Stadsberichten. "Ir. net.xuKLsi Hoogwater. Men schrijft aan het Handelsblad uit Hengelo Treurig is de toestand veroorzaakt door de regens der laatste weken in het Oostelijk deel van Twenthe. Uit gestrektheden lands, zoowel bouw- als weiland, zijn her schapen in plassen, waar het water zoo diep staat, dat het loof der te veld staande aardappelen geheel onzicht baar is; zelfs de hooger gelegen wegen vormen geen waterkeering meer, maar zijn in den plas verzonken, waaroit hier en daar de boerenwoningen, door wallen omringd, opsteken. En dan dreigt nog een doorbraak van den dijk aan de Gele beek, die dag en nacht wordt bewaaktmocht hij bezwijken, dan wordt de buurtschap Lattrop geheel overstroomd. Voorwaar, hier kan en moet nog veel in den waterafvoer worden verbeterd. draft. De heer J. Slot, predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier, beeft toezegging van beroep ont vangen van de Ned. Herv. gemeente te Ondorp. Voor het herhalingsonderwijs, dat dezen winter weder in de 3 dorpen dezer gemeente gegeven zal worden, zijn door den Raad dezer gemeente benoemd de heeren J. Klinkenberg, J. Hannema en B. Keizer. Voor het onder wijs in de nuttige handwerken zijn benoemd de dames A. Schoenmaker en A. Kreijger. Schermer. Vrijdagmorgen j.l. viel hier een hevige onweersbui, vergezeld van veel hagelsteenen. Nabij den 4en molen werden 3 schapen van den heer G. G. door den bliksem gedood. Bennlngbroek. Mejuffrouw A. M. Welbergen, onderwijzeres alhier, is tevens belast met het onderwijs in de nuttige band'.erken aan de herhalingsschool. Zondagavond was de politie zoo gelukkig een krank zinnige, ontvlucht uit Medenblik te snappen en weder terug te brengen. Benoemingen. Benoemd tot hoofd der herhalingsschool te Harlng- carspel, de heer E. Meijer Drees. Benoemd tot hoofd der herhalingsschool te Waar land, gem. Harincarspel, de heer D. Plaatsman. Benoemd tot hoofd der herhalingsschool Kerke- buurt, gem. Haringcarspel, de heer A. Blad. Het stoompolitievaartuig «Zeehond" is den 19 we derom naar zee gezonden ten einde een onderzoek in te stellen naar het verongelukken van particuliere visschers- schepen in den omtrek van Terschelling. Najaarsveeinarktcn. De groote Beenster najaarsmarkt zal gehouden worden den 26en October. De najaarsmarkten te Felsen zullen dit jaar gehou den worden op Zaterdag 7 en 21 November, en do groote najaarsveemarkt te Beverwijk op Zaterdag 31 October He „Argus". Do «Argus" is den 17 's morgens door den »Zeehond" gesleept in den haven van het Nieuwe Diep gekomen. Aan boord van het sehip was alles wel en reden tot bezorgdheid over het uitblijven van den schoener blijkt volstrekt niet te hebben bestaan. Aan boord zelf is men althans geen oogenblik ongerust geweest. Wel spookte ■het op zee geweldig, maar de »Argus" toonde zich tegen den storm opgewassen en had er weinig van te lijden. Het schip heeft het wel eens kwader te verantwoorden gehad. Oorzaak van het lang uitblijven was de lage barometer stand. Deze deed het verstandig oordeelen op eerbiedigen afstand van de kust te blijven en de laatste dagen was de windrichting' niet guustig, Als de «Zeehond" den schoener niet bad opgepikt, was er nog geen sprake van geweest binnen te komen. Aan een bijzonder toeval dankten we het, dat we ver namen, dat de afdeeling Alkmaar van de soc.