H0RDENREN. No. 123 Honderd en vijfde jaargang. VRIJDAG Buitenland» 16 OCTOBER. SPORTROMAN Laatste Berichten. FEUILLETON. ALKMAARSCHE COURAA Deze Courant wordt Dins dag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0.80franco door het iele rijk f 1, 3 Nummers f O,©6. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prjjs der gewone advertentlën ij Per regel f 0,1S. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. Telefoonnummer 3. BELEIE. Koning Leopold is op zijn reis naar Wee- nen te Parijs aangekomen. Langdurige gesprekken werdeu tnsscben den koning en minister Delcassé en later met president Loubet gevoerd over de Cango-quaestie. Vol gens de Liberté zou koning Leopold van Frankrijk, de verzekering hebben gekregen, dat noch Frankrijk noch Rusland zich aan Engeland's zijde zouden plaatsen wat den veldtocht tegen den Congo betreft. ENGELANR. De markies van Londonderry is be noemd tot voorzitter van den Geheimen Raad ter vervan ging van den hertog van Devonshire. Chamberlain lijdt aan een hevigen aanval van jicht, die hem tot rust houden veroordeelt, hij hoopt echter voor den 20 als hij te New-Castle eene redevoering moet houden, weer geheel hersteld te zijn. De veldtocht tegen Chamberlain's plannen wordt met kracht voortgezet, in scherp veroordeelende redevoerin gen is door het liberale parlementslid Lloyd George, en door Lord Roseberry de fiscale politiek van Chamberlain en Balfour besproken. Ook het jonge conservatieve lid Winston Churchill heeft in een openbaar gemaakt schrijven Chamberlain's denkbeelden, waarvan hij verklaart, dat zij ongetwijfeld door de natie zullen worden verworpen, ten scherpste veroordeeld. «Gelijk alle aanprijzers van kwakzalversmiddelen," zegt de jonge Lord o.a., »beweert de Heer Chamberlain te veel: Niemand zal te Ijjden hebben, iedereen zal winnen. Er zal geregeld werk zijn en de loonen zullen stijgen. De molenaar zal worden beschermd. De arbeider zal naar den akker wederkeeren. In Ierland zullen twee varkens zijn, waar te voren maar één varken was. De suiker raffinaderij zal te Greenock herleven. Er zal ontzettend veel te doen zijn in Rochestersch cement. De prijs der levensmiddelen zal onveranderd blijven, maar de vorkoopers er van zullen meer winst behalen. Fabrikanten zullen welvarender worden, zonder dat de verbruiker meer be "taalt, enz. enz. »Het is een wonderbaar plan. Zullen de menschen zich laten beetnemen Ik denk van niet." FRANKRIJK. Ernstige ongeregeldheden hebben te Armentières in Noord-Frankrijk plaats gehad. Door de Btakers werden verschillende handelskantoren geplun derd en getracht in brand te staken, De troepen werden versterkt en bij de schermutselingen tusschen hen en de stakers, werden vele personen gewond. Ten slotte werd echter de orde hersteld. ITALIË. Het bericht, dat de Czaar zijn reis naar Italië heeft uitgesteld, schijnt gevolgd te zijn door een mededeeling, dat het bezoek geheel is afgezegd. In Rome hebben deze tijdingen diepen indruk gemaakt en de bla den verdiepen zich in gissingen, wat de reden kan zijn van deze verandering in de plannen van den Czaar. Volgens de Figaro moet die gezocht worden in de vijandige stemming der Socialisten naar aanleiding van dit bezoek. Het Italiaansch koninklijk echtpaar is op reis naar Parijs. SPANJE. Heftige tooneelen hebben plaats gehad te Bilbao tusschen clericalen en republikeinsche betoogen. Volgens de berichten zijn deeers ti3 begonnen. Er werden van den toren der San Nicolaskerk en uit de vensters der katholieke club revolverschoten gelost op een talrijken stoet republikeinsche betosgers. De aangevallenen ant woordden en vervielen zelf ook in een uiterste door een tegenaanval te doen op eenige kerken en kloosters in Bilbao en vernieling van verschillende kerkelijke kost baarheden. Bjj het herstel der orde vielen zeven dooden en een dertigtal gewonden. De ministerraad zal een onderzoek naar de feiten in stellen en de schuldigen doen opsporen. MACEDONIË. Het agentschap Havas meldt, vol gens mededeeling van het Turksehe gezantschap dat bij een gevecht in het district Fiorina tusschen de Keizer lijke troepen en de opstandelingen, deze laatsten honderd dooden, onder wie vier aanvoerders, kregen. Ineen ander gevecht in de nabijheid van Ochrida werden 22 Bulgareu gedood. KUID -AFRIKA. Te Londen is den 13 uit Kaap stad het bericht ontvangen, dat ia de kolonie ten ge volge van droogte een treurige toestand is ontstaan. Schapen en geiten sterven bij duizenden, geen ossen zijn meer over er is gebrek aan melk en het schapenvleesch is feitelijk oneetbaar. Indien er geen