No. 124 Eerste blad. Honderd en vijfde jaargang. 1903. ZONDAG 18 OCTOBER. Gemeenteraad van Alkmaar, Buitenland. Laatste Berichten. Nederland. Inrichtingen, welke gevaar, schade of hin der kunnen veroorzaken. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Blasd» g-, Bonder dag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het rijk f 1,—. 3 Nnmmers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prys der gewone advertentlën ij Per regel f O,ld. Groote letters naar plaatsruimte Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON Voordam C 9. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek, met de bijlagen, van J. C. MULLER en J. HEKKET, wonende aldaar, om vergunning tot het oprichten van eene smederij met oven in het perceel KoorstraatWijk A No. 10, en dat op Vrijdag 30 October 1903, 's voormiddags te elf uur, ten stadhuize gelegenheid wordt gegeven, om tegen het opricht"n van die inrichting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 16 Oct. 1903. C. D. DONATH, Secretaris. op Woensdag, 31 October 1903 des avonils te acht uur. Punten van behandeling 1. Lezing en vaststelling der notulen van de vorige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van B. en W. tot wijziging der Verordening van het stadsziekenhuis. (Bijlage No. 94). 3. Voorstel der Commissie voor de belastingzaken enz. tot goedkeuring der bagrooting van het burg. arm bestuur, dienst 1904. (Bijlage No. 95). 4. Alsvoren, de begrooting van de gemeente-gasfabriek. (Bijlage No. 96). 5. Alsvoren, de jaarrekening van het stads-ziekenhnis, dienst 1902 en de rekening der verbouwing van genoemd gesticht. (Bjjlage No. 100). 6. Alsvoren, de begrooting van het stads-ziekenhnis, dienst 1904. (Bjjlage No. 97). 7. Alsvoren, de rekening van de stads-apotheek, dienst 1902. (Bijlage No. 99). 8. Alsvoren, de begrooting van de stads-apotheek, dienst 1904. (Bijlage No. 98). 9. Voorstel vau B. en W. inzake verbetering van het Victoriepark en het Nienwlanderpark. (Bijlage No. 101). 10. Alsvoren, tot vaststelling van verordeningen op het heffen en iuvorderen van wik- en weegloonen. BELGIË. Uit Brussel wordt van den 15 gemeld, dat de afgevaardigden van de slagerpatroons te Brnssol een onderhoud hadden met den minister van Landbouw over de sluiting der grenzen van Hollandsch en Pransch vee. De Minister verklaarde in zijn zienswijze te volharden en dat de grenzen dus gesloten zullen blijven. DEAEMARKEMT. Do regeering houdt zich onledig met een wetsontwerp tot reorganisatie der scholen ten plattelande. Volgens het nieuwe ontwerp zullen de scholen geheel onafhankelijk worden van de kerk en de predikanten znilen alleen worden belast met het gods dienstonderwijs hetwelk niet meer een zoo oveihaer- schende plaats zal innemen als tot dasverre. De hervorming wordt van groot belang geacht voor het volksonderwijs in Denemarken. EWGEIiAATD. Den 14 is te Londen het Arbitrage contract tnsschen Engeland en Frankrijk geteekend. Bij dit eerste tractaat tusschen twee Europeesche mogend heden gesloten op den grondslag van de bepalingen van het Vredescongres, wordt bepaald, dat zekere geschillen tnsschen beide landen, onder zeker voorbehoud aan het Haagsche Hof van Arbitrage ter beslechting zullen worden voorgelegd. In Ierland wordt een adres geteekend om gratie voor Kolonel Lynch, den Ier, die als gewezen Boeren aanvoerder wegens hoogverraad werd veroordeeld en de eenige man is, die nog gevangen zit, omdat hij in Znid- Afrika tegen de Engelschen heeft gestreden, De Times" verneemt uit Peking, dat bij gelegen heid van een bal in de Britsche legatie, een poging ge daan is om een magazijn in de lacht te laten vliegen, dat de ontplofbare stoffen en de ammunitie bevat, be stemd voor de verdediging van de legatie. Een sluit stuk en het richttoestel van een 4.17 kanon werden ge stolen doeh later in de inboorlingen-stad teru gevonden. Er waren draden gelegd om verbinding te krijgen met een eleotriscbe batterij, hoewel de verbinding niet tot stand werd gebracht. FRANKRIJK. Het Italiaansche Koningspaar is te Parijs met luister en groote hartelijkheid ontvangen. Aan het galadiner op het Elyeée, werden door den Koning van Italië en President Loubet toasten gewisseld, waarbij den nadruk werd gelegd op de innige toenade ring tnsschen beide volken en hunne regeeringen. De Vorsteljjke gasten bezochten den 15 Versailles; vol geestdrift werden zij toegejuicht en de jonge beminnelijke Koningin Elena heeft aller harten gewonnen. Volgens »le Gaulois" zal Mevrouw