No, 121. Eerste blad. Honderd en vijfde jaargang, 1908. ZONDAG 11 OCTOBER. Buitenland. Laatste Berichten. Nederland. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per S maanden voor Alkmaak f O,SO franco door het geheele rjjk 1 1, 3 Nummers f O,DO. Afzonderlijke nummers S ets. Prijs der gewone ad verten tlën i) Per regel f O,ld. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9.1 Telefoonnummer 3. ENGEEAND. Chamberlain's redevoeringen geven begrijpelijkerwijze aanleiding tct hevigen strijd tusschen voor- en tegenstanders van zjjn tariefplannen. Door da ministerieele bladen wordt instemming betuigd met de beide gehouden redevoeringen, en de liberale bladen bljjven natuurlijk op krasse wijze den oud-minister bestrjjden. De vereeniging van Engelsche mijnwerkers heeft den 8 in een algemeene vergadering te Glasgow, met 89 tegen 5 stemmen besloten, niet mee te gaan met de tolplannen van Chamberlain. Dit besluit is ia zooverre van gewicht, omdat het Chamberlain van een aantal stemmen berooft. Mis Emily Hobbouse heeft een brief aan» the Man chester Guardian" geschreven, waarin zij de vreeseljjke ellende in de Transvaal en de Oranjekolonie beschrijft en de hulp inroept voor het verhongerde volk. FRASIKRIJK. Vóór de Pransche Kamer weer bijeen komt, zal minister Combes de stukken gereed maken, die betrekking hebben op de uitvoering van de wet op de congregaties. Uit deze stukken zal blijken, wat de uit werking van deze wet geweest is en het resultaat kan dan dadelijk aan de afgevaardigden en senatoren worden meegedeeld. Het totaal der inrichtingen, die op bevel van de regeering moesten gesloten worden, bedraagt in ronde cijfers 10.000 (het juiste aantal is 9998). Men verwacht in de Kamer weer eenige incidenten naar aanleiding dezer regeeringsstukkeu. De staking in Noord-Frankrgk neemt niet zulke afmetingen aan als in den beginne gevreesd werd, en over het algemeen is de geest onder de stakers niet zeer verbitterd. MACEDONIË. Uit Sofia wordt van den 8 gemeld Het ministerieele orgaan »Dnevnik" deelt hedenavoud' mede dat de Turksche en Balgaarsche regeeringen tot overeenstemming zijn gekomen betreffende demobilisatie. De Bulgaren zullen 20000 man terugtrekken, de Turken 40000 man. Wanneer de overeenkomst uitgevoerd zal worden, zal Bulgarije alle reservisten, kort geleden onder dienst geroepen, naar huis sturen. In een gevecht tegen'de opstandelingen in bet vilayet Monastir moeten de Turken 300 man verloren hebben. VEREEN1GDE STATEN. Te Washington is den 7 al weder een krankzinnige gearresteerd, die met twee messen gewapend het Witte Huis trachtte binnen te dringen. In verband hiermede en als gevolg van het groote en steeds toenemende aantal gekken, die het op president Roosevelt gemunt hebben, heeft deze besloten, het Witte Huis, v, aarvan de toegang tot nu toe voor ieder vrij was, door troepen te laten bewaken. Voortaan zullen schild wachten voor het Huis post vatten en zullen dezelfde maatregelen genomen worden als bij andere koninklijke paleizen. Dit is voor Amerika een zeer belangrijke verandering; maar het gevaar, dat de president nu loopt, moet in elk geval worden vermeden. Te Helena, Montane (Ver. St.), is de brag van den «Northern Pacific" spoorweg door dynamiet in de lucht gesprongen. Er W'ïden reeds vroeger verscheidene aanslagen op die