Nederland. De inwoners mogen geen sterken drank gebruiken, geen tabak en geen varkensvleesch. Ook mogen zij niet de hulp van genoesheeren inroepen en geen medicijnen innemen. Laatstgenoemde bepaling brengt Dowie's volgelingen echter reeds in strijd met de wetten des lands. Te New-York is onlangs een vader, die in zijn dwazen dweepzucht geen geneeskundige hulp wilde inroepen en wiens ziek kindhetwelk hij door bidden wilde ge nezen, dientengevolge stierf, door de Rechtbank tot gevan genisstraf veroordeeld, welk vonnis nu door het hoogste gerechtshof van den Staat New-York werd bevestigd. Het aantal volgelingen waarmede Dr. Dowie van de «Zion-stad"' zich naar New-York heeft begeven, is niet minder dan 4000. Zjj vertrokken in acht extra treinen, een met 500 muzikanten. Vrijdag, werden zjj te New-York verwacht, waar zij een »aanval" zouden doen op Wall-street, met de Bijbels in de handwaaruit zij den Beursmannen teksten zouden voorlezen ten betooge dat dezen onmiddellijk af stand moeten doen van al hun have en goed ten bate van het «Koninkrijk Gods.'' Behalve de millionnair Pierpont Morgan te New-York worden als eerste candidaten op de bekeeringslijst van Dr. Dowie en zjjne Zionisten genoemd de Burgemeester van New-York, de heer Low, en de heer Charles Schwab. Er is in Madison-Square Garden een gebouw in ge reedheid gebracht voor de Zionisten. Er is daar ook eene «rivier Jordaan" gemaakt, welke langs het platform vloeit en waarin Dr. Dowie de bekeerlingen, die hij denkt te maken op de bijeenkomsten in dat gebouw, zal doopen. Mevrouw Dowie heeft al terstond bij hare aankomst in haar hotel te New-York ontdekt, dat baar een dia manten speld ter waarde van f 3750 was ontstolen waarschijnlijk door een dief die meende, dat een dame wier man afstand doen van alle wereldsch goed predikt, minder op dergelijke kostbaarheden gesteld zal wezen. - (N. v. d. D.) Treinbotsing. In New-Jersey zijn bij Trenton in een dikken mist twee arbeiders-treinen van den PennsylvaniS-spoorweg op elkander geloopen. Het aantal slachtoffers bedraagt 46, waarvan 16 gedood. Automobiel-ongeluk. Op den straatweg tusschen Ombret en Hoei (België) is een noodlottig automobiel-ongeluk gebeurd. De ijzerfabrikant Jamart reed op zijn motorfiets naar de stad en zijn vrouw kwam in een open rijtuigje, het welk zjj zelve bestuurde, vlak achter hem aan, toen hij plotseling bij een bocht van den weg in botsing kwam met een van den anderen kant komende automobiel en verpletterd werd. Mevrouw Jamart was zoozeer verbijsterd, dat zjj de teugels losliet en haar rijtuigje werd toen ook door het gevaarte verbrijzeld. Maar de dame zelve bleef als door een wonder ongedeerd. Het lijk van de sedert 15 Juli vermiste Londensche doktores, mej. Hickman, is Zondag in het park van Richmond gevonden. Omtrent de oorzaak van den dood verkeert men nog in het onzekere, daar het lijk in ver gevorderden staat van ontbinding verkeerde. Vermoed wordt echter dat de ongelukkige zelfmoord pleegde. Brand. Bij een zwaren brand te Hackuey, Noord-oostelijk Londen, zjjn in den nacht van Zondag op Maandag de laarzen fabrikant Zau mer met vrouw en dochter in de vlammen omgekomen. Vijf kinderen van 9 tot 18 jaar, drie meisjes en twoe jongens, die uit een raam sprongen, werden allen min of meer ernstig gekwetst. Werkstaking. Het aantal stakers in de mijnwerken om Bilbao (Spanje) ia reeds tot 19000 gestegen. Het spoorwegverkeer staat stil. De groote strijd, die thans in Engeland wordt ge voerd, is de vorige week in een spoortrein tot uitbarsting gekomen. Woensdag werd een trein uit Londen dicht bij Harrow door het trekken aan de noodrem tot stilstand gebracht. De conducteurs snelden naar de coupé eerste klasse, waar het sein was gegeven, en vonden daar twee gentlemen, die elkaar met vuistslagen trachtten te overtuigen, dat Chamberlain al dan niet gelijk heeft. De medereizigers waren op de banken geklommen om buiten het bereik der vuisten te komen en hadden ten slotte alarm gemaakt. De heer die «begonnen" was, werd door den politierechter tot l'/ï pond sterling boete en in de kosten veroordeeld. Amsterdam. Het sloopingswerk door middel van dynamiet van de Oude Beurs is voorloopig gestaakt. De reden hiervan is, dat na de laatste ontploffing eenige stukken steen over de daken van de huizen der Warmoes straat gevlogen