Indische Penkrassen. Honderd en vijfde jaargang. 1903. ZONDAG 25 OCTOBER. Nederland. Ho, 127. Tweede blad. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Blnsdag-, Bonderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprgs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,86franco door het geheele rjjk t 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlgke nummers S ets. Telefoonnummer 3. Prfja der gewone advertenttën >J Per regel f ®,14. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. Hofberichten. Als datum van terugkomst der Koningin op bet Loo wordt de 5 November genoemd. H.M. de Koningin-Moeder is den 22 naar Duitsch- land vertrokken. Maandag 26 dezer vertrekt H.M. van Friedrichshafen naar Obermais bij Méran, om aldaar ongeveer drie weken verblijf te houden. Arme Vlsschers. De 19^-jarige matroos De Bruin, te Scbeveningen teruggekeerd, heeft een ijseljjk tafreel opgehangen van de uitgestane ellende voor Terschelling, waar de »Sch. I", door storm overvallen werd uiteengeslagen. Hij zelf werd op een klnif hoofd waaraan hij zich had vastge klampt en nadat de 13-jarige scheepsjongen, dien hij op de schouders had, van hem was afgerukt en onder hart verscheurend gejammer was verdronken, door de reddings boot gered. Op de schuit had men alles gedaan om de aandacht te trekken en toen alle flambouwen verbruikt warenhad men al wat maar eenigazins los hout en houten voorwerpen waren, aangestoken. Maar de reddings boot kon niet snel genoeg naderen en de laatste toevlucht voor allen was de mast, tot ook deze brak en een prooi der golven werd. Te Scheveningen is bericht ontvangen dat het lijk van den 13-jarigen scheepsjongen, die van de schouders van den geredden matroos in zee was gevallen en verdronk te Harlingen is aangespoeld. (Handelsblad). Aanbesteding. Door het Prov. Bestuur van NoordüoU&nd werd den 22 aanbesteedhet voortzetten van een bestraat paardenpad in den weg van Alkmaar naar Nieuwediep, raming f 1200. Minste inschrijver J. Duinker te Helder voor f 1133. Purmerend. Wisten we voor korten tijd geleden, *>0 ziekte of lichaamsgebreken niet beter te doen dan de hulp van dokter en apotheker in te roepen de laatste dagen hoorden we dat enkele onzer ingezetenen dokter en apotheker den rug hadden toegekeerd, het lidmaatschap van zieken-en begrafenisfondsen ja zelfs de verzekering tegen brandschade hadden opgezegd en waren over gegaan tot de «Goddelijke genezinggeloofs- of gebeds genezing". Begrijpelijkerwijze trok deze nieuwigheid veler nieuwsgierigheid en belangstelling. Dit werd dezer dagen nog verhoogd door de algemeene verspreiding van eene circulaire, waarbij werd bekend gemaakt, dat onder leiding van den beer C. R. van Leeuwen, Evangeliedienaar te Amsterdam, heden avond in het «Paradgs" een bijeen komst zon worden gehouden, waarin verklaard zou worden wat de «Goddeljjke genezing" is en hoe zij door eiken lijder verkregen kan worden. Velenvan allerlei rang en stand en verschillende Kerkgenootschappen, gaven aan dezen oproep gevolg en vnlden geheel de vergaderzaal. (Auteursrecht uitdrukkelijk voorbehouden.) XXXII. Het Waterlooplein is feitelijk niets dan een zeer gewoon militair excercitieveld'n vierkante grasvlakte, door een flinken breeden rijweg omsloten. Midden op 't «plein" verheft zieh echter een «monu- ment", de Leeuw van Waterloo voorstellendeeen ge- denkteeken dat met de meest bescheidene eischen van kunstja zelfs van goeden smaak schijnt te spotten, 't Bestaat uit eene witte gekalkte kolomwaar bovenop een naar verhouding veel te klein wit beestje troont, iet of wat gelijkende op een leeljjken ongewasscben bastaard poedel Een mislukte earicatuur op 'n leeuw, laf