regen komt in de eerstvolgende dagen, dan moot hongersnood er het gevolg van zijn en zal de Rsgeering genoodzaakt worden de hon gerlijdende bevolking van voedsel te voorzien. pen werden, eenigen onder het gevaarte. Alle zeven kre gen meer of minder ernstige verwondingen en eenigen moesten in het gasthuis worden opgenomen. Bij Compiègne viel een auto, waarin 6 personen waren, in een diepte. De bestuurder en een der reizigers waren terstond dood de vier andere andere zijn zwaar gekwetst, een dame zelfs levensgevaarlijk. Bond voor Vogelbescliermlug. De Bond voor Vogelbescherming heeft weder, als elk jaar, aan de Tessiner grenswachters een belooning gegeven voor al hetgeen zij op hunne tochten door het gebergte voor de bescherming dar vogels hebhen gedaan. Die' wachters hebben dit jaar 5348 knippen en 8938 netten of andere vangtoestellen en 4228 strikken weg genomen. Re groote school. Da grootste school in do Vereenigde Staten, waar schijnlijk ook de grootste ter wereld, is dezer dagen te New-ïofk geopend. Het groote steenen gebouw, hetwelk een oppervlakte van 40 aren beslaat, bevat 87 lokalen en zitplaatsen voor 5000 kinderen. Er zijn twee speelplaatsen, een voor de jongens, op het platte dak, en een overdekte plaats beneden, voor de meisjes, waar bij ongunstig weder ook de jongens spelen. Men vindt er verder lokalen voor onderwijs in gym nastiek en onderwijs in het koken35 badkamers en ver trekken voor het drogen van kleederen der kinderen als die door regen nat zijn geworden De school is in alle opzichten modern ingericht en er zijn o.a. ook twaalf zitkamers voor de onderwijzers. Re Mont-Pelée. Het jongste rapport der naar Martinique gezonden wetenschappelijke commissie van onderzoek voorspelt een nieuwe uitbarsting van den Montagne Pelee en beveelt de algehaele ontruiming van het Noordelijk deel des ei- lands aan. Autotnoblel-ong^Iakken Een automobiel, waarin gezeten waren da infante Maria de la Mercedes, zuster van den Spaanschen Koning en haar zwager de hertog van Oalabrië, kwam de voriga week in een der straten van Müachen in botsing met een verhuiswagen. De infante werd uit de automobiel geslingerd. In een rijtuig werd zij naar haar hotel ge bracht, waar de doktoren een lichte hersenschudding con stateerden. De hertog van Oalabrië bleef ongedeerd Volgens latere berichten is de toestand der infante bevredigend. In Thuringen is een ernstig automobiel-ongeluk voorgevallen. Prof. Sonnenburg uit Berlijn reed met zijn vrouw, een zoon, twee dochters en twee bedienden in volle vaart op den straatweg, waar een gezin wandelde dat ijlings op zij vloog. Een driejarig kind kwam echter voor den auto, werd, ofschoon de bestuurder naar links trachtte uit te wijken, hoog in de lucht geworpen en viel te pletter. Maar tevens stiet het rijtuig tegen een steen, zoodat het omsloeg en alle reizigers er uit gewor- ■ui mm iKiDi DOOK W. H E IJ ER FORSTER. 29) Soms klapte Joseph zacht met zjjn tong, dan spitste de hengst zijn ooren en schoten Jane's oogen vonken. En toen ze "het reusachtig aantal der naar het Mon- mouthpark rollende rijtuigen voorbij waren gereden en de weg zich breed en ruim voor ben uitstrekte, leunde Jane met een tevreden glimlach achterover, streek met haar witte handschoen onverschillig over de modderspatten op haar moussiline kleedje en keek met een bewonde- renden blik naar haar gezel. Een man. Een flinke, energieke man. Hoe aardig zag hij er uit met de licht gefronste wenkbrauwen en de groote, rustige oogen 1 »Joe 1" Even wierp hjj een blik zijwaarts. Jane Met een zachte, haast onmerkbare beweging schoof ze dichter naar hem toe. »Ik heb je lief, Joe." Even nog wendde hij het hoofd naar haar toe en glim lachte, toen moest hij weer al zijn aandacht wgden aan het paard, dat vloog als een pijl uit een boog en opnieuw een groot aantal rijtuigen naderde. Onzin, krankzinnigheid," dacht Joseph. »Weg met al die sentimentaliteitNeem het leven zooals het is. Naast je zit het schoonste schepseltje ter wereld en de andere heeft je lang vergeten." Hij boog zich voorover, zijn arm een handbreed verder schuivend. De hengst vloog nog harder, van zijn bit vlogen vlokje3 schuim en weer stormden ze rijtuig op rijtuig voorbij. Hij voelde naast zich den snellen polsslag der jonge vrouw, hoorde haar adem gaan en plotseling met een korte, snelle beweging zag hij haar in het gelaat, »Jane »Joe »Ik heb je lief." Sissend stiet hij de woorden tusschen zijn tanden uit. Joe, wees voorzichtig 1 Om Gods wil Het scheelde geen haar of het lichte rijtuigje had tegen eon sulky gebotst, op hetzelfde