Hollands .Noorderkwartier. waarnemenden [secretaris, den heer KI. de Vries Sz., Gijsbrecht van Aemstelstraat 18, Amsterdam. UrscHi. Eene bljjde verrassing was het voor onze gemeente, toen men vernam, dat de Heer K. LaaD, sinds een twintigtal jaren lid van den gemeenteraad, onze bur gemeester geworden was. Door eene feestcommissie werd hij Donderdag van Alkmaar gehaald op den grens van ons dorp verbeidde een ruiterwacht benevens tal van bur gers zijne komst. De voorzitter der regelingscommissie heette Z.Ed. Achtb. in hartelijke woorden welkom en hoopte, dat hij tal van jaren, tot heil van Ursems bur gerij, zijne functie mocht vervullen. Daarop trok de stoet door een deel der gemeente naar Ursem, waar de kinderen der verschillende scholen, »en haie" opgesteld stonden en hun nieuwen burgervader met luid gejuich ontvingen. Eenige Vaderlandsche liederen werden gezongen, waarmee oud en jong instemde, totdat het pas beëedigde hoofd der gemeente zich met den Eaad in het gemeentehuis terugtrok, om de eerste vergadering te leiden. Prachtige eerepoorten waren inderhaast opgericht, welke getuigenis aflegden, van de toegenegenheid en hartelijk heid, welke men voor Z.E. Achtb. gevoelt. Woensdag 4 November had in café »Neuf" te Zaandam de najaarsvergadering plaats van de Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noor derkwartier. Te ruim half elf opende de Voorzitter de heer K. Breebaart Jz. de vergadering met een woord van welkom aan de aanwezigen in het bijzonder aan den heer F. H. L h n i s inspecteur van den landbouw. Door den Secretaris den heer W. T e e n g s worden daarna de notulen der vorige vergadering gelezen. Medegedeeld werd dat was ingekomen een brief van den heer L o v i n k waarin deze berichtdat hij zoo mogelijk de vergadering zal bijwonenen anders zich aanbevolen houdt voor de mededeeling van de proefne mingen voor het volgende jaar. De heer L h n i s deelt intusschen mede, dat de directeur-generaal verhinderd is te komen. Aan de vergadering wordt verder de mede deeling gedean dat de pogingen van het bestuur om te Alkmaar de Paardenmarkt te doen verplaatsen zjjn misluktwaarom men zich in dezen heeft gericht tot den Minister van Binnenlandsche Zaken en zijn ambtge noot van WaterstaatHandel en Nijverheid. Door de regeering is 150,— toegestaan voor het aanleggen van aardappelproefvelden. Het aantal leden der Vereeniging bedraagt thans 166 en 2 zoons van leden. Door de Vereeniging znllen weder voor verschillende zaken gelden worden toegestaan waaronder f 150 voor 't gewijzigd antwoord op de prjjsvraag »kaas". Verdere mededeelingen waren er nietwaarom thans het woord werd gegeven aan den heer dr. J. J. 011 de Vries voor het uitbrengen van het rapport om trent de enquête inzake het voederen van rundvee. In dit zeer zaakrijk en uitvoerig rapport werden ver schillende voederwjjzen behandeld. Zoowel die met hooi van natuurlijke en kunstmatige weiden als die met zoogenaamd krachtvoeder. Nog werden uitvoerige mededeelingen gedaan over het voederen met peulvruchten, voederbieten en andere wor telgewassen benevens aardappelen en ook de verschil lende wijzen om groenvoeder te bewaren het persen kuilen enz. Gewezen werd op de noodzakelijkheid van zniver drinkwater en op het voederen met meelpap vermengd met wat kalkwaterals een middel om het rijzen der kaas te voorkomen. Ook de verschillende graan- en meelsoortenafge roomde melk, karnemelk en wei werden achtereenvolgens behandeld. Dit zeer belangrijke verslag opgesteld naar aanleiding van meer dan 100 ingekomen antwoorden zal in het jaarverslag der Vereeniging worden afgedrukt. Den heer Nobel was