sehen nende de fiere majesteit vau den koning der dieren. Ik snap beusch nietwaarom ze dat atziehteijjk wan product niet eenvoudigweg opruimen. Het ontsiert 't «ploin" op belachelijke wijze en is tot overmaat van ramp maar een lastige Bta in den weg bij exercities en parades. We rijden nu eerst langs de zuidzijde en passeeren dan rechts weör een >blokaardige], kleine officierswoningen. Op den keper beschouwdzien die huisjes er wel vrij povertjes uit, doch de bewoners, en vooral de gehuwden, hebben die nestjes zoo smaakvol aangekleed, dat 't geheel après tout een zeer a&ngenamen en gezelligen indruk maakt. Jammer maar, dat de vele onverwachte overplaat singen gevolgd door schadelijke venduties menig jong huisvader met zijn budget in de war helpen. Dit geldt voor subalterne officieren even goed als voor do inland- sche artsen. Alleen heele hooge menschen komen er door eene overplaatsing wel eens bovenop. Ja, Indië is een raar land, lezer Een groot ongerief van die officiersblokken is, dat de huizen niet door een flink erf gescheiden zijn en men dus tegen wil en dank precies kan hooren, wat er al zoo bij de buien omgaat. De bijeenkomst werd geopend met het zingen van een psalm het uitspreken van een gebed en het zingen van genezingsliederen door mej. van Leeuwen. Daarna nam de heer van Leeuwen het woord. Hij betoogde dat'de «Goddelijke genezing" steunt op den Bijbel. De Bijbel alleen moet het richtsnoer zijn van 's menschen leven daarbij moet men zich geheel op God verlaten. Geen wetenschap kan de lijdende menschheid van nut zijn. Neem de doktoren, zoo redeneerde spreker, ze zijn het over geen enkele geneeswijze met elkaar eens. Ook moet men breken met elk Kerkgenootschapwant de godsdienstige leersteliingeu zyn niet in overeenstemming met de bedoeling door God in den Bijbel gelegd. Verder doet spreker een verhaal van zijn persoonlijk wedervaren. Hoe bij en zijn gezin steeds met zware ziekten te kampen hadden totdat hjj den Bijbel beter leerde begrjjpen en zijn leven daarna inrichtte. Van stonden af aan is hij de Goddelijke Genade deelachtig geworden en heeft hij met zijn gezin sedert 8 jaren een volkomen gezondheid genoten. Ilij wekte zijn hoorders op zich in te leven in Gods woord zich los te maken van alle aardsche banden en zij zouden het zelfde voorrecht deelachtig worden. De heer R. Bezuur ouderlingvulde de redeneering van den eersten spreker aan met allerlei voorbeelden van wonderdadige genezing. Was alles wat wjj in deze bijeenkomst hoorden wonderlijk, nog meer verwonderd waren wij te zien, dat onmiddellijk na afloop eenigen bereid waren aan deze beweging mede te doen en ook getuigenis aflegden van allerlei vreemd soortige genezingen. Eenige met warmte, met overtuiging, met dweepzucht uitgesproken woorden, schijnen reeds voldoende om licht bewogen mensehen tot volgelingen te maken. Feesten te Breda. Den 22 had te Breda een grootsche plechtigheid plaats, n 1. het aanbieden van het huldeblijk der Breda- sche burgerij aan het Oadettencorps. Tot heden had het Cadetten-corps nog geen vaandel, geen vaandel althans dat met dezelfde eere-bewjjzen bö' hoort bejegend te worden als elk regimentsvaandel. De burgerij nu had het plan opgevat het corps cadetten het diamanten feest der Militaire hoogeschool aan te bieden een vaandel. Niet alleen dat dit plan bij den Gouverneur der Academie en by den Minister van Oorlog een goed onthaal had gevonden, Hare Majesteit heehtte er Haar hooge goedkeuring aan door bij Koninklijk Be sluit te bepalen, dat dit vaandel van het cadetten-corps als regiments vaandel zou worden erkend en dus recht zou hebben op dezelfde eerebewijzen. Door den burgemeester, den heer Ed. Guljó, werd