Honderd en vijfde jaargang. 1903. ZONDAG 26 OCTOBER. Buitenland. Laatste Berichten. Nederland. Stadsberichten. NO. 127. eerste blad, BESLUIT van den GEMEENTERAAD van ALKMAAR, in zake de heffing van WIK- en WEEGLOONEN. ALKMAABSCHE OOIRAM. Deze Courant wordt Bins da g-, Donderdag- en ïaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0.80 i franco door het geheele rijk f 1» 3 Nummers f O,©6. Afzonderlgke nummers 3 ets. Prp der gewone advertentlën Per regel 1 0,16. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek. en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON Voordam C 9. Telefoonnummer 3. Wij maken gaarne van de ons geboden gelegenheid gebruik om het in het raadsverslag verkort en daardoor min of meer onvolledig besluit van den Raad, in betrek king tot de heffing van Wik-en Weegloonen, thans juister en vollediger op te nemen. Bedoeld besluit dan luidt als volgt „Het Wik- en Weegloon zal met Ingang van 1 Januari 1904 bedragen voor Boter en Haas van 1—3© H.«. ÏO cent. van 214© 2© van 41—6© 30 van ©180 4© van 81ÏO© 60 en zoo vervolgens met ÏO cent opklimmende met leder 20-tal Hilogrammen of gedeelten van dien. Voorts wordt besloten te constateeren, dat het in de Bedoeling ligt om de draagloonen door de kaasaanvoerders aan de kaasdragers te betalen, tot I© cent per ÏOO K.6. terug te brengen, met dien verstande dat, indien de Verordening op de heffing de Koninklijke goedkeuring erlangt, voorshands 6 ets. per ÏO© K.6. draagloon aan de dragers nit de ge meentekas zal worden gesuppleerd, onder nader vast te stellen voorwaarden, terwijl maat regelen zullen worden genomen, dat aan den landman geen waakloon meer wordt ln reke ning gebracht." CHISTA. Omtrent een tractaat, dat tusscheu Rusland en China zou zijn gesloten wordt nog het volgende mee gedeeld. Volgens de bepalingen van het tractaat zou de benoeming van bestuursambtenaren voor Mandsjoerije door Rusland worden gecontroleerd. Als China onbekwaam is de orde te handhaven, zullen Russische troepen zich hier mee belasten. De handel en de mijnbouw blyven gereserveerd voor Russen en Chineezen. De spoorweg zal door beide mogend heden worden beheerd. In geval van oorlog met een derde mogendheid, zal Mandsjoerije door Rusland en China gezamenlijk worden verdedigd. BMTSCHIiAWD. Het was 21 October, 25 jaar geleden, dat de zoogenaamde .socialistenwet" na aanne ming door den Rijksdag in Dnitschland van kracht werd. De wet was het werk van prins Bismarck. Zij kwam tot stand onder den indrnk van de twee aanslagen, die ten jare 1878 op Keizer Wilhelm I gepleegd werden en zij had ten doel, aan het socialisme paal en perk te stellen. Daar de wet, hoe gestreng ook, aan haar doel geenszins bleek te beantwoorden, wilde prins Bismarck haar nog verscherpen. Maar ditmaal weigerde de Rijksdag hem te volgen en verwierp zyne nieuwe ontworpen. In Maart 1890, een maand na de, voor de Regeering ongunstig afge- loopen, verkiezingen, ontsloeg de jonge Keizer Wilhelm II zjjnen kanselier. De socialistenwet was intusschen haar eindtermijn genaderd en de Regeering wenschte haar niet te verlengen, zoodat de socialistische partij ophield van het gemeene recht uitgesloten te zijn. De Duitsche soc.-democratie beschouwt de periode, ge durende welke de wet van kracht was, als haar roem- vollen tjjd van vervolging. Te Berlyn alléén werden Donderdag niet minder dan 14 openbare bijeenkomsten gehouden ter herdenking van den 21 October 1878. Te Postdam is den 21 een standbeeld van Keizer Friedrich onthuld. De Keizer, de Keizerin en de Kroon prins waren bij de plechtigheid aanwezig, terwjjl de jonge prinsen Eitel Frits, Adalbert, August Wilhelm, Oscar en Joachim in de gelederen der lijfcompagnie van het le reg. der garde-te-voet het gedenkteeken van hnnnen grootvader de militaire eerbewijzen brachten. FBAKKBIJM. In de kamerzitting van den 22 heeft, in antwoord op een interpellatie over de algemeene Re geeringspolitiek, de minister President Oombes verklaard dat de Regeering, na afdoening van het programma, een nieuw zal voorstellen tot voortzetting van het oude, dat o.a. geheele afschaffing van het geestelijk onderwijs en eene hervorming van het millitair stelsel zal omvatten. Uitvoerig schetste hg de politiek der Regeering door te verklarendat zy wel de Marseillaise als volkslied huldigtmaar niet de Internationale. De staking te Armentières had de regering