Nederland. die niet beter geslaagd zijn, is zeker niet hunne schuld, evenmin als van de nog overige leden dier Commissie, zijnde de heeren mr. K. A. Cohen Stuart, H. v. d. Berg, R. C. G. Schroder en J, F. Ternooy Apel, die steeds hebben getracht het nuttige aan het aangename te pa ren doch die ook weinig succes daarmede hebben kunnen behalen bij hen, voor wie die Volksvoordrach ten bestemd zijn. In het afgeloopen seizoen gaf de commissie drie voor drachten, en welop 23 October 1902, waarin als spreker optrad de heer P. H. Lamberts Jr. uit Amsterdamop 2 Februari 1903, welke bestond in eene uitvoering door de Turnvereeniging hier ter stede onder leiding van den heer J. A. van Middendorp, en eene op 26 Maart 1903, waarin de heer P. J. Glasz een lezing hield, af gewisseld door zang der kinderen van de 2e Gemeen teschool. Hoewel do sprekers en medewerkenden hunne beste krachten wijdden om het publiek een genoege- 1 ijken en leerrijken avond te bezorgen, mochten ook zij hun doel niet zien bereiken. De commissie betreurt zeer de slechte opkomst en de weinige aandacht van het kleine publiek, dat de sprekers deed vragen soms de voordracht niet te doen doorgaan, soms om die na de pauze niet te vervolgen. Het is om al de bovenvermelde redenen, dat de com missie bij haar verslag ook nu weder evenals het af geloopen jaar, zich de vraag stelt: moet deze instelling blijven bestaan of moot eene andere richting uitgegaan worden. Hoewel bij dit verslag daaromtrent nog geene be slissing was genomen, is sedert bij het bestuur van het departement een voorstel van de commissie inge komen, de instelling op te heffen. dat door Moerel een of meer declaration zjjn opgemaakt of onderteekend voor leveringen die niet hebbon plaats gohad. Het geld daarvoor werd dior middel van eene nagemaakte handteekening geïnd. Onbegrijpelijk is het, dat deze listige handelingen kon den plaats vindon. In de eerste dagen van dit jaar is de heer Morra referendaris bij de Rekenkamer, die onlangs werd benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, door den Minister van Oorlog aangezocht geworden op te treden als chef van de comptabiliteit aan zijn departement. Dat aanzoek heeft echter niet geleid tot eenig resultaat, omdat de heer Morra voorwaarden stelde, waarop men aan het departement meende niet te kunnen ingaan. Thans wordt in den Haag opnieuw den naam van den heer Morra genoemd, om de comptabiliteit bij gemeld departement eens ter dege „op pooten te zetten." Een dergelijk man schijnt voor oorlog beslist noodig te zijn. Wij hopen, dat het don minister van Oorlog moge gelukken, ieuand te viuden die macht verkrijgt en doorzicht bezit, waardoor handelingen als nu hebben plaats gehad, voor goed onmogelijk worden gemaakt. De belasting schuldigen hebben alle roeht op afdoende maatregelen. Zijn wij goed ingelicht, dan zal er in de Tweede Kamer een hartig woordje over vallen. Ken stoompont over het Kanaal. De Internationale Spoorweg-Maatschappij te Londen heeft het plan opgevat, een makkelijker overtocht over het Kanaal mogelijk te maken door een stoompont, eigenlijk een reeks ponten, ieder ongeveer 100 M. lang, waarop een dubbel spoor zal worden aangebracht, zoodat cr een geheele lnxe-trein of zestien gewone wagons op staan kunnen. Op die wijze kannen reizigers van Parijs naar Londen zonder over te stappen in hun slaapwagen blijven zitten. Iteenen raadsels. Op den Monte Begs in de Zee-Alpen zijn