Indische Penkrassen. ALKMAARSCHE COURANT. Nederland. No. 133. Honderd en Vijfde Jaargang. 1903. Zondag 8 Kor. 1903. Derde blad. Gen petroleumbrand. Een petroleumbrand in den omtrek van Baku (Kau- kasus) woedt nu al ruim een maand. De vlammen der bramlende bronnen zijn te Baku op ongeveer 40 wer sten atstands voortdurend te zien en 's nachts leveren zij een indrukwekkend schouwspel op. Over het geheele district hangt een dikke rookwolk, welke het zonlicht gedeeltelijk verduistert. De vlammen van vijf brandende petroleumbronnen en evenveel reservoirs slaan loodrecht opwaarts, tot eene hoogte van een paar honderd voet en doen soms gassen in de rookwolk ontbranden, welke dan den indruk van bliksemstralen maken. Er is haast geen kans, de vlammen te stuiten. Zij moeten uitbranden. De schade, nu reeds veroorzaakt door den brand welke vermoedelijk aan boos opzet moet geweten worden wordt thans reeds op 15 millioen roebel geschat, alleen aan petroleum en voorts is ook de verdere schade aan gebouwen, toestellen enz., aanzienlijk. Men heeft te San-Francisco het bestaan ontdekt van een »zelfmoord-club" voor aanzienlijke, door de ver fijnde »genietingen" des levens blijkbaar overprikkelde dames. Dezer dagen maakte daar Miss Isabella Clark, dochter en erfgenaam van den overleden millionnair W. S. Clark, een eind aan haar leven door zich op te sluiten in een kamer en daar do gaskranen open te zetten. Den dag daarna pleegde Miss Waldorf, een vertrouwde vriendin van Miss Clark, zelfmoord door carbolzunr te drinken en den daaropvolgenden dag verdronk een vriendin der beide dames, Miss Page, zich in de zee, bjj San Jose. Onder de papieren der drie jonge dames vond men do reglementen eener zelfmoord-club, waartoe zij, naar men vermoedt, hebben behoord. De overheid stelt een onderzoek in en de vraag wordt oveiwogen, of de overige leden van de club niet als kran kzinnigen behandeld moeten worden. (N. v. d. D.) Bergen. Den 3 November sprak de heer Drijver van Naarden alhier in 't belang van ^Volksbond". Wat is Volksbond? Nu in Bergen was men daar niet erg nieuwsgierig naar. Enkelen maar waren opgekomen om te hooren, wat spreker wilde. Na eerst met enkele trekken het verderfelijke van onmatig gebruik van (Auteursrecht uitdrukkelijk voorbehouden. XXXIV. De stoomtram van Batavia naar Meester-Cornells is een gemakkelijk en goedkoop middel van vervoer, waarvan voorul door Inlanders en Chineezen een ruim gebruik wordt gemaakt. Voor slechts enkele centen besparen de bruine broeders zich een heele wandeling en loopen doet men op Batavia nu eenmaal niet dan bij gebrek aan geld. Ieder, die 't maar even missen kan, maakt gebruik van tram of dos dos, en als men weet, dat er op Batavia en Meester- Cornelis samen ongeveer 8000 van die karretjes zijn inge schreven en dat elke dos a dos-voerder gemiddeld 's avonds drie gulden thuis brengt, dan begrijpt men zeker wel hoe weinig of de wandelsport hier in trek is. Karretjes en paarden zien er over 't algemeen smerig uit en de dos a dos verhuurders, meestal Europeanen met gemengd bloed, Chineezen of Arabieren, maken dan ook een prachtige rente van hun kapitaal. De Inlandsche koetsiers toch ontvangen slechts vijftien gulden 'smaands traktement zonder kost en een karretje met twee paarden koopt men gemakkelijk voor ongeveer honderd twintig gulden. Onderhoud, voer, belasting enz. bedraagt niet meer dan vijf en twintig pop per maand. Als men nu weet, dat iedere koetsier 's avonds drie gul den binnen brengen moet, terwijl de rest door hem ge stolen mag worden, dan blijkt hieruit dat men met een kapitaaltje van honderd en twintig pop een maandelijk- sche Tente van vijftig gulden maken kan, waaruit dan ook alwéér volgt, dat eene sommetje van slechts 1200 gulden al voldoende zou zijn, om als grand seigneur hier te leven. Voor speculanten in Amerikaansche spoor wegwaarden zeker om van te watertanden. Luister echter verder, er is 'n groote vmaar" aan verbonden 1 Wanneer men geen duivel voor zijn volk is, zal men trots alle berekening, binnen