Loubet, die offi cieel deelnam aan de ontvangst van het Italiaansche Koningspaar, ook worden uitgenoodigd met haren echt genoot aan het contrabezoek aan het Hof te Rome deel te nemen. De President brengt, zooals men weet, geen bezoek aan den Paus; maar Mevrouw Loubet zal eene audiëntie aanvragen en op het Vatikaan worden ont^augeü. Naar aanloidiug van de zeer ernstige ongeregeld heden te Armentières is aldaar de staat van beleg afge kondigd. De burgemeester van Armentières, een vurig socialist heeft de volgende bezadigde proclamatie uitgevaardigd «Betreurenswaardige voorvallen hebben schade gedaan aan den goeden naam onzer stad. Er zijn misdadige feiten gepleegd, buiten verband met de rechtvaardige eischen der arbeiders. Maar het zijn geen arbeiders, die gestolen en brand gesticht hebben. Arbeiders stelen niet. Gebruik makende van de opgewondenheid hebben mis dadigers de wandaden gepleegd, welke gij moet betreuren en afkeuren. «Wij zijn aan onze eer verplicht te zorgen, dat zoo iets niet weer gebeurt. Ik verzoek den arbeiders te ba- raadslagen met de kalmte welke past aan verstandige lieden en smeek hun betoogingen te vermijden, waarbij zich lieden aansluiten, die zulke ergerlijke daden plegen." ZUID-AFRIKA. Aan de «Standard" werd den 16 uit Johannesburg gemold In een redevoering in Natal, wees generaal Botha op de noodzakelijkheid om het Afrikaander ras in taal, traditie en afkomst intact te houden. Hij wees breedvoerig op den langdurigen tegenstand door een klein volk geboden aan de machtigste natie ter wereld. De Transvaalsche leider, die tot nu toe voortdurend het Engelsche bestuur had gesteund, waarschuwt thans de Regeering plechtig dat haar voortgaan in blinde miskenning van de eenvou digste grondwaarheden, strekken moet tot ondergang van bet land. De Boerenleider geeft daardoor uiting aan het gevoel van algemeene ontevredenheid en wijst er op, dat die grooter is dan ten tijde der Boerenregearing. De voortzetting van de thans gevolgde staatkunde zal leiden tot een gevaarlijke algemeene ontevredenheid. Uit Bloemfontein wordt geseind De lang verwachte regen is ral gp.vsiJende Boeren in do Oranje-kolonio hopen ten minste een kwart van den oogst te redden. ATJEH. Aan de »N. R. Ct." werd uit Batavia geseind Luitenant C. A. Ruempol is, terwjjl hij in hetMeula- boeBche een hoofd overviel, levensgevaarlijk gewond door klewanghouwen. Dalang(?) attakeerde in Garot en achter Keumala T. Tjet Tjitjiëm (een bendehoofd) en doodde 21 vijanden. De »N. R. Ct." voegt hierby dat met Dalang ver moedelijk zal bedoeld zijn de lo luitenant der infanterie E. D a r 1 a n g. W Iclcr uleuws. Het Pransehe sportblaid «l'Aato" doet een beroep op de menschlievendheid van allen die belang stellen in de automobiel- en rijwielsport en handel. Volgens dit blad leeft de uitvinder der toepassing van den ketting bij het rijwiel, de 77-jarige Charles Sargent, die ook de tandem nitvond op een armzalig zolderkamer tje, reeds 26 jaar verlamd te bed, in de grootste armoede. Zijn dochter die een paar jaar geleden haar echtgenoot door den dood verloren heeft, past hem op, doch bezit Ook geen middelen. Aanslag ep een socialistisch afgevaardigde. BRUSSEL, 16 Oct. Da socialistische afgevaardigde Pepin is gisteravond aangevallen na een meeting te La Bonverie in de Borinage voor de Zondag te honden ge meenteraadsverkiezingen. De socialisten zijn verdeeld en men meent nu dat de aanslag het werk is van een dis sident-socialist. De dader kon de vlucht nemen. Pepin werd door een snijdend voorwerp aan het hoofd gewond. De wonde is 21I1 centimeter diep. De afgevaardigde moet het bed houden. IJlt den Balkan. MONASTIR, 16 Oct. Bij een gevecht in de nabjjheid van Demirhissar op gisteren werdeD 21 opstandelingen, onder wie drie aanvoerders, gedood. Stephan Petreff en twee andere leiders werden gedood in een schermutseling bij Fiorina. SALONIKA, 16 Oct. De dood van Boris Sarafoff wordt bevestigd. De gemengde commissie te Monastir onder leiding van Hilmi-Pacha zitting houdende, is ont bonden. I»e „Argus". Uit het Bfleuvredlep wordt gemeld Toen de «Argus", tegen alle verwachting in, den 15 nog niet was binnengekomen is de stoomschoener «Zee hond" naar de Noordzee vertrokken om de «Argus" op te sporen. Hedenmorgen is bericht ontvangen dat do «Argus", gesleept door de «Zeehond", te Nieuwediep is binnen gekomen. Prof. Br. G, «ehlegei. f Den 15 is ia den leeftijd van 63 jaar overleden dr. Gustaaf Schlegel, hoogleeraar voor de Ohineesche taal aan den Rijksuniversiteit