HORDENREN. Honderd en vijfde jaargang. 1903. VRIJDAG 6 NOVEMBER. Buitenland. SPORTROMAN Laatste Berichten. Nederland. PEÜILLETON. NO. 132. «erste blad. ALKMMRSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsda g-, Honderd» g- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,8®franco door het geheele rjjk t 1, 3 Nummers f O,O#. Afzonderlijke nummers S ets. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentlën t Per regel f 9,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9.j CHINA. De Russen nestelen zich steeds vaster in Mandsjoerjje, zij hebben Moekden, de hoofdstad, die zij reeds ontruimd hadden, weder bezet. De Ohineesche Regee - ring zal, volgens een te Londen uit Sjanghai ontvangen telegram, zich thans aansluiten bij Japan, en zich ver zetten tegen de Russische overheersching. DUITSCHIiASTD. Den 3 is Keizer Wilhelm te Wiesbaden aangekomen. Tusschen de vijf en zesduizend man troepen zijn ge bruikt om de straten af te zetten en op verzoek van den Russiscben Keizer mag, zoolang hij en Keizer Wilhelm over straat gaan, geen bewoner der straten, waar zij door rijden, zijn huis verlaten, eene gestrengheid die men zelfs in Duitschland niet gewoon is. In Duitsch Zuid-West-Afrika zijn een Hottentotten- stam van Damaraland, tegen de blanken in opstand ge komen en hebben het garnizoen van Warmbad dat onder bevel stond van een onderofficier, over de kling gejaagd. Ook de inlandsche aanvoerder echter vond bij den aanval den dood. FRANKRIJK. De Kamer heeft in hare zitting van den 3 met 495 tegen 16 stemmen goedgekeurd het reeds door den Senaat aangenomen wetsontwerp tot gedeelte lijke opheffing, gedeeltelijke wijziging van de plaatsiug- bnreaux, de verhuurkantoren, waarvan de misbruiken laatstelijk tot zoo groote ongeregeldheden aanleiding gaven. Voortaan zal geen machtiging meer gegeven worden tot oprichting van dergelijke bureaux, waar geld gevraagd wordt. Alleen waar zij gratis werken in het belang van patroons en werklieden beide, zullen zij vrijheid van be staan hebben. Volgens Camille Flammarion, den welbekenden Fran- schen' sterrenkundige, was de atmosferische storing van Zaterdag, welke zich niet alleen ia Frankrijk, maar in nagenoeg alle landen deed gevoelen, eon der hevigste welke nog ooit voorkwamen. Parijs is verstoken geweest van telegrafische gemeen schap van zeven uur 's morgens tot negen uur 's avonds. Geen enkel telegram kon verzonden noch ontvangen wor den. De toestellen weigerden pertinent. Dat dit iets zeggen wil in een stad als Parijs bewijst het volgende: Om negen uur 's avonds moesten op de lijn naar Marseille alleen verzonden worden 2000 telegrammen. TURKIJH. De Porte heeft het Oostenrijksch-Rus- sisch hervormingsplan betreffende Macedonië ongunstig beantwoord. Zij legt er den nadrnk op dat de Turksche regeering reeds de in Februari voorgeschreven hervor mingen heeft ingevoerd. In een nog krachtige nota dan de eerste zal nn vermoe delijk door Rusland en Oostenrijk op de inwilliging der gestelde eischen worden aangedrongen. De gezanten van Engeland, Duitschland, Frankrijk en DOOK W. 1 E IJ RR FORITKR. 38) De groote bezienswaardigheid van het voormalige ko nïnkljjk slot «Herrenhausen'' is de reusachtige plam, wiens glazen woning zoo hoog is, dat men ze mijlen ver in den omtrek van Hannover zien kan. Als jongen en later als officier was Joseph duizend' maal er voorbij gereden, maar slechts eens in zijn leven had hij den palm gezien. Er was bezoek van familieleden en daar vreemden altijd alles te zien krijgen wat de inwoners zeer waardeeren maar zelden of nooit gaan be kijken, had men ook hem en de kleine Marie meege' nomen om den palm te bezichtigen, Nn bjj weer naast Marie aan den voet van den ren- zenbcom stond, kwam die dag uit zijn jeugd hem zoo dnideljjk in de herinnering, alsof er niet jaren waren verloopen. Destijds had hij aan de schors van den boom getrokken wat hem verboden was, later rukte hjj er nog maals aan en wel met zulk een kracht dat hjj een groot stuk in de hand hield. Niemand zag het dan de kleine Marie die hem met groote, verschrikte oogen aankeek Natuurlijk was het aan haar dat hij het buitgemaakte stuk schors ten geschenke gaf en toen ze een paar nar later in den tuin van den »Herzog von Braunschweig" er mee speelde, kwam de familie zijn baldadigheid te weten. Hij werd echter niet gestraft, maar men lachte er om en hij herinnerde zich dat een der tantes zeide »Wat een dolle jongen Een dolle jongen heden was hij geen dolle jongen meer. Zijn handen in lichte handschoenen gestoken stenn- Italië