No, 130. Eerste blad. Honderd en vijfde jaargang. 1903. ZONDAG 1 NOVEMBER. Buitenland. Laatste Berichten. Nederland. Stadsberichten. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ff ©,80franco door het geheels r jjk ff 1, 3 Nummers f O,O0. Afzonderlijks nummers ets. Prys der gewone advertentiën i Per regel f ©,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/Y. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER k ZOONVooidam C 9.j Telefoonnummer 3. BEUÖIH. Gravin Lonyay, (Prinses Stephanie, dochter van Koning Leopold), is zeer ernstig ziek. Uit Luzern, waar de Prinses verblijf houdt, zijn zeer veront rustende berichten over haar toestand ontvangen. De Prinses lijdt aan buikvliesontsteking. DUITSCMJLAND. Te Wiesbiden zal den 4 Novem ber eene ontmoeting plaa's hebben tus3chea Keizer Wil helm en den Czaar. Zij zal worden opgeluisterd door groot militair vertoon van deputatiën van al de Duitsehe regimenten, waarvan Czaar Nieolaas chef is. Denkelijk zullen de Graven von Blilow en Lamsdorf hunne souvereinen vergezellen. Politieke beteekenis zal de samenkomst denkeljjk niet hebben, alleen zal zij ten bewijze moeten dienen, dat de offieieele verstandhouding tusschen Rusland en het Duitsehe Rijk niets te wenschen overlaat. FKAHHRIJK. Zeer ernstige ongeregeldheden hebben den 28 te Parijs plaats gehad. Was reeds onlangs op heftige wijze door de kappersbedienden geprotesteerd tegen de aansteliingsbureaux, thans waren de bedienden der magazijnen van voedingsmiddelen in de arbeidsbeurs bijeengekomen om de afschaffing van bovengenoemde bureaux te eischen. Door de betoogers, die op zeer luid ruchtige wjjze hunn8 grieven lucht gaven, werd de politie die hen uiteen wilde drijven met steenen, tafels eu stoelen geworpen. Een gevecht ontstond waarbij ten slotte de politie de arbeidsbeurs binnendrong en de betoogers wist te bedwingen. Zeer vela personen werden gewond, enkele zeer ernstig. Het totaal gewonden wordt berekend op ongeveer zeventig, een veertigtal betoogers en 31 agenten. Een groot aantal Engelsche kooplieden en fabrikan ten brengen dezer dagen een bezoek aan Parijs ter beant woording van een dergelijk bezoek onlangs door Fransche industriëelen aan Londen gebracht. Aan eeu feestmaal heeft de Minister van Koophandel, de heer Trouiilot, de overgekomen gasten allerhartelijkst toegesproken en op de groote voordeelen gewezen, die voor beide landen uit eene verbeterde verhouding zullen voortspruiten. MAROKKO. Een telegram, don 29 door de'.Times'' ontvangen, meldt dat de Sultan weer in Fez is aange komen. Zijn operatie tegen de rebellen is geheel mis - lukt. De pretendent treedt zegevierend op, zelfs in het noorden van Marokko. De stammen tusschen Tanger en Fez zjjn in opstand. SPANJE. Naar Bilbao zjjn thans tot herstel der orde drie kanonneerbooten gezonden. De toestand is nog altjjd zeer ernstig, hevige gevechten hadden plaats tusschen de militairen en de stakers, die trachtten een klooster in brand te steken. Eenige menschen werden gedood en ver. scheidete gewond. Gevreesd wordt dat ook te Barcelona eene werkstaking zal uitbreken. De onlusten te Parijs. PARIJS, 30 Oct. In antwoord op een interpellatie in de Kamer gehouden, betoogde de minister-president dat hij de maatregelen door den prefect van politie genomen, ter handhaving van de orde in de straten, tijdens de standjes in en om de arbeidsbeurs, goedkeurde, dat hij echter het optreden der agenten, die met bloote sabels de arbeidsbeurs bestormden, afkeurde. Het rapport van den prefect van politie zegt, dat de agenten plotseling binnentraden, omdat zij dachten dat hunne kameraden in gevaar verkeerden. Toen alle gevaar geweken was beval de prefect het verweer te staken. Een onderzoek wordt ingesteld. Wanneer er mannen