)t No. 133. fierste blad. Honderd en vijfde jaargang» 1903. ZONDAG 8 NOVEMBER. Woensdag 11 Nov. a.s. Groote Schei-Veemarkt Woensdag 18 November a.s. Laatste Berichten. Nederland, ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Bonderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaah f 0,86j franco door het geheele rjjk t 1, 3 Nummers t 0,06. Afzonderlijke nummers S ets. Telefoonnummer 3. PrJJs der gewone advertentlën t Per regal f D,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9.! BBUGIE. Het parket te Brussel heeft een besluit uitgevaardigd, waarbjj verboden is deel te nemen aan de vermomde loterijenop touw gezet in den laatsten tijd door Parijsche dagbladen. Den agenten van de Parijsche .Journal", welk blad een reclame-loterij heeft uitge schreven onder den naam »Prix du litre d'or", is aan gezegd dat de verkoopers voor den rechter gedagvaard zouden worden, zelfs wanneer zij dit blad op den publieken weg uitdeelden. Gelijkluidende voorschriften zijn gegeven door de par ketten van bet geheele land. Gravin Lonyay is uit Luzern naar Weenen vertrokken. Haar toestand vereischt nog de grootste zorg. BUITSCHIiAIRB. Keizer Wilhelm bracht den 5 op het kasteel Wolfsgarten bij Darmstadt aan den Czaar een tegenbezoek. Evenals bij de ontmoeting te Wiesbaden hadden de ministers van buitenlandsche zaken van beide Rijken, von Bülow en Lamsdorff eene langdurige bespre king. Al wordt da inhoud daarvan ook geheim gehouden, zoo ligt het vermoeden toch voor de hand dat de beide staatslieden over de Balkan-quaestie van gedachten hebben gewisseld. Te Charlottenburg is den 5 onder vele bewijzen van deelneming ter aarde besteld het stoffeljjk overschot van prof. Momm8en. Op last van den Keizer legde de Kroon prins een krans op de kist. Behalve de Kroonprins waren aanwezig 4 jongere Prinsen, voorts verschillende ministers, en vertegenwoordigers van den Rijkskanselier en don minister van.11 buitenlandsche zaken. BSTGEUA.ND. Chamberlain heeft den 4 te Bir mingham zijne aangekondigde redevoering gehouden voor ongeveer 9000 toahoorders, die hem vol geestdrift toej nichten. Hij hield weer zijn gewoon betoog voor zijn bescher mingsplannen, namelijk dat Engeland vóór 1841, het begin van het Vrijhandelstijdperkaan de spits der voorspoedigste natiën stond, en nu wat handelsvooruit gang betreft de derde of vierde plaats inneemt. Voorts constateerde hjj met blijdschap, dat zijne tegen standers nu niet meer zjjn beschermingsplannen als een droombeeld, een dwaasheid beschouwen, maar het ernstig beginnen te berpreken. »Dat is'', zeide hjj, »voor mij een eerste teeken van overwinning." Bij de verkiezingen voor de Londensche districts raden hebben de vrijzinnigen eene belangrijke overwinning behaald. De^ .Vooruitgangspartij" was vroeger 10 in de min derheid van de 26 Raden waren 8 haar toegedaan en thans heeft zij een meerderheid van 4, namelijk 15 tegen 11, terwjjl in de nog conservatieve Raden de vrijzinnige partij toch is vooruitgegaan. Te Londen waar onlangs een moord werd gepleegd op een der leden van het aldaar verblijfhoudend Arme- nisoh comité, heeft thans weder een aanslag op drie dezer leden plaats gehad. De moordenaar schoot twee zjjner uitgekozen slacht offers, de Armeniërs Gregorian en Szmician onmiddellijk dood, terwijl hij aan den derden persoon Karapatian ge- heeten, eene ernstige vleoschwoude toebracht. Daarna pleegde de dader zelfmoord. De Britsche troepen in Somali-land zijn opnieuw aan het vervolgen van den Mnllah, die nu Yllig