in de rotswanden een aantal vreemde figuren ingehouwen en gekrast, figuren waarvan men den oorsprong nooit heeft kunnen vaststellen. De plaatselijke overlevering spreekt van Hannibal en van de Saraeenen. In de figuren ziet men menschen, dieren, wapens, huisraad, ook geometrische figuren, meest rnw gehouwen, sommige fijner afgewerkt. De figuren zijn de 1 en 1.25 Meter groot. De menschen ploegen of zwaaien wapens. Een Engelsehman, Bicknell, heelt deze figuren het laatst onderzocht, en hondt ze voor onder dan men tot nu toe meende; hij wees op de over eenkomst met teekeningen op rotsen in Noord-Afrika, met name in Marokko, en neemt een Afrikaanschen oor sprong aan. Deze hooggelegen dalen zijn nooit door meer beschaafde volken bewoond geweeBt en zouden daarvoor ook niet geschikt zijn. Men denkt aan teekoningen ter bezwering vau de weergoden die op den Monte Begs dikwijls leelijk huishonden. Men kent de teekeningen sedert 1650. (Haudelsbl.) De Sahara-plannen. De BrusseBche correspondent van het Handelsblad beriebt dat de pogingen van den heer Jacqne8 Lobauby om Transvalers aan zijn grootsche Sahara plannen te verbinden en waarvoor reeds de medewerking van den heer Maritz Botha verkregen was, thans als mislukt zijn te beschouwen. De onderhandelingen zijn afgebroken. malversatiën. Men meldt ons uit den Haag: Aangaande de knoeierijen aan het departement van Oorlogwaarvoor de referendaris aan dat departement, A. Moerel is in verzekorde bewaring gesteld, is het rech terlijk onderzoek in vollen gang. Vast schijnt te staan stamm, ze hadden hem gaarne in hnu kringen opgenomen en steeds zeer voorkomend behandeld, mogelijk wel omdat hij naar uiterlijk en aard een scherp contrast met hun eigen persoonlijkheid vormde. Jane Belmont was een vrouw die geen enkele man on verschillig kan blijven, ook Joseph niet, maar zijn liefde voor haar ontwaakte eerst later. Het keerpunt was voor hem den dag, waarop hij Albrechts brief ontving met het bericht dat Marie en zijn broer geëngageerd waren. Hij begreep het niethij was als verplet. Hij had ge loofd, zonder zelf volkomen bewust te zijn van de ge dachte, dat Marie nooit trouwen zon. Het scheen hem toe als ware zij do beschermster van hun gelukkige, hei lige herinneringen, als hadde ze do plicht die tronw en rein te bewaren. Op hom, Joseph, kwam het niet aan, hjj was een banneling, een geruïneerde kerel, een mensch wien den bodem onder de voeten week, door het ruwe, harde leven heen en weer geworpen. Of hij een rijk meisje trouwde of niet, dat was volkomen onverschillig. Hjj was nooit een heilige geweest, integendeel, maar in zijn herinnering leefde Marie als de heilige. Met haar was vereenzelvigd al het teedere en schoono en goede van zijn loven, van zijn kinderjaren, van zijn jeugd, van zijn gelukkigste dagen. Albrechts meisje 1 Hij begreep het niet. Daarmede was alles verwoest, vernietigd, alles. Haar liefelijk beeld dat door afstand en tijd steeds fijner, teer der lijnen had aangenomen, dat, in de moeielijkste dagen hem een houvast, in den hardsten, scherpsten strijd te Mexico en ginds in dat gevloekte Francisco eon stenn was geweest, lag in stukken gevallen, verbrijzeld. Voor het eerst sinds onheuglijke tijden kwamen de tranen hem in de oogen. Hjj gaf Jane den brief en na hem gelezen te hebben zag ze hem met zonderlingen blik aan. «Je bent treurig, Joseph?'' Hij gaf geen antwoord, zijn keel was alsdichtgesnoerd. Met zaehten druk