-dem. arbei derspartij Maandagavond em openbare vergadering hield in het lokaal Harmonie. Dat toeval is het dus ook, dat onze lezers in de ge legenheid stelt kennis te nemen van het door Mr. Mendels gesprokenedat toch zeker ook voor ruimer kring was bestemd. Voor eenige dagen werd in ons blad betoogd, dat de bourgeois-pers zoo ongeveer behoefte had aan do verslagen der socialistische vergaderingen, wij veroorloven ons echter op te merken, dat die behoefte bij ons nog niet zoo groot is, dat wij er op uit trekken, om eens te gaan informee- ren of ergens de afdeeling der S. D. A. P. soms een ver gadering hondt. Dit als onze inleiding De voorzitter, de heer Fentjn, opende te ruim half negen de zeer goed bezochte vergadering, met een enkel woord er op wijzende hoe de christeljjke en liberale par tijen optrekken tegen de sociaal-democraten met de lenze weg met de socialisten en speciaal dit Christelijk mini sterie die leus tot de hare maakt, blijkens het ontslag van den leeraar Lindeman te Wageningen en het optreden tegen het bestuur van den Matrozenbond. Daarom willen de soc.-dem. voortgaan de arbeiders de oogen te openen, door de handelingen der regeering aan de kaak te stellen. De afd. Alkmaar zal daarvoor in dit winterhalfjaar een reeks van vergaderingen houden, waarvan deze de eerste is. Daarna geelt hij het woord aan den heer Hendels. Wanneer we, zoo ving spreker aan, zeggen, dat het onderwerp van dezen avond, als leuze van de meest op den voorgrond tredende burgerlijke partpen geenszins beteekent een zelfverheffing der sociaal-democraten, dan ze88en niets dan de waarheid. Mocht men dat er in zoeken en van meeniDg zijn dat het getuigt van ijdel- heid, dat men deze leus tracht voor te stellen als de lens der tegenpartijders spr. geeft de verzekering, dat men zich zelf niet zoo groot voorkomt, dan te meenen dat de tegenpartij niets beters zou weten te doendan alle krachten samenspannen om de S. D. tegen te staan. Toch is er alleszins grond om die leuze als strijdkreet der tegenpartij te handhaven, 's Is toch die partij zelf, 't is zelfs de minister-president, die het in de Tweede Kamer heeft verkondigd, dat de sociaal-democratie zoowel in den practischen strjjd, als in de theoretische grond slagen de groote vijand was. Dr. Knijper zeide het reeds het vorig jaar: er gaat niets op 't gansche terrein van deu strijd tusschen zede lijke idieën en ook in den politieken strijd is er niets buiten deze tegenstelling«Marx tegen Christus". Die twee figuren belichamen in hun leer de groote worsteling, de splitsing in twee kampen. Dat is geen onaanzienlijk kompliment meent spr. voor de sociaal-democratiedat men tegenover den grooten Christus niemand anders weet te stellen dan Marx, daargelaten of die tegenstelling onbetwistbaar is. Van de Christelijke partpen is het een begrijpelijke neiging steeds die tegenstelling te maken, daar ze op die wijze weerden personen, die anders haar tegenstanders zijn, hnn toevlucht bij haar doet zoeken, daar ze inzien, dat de Chr. partijen hun een nitstekei.de steun zijn voor hunne kapitalistische belangen. Dat is ook de oorzaak dat vooral van de conservatief liberale kant, hoe langer hoe meer een afbrokkeling plaats heeft naar de meest reehtsstaanden der christelijke partpon, Lohman en de Visser, dat de grens tusschen dezen en mannen als van Karnebeek hoe langer hoe meer wegvalt. In 't byzonder is er voor en na de Aprildagen een groote drijfjacht gebonden in ons land tegen de sociaal democraten door groepen uit de verschillende partijen met de Christelijke propagandisten aan 't hoofd. Na die dagen scheen het alsof het tegenwoordig bewind in Neder land troef zou blijken, maar het begint te luwen, te ken teren. Dr. Knijper heeft in zjjn troonrede (men zal deze uitdrukking misschien ketterij noemen, maar men weet toch wel dat die troonrede door niemand anders wordt opgesteld) gewaagd van deu nuchteien zin van ons volk. Welnu, spr. constateert dat de nuchtere zin van ons volk genoeg heeft van de schrille kleuren waarmede Dr. Knijper de bedoelingen der sociaal-democraten afschildert, om het volk daarvoor bang te maken, 't Gaat er mee als met een kermisdook met een moordgeschiedenis, die men, naarmate men onder wordt, met kalmer gewaarwordingen gadeslaat. Evenals ons dat dan niet meer «pakt" even min pakt meer do schilderij