opgedragen verslag uit te brengen omtrent de proeven ter bestrijding van unjer »Zoo iets heb ik nog nooit gezien. Het is heel zeld zaam. Een echt theater 1" Ze liepen heen en weer en beschouwden elk bronzen beeld, daarna voerde hij haar naar het einde van het tooneeldaalden ze samen het breede steenen bordes af en Onnieuw stond ze verbaasd glinsterend in het zonne goud verhief zich een honderd voet hooga waterzuil. »Dat zijn de beroemde waterwerken van Herronhanseu," doceerde Albrecht. »Ook een onzer bezienswaardigheden." Rechts, links overal rnischten fonteinen schuimden cascaden, terwijl de zon de stuivende wateren met schit terende kleuren penseelden. Albrecht geleide Jane van het eene waterbekken naar het andere ze gingen door lange lanen aan weerszijden door hagen begrensd en zagen telkens weer nieuwe fonteinen. Een breede stroom waarop statige zwanen zich bewogen slingerde zich aan de beide kanten van het Frausche park. De groole ver laten tuin lag in diepe rustde stilte enkel verbroken door het klateren en bruischen der wateren. Na een lange wandeling bereikte men de grenzen van den tuin waar men het uitzicht had op akkers en weileiiden, en achter deze weilanden verrezen op verren afstand hooge sehoor- steenen waarvan de donkere rookwolken onophoudelijk de lucht instegen. »Wat is daar ginds Linden een fabrieksstad.'' »0 1" Geruimen tijd staarde Jane naar de reusachtige gebouwen en de lange rijen arbeiderswoningen, die haar zoo bekend voorkwamen en na al de zonderlinge hagensteenen beelden goudvisschen en zwanen haar herinnerde aan Boston. Aan Boston waar ze nog maar weinig jaren ge leden gespeeld had in de werkplaatsen van de fabriek van haar vader. »Wat zijn het voor fabrieken vroeg ze eenige minuten later. «Ijzerfabrieken Albrecht haalde de schouders op. »Ik kan het je niet zeggen." »Ik geloof dat het ijzerfabrieken zjjn," zeide ze. Wordt vervolgd. Een proef was genomen in den Beemster, op het land van den heer Rus, met vergiftiging van den nnjer door middel van kunstmestvoornamelijk chilisalpeter. Deze proef, waarvoor zelfs zeer veel kunstmest werd gebruikt, gaf echter geen resultaat. Beter geslaagd was een proef door verstikkingop weiland genomen. De overmatige groei van het gras door zware bemestingbleek van nadeeligen invloed te zijn op den unjer. Daar niemand naar aanleiding van dit rapport bet woord verlangde, werd den heer Nobel verzocht tevens rapport uit te brengen omtrent de aardappelproefvelden. De heer N o b e 1 deelde mede, dat van de proefnemingen ter vergelijking van de aardappelen geteeld uit den knol (Zeeuwsche blauwen) en de variëteiten uit zaad tengevolge van het weer als mislukt is te beschouwen. De andere proefnemingen hadden dit resultaat opgeleverd, dat in zake den afstand, waarop werd gepoot, het gebleken was, dat bij den afstand van 34 c.M,, de opbrengst was geweest 450515 H.L. per bunder en bij dien van 43 c.M. 383408 H.L. per bunder. Verder was gebleken, dat kleine poters groote aardappelen opleveren en groote poters voor groote opbrengst zjjn aan te bevelen. Het woord was tbans aan den beer D. O. Rezelman ter nitbrenging van het rapport in zake het onderzoek naar een doelmatige inrichting van stallen voor jonge paarden Dopr de commissie bestaande uit de heeren Wester, Rezelman en Kramer waren verschillende stallen bezocht, waarna men had getracht, datgene wat in de inrichting doelmatig bleek, in een plan voor een derge- lijken stal te vereenigen. Vervolgens bad men 2 schetsen gemaakt: één voor een stal kostende f 1750 en een tweede, dat f 1450 zou kosten. Beide plannen bljjven steeds voor de leden beschikbaar, om