Loting voor de Nationale Militie. HORDENREN. Honderd en vijfde jaargang. 1903. ZONDAG 11 OCTOBER. SCHOUW. SPORTROMAN Nederland. FEUILLETON. NO. 121. Berde blad. Deze Courant, wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmüb f 0,80 j franco door het geheele rjjk f 1, 8 Nummers f O,O®. Afzonderlijke nummers 11 ets. Telefoonnummer 3. Frp der gewone advertentlcn i Por regel f 0,15. Groote letters naar plaatsraimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de IiOTIWtJ der in 1903 alhier voor de lichting van 1904 voor de Militie ingeschrevenen zal geschieden op Woensdag 81 October aanstaande, ten raadhuize der gemeente Alkmaar. Zjj worden mitsdien opgeroepen, om zich op dien dag, des voormiddags te half tien nre, aldaar te be vinden om te loten en opgaven te doen van de redenen van vrijstelling, die zij ter zake van de Militie vermeenen i)e moeten inbrengen. Indien zij vermeenen vrijstelling te kunnen erlangen wegers broederdlenstmoeten zij op Woensdag 18 Movcmber e.k., des voormiddags te tien ure, op het raadhuis verschijnen, vergezeld van twee bij den Burge meester te goeder naam en faam bekend staande meer derjarige ingezetenen, die de vereischte getuigenis kunnen afleggen en het aldaar op te maken getuigschrift onder teekenen, terwijl zij verplicht zjjn de noodige opgaven voor het opmaken der stukken vóór 1 November a.s. ter secretarie te verstrekken. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 28 Sept. 1903. C. D. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ALKMAAR brengen bjj deze ter kennis van belang hebbenden, dat op Woensdag 14 October dezes jaars, door den opzichter over den Hout en de Plantsoenen zal wor den gehouden de JAARLlJttSCH» SCHOUW, over: De oude Zandersloot, beginnende bij het bruggetje in den Kennemersingel tot aan de zoogenaamde Nieuwe Plantage. Vervolgens de sloot loopende van genoemd bruggetje langs den Kennemersingel tot de Verlaatjes- brnggen en vandaar tot de tweede brug in de Liudenlaan. De sloot langs Egelenburgerlaan en Ropjeskuil tot den weg naar de begraafplaats. De ringsloot om de Cadettenschool. De Bleekersloot loopende van den Nieuwlandersingel tot daar waar die sloot zich vereenigt met de nieuwe Zandersloot en verder deze sloot geheel tot aan de ban- scheiding van Heiloo. De sloot, loopende van de baanhuizen, buiten de Nienw- landerbrug, tot de brug buiten de voormalige Boompoort aan het Kanaal. Wordende alle eigenaars of gebruikers van perceelon, aan en langs die slooten liggende, aangemaand om van de gezegde slooten, en wel ieder voor zooverre zijn eigendom zich daar langs uitstrekt, de kanten aftemaaien, het kroos en afgemaaide op te halen, alsmede die slooten nit te diepen en het zand, benevens den modder, te hun nen koste, ter weerszijden daaruit op te halen, alles op D O O E W. nuuilll-FORSTHR. 27) Bovendien was hij ook uit een financiëel oogpunt be schouwd een niet te verwerpen partij. Hij had de kunst verstaan een niet onaardig vermogen te verwerven en kon zijn vrouw een zeer behaaglijke toekomst bieden. En wat had deze julïrouw Marie tegenover de vele verdiensten en aantrekkelijkheden voor haar brnigom op de weegschaal te leggen Naar het oordeel van alle zaak- kundigen dat wil zeggen van bijna alle haar vriendin nen en vrouweljjke familieleden, niets. Heelemaal niets Integendeel Eerstens was ze oud en verwelkt. Een dezer