Groote Veemarkten Gfoote paardenmarkt Het J3Zij per-schuitje.'' Zitting van den Gemeenteraad Stadsberichten. te ALKMAAE op Maandag 2 en Woensdag 18 November a.s. Woensdag 11 November a.s. Markt- en Beursberichten. 15 October 1703—1903. BURGERLIJKE 8TA1NJL ling van den Volksbond, met het doel onder meer, de lo- telingen „werkelijk uit de kroegen te houden. Het woord kroeg moge op zichzelf niet beleedigend zijn, in verband met de zin waarin het wordt gebezigd, klinkt het voor de vergunninghouders in het algemeen, alles behalve vleiend. Da vergunninggerechtig den zijn houders van groote of kleine zaken die alhier meermalen het bewijs gegeven hebbeD, hoe zijzelf over de lotingsdagen denken. Op de jongstgehouden vergadering der vereeniging Vergunning", afdeeling Alkmaar, werd dan ook het al gemeen verlangen te kennen gegeven, tegen deze eenigs- zins op minachtenden toon geschreven uitdrukking op te komen. Het bestuur der Ver. Vergunning." Alkmaar, 14 Oct. 1903. Het Bestuur der afdeeling Alkmaar, waaraan door de Redactie van het bovenstaande inzage is verleend, ver klaart gaarne, dat het in het minst niet de vergunning houders door het gebruiken van een woord als het ge wraakte heeft willen beleedigen. Dankbaar voor den steun van de vereeniging Vergunning" ook finantieel genoten, hoopt het met deze tot steed3 meer samenwerking op de lotingsdagen te kunnen komen. De Secretaris, H E. tan GELDER, 6?'(..-Jarige Kchfvereeniging. In de St. Jacobstraat No. 29 hier ter stede, wonen de echtelieden Frans Bonders en Anna Verhoeven. Deze beide oudjes hebben ruim een menscbenleven te samen in hst huwelijksbootje doorgebracht, want op den 24sten October a.s. berdenken zij hnn 671/2-jarigen hnwe- lijksdag. Het zal ongetwijfeld velen aangenaam zijn dit te vernemen en daardoor in do gelegenheid te zjjn dien dag voor dit »Oudste paar Echtelieden" van Alkmaar niet ongemerkt te laten voorbijgaan. Ondergeteekenden zijn gaarne bereid grooteen kleine verrassingen voor dit doel in ontvangst te nemen. O. KOOPMAN, Bierkade 18. J. AL, Verdronkenooid. O. CUPPENS, H. MANHEIM, J. VASKE, H. GROOT, Wapen van Munster", Verdronkenoord. C. KIEEFT hoek Toussaint- en Prins Hendrikstraat. IV. Met iVoordhollandsch Kanaal. De strijd om het bestaan. Bij den aanleg van het Groot No jrdhollandsch Kanaal 1819—24, werd voor het gedeelte tusscben Alkmaar en de Jacob-Klaassenslnis de noordelijke uitwatering aan merkelijk verbreed en verdiept. De trekweg, tollen en tol huizen werden den 14 Mei 1828 door da stad overge dragen aan het Rijk, tegen eene jaarlijksche nitkeering van f 600. In verband hiermede en met de overigens zeer veranderde toestanden werd op de stedelijke begroo ting voor 1827 niets meer uitgetrokken als „pacht" van het Zjjperveer. Volgens de gemeenterekening over 1815, waarin de opbrengst gesplitst voorkomt, betaalden Stikkel f 186, waarvan f 100 volgens het contract van 1797 en f 86 als gabellengeld, en als zoodanig G. Grootewal mede 1 86 en J. van Hoek f 28; over de jaren 181926 heeft Stikkels zoon Arte f 50 meer mogen opbrengen, waarvoor wjj de reden niet kennen. Als gevolg der opening van het nieuwe kanaal werd de wagendiecst tnsschen Schagerbrng en den Helder ver vangen door een van trekschuiten, en brachten de heeren Zurmühlen in 1825 twee barges in