moet hebben verlaten na die plaats geplunderd te hebben. Twee Italiaansche eD twee Britsche schepen hebben zich naar Oblia begeven, om de kust te bewaken ea te ver hinderen dat de Mnllah over zee ontkomt. De correspondent van de .Morning Post" te Kaap stad zendt aan zijn blad een tamelijk verontrustend be richt uit de Kaapkolonie. Hij vreest naar aanleiding van de aanhangige quaesties over de Hollandsche of de EDgelsche kerk, dat de eventueele beslissing een gevoelige slag zal toebrengen aan het Engelsch gezag in Zn id Afrika, Het komend geslacht zal, zegt hij, worden opge voed in haat tegen de Engelschen; nu reeds spreken vele Boeren kalm, alsof het iets onbeduidends, iets van zelf sprekende was, over den .nieuwen oorlog." Natuurlijk spreekt de correspondent de mededeelingen van miss Hobhouse ten stelligste tegen. Geen sprake van .ontzettende ellende en gebrek" zegt hij; daar is in Zuid- Afrika niets van te zien." ERAISHLRUH, Te Lyon hebben soortgelijke be toogingen togen de aanstellings-bureaux plaats gehad als te Parijs. De betoogers wierpen met straatsteenen naar de politie agenten. Een twintigtal dezer laatsten werden gewond, terwjjl ook één der manifestanten verwondingen bekwam. Vjjf menschen werden in hechtenis genomen. In den jongsten Ministerraad moet de Minister van Oorlog, Generaal André, over de Dreyfus-zaak hebben gerapporteerd, dat het hem onbillyk had toegeschenen aan den kapitein het gevraagde onderzoek te weigeren, en dat de uitslag van dat onderzoek eene herziening van het proces van Ren nes noodzakelijk maakt. De leden van het Kabinet evenwel schenen daar niet aan te willen, onder herinnering dat immers bij Kamer- besluit de zaak voor .geëindigd'' was verklaard, en tot overeenstemming is men nog niet gekomen. Het Hof van Cassatie te Parijs heeft het hooger beroep van Fródéric en Thérè30 Humbert tegen het over hen uitgesproken vonnis van gevangenisstraf, verworpen. 8PAHTJB. Nieuwe onlusten zijn te Bilbao ontstaan. Eenige patroons wilden werklieden weer dwingen hun inkoopen te doen in aangewezen winkels, de gedwongen winkelnering dus, wolke verboden was in de nieuwe overeenkomst. De werkliedan weigerden, en het gevolg was natuurlijk vechtpartijen. Twee man werden zwaar gewond. De kapitein-generaal heeft den patroons doen aanzeggen, dat zij de bepalingen der overeenkomst streng moeten naleven. Het Atheneum te Mula (een plaatsje dicht bij Mnrcia) is ineengestort. Zeven menschen werden gedood, en meer dan twintig zeer ernstig gewond. VfiRfifiKKtlDfi STATES. De Regeering der Vereenigde Staten heeft thans officieel kennis ontvangen van de vestiging van den nieuwen, onaf hankelijken Staat Panama, die zich noemt .Repnblica del Istmo." De omliggende Staten begunstigen den jongen Republiek zeer en ook de Vereenigde Staten, waar, zooals beweerd wordt, de voorbereidingen tot een zelfstandige Regeering zijn getroffen, toont op krachtige wijze hunne sympathie voor den .Repnblica del Istm o". Columbia toch ziet natuurlijk met leede oogen de onafhankelijkheid van het vroeger bij haar behoorende gewest en tracht met kracht van wapenen hare rechten te staven. Door de Ver. Staten zijn schepen en troepen gezonden om den jongen Republiek te steunen, en do officiöele erkenning van den nieuwen onafbankeljjken Staat zal voorzeker spoedig volgen. Een automobiel-ongeluk In Portugal. Tengevolge van een verkeerde manoeuvre van den chauffeur van een automobiel, waarin de Minister van Oorlog gezeten was, die een bezoek bracht aan de forten