Noord-Duit- sche schoonheden die in haar bloeitijd, te oordeelen naar gestalte en gelaatskleur, bestemd schjjuen in de eerste twintig jaar niet te veranderen en alle stormen des tjjds glansrijk het hoofd te bieden, maar op eensna een enkelen nachtvorst verloren zijn. Tweedens het verleden. »Een jonge dame die geëngageerd was en wier verloofde met de noorderzon vertrok 1 Hoe lang is het geleden Acht jaar? Tien jaar? Pas vijf? Niet mogelijk! Ze was toen achttien en is nu minstens acht en twintig." Door vergelijken en narekenen kwam men tot het besluit dat er inderdaad maar vijf jaar ferloopen waren sinds Joseph, geheel ten gronde gericht, Duitschland ver laten had en dat dus de bruid van den luitenant-kolonel nauwelijks vier en twintig jaar telde. Intusschen »Men is zoo oud als men er uitziet en zij ziet er uit als iemand van dertig." Vermakelijk en belachelijk zoo'n vangbalspelletje. Eerst zoodanige diepte en onder die boete en strafbepalingen, als bjj de bestaande verordeningen zijn vastgesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar G. RIPPING Voorzitter. 24 Sept. 1903. 0. D. DONATH, Secretaris. Te Noordscharwoude is bij herstemming tot lid van den Gemeenteraad gekozende heer P. Pranger Cz. met 122 stemmen. De heer G. Dujjves verkreeg 104 stemmen. Brand. Te Idinmen i3 het woonhuis van den heer Jb. Dekker afgebrand. Eene groote hoeveelheid erwten, die niet verzekerd waren, konden bijtijds in veiligheid worden gebracht. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. Slachtoffers van den storm. In den^ storm van Dinsdagnacht zijn 4 jongelieden uit Enkhnizeli, de drie broeders S., A. en C. Scholten, en hun neef, D. van Es, die een zeiltocht maakten op de Zuiderzee, omgekomen. Nader wordt omtrent deze ramp 't volgende nit Enk huizen gemeld De vier zoo droevig omgekomen jonge lieden, wior redding tevergeefs beproefd werd door de Lemmer-nachtboot (zie ons vorig nummer), waren allen flinke, veelbelovende jongelui tussoheu de 18 en 25 jaar: D. van Es, geëmployeerde bjj een firma in bloembollen te Heemstede, tijdelijk bjj zijn ouders alhier vertoevende, en de drie broeders: G. Scholten, proponent bij de Doops gezinde gemeente; A. Scholten, eleetrieien-teehnicns, en C. Scholten, die dezen zomer einddiplima H. B. S. ver wierf. Donderdag te voren waren zij met de jol »Volhonder" van den heer Bakels alhier uitgezeild, met het doel ver schillende plaatsen langs de Zuiderzee te bezoeken. Dins dagmorgen ontving de familie een briefkaart, meldende dat zij in de haven van Bunschoten waren binnengeloo- pen. Dan zelfden namiddag zijn zjj van daar vertrokken. Schipper Jacob van IJkea, van Amersfoort, keerde Dinsdagmiddag met flinken wind met een lading turf van Zwartsluis huiswaarts. Buitengekomen, word de wind steeds heviger, zoodat hij genoodzaakt was te ankeren. Den gehealen nacht ging alles goed, totdat Woensdag morgen ongeveer 6 uur de voorsteven van het schip bjjna geheel wegsloeg. Daarmee was alles beslist. In den mast vonden de schipper, zijn zoon en zjju knecht eene schuilplaats. In dezen ongelukkigen toestand werden zjj opgemerkt door den burgemeester van Vollen- hove, die met een kijker op den uitkijk stond. De burgemeester zond visschers ter hulpe en zoo werden alle drie de schibreupkeliugen gelukkig gered. Veehaudel la Fries laad. De aanvoer van melkvee was op de jongste mark ten en de herfstmarkten