brug gepleegd en de dynamietmannea hadden gedreigd den spoorweg te vernielen als er niet voor Dinsdag 11. op een bepaalde plaats eene som van 58000 dollars voor hen werd nedergelegd. Fransch-Engelsch arbitrage-verdrag. NEW -YORK 8 October. De Parijsche correspondent van de »Aesociated-Press" verneemt uit gezaghebbende kringen dat de voorwaarden voor een algemeen arbi trage-verdrag tusschen Frankrijk en Groot-Britannie vastgesteld zijn. De werkstaking In Frankrijk. TOURCOING9 Oct. De federatie van plaatselijke syndicaten bestaande uit Guedisten en onafhankelijken, beslootdat het oogenblik nog niet gekomen is om een algemeene werkstaking uit te lokken. De beweging zal binnen vier maanden hervat worden. RIJSEL, 9 Oct. Te Hallum dunrt de algemeene sta king voort. Verschillende stakers, meest Belgen, werden gearresteerdomdat zij het recht van vrijheid van arbeid aanrandden. Te Roubaix had in den avond een opstootje plaats. Ruiten werden ingeslagen. Een commissaris van politie werd zwaar gewond. Generaal Machln. BELGRADO, 9 Out, Kolonel Macbin is benoemd tot commandeerend generaal van de Donau divisie te Bel grado in garnizoen. [Kolonel Macbin is de zwager van de vermoorde Ko ningin, en de hoofdaanlegger van den moord op Alexander en Dra8a- Red. »Rndbl."]. Slachtoffers begraven. Men meldt uit 's-Gravezaude aan de N. R. Oc. Den 7 werden de lijken der verongelukte Pransche matrozen op de algemeene begraafplaats alhier bjjgezet, in tegenwoordigheid van de hearen Gustave Altazéu, reeder en Augusts Vidal, kapitein van de gestrande vischlogger Boulogue 2033. Behalve veie belangstellenden waren mede aanwezig de heeren H. M. J. van Linnep, burgemeester, en P. M van Nierop, secretaris der gemeente, en G. Janzen, kapi tein der stoomreddingsboot President vau Heel", te Hoek van Holland, met de vaste bemanning dier boot. De lijken werden een voor een grafwaarts gedragen. Op de baar van het eerste lijk had de heer Van Lennep, burgemeester, een fraaien krans van levende bloemen doen neerleggen, met opschrift »Dormez en paix". Nadat alle lijken waren bijgezet, nam de heer Van Lennep het woord en schetste in vloeiend Pransch hoe diep treurig het was dezen plicht te vervullen. ZÜ allen waren verdronken, met de redding nabij, immers op den geringen afstand van 6 a 7 meter was de reddingsboot om hulp te verleenen. Hij sprak den wensch uit dat het der familie een troost mocht ver strekken dat allen waren gevallen in de uitoefening van hnu beroep, op het veld van eer dus. In het bijzonder sprak hij daarna reeder en kapitein toe en .verzocht hem zijne hartelijke deelneming aan de familie te willen overbrengen. Daarop sprak hij (nu in het Hollandsch) den gezagvoerder der stoomreddingboot toe. Spreker zei o. a. dat men niet moest zeggen maar zes zijn er gered, doch gelukkig nog zes. De reeder betuigde, zeer aangedaan, zijn hartelijken dank voor de betuigingen van oprechte deelneming, die hij heeft mogen ontvangen. Hiermede eindigde de droeve, doch zeer indrukkende plechtigheid. Bij het Tweede Kantongerecht te Rotterdam is deze week een eigenaardige boter quaestie aan de orde. j 'Onderlinge Verbraik8?ereeniging" verkoopt gemid deld 3D0 kilogram margarine per week in kleine hoeveel- heden. Dat wordt door do klanten in den winkel gehaald in schaaltjes, borden, potjes