en de haven van Lissabon, sloeg het voertuig om. De minister werd tegen den grond geslingerd en deed ver schillende kneuzingen op. Oliebronnen ontdekt. In Texas werd niet ver van Austin een nieuw petroleum-gebied gevonden. Bij de boringen is, naar ge meld wordt, eon oliesoort gevonden dat uitstekend voor licht-olie geschikt moet zijn. Uit den Balkan. KONSTANTINOPEL, 6 Nov. Engeland liet gisteren door zjjn gezant, O'Connor, bij de Porte het hervormÏDgs- program van Rusland en Oostenrijk ondersteunen. Op bevel van den Sultan werd gisteren van Hussein- Hilmi-pasja bevel gezonden tot het uitvaardigen van een besluit, waarin algameene amnestie wordt verleend, ook aan degenen die wegens deelneming aan den jongsten opstand zijn veroordeelddie zich nog in voorloopige hechtenis bevinden of wier zaak nog onderzocht wordt die door de autoriteiten worden vervolgd en aan alle vluchtelingen. Deze daad van den Sultan gaat veel verder dan in het program der mogendheden werd gevraagdmen ziet er meer een conoessie van beteekenis aan Bulgarjje dan aan de groote mogendheden in. Het onafhankelijke Panama. WASHINGTON, 6 Nov. In officieele kringen is men van meening, dat de scheiding tusschen Panama en Colum bia voor altijd en algeheel is. Uit gezaghebbende bron wordt verklaard dat de thans gevolgde erkenning van de zijde der Vereenigde Staten een zaken-karakter draagt. Dit toch klopt met de machtiging door de Vereenigde Staten aan de consuls gegeven om de zaken te bespreken met de nieuwe regeering. De volledige politieke erkenning zal volgen. Daarna zullen de onderhandelingen geopend worden over den aanleg van het Panama-kanaal. Voor zeker wordt verklaard, dat de houders der loo- pende concessies geen schade zullen lijden. Onlusten ln Duttsch Zuid West-Afrlka. BERLIJN, 6 Nov. De Keizerlijke gouverneur van Duitsch-Zuid-West-Afrika meldt: In Warmbad zjjn on lusten uitgebroken. Uit Windhoek zijn gisteren het grootste deel der beschermingstroepen met de bergartillerie naar Warmbad gemarcheerd, eveneens de Witbois en Bastards, ongeveer 800 man. Ik verneem, dat in Keesmanshoop, ongeveer 150 man, met 4 stukken berggeschnt en een machine-geweer be schikbaar zijn. Van deskundigen verneem ik, dat de Bondelzwarts over niet meer dan 500 man weerbare mannen beschikken. Van de plaats der onlusten zijn geen berichten ontvangen. Goudsche en Edammer kaas. Naar aanleiding van de algameene vergadering van de Hollandsche Maatsc'nappjj van Landbouw d.d. 21 Oc tober jl. gehouden, waarin de vraag behandeld werd ,Is het gewensoht dat maatregelen worden beraamd tot beveiliging van den goeden naam der Goudsche en Edam mer kaas", geschiedt in het Landbouwweekblad mede- deeling van hetgeen daaromtrent vroeger reeds is gedaan. In het jaar 1898 werd door den minister van binnenland- sche zaken in handen van het bestuur van het Neder- landsch Landbouw Comité gesteld een schrijven van de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen, be treffende den achteruitging van den Nederlandsohen Kaas handel op Engeland. Het schrijven van de Kamer te Londen was een uit vloeisel van een door de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Leiden tot haar gericht verzoek, om haar oordeel te kennen te geven in hoeverre de verzending en verzorging van kaas van Nederland naar Londen verbete ring vereischt. De Kamer te Londen heeft toen de geheele quaestie van den achteruitgang van den kaashandel tusschen Neder land en Londen onderzocht. Het rapport van den uitslag van dat