HORDEN REN. No. 131. Honderd en vijfde jaargang. 1903. W O E NS DAG 4 NOVEMBER Buitenland, SPORTROMAN Laatste Berichten. Ne de r 1 a n d. FEUILLETON. UklIAAIISCIII, COURANT. Deze Courant wordt IR i n s da g-, Donierdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O, SOfranco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. TelcfoonnuuiaW' r 3. Prfls der gevrone advertentlën ij Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte.j Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. BEU®IE. In het afgeloopen jaar zijn ongeveer elf honderd kinderen bezweken aan de pokken. De meeste gevallen kwamen voor in de provinciën Brabant, Henegouwen en Antwerpen. Van de vele slacht offers was er bijna geen enkel ingeënt. In de jongstgehouden vergadering der Koninklijke Maatschappij van Openbare Geneeskunde te Brussel, is besloten bjj de Regeering aan te dringen op invoering van verplichte koepok-inenting. DUITSCHIjABïD. Keizer Wilhelm heeft eene ver ordening uitgevaardigd, op de behandeling van beschon ken mindere militairen door hunne meerderen, waardoor een einde wordt gemaakt aan het vaak willekeurig optreden van officieren tegenover minderen, die niet toe rekenbaar zijn voor hunne daden. Gravin Montignoso, gewezen Kroonprinses van Saksen, is volgens »le Rappel'' ernstig zisk. Er is sprake van haar over te brengen naar Lindan, in het kasteel van haren vader. De Kroonprins van Saksen, die per telegram berichten omtrent haren toestand inwint, moet voornemens zijn haar te gaan bezoeken. Professor Mommsen, de beroemdo Duitsche geschied schrijver is den 1 te Berlijn in den ouderdom van 86 jaar overleden. FftOKRIJK. De gisting te Parijs duurde den 31 nog voort. Herhaaldelijk hebben charges plaats gehad om samenscholingen uiteen te drijven. Door atmosferische storingen is Frankrijk den 31 9 nren achtereen van telegrafisch verkeer mee andere landen afgesneden geweest en ook de telegraphische ge meenschap tnsschen Parijs en de voornaamste Fransche steden was verstoord. De directeur van den electrischen dienst verklaarde, dat dit verschijnsel nooit is voorgekomen sedert den aanleg van de telegraphische draden. De storing werd toegeschreven aan een buitengewone gebeurtenis, misschien een groote ramp aan de kust van Martinique, maar tot nu toe is deze vrees niet bevestigd. IERUAUfD. Den 1 is de nieuwe Landwet in werking getreden, de gewichtige agrarische hervorming, waardoor de Iersohe boeren geleidelijk eigenaars kunnen worden van de hoeven en landerijen, welke zij in pacht hebben. ITAME. Den 1 ontstond brand in het Vaticaan in de vertrekken van den bibliothecaris. Door de snelle hulp werd de brand beperkt, slechts het dak en de vliering werden vernield. Alle boeken en handschriften zijn gered. In de omstreken van Milaan, Treviso en Torento hebben hevige slagregens de rivieren doen overstroomen waardoor de velden zijn onder water gezet, zoodat de oogst bedreigd wordt en het verkeer gestremd is. W. MEIJER FORITER. 37) Terwijl Joseph voor het Koninklijk Theater op en neer liep dacht hij er lang over na. «Misschien is het goed zoo," besloot hij ten slotte. »De Rochus van heden is mogelijk niet meer de Rochus vau destijds. Behoud hem in je herinnering zooals hij was.'' Tnsschen Joseph en zijn vrouw hadden deze acht dagen een scheidsmuur opgotrokkon, die van dag tot dag hooger en dikker werd. Met haar scherp verstand begreep Jane reeds bij hel ontwaken de strategische fout die ze had begaan. Ze trachtte ze weer goed te maken ze was kalm en vriendelijk tegen Joseph, week en teeder tegen Marie te week en te teeder. Den tweeden dag vleide ze zich aan tegen haar man en zeide met haar goedmoedigen, spottenden glimlach »Ik weet wat je denkt, Joe. Je hebt gelijk. Het was leelijk van ons beiden. Denk er niet meer aan, Joe, wees weer goed en verstandig, Joe." Hij knikte koel en dacht er toch aan. Den derden dag wisselden ze nanweljjks een woord met elkaar, 's woensdags reed Jane met haar zwager naar de heide en kwam eerst 's avonds laat terug. Van dat oogenblik was Albrecht van 's morgens vroeg tot 's avonds laat in het gezelschap van zjjn bekoorlijke schoonzuster. Hij liet haar de stad zien, het slot, de musea, men zag hen samen te paard en in oen rijtuig, in de comedie, en wandelend door de Georgstraat, hun voortdurend samenzijn liep dermate in het oog dat TURKIJE. Uit KonstantinopeL