worden thans overal gehou den grooter. Voor een groot deel is dit het gevolg verloofd met den eenen broer nu met den anderen, eerst met den jongeren, nu met den onderen De luitenant kolonel had een zonderlinge smaak. Heel andere partjjen had bjj kunnen doen. In die dagen moest Marie dikwijls glimlachen en veel vriendelijke woorden zeggen. Zjj werd van huis tot huis geleid en overal gepresenteerd, het slachtoffer van de eeuwenoude gewoonte om iedere bruid als een bijzondere bezienswaardigheid te bekijken en te beoordeelen. Telkens en telkens weer moest ze dezelfde woorden herhalen en de glimlach scheen te verstjjven om haar mond. Evenals somwijlen een half verwelkte bloem nog een maal door een laatsten zonnestraal verwarmdhaar blaadjes ontplooit en schittert met den ouden glas, zoo gaat het do meisjes, die op later leeftjjd met den bruids krans zich tooiendopnieuw jong schijnen te worden. Bjj Marie echter was het alsof een zwaar onweer den laatstenteederen jeugdigen trek om haar mond had weggevaagd. Albrecht zelf viel het op. Dit meisje had hij ten huweljjk gevraagd toen ze nog maar een half ontloken knop washij zag haar Josephs verloofde worden en hij zag haar door Joseph verlaten voortdurend in haar nabijheid vertoevend had hij het langzaam verwelkenhet veranderen van haar gezicht nauweljjks opgemerkt. Vijf jaar lang had hij haar het hof gemaakt, vjjf jaar lang getracht haar liefde te winnen en nn eindelijk zijn wensch vervuld, het meisje in zijn armen, haar moed aan zijn mond, het eerste smachtend verlangen gestild nu was het hem alsof de schellen van zjjn oogen vielen. Een oud, verwelkt meisje, koel en onverschillig tegenover zjjn hartstochtelijke teederheid Bedrogen, hij had zichzelf bedrogen! Soms, vervuld van diepen wrok, gefolterd door ongesteld verlangen barstte hij heftig los Marie, wend je niet af! Kgk niet zoo strak voor je uit I" Verschrikt en vol angst vloog ze op, een purpeie blos kleurde haar wangen, met hellen glans straalden haar oogen. Haar gelaat scheen plotseling weer jong te worden van de plotselinge verandering van het woder. Men dacht nog wat droogte te houden en nog eenige dagen mooi »te weiden', doch ineens is alles weer even nat en drassig geworden. Menig boer moet en wil ook wel het vee nu stallen hier en daar wordt op stal nog heel wat gras gevoederd, dat op de vochtige weiden gemaaid is. Dit geeft veel drukte, en waar menig beslag te groot is in verhouding tot de hoeveelheid hooi, wordt verkocht. Ondanks den grooteren aanvoer was de handel behoor lijk drnk met stevige prijzen. Kalvekoeien waren iets minder gevraagdde omzet was niet groot en de prijzen iets lager Ook vette kooien waren lager in prijsvooral do infe rieure soorten, De beste qualitoit bleet vast in prijs. Stieren voor de slachtbank, met kleiner aanvoer, wel gevraagd en met goeden omzet vaste prijzen. Vette kalveren wel zoo duur; ook graskalveren wel zoo vast in prijs. In schapen en lammeren wel zoo drnk. Ook in vette varkens en vette biggen ging het wel zoo fleurig. Ook voor export was de stemming beter. De aanvoer was: 1200 melk- en kalfkoeien, 160 vette koeien, —0 pinken, 200 vette kalveren, 900 graskalveren, 2000 schapen en lammeren, 150 vette varkens, 800 vette' biggen, 160 magere varkens en 800 kleine biggen. De prijzen zpn vette koeien, le kwal. 29—301/, ct., 2e kwal. 23—27 ct., 3e kwal. 20—22 ct., stieren 21 26 ct., vette kalveren 25-35 ct., vette schapen 23—35 i.t., vette varkens 19'/2—21 ct., Londensche biggen 17— 28 ct.alles per J kilo. Melk- en kalfkoeien f 125 a f 265, pinken f 60 f75, graskalveren f 38 k f 75 nuchtere kalveren f 0. f weideschapon f 19 a f 24, lammeren f 16 a f 20, mageré varkens f 40 H 50, kleine biggen f 1.