waren, waardoor geringe schade werd aangericht. Een der bezoekers van «Café Staats" kreeg een steen op zijn tafeltje en bij de firma Binger ging een stuk door een ruit van de vierde verdieping. Een werkman, die aan een zetmachine stond, kreeg 't over het hoofd. De Rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den jeugdigen kantoorbediende van de firma De Jong en Latorf alhier, die met een pak effecten, welke hem waren toevertrouwd, zich had verwyderd, eerst naar Njjmegen en vandaar naar Keulen, waar hij een berouw- vollen brief aan zijn vader schreef. De Rechtbank ver oordeelde hem tot twee maanden gevangenisstraf. Do eisch was zes maanden. De groote najaarsmarkt te Zaandam zal gehouden worden op Donderdag 22 October a.s. Te Assen hebben de tweelingzonen van den heer L. L. bij de loting voor de Nationale Militie ieder een vrij nummer getrokken, en wel.... Nos. 113 en 114. Bijgeloof. Het »Vad." schrjjft naar aanleiding van de vele gevallen van vrijloting «We hebben vroeger eens gehoord van iemand die er «lootschoenen" op na hield. Hjj had niet minder dan zes zonen en toen hij voor den eersten naar het Raadhuis op het dorp ging om to loten, trok hij een vrij nummer. De schoenen werden nu zorgvuldig in het vet gezet en bewaard, want, zoo beweerde onze oude heer, als hij nu een volgend jaar voor zijn tweeden zoon ging loten, dan zou hij dezelfde schoenen weer aantrekken en weer een vrij nnmmer trekken. Zoo geschiedde het ook. En toen later no. 3, 4 en 5 aan de beurt kwamen, ging papa steeds in zijn oude lootschoenen naar het Raadhuis en steeds trok hij een vrij nnmmer. In het dorp dacht men aan een wonder. Toen echter de jongste moest loten, wilde hij zelf gaan. Doet het nu niet zei de vader, laat het aan mij over. Ik trek de oude lootschoenen aan en je bent vrij evenals je broers. Maar de zoon gaf niet toe bij zou zelf loten. Ga dan, antwoordde ten slotte de vader, maar de lootschoenen kryg je niet aan. De zoon ging en hij lootte er in. Feesten te Breda. De reeks der feestelijkheden ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan der Kon. Mil. Academie zijn den 20 begonnen met een uitvoering in Concordia, waar de Rederijkerskamer «Vreugdedal'' een bizonder goede voor stelling gaf van het «Turfschip van Breda'' van C. v a n der Vijver. Den 21 had de ontvangst der retnisten plaats, die in groote getalen zijn opgekomen. De feestrede in de Groote Kerk werd uitgesproken door den kapitein der Art. Roest van Limburg. Breda is in vlaggentooi en mooi versierd, verscheidene fraaie eerepoorten zijn opgericht, en een inderdaad schit terende electrische verlichting straalt bij avond van den toren der Groote Kerk. Te Hoogkarspel heeft de nieuwe burgemeester, de heer D. Brander Tbz., aan tweehonderd schoolkinderen een uitnemend geslaagd kinderfeest bereid. Omlcarspcl. Door een ongelukkig toeval werd een driejarig dochtertje van C. B. aan den Waarddijk, onder de gemeente Zuidscharwoude door een hondenkar overredeu. Het kindje bleef op de plaats dood. Te Woerden is de eerste kermisdag op droevige wijze geëindigd. Een oppassend ingezetene, 23 jaar oud, gehuwd en vader van drie kinderen, werd in een her berg bij een buiten hem omgaande twistdoor een vreemden kermisgast zeodanig gestoken, dat hg terstond bezweek. Twee andere Woerdensche burgers werden ook nog, hoewel niet gevaarljjk, gewond. De daders namen de vlucht, maar de politie wist er vjjf te achterhalen, waaronder ook den hoofddader. Groot was de spanning in de stad den geheelen avond en algemeen het medelijden met de weduwe en de ouders van den vermoorde. De Vereeniging van tnlnlergezellen voor Bovenkarspel, Grootebroek, Lutjebroek en Hoogkarspel is thans definitief opgericht met 18 leden. Voorzitter is de heer A. Ruiter te Lutjebroek, secretaris de heer G: Ho- man te Bovenkarspel. Het doel der vereeniging is verbetering van het lot der gezellen, in het bijzonder door het verkrijgen van den gewenschten loonstandaard. Schandelijke aanranding. Eenige maanden geleden werd door de politie te Lunteren proces verbaal opgemaakt ter zake van een al daar plaats gehad hebbende mishandeling, die zich als volgt had toegedragen. Eenige boerenknechts van 16- tot 23-jarigen leeftijd waren om verschillende redenen hevig verbolgen op een meisje, en spraken af, haar 's avonds een pak slaag