overvallen, maar zjj was er trotsch op dat daarbij, evenmin als bij vorige troebelen onder haar beheer, geen bloed had gevloeid. Met een kleine honderd stemmen meerderheid (332 tegen 233) heeft da Kamer zich over deze verklaringen voldaan verklaard. De toestand in hot werkstakende departement Nord wordt" iets minder gespanneD. Te Armentières zijn de onderhandelingen tusschen patroons en werklieden nog niet tot een bevredigend einde gebracht, maar uit Ronh^ix wordt gemeld, dat aldaar bijna algemeen de arbeid wotdt hervat. ITAIiIH. De reden der aftreding van het Italiaansche Ministerie ligt waarschijnlijk in het afgesprongen bezoek van den Czaar. De ontstemming, die daarover heersebt, deed critiek uitoefenen op de houding der Regeering en vermoedelijk is de aftreding daarvan het gevolg. HACFD9AIE1. De welbekende berichtgever van de Londensche .Daily News, de heer Hales, die den Zuid-Afrikaanschen oorlog medemaakte en beschreef en die nu in Macedonië is, geeft in een brief aan zijn blad eene hartroerende beschrijving van de ellende, welke hij daar aanschouwde. Hij is in persoon medegetrokken met 3000 vrouwen, kinderen en ouden van dagen, die over de grenzen vluchtten. Do aanvallen op de Macedonische dorpen geschieden volgens een vast opgemaakt plan. Doorgaans werden de dorpen omsingeld door da troepen, daarna gebombardeerd, geplunderd en uitgemoord. In de meeste gevallen evenwel redde zich een deel dor bevolking door de vlucht en bleven alleen de oude, zwakkeen gebrekkige lieden achter. By Iradé van den Sultan werd een commissie benoemd, bestaande uit de beide Duitsche hervormers, de luit.-gen. Auler en van Ruedisch-pasja, verder uit Edib-pasja en Rahmè-pasja Deze commissie zal zich zonder verwijl naar Macedonië begeven om oen onderzoek in te stellen naar de wreedheden door de troepen begaan, en een inspectie te houden over de voor dat doel inge stelde militaire gerechtshoven. Uit Sofia wordt van den 2? geseind Berichten uit Macedonisehe kringen bevestigen bestaan van een katholieke propaganda, voornamelyk in de districten van Macedonië en Adrianopel, die in den laatsten tijd het meeste geleden hebben. Men doet de bevolking groote beloften en stelt een beroep van den Paus aan de geheele Christenheid ten gunste van Macedonië in 't voornitzicht. De bevolking is reeds begonnen petities voor dan overgang aan de katholieke kerk te onderteekenen. Voorloopig is door den Paus, door bemiddeling van den aartsbisschop Menini, een bedrag van 5000 francs gezonden voor de Macedonische vluchtelingen. BAROKKO. De opstandelingen, die al zoo dikwijls geheel verslagen heetten, hebben weder eens een overwin ning behaald op de troepen van den Sultan. Die troepen, nog wel door den Sultan zeiven aangevoerd, waren genoodzaakt met groot verlies terug te trekken, voornamelyk omdat een deel van hen weigerde tegen de opstandelingen te vechten. ZUID-AFRIKA.- De vergadering van de Synode der Ned. Herv. Kerk, bijgewoond door 220 gedelegeerden, heeft met algemeene stemmen besloten, de aandacht der Britsche Regeering te vestigen op de daden der militairen onder de krijgswet. Alle sprekers haalden tal van gevallen van hardheid aan. De .Standard'' verneemt nit Kaapstad, dat de hande lingen van de synode den 20 haar hoogtepunt bereikten, toen, ondanks de waarschuwing der meer gematigde leden, redevoeringen gehouden werden die in heftigheid alles wat tot nog toe gezegd was, overtroffen. Enkele sprekers verklaarden dat de dag der Afrikaanders nu gekomen was en betoogden dat zij zich poogden te matigen, doch door hun gevoel overmand werden. De sprekers hielden vol, dat van vergeten of vergeven geen sprake kon zijn. vrywat ten koste wordt gelegd maar niet schijnt te verminderen. Winter in Rusland. - De winter hondt in Rusland reeds met grooten luister zijn intocht. In de omstreken van Moskou sneeuwt het met pakken. Treinen worden door de sneeuw tegen gehouden en opgesloten. De sleden worden voor den dag gehaald. Te Nizjni Nowgorod is het al zoo vinnig koud, dat de traditioneels .ouden van dagen" vroegen winter niet herinneren, zich zulk een IJlt den Balkan. SEYMEN, 23 October. Ernstige berichten zijn uit Seymen ontvangen. Men spreekt van vele bataljons, die geheel zijn vernietigd door de Aibaneesche opstandelingen. Vele Albaneesche hoofden zijn gearresteerd en verbannen. Iiangedijk. Den laatsten tijd is de groentehandel alhier