijn uitdrukkingen en den tegenstander ver guist. Zoo wordt debat onmogelijk en die er niet aan mee wil doen, trekt zich terng. nog een duizend passen toen Joseph zich plotseling om keerde en hem met beide handen in de borst greep. Jij Begrijp jij het dan niet 1" Langzaam sloten zich een paar groote handen om Josephs polsen en zonder hem pjjn te doen, maar met al de kracht van een reasachtig lichaam, werden diens handen naar beneden gedrukt. .Je knnt zeggen en doen wat je wilt, Joseph, maar ik laat je niet alleen. Je besluit is genomen, Joseph, ik weet het, ik zie het, je behoeft mij niet' te vertellen. Maar, mijn arme jongen 't is nog niet noodig het laatste te' doen. De wereld is groot en iemand als jy vindt overal zijn weg. Dan komt later de gelegenheid om veel goed te maken. Ik heb in Pillkehmen over veel nagedacht men heeft daar een overvloed van tijd om na te denken. Het leven is een vervloekt ding, mijn lieve, kleine Joseph, maar men moet er de vlag niet voor strijken, zich er niet door laten ten onderbrengen." Rochns, het het is nit I" Hij trilde als een kind, zijn kracht was gebroken. .Natuurlijk is het uit, maar niet heelemaalbegrijpt je dat Met ons beiden is het nit, maar niet voor goed niet heelemaaldat begrijp ik, dat weet ik. Dat alles zal ik je duidelijk maken want ik heb er veel over na gedacht." En terw|jl zij schreden door het stille wond, waarvan de stammen zoo dicht opeen staan dat de namiddagzon er nauwelijks kan doordringen gaf de lange ex-kurassier zijn nieuwe philosophic ten beste. Joseph luisterde er nanwelgks naar en begreep er niets vau maar de rustige, zware stem en de breede uiteenzettingen hadden iets kalmeerends en iudommelendsiets trouwhartigs en warms. Tegen den avond bereikten ze het eind van den bosch dat Rochns, ofschoon ze lang weg en steg verloren had den, doorkruistte met de zekerheid van een jager. Een spoortrein snorde voorby een glans van vrede lag over het geheele landschap uitgespreid, een paar arme vrouwen met groote bossen hont op haar rug gingen lachend en pratend hen voorbij. Aangegaapt door de bewoners stapten ze door de lange

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 5