zjjn, die ter verantwoording geroepen kunnen worden, dan zal ik mijn plicht doen. Een motie om over te gaan tot de orde van den dag, zonder meer, goedgekeurd door de Regeering, werd aan genomen met 375 tegen 20 stemmen. Onlusten te Bilbao. MADRID, 30 Oct. Volgens offieieele berichten heerscht thans weer volkomen iust te Bilbao. De rijtuigen cir- culeeren. Er zijn voldoende levensmiddelen in de hallen De verbinding tusschen Madrid en Bilbao is hersteld. Ursem. Benoemd bij Kon. besluit tot Burge meester dezer gemeente de heer K. Laan. Znidscharwoude. Voor het herhalingsonderwij alhier, hebben zich 24 leerlingen aangemeld, 18 jongen en 6 meisjes. JLangendijk. Blijkens de ingekomen antwoorden van de afdeelingen der L ndbouw-en Handelsvereeniging »L ngedjjk en Omstreken", op het voorstel der afd. Sint Pankras, om de winterkool op de publieke matk te vei len, zijn de bezwaren daartegen van zoo overwegendeL aard, dat daarvan, althans dezen winter, nog niet zal komen. Sint Pankras. In het lokaal van den heer Greew alhier, trad Woensdagavond 11. als spreker op de heer Kloosterman van 'a-Gravenhage, met het onderwerp Christendom en Militairisme". De opkomst was zeer gering. Van auti-rev. zijde had er nog eenig debat plaats, Heeft de kerkbuurt alhier zich de laatste jaren mogen verheugen in straatverlichting, die vreugde is van be trekkelijk korten duur geweest. De gemeenteraad toch heeft op de begrooting voor 1904 met 5 tegen 2 stemmen de post voor straatverlichting geschrapt. Terwijl in vele andere plattelandsgemeenten de laatste jaren meer voor de straatverlichting wordt gedaan, keeren wij hier alzoo tot de duisternis terug. Met het herhalingsonderwijs voor jongens alhier, zijn belast het hootd der openbare school en de heer J. Tromp, onderwijzer aan die school. Uitgeest. De rederijkerskamer Vondel", heeft het seizoen geopend met de uitvooring van 't tooneolspel »Zonder naam" en 't blijspel »Tweelingbroeders". De zaal was goed bezet en over het spel was men algemeen voldaan. De voorstelling, die cm 7 uur begon, was eerst half één geëindigd. ©root Noord-Hollandsch Begrafenisfonds. Wij ontvingen het op 30 Juni eindigende jaarverslag van het te Rijp gevestigde bovengenoemde fonds. Er blijkt uit, dat het ledental in da afdeeling Amsterdam en Rijp te zamen bedraagt 68395sedert de oprichting werd uitgekeerd f 2,995,333,901/2de bezittingen vertegenwoor digden een waarde van f 1,243,123,54Vj i voor de wis kundige reserve was aanwezig een bedrag van f 895,219,94 en aan extra reserve f 847,899,73. In het dienstjaar, waarover het verslag loopt, werd aan premiën uitgekeerd f 67,646,40 en kon bij extra-reserve worden bjjgeboekt f 18,484,64Vj. Het fonds heeft voor iedere f 100 zijner verplichtingen f 138,85 in kas. Daar het fonds vele kinderen verzekertwordt met het oog op de kindersterfte, in eene bijlage door dr. N. P. Kapteyn het volgende medegedeeld Wie het bekende nutsrapport van 1891 over »de Be grafenis-Fondsen in Nederland" met aandacht gelezen heeft, zal zich zeker herinueren hoe daarin niet onduide lijk wordt gesproken van misbruiken, ja zelfs van mis daden waartoe de begrafenisfondsen leiden. Vele bladzijden zijn o.a. gewijd aan kindersterfte. Van af bladz. 