het vaandei hangaboden met een rede, die beantwoord werd door kolonel Sabrondgouverneur der Academie. Het vaandel is van prachtige oranjekleurige zijde, dragende aan den oenen kant het Koninkljjk wapen omlauwerd, aan den anderen kant de gekroonde W en in den rechter bovenhoek het wapen van Breda;-de knop van den stok wordt gedekt door een gouden, liggenden leeuw. Een zeer onaangename toestand dos, roowel voor vroo- lijke vrijgezellen als brave echtgenooten. Langs de oostzijde loopt de stoomtram, die da u reeds bekende] toude stad" met het Weltevreden hier en verder nog met Meester Cornells verbindt. Al dadelijk zien we thans de werkelijk prachtige »mi litaire" sociëteit jConcordiawaarvan echter behalve alle officieren ook nog vele ambtenaren en particulieren lid zijn. Zoowel op Zaterdag- als op Woensdagavond speelt hier de Indische »stafdie zieh bovendien nog des Zon dags en wel tegen 5 uur in den middag, op 't «plein" doet hooren en dan, behalve een zeer gemengd publiek van Inlandeche huisjongens, baboes met kinderen, Chi< neezen, Indo Europeesche klerkjes, jongelui van de Hoo- gere burgerschool, mindere militairen van Zee- en Land macht en passagierende meestal nog al vervelend lnid- ruehtig doende koopvaardijmatrozen de Bataviasche high life trekt, die, lui achterover geleund in eigen rijtuigen of wel fier in 't zaal gezeten, al flirtende zich misschien verbeeldt elkaar in het Bois de Boulogne of het Hyde Park rendez vous te geven. Een dwaze vertooning hier zoo Zondagsmiddags tegen half zesPourvu qa'on s'amuse 1 De stafmuziek, waarbij ook vele Indo's dienst doen, is het eenige korps militaire vakmusici in geheel ons Neer landsch Indië. Ze speelt niet onaaardig, doch kan in de verste verte niet vergeleken worden bij onze Grenadiers b.v. Naast de tConcor" verheft zich een kolossaal groot wit gebouw, drie verdiepingen hoog, dat bijna geheel de oostzjjde van het Waterlooplein beslaat. Voor het front prijkt te midden van een soort parkje, het fraaie standbeeld van Jan Pieterszoon Koen, den stichter van Batavia, 4 Septem ber 1876 door Gouverneur-Generaal van Lansberge onthuld. Het *Kantor Pales", zooals de bruine broeder het noemt, werd in 1808 op last van Daendels gebouwd en was be stemd tot Goavernements-Hotel voor jden Landvoogd. Het bleek hier later minder geschikt voor te wezen en thans wordt het voor verschillende nog al uiteenloopende doeleinden gebruikt. Een défilé met het vaandel besloot deze plechtigheid. Het geheele rangeerterrein bij het station te Enk- halzen zal electriscb verlicht worden. Men is bezig met het plaatsen der ijzeren masten, waaraan de booglampen zullen worden opgehangen. Hngelsche schapen. Het zoogenaamd Engelscbe schapenras heeft in Prieslands Zuidwesthoek de Friesche schapen bijna geheel verdrongen. De melkopbrengst der eerste soort is veel minder dan die der andere, maar do meerdere voordeelen van de fokkerij geven hier den doorslag. De Engelsche raslammeren zijn voor den handel meer gewild en de wol brengt ook meer op. Voor Transvaal is door den heer Bresier voor f 1400 aangekocht een hengst, toebeho rende aan eenige landbouwers te Ouddorp en Goedereede (Z.