Groote Veemarkten GrootePa¥iiif HORDENEEN. No. 127, »crde blad Honderd en lijfde jaargang. 1903. ZONDAG 25 OCTOBER. te AIiKHüAR op Maandag 2 en Woensdag 18 November a.s. Woensdag 11 November a.s. Alkmaar vooruit SPORTROMAN Inderdaad niet rooskleurig FEUILLETON. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Mlnsd#g-, Boiierdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Aikmüï ff ®,80 franco door bet geheele rijk ff 1, 3 Nummers ff ®,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prys der gewone advertentlën ij Per regel ff O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. telefoonnummer 3. .Volksweerbaarheid" bestaat uit en dus door de afdee- lingen. Die afdeelingen over het geheele land verspreid zijn ieder kleine of groote lichamen op zich zelf, die door groote of kleine daden 't streven van .Volksweerbaarheid geducht kunnen helpen bevorderen. Van die afdeelingen nit moot het levensbloed der ver oen iging circnleeren dat onzen polsslag krachtig doet kloppen. Geen verflauwing mag merkbaar worden in het groote stelsel der organisatie zonder de oorzaak er van direct op te sporen en, zoo mogelijk, eventueele belemmering weg te ruimen. Hoe kloppen nu die verschillende slagaderen op dit oogenbik en waar is een opbeurend woordje noodig vroegen we onszelf bjj de aanvaarding onzer nieuwe redac- tioneele t8i3ik# 't Leek ons het beste hoofd voor hoofd de secretarissen der afdeelingen eens aan te schrijven en we zijn begonnen dat alfabetisch te doen. Successievelijk zal op deze plaats een en ander daar omtrent meegedeeld worden, waarbij in aanmerking dient genomen dat 't een nieuwe bril is waardoor een blik op de afdeelingen van .Volksweerbaarheid" geslagen wordt, m. a. w. dat wij oordeelen naar het heden en niet naar het verleden. En, komende van A—Aalten bij A—Alkmaar hoopten wij vooral van die historisch beroemde plaats in Noord- Holland goede berichten te zullen ontvangen. Helaas, 't mocht niet zoo zijn. De aanhef van 't schrijven dat de geachte secretaris zoo welwillend was ons reeds spoedig te zenden (vele andere A's antwoordden nog niet) luidde reeds teleur stellend. ZEd. toch schrijft: .Reeds eerder zoude ik eens iets van onze afdeeling hebben laten hooren, ware hel niet dat het altijd minder aangenaam is over een weinig bloeiende afdeeling verslag nit te brengen. Onze afdeeling, opgericht in het begin van het jaar 1900, bleek al dadelijk geen groote levens' vatbaarheid te bezitten. Wel traden in den beginne verscheidene leden toe die de zaak financieel steunden, doch onder de werkende le den werd de kern der bevolking gemist, zoodat die nage noeg uitsluitend uit jongere krachten bestonden. Wel was van die zijde over belangstelling niet te klagen, doch juist ten gevolge van hun jeugdigen leeftijd, had een gedurige verandering onder de leden plaats. Toch deed 't bestuur zooveel als in zijn vermogen was om de noodige belangstelling gaande te honden. Door de welwillende medewerking van het gemeente bestuur werd bet gymnastieklokaal voor de vereeniging gratis beschikbaar gesteld, waar in den beginne geregeld oefeningen gehouden werden in het schieten met kamer- schietcylindergeweerlater met margapatronen. Deze oefeningen, in den winter gehouden, werden in den zomer met scherpe patronen voortgezet. Deze oefeningen kosten echter [aan de leden te veel tijd om geregeld te kunnen gehouden worden. In de nabijheid der gemeente bevindt zich geen schietbaan en moeten die oefeningen gehouden worden in de duinen der gemeente Bergen, op anderhalf uur gaans van onze gemeente gelegen. Daar er boven dien slechts een zeer gebrekkige communicatie met die gemeente bestaat, laat het zich denken hoeveel opoffering aan tijd deze oefeningen aan de leden kosten. Toch worden zij zoo geregeld mogelijk gehouden en jaarlijks besloten door een ouderlingen schietwedstrijd tussehen de leden. Ook de finantieele zijde is niet rooskleurig. Zooals bij vele vereenigingen wordt hot getal contribueerende leden er niet grooter op en kost het dan ook de grootste moeite om jaarlijks met geen al te groot tekort te sluiten. Onze hoop is gevestigd op een betere verbinding met ons schiettorrein. Is die eenmaal aanwezig, en misschien is hier het volgende jaar kans op, dan is het waarschijn" lijk dat er meerdere personen gevonden zullen worden, bereid om aan deze zoo nuttige als aangename bezigheid hun belangstelling te wijden. Ziehier een kort verslag omtrent onze afdeeling, waai'' van het eene jaar een getrouwe afspiegeling van het andere is." Van Alkmaar kwam eens de victorie, maar voorloopig zal voor .Volksweerbaarheid" de Alkmaarsche victorie blijkbaar op zich laten wachten. Dat is jammer, erg jimmer. Alkmaar is een plaats waarvoor men sympathie mag en moet hebben. 