hun te dienen als model, waaruit men dan naar goedvinden kan overnemen wat men wil, zooais de Voorzi tter aan de mede deelingen van den heer Rezelman toevoegde. Tevens werd ter kennis gebracht, dat men door vakbladen de schetsen zal doen overnemen. Ook over dit rapport hadden geen nadere besprekingen plaats. De heer J. Koopman had tot taak verslag te doen van het onderzoek naar het gebruik van één- of meerjarige stieren. De resultaten van dit onderzoek kon spreker nog geenszins vermelden. Het onderzoek is nog steeds aan den gang, en wordt door de commissie met groote zorg voortgezet. Op een vraag van den heer Kruseman of de heer Koopman niet iets omtrent den indruk van dit onder zoek kon mededeelen, kon de rapporteur geen bevredigend antwoord geven; hij hoopte echter, dat tegen het volgend jaar, de verschillende gegevens, thans in het «archief" der commissie berustende, tot een rapport zouden kunnen worden samengesteld; men moet nog wat geduld hebben. Punt 3 der agenda was thans afgehandeld en de tijd zoover gevorderd, dat de voorzitter, na de rapporteurs dank te hebben gezegd voor het uitbrengen der verschil lende verslagen, voorstelde een half uur te pauseeren. In de pauze zouden dan de verschillende verkiezingen plaats hebben, waartoe door hem de noodige stembnreanx werden aangewezen. Op voorstel van den heer drone- man werd echter bij acclamatie Wognum aangewezen als plaats voor de volgende vergadering, en op dezelfde wijze werden de heeren B. Buis Jz., J. A. Kaan en G. M u ij s aangewezen om de rekening van dit en de begrooting voor het volgend jaar te onderzoeken. Na de pauze werd medegedeeld, dat de heer J. K o o p- m a n te Beemster met bijna algemeene (40) stemmen benoemd was tot onder-voorzitterDe heer Koopman verklaarde onder applaus deze benoeming te aanvaarden. In behandeling kwam thans het voorstel van het Bestuur om adhaesie te betuigen aan het adres der Groninger Maatschappij van Landbouw en Nijverheid aan de Tweede Kamer ter zake van het bij de Kamer aanhangige ontwerp van wet tot wijziging van de Wet van 2 Mei 1897 tot herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen. De beer R. Visser Lz. had zich mot de inleiding van dit punt belast. Hjj deed voorlezing van het Groninger adres en deelde een en ander mede uit de memorie van toelichting op het wetsvoorstel der regeering en uit het voorloopig verslag en de memorie van antwoord. Hij ver klaarde zich ten volle te kunnen vereenigen met de strekking van het Groninger adresom de landbouwers- woningen te schatten als burgerwoningen en de schuren vrij te laten en achtte de zaak van zoo groot belang dat bij niet aarzelde de vergadering aan to bevelen deze poging der Groninger Maatschappij te steunen. De heer Kruseman achtte het wel wat gevaarlijk om zoo aanstonds zonder nadere behandeling der zaak zich zoo scherp uit te spreken als adressante dat doet, ter wijl de heer J. Breebaart aantoont, dat de schatting volgens de Wet van '97 voor de landbouwers reeds zeer gunstig is. Hij voor zich zou zich beter kunnen ver eenigen met het voorstel der Hoofdcommissie nl. 3% der sticbtingskosien van de woningen en 11/2°/0 van die der schuren. Een en ander wordt door hem uitvoerig met cijfers toegelicht. De heer Visser antwoordt hierop, dat het naar het hem voorkomt beter is iets te vragen dat ook in de afdeelingen is tor sprake gebracht en gelooftdat wat de Groninger Maatschappij verzoekt meer kans van slagen zal hebben. De heer Groneman deelt, als lid v&n het landbouw- comité, mede, dat hij veel voelt voor het idêa van den heer Visser. In een afdeelingsvergadering van het comité is