No. 126 Eerste blad. Honderd en vijfde jaargang. 1903. VRIJDAG Buitenland. Laatste Berichten. Nederland. 23 OCTOBER. Zitting van den Gemeenteraad ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt 38 I n s da g-, Donderdag- on Baterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0.80franco door het rijk f 1,—. 3 Nummers f 0,0«. Afzonderlgke nummers 3 ets. Prys der gewone advertentlën ij Per regel f 0,13. Groote letters naar plaatsruimte,'. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON Voordam C 9. OUITiCHKiAM O. Dan 19 heeft te Berlijn de eerste bijeenkomst plaat3 gehad van de hoofden van fiuantieeie departementen van alle Bondstaten ter bespreking van den finantieelen toestand des Rijks en de betrekkingen tnsschen 's Rijks finantiewezen en de Bondstaten. De nieuwe minister van finantien, baron von Stengel, zette zijne plannen uiteen. Waarin die bestaan worden voorloopig nog geheim gehouden, maar het schijnt niet in de bedoeling te liggen nieuwe belastingen in te voeren of bier en tabak zwaarder te belasten, Den 17 zgn de Prinsen August Wilhelm en Oscar, aangenomen. In zijne toespraak tot zijne beide zonen, zeide Keizer Wilhelm o.a. »Een raad kan ik n van harte geven voor uw volgend levenWerkt en arbeidt zonder ophouden. Dat is de kern van het Christelijk leven, zooals Christus ons dat heeft voorgeleefd. «Werpt een blik in de Schrift en leest de gelijkenissen van den Heilandhet zwaarst wordt hij gestraft, die niets doet, die blijft zitten, die met den sleur medegaat, en de anderen laat werken, zooals in de gelijkenis van het talent. »Welke ook uwe hartstochten, welke uwe gaven zijn mogen, iedereen moet er naar trachten op zijn gebied het beste te geven, en een persoonlijkheid te worden, in zijn taak in te groeien en daaraan te arbeiden opdat zij verder kome." ËKOHLASiV. Chamberlain is van zijn jichtaanval hersteld en heeft zijne redevoering in New-Castle kunnen honden. Door ongeveer 5000 personen werd deze lezing bijgewoond. Het bestuur van den Britschen Nationalen Bond heeft een schrijven gezonden aan de verschillende Liberale Ver- eenigingen des lands. Daarin wordt gewezen op den bedenkelijken toestand in den lande, vooral wat de beschermingsplannen betreft, maar tevens herinnerd aaa de verantwoordelijkheid der Regeering ten opzichte van den oorlog (blijkens het rap port dier commissie) de groote uitgaven, de onderwijswet, enz., en ten slotte aangedrongen op inspannen van alle krachten om de liberale partij bij de aanstaande alge- meene verkiezingen een groote overwinning te verzekeren welke zeer noodig is. Uit Peking is bericht ontvangeD, dat er van een (onlangs geseinde) aanval op het Engelsche gezantschap aldaar, geen sprake is geweest. Er werd slechts een diefstal gepleegd in het magazijn van oorlogsmateriaal en het ontvreemde is teruggevonden. De Engelsche oorlogsschepen Prince George" en »Hannibal" zgn bij nachtelijke manoeuvres, zonder lichten, in de buurt van Ferrol in botsing gekomen. Het eerste schip kreeg ernstige schade, het laatste kwam er met lichte averij af. Beide schepen zgn te Perrol binnengesleept. FRANKRIJK. Den 20 kwamen de Pransche Kamers weder bijeen. Naar verzekerd wordt heeft het onderzoek dat gene raai André in de Dreyfus-zaak liet instellen geleid tot het vinden van nieuwe feiten. Zoo heeft men, beweert de »Action", ontdekt, dat in het beruchte stuk met de woorden »ce (of cette) canaille de D." deze D. oorspronkelijk een P. is geweest, die uit gekrabd en veranderd werd, en dat het exemplaar van het artillerie-handboek, onder de papieren des kapiteins gevonden, eene andere uitgaaf is, dan die in het stuk aan kolonel Schwartzkoppen vermeld. ITAUIE. Bij het verlaten van het Pransche gre ns plaatsje Modane, heeft de Koning nog hartelijke tele grammen gewisseld met President Loubet. De Romeiusche correspondent van de »Frankf. Ztg." verneemt nit goede bron uit Venetië, dat de Paus op niet-officieele wijze onderhandelingen zou wenschen aan te knoopen met de Italiaansche regeering over een modus vivendi tnsschen de Kerk en Italië. Pius X zou hiertoe deels geneigd zgn in belang van den vrede, deels uit gezondheids-overwegingen. Tot nog toe was hij steeds aan veel lichaamsbeweging gewoon en slechts ongaarne zit hij opgesloten in het Vaticaan. Daar deze wensch echter door de katholieke wereld als een concessie tegenover Italië kunnen worden be schouwd, wcnscht de Paus vooraf een daad van tegemoet' koming van de zijde van Italië, om zijn wensch te recht vaardigen. TURKIJE. Uit Constantinopel weid van den 21 geseind: Heden zgn bevelen gegeven om met de demobilisatie te beginnen van 