No. 125. fierste blad. Honderd en vijfde jaargang. 1903. WOENSDAG NATION A 1.KMILITIE. BR9EDSRDIEN ST. vóór 1 UTovember a.s„, Buitenland. 21 OCTOBER. Laatste Berichten. Nederland. ALK1IAARSCHE COURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag en Zsterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het rijk f 1,— 3 Nummers f O,©O. Afzonderlijke nummers 3 ets. Frys der gewone advertentlën Per regel f 0,14. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. He LOTHLINDGN der Nationale Militie dezer gemeente, van de lichting 1901, die vermeenen vrijstelling te kunnen erlangen wegens broeder dienst, worden ultge- noodlgd de opgaven, noodlg voor het opmaken der stukken ter gemeente-secretarie te verstrekken. Telefoonnummer 3. BfiLCilfi. Den 18 hadden da verkiezingen plaats voor de gedeeltelijke vernieuwing der gemeenteraden in het geheele land. De liberale partij is vooruitgegaan, zij behoudt de macht in alle groote steden Brussel, Antwerpen, Gent, Bergen, Luik, Doornik. Da katholieke partij heeft hier en daar kleine verliezen geleden, maar behoudt in hoofd zaak hare positie. Een ernstig echec is echter geleden door de socialisten. Te Brussel verloren de socialisten tegen de laatste ver kiezing ongeveer 800 stemmen. Te Antwerpen zijn de twee aftredende socialisten gevallen. Te Luik verloren zij ongeveer 500 stemmen, hetgeen veel is, omdat zij daar met de radicalen waren verbonden. De. nederlaag der socialisten wordt voornamelijk toe geschreven aan de onlusten te Armeutières. MUITSCIIJLAIVIE. De vervolgingen wegens Majes teit-schennis zijn tegenwoordig aaD de orde van den dag, en vooral moeten vele redacteuren het ontgelden, voor namelijk in Beieren heeft men ook een groot aantal pro cessen wegens Majesteit schennis tegen dagbladredacteurs te wachten. Het is geen directe Majesteit-schennis ge weest, maar het zijn alle gevolgen van één onwillekeurig, onvoorzichtige daad. Een paar weken geleden werd voor een Landgericht een proces wegens Majesteit-schennis behandeld en een plaatselijk blad gaf in zijn verslag de uitdrukkingen welke aanleiding gaven tot de aanklachtnagenoeg woordelijk weer. Een Münehener correspondentie-bureau nam uit dat blad het bericht over en deelde het mede aan de bladen welke het bediende, ongeveer 12, en het werd onver anderd opgenomen in bijna al die bladen, onder welke ook de socialistische »Augsbnrger Volkszeitnng". Toen nu het gerecht tegen dat blad een vervolging instelde, wees de redactie op het feit, dat een gelijklui dend bericht in zoo vele andere bladen had gestaan, en na zullen waarschijnlijk al de bladenwelke het bericht opnemen, wegens Majesteitschennis worden vervolgd. fiHHSfiliANIW. De oud-Minister van Marine en Finantiën Lord Goschen, is ook tegen Chamberlain het strijdperk getreden. Den 17 heeft hij te Linden een zeer overtuigende rede gehouden tegen Chamberlain's plannen. Eene belasting op levensmiddelen, zeide hij, zou zeer noodlottig zijn voor den werkman. Onder het vrijhandel- stelsel is thans in Engeland de prijs van het koren 7 shilling lager dan in Duitschland en 12 lager dan in Frankrijk. Een invoerrecht van 2 shilling zou het zooveel duurder makenmaar de Engelsche koloniën zonden nog niet tevreden zijn met de daardoor verworven bescherming en weldra verhooging eischen, aan welken eiseh men zou moeten voldoen, op straffe van ernstige geschillen, welke de eenheid des Rijks in gevaar konden brengen. Lord Goschen toonde verder aan, dat de Engelsche arbeiders