de vaart tnsschen Amsterdam en het Nieuwediep, in 1851 vervangen door de schroefstoombooten Constantia en Jacquelinemaar deze deden het Zijper veer betrekkelijk weinig kwaad evenmin als de smalle ijzeren jaagschuiten Dolphijn eu Noordholland, welke de heeren Avis enkele jaren tot 1858 deden varen tnsschen Alkmaar en hot Nieuwediep in correspondentie op de stoombooten Zaanstroom Mer curius naar Zaandam—Amsterdam. Beide diensten waren meer ingesteld voor het gehoele traject dan voor het lo caal verkeer, waarvoor de uren ook niet gunstig waren bovendien bleven zij van de Grootesloot, het meest be volkte deel van de Zijpe, verwijderd, langs de Stolpen en het Zand varende. Den 26 Februari 1841 werd door de plaatselijke be sturen van Alkmaar, den Helder en de Zijpe een regle ment, met vrachtlijsten voor passagiers en goederen, vast gesteld voor bet trekschuitecveer tnsschen deze gemeenten. Groote en sterke vaartuigenzooals de tnsschen Amster dam en Utrecht gebruikte of andere door de besturen geschikt geoordeelde, en voor ieder medevarende 53 duimen zitbreedte gevendezouden van Alkmaar over Schager brng naar den Helder vertrekken 'a morgens te 7 en 's namiddags te 2 uur, en van den Helder langs denzelf- den weg naar Alkmaar 's morgens te 71/2 en 's nachts te 11 x/2 nuren daarenboven, in correspondentie met de post- en veerschepen op Texelnog een schuit van Alkmaar 's avonds te 11 uur, door de Grootesloot naar den Helder en van daar 's namiddags te 2 uurgeheel laugs het Noordhollaudsch Kanaal, naar Alkmaar (sedert werd voor deze ook het iets langer maar voordeeliger traject Grootesloot gebezigl). Het afhuren van de roef mocht niet geschieden. De passagiersvracht daarvoor be droeg voor Alkmaar tot Sehoorldam 30, tot S. Maartens- of Schagerbrng 521/2, van Schagerbrng tot den Helder 60 cent, voor het ruim respectievelijk 20, 30 en 40 cent Van een rookverbod alsook van een goedschuit en van passagiers naar Keinsemerbrng en Oudesluis is in het re glement van 1841 geen spraak meer; na de door het Kanaal in höt verkeer gebrachte wijzigingen zal het veer AlkmaarOudeslnis een gewoon dorps- ol marktveer zijn geworden. De nachtbeurten tnsschen Alkmaar en den Helder zijn, meenen wij, gestaakt in den tijd dar straks genoemde ijzeren jaagschuiten. In 1863 werd de Lange Nieuwesloot en in het vol gende jaar ook de Korte gedempt, met afbraak van de als Zypersluis bekende doorvaart van den stadswal (eer tijds een duikerslnis). Zij was in 1789 herbouwd en als- toen de eerste steen er aan gelegd door Abraham,den achtjarigen zoon van schipper Simon Stikkelwaarvan een gebrekkig, vierregelig, op een steen gebouwen versje getuigde De trekschuiten verloren daardoor bare lig plaats aan het door zwaar geboomte belommerde Hot, in de nabijheid van het logement de Burg en het Zijper veerhuis,waar zij zoovele jaren eene gezellige bedrijvig heid gegeven hadden. Een aardig tafereel verschaft daar van een door J. P van Hor stok in het laatst der 18e eeuw vervaardigd schilderijin het bezit van mevrouw de wed. W. F. du Groix—geb. Stikkel, alsook eene ge kleurde teekening van denzelfden meester, behoorende aan den heer A. Veenhuysen. De verdreven vaartuigen vonden plaats aan den wal particulier eigendom van het huis het Klompje Gouds, bij de Schapenbrug, en later