20,000 man troepen in Anatolië in over eenstemming met een met Bulgarije tot stand gekomen overeenkomst. Het bericht van den dood van den Macedonischen leider der opstandelingen Boris Saravoff, wordt tegenge sproken. BUIH-AFRIKA. Generaal De Wet heeft te Heidel berg, in Transvaal, bij het ter aarde bestellen van acht Telefoonnummer 3. van het slagveld opgegraven gesneuvelde Boerenstrgdersi een toespraak gehouden, waarin hij hulde bracht aan die «onsterfelijke dooden'' en verklaarde voornemens te zgn zich buiten alle politiek te honden en streng getrouw te blijven aan de vredes-overeenkomst van Vereeniging. Hjj herinnerde de Transvalere aan hunne edele Huge- nootsche voorvaderen, die in ballingschap gingen naar Afrika ter wille van hunnen godsdienst en spoorde hen aan de roemrijke overleveringen van het Afrikaander volk steeds te gedenken, maar zich tevens strikt te houden aan dat wat hun plicht is. Italiaansche Mlntstercrisls. ROME, 21 Oct Hit ministerie heeft zijn ontslag aangeboden. Later. In den ministerraad van heden deelde de minister-president zijn collega's mede, dat hij wegen3 de n staat van zgn gezondheid den Koning om zijn ontslag heeft moeten vragen. De ministers waren diep getroffen door de reden van het besluit van dan minister-president en besloten met algemeene stemmen eveneens hun ontslag aan te bieden. Amsterdam. In den nacht van den 20 is een man bij een hoop steenen van een opslagplaats aan de Stadhouderskade in zittende houding met een bloedende beenwonde dood gevonden. Twee turfschippers verklaarden aan de politie, dat zij den man, die sterk naar jenever rook, uit het water, waarin bij gevallen was, op den wal hadden neergelegd. Het lijk is door de politie naar de Oosterbegraafplaats overgebracht. Hollandsche Maatsfliappij van Landbouw. Onder leiding des voorzitters van het hoofdbestuur, don heer Vas Visser, werd den 21 te Amsterdam een drnk bezochte vergadering gehouden der Hollandsche Maatschappij van Landbouw ter bespreking der vraag Ib het gewenscht, dat maatregelen genomen worden tot beveiliging van den goeden naam der Goudsche en Edam mer kaas Bij het langdurig debat, dat op eene inleiding door dr. Van de Zande volgde, was men het er vrij wel eens over, dat de goede naam onzer kaas in het buitenland gevaar loopt geheel verloren te gaan, en dat het dringend nood zakelijk is, dat er spoedig maatregelen genomen worden om kaas uit volle melk door een merk te beschermen, zoodat de consument over de gebeele wereld zien welke kaas hij koopt. Wenschte de heer Middelbeek (Rotterdam), dat dit wettelijke maatregelen zouden zijn, de heer Rin- kersborger (Den Haag) vond dat zeer bezwaarlijk, en ai- vorens wettelijke maatregelen bij de Regeering aan te vragen, zou hij der Regeering willen verzoeken aan da consuls in Amerika te vragen, op welke wijze aldaar de kaas gemerkt wordt. Spr. zou aan een commissie, uit deze maatschappij te benoemen, willen opdragen te onderzoeken op welke wijze de afnemer dadelijk de magere kaas zon kunnen onder kennen. De heer Lovink, directeur-generaal, zeide, dat aan den wensch des heeren Rinkersborger reads was voldaan en dat een antwoord op het rapport van den Amerikaansehe consul eiken dag verwacht kan worden. Het retultaat der vergadering was aanneming van een motie, waarin wenschelgk werd uitgedrukt, dat van de zjjde van belanghebbenden maatregelen mogen genomen worden, ten einde te voorkomen, dat onder denzelfden naam verschillende soorten van kaas in den handel wor den gebracht, de gevaren van den Nederlandschen kaas handel in het buitenland af te wanden en door het hoofd- bestuur een oommissie te laten benoemen om spoedig voorstellen te doen tot bescherming van den goeden naa m van onzen kaashandel. (Haarl. Ct). De Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier houdt hare najaarsvergadering op 4 November te Zaandam. De agenda vermeldt o. m. een voorstel van het be stuur om adhaesie te betuigen aan het adres der Gro ninger Maatschappij van Landbouw en Nijverheid aan de Tweede Kamer der Stateu-Generaal, ter zake van het bij de Kamer aanhangige ontwerp van wet tot wijziging van de wet van 2 Mei 1897 (Staatsblad no. 124), tot herzie ning van de belastbare opbrengst der gebouwde eigen dommen. Heer Hugowaard. Herhalings-onderwijs voor meisjes zal alleen aan school no. 2 kannen gehouden worden aan de andere drie scholen hebben zich daarvoor geen voldoend aantal meisjes aangegeven. Mej. E. van Albada blijft belast met hel geven van dat onderwijs Het heerschen van mazelen heeft onder de school bevolking reeds weken storend op geregeld onderwijs ge werkt maar bemoedigend is 't, dat de ziekte tot heden toe, geene offers eischt. Is dit hiervan de lichtzpde, met typhus is dit helaas zoo niet. In drie betrekkelijk groote gezinnen heerscht deze ziekte zeer ernstig en een jongentje van 12 jaar is reeds overleden. VAN ALKMAAR, op Woensdag 21 October 1903, 's avonds 8 uur. Voorzitter de Burgemeester. Secretaris: de heer O. D. Donath. Tegenwoordig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. 