enz., allemaal voorwerpen, waarin het woord »margarine" niet is ingebrand. Art. 2 ak f der Boterwet verbiedt het afleveren van marga rine anders dan in gemerkte verpakking. Aan den boter visiteur werd nu verzocht in den winkel bij de aflevering te komen en dan wegens overtreding van bovengenoemd wetsartikel provesverbaal op te maken. De ambtenaar van het Op. Min. stelde in zijn requisitoir voorop, dat hier in de verste verte niet aan bedrog ban gedacht worden. In een geval als hier aanwezig kan de winkelier niet anders handelen, en wgl de beklaagde zelf de overtreding heeft gedaan, om het oordeel van den hoogston rechter te leeren kennen, requireert het Op. Min. veroordeeling tot f 1 boete. Storm. Te Genemulden overstroomde het water de zee dijken en veranderde alle buitenpolders in een blanke zee. Honderden stuks rundvee moesten in allerijl gestald worden, tot groote schade voor de eigenaars. De nachtboot MeppolAmsterdam geraakte bij zwart sluis op den wal. Een watermolen, welke door het los raken der pal aan het malen was gegaan, geraakte door het draaien in brand en brandde geheel uit, wijl hij niet te bereiken was. Te Sas-van-Gent zijn den 23-jarigen E. W. twee messteken in de zijde toegebracht, waarvan één de longen raakte Volgens den geneesheer zijn beide' steken levens gevaarlyk. Naar den dader wordt door de politie een onderzoek ingesteld. Waarschijnlijk - aldus wordt ge- schreven heeft men hier te doen met een familietwist. Den 8 had de spoorwegwachteres aan den rijweg, onder Purmerland, gem. Ilpendam, verzuimd den slag- boom neer te halen. De vrachtrijder K., van Purmerland passeerde den overweg en werd door den trein gegrepen! Gelukkig wist K. het gevaar te ontkomen, doch paard en kar werden vermorseld. Men schrijft uit Velgen aan de »N. R. Ct.": Naar wij vernemen, bestaat het voornemen om', als de pont Kennemerland de transformatie heeft ondergaan en uit Amsterdam hier is teruggekeerd, de voetbrug voor het verkeer te sluitenom dan een afdoende proef te nemen, ook met bet oog op het verkeer per pont. Amsterdam. Met het slechten van de Oude Beurs is men genaderd tot de gewelven. Maar bij een naderen scheen bet tot nog toe te blijven; tenminste een sloopen van de blijkbaar zeer sterk gebouwde werken op de ge wone manier schijnt niet mogelijk te zijn. Naar wij vernemen heeft de aannemer thans vergun ning gekregen de gewelven door middel van dynamiet te doen springen, mits dit geschiede door genie-soldaten ondtr leiding van een officier. (Handelsblad). Scliagen. Den 83ten bezocht de heer Mr R van Goens, schoolopziener in het arron. Helder, de onderwijzers- vergadering alhier en besprak er de door de regeering voorgeschreven maatregelen tot onderzoek van de naar het schgnt veel voorkomende ziekte van gezwellen in de neus-keelholte (adenoide vegetatis). Den llden zal de heer Van Goens ditzelfde onderwerp, behandelen op de alhier dan te houden vergadering van den Bond van Nederl. Onderwijzers. Volledige uitslag der Hengstenkeurlngen m Noord-Holland. Hengstenkeuring te Schagen op 6 October 1903. Goedgekeurd- Billstein Chri8tiaan Adolf Disponible George Labori Veldman Sultan Haiduck Joubert Felix Faure vau Holl. Noorderkwartier. a' i?' JFaan te Wieringerwaard. Holl. Noorderkwartier. N. D, Kaan, Wieringerwaard. J. Wijte, Hensbroek. J. Breebaart Kz. en Co., Winkel. N. D. Kaan, Wieringerwaard. 