Nederland. Stadsberichten. TOKIO, 26 Oct. In een onderhoud dat de correspon dent van Reuter met den Japanschen minister-president had, verklaarde deze dat hij het betreurde dat sensatio neel en onwaar nieuws naar Europa geseind was. De Japansche regeering, aldus de premier, voert de onder handelingen in den geest van het Engelsch-Japansche verbond, welks bedoeling is den vrede te bewaren en het status quo te handhaven. Het is niet meer dan billijk te veronderstellen dat Rusland bezield is met denzelfden vredelievenden geest. Ik zie daarom niet in waarom de onderhandelingen niet zouden leiden tot wederzijdsche bevredigende resultaten. In ieder geval is er niets in den tegenwoordigen toestand dat onrust kan veroorzaken. Abdij Kgmond. Naar de »Res." verneemt is het bericht, dat de abdij van Egmond bjj Alkmaar door monniken van de Benedictijner orde zou zijn aangekocht om, in den oor spronkelijke vorm herbouwd, door hen betrokken te worden, geheel uit de lucht gegrepen. Bij den tegen woordigen eigenaar der gronden, den heer Bern. J. M. de Bont, is van een aankoop niets bekend. Amsterdam. Den 16 September verzond een in woner dezer gemeente per spoor naar Dordrecht een pakje, voor een waarde van ongeveer f 100 aan zilveren gespen inhoudende, welk pakje geatolen werd. Ter vervanging heeft hij thans een ander pakje naar Dordrecht, even eens per spoor, gestuurd. Dit pakje, inhoudende een aan tal zilveren Zeeuwsche ceintuurknoopen en goeden broches, bezet met bloedkoralen of granaten, blijkt nu eveneens gestolen te zijn. De verzender heeft dus wel pech 1 0e nieuwe sluis te Zaandam. Den 24 werd de Wilhelmina-sluis te Zaandam op feestelijke wijze geopend. De ministers van Binnenl. Zaken, Oorlog en Waterstaat, uitgenoodigd daarbij tegenwoordig te zijn, waren verhinderd, maar als officieel vertegen woordiger van den minister van Oorlog was aanwezig gen.-maj. Van Panthaleon baron Van Eekingenieur der genie. Verder waren tegenwoordig tal van militaire en bur gerlijke autoriteiten, als het Kamerlid, de heer K. Cr. de Boerhet Provinciaal Bestuurde gemeenteraden van Zaandam en achterliggende gemeenten, het bestuur van het waterschap der uitwaterende sluizen van Kennemer- land en West-Friesland, hoofdambtenaren van den Rijks waterstaat, o. a. de Prov. hoofdingenieur, hoofdofficieren der genie, enz., en verder vele groothandelaren en indu- strieelen. Na de ontvangst der genoodigden, volgde natuurlijk de bezichtiging van het werk waartoe o. a. allen in de sluis, die nog droog lag, afdaalden. Van het werk zij nog vermeld, dat op verlangen van Z.Exe. den minister van Oorlog een stel ebdeuren zoodanig is ingericht, dat 12 metalen kleppen kunnen worden opengezet en daarmede dus in korten tijd eene inundatie kan worden bewerk stelligd. Na de bezichtiging volgde het volloopen en de verwij dering der stutten en steunbalken. Dat was een aardig gezicht en Zaagmans kapel, later gevolgd door het mu ziekcorps der schutterij zette er wat gloed bij. Middelerwijl werden in het café »De Beurs" tal van toespraken gehouden. In de eerste plaats sprak de burge meester van Zaandam, jhr. mr. O. A. Elias. Deze gaf een historisch overzicht en bracht hulde aan allen, die hadden bijgedragen tot de totstandkoming der sluis. Met groote ingenomenheid maakte spr. melding van de toe stemming van H. M. de Koningin om deze sluis Wilhel- minasluis te mogen doopen en daarop eindigde spreker met een heilwensch