toe te dienen, waartoe zij haar opwachtten. Zg vluchtte bij een boer, doch toen de belhamels dreig den de boel kort en klein te slaan, werd zij door den boer buiten de deur gezet, waar zij natuurlijk haar be lagers in handen viel. Zij werd toen bij armen en beenen door de heido gesleept, totdat zij eindelyk zoodanig werd verwond, dat zij voor dood bleef liggen en na eenige uren door toevallige voorbijgaande personen in dien toe stand werd aangetroffen. Hoewel aanvankelijk de daders van deze schandelijke daad niet bekend waren, zijn thans, naar «De Tel." meldt, op last der justitie een zestal boerenknechts uit Lunteren en Scherpenzeel gearresteerd en ook is aangehouden een meid, die de jongens tot deze daad schijnt te hebben aan gezet. Volgens de «Arnh. Ct." zyn deze personen echter later weder voorloopig in vrijheid gesteld. (Haarl. Ct.) Wijziging drankwet. Ingediend is een wetsontwerp tot herziening van de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad No. 97), houdende wettelijke bepalingen tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap, zooals die wet is gewijzigd by verschillende latere wetten. Ter toelichting van de artikelen wordt o.a. het volgende gezegd Nu bier en de daarmede gelijkstaande dranken ter wering van den clandestienen handel in Bterken drank onder de wet worden getrokken wordt noodig geacht eene algemeene omschrijving, die beiderlei dranken vol doende onderscheidt. Logementen en sociëteiten zullen volgens dit ontwerp niet onder het maximum begrepen zijn; zij zullen niet uit wjjken, buurten of straten geweerd kunnen worden; vrijgesteld zijn van de eischen ten opzichte van de loca- liteiten; de vergunningen zullen ook aan andere dan natuurlijke personen verleend kunnen worden, voor loge menten zelfs kosteloos. Tegenover deze en andere voorrechten wordt een waar borg goschapen tegen misbruik en bedrog weshalve de vergunning afhankelijk is van de toestemming van Gedep. Staten. Wil een logementhouder vergunning voor drankverkoop aan andere bezoekers dan logeerlasten en aan hen die er geregeld hun middagmaal gebruiken dan gelden de gunstige uitzonderings-bepalingen niet. Verkoop door marketentsters uitsluitend aan militairen op marsch en verkoop in legerplaatsen uitsluitend aan mili tairen, blijft vrijgesteld van het vereischte van vergunning. De bevoegdheid wordt voorgesteld om te bepalen, dat in eene gemeente nieuwe vergunningen door burgemees ter en wethouders niet mogen worden verleend. De mogelijkheid van bijzondere vergunningen wordt beperkt tot buitengewone inrichtingen van maatschappelijk verkeer, waarvan de localiteit met vergunning deel moet uitmaken. De gemeenteraad zal verspreiding van vergunningen in de gemeente kunnen regelen. Verkoop van sterken drank in het klein op den open baren weg wordt beslist verboden. Onbeperkte verkoop van sterken drank toelaten in alle wachtkamers van openbare middelen van vervoer acht de regeering niet gewenscht. Het door het in handen komen van corporaties aan vergunningen verzekeren van een blijvend bestaan, waar door het groot kapitaal zich meer en meer van de ver gunningen zal trachten meester te makenwordt bjj het w. o. beperkt evenzeer als vereeniging van vergunning met andere winkelnering in eenzelfde localiteit. Voorzien wordt tegen te groote belemmering van restaurants en soortgelijke inrichtingen. Op de lijst geplaatste en alle andere verzoekers om vergunning zullen achterstaan, 1. indien de weduwe van een vergunninghouder het bedrijf wanscht voort te zetten 2. indien een vereeniging bereid is den drankhandel op den voet van 't Gothenbnrger stelsel te drijven. De regeling volgens het Gothenbnrger stelsel is aldus ontworpen, dat in iedere gemeente slechts één vereeniging zal mogen optreden, behalve in gemeenten met meer dan 100,000 inwonerswaar meer vereenigingen kunnen optreden na formeele toelating door de Kroon. De vereeniging kan met eenige vrijvallende vergunningen haar taak aanvangen en B. en W. worden bevoegd ver klaard vrijkomende vergunningen open te houden tot een maximum van 5 ten behoeve van vereenigingen als hier boven bedoeld. De vermindering van vergunningsrecht voor het niet verkoopen op Zaterdagavond en Zondag vervalt. Het vergunningsrecht mag worden terugbetaald, wanneer oen vergunninghouder het heeft voldaan geruimen tijd