— fl.25 por week. (N. v. d. D.) Het maandblad tegen de veivalscliingen, no. 3, bevat: het internationale zuivelcongros lo Brusselon derzoekingen van levensmiddelen en handelsartikelen, ga- daan aan hot laboratorium voor chemisch en microscopisch onderzoek dr. van Hamel Roos en flarmens, Keizersgraoht 291, Amsterdamcontrole-onderzoekin gen: advocaat', beschuit, bessensap, boter, brood, cacao, chocolade, cognac, email, havermeel, hoendervoer, jenever, kindermeel, levertraan, limonades, meel, melk, mout-ex- tract, wijn, zeep (toilet), zeep (zachte) uittreksel uit het verslag omtrent de verrichtingen van een gemeentelijken gezondheidsdienst te Amsterdam over 1902; een surro gaat voor terpentijnolie schadeljjko oesterselectricitoit in Duitschlandde regen en de openbare gezondheid schoonmaken van verroest ijzerwerk citroensap te maken en te conserveerensalicylznur in wjjneen en ander over champignonsgemengde berichten. ITAATILOU4BIJ. 5e klasse, 11e ljjst, 8 Oct. Nr. 274 f 10,000; Ns. 2525, 7920, 9776 en 12174 f 1000; Ns. 318, 532, 4261, 6930, 10491 en 11442 f 400 Nr. 14742 f 200; Ns. 5490, 5862, 11945,12225, 13101, 13336, 13715, 16901, 17415, 18197 en 20563 f 100. haar gestalte weer veerkrachtig, de doode ziel weer wakker. Dan sloeg hij zijn armen om haar heen in woeste opge wondenheid. Marie, ik heb je lief! Ik heb je altijd liefgehad. Je bent nu de mjjne, ik draag je op rnjjn banden door het leven, kom, wees moedig! Zoo, ja, zoo. Geef me een kns Maar het stroovuur doofde weidia uit. Vier woken voor de bruiloft wandelden ze op een laten herfstdag door het beukenbusch dat zich slingert om do stad. Zonder maar een minuut hun aandacht te schonken aan de goudgele blaadjes die langzaam en zonder haast neervielen, bespraken ze de wenschelijkheid hun engage ment te verbreken. »Ik heb je lief, Marie," had hij dien avond gezegd toen hij haar aan haar werktafeltje vond, steeds nog met het portret van de mooie juflroaw Belmont voor zich. »Ik heb altijd van je gehouden en jij niet van mij, ik weet het. Ik begrijp dat je hem niet vergeten hebt, maar hij heeft jou vergeten. Ik vraag niets, Marie, ik wil enkel hem zijn die je leven goed en vriendeljjk maakt, die altijd bjj je mag wezen, je behoedt en beschermt. Ik ban een zaam, en jij bent eenzaam, laten wij onzen levensweg verder samengaan." Marie, dof en moedeloos, had aan zijn wensch gehoor gegeven. En een enkele minuut later had ze geweten dat alles wat hij knielend had gestameld, een leugen was. Met de kracht van een waanzinnige had hjj haar naar zich toe getrokken, aan zijn hart gesloten, zjjn lippen op de haren gedrukt. O, hij vroeg, hij eischte Hij wilde niet enkel hem zijn, die haar leven vriendelijk maakte, haar behoedde én beschermde Een leugen. De leugen van een mensch die verteerd door hartstocht, onbewust zichzelf bedriegend, meent met een almoes tevreden ta kunnen zjjn en nauweljjks zelf weet wat hij zegt of belooft. Zjj herinnerde er hem aan en hij knikte. >Ja, je hebt geljjk."

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 9