voor H. M. en Haar Huis. Daarna werd achtereenvolgens het woord gevoerd door den heer P. Kloyver Jr., voorzitter der kamer van koop handel Van Maanenhoofdingenieur van waterstaat, generaalmajoor Van Panthaleon, mr. Gr. van Tienhoven, commissaris der Koningin van Noord-Holland en jhr. P. van Foreest, dijkgraaf van het waterschap der uitwate rende sluizen. Zjj allen brachten felicitaties, spraken heilwenschen uit voor den bloei van Zaandam, de Zaan streek en Noord-Holland boven het IJ. Als hoogst aanwezig autoriteit gaf de commissaris der Koningin bevel de sluis te laten volloopen, daaraan vast- knoopende een heilwensch voor het Vorstenhuis en de Zaanstreek. Nadat op eenvoudige wijze was geluncht, begaven de genoodigden zich aan boord van de »Zaandam I" en met dit vaartuig voeren zij daarop door de sluis, waarin zij voor weinige uren nog liepen. Het schutten liep best en weldra werd de feesttocht naar Wormerveer aanvaard. Van de vele fabrieken langs de beide Zaanoevers uit zag men natuurlijk met genoegen deze boot komen, want zij voorspelde een schoone toekomst aan de industrie, welke niet langer door de enge banden van de oude »Groote Sluis" wordt bekneld. Toch zal nog wat geduld geoefend moeten worden, want hoewel de sluis geopend en het eerste vaartuig geschut is, kan nog met geen mogelijkheid worden opgegeven, wanneer de sluis voor de scheepvaart zal worden open gesteld. In de eerste plaats is de tijd van oplevering nog niet verschenen en in de tweede plaats moeten nog overeen komsten getroffen worden met het Waterschap, dat de sluis in onderhoud en bediening zal overnemen. Ter gelegenheid van de opening der »Wilhelminasluis" op Zaterdag j.l. werd aan H. M. de Koningin een adres van huldebetuiging gezonden, waarop het volgende ant woord uit Dobben werd ontvangen »Hare Majssteit de Koningin draagt mjj op het gemeentebestuur van Zaandam Hoogstderzelver dank over te brengen voor huldebetuiging bij de opening der Wilhelminasluis". Het telegram waB onderteekend »Van Geen, adjudant'^ Ken tegenhanger. Als tegenhanger van de klacht van den Middel- burgschen dokter, kunnen wjj, zegt het »D. v. Z.-H.", het navolgende mededeelen Zekere J. v. d. V., gedetineerd in de strafgevangenis te Arnhem vernam dat zijn vader, in het gasthuis te 's Hertogenbosch verpleegd, gevaarlijk ziek lag. Het College van Regenten over de gevangenis deelde Donderdagmorgen dit den minister van Jnstitie mede, benevens het verzoek van J. v. d. V,, om zijn vader te mogen bezoeken. Als uitslag van dit verzeek kwam nog gisteren v. d. V., in gezelschap van een politiebeambte in civiel over, en werd dadelijk bij zyn vader toegelaten. Na een onderhoud van ongeveer één uur moest, in overleg met den dokter in het belang van den patiënt, het onderhoud eindigen. Y. d. V. werd daarop naar Arnhem teruggebracht. Broek op Kangedyk. Hoewel de groentever zending naar het Buitenland nog lang niet is als andere jaren om dezen tijd, werden toch de vorige week langs de Toevoerlijn alhier 121 waggons groente verzonden. Het totale aantal van hier verzonden waggons gedurende dit seizoen bedraagt tot heden 1800. De moord te Noordwijk aan Zee. Den 22 was hij thuis gekomen, van Maassluis, van boord van den logger waarop hy als visscher voer. Meer malen was hij, met dat booze weer, in doodsgevaar ge weest. Gelukkig thuis, bij moeder. »Ziedaar moeder, daar heb je de beakouwing 't is niet venl, maar 't is niet