't Is geen doode stad, hoewel de ouderdom op vele gevels der huizen staat geschreven. Alkmaar is een historische stad met een historische naam en er waren tijden, waarop de Oranjevlag trotsch van den Alkmaarsche toren bleef wapperen terwijl de Alkmaar- ders weerbaar bleven tegenover den vijand. En zouden de afstammelingen van dat dappere ge slacht en van die oud- Alkmaarsche families nu niets of niet veel meer voor de weerbaarheid voelen We kannen het niet gelooven. We willen het niet gelooven. En toch, de secretaris moest 't schrijven .het getal contribueerende leden (wordt) er niet grooter op.'' Foei, Alkmaarders 1 Voor een paar kwartjes kunt gij het algemeene landsbelang een goeden dienst bewijzen, Alomaria Victrix waardig. Wandelt eens een paar malen om het historisch monu ment in uw stad, waarvan in 1878 door den vader onzer - Koningin den eersten steen gelegd werd Zoekt het geboortehuis van Willem Jacobsz Hofdijk in nw stad op of bladert diens werk over .Ons voorge slacht" door. Herinnert u dat gisteren (8 October) vóór 430 jaren het geheele land met blijden kreet den dapperen weer stand en de overwinning uwer voorvaders begroette en de wijze waarop alle Alkmaarsche mannen en vrouwen Don Frodorink's geoefende krijgslieden afsloegen, onver- telijk zal blijven 1 Én na deze drie raadgevingen opgevolgd te hebben, tast gij onmiddellijk in nw benrs en betaalt uw oontri- bntie aan .Volkweerbaarheid" of, wat even goed is, wordt lid der afdeeling. Wat het bezwaar betreft dat de schietbaan bij Bergen op een en oen half uur gaans van Alkmaar gelegen is, dat is inderdaad een lastig iets. De vroede mannen van Alkmaar zijn echter de afdee ling zeer genegen (en hoe kan 't ook anders in een stad als Alkmaar), zoo zien wij nit den brief van den secretaris. Welnn, is er dichter bij de stad geen geschikt terrein door bemiddeling en steun van het gemeentebestuur te krijgen Wanneer iedereen eens aan het zoeken gaat (men ziet 't uit het verslag van Uitgeest) dan vindt men nn en dan, heel overwachts wel een goed stukje grond. En betere verbinding met het tegenwoordig schiet torrein bij Bergen behoort ook niet tot de directe onmo gelijkheden. Wij herinneren ons op den weg tussehen Alkmaar en Bergen eens een groote onnibns gezien te hebben. Is met den eigenaar daarvan geen billijke over eenkomst te treffen, om de schutters heen en weer te brengen Wij kunnen natuurlijk dit hier niet uitwerken, 't Is maar een invallende gedachte. Alkmaar moet immers als Volksweerbaarheidsafdeeling weer naar 't front. Alkmaar mag niet achterblijven, en nu de winter nadert, de lange tijd van avonduren en gezellig samenzijn nu moeten de Alkmaarsche vrienden de hoofden bij elkaar steken, de handen ineenleggen (en uitsteken op dat spoedig, liefst tegen het voorjaar, deze afdeeling weer opbloeit en de secretaris zeer verblijdende berichten voor dit blad kan schrijven. .Volksweerbaarheid" rekent op Alkmaart DusAlkmaar: vooruitl Benoemingen. Schagen. Tot bestuurslid van het Ambncht vau West-Friesland, genaamd .Sehager en Niedorper Koggen", werd gekozen de heer K. Bos, te Oudesluis, en tot hoofd ingeland van genoemd Ambacht, werd herkozen de heer K. Rezelman, alhier. d o o B H. M E UK II F O li S T M R. 33) Joseph die zoo even in den corridor nog bedaard en sterk zich gevoeld en op de plagendo woorden van Jane: .Maak me niet jaloersch, Joe," geglimlacht had zij het dan ook een zeer mat glimlachje Joseph verloor zijn zelf beheersching. Hij poogde op Marie's woorden iets te .antwoorden, een onverschillig, banaal: .Dank je, hoe gaat het jon?" Maar zijn lippen begonnen te trillen. Dank zij een bnitengewoon groote krachtsinspanning hield hij zich nog eenige seconden goed, toen overmeesterde hem zijn ontroering. Hij sloeg de handen voor het gelaat en barstte in tranen nit. Het was doodstil in de kamer. Jane werd bleek als een marmer beeld terwyl Albrecbt eenige schreden achteruit ging en met strak gelaat van den een naar den ander keek. De eenige die rustig bleef was Marie. Over haar bleek, droef gezicht