moment echter was het gevaar reeds geweken, vlogen ze alweer vooruit. «Kijk niet meer op zijde lieveling, in geen geval. Maar zeg nog eens: »ik heb je lief." »Ik heb je lief." Ze herhaalde de woorden op teederen, liefkoozenden toon >Ik "heb je lief." Met gloeiende wangen, dicht tegen elkaar zich vleiend zeiden ze beurtelings na kleine tnsschenpoozen steeds weer dezelfde vurige woorden, terwijl de stof van den straatweg hoog opstoof, recht en links rijtuigen voorbij snorden, vloeken weerklonken, en paardenkoppen, wielen, menschen in woeste vaart op don drukken straatweg om hen heen draaiden. In Monmouthpark op de renbaan werden ze door hon derden menschen gegroet. Heel bet voorname New-York was er vertegenwoordigd en juffrouw Jane kende heel het voorname New-York. Haar wonderschoon toilet was bedorven, met stof bedekt, door slijk bespat, maar niets is zoo chique als zulk een bestoven, bemorst costnum Zoo kan men er alleen, uitzien als men achter een ren paard zit dat de Engelsche mijl in 210 doet. En naast een heer die de kunst verstaat om in 210 te rijden En wie verstaat dat Van de duizend niet ééu Joseph liep naast haar als in een roes. Hij zag hoe iedereen hem en zjjn bekoorlijke gezellin bewonderde, Vol bloed beiden Ditmaal eens niet een dier kunstmatig bij eengebrachte verbintenissen zooals zoo dikwijls gesloten worden tusschen geruïneerde Europeesche heeren en Ame- rikaansche erfdochters." President Kruger is, vergezeld van mevr.Eloff en van de heeren Bredell en Bock als secretarissen en den heer Heymans als ljjfarts, te Mentone aangekomen. Hij begaf zich dadelijk naar Villa Gena, waar hij ook het vorige jaar verblijf hield. Fx-president Steyn is den 10 te Cannes aan gekomen in gezelschap van zijn familie; hij werd zeer harteljjk door de bevolking ontvangen. Bij zqn aankomst was de zieke zeer vermoeid evenwel blijven de be richten omtrent zijn herstelling gunstig luiden. Re woelingen In Noord-Frankrijk. PARIJS, 14 Oct. Volgens een telegram uit Armen tières aan de »Patrie" zijn daar wederom onlusten uit gebroken. Twee geestelijken werden doodgeslagen. De cavalerie moest chargeeren. Een luitenant werd gewond. ARMENTIèRES, 14 Oct. De burgemeester liet eea proclamatie aanplakken, waarin op krachtige wijze de ongeregeldheden worden gelaakt en de arbeiders tot kalmte worden aangespoord. IJlt het Verre Oosten. PARIJS, 14 October. De Japansche Legatie deelt aan Havas een telegram mede uit Tokio, meldende dat de Nu stond hij weer op de hoogte, op de plaats waar hjj hoorde. Wear een gentleman, rijk eu met een toekomst dio de moeite van te leven waard was. Eerst een Euro peesche reis, dan op een der uitgestrekte bezittingen der Balmonts een eerste klas stoeterij oprichten, iets dat een scherp verstand en volle toewijding vroeg. Jane ver langde van hem dat hij werken zou. »Vooral geen lui leventje leiden, Joe. Een man zonder werkkring zou mij niet lijken." Hij had reeds opmetingen gedaan, de paddocks laten afpalen en nauwkeurige berekeningen gemaakt. «Met Duitsche degelijkheid en Amerikaansche fortuin zoo iets tot stand te kunnen brengen was inspanning en energie waard Verder en steeds verder verdween Marie's beeld. Het verzonk in de gewaarwordingen van een nieuw leven, van genot en van een ja, van een nieuwe liefde I Hij had zich tot Jane Belmont aangetrokken gevoeld van den eersten dag dat hij haar leerde kennen haar mooi gelaat, haar weelderige gestalte, haar kloeke openhartigheid had den hem bekoord, maar hun engagement was meer een goed overlegde zaak op stevigen grondslag geweest dan een onbedwingbare neiging. Zelfs Jane ontkende dat met. «Wij hooren bij elkaar, Joe en dat is de hoofdzaak", zeide zo op de haar eigen openhartige, vroolijke wijze. Je bent een man zooals ik er mij altijd een gewenscht heb." Vergeleken bjj de huweljjken van haar meeste vrien dinnen, die of naar Europa waren vertrokken als echt- genooten van financieel en lichamelijk geruïneerde aan- aanzienlijke heeren of in New-York haar hand aan million- nairs hadden geschonkenwas Jane's verbintenis een soort «huwelijk uit liefde." Een man van goeden huize, jong, mooi, een uitstekend ruiter, een beminnelijk mensch werkelijk, ze hield van hem. Het was zulk een verstandig en goed bnwelgk als van de honderd rijke meisjes er nauwelijks een sluit. De in het begin eonigszins koeie, verstandige, vrien delijke verhouding tusschen haar en Joseph werd na ver loop van weken en maanden steeds warmer. Terwijl de echtverbintenissen harer vriendinnen na de jammerlijke

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 1