in 't. algemeen meer verdienen en goedkooper kunnen leven dan de arbeiders in de staten van het vaste land waar het beschermend stelsel heerscht, en dat het dus niet aangaat hun het hoofd warm te maken over verbeteringen, die het niet zijn. FRANKHUIG. Het Italiaansche Koningspaar is den 18 uit Parijs vertrokken. De verhouding tnsschen de Vorstelijke Gasten en den Heer en Mevrouw Loubet, gaf den indruk van zeer hartelijk te zijn, en in de ge- wisselde toosten werd herhaaldelijk gewezen op het innig bondgenootschap tnsschen Italië en Frankrijk. Alle feestelijkheden, waaronder een schitterende fakkel optocht, eene groote wapenschouwing, zijn goed geslaagd, geen enkel incident van rustverstoring had plaats, door fle politie waren zeer vele voorzorgsmaatregelen genomen voor de veiligheid der Koninklijke gasten. Bij een fakkel optocht viel echter een droevig voorval voor. Een der paarden der Republikeinsche garden stortte neerwaar door een vijftal personen ernstig gewond werd. HACfiDONlfi. Ten gevolge van een overeenkomst tnsschen de regeeringen van Turkije en Bulgarije, heelt de regeering te Sofia besloten tien duizend man troepen, die verleden maand waren opgeroepen, naar hunne haard steden terug te zenden. Dit geruststellend bericht wordt echter op droevige wijze te niet gedaan, door een telegram van den 17 uit Salonika, vermeldende een spoorwegvernieling van de zijde der opstandelingen bij Sarigol en de verwoesting van een Turksch dorp eveueeus door eene Bulgaarsche bende. «OSTK!NK»JM-HOAr«%SRÏJM. Te Budapest en door geheel Hongarije is den 17 de 100e gedenkdag der geboorte van den beroemden staatsman Franz Deak fees telijk gevierd. in de hoofdstad werd voor hot godenkteeken van Deak eene plechtigheid gevierd, waarbij alle Ministers, Volks vertegenwoordigers, overheidspersonen, vereenigiugen en depntatiëu uit alle deelen des lauds tegenwoordig waren. Vele kransen werden op het monument nedergelegd. Daaronder was ook een welke de Hofmaarschalk Graaf Apponyi er namens Koning Frans Jozef bracht en waarop de woorden stonden: »Aan de nagedachtenis van Franz Deak. Zijn dankbare Koning Bij het naderleggen van dien krans werd met gee«t- drift voor den Koning gejuicht. Koning Leopold van Belgie is den 17 te Weenen aangekomen om vandaar den 18 te vertrekken. Ter zijner eere had op den Hofburg een feestmaal plaats, de daarop tnsschen beide Vorsten gewisselde toosten, luidden zeer hartelijk, maar volgens de bladen was de verhouding tusschen Koning Leopold en Keizer Franz Jozef bijzon der koel. voorgesteld de volgende aan den Omnibusdienst snbsidiën te »De Drie Eg- üit den Balkan. SALONIKI, 19 Oct. Gisteravond te 9 nar had op de spoorwegljjn SolonikiDedeagatch een dynamietontplof- fing plaats, op bet oogenblik dat een losse machine over een brug reed. De locomotief en de tender derailleerden en werden beschadigd de stoker werd licht gewond. Er wordt brand gemeld in het station Kilendra ver schillende hevige ontploffingen worden gehoord, waar schijnlijk door dynamiet veroorzaakt. De opstandelingen wa-ren van plan den militaire rein, die op de voornit- gezonden machine volgde, in de lucht te laten vliegen ATJfiH. De luit. C. A. Ruempol, die bij een aanval in het Menlaboehsche gowond werd, seinde aan zijn familie hier te landeGewond linkerknie, rechterarm. Springlevend (Vad.). Tijd meten. Op de Centrale werkplaats der Hoilandsche Spoorweg Maatschappij te Haarlem zullen binnenkort in de ver schillende afdeelingen tijdmeters in