sloot ze zjjn handen in de haren. »Geloof je werkeljjk dat ik het niet begrjjp De eorste Boekhouden. Daar de Staatsexamens M. O. Boekhouden 22 Oc tober beginnen en dus zouden samenvallen met de prak tijk-examens vanwege de Nationale Bond van Handels- en Kantoorbedienden tegen 21 en 22 October uitgeschreven, zjjn laatstbedoelde examens 1 dag vervroegd en zullen dus gehouden worden op Dinsdag 20 en Woensdag 21 October a.8. Schermerhorn. Donderdag 11. herdacht de Re derijkerskamer »Amicitia" alhier op feestelijke wijze haar 45 jarig bestaan. Na een openingswoord van den voor zitter, schetste de heer De Leenw verschillende bijzon derheden uit het leven dor kamer. Daarna werd het blij spel »Dokter Klans'' opgevoerd, De rollen werden over het algemeen zeer goed vervuld. Men bon zien, dat de leden zich deze keer bjjzonder had ingespannen. Na de voorstelling werden 2 tableaux vertoond Ami- citia gehuldigd en Amicitia brengt hnldo aan het publiek. Het een en ander had veel succes. De opvoering had plaats in de versierde zaal van den heer Friedt. Op Zondag 11 October werd het programma nog eens herhaald. Sint Panera». Op de den 9 gehouden verga dering van da afd. St. Pancras der Landbouw- en Han delsvereniging «Langedjjk en Omstreken" werd als lid lid van het bestuur gekozen de heer J. Madderom. Besloten werd de meening van de andere afdoelingen te vragen over publieke veiling van winterkool op mon ster, waarvan de aanwezige leden over het geheel groote voorstanders bleken te zjjn. Aan rattenpremiën keerde de afdeeling in den afge loopen zomer f 322.35 uit. Klddel om muizen te verdrijven. Muizen en ratten doodt men door verbrokkeld bit tere amandelen met meel en suiker op de plaatsen te strooien, cie door de diertjes bezocht worden. Men ver- gete echter de suiker niet, daar deze de eenige lokspjjs is, die de muizen niet onaangeroerd kannen laten. Het strooien vau een weinig chloorkalk in poedevvorm op de plaatsen waar deze diertjes komen en loopen, schijnt hnn niet bijzonder aangenaam te zijn. Zij hebban znlk een hekel aan chloorkalk, dat als zo eenmaal hnn pooten er in gezet hebben hnn alle rust tot langer ver- bljjf in znlk een ongastvrije woning vergaat. (Maandbl. t. Vervalschiug.) Aardige sommetjes. De S.S. verpacht jaarljjks de restauraties van haar stations on int daarbjj o.a. de volgende sommen Utrecht f 22.000, Arnhem f 16.000, Njjmegen f 10.000, Amster dam f 22.000, Rotterdam Rjjnspoor f 5000, de Beurs f 7000, Delftsche Poort f 21 000, Dordrecht f 7000, Leeu warden f 5000, Groningen f 8000. Doodgevallen. Men meldt uit Leiden Den 9 begaven zich een drietal studenten van hier te paard naar Katwijk, waar een groenen-coneours werd gehouden. Het paard van den heer Baron van der Feltz uit Assen, student in de rechtsgeleerdheid, had het onge luk bij het dorp Rijnsburg over do rails der tram te struikelen, waardoor de berijder viel en bewusteloos bleef. Onmiddelljjk ontboden geneeskundige hulp mocht niet meer baten, de geneesheer kon slechts den dood consta- eteeren. Het lijk werd voorloopig naar het gesticht «Ende geest" ondsr Oegstgeest vervoerd. Hand.bl. Ken Ncdcrlandseh schip op deZweedsche kust vergaan. To Delfzjjl is bericht ontvangen dat de Nederland- sche schoenerbrik «Albion" (afkomstig van Delfzgl met oen lading koreu op reis naar Helsingborg en Hernösand, de vorige week by Tagerviken gestrand is. De gezag voerder Bos, diens zoon, de stuurman en twee matrozen