wordt van den 1 ge meld dat de Saltan een Iradé onderteekende waarbij 98 bataljons Redifs in Macedonië wprden gedemobiliseerd. De »Temps" ontvangt uit Konstöntinopel het bericht, dat de Tnrksche regeering haar stappen bij de gezanten van Oostenrijk en Rasland voortzet, en een geringe hoop heeft, dat die beide mogendheden enkele wijzigingen in de voor Macedonië voorgestelde hervormingsplannen, zullen toestaan. De ministerraad houdt voortdurend zitting in het paleis. Aardappelen. In Europa wordt jaarlijks een uitgestrektheid gronds van 11,542,655 hectaren met aardappelen bebouwd en de totale opbrengst daarvan® wordt geschat op 2,329,211,560 centenaars. Volgens «The Gardeners' Mag; zine" komt wat de uitgestrektheid van aardappelvelden betreft, Rusland voor- f2.47 hectaren). z25 acresFrankrjjk Hongarije 1,477,164; aan met 9,645,869 acres of morgen i Dan volgt Duitschland met 8,004 met 3,818,378 Oostenrijk 2,802,677; Groot-Brittannië en Ierland 1,203$184Italië 516,000 Nederland 386,049 Zweden 381,973 Belgie 348,398 Denemarken 133,387 Noorwegen 90,661 Ramanië 28,642; Servië 15,549 en Bulgarije 4481. (N. v. d. D.) Het »N. v. d. D." meldde onlangs het volgende Te Rysen stelde dezen zomer bij de Gemeenteraads verkiezingen de Kiesvereeniging «Rijsen Vooruit" den heer G. ter Weel candidaat. De coöperatieve winkel- vereeniging en bakkerij aldaar deed toen in het brood afstempelen: «Stemt allen op Ter Weel." Verschillende bladen ook builenlandsche naar het schijnt hebben destijds melding gemaakt van dezen eigenaardigen vorm van reclame. De heer Ter Weel ontving na eenïge weken geleden uit Florence een brief, in het Franseh gesteld, waarin hem eenige nadere bijzonderheden werden gevraagd, hoe dat indrukken ging. Den schrijver was het namelijk niet gelakt de letters op het brood te houden, waarschijnlijk door de werking der gist. De Nederlandsche consul te Florence had zijn naamkaartje er bijgevoegd ten eijyjg,, het verzoek om inlichting te steunen. Het bestuur der Coöperatieve Bakkerij en Winkelver- eeniging te Rijsen heeft thans ingevolge dit verzoek aan den bakker te Florence gezonden een roggebrood \;an 9 kilogram, waarop gestempeld staat«Kiest Ter Weel", met den daarbij gebruikten stempel. Een schrijven, waarin de noodige inlichtingen worden gegeven, is er bijgevoegd. Een Seheepsramp. ALGIERS, 2 Nov. Hedenavond kwam het Nederlandsche stoomschip «Olanda" te Algiers aan. Aan boord waren 16 man van de equipage van het Engelsche stoomschip «Loch Maree", dat den 31 October schipbreak leed ten Noorden van Kaap Serrat. De «Olanda'', die de noodsignalen opgemerkt had, zette op het einde van de week de heele wereld er over sprak. De eenige die niet op hen beiden lette, was Joseph. De voorstelling scheen afgeloopen, de deuren van den schouwburg werden geopend en de bezoekers stroomden naar buiten. Albrecht met zijn vrouw en Jane verschenen, Joseph drong tot hen door en na een vluchtige begroëting gingen ze verder, Albrecht met zijn schoonzuster voorop, Joseph en Marie eenige schreden achteraan. Hij zag hoe de voorbijgangers zich omwendden en Jane en haar cavallier nakeken ze waren dan ook een deftig paar. Albrecht met zijn rijke uniform en kletterende sporen, Jane met haar met veeren versierden hoed en in groot toilet waarvan het zijden onderkleed bij eiken stap kraakte en ruischte. Naar Joseph en Marie keek niemand. Nog acht en veertig uren. Het plan was eenige weken te blijven, maar van morgen had Jane hem eensklaps gevraagd «Vind je het goed om te vertrekken Ik verveel me." «Wanneer «Wanneer je wilt. Over een paar dagen, Dinsdag «Goed." Hij ging naast Marie eenige onverschillige woorden met haar wisselend. In het gedrang der menschen die den schouwburg verlieten, verloren ze een tijdlang het voor hen loopende paar uit het oog. Ze liepen in het gewoel zoo onopgemerkt en eenzaam als bevonden zij zich onder vreemden. Nog acht en veertig uur Dan weg en nooit weerkomen Marie nooit weerzien 1 Tot nu was hij overwinnaar in den strijd met zichzelf gebleven. Hij had het vermeden met Marie alleen te zijn, met haar te spreken, hij wilde standvastig blijven en hij bleef ook heden standvastig. Hij drukte haar arm niet tegen zieh aan, en zeide niet «Marie" en waagde het niet haar aan te zien. Een onverschillig gesprek «Wat werd in den schouw burg gegeven «De Freisehütz. «Ga je dikwijls naar