110 wordt de stelling besproken: »de begrafenisfondsen bevorderen de kindersterfte". De Mij. v. Geneeskunde en vooral wjjlen dr. Snijders spreken zich zeer sterk uit. De commissie is gematigderzij acht de beschuldiging vooralsnog in hare algemeenheid niet be- wezen, doch ziet geen kans de onjuistheid er van aan te toonec. In den laatsten tijd gaan weder stemmen op in den lande, die de harde beschuldiging tegen de fondsen, dus ook tegen de volksklasse herhalen en daarom reken ik het een plicht gegevens te verzamelen, waaruit de waar heid of onwaarheid kan blijken. Sedert 1891 werd uit de ervaring van het Groot Noord- Holl. Begr. Fonds o.m. aanteekening gehouden, omtrent sterfte van kinderen beneden 8-jarigen leeftjjd, zoowel van mannelijke (m) als vrouwelijke kinderen van elk der beide afdeelingen Amsterdam en de Rijp afzonderlijk. In de eerste plaats is voortgezet de rekening van dr. Snijders, te vinden bl. 214, bijlage VII (Nutsrapport) en zijn de uitkomsten in groepen van 5 jaren bijeen genomen Dr. Snijders vond als resultaat van allerlei beschouwin gen dat eene sterfte van 11.25 kinderen beneden het jaar (met uitsluiting van de levenloos aangegevenen), per 1000 ingeschreven leden als maximum moest beschouwd worden. Van de toen onderzochte fondsen was Afd. De Rijp het eenigst londs waar die sterfte beneden genoemden grens b eef (9.69 per 1000 leden, genomen over 7 jaren.) Sedert is in de beide afdeelingen die sterfte tot min der dan de helft gedaald 1 Dit feit treft te meer, omdat uit bovenstaande getallen blijkt, dat de afneming zeer regelmatig plaats vond. Opmerkeljjk is bij de afdeelingen van het fonds de eigenaardige verhouding der levenloos aangegevenen tot de sterfgevallen in de nul-de maand. Die verhouding is geheel anders dan bij het Rijk. Voor een levenloos kind wordt f 5, voor een kind overlijdende binnen 't jaar wordt f 8 uitgekeerd. Niet onwaarschijnlijk speelt dit verschil in uitkeering hier een groote rol en wordt menig kind als overleden opgegeven dat het levenslicht nooit aan schouwd heeft. Verontrustend is deze afwijking niet, daar de som der beide cijfers voor Amsterdam beneden die der groote steden en voor de Rijp, beneden die der overige plaatsen blijft. Het aantal sterfgevallen in de nul-de maand is dus in Tabel B overal te hoog. Ten einde dus ten slotte eene vergelijking mogelgk te maken met de algemeene sterfte in het Rijk zijn de levenlooze en onderjarige kinderen te zamen genomen, zoowel voor het geheele Rjjk in 1901 als voor de beide afdeelingen Amsterdam en de Rijp over de jaren 1890—1902. Iu het Rjjk kwamen in 1901 op 5.221.232 inwoners voor 32.469 levenloozen of onderjarig stervenden, dns 6.22 per 1000, in de afd. Amsterdam van 1890—1902 op 443 311 waargenomen leden 3577 levenloozen en onde jarig stervenden, dns 8.07 per 1000 en in de afd. de Rjjp over 't zelfde tjjdvak op 327.677 waargenomen leden 2277 levenloozen en onderjarig stervenden, dus 6.95 per 1000. Deze eindcijfers zijn m.i., in verband met bet boven staande, zeer geruststellend. Immets afwijking zal wel blijven bestaan en kan in dien zin verwacht worden omdat de ingeschreven leden geen volkomen beeld geven van de geheele bevolking van ons vaderland. Moest nog maals een rapport omtrent den invloed der fondsen op de kindersterfte gemaakt worden, zonder twijfel zonden bovenstaande cijfers tot een ander oordeel leiden. Evang. Luth. Gemeente. Men verzoekt ons roede te deelen, dat gedurende de wintermaanden, aanvangende Zondag 1 Nov., de dienst in bovengenoemde kerk, in plaats van 10, zal plaats hebben lO'/j nnr. Toonkunst. De Alkmaarscbe correspondent van het »Weekblad voor de Muziek" schrijft: Naar ik verneem, zal op de eerste Toonkunst uitvoering alhier in December uitgevoerd worden: >Die letzten Dinge" van Spohr en »Die erste Walpurgiscaeht" van Mendelssohn met de volgende solisten mej. J. Cambier van Nooten (sopraan), mej. A. Schierbeek (alt), de heer W. Renaud (tenor) en de heer L Breeuws (bas). Voor de tweede uitvoering in April of Mei is de keus gevallen op iPaulus" vau Mendelssohn, welk oratorium hier sedert 1894 niet werd uitgevoerd met de volgende solisten mej. Estella de Jong (sopraan) de heer W. van Son (tenor) en de heer H. O. v. Oort (bas)de keuze der mezzo-sopraan nog niet bepaald zijnde. Met