ontvingen bevel de nieuwe hervormingsplannen voor Macedonië te steunen. Berichten uit Monastir meldendat de gevangenissen daar vol Balgaarsche gevangenen zitten, waarvan er reeds 200 naar Anatolie zjjn overgebracht. Aardbeving ln Perzië. Een aardbeving vernielde de stad Turshiz in Perzië. Driehonderd-en-vijftig menschen werden gedood en velen gewond. Alle tapijtfabrieken, ten getale van 184 zijn vernield. De geheele stad is een rnïae. Dadelijk Is medische hnlp verstrekt voor de gewonden. IJlt de Fransche Kanter. PARIJS, 4 Nov. Bij de behandeling van de begroo ting voor Esredienst vroeg de afgevaardigde Allard scheiding van kerk en Btaat eu intrekking van deze begrooting. Combes betoogde dat dit voorstel op een ongelegen tijd is ingediend. Allard handhaafde zijn amendement, dat echter met 312 tegen 205 stemmen verworpen werd. Een voorstel van den afgevaardigde Constant om den post traktementen der bisschoppen terug te brengen tot 100 francsom een aanwijzing te geven aan de com missie belast met een onderzoek over de scheiding van kerk en staatwerd verworpen met 277 tegen 186 st. Alle artikelen dezer begrooting werden aangenomen. Keizerlijke ontmoeting te Wiesbaden. WIESBADEN 4 Nov. Czaar Nikolaas kwam te half vijf 's middags te Wiesbaden aan, opgewacht door keizer Wilhelm. Nadat de Russische soaverein uit den wagen gestapt was, omarmden de beide keizers elkaar. Te vijf uur had het gala-diner plaats in het ko ninklijk slot. De Czaar zat rechts van den keizer, naast den Czaar graaf von Bülow naast den keizer graaf Lamsdorff. Aan dan overkant hadden plaats genomen de groothertog van Hessen en prins Hoinricb van Pruisen. De beide keizers waren in druk gesprek met elkaar, met de overige vorstelijke personen en de staatslieden. 's Avonds reden do vorsten naar het Hof-theater. Na afloop van de schouwburg-voorstelling reden de beide keizers naar het station. De straten waren door troepen haagsgewijze opgesteld afgezet. Om half elf had onder een drievoudig »hoerah" van het Alexander-regiment, het vertrek van dan Czaar plaats. Kravin I<oynay. BRUSSEL, 4 Nov. Aan het koninklijk paleis is een telegram ontvangen, waarin meegedeeld werd dat gravin Loriyay bniteu gevaar verkeert. Zij is van Lucern naar Weeneu overgebracht. Aljeh en Djambl. Blijkens uit Indië ontvangen telagraphische berich ten zijn sedert de jongste mededeelingen in de »St.-Ct.'' van 2 October No. 230 bij de krijgsverrichtingen den op de zilveren knop van zijn rotting en toen ed tuinman met zijn mes wat schors afsneed, stak hjj er geen vinger naar nit. Albrecht, tot Jane zich wendend, gaf op zijn pedante, secure manier een verklaring. »Het is de hoogste boom in heel Europa. Hij is eenig in zijn soort. En groeit nog steeds. Vroeger was zijn glazen huis veel lager en men behielp zich er mee telkens den grond nit te graven en den boom met bik en wor tels dieper te laten zakken. Eindelijk heeft men met enorme kosten deze nieuwe woning gebouwd." De boom had inderdaad iets overweldigends. Met zjjn kristallen hnis, een schitterende woonplaats, zijn groote uitgestrektheid, zijn kostbare behoeften en de tooverachtige pracht der hem omringende kleinere vasallen scheen de boom een levend koninklijk wezen, dat het komen en gaan der tijden had overleefd en in de eenzaamheid van Herrenhausen als banneling een vorstelijk bestaan leidde. In het ver verleden waren er koningen geweest, die trotsch op dezen boom hem aan andere koningen lieten zien. Maar sinds tientallen van jaren komen geen vorsten meer in het palmenhnis, geen Engelsche prinsen, geen verliefd paar van het slot dat elkaar kust, verscholen tus schen het dicht gebladerte der slingerplanten en in den bedwelmenden, vochtigen, warmen lacht der palmen. Enkel vreemden trekken er binnen, verstandige men schen die voor een kwartje entree den tuinman bota' nische inlichtingen vragen en heel precies wenschen te weten hoe hoog de oude koningspalm is en hoe breed de kroon. Marie greep Josephs arm. »Ik wou graag naar buiten." Het koude zweet stond haar op het voorhoofd, het langdurig vertoeven in de benauwende hitte had haar gelaat met een aschgrauwe bleekheid overtogen. Buiten in de zon werd ze wat beter. Zij zagen nog hoe de tuinman de ijzeren deur sloot om te voorkomen dat onbevoegden het huis der palmen zonden binnen dringen, dan wandelden ze door den lieflijken Engelschen tuin welke zelfs Jane's verwende oogen bekoorden. a. in Atjeh en onderhoorigheden: gesneu veld, da sergeanten H. P. de Hek en O. W. Schumacher, en de fuseliers I. Monnik en A. J. Moget aan be komen