-H.), Watergraafsmeer. Eenige dagen geleden schoten alhier twee jongens uit Amsterdam met een revolver. Dit spel had een noodlottigen afloop toen een van hen «uit aardigheid" het wapen op zijn kameraad richtte. De kogel drong in het voorhoofd en de 17jarige jongen die in het Onze Lieve Vrouwengasthuis werd opgenomen, is aldaar overleden. De Abdij van Hginond. Naar men aan de »N. R. Ct." meedeelt, is de roïae van de abdij vau Egmond aangekocht; het klooster zal in oorspronkelijkea vorm opgebouwd en betrokken worden door monniken van de Benedictijner orde. In 1576 is deze beroemde abdij, waar de Graven van Holland werden ter aarde besteld, aan de vlammen prijs gegeven. De laatste abt was Govaert van Mierlo. Tentoonstelling Holl. Hij. v. Iiandbonw. Rustenburg. Op een schilderachtig plekje in Noordholland tns^chen twee polders lag het tentoonstel lingsterrein van de feestvierende afdeeling U r s e m en omstreken der Holl. Maatschappij v. Landbouw. Reeds vroeg in den morgen stroomde eene menigte menschen naar de plaats der expositie en tegen twaalven was er geen plekje onbezet. Op dat uur zon de tentoonstelling voor het publiek geopend worden door den heer J. Boot, voorzitter der afdeeling, die op korte, doch onderhoudende wijze schetste hetgeen de vereeniging tijdens haar 25jarig bestaan gewrocht had. Klein was zij in aanvang, klein misschien nog in bet oog van velen die in de Schermeer vreemdelingen zijn, doch grootsch bleek zjj waar zij hare taak de eer van Hollands veestapel hoog te houdenopgevat bad. De verschillende tentoongestelde exemplaren te zamen eene schoone collectie vee vormendeovertrof de ver wachting van vreemdeling en koopman, van de leden der zuster-afdeelingén en de keurmeesters zelve. Voor de jury, de heeren S. Akkerman van Hugowaard, W. Schermerhorn van Akersloot, P. Meijer van Schermer- horn en C. Klinkhamer van Oterleek was bet geene gemakkelijke taak de vele prijzen en premiën de lijst der inzendingen telde 17 rubriekenaan de mooiste nummers toe te kennen. Zelve had de keuringscommissie Zoo bevat het o.a. de Vergaderzaal voor den Raad van Neer landsch Indiëalsmede de Bureaux der beide Departemeuten van Oorlog en van Onderwijs, Eeredienst en Nijverheid en verder nog de Hoofdwacht van het gar nizoen en niet te vergetende provoosten voor ondeugende koloniaaltjes en schutters. In den zuidelijken vleugel bevinden zieh de zetterijen eu persen der Lands drukkerij, waar o.a. de Indische Staatsbladen, de officieele Java-Courant, de Regeerings Almanak, de bjj het Leger maar al te goed bekende Algemeene Orders enz. enz. worden gedrukt. Ge ziet, men heeft met de ruimte ge woekerd. Langs de noord- en westzijde van 't «plein" lachen ons weör vroolijke officierswoningen toe, mij persoonlijk herinnerende aan die gelukkige dagen van 1896toen ook ik daar mjjn eenvoudig doch gezellig kwartier had opgeslagen. Juist op den hoek bevidt zich de nieuwe Roomsch Katholieke Kerk met toren, net als in Europa. De vorige stortte in 1890 ongelukkigerwijze ineen. Hier aan de westzijde verbreedt zich plotseling de rijweg en wel vlak tegenover de pracht'ge schaduwrijke Willemslaan. Op deze ruimere plek dan bewonderen we een bronzen gedenkteeken, daé,r evenals te Padang, op gericht ter eere van den dapperen Generaal Michiels den grondvester van ons gezag op Sumatra's Westkust. We zijn benieuwd of nu ook den overwinnaar van Atjeh oftewel Sumatra's Noordkust een dergelijke welver diende hulde wacht. Het tegenwoordige geslacht is niet erg dankbaar uitgevallen en vergeet zijn groote mannen maar al te gauw, doch wij hopen, dat Nederland nu toch begrijpen zal, wat het wel aan zijn ran Heutz is verplicht. Laat de Regeering toch beginnen met dien dapperen veldoverste en tegelijk zoo tactvollen bestuurder het Centrale Oppsrgezag over geheel ons Indië toe te vertrouwen, zoodra de tegenwoordige Gouverneur Generaal Kooseboom er het bijltje bij neerlegt. Ik maak mij eenvoudig tot tolk van velen hier in Indië, die wat graag den Civielen en Militairen Gouverneur vau Atjeh te Buitenzorg zagen zetelon. Laat de Regeering vooral niet het oor leenen aan kleinzielige doch invloed-

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 5