gebruik worden gesteld, welke automatisch werken. Het heeft de opmerkzaamheid van de ingenieurs ge trokken, dat sommige werklieden over een afstand van slechts zeven minuten ruim dertig minuten bij het begin der werkzaamheden kuierden. Men heelt nu de afstanden van den ingang der werkplaats tot aan de verschillende afdeelingen opgenomen. Ieder werkman neemt bij het binnenkomen van de afdeeling een kaart, waarop de tijd is aangegeven, hoe laat de kaart genomen werd, zoodat de adsistent-opzichter juist den tijd kan controleeren, voor het gaan van den ingang naar de afdeeling. Deze methode wordt op verscheidene fabrieken in Duitsch land gevolgd. (Haarl. Ct.). De ramp ln den Kethelpoider. De gelegenheid tot aangifte van geleden schade tengevolge der overstrooming van den Noord-Kethelpolder, bij de oom missie voor de noodlijdenden is thans gesloten. Het totaal der opgegeven bedragen beloopt niet minder dan f 50 000. Wanneer men nu weet dat de meer gegoeden hunne schade niet opgaven en deze schade zeker niet het minste bedrag vertegenwoordigt, kan men ongeveer nagaan, wat de overstrooming voor nadeel aan dien polder heeft toe gebracht. Het totaal der bij de commissie ingekomen giften be draagt circa f 15000, zoodat nog heel wat giften mogen inkomen vóór men eenigszins voldoende aan de noodlij denden kan tegemoet komen. Amsterdam). Eene in de arbeiderswereld welbekende persoonlijk heid, de heer K. Kater, herdacht eenige dagen geleden zjjn zeventigsten verjaardag. Hij is een der oprichters van «Patrimonium", van welke Ned. werkliedenvereeni- ging hjj thans nog voorzitter is. Voor eenige jaren schreef hij artikelen in de «Werkmansvriend" en daarna redi geerde hij gernimen tijd het weekblad «Patrimonium De vereeniging zelve is den heer Kater veel dank ver schuldigd, alom propageerde hij de beginselen ervan en talrijke afdeelingen zijn door hem gesticht. Klaas Kater is een populair man, die niet ten onrechte de ziel van «Patrimonium" wordt genoemd. Een feestelijke bijeenkomst had plaats in het gebonw «Bellevue" te Amsterdam. Daar werd de oude heer ge huldigd. Zoo voerde de heer W. Hovy, lid der Eerste Kamer het woord, hij bracht hu de aan Kater en aan wijlen Bart Poesiat, stichters van «Patrimonium". Ds. Talma voerde het woord als redacteur van het bondsorgaan en medewerker van Kater, dien hij noemde een man van buitengewone gaven en een bijzonder talent, een man, die in de «Nieuwe Rott. Courant nog wel, kort en bondig was gehuldigd, niet als mijnheer Kater, maar als Klaas Kater, een hoofdman in de christelijke arbeidersbeweging. Provinciale Staten van SToord-Holland. Voor de a.s. winterzitting bieden Ged. Staten ter goedkeuring aan eene voordracht betreffende financieele regelingen ingevolge den aankoop van gronden onder Oastricum. Voorts wordt verleenen ƒ300 monden", over 1903, 600 aan de Avondschool voor aanstaande Ambachtslieden te Enkhuizen 1400 (ver hooging van J 700 aan de Avond-vak-teekenschool «de Eenheid" te Amsterdam 500 (verhooging van f 100) aan de Zeevaartschool te Vlieland. Het bestnur der Haarlemsche Huishoud- en Iudustrie- school heeft op de kosten der inrichting van die school tekort van jflO.OJO. Zij vraagt een subsidie van de provincie groot J 3000 tot gedeeltelijke dekking van dat tekort. Ondanks leen ingewonnen adras van B. en W. dat gunstig luidt, gevoelen Ged. Staten geen vrijheid dit buitengewoon tsubsidie voor te stellen. Naar hnn meening gaven de Staten voldoenden steun aan deze inrichting, door