verdronken. Drie opvarenden werden gered. President Kroger is den 8 van Utrecht nit naar Mentone vertrokken. Velen deden hem uitgeleide. De president móet er goed uitzien. Men schrjjft aan de «Nieuwe Ct.": In de gemeenten Schoterland, Haskerland en Engwirden zjjn groote publieke verkoopingen aangekondigd van boer- derjjen en landerijen, in eigendom aan één familie toe- behoorende, die in Friesland als zeer welgesteld bekend staat. Deze verkoop is een gevolg van het faillissement der Noord- en Zuid-Hollandsche Bank te Haarlem: Een lid der Friesche familie had n.l. ten behoeve van den heer De Lanoy een borgstelling geteekendnaar men zegt tot een bedrag van ƒ250,000, dat nn betaald moet worden. Er wordt daarom door de familie gerealiseerd. Kene gasontploffing. De vorige week had in de Diergaardelaan te Rot terdam eene gasontploffing plaats. Het geschiedde onder de navolgende omstandigheden De vronw des huizes kwam met eene 18-jarige dienst bode op de bel-étage en rook een sterke gaslncht. Toen daarop de meid op een ladder geklommen was en een brandende lucifer boven de gaskroon hield, alwaar te weinig water in de verschuifbare kroon was, volgde de ontploffing onmiddelljjk met vreeselijk geweld. De meid sloeg met de ladder orniaag en vei kreeg even als mevrouw brandwonden aan hoofd en armen. Door den schok werden de deurpaneelen en glasruiten verbrjjzeld en scheurden de maren in de kamer en den gang, terwjjl in de vestibule de scheidingsmuur van het bovenhuis circa 5 dnim op zijde werd geschoven. De brandweer was met 5 spuiten nitgernkt, doch oen begin van brand was spoedig met een paar emmers uitgebluscht. Ken benauwde paar uren. Do schuiten voerder Kuipers heeft den 9 's nachts een paar benauwde uren doorgebracht. De man was schuitenvoerder op een schuit, geladen met 700 zakken bietsniker van de Westersuikerraffinaderjj, waarmede hjj lag aan de Handelskadeter bewaking van de lading was hjj aan boord. Terwijl hjj beneden was, is door den storm da schuit te ongeveer half vier uur omgeslagen. De schuitenvoerder zat na in de drjjvende schuit gevan gen en kon natunrlyk alleen niet nit zjjn weinig benjj- denswaardigen toestand worden bavrjjd. Toen de haven politie van het ongeval in kennis was gesteld, deed zjj onder leiding van den haven-inspectenr, alles om de schnit weder in den normalen toestand te krjjgen en den gevan gene te bevrjjden, dien mon daar binnen steeds tegon den bodem hoorde kloppen, om de aandacht der bnitenwereld te trekken. liefde vergeet men nooit en wanneer men den een of anderen dag hoort dat ook zjj tot een ander is gegaan, dan voelt men bittere pijn. Dat is toch zoo zuiver men- schelijk, zoo volkomen begrijpelijk. Engelen zijn we geen van allen, Joe, jij ook niet, jjj heelemaal niet." Met haar groote, verstandige oogen zag ze hem scherp aan. »Je mtfogt niet boos op haar zjjn, zoomin als zij op jon. Ga mee, Joe, laten we naar Monmouthpark rijden, dat geeft afleiding en brengt je op andere gedachten. Zij reden naar Monmouthpark en Joseph kwam wer keljjk cp andere gedachten. Hij zat in den kleinen baggy met Jane links van hem en had zjjn handen vol om het paard te regeeren, dat hem bjjna den arm uittrok. Er is maar een land in de wereld waar men de knnst van rjjden verstaat. Wat zjjn de Hongaarsehe knollen waarmede de haeren te Weenen en Budapest rjjden, wat de Orloffs te Moskou of de Ier- sche stumpers in Hydepark vergeleken met de Ameri- kaansche