tot op heden aan den Voordambenoorden die brug waar zij op marktdagen de beperkte ruimte nog met andere moeten deelen. De wet tot regeling der posterijen van 12 April 1850 kwam den schippers te staan op het geheel gemis van het brievenvervoer, die van 8 December 1870 en van 21 Juni 1882 schiepen ernstige mededingers voor het innen van gelden op kwitantiën en het vervoer van goederen van niet grooten omvang of geringe zwaarte. Geduehter con current, de spoorwegdienst tnsschen Alkmaar en den Hel der, was reeds den 18 December 1865 in het leven ge treden, waardoor het overbrengen van reizigers voor het veer Schagerbrng—Helder en ook voor Schagen den trek schuiten grootendeels ontviel. Het openen van een stoom- bootdienst omstreeks 1890 door dan heer J. Pot tnsschen Alkmaar en Schagerbrng, spoedig verdrongen door een der heeren Zurmühlen tnsschen Alkmaar en het Zand, welke rekening houdt met de eischen van het locaal ver keer, strekte almede tot schade van het vroeger zoo voor- deelige veer op de Zijpe. De van daaf varende schipper (van het 's namiddag te 2 uur van Alkmaar vertrekkende schuitje) heeft zijn dienst deels ingekort, deels gewijzigd met het oog op het markt verkeer, zoodat deze weinig meer verschilt van dien der andere dorpsschuiten. Zijn alkmaarsehe collega T. Schotvan ger heeft anders gedaan na een zevental jaren het veer op Sehagerbrag bediend te hebben, begreep hij op den ouden voet niet langer te kunnen voortgaan en liet hij, 11/2 jaar geleden, bij den heer Stoel een ijzeren motorboot bouwen, vlug van vorm en flink van inrichtingen met dit vaartuig, Nooit gedacht door hem gedoopt, onderhoudt hij dagelijks, des zondags uitgezonderd, den dienst, 's mor gens te 7 uur van Alkmaar en wel door de geheele Groote sloot tot Oudesluis, van daar 's avonds in de stad terug- keerende. Ter vergelijking met het vroeger medegedeelde zij hier vermeld, dat de vrachtprijs per persoon nu slechts bedraagt in de roef (niet meer bij den gezelligen stuur stoel maar vooruit) tot Sehoorldam 20, tot Schagerbrng 25 cent, in het ruim respectievelijk 10 en 20 cent; zoo dat prjjsverlaging gepaard is aan sneller gang. Moge de kloeke ondernemer het hoofd boven water kunnen honden, ook als de beraamde Noorder-stoomtram op een gedeelte van zijn traject de mededinging verscherpt. Tnsschen den Helder en Schagerbrng doet nog slechts één trekschuit dienst,, echter zonder correspondentie met de van der vaderen zeden vervreemde motorboot. C. W. B. Sedert Jannetje, de dochter van den eersten schipper Jacob Sijmonsz., in het huwelijk trad met Claas Waligsz Stikkel, begraven 30 Mei 1747, is de 's morgens van Alk maar uitgaande trekschuit tot Juli 1863 steeds bevaren door een lid der familie Stikkel VAK ALHHAAR, op Woensdag ld October 1903, 's namiddags 1 uur. Voorzitterda Burgemeester. Secretaris: de heer 0. D, Donath. Tegenwoordig 15 leden. Afwezig de heeren van den Bosch en de Sonnaville. 