gleed iets als een zonne straal. Zij keek niet naar haar echtgenoot, ook niet naar de vreemde vrouw, zij trad op Joseph toe en legde troostend haar hand op zjjn aim. .Joseph." Ze geleidde hem als een kind naar een stoel en trok hem zacht neerzij zelf bleef naast hem staan. Nog steeds heerschte het doodsche zwijgen, enkel van tijd tot tijd afgebroken door Josephs krampachtig snikken. Hij had zijn arm op tafel gelegd en zjjn gelaat er op neer laten zinken. Na een lange stilte zag Marie op, langzaam dwaalden haar oogen naar Josephs vrouw, dan naar haar man, en weer terug naar Jane. Toen begon ze te spreken .Weest geen van beiden boos op hem. Hij heeft me niet herkend, dat is de reden. Ik ben zeer oud geworden en zeer vervallen, bij was daar niet op voorbereid. Jane kwam snel naderbij. Dicht voor Marie staande zag ze haar seconden lang scherp in de oogen, toen nam ze, steeds nog zonder een woord te spreken, Marie's handen en drukte ze hartelijk. .Joseph." Met zaohten druk legde ze haar hand op zijn schouder. .Kom, Wees nn kalm." Zij had werkelijk geen reden jaloersch te zijn; op een verslagene is niemand me8r jaloersch. En terwijl ze de hand van haar man in de hare sloot en met haar fijn linnen zakdoekje hem over voorhoofd en oogen streek, schonk ze hem volkomen vergiffenis. Hij zon een hart van steen moeten hebben indien dit bleeke, pijnlijk ver trokken gezicht der eens zoo geliefde vrouw hem niet ontroerd had. Ook haar hart zwol van een diep, vrouwelijk medelijden, dat men den ten doode getroffen tegenstander gaarne schenkt. Zij kende enkel het eene portret van Marie, dat Joseph haar te Boston had laten zien en zij uit zijn bezit in het hare had genomen; een jong, beminnelijk meisjes gezicht, half een kind nog ineen buitengewoon eenvoudig katoenen kleedje met een bloem op haar borst. Zij had niet verwacht dat kind terug te vinden, maar zich Josephs eerste liefde voorgesteld als een jonge, schoone vronw, wier gelaat mogelijk minder lief en vriendelijk was géworden, maar toch altijd nog een geduchte tegen partij die ten koste van harden strgd overwonnen moest worden. En op dezen strijd had zij, de zes jaar jongere zich bovenmate verheugd. Zij was volkomen overtuigd dat zij de zege behalen en de andere na eenige dagen vernederd en verslagen het veld ruimen zou. Om na de wittebroodsweken zijn eigen man nogmaals te moeten winnen althans hem met hand en tand te moeten ver dedigen dat scheen haar iets buitengewoons, dat de meesten nooit leerden kennen en mogelijk niet eens den moed hadden om het te leeren kennen. Zij Jane had dien moed zjj, Jane, zon triomfeeren I Zij, Jane, onder nam deze reis naar Europa om den strgd tegen Josephs eerste liefde uit te vechten. En nn was er geen strgd. Een oogenblik overweldigde haar een gevoel van on uitsprekelijk geluk. Ook het laatste wat tussehen haar en Joseph stond was weggevallen; een moment later echter week deze egoïstische gewaarwording voor een diep mede lijden. .Wij hebben dikwijls over n gesproken," zeide ze, Marie's hand nemend. .Joseph heeft me veel over u verteld. Het dost me zooveel genoegen n te ontmoeten." Had ze nn maar de grijze zijden japon aangetrokken in plaats van deze schitterend roode die bij elke beweging ruisehte, en knetterde als ze ging zitten. Juffrouw Dash had de schuld, niemand anders dan juffrouw Dashl Het ontbrak haar ten eenenmale aan tact. Met haar ver keerde raadgevingen had ze Jane al hondermaal in ver legenheid gebracht. En dan die groote, vreeselijke diamant aan haar hals! Hij brandde haar de huid en deed bepaald pijn. De ge dachte kwam bij haar op hem van het rood-flaweelen bandje te rukken en in haar zak te steken, maar het was te laat, het ging niet meer. Met groote, ernstige, droeve oogen zag Marie Jane aan terwijl deze sprak veel sprak en vertelde. Ze zaten naast elkaar op de stijve canapé met do rechte leaning die Albrecbt bij zijn huwelijk gekocht hadde beide broers waren in den aangrenzenden salon gegaan. .Mag ik .Marie" zeggen Marie knikte zwijgend. »En »je" Weer knikte Marie zwijgend. »En wil je Jane" zeggen Met een vreemden, doffen blik beantwoordde Marie die vraag. Wat wilde dat vreemde mensch van haar Waarom drong zg zich zoo aan haar op? De vrouw die haar alles had ontnomen In haar sombere oogen begon een onheilspellend vnnr te glimmen, wat Jane's aandacht ge-

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 9