de zaak ook uitvoerig besproken en eenparig was men van gevoelendat wat adressante wil rechtvaardig en uitvoerbaar iswaarom het landbouwcomité allerzins redenen vond om het adres te steunen. De heer J. Breebaart verklaart zich ten slotte ook niet tegen eene dergel jjken stenn waarna bij accla matie het voorstel van het Bestuur wordt aangenomen. Een tweede voorstel van het Bestuurom aan de Commissie voor de Weerstandslcas der Schager Kaasmarkt een bijdrage te sehenken van f 100 werd brj afwezigheid van aen heer D. Brander ingeleid door den heer J. J. Winkel. Door spieker werd er op gewezen dat de Schager kaasmarkt vooral was opgericht met het doel de andere marktplaatsen te noodzaken tot verla ging van de wik- en weegloonen. De boycot van de groote kaashandelaarswaardoor de bloei dier markt werd bedreigd was oorzaak dat daar tegenover werd gesttld de weerstandkas. In de voorjaarsvergadering kon een voorstel om f 500 subsidie aan die weerstandskas te verleenen geen meerderheid verkrijgen en werd ook een ander voorstel om f 100 toe te staan niet aangenomen. De oorzaak hiervan was, meende spreker, de onvoorbereide behandeling der zaak. Het Bestuur had gemeend thans de zaak weer in behandeling te moeten brengen en vandaar thans dit voorstel. De heer J. Best Nz. meent, dat het voorstel de sympathie der vergadering verdienthet is wenschelijk dat Hollands Noorderkwartier ook op deze wijze aan de beweging haar zegel hecht. De steun der vereeniging is in dezen van groote be- teekenïs. Het doel der Schager markt is, om te komen tol verlaging der wik- en weegloonen in de andere plaatsen. Alkmaar heft na 1 Jan. 1904 20 ct. per 100 K..G minder, doch Hoorn, Purmerend en Edam zijn er ook nog en zullen, naar hjj meentalle 60 ct. blijven heffen. In verband echter met de bespreking der wik- en weegloonen in de Tweede Kamer, die volgens toezegging van den Minister zal plaats hebben deelt spreker mede dat de kiesver- eeniging te Berkhout zich gericht heeft tot den afgevaar digde ter Tweede Kamer met een adres en men vleit zich, dat Z.Ed. daarvan goede nota zal nemen. Zon het niet op den weg liggen van de verschillende afdeelingen of van Hollands Noorderkwartier in haar geheel om zich te wenden tot de verschillende Noordhollandsche afge vaardigden In deze zaak is toch, naar hjj meent, en het is genoeg gebleken, dat spreker in dezen niet alleen staat, het recht aan de zijde der boeren. Hij beveelt ten slotte aan het Bestuursvoorstel aan te nemen en het andere door hem in het midden gebracht, eens te overwegen. De heer Avis, lid der commissie voor de Weer standskas, zegt dat men de vorige vergadering zeker was teleurgesteld, en dat men thans blijde was het voorstel op de agenda te zien. Doch waarom staat het er thans op? Het bleek hem uit het preadvies niet duidelijk, of het Bestuur ep in zag een middel om te strijden voor vermindering der wik- en weegloonen, of omdat er in de vorige vergadering was bssloten op de zaak terug te komen. De heer Winkel antwoordt, dat het bestuursvoorstel zijns inziens moet worden opgevat om zeker ook de Schager markt te bevorderen, omdat die markt een prikkel is tot verlaging der marktgelden in de andere plaatsen. Met die overweging hoeft het thans dit voorstel inge diend. Ook de vorige vergadering ge roeide men veel voor het beginsel om Schagen te steunen. Maar dergelijke financieele voorstellen, dienen eerst door het bestuur r0P6lfl'£ overwogen te worden daarom zei spr. straks dat in de vorige vergadering het voorstel onvoorbereid in behandeling kwam en daardoor viel. De heer K. Breebaart is van gevoelen dat door het verzoek der