1. Mededeellngen en Ingekomen stukken. Ingekomen is Een adres van den heer A. Crefeld, stadsklokkenist, waarin hij er op wijst, dat hij buiten de gewone markt en feestdagen op bevel van den Burgemeester gedurig het carillon moet bespelen bij feestviering van particu liere voreenigingon en genootschappen. Voor deze buiten gewone diensten vraagt hij eene geldelijke belooning. De Voorzitter stelt voor dit verzoek dadelijk te behandelen, hij is bereid tot alle inlichtingen. De heer Kraakman heeft tegen dadelijke behande ling geen bezwaar, als B. en W. hnn preadvies willen geven. De Voorzitter deelt daarop mede, dal de adres sant in zijn verzoek het oog heeft op het bespelen van het carillon tijdens de Landbouwtentoonstelling en op den dag yan Alk maar's Ontzet. Art, 2 der instructie zegt echter, dat het carillon moe! worden bespeeld op Vrjjdag en Zaterdag van 12 tot één unr, op de algemeene feestdagen en voorts op die dagen en uren, als B. en W. zullen gelasten. Adressant vergist zich, als hij meent, dat de Burgemeester hem zulks heeft gelast bij gelegenheid der Landbouwtentoonstelling het was een bevel van B. en W. Wat het spelen op den Ontzetdag betreft, daarvoor ontving adressant vroeger f 10, thans f 5. Verder deelt de Voorzitter mede, dat adressant een salaris heeft van f 500, dat toch niet te gering is, en dat slechts bij uitzondering buitengewone diensten worden gevorderd. In verband daarmede meenen B. en W., dat het adres voor kennisgeving dient te worden aangenomen. De heer Kraakman begrijpt hieruit, dat B. en W. voorstellen afwijzend te beschikken en is bereid als nie mand meerdere inlichtingen verlangt, het verzoek dadelijk te behandelen. Daar niemand meer het woord verlangt wordt over eenkomstig het voorstel van B. en W. afwijzend beschikt. 2. Verordening toi heffing en invordering van wik- en weegloonen. Op voorstel van den Voorzitter gaat de raad over in een zitting met gesloten deuren. (Tijdens deze zitting komt de heer van den Bosch ter vergadering.) Als te half vijf de deuren weer geopend worden, wordt besloten de bedoelde verordening in een volgende ver gadering in het openbaar te behandelen waarna de Voorzitter, daar niemand meer het woord verlangt de vergadering slnit. Aanbesteding. Het verbouwen van perceel Langestraat A 32, alhier, onder toezicht en naar plannen van den architect D. G. Weisenborn, alhier, is gegund aan de aannemers B. A. Blom en D. Boenders, alhier, voor de som van f 2550, Voordracht Meur waar der. Op de voordracht voor het ambt van Deurwaarder by de Arr. Rechtbank alhier, zijn geplaatst de heeren H. J. Haasbroek, L. Wit en S. J. Hofl. Wat. Christ. Geh. Onth. Vereeniging. Het Provinciaal Comité van bovengenoemde vereeni ging hield Woensdagavond in 't gebouw »Waakt en Bidt" eeue groote openbare vergadering. Van de?e bijeenkomst mag zeker getuigd worden dat ze volkomen geslaagd is, want niet alleen de leden der afdeeling hier ter stede, maar ook anderen, uit den omtrek en nit de hoofdstad, waren vertegenwoordigd en woonden de middag- en avond vergadering bij. 's Middags werd volgens de agenda, na den gewonen aanvang eener vergadering een en ander besproken, zooals over de te verwachten drankwet, een voorstel van den Helder, om met Alkmaar samen een openb. verg. te Schagen te organiseeren en de werk zaamheden voor den aanstaanden winter bepaald. Naeenige mededeelingen omtrent het Uniehnis door Jonkvr. Hartsen, volgde nog een en ander omtrent de werkzaamheden dar verschillende afdeelingen en werd gelegenheid gegeven tot een gemeensehappelyken maaltijd bij den heer Proot. In de avond-bijeenkomst waren vele bezoekers mede vereenigd om te genieten