aftrs." »Och, beste jongen, 't is niks erg hoorwe hebben een varkentje en aardappels en dan komen we den winter wel weer door. Goddank dat je 't leven er af hebt mogen brengen 1" Zóó was het dien avond in de woning van W., die met zjjn vrouw en hun nog eenig overgebleven zoon Piet in de Noordbuurt te Noordwijk aan Zee woont. Piet ging Vrijdagochtend op weg om werk te krijgen. »Moederik kan waarschijnlijk Maandag aan de slag komen te Noordwijk", (binnen) luidde het, teruggekeerd. Gelukkig in 't vooruitzicht Maandag weer wat te gaan verdienen ging Piet de ttraat op. Op weg ontmoet hij zijn schipper K. v. d. B. Piet was niet tevreden over de behandeling van zyn schipper. Er vallen harde woorden en verwijtingen. Samen gaan ze de gelagkamer van een café binnen. Opnieuw wordt er geredekaveld. Nu komt ook één zoon van K. v. d. B., Dirk, binnen. vZeg eens, jó, als je wat tegen mijn vader hebt, kom je maar bij mij, naar buiten." Dan maar naar buiten. Op den boulevard wordt er nu geslagen, gevochten, gestoken Plotseling zinkt Piet in een. Hij tracht zich op te richten, maar weer zakt hjj in elkaar. Een paar vrienden beuren hem van den grond en leiden hem huiswaarts. En toen ze samen thuis zjjn gekomen, toen eerst zien ze hoe doodsbleek Piet isHij kan niet meer spreken, de arme, 22-jar;ge jongen. Vader ontdoet hem vlug van zijn bovenkleeding en, o God, bloech gudst uit het lichaam, een diepe steekwond is hem toegebracht, vlak bij of in 't hart. Nog een paar snikkenzuchten en Piet is niet meer Dr. A. Kervel, terstond geroepen, kon slechts den dood constateeren. Treurig, diep treurig, 't eind van een jong leven, de steun zijner ouders, moeders trots en weelde. Wie kin deren verloor, zal zich eenigszins kunnen voorstellen, wat er omgaat in 't gemoed der arme ouders. Wie de moordenaar i3 geweest, zal de justitie hebben uit te maken. Tot laat in den nacht was onze Burgemeester met de politie bazig om licht te brengen in deze zaak. De beide gebroeders v. d. B. zijn gisterenavond in voorloopige ver zekerde bewaring genomen. Het justitieel onderzoek wordt, in tegenwooraigheid van den burgemeester, geleid door mr. Romme, rechter commissaris en den substit.-officier van justitie mr. Ma- claine Pont, van de rechtbank te 's-Hage. Nader wordt ons gemeld, dat de vermoedelijke dader Zaterdagavond naar het huis van bewaring te 's-Graven- hage is overgebracht. »N. Crt." Paardenverzckerlng. Te Groningen is een nieuwe maatschappij opge richt, die zich ten doel stelt de verzekering van paarden. Als commissarissen treden op de h.h. J. E. Scholten, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, te Gro ningen, voorzitter jhr. mr. W. Alberda van Ekenstein. rechter in de arrondissements-rechtbank aldaar, vice-voor- zitter, G. Eling Tichelaar, lid van de Provinciale Staten van Groningen, te Loppersnm, secretaris, D. Kromhout, directeur van het Rijkshengstveulendepot te Bergen-op- Zoom, P. Olij, landeigenaar te Groot-Schermer, K. D. Punt, majoor der artillerie te 's Gravenhage, C. A. H. Waghto, landeigenaar te Tolen. Directeur is de heer F. F. Leopold, te Groningen. De maatschappij verzekert, zooals haar naam aanduidt, paarden van hooge waarde tot f 3000 en dekhengsten tot f 5000ze belast zich echter ook met de verzeke ring van minder kostbare paarden in een afzonderlijke afdeeling, die hare eigen verliezen draagt, ter waarde van f 150 (ponny's vanaf f 100) tot f 400, terwijl er ook eene afdeeling tot verzekering van goedgekeurde dekhengsten bij een afkeuring volgens cornage aan wordt verbonden. Ook deze afdeeling wordt afzonderlijk geadministreerd en draagt haar eigen verliezen. Er is reeds bij de directie voor een zeer belangrijk bedrag aan paarden ter verzekering aangegeven. 