kiesvereeniging te Berkhout, de afge vaardigde, die ook zitting heeft voor Hoorn, Purmerend en Edam in perikel wordt gebrachthij acht daarom een influenceeren op zoo iemand niet gewenscht. De heer Best merkt op, dat men zich hier eenvoudig afvraagt, wat is recht, en als men overtuigd is, dat het recht in dezen is aan de zjjde der boeren, dan is het zeker gepermitteerd aan te dringen bij de vertegenwoor digers om voor dat recht op te komen. De heer Breebaart is door dit antwoord niet be vredigd. Da afgevaardigde moet vrij man blijven, en van hem mag men verwachten, dat hij overtuigd is van het geen recht en billijk is. De heer Groneman vindt, dat hetgeen de heer Best gezegd heeft buiten dit voorstel ligt. Over het voor stel zelf echter enkele woorden. Hij gaat in het kort de geschiedenis der beweging tegen de wik- en weegloonen na, en toont dan aan, dat reeds jaren geleden door wij len de heer S. de Jongh de zaak werd te berde gebracht, hoe later de heer J. Zijp als lid van de 2e kamer er voor heeft gestreden, echter alles zonder succes. En als de Schager markt niet gekomen was dan zouden alle adressen enz. nog niets gebaat hebben. In Schagen heeft men gezegd: »we willen hier een kaasmarkt stichten en als wik- en weegloon niet meer heffen dan die markt de gemeonte kost. Niemand wist, wat het lot dier markt wezen zon velen waren zelfs pessimistisch gestemd. De boycot der groote kaas- koopers bedreigde haar en daarom behoorde er moed tos bjj de boeren, om toch te Schagen te markten, ondanks die tegenwerking. Er bleef te vreezen, dat de kaas te Schagen minder zon opbrengen bjj gebrek aan kooplieden en daarom ward te Schagen een nieuwe vereeniging gestichtde weerstandskas, die weldra gesteund werd door vele kaasfabrieken en particulieren. Naar spreker meent, moet men hulde brengen aan heD, die dit alles tot stand brachten, en hij vindt dat «Hollands Noorderkwartier", als ze haar vaandel getrouw wil blijven, niet anders kan doen, dan deSchagermarkt steunen.(applans( Bij acclamatie wordt daarop het Bestunrs-voorstel goed gekeurd. Na de gevallen beslissing verkrijgt de heer Ouden hoven van Schagen het woord. Namens de Commissie voor de Weerstandskas te Schagen zegt hij de vergadering dank voor het genomen besluit en geeft de verzekering dat dit besluit niet zal nalaten indruk te maken in het geheele Noorderkwartier. Zoo is men genaderd tot punt 8 der agenda. Bespreking van de belangen, waarvan men de behartiging voor het vol gende jaar aanbeveelt Na toelichting door den heer Nobel wordt besloten de proeven tot bestrijding van unjer voort te zetten. Door de heeren Go vers en Peeck wordt aanbevolen de proef ook te nemen met zoogenaamde «krappe" schapenbewei ding, waarop de heer Nobel mededeelt, dat een dergelijke proef van rijkswege zal plaats hebben. Eveneens wordt goedgevonden voort (e gaan met het aanleggen van aardappelproefvelden, waarbij de heer W i n- k e 1 aanbeveelt om eens na te gaan den invloed van kunstmest op de kwaliteit van het gewas. Voor het opleiden van veeverloskundigen zal als altijd weer geld worden toegestaan. Medegedeeld wordt bij dit pont, dat de heer Bos van Edam zich als veeverloskundige zal vestigen te Alkmaar en de heer Plas te Edam blijtt. Thans komt voor opleiding in aanmerking da heer de Boer van Assendelft. De heer Dr. K. H. M. van der Zande leidt in het nemen van voederproeven bjj mestvee. De tot nu toe genomen proeven hebben geen resultaat opgeleverd. Men wil thans een vergelijking maken tusscheu Amerikaansche tn gewone, veekoeken en de z. g. nauwe en wijde voederverhonding

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 2