onderzoek opge maakt, heeft tot de navolgende conclusiën geleid De redenen van achteruitgang van den kaashandel op Engeland zijn gelegen a. in de concurrentie b. in de productie van minderwaardige kaas in Neder land c. in den smaak van het Engelsohe publiek d. in den hoogeren prijs die in andere landen wordt betaald. Aan het Dagelijksch Bestuur werd door Zjjne Excellenti e opgedragen hieromtrent zijn oordeel uit te spreken, zoo wel over, als naar aanleiding van dit advies. De conelusiën, waartoe bet Dagelijksch Bestuur naar aanleiding van al het vorenstaande is gekomen, luiden als volgt: a. dat er vooi alsnog niet op maatregelen kan worden aangedrongen om een wettelijken standaard vast te stellen voor hot vetgehalte van kaas uit volle melk vervaardigd; doch daarbjj dient te worden opgemerkt, dat bij de man nen der practijk geen bezwaar schijnt te bestaan om bij »half cream cheese" in te staan voor een vetgehalte van 15J/0, waarin misschien een uitgangspunt zal kannen worden gevonden voor latere wettelijk in te voeren maatregelen; b. dat het bevorderen van de kennis der kaasbereiding door het geven van vakonderwijs, het honden van keurin gen, het aannemen van merken voor den handel, aanbe veling verdient c. dat het oprichten van een Rijkszuivelproefstation te Lelden, waar zich zoowel producenten van, als handelaren in kaas onder controle kunnen stellen voor hun product, gebiedend noodzakelijk is, opdat hoe langer hoe meer licht worde verspreid over de gebreken, die de kaasbereiding nog aankleven en er naar gestreefd worde te weten te komen, welk vetgehalte men als gemiddelde bjj eventueele wettelijk te nemen maatregelen voor de verschillende re- brieken kaas »full cream," »half cream" en »skimmed cheese" zonde kunnen stellen. St. Pankras. Den 6 's avonds waren, in het lokaal van den heer Greeuw alhier, bijeengekomen een 16-tal ingezetenen om besprekingen te houden over de wensche- lijkheid van do oprichting van een Raflfeisenbank te dezer plaatse. In beginsel verklaarden allen zich voorstander van een dergelijke bank. Als leden van het voorloopig bestuur werden, om deze zaak verder te regelen, gekozen de heeren S. Dnif, P. Gootjes, C. Groen, J. ten Hoeve en G. Kampers. Door de bewoners der Keikbuurt alhier, is een adres gericht aan Ged. Staten van Noordholland, met het ver zoek het raadsbesluit, waarbij de post van straatverlich ting werd geschrapt, niet goed te beuren. Zuidscharwoude. Den 5 's avonds vergaderde bij den heer Kist alhier, de kiesvereeniging »Vrijheid", afd. van den Vrijz.-Dem. Bond. In behandeling werd ge nomen het bestuursvoorstel om de vereeniging te ont binden. En waar zulk een gewichtig besluit zou worden genomen, waren nog slechts '/4 der leden opgekomen, zoodat van opgewekt politiek leven in 't minst geen sprake kan zijn. Het voorstel werd dan ook met algemeene stemmen aangenomen, zoodat de kiesvereeniging »Vrg- heid", na een bestaan van langer dan een kwart eeuw, thans tot het verledene behoort. Door de directie van de Levensverz.-Maatschappij van het Nederl. Onderwjjzers Genootschap zijn op de voordracht ter benoeming van een mede-dirscteur, geplaatst de heeren J. Grooten en C. F. A. Zernike, te Amsterdam. Uit deze voordracht wordt door de leden eene keus gedaan. Rijp- Aan den veehouder P. de Jongh alhier, is binnen betrekkelijk korten tijd, reeds 2 maal een premie toegekend door fabriek da »Hollandja'' te Beemster, voor het brengen van de zwaarste melk.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 1