wonden overleden, de sergeant W, de Droog levensgevaarlijk gewond, de le luitenant der infanterie C. A. Ruempol; gewond, de sergeanten F. H. Basscher en en "W. Ros, de korporaal A. Jans en de fuselier A. Janssens. b. in D j a m b iniet levensgevaarlijk gewondde kapi tein der infanterie W. Beijerinek en de sergeant J. C. van der Starre; en licht gewond de sergeant F. C. van Beukering. P. W. Janssen, f Te Amsterdam ia den 4 in den ouderdom van 82 jaren overleden de om zijne groote mildadigheid, wel bekende heer P. W. Janssen. Zeer vele liefdadige instel lingen werden dank zij zijnen krachtigen finantieelen stenn in het levon geroepen en zelden werd voor een nuttig doel zijn hnlp te vergeefs gevraagd. De landontginning in Friesland, Ons Huis te Amster dam, de Prins Hendrik-Stichting te Egmond aan Zee, en het herstellingsoord voor zwakke vrouwen en kinderen aldaarde Industrie- en Huishoudschool te Alkmaar, het Amsterdamsch Sanatorium, zjjn slechts enkele voorbeelden van de vele instellingen die in meer der of minder mate hare oprichting of instandhouding te danken hebben aan de mildheid van den heer Janssen. De heer Janssen was Duitscher van geboorte en werd in 1865 genaturaliseerd. Onderzoek naar 't aantal leerlingen. Doer 't hoofdbestuur vau Volksonderwijs werd de vorige maand aan alle hoofden van openbare scholen in ons land een circulaire gezonden, waarin hun werd ver zocht de twee volgende vragen te willen beantwoorden 1. Hoeveel leerlingen telde elke klasse van de school op 15 October 1903 2. Aan welke van de klassen moet één leerkracht 't geheele onderwijs geven Het hoofdbestuur zond, voor zooverre dit mogeljjk was, deze circulaire aan alle hoofden, opdat de uitkomsten van een dergelijk belangrijk onderzoek zoo algemeen mo gelijk zouden zjju. Van de pl.m. 3150 verzonden vragen lijsten kwamen er pl.m. 1800 ingevuld terug. Rekenen we, dat een 150-'al niet aan hnn adres zijn gekomen, de gebruikte adreslijst was wel de nieuwste, maar toch ruim een half jaar oud dan zijn er pl.m. 1200 hoofden van scholen, die om de een of andere reden gemeend hebben, deze vragenlijst ter zijde te moeten leggen. Waar het 't voornemen van 't hoofdbestuur is, met de te verkrijgen cjjfers, als zjj waarborg zijn voor een deug delijke, d. i. ook algemeene statistiek, krachtig te werken, opdat daardoor 't beoogde doelvorming van te groote kiassen of groepen van leerlingen voor één leerkracht tegen te gaan, zooveel mogelijk wordt bereikt, verzoekt het dringend aan allen, die de antwoorden op bovenstaande vragen nog niet inzonden, dit alsnog, zij het ook per briefkaart b.v., te willen doen aan 't adres van den De breede dorpsstraat doorloopend, wier witte hu'zen en villa's de voormalige woningen van de hofbeambten en het personeel onbewoond en met gesloten luiken glinsterden in het zonnelicht, kwamen ze langs het slot in het breede, grootsch aangelegde Fransche park. Jane was verbaasd. Nog nooit had ze iets dergelijks gezien. Deze reusachtig groote, vierkante plek met de eindelooze, lijnrechte hagen en in de verte de blauwe bergen den horizon begrenzend »Dit is heel mooi," bekende ze openhartig, en met den plotseling opkomenden wensch over den afgrond een brug te spanneD, wendde ze zich voor de eerste maal van daag tot Joseph. «Kijk eens, Joe. Hoe mooi vind je niet Nog eens aarzelend en langzaam herhaalde ze »Vind je niet, Joe Haar oogen schoten vonken, een purperen blos over- toog haar gelaat dat een seconde later marmerbleek werd. Hij had geen antwoord gegeven, niet eens het hoofd naar haar toe gekeerd. Albrecht, die eenige schreden zjjwaarts was gegaan om zijn horloge met den zonnewijzer te vergelijken dat verzuimde hij nooit als hij den tuin van Herrenhausen bezocht riep haar op hetzelfde oogenblik bij zich «Kjjk eens, Jane, hier is de zonnewijzer." Met zijn vervelende, overdreven nauwkeurigheid ver telde hij over de plaat en de wjjzers, toen bood hij haar weer zjjn arm en voerde haar verder. «Morgen ben je in Parjjs. Overmorgen misschien te Versailles. Dan zal je ons en Herrenhausen vergeten." Zij hoorde niet wat hjj zeide. Zij hoorde enkel achter zich de kiezels kraken onder de voetstappen van de twee die hen volgden. «En dat is het theater." Albrecht leidde haar de steenen trappen op vanwaar men een blik kon werpen op het tooneelhjj bracht haar naar het tooneel zelf waarvan de coulissen uit hagen bestaan en waarvan elke coulisse een metalen beeld geplaatst is dansers, kampvechtersdanseressen ditmaal was ze verrast.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 1