vóór den aanvang van het nieuwe vergunningsjaar en tusschen die twee tijdstippen nadrukkelijk verklaart afstand te doen van de vergunning. Overbrenging van oen kleinhandel met behoud der vergunning in een andere localiteit wordt mogelijk gemaakt, evenwel niet zonder waarborgen. Naast overplaatsing wordt verruiming van localiteit niet zonder grens toegelaten. De regeling der controle op verkoop van anderen dan sterken drank komt op het volgende neer: Bier, wijn, kortom gegiste dranken en alcoholvrije dran ken zullen voor verbruik ter plaatse niet verkocht mogeu worden zonder verlof, met dien verstande evenwel, dat een verlof voor gegisten drank tevens geldt voor alcohol vrijen drank. Verboden wordt in dranklokalen personen beneden 18 jaren zonder geleide van onderen toe te laten, zoomede het uitbetalen van arbsidsloonen in tapperijen. Ook het dienen van jeugdige personen in localiteiten met vergunning wordt verboden. Voor de localiteiten met vergunning wordt een alge meen uur voor aanvang (7 uur voorm.) en beëindiging (11 uur 's av.) van den drankverkoop voorgesteld en Zondags het aanvangsuur op 's nam. 2 uur gesteld, be houdens neg verdere beperking van de Gemeente-besturen. Bij belangrijke maatschappelijke of nationale gebeurtenis sen, op feest- en andere vreugdedagen, kan het Gemeente bestuur zelfs hetzij voor den geheelen dag, hetzij voor bepaalde uren, staking van den verkoop bevelen. Inspecteurs of adjunct-inspecteurs zullen belast kunnen worden met toezicht op de naleving van de voorschriften der wet. Met het oog op den korten tjjd voor 1 Mei 1904, zullen de bestaande vergunningen niet reeds op dien dag ver vormd worden naar het stelsel van dit ontwerp, maar respijt gegeven tot Mei 1905. Tydens den overgangstoestand worden de slijters in geen andere omstandigheden gebracht dan zij thans zijn. Bij daling der vergunningen beneden het maximum zullen deze slijters vóór alle andere voor een nieuwe vergunning in aanmerking komen. De vergunningen aan andere dan physieke personen, welke volgens het ontwerp niet meer verleend mogen worden, zullen in den overgangstoestand blijven voortbe staan zoolang het hoofd van het bedrijf leeft. In een overzicht van «Hier en daar" lezen wij in «De Spaarnebode" het volgende: Een mensch is maar een mensch wat En als in een officieel lichaam, zooals de afdeelings- vergaderingen van den raad zijn, zoo maar ronduit gezegd wordtdat je het nog zoo slecht niet inzagtoen je be veerdetdat dit en dal zoo en zoo zou loopen is dat zelfs voor een krantenmensch een heele genoegdoening. U weet nog weldattoen onze architect over den Hout en de Plantsoenen begon met zijne reorganisatie in den Houter steen en been werd geklaagd over het vandalisme van dien stouten mijnheer Leonard A. Sprin ger van wiens bestaan een der weeklagers jonkheer ridder baronetex-vroedman Speelman indertijd ver telde dat dit hem totaal onbekend was. De onbekendheid met dien mijnheer Springer pleitte juist niet voor den baroneten dat dit niet ten goede was gekomen aan de ontwikkeling van zijne kennis van plantsoenen en den aanleg van dien bleek wel uit zijn mede-teokenen en meedoen aan de jammerklacht van den heer Korthals Altes. Maar niet hij alleen klaagde en vreesde met groote vreezemeerderen ook raadsleden deden daaraan mede, en of anderen en ik nu al zeidenWacht je tjjd af, die Springer is een duvelsch knap tniu-architectlet op hij zal wel zorgen dat de boel goed in orde komt«zij gingen door met vreezen van je welste. En nu doet het een mensch toch goed als ie in het verslag van de eerste afdeeling uit den raad zoo maar zwart op wit te lezen krijgt: Bij den post: «Wandel plaatsen en plantsoenen", werd een warm woord van hulde gebracht aan «Springer's werk". Dat deze hulde algemeen bijval vond krijgt meerdere beteekenis door de verklaring van enkele leden dat zg voorheen niet ingenomen waren met de plannen «Springer". Thans echternu zij een groot deel van de uitvoering aan schouwden zijn zij geheel bekeerd." Nuover één zondaar die zich bekeertis altijd meer vreugde geweest dan over de negen en negentig anderen die de bekeeringe niet van noode hebben dus kan ik niet beter doen dan mij mede verheugen in deze be keering die trouwens te voorzien was. Drukkerij v. Herms. Coster Zoon, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 6