weinige maanden zoo arm als Job zijn. Er bestaan nu eenmaal geen grooter gauw dieven dan onze Bataviasche dos dos-koetsiers, natuur lijk alwéér met de noodige gunstige uitzonderingen op den regel. Intusschen is de tram van de benedenstad aange komen en stappen wij aan de stopplaats bij Gang Keta- pang in. Het is nu wat koeler geworden, de zon staat al ver in 't Westen en we kunnen juist nog vóór het invallen der duisternis op Meesterzjjn. We volgen dan voorloopig het kanaal, waarin wéér vroolijk mannen en vrouwen, knapen en meisjes. Inlan ders en Chineezen rondspartelen. Het water is wol choco ladebruin, doch dat hindert blijkbaar niet,'t koelt toch af en van bacteriën hebben de luidjes nu eenmaal geen verstand. We komen thans aan een groote bocht, 't Kanaal zet zich n.l. in Oostelijke richting voort. Hier zijn we op Rijswijk, dat van Noordwijk door het water gescheiden is. Dit gedeelte van Weltevreden is zeer schilderachtig en 't krioelt er om dezen tijd van wandelaars en dos k dos. Vooral 's avonds, bjj maanlicht, is het hier aangenaam wandelen. alcohol aangetoond ts hebben, kwam hij in de 2e helft van zijn voordracht tot doel on werking van Volksbond. Behalve volkskoffiehuizen, kook- en huishoudscholen en veel meer, heeft de bond ook zijn Hoog-Hullen, volgens spreker een parel aan de kroon van Volksbond. Met een opwokkend woord tot de aanwezigen hier een afdeeling te stichten of ten minste lid te worden, eindigde de heer Drijver. Naar gemeld wordt, heeft een 15 tal per sonen zich als lid aangegeven. Veehandel ln Friesland. De aanvoer van rundvee was op de jongste markten alweer zeer groot. De handel in melk- en kalfkoeien kon geanimeerd genoemd wordener werden goede prijzen besteed en de omzet liet niet te wenschen over. De aanvoer van vette koeien was aanmerkelijk kleiner de meeste veehouders hebben de hunne reeds verkocht. Op de jongste markten was de hoedanigheid van dit vette vee over het algemeen ver van bestdit werkte op de prijzen. Ook de goede soort leed daaronder en was ietwat lager in prjjs. Vette kalveren vrijwel in éen doen, Er was goede handel in dit vee. Door Belgische an FranBche kooplieden werden flinke aankoopen gedaan. Doordat de aanvoer niet groot was, rees de prijs niet in verhouding met den vluggeren handel. De aanvoer van schapen en lammoren was weer groot, de handel daarin was niet druk, toch viel de omzet niet tegen. Tegen het laatst werden de prijzen wel zoo vast. In vette varkens en biggen de aanvoer was groot heerschte behoorlijk vlugge handel met goeden omzet. Maar de prijzen waren eer lager dan hooger, zoodat menig opkooper verliezen moest op de, bij den boer op gekochte krulstaarten, terwijl de boeren nog stoen en been klagen over de lage prijzen. De aanvoer was3200 molk- en kalfkoeien, 350 vette koeien, 200 vette kalveren, 2000 graskalvoren 3500 schapen en lammeren, 200 vette varkens, 950 vette big gen, 300 magere varkens en 800 kleine biggen. De prijzen zjjn: vette koeien, le kwal. 28301/2 ct., 2e kwal. 28—26 ct., 3e kwal. 19 —21 ct., vette kalveren 25—35 ct., vette schapen 22—25 ct., vette varkens 18 W1/» ct., Londensche biggen 16—lö1^ ct., alles per i kilo. Melk- en kalfkoeien f 125—f 260, pinken f 40 f 75, graskalveren f 45f 85,3 nuchtere kalveren f 7f 11, weideschapen f 19 f 23, lammeren f 16f 22, magere varkens f 31—f 54, kleine biggen f 1.k f 1.25 per week. (N. v. d. D.) Bond van HTederl. Onderwijzers. Met 1757 van de 2947 geldig uitgebrachte stemmen werd de heer J. H. F. van Zadelhofif te Dordrecht heb- kozen als lid van het hoofdbestuur van bovengenoemden Bond. De heer L. M. Kool te Rotterdam verkreeg 1190 stemmen. Voor redacteur van »De Bode" moet herstem ming plaats hebben tusschen de heeren H. E. Kraay van Tiel met 759 en B. Valk van Rotterdam met 882 Btemmen, Eerst zien we rechts de bekende sociteit *de Harmonie', die reeds onder Daendels werd opgericht. Jammer, dat het zoo fraaie gebouw slechts een zeer klein tuintje bezit. Het bestuur zou gaarne uitbreiden, doch de naaste buurman vraagt een veel