den schouwburg dadelijk koers naar de «Loch Maree", maar voor dit schip bereikt kon worden sloeg het om. De kapitein, de hoofd machinist, de derde stuurman, één passagier en vijf man der equipage verdronken. De 16 geredden werden gered langs tonwen, door de «Olanda" uitgeworpen. Protestvergadering te Parijs. PARIJS 2 Nov. Hedenavond werden twee ve;gaderin- gen gehouden in plaats van vier, zooals eerst aange kondigd was belegd door het uitvoerend comité van Seine werklieden om te protesteeren tegen de plaatsing- bureau's en tegen de jongste overrompeling van de arbeids beurs door de politie. De vergaderingen waren zeer druk bezochtde gehou den redevoeringen droegen een heftig karakter. Bij den ingang van de zaal waren zeer strenge maat regelen genomen tot handhaving van de orde. Tot nu toe valt geen enkel incident van ernstigen aard te melden. De Macedonische opstand. SALONIKA, 1 Nov. De gouverneur van Vodena seinde, dat in den afgeloopen nacht bommen werden geworpen in verschillende wijken vab Vodena. [Vodena, een stad in het vilayet Salonika, is gelegen aan de spoorlijn Monastir—Salonika. [Red.] (Handelsblad.) Militieraad. Voor de lichting van 1904 zijn tot militaire leden van den Militieraad in de provincie Sfoordholland benoemdle, Amsterdam lid lnit.-kolonel Nierstrasz, 7e reg. infanterie te Amsterdamplaatsverv. majoor Meyboom, id. id. aldaar; 2e, Haarlem lid lnit.-kolo nel van Steenhardt Carré, prov.-adjndant in Noord-Hol land te Haarlem; plaatsv. kapitein Klijnsma, 4e reg. infanterie aldaar; 3e Alkmaar, lid, majoor Mansfeldt, 7e idem te Hoorn plaatsverv. kapitein Okhoysen, 7e idem aldaar. Jh. Denijs Jz. f @chagcn. In den ouderdom van ruird" TB jaren overleed den lsten alhier, de heer Denijs, in le'ven secre taris dezer gemeente. Genoemd ambt bekleedde de heer Denijs bjjna 30 jaren met de meeste toewijding en de trouwste plichtsbetrachting. Bij gelegenheid van zijn 25-jarig ambtsjubilée uitten zich de gevoelens van hoog achting en waardeericg, die men hem als secretaris toe droeg, op de ondubbelzinnigste wyze en van vele zijden. Tot voor korte jaren was de overledene de ziel van vele onzer plaatselijke vereenigingen de afd. Sehagen e.oi voor de H. M. v. Landbouw, do Nutsafdeeling en vooral de mannenzangvereeniging «Euterpe" misten hèm noode. Met de laatste behaalde hij als directeur op een concours te Purmerend de gouden medaille. Vooral ook aan hem had onze gemeente het te danken op eénen avond eens hier te zien optreden de heer R. Hol als diiecteur, J. Mes- schaert als solist en D. de Lange als aceompagnateur. «Soms." Haar hand lag losjes op zijn arm, maar zij voelde hoe zijn arm beefde. Met een zonderlingen blik monsterde Jane de doodsbleeke gezichten toen zij aan de Schillerstraat op hen wachtend beiden tnsschen de menschenmassa zag aankomen. Te vergeefs drong Albrecht«Je wilt toch nog niet naa, huis? Wij bljjven toch van avond bij elkaar Denk eensr het is de voorlaatste avond Op koelen, beslisten toon weigerde zij «Neen. Ik ben vermoeid. Wel te rusten." Albrecht herhaalde nogmaals zijn verzoek, een vijandigen blik toewerpend aan zijn broer en Marie, dieer zwijgend bij stonden. Jane echter schudde het hoofd en reikte hem de hand. «Wel te rusteu. Tot morgen. Hoe heet ook dat waar heen wij morgen ryden «Herrenhausen." «O, ja! Herrenhausen. Joe je arm. Tot weerziens." In het hotel ging ze zwijgend naar haar kamer terwijl Joseph in den salon bleef en uit het raam keek. Het was vroeg, nauwelijks elf uur en hij had niet den minstens lust al te gaan slapen. Hij hoorde haar binnen met Dash spreken, wel een uur langtoen werd het stil. Ook op de straat zag men niemand meer, Joseph hield een half opgerookte, lang uitgegane sigaar tnsschen de tanden en staarde Btrak voor zieh nit. Het was donker in de kamer. Plotseling schrikte hij op en deed de oogen open. Een lichtstraal viel in de kamer, Jane had den deur geopend en stond nn op den drempel in haar nachtjapon en met een kaars in de hand. »Joe," riep ze en bij het licht van de kaars zoekend waar haar man stond. «Wat?" «Het is twee uur. Je moet gaan slapen." «Ja, zoo dadelijk." Hij bewoog zich echter niet. Op hem wachtend bleef Jane een minuut onbewegelijk staan en toen hij geen enkele mine maakte haar te vol gen, barstte de dagenlang opgekropte boothaid loos.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 1