van Dr. Kuyper en spreker gelooftdat tegen 1905 de ontroering wol zoo gezakt zal zijn dat de toeleg, om tot de verkiezingen de ge schiedenis brandende te houden, mislukt zal wezen. Sprekende over de dingen van den politieken strijd onzer dagen is het onmogelijk even terug te komen op de dagen van April. Erkennen moet men dat er fouten zijn begaan maar wien passeeren dien niet en wien zouden ze eerder passeeren, dan de nog onervaren en geprik- bede arbeiders maar toch de beweging was in baar kern beslist gerechtvaardigd en ieder zul het moeten erkennen zedelijk niet misdadig te noemen. De oorzaak der beweging in de herinnering terugroepende, er op wijzende dat ze aangegrepen werd als uiterste Doodmiddel, niet plotseling doch eerst nadat er mede was gedreigd, ontzegt spreker een ieder, ook de regeering het recht de leiders dier beweging te stempelen als misdadigers. Waar ze dat doet is die regeering onjuist en harteloosonjuist- om dat in wettelijken zin er toen niets strafbaars in lag; in dien zin was het geen misdrijf, doch evenmin is dat in zedelijken zin vol te houdon. De maatschappij en de regeering hadden tegenover het spoorwegpersoneel al hare plichten verzaakt en daarom miste men het recht om als zedemeester op te treden om de arbeiders als misdadigers te signaleeren. Veeleer is het te noemen een zedelijke misdaad dor regeering waar ze een zoo onbillijk en har teloos oordeel velt over de arbeiders en ze hongerend op straat zet, (applaus), Bovendienwat blijkt uit de enquête Dat al die arbeiders het recht aan hun zijde hadden, dat er bergen van grieven waren bij het spoorwegpersoneel. Nu zegt de regeering wel het goede te willen doch vraagt spre ker, aan wie is het te wijten als de regeering in staat gesteld wordt het goede te willen. Als de spoorwegstaking niet had plaats gehad, dan was die enquête niet ingesteld. De regeering heeft dat te danken aan het spoorwegpersoneel, dat haar eens flink aan de ooren heeft getrokken. Dat die enquête zeer leer zaam is toont spreker aan, door aan te halen de ant woorden van den kapelaan Mntsaars, adviseur der R. K. spoorwegorganisatie te 's-Hortogenbosch, waaruit blijkt, dat ook deze beeft verklaard, dat biliyke grieven nooit bij den directeur-generaal gehoor vonden en dat thans tot groote ontevredenheid der R. K. arbeiders het met hare organisatie gaat als met de Nederlandsche Vereoui- ging er wordt beloofd te onderhandelen, zooals tusschen de le en 2e staking word gezegd, maar 't is alleen een belofte om de menschen te paaien. Duidelijker kan het niet gezegd worden. En als nu zoo iets 25 jaren achter een geschiedt met arbeiders, die zich voor lage loonen met gevaarlijk werk moeten afbeulen, terwijl dan nog het laatste middel van verweer hun dreigt te worden ontnomen en als deze menschen dat gevaar willen afweren, is dat dan misdadig of zijn niet misdadig regeering en maatschappij, die haar plichten hebben verzaakt Weg met de sociaal-democratie heeft dr. Knijper go zegd ook in dien zin dat hij ons werkelijk kwijt wil zijn niet op de wijze als keizer Wilhelm de Duitsche waar deze zich uitsprakdat hij wensebtedat de sociaal-demccrateD hot land verlieten doch dr. Knijper stelt ons buiten de natie door te zeggen er vait met n over zedelijkheid niet te redeneeren er bestaat voor u geen zedeljjkheidge hebt geen begrip van goed of slecht. Grooter domheid zon spr. haast zeggen grooter onbillijkheid is er nooit gehoord uit den mond van een minister. Een historische waarheid is het toch, dat het begrip redelykheid zich wijzigt naar gelang der tijden naar gelang der ontwikkeling naar het klimaatzooals spr. dat bij een vorige gelegenheid ook al eens uiteen zette. Zoo kunnen ook in dezelfde maatschappj ver schillende groepen zijndieonder verschillende om standigheden levende, geoorloofd noemen, wat bjj