van de rede van Jonkvr. Hartsen van Hilversum eu den heer J. Dallinga van Amsterdam, alsmede van de kwartetzang der familie Ballinga. Om met 't laatste te beginnen, moeten we daarvan met lof getuigen. Er werden enkele Lederen ge zongen uit den bundel Geheel Onthoudersliederen; getiteld: Nieuwe, geloofs- en strijdzangen", in afleveringen a 10 cents een serie, die voor een zangkoor zeker zeer aan bevelenswaardig is. No. 1 't bekende >Vater Unser" van G. H. Rinck en meer anderen als Daar boven, solo met (trio of kwartet), Worstelend gebeden, Gez. 50:4 enz. werden verdienstelijk gezongen en waren wel in staat deze liederen bij alle hoorders aan te bevelen. De onderwerpen, door beide spr. behandeldwaren met tact gekozen en leverden aan eiken bezoeker het be wijs dat het hun ernst wasmet de pogingen om den drank en de drinkgewoonte te bestrijden en vooral te bewijzenboe op den christen, ook uithoofde van zijn godsdienstigen plicht en naastenliefde inderdaad de dure verplichting rust, in dezen steeds waakzaam en werkzaam te zijn. Jonkvr. Hartsen sprak naar aanleiding van Chron. 2917 tot 27 waarin Koning Hiskia den tempel rei nigt en zoo den zang der 400 Levieten doet herleven en tot zijn recht komen terwijl de 2e spreker, de heer J. Dallinga, naar aanleiding van 1 Petr. 41 7, 8 en 10 meer de aandacht vestigde op de spreuk Waakt en bidt." Hij verklaarde de uitgebreide beteekenis daarvan en wees er op, hoe mon steeds bereid moest zijn ten allen tijde voor God te kunnen verschijnen. Dat spr. hierbij voortdurend dacht aan den dag en de bedoeling der bijeenkomstzal ieder begrijpen maar met de kracht der overtuiging werd ook door hem bewezen, dat op elk menscb, man of vrouw, oud of jong de plicht rust, in dezen (namelijk bestrijding der drinkgewoonte) alles te doen wat in zjjn vermogen is. En ook dat elk menscb, zelfs 't kind daartoe in staat is, werd doorhem met duidelijk sprekende voorbeelden bewezen. Spr. ver heugde zich, dat hier in Alkmaar in vele opzichten reeds veel wordt gewerkt, maar hij spreekt den wensch nit, ook in zijn gebed, dat er nog veel meer worde gedaan en dat allen, die zich reeds daaraan wijdden, kracht en lust mocht worden geschonken om het goede werk voort te zetten en anderen daartoe op te wekken. Met onverdeelde aandacht woonde het dankbaar audi torium de beide vergaderingen bij, die tot aller bevredi ging zijn afgeloopen en volgens veler bartewensch goede vruchten mogen afwerpen. De Vereeniging had het ge noegen weder eenigen als lid dezer afdeeling te zien toetreden. GETROUWD. 14 Oct. Theodoras Joseph Habertus Vermeulen en Agnes van der Veldt. 15 Cornelis de Waard en Cornelia Petronella van den Bogaerde. Willem Frederik Smits en Petronella Henderika Gerbregdina Over. GEBOREN. 15 Oct. Aafje, d. van Jan Witsen en Jannetje Kroon. Amsterdam 14 Oct. De prijzen der Aardappelen waren heden als volgt FrieBche borgers f 2,70 a 2.80, dito Blauwe f 2.70 a 3.dito Hamb. f 0.a 0.Zeeuws^he poters f 1.50 a 1.60, dito Bonte f 3.10 a 3.20, diló Blauwe f 3.10 a 3,30, Geld. Blauwe f 3.a 3,15, Pruisische Hamburgers f 4.10 a 4.25, dito Roode f 2.20 a 2.30, dito Jammen f 2.80 a 3.Groninger Eigenheimers f 0, a 0.Westlandsehe Zand f 0.a 0.Friesche Dokkumer Jammen f 0,a 0.per Hl.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 3