1. Mededeelingen en Ingekomen stukken. Ingekomen zgn a. Brief van Ged. Staten ter goedkeuring van het raads besluit in zake onderhaudscbe verhuring van een perceel grasgewas. Voor kennisgeving aangenomen. ft. Adres van de voorlieden der kaasdragers om de draagloonen niet te verminderen. Officieus had men ge hoord, dat de raad in de eerstvolgende vergadering over die loonen zou spreken. c. Idem van de noodbnlp-kaasdragers. ft en c te behandelen bij 't laatste punt der agenda. 2. Wijziging der verordening op bet bestuur van het Stads Biekenbuis. Door het bestuur van het Stads-Ziekenhuis is het voorstel gedaan om art. 4 der Verordening op het bestuur van genoemd gesticht in den daarbij aangegeven zin te wij zigen. Met bedoeld voorstelvoorzien van eene memorie van toelichting, kunnen B. en W. zich geheel vereenigen, zoodat zij voorstellen in de bedoelde Verordening art. 4 te vervangen door een nieuw artikel van den volgenden inhond Art. 4. De kosten van verpleging bedragen a. voor de zieken, verpleegd voor rekening van het burgerlijk armbestuur, alhier, per dag 5, voor minvermogende zieken ingezetenen, verpleegd voor eigen rekening, per dag f 0.25 tot ter beoordeeling van regenten, c. voor de zieken, verpleegd voor rekening van alle andere erkende instellingen van lief dadigheid alhier, per dag d. voor dienstboden, verpleegd voor rekening van hare (hunne) meesters, per dag e. voor andere ingezetenen, die voor eigen re kening wenschen verpleegd te worden, per dagf 0.50 tot ter beoordeeling van regenten, voor de zieken uit andere gemeenten, per dag Zoo dit noodig blijkt te zijn, kunnen aan de zieken, genoemd sub Irs. e en f door de regenten hooger ver- plegingskosten in rekening worden gebracht. Ook kan van hen voorschot of borgstelling worden gevorderd. Be grafeniskosten worden afzonderlijk in rekening gebracht. Onder verpleging wordt verstaanvoeding, kleeding, verzorging, genees-, heel- en verloskundige hulp en me dicijnen. De heer Kraakman, zeer goed wetendedat de voorstellen van de regenten een gevolg zgn van zeer gegronde redenen en het met hen eens zijnde, dat zij door het tegenwoordige artikel te veel zouden gebonden zijn, wijst er op, dat het thans voorgeste de tarief aan leiding kan geven, dat men dienstboden voor hun eigen rekening goedkooper kan laten verplegen dan voor die van hunne meesters. Evenzoo bestaat dan de mogelijk heid voor armeninrichtingen patiënten te doen verplegen voor b.v. 25 ct. als men hun in plaats van een briefje, het geld geeft. De verplichting, om op te nemen tegen hoogstens 40 ct. van alle categorieën komt hem niet gewenscht voor. Om regenten meerdere vrijheid te geven, zou hij willen voorstellen vast te stellen van f 0,25 tot f 1.Misschien kunnen B. en W. dit overnemen. De Voorzitter meent dat minvermogenden niet in staat zullen zgn f 1 te betalen. De heer Kraakman zegt, dat dat zijn bedoeling ook niet isals men meendedat zooveel zon worden gevraagd zou dat wantrouwen zijn in regenten. De Voorzitter doet verder den heer Kraakman opmerken, dat men door diens voorstel in botsing zou kousen met letter e, waar f 1 ook 't minimum is, waarop de heer Kraakman antwoordt, dat het minimum voor de eene categorie 25 en voor de andere 50 blijft. De heer d e W i t (regent) licht toe, dat men juist de categorie van minvermogenden wil behouden, dat is het motief geweest voor de wijziging. Als men het voorstel Kraakman aanneemt behoeft bet woord minvermogenden er niet te blijven staan. De heer Glinderman zou bij de bedragen van f I en f 1.75 van e. en willen stellen tot f 2 en f 2.50, dan had men ook daar een maximum met het oog op de mogelijk meerdere kosten die hun worden gevraagd van de patiënten dan kan men de operatiekosten daaronder doen vallen. Door den heer Wicherink wordt echter ter verduidelijking opgemerkt, dat die kosten er reeds in zgn opgenomen, doch meerdere kosten kunnen in sommige gevallen noodig zijn, en dan zou men gebon den zijn. De heer van den Bosch acht het niet wenseheljjk in te gaan op het voorstelminvermogenden er uit te laten. De splitsing is zeer gewenscht, ofschoon hij alle f 0.25 0.40 0.50 0.60 1.— 1.75

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 1