9 Holl. Noorderkwartier. H. Waiboer Az., Winkel. A. Kaan en Co., A, Paulowna. Afgekeurd: J. L. T. Groneman, Wieringerwaard. J. Breebaart Kz. en Co., Winkel. Uitgesteld: Lr ~i i J!' Breebaart en Co., Winkel. Hengstenkeuring te Beverwijk op 5 October 1903. Goedgekeurd: Jupitor van Banka van mevr. Saermondt, Ellecom. Frits III Verfiflnicnn™ «.TT«~u Walt-ram Leonard Gerard Ohrisliaan Frits III Prins Bismark Hertog Hendrik Bouillon Allaward Van dor Goes Galliard Mazeppa Roland Vereeniging »IJpolders". J. D. G. vGulpen, Spaarnd. polder. P. J. Eima, 's Graveland. Afgekeurd: P. Barendrecht, Beverwijk. J. v. d. Broek, Graveland. Ph. Vos, IJpoIdor. Uitgesteld: T. Evers, IJpolder. ff-TT mevr- Saermondt, Ellecom. Uitslag der hengstenkeuring te Hoofddorp op 7 Oct. 1903. Goedgekeurd: van T. O. Los te Haarlemmermeer. J. v. Zijverden, Gebrs. v. Genderen, Weespercarspel. ±5. Biesheuvel, Haarlemmermeer. A. Oolijn -Jr., Nieuwer-Amstel. Paul Kruger Mars Rudolf Victor II Localion Sultan II Rumbold II Epicure Ooncurent Victor Nelson Coriander Leon Prins Willem Blagardsoumny Goudmijn Arkan Jonker Vrolik Taillien Sint,-Maarten Excelsior Aurich Bravo Hannibal, Hercules Erasmus Nelson De la Rey Jonge Elegant Edzar Tancred Eduard, Graaf Stolberg A. H. v.WIckevoort Crommelin, Heemst. Vereeniging »Nieaw Gennep." P. D. M. Scholten, Haarlemmermeer. Ver. Haarlemmermeer-Oostzijde. A. v. Wieringen, Haarlem, cornaar, doch mag dekken. n u0döp Harddrav0rii ea Ren vereen. Bultman, Haarlemmermeer. Nederl. Harddr. en R nver. i dBultman, Haarlemmermeer. Nederl. Hardd*. en Rem ver. H. Heijbroek, Amsterdam. H. F. Bultman, Haarlemmermeer. A. A. v. d. Berg, Haarlem. D„ Verslnijs, Haarlemmermeer, A, A. v. d. Berg, Haarlem. D. Knibbe, Haarlemmermeer. Afgekeurd: T. C, Los to Haarlemmermeer. A. A. v. d. Berg, Haarlem. 21 D. Knibbe, Haarlemmermeer. Uitgesteld: Gebrs. v. Genderen, Weespercarspel. A. Ruigbaver, Haarlemmermeer. Absent: B. Biesheuvel, Haarlemmermeer. Wed. L. Raven, Blaricum. Bosman en Reilingb, Groningen. De uitsluiting te Borne. D™9 18 ?P eena vergadering in zake de uitsluiting der arbeiders door het organisatie-comité de volgende motie voorgesteld »De vergadering van arbeiders van de firma Spanjaard gehoord de mededeeling van het comité uit de vakbe^ sturen, dat de directie zich bereid heeft verklaard met dit comité te onderhandelen gehoord de mededeeling van dit comité omtrent het resultaat dezer onderhandelingen - overwegende, dat de firma verklaard heeftlo. niemand vanwege njn betrekking tot de organisaties te bemoei- lijken; 2o. dat allen weer aan het werk kunnen gaan uitgezonderd de baas Kooyker, die verklaard heeft zich terug te trekken; 3o. dat eene permanente commissie zal worden ingesteld, waarmade de firma bereid is over leg te plegen omtrent het ophangen der loonlijsten en de wachtgelden van oordeel, dat hiermede voor een deel de gestelde voorwaarden zijn ingewilligd eu voor het andere deel de weg tot inwilliging is gebaand vertrouwend dat de firma zich aan het gegeven woord houden zal besluit Maandag aanstaande op de aangeboden voorwaar den weer aan het werk te gaan. Uitgebracht werden 387 stemmen, wauivau 289 vóór en y» tegen. 36 stemgerechtigden waren thuisgebleven.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 1