andere groepen niet geoorloofd is en omgekeerd. Als voorbeeld noemt spr. da verschillende opvattingen van den oorlog in Atjeh en schetst, naar de beschrijving van een ooggetuige, een officier die zulks mededeelt iu de Padauger Courant, hoe gruwelijk daar bij de jongste overwinning werd ge handeld. Nu zijn er, ten spijt van dr, Kuyper en anderen, menschen zegt hij die dit bepaald onzedelijk noemen. Eveneens noemen zij onzedelijkheid als een ambtenaar, die een zekere meening met overtuiging heeft uitge sproken door een minister wordt voorgesteld die meening te herroepen, cp straffe van ontslag, niet eervol ontslagdat ontslag was zeker niet eervolmaar niet voor den ambtenaar, doch voor den minister des te meer. Zoo zouden er tal van voorbeelden aan te halen zgn en eigenaardig, dat het ministerie Kuyperdie zoo veel vuldig aan de band doet. Dwaasheid is het derhalveom te zeggen dat een groep rechtvaardig noemt wat een andere als misdadig stempelt. Voor u bestaat geen begrip van zedelijk of onzedelijk. Dat is een grove manier van bestrijden, dat riekt naar volksmennerijslechte praktijkenwaarbij een beroep gedaan wordt op"" de slechte hartstochten der men schen. Het blijkt er op gezet de sociaal-democraten in de oogen der massa te doen zijn de groote vijand. Weg met sociaal democratie zegt de regeering uit practisch oogpunt. Als die partij verdweenzou men immers vrij spel hebbenwant de sociaal-democratie voert de principieele oppositie, niet tegen deze Christelijke regeering in 't bijzondei'doch tegen een regeering van elke andere partjj zal ze bet doen, krachtens haar maat schappelijke overtuiging, die op geheel anderen grondslag staat dan elk der tegenpartijen. Daarbij is ze echter de partij die alles aanvaarden wilzelfs het geringsteals het ook binuen het raam dezer maatschappij strekken kan tot opheffing der arbeidende klasse en dus opbouwend wil werken maar onder voorbehoud dat haar einddoel blyft omvorming der maatschappij, dat weggenomen wordt het kapitalistisch karakter, dat verdwijue het privaat bezit. Verder schetst spr. hoe de sociaal-democratie ook staat tegenover de vrijzinnige-democraten, die ook, ofschoon op anderen toon zeggen weg met de sociaal-democraten. Volgens dezen zijn wij op den verkeerden weg en schenken wij te veel aandacht aan het versterken van den arbeid in den klassenstrgd en was het beter onze aandacht te vestigen op het verzachten van dien strijd. Ook zij erkennen een klassenstrijd maar die moet worden getemperdde kloof moet men trachten te dempen door wat te geven en te nemen en dan te komen tot een accoord. Dit accoord moet echter vclgens spr. nitloopen op een faillissement, die het moet bankroet maken omdat direct de vraag rijstvan wie moet dat geven en nemen uitgaan, van welke der partijen. Men brengt daardoor een derde factor in 't spel en wie is het «die de tempering teweeg moet brengen" 't Is zegt spr. als bij een lamp, een strjjd tusschen de olie en de vlam. Gaat men dien strijd temperen dan moet er een derde macht zijn, die die tempering te weeg brengt. Bovendien temperen veronderstelt altijd iets tijde lijks; gaat men er mee door dan draait men ten slotte de lamp uit, doch ten koste van de vlam, die spreker vergelijkt met de soc. democraten. Dat nu willen de V. D. niet. Door een stel van sociale hervormingen willen zij het den arbeiders wat huiselijker maken in de kapita listische maatschappij, hun huisje wat laten oplappen, dan laat het zich daar wel leven, doch het fundament, deu onder grond die niet deugdelijk is, willen zij zoo laten, terwijl de sociaal-democraten de heele boel willen afbreken, de fondamenten door andere vervangen om een nieuw huis der sociale gemeenschap op te richten De Troonrede geeft wel aanleiding den klassenstrijd als een levend feit vast te stellen, zij geeft duidelijk aan, dat