te Leiden, welk ambt hij op 27 October 1877 aanvaardde. Als Sinoloog bezat prof. S. zeldzame vermaardheid, ook in het buitenland. Schipbreuk van een Hollandsche bark. Uit Brnssel is den 15 door het Handelsblad het volgende telegram ontvangen Te Ostende is teruggekeerd de stoomvisschersboot 20 D. Ostende met aan boord twee Hollandsche zeelieden van de bark «Janthina Agathe" van Groningen. De bark leed schipbreuk. De equipage redde zich in de booten, welke echter omsloegen De twee matrozen werden door het Belgische vaartuig opgenomen, zij weten niet wat van hun acht metgezellen is geworden, die in andere booten van boord waren gegaan. Tot hoofdingeland van Drecliterland is herkozen de heer K. Tensen te Schellinkhout. De burgemeesters der vier Langend||ker gemeen ten hebben besloten op den lotingsdag, 24 October a.s., de herbergen gesloten te honden. Twee zeehelden. Men meldt uit IJmuiden Den 15 had door den burgemeester de uitreiking plaats van de groote zilveren medaille met gecaligrapheerde oorkonde voor menschlievend betoon bij Kon. besluit toegekend aan de heeren E. Krab en 0. Oldenburg voor het op 7 Juni jl. redden van 10 schipbreukelingen van het Noorsche schip «Nora". Amsterdam. Den 15 is men alhier begonnen met het door dynamiet laten springen van de gewelven der Oude Beurs. Een tiental genie-soldaten onder bevel van een kapitein zijn daarvoor nit Utrecht gekomen. De eerste proefnemingen gelukten volkomen bij een volgende waarbij blijkbaar zwaarder dynamiet-patronen werden gebruikt, sprongen onderscheidene ruiten vau perceelen op het Damrak. CJallantsoog. Bij onderzoek is geblekendat de gestrande driemaster alhier niet afgebracht kan worden. Het schip zal nu worden gesloopt door de firma Goed koop te den Helder. Langedijk. De bloemkooloogst geeft den laatsten tijd weinig reden tot tevredenheid. Niet alleen dat de aanvoer op de markten betrekkelijk gering is, doch ook de kwaliteit laat tengevolge van het vochtige weder zeer veel te wenechen over. Vier kindereu verbrand. Te Utrecht is in den nacht van den 16 een felle uitslaande brand uitgebroken in een perceel in de Korte Rosendaal, waarin beneden een water- en vnurnering ge- honden werd. De brandweer was spoedig ter plaatse en was na een uur den brand meester. De bewoner van van het perceel, de heer Roos, en diens vrouw konden zich redden eveneens de ongeveer 16-jarige zoon. De brand was bij het ontdekken echter reeds zoo hevig, dat de vier overige kinderen, een meisje van 18 en drie jongens van onderscheidenlijk 10, 6 en 4 jaren, niet meer gered konden worden. Zij allen kwamen om. Vermoede lijk zijn zij, terwijl zij op hunne legersteden lagen, gestikt. Nadat met veel moeite hunne lijken uit het perceel te voorschijn waren gehaald, werden deze naar het hoofd bureau van politie aan de Ganzenmarkt overgebracht. Het perceel brandde boven en beneden geheol uit. Van het belendende buis, een Ned. Hervormde Diaconieschool, geraakte omstreeks halfvijf het dak in brand. Oorzaak van den brand is niet bekend. (Handelsblad.) Diefstal van gas. Toevallig ontdekte een bewoner van de Oodegracht te Utrechtdat zijn achterburen op even listige als sluwe wijze uit zijn contröle-meter het lichtgas aftapten en verbruikten. Op de een of andere manier was het hun gelukt, den meter te bereiken en daarop had men doodeenvoudig een kraantje met slang in de leiding aangebracht en er op andermans kosten lastig op los gebrand, wie weet gedu rende hoe langen tijd reeds. (U. D.) Verdronken. Nabij Baarn werd den 15 in een sloot het lijk gevonden van zekeren M., huisbewaarder van den heer W., onder Pijnenburg. De ongelukkige, die den vorigen avond naar Baarn was geweest, schijnt, door de duister nis misleid, te water te zijn geraakthij lag met het hoofd in de modder geschoten. Laagkartlge daden. Door kwaadwillige handen is in den nacht van Woensdag op Donderdag de waterkeering van 't water schap «Hasselt-en-Zwartsluis", te Lankhorst onder de gemeente Staphorst doorgestoken. Hierdoor liepen de landerijen onder en is enorme schade veroorzaakt. Te Venraai is een waterput door het ingieten van petroleum geheel bedorven en het water ongeschikt ge maakt voor het gebruik Van de laaghartige daders is nog geen spoor bekend. Te lloorn zal dit najaar de algemeene vergadering gehouden worden der Baptistengemeenten in Nederland. Bovendien worden dan Evangelische volkssamenkomsten geh:uden, waarin onderscheidene sprekers zullen optreden.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 1