wonderpaarden Ze vliegen voort in een tempo dat do menschen hooren en zien vergaat en men moet sterke zenuwen en vaste hand hebben, om niet te ver ongelukken in dezen wilden wedren van naast en voor elkaar hollende rjjtuigen. Joseph zat als uit metaal gegoten, het hoofd eenigszins naar voren gebogen, den göspierden arm haast kaarsrecht uitgestrekt en Jane lennde naast hem in haar licht ge parfumeerd mousseline toilet waarover het straatslijk spatte alsof een Parjjsch mousseline costnnm niet meer waarde had dan een fcatoenen pakje. Haar oogen straalden van vreugde. «Bravo, Joe, allez 1" en haar sneeuwblanke, scherpe tandjes blonken als ivoor tusschen de geopende lippen, «Allez, Joe, haal ze in. Die daar 1 De voorste! De vosl Bij Jove, dat is Jay Goulds draver 1 Rjjd hem voorbjj." Ze haalde hem in, ze reden allen voorbjj. De Califor- nischo draver liep als oen machino en de jjzeren vuist van den voerman bewoog zich niet. (Wordt vervolgd). Het bleek echter dat het niet zoo eenvoudig ging de schuit weer vlot te krjjgen de eenige mogelijkheid was de 30 tons-kraan aan de Kop van de Handelskade in werking te stellen en daaraan de schnit op te hjjschen en zoo weer vlot te brongen. Tot dit middel werd besloten, doch voor men alles in gereedheid had was er alweder tijd verloren gogaan. Maar ten slotte ging het toch goed en kreeg men de zolder schuit ongeveer half acht vlot. Zoodra het vaartuig weder normaal lag, kwam de schuitenvoerder er uitgekropen. De man was èn door schrik, èn door een gedwongen ver- bljjf van eenige uren in een nauwe rnimte, erg verstjjfd en versuft, doch had overigens geen letsel bekomen. De lading suiker, die op de schuit had gelegen is natunrljjk verloren. (Handelsblad.) Holl. JSaatsch. v. Landbouw. De Holl. Mjj. v. Landb. zal op 21 October 1903, 's nam. 1 uur in het hotel Krasnapolsky te Amsterdam eene algemeene vergadering honden waarin behandeld zal worden de vraag«Is het gewenseht, dat maatregelen worden beraamd tot beveiliging van den goeden naam der Gondsche en Edammer kaas." Introductie wordt toegestaan. De zaak is zeker van groot belang voor den Nederland schen kaashandel, zoodat mag verwacht worden, dat be halve de afgevaardigden der Afdeelingen vele belangheb benden de vergadering znllen bijwonen, Te Rotterdam, zjjn door de inspecteuts Dozy en Tonckena aangehouden een kantoorbediende en een ma- chanicien, sedart Jani voortvluchtig uit Maagdenburg, verdacht van verduistering van 27.000 Mark ten nadeele van een graanhandelaar aldaar. Het geld was nagenoeg geheel verteerd te Monte-Carlo, Basel en Parjjs. Zjj waren drie dagen te Rotterdam. Op hnnne aanhouding was driehonderd gulden belooning gesteld. Gevaarlijk reizen. Toen de trein van Gonda eenige dagen geleden het centraal te Utrecht kwam binnenstoomen, zag men op den treeplank van een der wagens een circa 15-jarigen jongen zitten, die bljjkbaar op deze wjjza de geheele reis nit Gonda had medegemaakt. Do trein stond niet geheel stil, of reeda ging de knaap zjjn gevaarljjke zitplaats ver laten, om daarna te trachten zoo snel mogeljjk weg te komen. Een treinsmid trad hem evenwel in den weg en hield hem bjj zjjn jas vast. Na het doen van eenige vra gen liet men hem een goed heenkomen zoeken. 't Is onbegrijpeljjk hoe de rit geheel zonder ongelukken door den roekeloozen waaghals is medegemaakt. Stoomdink van Herms. Cosfer Zoon, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 6