te groote som voor zijn grond. Weldra zien wij het oude Paleis van den Gouverneur- Generaal, dat door een overdekten gang met het nieuwe op het Koningsplein verbonden is. Het oude gedeelte, dat van buiten al een zeer een- voudigen indruk maakt, bevat de zalen en galerijen, die voor groote audiënties en feesten bestemd zijn. Aan de overzijde op Noordwijk zien we nog de betrek kelijk kleine woning van den Vice-Admiraal, Commandant der Zeemacht met een wacht van Europeesche soldaten. Matrozen of mariniers zouden hier zeker beter op hun plaats zijn Een aardig effect maken aan de overzijde de villa - toko's en »café's" van Versteegh en Houpt, ondernemende banketbakkers, die hier rijk worden. Aan het einde van Noordwijk en Rijswijk gekomen is men op een der drukste punten van Batavia, waar de Spoorlijn naar Buitenzorg en de stoomtram elkaar kruisen. We zien bier rechts het fraaie Wilhelminapark, in 1898 met de kroning van Hare Majesteit geopend. Hier is ook het Atjehmonument zichtbaar, bij den ingang opge richt, als een hulde aan de grondvesters van Neêrlands gezag op Noord Sumatra, In het voorbijgaan werpen we nog even een blik op fort Prins Frederik, de vroegere citadel van Weltevreden, die sedert jaren geen bezetting meer heeft en tot muni tiemagazijn werd gedegradeerd. De oude citadelwallen zijn handig in het parkplan opgenomen en nu vooral bezocht door baboe's met kinderen en vrijende paartjes 1 Dat hebben de militaire bouw meesters ook niet kunnen droomen De citadel ligt op een eilandje en de fortgrachten staan in reehtstreeksche verbinding met de rivier van Batavia, de Tji-Liwoeng, die langs de sterkte, haar water loost in de gracht Noordwijk Rijswijk-Molenvliet en boven dien nog door een groote sluis in het kanaal Passar- Baroe-Zuid, om later door 't U van vroeger bekende kanaal Goenoeng-Sahari, evenwijdig aan Molenvliet, naar zee te stroomen. De tram brengt ons langs Passar-Baroe- Zuid en we zien daar o.a. het onoogelijke Post- en Tele graafkantoor, alsook 't Bataviasche Komedieghbouw, waar de tram al wéér een bocht maakt en thans in bjjna Zuidelijke richting langs Komediebuurt, Waterlooplein en Passar-Senen stoomt. Hier zijn we dan weder in de militaire wijk en 't wemelt er dan ook van fuseliers, zoo blanke als bruine. We rijden hier n.l. langs de achterzjjde der kampementen. De eigenlijke passar (maikt), die we op onzen rijtoer reeds bezochten, de vnile slecht onderhouden buurt der Chineezen, ligt meer Oostelijk van onzen weg. Toch kunnen wij nu en dan door een der vele zjjstraten een blik werpen op dit drukke vroolijke doch benauwde stadsgedeelte. Over de brug bij Kramat komen we aan den groolen Postweg, die van hier dwars door Java loopt en door Daendels werd aangelegd. Zelden zagen wij zulk een straatweg Er kunnen met gemak vijf of zes groote rijtuigen elkaar passeeren en ook is er een pad voor voetgangers in in landsche karren. Ken plaatsvervanger. Te Echt is een kind te vondeling gelegd bij de woning van een echtpaar, dat tweo zijner kinderen dooi den dood veiloren had, Het echtpaar aarzelde niet het kind aan te nemenwaarop waarschijnlijk bij de te-von- deling-legging was gerekend. W Intercur snssen. Schagen. De gewone wintercursussen zjjn alhier thans alle aangevangen. Do huisvlijtschool met 14, de avondschool met 21, de teekenschool met 30 en de naai school van [mej. Atema in het N. v. d. D. met den weidschen naam van Toynbee-cursus bestempeld met 15 leerlingen. Warmenhulzen. Aan het post-telefoonkantoor werden gedurende October behandeld 37 inlagen spaar bank f 2278.97, 10 terugbetalingen f 740.55, 34 tele- grammen en 150 pakketten. Oudcarspel. Op de voordracht voor de benoe ming van een Heemraad van het Ambacht van West- friesland, genaamd Geestmer-Ambaoht, zijn geplaatst de heeren lo. H. Hart Cz. te Oudcarspel, 2o, D. Sehuite- maker, te Noordscharwoude, en 3o. F. de Boer Pz., te Oudcarspel. Benoemd tot Hoofdingeland van de Hondsbossche en Duinen tot Petten, voor het Ambacht van Westfriesland, genaamd Geestmerambacht, de heer W. Duyn te Hens broek. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering van den jjsbond, den 22 November a.s. te Alkmaar te houden, zijn benoemd de heeren Jb. van der Basse en G. Verkroost. Helloo. Ondertrouwd en getrouwd. 1 en 15 Oct. Albertus Johannes Smits, te 's-Graven- hage, en Neeltje Zwartjes, alhier, laatste lijk te 's-Gravonhage. 9 28 Reinier Kraakman, te Haarlem, laatstelijk te Zutphen, en Maartje Dennoman, alhier, laatstelijk te 's-Gravouhage. Geboren. 11 Oct. Maria, d. van Pieter Smit en Guurtje Blan» kendaal. 22 Johannes Simon, z. van IJsbrand Briefjes en en Adriana Verduin. Zuldscharwoude. Ondertrouwd 2 en getrouwd 15 Oct. A. Eecen en A. Reijne. Geboren. 8 Oct. Geertruida, d. van Jb. Hof en G. Bebber. Maartje, d. van P. Beers en J. Kooij. 10 Alida Wilhelmina Cornelia, d. van F. Hink en G. J. Bierman. 21 Elisabeth Geertruida, d. van Jb. de Vries en A. Wit. Overleden. 7 Oct. Neeltje Evers, 12 d. 19 Jansje Beets, 2 j. De weg wordt door zwaar geboomte beschaduwd en tot Meestertoe, jsien wij aan weerszijden prachtige villa's. Jammer dat men zoo weinig werk van de erven maakt. Goed onderhouden tuinen met bloemperken, zou den hier heerlijk mooi uitkomen, doch 't schijnt wel alsof de weelderige Indische natuur de menschen hier langzamer hand bederft en ze geen gevoel meer voor 't schoone hebben. »'tls altijd groen en nog eens groen," zoo klaagde mij oclangs nog een knorrige oud-gast, wiens familie op een bovenhuieje in Holland misschien met o zooveel zorg en liefde bloemetjes kweekt en er dankbaar is voor elk jong groen blaadje en knopje, dat ze ontdekken. Ja, zoo is nu eenmaal de mensch 1 Later als die mopperaar weór goed en wel in 't vader land zit, dan scheldt hij op 't land van mist en koü en is ook daéx dan weer vergeten, hoe hij eens in Batavia stikte van hitte en stof. Elk land heeft nu eenmaal zjjn goed en zjjn kwaad en 't beste is, er alleen de lichtzijde te zoeken en 't kwade kalmweg niet op te merken. Op die manier alleen be houdt men overal z'n goed humeur 1 Aan 't station te Kramat moeten we overstappen en weldra gaat het nu in snelle vaart langs den Postweg. Wij passeeren de gebouwen van de Opiumfabriek waar 't gevaarljjke heulsap van Gouvernementswege be reid wordt. Over den Opiumvloek zullen we 't later nog wel eens hebben. Ik had hier nog geen gelegenheid 't resultaat der regie, d.w.z. der regeeringsleverantie, te bestudeeren en moet mijn oordeel dus opschorten. In alle geval beweer ik nu reeds, dat 't heel wat mo reeier geweest zou zijn, als invoer van opium door 't Gou vernement was verboden en 't gebruik er van zwaar werd gestraft. Iets verder hebben we de sekola-radja (Koniugsschool) of het Gymnasium Willem 111, dat feitelijk eene Hoogere- Burgerschool met vijfjarigen cursus is. Hier wacht ons de inlandsche arts Tehupeiorij op, do jonge man, van wien ik U reeds sprak. Hij, een Amboinees van geboorte, werd dit jaar tot dokter-djawa benoemd, nadat hij met No. 1 de Opleidings school te Weltevreden had verlaten. Hij is een warm voorstander van de Westersche be schaving en heeft plan opgevat om spoedig naar Holland te komen en nader met 't moederrijk kennis te maken. Als geneesheer heeft hij een grooten roep en du Euro peanen op Meester-Cornells vertrouwen hem ten volle bij de zwaarste ziekten. Vurig hoopt hij, dat 't Gouvernement de dokter-djawa's in de gelegenheid stellen zal hun studie aan een der Nederlandsche universiteiten te voltooien en, naar wij uit zeer- vertrouwbare bron vernamen, bestaat er alle kans, dat de tegenwoordige Minister van Koloniën aan dit ver langen der Inlandsche geneesheeren zal voldoen. Al pratende met onzen dokter, die me juist vertelt, dat hjj is aangezocht om met een wetenschappelijke expe ditie dwars door Borneo te trekken, in tegenovergestelde richting van de expeditie Dr. Nieuweuhuis, komen we te Meester-Cornelis, een lief klein plaatsje, waar 't militaire element domineert. Lt. Clockenek Brousson, b.d. Batavia, 39 Juni 1903.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 9