0c feesten te Breda. Een mannenkoor van tweehonderd mannen bracht den 25 des middag een aubade aan den gouverneur, aan den gemeente secretaris en aan den president van de hoofd commissie, die de feesten regelde. De eenige wanklank, die gedurende de leesten ter ge legenheid van het 75-jarig bestaan der Militaire Academie werd waargenomen, was een vechtpartij Zaterdagavond in de beruchte buurt, waarbjj een veld-artillerist ernstig, en eenige andere artilleristen en een vrouw minder ernstig met messen werden verwond. Kunst-Verkooping. De heeren C. F. Roos Co. zullen op Dinsdag, Woensdag en Donderdag, resp. 3, 4 en 5 Nov. a.s. in de Brakke Grond te Amsterdam eene belangrijke ver- kooping honden van oude Schildergen, kamerbehang, Eng. gravure enz. (eene gedetailleerde opgave vindt men in eene in dit nummer voorkomende advertentie) uit de nalatenschappen van Mevrouw de Wed. Mr. P. J. de Bruin, en de heeren P. T. van Roodeveen en C. B. Verwege. Genoemde heeren Roos Co. zenden op aanvrage een catalogus van deze verkooping, terwijl van elk voorwerp, in de veiling opgenomen, photografischo afbeeldingen ver krijgbaar zjjn. Dezelfde firma zal op Dinsdag 1 December a.s. eene belangrijke verkooping houden van moderne schildergen. Schagcn. Tot onderwijzers aan de herhalings school lhier werden benoemd de heeren Th. Roep en S. Baale. Oudkarspel. Benoemd tot hoofd der herhalings school alhier de heer W. Vis Jz. Den 4 Nov. a.s. zal in de o. 1, school alhier eene land- bouwcursus worden geopend, waaraan door den heer Porte onderwijs zal worden gegeven. Oostgraftdijk. Voor het herhalingsonderwijs hebben zich alhier 7 leerlingen aangemeld5 jongens en 2 meisjes. Wcstgraftdijk. Voor het herhalingsonderwijs in het aanstaande winterseizoen hebben zich 3 leerlingen aangemeld. Slog een. Zaterdag 1.1. werd door de »Argns" wederom te Zierikzee een lijk aangebracht dat nabij het Havenhoofd was opgevischt. Het lijk verkeerde nog in goeden staat en was blijkbaar onder het zand bedolven geweest. Inbraak. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft men ingebroken in het pakhuis van K. te Hof van Delftop de grens van de gemeente Delft. Een partij sigaren is ontvreemd. Men vermoedt dat de inbrekers door middel van valsche sleutels zijn binnengedrongen. Beet van een kalf! Een veehouder te Knijpe bij Heerenveen kreeg van een kalf een beet in den vinger. De wonde was zeer klein en de boer nam er weinig notitie van. Den dag daarop zwol de hand op later de arm. De man ging naar een ge neesheer, die bloedvergiftiging constateerde. Dadelijk is tot eene operatie overgegaan. Turf naar het veen. Gemeld werd hoe in de gemeente Schoterland het land van de turf geen endel aanbod inkwam voor de levering van droge turf aan de scholen en het ge meentehuis aldaar. Er is daar geen droge turf 1 Nu is eene aanbieding gekomen uitZuid-Holland. Iemand wil vandaar aan Schoterland droge turf leveren tegan f 7 de 1000 stuks, franco wal Rotterdam. Ken hoos. Zaterdag wierp een hoos, die uit het Westen kwam, in de duinen onder Loosduinen een verbazende hoeveel heid zeewater neer. Een windhoos ontvoerde bij een tuinder