de voor 1903—1906 toegekende subsidie vau ƒ1100 per jaar. Voorts zullen aan de orde komen de voorstellen tot het verleenen van financieelen steun aan de Noorder- Stoomtram-vereeniging, ten behoeve van den aanleg van een stoomtramweg AlkmaarSchagen, en tot het verleenen van een renteloos voorschot aan de Holl. Electr. Spoorweg-maatschappij, ten behoeve van den aan leg van spoor(tram)wegen in de Haarlemmermeer, mst de daarbij behoorende rapporten. Op laatstgenoemd voorstel zijn een aantal adressen van adhaesie ingekomen. (Hand.bl.) Scheepsramp bij Terschelling. Te Scheveningen is van Terschelliug bericht ont vangen, dat aldaar gestrand is de Seheveningsche bom schuit «Olara", schipper Tenuis Plugge, van de reederjj P. vau Leeuwen. Van de negen personen der bemanning is slechts één gered geworden, de jonge matroos C. Brain de overige acht opvarenden zijn allen verdronken. Van deze acht personen, behoorden er zes thnis te Scheveningen, een woonde te Harderwijk en een te 's-Gravenhage. Zes waren er gehuwd. Een hunner had negen en een ander zeven kinderen. Of de verdronken personen door een stortzee overboord slagen zijn, of dat de schuit omgeslagen en zich weder heeft opgericht, is nog niet bekend. De kasten van Ter schelling staan b(j stormweer als zeer gevaarlijk bekend. Zondagavond zijn uit het Rijkskrankzinnigengesticht te Medembllk 2 patiënten ontvlucht, uit dezelfde afdeeling, waar onlangs een 5-tal gevaarlijke verpleegden ontsnapten. Oude munten. De munten, die onlangs te Nieuw-Loosdrecht, op de plek, waar eertijds het oude kasteel Sjjpesteijn stond, zijn opgegraven, blijken, na nauwkeurig onderzoek, zeer oud te zijD. De oudste ouder hen klimmen zelfs op tot Karei den Stoute en Maria van Bonrgondië. Men neemt op goede gronden aan, dat ze in de zeer onrustige jaren na 1500 in den grond zijn verborgen. Schagen. Op de voordracht voor hoofd der school te Hardinxveld komt voor de heer G. Zijlstra, lste on derwijzer aan de openbare lagere school alhier. Hnringcarspel. Den 19 dezer vergaderde de raad dezer gemeente. Nadat verschillende mededeelingen en ingekomen stukken voor kennisgeving werden aange nomen werden de hoofden van scholen benoemd als onderwijzers voor den wintereursus voor jongens. Eene bijdrage van f 50 werd toegezegd voor eene eventneele salarieering van den veeverloskundige J. Pronk teWar- menhnizen. De gemeente-begrooting voor 1904 werd vastgesteld op f 21901.70 in ontvangst en uitgaaf en lokte geene discussie uit evenmin de voorloopige vaststelling van den legger der wegen. Sint Maarten. Tijdens het onweder, dat in den avond van den 16 dezer woedde, werden op de straat dezer gemeente drie telefoonpalen door den bliksem ge troffen. Wtertngerwaard. Weer werd onze gemeente door een ontvluchten krankzinnige uit Medemblik be zocht. Maandagmorgen ontdeed een man zich van jas en vest, die hij in de sloot wierp, en ging vloekende en dansende de Zijpe in, waar onze politie, die inmiddels was gewaarschuwd, hem inhaalde en naar Schagen bracht, vanwaar hij naar Medemblik werd getransporteerd, Naar de ongelukkige meedeelde, is hij met nog 3 lot- genooten Zondagavond ontvlucht. Voor de hoeveelste maal zou nu al gebleken zijn dat het toezicht in of dat de inrichting van het kranfczinni- gengesticht te Medemblik noodig verbetering behoeft? Het winstaandeel, door de firma ttebr. Stork Co. te Mengeloo dit jaar aan het personeel toegekend, bedraagt f 11,000.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 1