wat men geeft slechts mondjesmaat is. Zij kon digt aan wijziging in de belastingpolitiek d. i. wijziging in het tarief van invoerrechten en wel omdat er geld noodig is. Dat er geld noodig is, daar hebben de soc. dem. niets tegen, als het 1°. voor nuttige doeleinden is, en 2°. ge haald wordt, waar het is. Die voorwaarden ontbreken echter hier geheel. Geld is er noodig voor de nieuwe snelvuurgewereu, welker invoering volgens de vorige troonrede niet kon uitblijven 't was dus iets door het noodlot geboden. Verder is er een tekort op den dienst 1903 van 4 a 5 millioendat ook gevonden moet worden. En och, onze kapitalisten zijn al zoo hoog belast, een millionair betaalt a 1 f 1837,50 vermogens- oelasting en wezenlijk dat kan volgens onzen minister van financiën geen gulden meer lijden, dau scheidt die mil lionair er uit met de zaak. Wel kan er nog wat af van de menschen, die niets hebben, bij dia kan het immers niet minder worden 1 Daarom wil men bij de nog be staande aecijnsen, accijns heffen op de tabak. In dit ver band wijst spr. er op dat deze maatregel ook zeker de aandacht der tabaksbewerkers verdient, die daardoor in hun bestaan kunnen worden benadeeld, de sigarenmakers willen echter in sommige plaatsen, als Rotterdam bijv. niet weten van een agitatie hier tegen, dat is politiek zeggen ze. Krijg je dus een klap om je ooren van den patroon, dan kom je daar tegen op, dat is vakaetie, maar geeft de regeering je een klap, dat is politiek, dan doe je niets terug (gelach). Verder behandelt spreker de voorgestelde invoerrechten, op buitenlandsch meel en toont aan hoe daardoor, vooral de kleine bakker zal worden gedrukt en het brood duur der moet worden. Tegen deze onrechtvaardige belastingen, naar het gebruik, moeten de sociaal-democraten front- maken, t is een zuivere uiting van den klassenstrijd. Ten slotte wordt nog even stil gestaan bij het mooiste deel van de troonrede, het groote lokaas voor de verkie zingen^ van 1905, de onderdomspensionneaiing, die in voor bereiding is, dat wil zeggen voor 1905 krijg je die niet. Het stelsel, waaibjj de arbeider en de patroon gedwongen worden een premie to betalen, terwijl de Staat er wat bij doet, wordt door spr. op de bekende wijze veroordeeld, terwijl hij er nog op wijst, dat de arbeiders dobbel zullen moeten betalen, daar voor de 7 millioen die de staat er voor noodig heeft, eerst het schrobnet der aecijnsen over hen zal worden gehaald, zelfs al vooruit. De regeering doet net als Chamberlain, die ook de Engelsche arbeiders wil lekker maken door hun een pensioen te beloven, als ze eerst zijn proteetie-voorstellen slikken willeo. De menschen, die die politiek er op na houden roepen weg met de soeiaal-democratie spreker hooptd«t de arbeiders zullen inzien, dat zij tot eigen heil da sociaal democratie zooveel mogelyk moeten steunen en dat zij met haar zullen strijden onder deze leuzeweg allereerst met, deze regeering 1 (luid applaus.) Na een kleine pauze werd gelegenheid gegeven tot debat, waaraan deelgenomen werd door de heeren Bremer en Schellekens. De heer Bremer hooptdat bij rustig zal kannen spreken zonder interruptieshij heeft den leeftijd van 23 jaar bereikt en verwacht, dat hij competent geoordeeld wordt debat te voeren. Dit met het oog op hetgeen in Amsterdam op vergaderingen der sociaal-democraten is gebeurd. Hij verdedigt de meening van Dr. Knyper, die het ge beurde in April, heeft genoemd een misdadige woeling. De bedoeling toch was don watertoevoer voor Amsterdam stop te zetten en het geheel verstoken te doen zijn van levensmiddelen. Dat Dr. Kuyper dat verhinderd heeft, verdient den dank aller partyen hy heeft het beestje bij den waren naam genoemd. In de le plaats heett de heer M. gezegd, dat dr. K. dankbaar moest zijn, dat de

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 2