een dertigtal broeiramen en wierp ze naderhand aan splinters weer neer. Een zandschipper zag een deel zijner lading al draaiende de lucht ingaan. De goede man wist niet wat hem overkwam en werd zelfs boos op iemand die hem zei dat een hoos dat werkje uitvoerde, want hij meende stellig, dat daar wat anders achter stak. Afrik». De Veroeniging van Delftsche Ingenieurs bericht dat, volgens mededeeling van den Consul-Generaal van Nederland te Kaapstad, er kans bestaat voor Nederland- sche ingenieurs om bjj de >Oape Government Railways" geplaatst te worden, bijaldien zal worden overgegaan tot de voorgenomen aanmerkeljjke uitbreiding dier spoorwegen. Door de verdaging van het Kaapsche Parlement is de vaststelling dezer spoorwegwet alleen vertraagd. Volgens deze inlichtingen zullen daarbij niet* alléén Engelschen, doch ook bekwame ingenieurs van anderen landaard worden aangesteld. Het aanvangsalaris zal be dragen 300 400 pd. st. Het Witte Kruis. In de week van 19 tot 24 Oct. zijn in het bad huis van het Witte Kruis" genomen: 46 Kuipbaden, 69 Regenbaden le klasse en 95 Regenbaden 2e klasse, tezamen 210 baden. Protestantenbond. Het zal velen ongetwijfeld genoegen doen te ver nemen, dat van wege de afdeeling Alkmaar en omstreken van den Nederlandschen Protestantenbond, op Zondag 1 November a.s., des avonds 7 uur in de Luthersche Kerk Ds. Lulofs uit den Haag zal optreden, ter feestelijke her denking van den hervormingsdag. Hennen te Bergen. Ter gelegenheid van de laatste rennen te Bergen op Zondag den 25 hadden we eens weer goed weer. Alleen tegen den afloop eenige regendroppels. De draverijen waren zeer belangrijkde amateurs draverij was voor stal Schuyl, die ook met Ward in den Begonia-prjjs een welverdiende overwinniug behaalde. Uranie liep zeer goed en passeerde alleen reeds aan de overzijde een 10-tal paardenD. D., Schakernack, Téné- breux en Robert See Steele werden met groote belang stelling door het publiek gevolgd. De rennen waren als gewoonlijk slecht bezetin den ren voor officieren won ritm. Meleterkamp zeer gemak kelijk. Het was jammer voor stal Creutz dat Valerie en Springlight beide geslagen werdenwij vernamen dat alle paarden van dezen bekenden stal buiten conditie zjjn. De gedetailleerde uitslag is als volgt I. Angelis prijs. Hordenren voor officieren, 3400 meter, ƒ300, j 100, J 50 en 25. 6/1 Omar (79), 3/1 Equerry (82) en 1/3 Chillon Chillon neemt dadelyfe de leiding en staat die niet meer afde andere deelnemers verloren veel terrein bij het nemen der bochten. I. Chillon van Ritm. Metelerkamp van Bronkhorst (eig) 2. Equerry van Bar. v. Heemstra (Beernink) en 3. Omar van Luir. Ninaber (eig.). Total, placé /5. ƒ51/2 en ƒ7. II. Aster Prijsamateurs draverij onder den man, handicap, f 125, f 60, f 40 en f 25. li Bellwood, 2/1 Abdul, Ward, Ténébienx; 4/1 Jonge Krnger, Kruger en Wilhelm III, 5/1 Vogel. Bellwood en Abdul loopen de andere paarden spoedig voorbjj, in de rechte lijn gaat Bellwood in galop en wint Abdul, die zeer goed gereden werd. Bellwood, Ward en Ténóbreux galoppeerden door het eindstek en werden gediskwalificeerd, zoodat Vogel nog de tweede plaats bezette. 1. Abdul Ameer (2200) van stal Schayl (v. Hemmen) in 3.512. Vogel (20ÖU) van J. Zwart (eig.) in 4.0 3. Wilhelm III (2075) van J. Matze (Haster) in 4.044/5 en 4. Krnger (2025) van H. G. v. d. Veen (eig.) in 4.17%. Total, f 10 en f 34£.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 2