heel wat vlugger geworden. Vooral de bnitenlandsehe verzending neemt zeer toe. Een slapte in den groente- handel als we dit najaar haddenbehoort tot de zeldzaamheden. Tengevolge van gebrek aan belangstelling en mede van de heterogene bestanddeelenwaarnit de Vrüzinnige Democratische Kiesvereeniging .Vrijheid" alhier bestaat, leidt deze Vereeniging een kwjjneud bestaan. Er is dan ook sprake van ontbinding der Vereeniging. Sint Pancras. He koolgehuren raken hier lang zamerhand weder gevuld met winterkool in andere plaatsen opgekocht. Het is zeer te hopen, dat de bouwers hiermede wat gelukkiger mogen zijn dan met bun eigen producten. Slechts zeer enkelen toch hebben reden tot tevredenheid over de oogst van dezen zomer. Over het algemeen is er in deze gemeente veel reden tot klagen. Sahagen. Tegen Sint Nicolaas zal de heer Th. Roep alhier met zjjne zangklassen van de Nnts-Zangschool de kinder operette Asschepoetstor" opvoeren. De heer Kronenburg van Schagerbrug verleent daarbij zjjne wel willende medewerking. Schoorl. Alhier heeft zich een geval van typhus voorgedaan. Het herhalingsonderwijs zal Maandag, 2 November, aanvangen met 2 leerlingen. Als hoofd van dit onder wijs is aangewezen de heer H. Selhorst, hoofd der school. Brand. Door een hevigen brand zijn, in Bretagne, zeven hoeven verbrand en een vrouw met zes kinderen om het leven gekomen. Uit Pittsburg (Ver. Staten) wordt bericht, dat een brug, welke men bezig was te bouwen, voor oen gedeelte is ingestort, waarbij een groot aantal arbeiders werden medegesleept. Men vond reeds tien doodenmaar het is te vreezen, dat er nog veel meer slachtoffers zijn. Berg- ongelukken. In de gebergten van Europa zijn dit jaar gedurende het thans afgeioopen toeristenseizoen 148 ongelukken voorgekomen, waarbij 136 menschen om hot leven kwamen en 60 meer of minder ernstig werden gewond. Voorts zijn er nog 10 vermiste toeristen. In 1900 kwamen 74 van die 1901, 95 en in 1902, 124. Volgens officiëele opgaven zijn in 1901, 3522 menschen in Britsch-Indië door tijgers en andere wilde dieren gedood en 22,537 aan slangenbeten gestorven. Zeer veel vee is eveneens door wilde dieren verscheurd, welker aan tal ondanks de uitgeloofde belooningen, waaraan jaarlijks on n voor: in Benoeming Deurwaarder. De heer H. J. Haasbroek is benoemd tot Deur waarder bij de Arrond. Rechtbank alhier. Brand. Den 23, des avonds, ontstond door het vallen van ii brandende kaars ln een prullenmand, brand op het bovenhuis van den heer «f. Schipper, drogist aan de Schontenstraat alhier. Door doelmatig aangewende midde len, kon de brand, die reeds eene tamelijke uitbreiding had verkregen, doeh zonder aanmerkelijk schade aan te richten, worden bedwoDgen en gebluscht. Waagtoren. Naar we vernemen zal het gaande werk van de klok van den Waagtoren wegens herstel en reiniging, op Maandag, Dinsdag en Woensdag a s. nit elkaar worden genomen. Door de zorgen van den Stads-horlogemaker zal de klok echter evengoed spelen en slaan. Huishoud- en Industrieschool. Op Donderdag den 29 en Vrijdag den 30, zal in de lokalen van de Alkmaarsche Huishond- en Industrie school, eene tentoonstelling worden gehouden van de door de leerlingen vervaardigde voorwerpen. Deze tentoonstel ling zal zeker, evenals vorige jaren, vele belangstellenden in deze inrichting, tot een bezoek nopen. Nadere bijzonder heden vindt men in eene in dit nummer voorkomende advertentie. Schietwedstrijd. Den 21 's avonds werd door de schietvereeniging Alkmaar, onderafd. van »Volksweerbaarheid", een schiet wedstrijd gehouden op de bovenzaal van de >Nienwe Doelen", waarvan de uitslag is als volgt le Afd. le Prijs L. A. von Lachner, 103 punten; 2e pr. A. J. Stikkel, 103 p.3e pr. L. Trijbetz, 101 p. allen in 10 schoten. 2e Afd. le Prijs S. Trijbetz, 97 p.; 2e pr. A. M. van Soest, 96 p.; 3e pr. J. Zuurbier, 96 p., allen in 10 schoten. In den eere-wedstrijd behaalde de heer Stikkel het hoogst aantal punten, n.l. 56 p. in 5 schoten. Deze wed strijd werd voor het eerst gehouden met Marga-patronen, en voldeed uitstekend. De prijzen werden door den Voorzitter, den heer Hol land, met een opwekkend woord aan de winners uit gereikt. Photografie. In de Alkmaarsche Courant" van 26 October 1873, dus nn dertig jaren geleden, kondigde de thans oudste onzer photografen, de heer C. F. van Steensel van der Aa,

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 1