genoegen vernam ik verder dat dit jaar een proef zal worden genomen met begeleiding door piano èn strijkorkest gevormd uit de beste krachten van Alkmaar's st.rjjkende ingezetenen. Hopen wjj, dat de ijverige pogingen van den directeur den heer Onshooru, om aldus de uitvoeringen tot hooger peil op te voeren, met Bncces worden bekroond. In dit geval dunkt het mij niet onmogelijk, om mettertijd een klein Symfonie-orkest samen te stellen, onder leiding van den heer Ousboorn, bestaande uit het l edoelde Strijk orkest en een -aantal blaasinstrumenten uit het Stedelijk Sehutterij - orkestwaarmede voorloopig uitvoeringen op kleine schaal zouden kunnen worden gegeven. 't Nut. Een matig getal dames, een kleine groep heeren behalve het Bestuur vormden Vrijdag 30 October het gehoor van den Heer Mr. H. Smeenge, lid der Tweede Kamer, Griffier van het Hof to Amsterdam, die voor deze vergadering van ons Departement der Mij. tot Nnt van 't Algemeen, als spreker optrad, om zijn publiek te on derhouden over een niet vooraf bekend gemaakt on derwerp. De Heer Smeenge, die zich bereid verklaard heeft in de Departementen van 't Nut te gaan spreken over vakopleiding, verzekering der werklieden voor den ouden dag, het woningvraagstuk, de kinderwetten enz. gaf in zijne rede eenige beschouwingen ten beste over enkele dezer onderwerpen, naar aanleiding van een blik op de ge schiedenis der Maatschappij, welke blik onwillekeurig werd gevestigd op de vraag: »Wat wilden de stichters der Maatschappij de daaruit volgende »Wat heeft de Maatschappij gedaan terwijl de derde vraag voor de hand lag: »Wat kan en moet de Maatschappij nog doen Men mag veronderstellen, dat de beintwoording der beide eerste vragen betrekkelijk onnoodig was. Wie der aan wezige dames en heeren, belangstellend in, en meest allen in de eene of andere richting werkzaam voor het Nut, kent de geschiedenis niet van de stichting dor beide Nienwenhuizen's Ook was da tegenstelling ons Nut wil verbetering van de geesteljjke, zedelijke en maatschappelijke toestanden des volks, kalm en zonder schokken bewerken, terwjjl eene partij iu den lande dit doel als met een omkeering der toestanden wil bereiken niet pakkend door nieuwheid. Jammerdat niet te midden van en om de dames en heeren, leden van 'tNut, een paar honderd niet-leden gezeten waren om dit alles te hooren. 't Komt ons voor, dat de spreker op zulk een gehoor gerekend had en zeker zou er meer waardeering bij ons voik voor 't Nut gewekt zijn, dan er nu aan de oude stichting gegund wordt. Bij ons volk. Daaronder versta men alle standen. Uit de hoogere standen zijn slechts weinigen lid en maar een enkele werkt persoonljjk mee bij de instellingen der Mjj. Den middenstand vindt men matig vertegenwoor digd de leden van deze soort werken misschien het krach tigst voor de eenmaal gevestigde departementen en hunne nuttige inrichtingen. Van de kleinere burgers hoort of ziet men niets in ons Departement. Door den spreker was er voor de pauze op gewezen dat het Nut op velerlei gebied, vooral op dat van het onderwjjs met zijn beste krachten en met vrucht had gewerkt; na de panze deed de heer Smeenge begrijpen, dat van verscheidene wetten die reeds toegepast worden of nog in werking moeten treden de grondslag gezocht moet worden in de rapporten, die op last van het Nut door deskundigen over de eene of andere zaak zjjn opgesteld; zoo by v. de woningwet, en de zoogenaamde kinderwetten. Bij de uitvoering dezer wettenzoo deed de spreker terecht opmerken wordt gerekend op de medewerking van de gemeenschap. Men begint het zijn plicht te achten zich te bemoeien met eens andermans zaken als het in het belang van dezen of van het geheel is. Het kwam

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 1