HORDENREN. No. 135. Eerste blad. Honderd en vijfde jaargang» 1903. V RIJ D A G 13 NOVEMBER. Buitenland. SPORTROMAN Laatste Berichten. Inrichtingen, welke gevaar, schade of hin der knnnen veroorzaken. FEUILLETON. w. heijbb-fóritüb. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Saterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaak ff 0,8®j franco deor het geheele rjjk f 1, 3 Nummers f O,O®. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prj|s der gewone advertentlën i Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/Y. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam 0 9.! BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaab brengen ter algemeens kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek, met de bijlagon, van K. J. KOSTERboekdrukker, alhier, om vergunning tot het plaatsen van een gasmotor van één paardekracht, in het perceel Stationsweg, wjjk E No. 17, en dat op Don derdag 26 November 1903's voormiddags te elf uur, ten stadhuize gelegenheid wordt gegeven, om tegen het opricht n van dia inrichting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzittor. 12 Nov. 1903. C. D. DONATH, Secretaris. DUlTSCHIiASTO. Da bulletins over den toestand van Keizer Wilhelm luiden in alle opzichten bevredigend. De wond, tengevolge der operatie, geneest goed, en het werd den Keizer reeds toegestaan zjjne gewone wandelingen in de open lncht te hervatten. De berichten nit Duitsch Z, W. Afrika melden, dat de Duitschers in de omstreken van Warmbad een aanval verwachtten van de Hottentotten, onder wie een zeer oproerige geest heerscht. EWGEItAWM. Minister Balfonr heeft den 7 op het feestmaal ter eere van den nienw benoemden lord-mayor van de City in Guildhall te Londen, de gewone jaarljjksche redevoering gehouden, waarbij de aan de orde van den dag zgnde politieke qnaesties werden behandeld. De rede voering des ministers, die door alle ministers en het ge heele corps diplomatique werd bjjgewoond, bepaalde zich tot eene beschouwing van den politieken toestand, en aaf geen antwoord op de hangende vraagpunten. De ond-minister Asquith heeft in eene te Wor cester gehouden redevoering waarin hij waarschuwde tegen Bescherming als eene eerste schrede op een glibbe- rigen weg o.a. gezegd, dat geen jaar slechter voor Chamberlain's veldtocht ten behoeve van Bescherming gekozen kon zijn dan het tegenwoordige. De handelsstatistieken toch wijzen niet den door hem beweerden achteruitgang, maar. integendeel een aanmerke- ljjken vooruitgang aan. De Britsch-Indische bladen melden, dat eene Engel- sche expeditie, onder aanvoering van kapitein Hammond, belast met het onderzoek van de handelswegen in Thibe', tot den laatsten man vermoord is op den weg naar Lhassa (de heilige stad in Thibet, waarvan de toegang aan vreemdelingen verboden is.) Zij, die levend werden gevangen genomen, zouden vree- selgk gefolterd zijn alvorens gedood te worden. Dit feit zal als voorwendsel dienen om de militaire expeditie, welke Engeland zich voorstelde naar Thibet te zenden, te rechtvaardigen. 41) D O O B HOOFDSTUK X. Jane zat in een zwart, eenvoudig costuum tusschen vijf of zes dames, eveneens eenvoudig in het zwart gekleed terwijl al andere aanwezigen bonte, schitterende uniformen droegen. Excellenties en generaals, de borst met ridder orden versierd, stonden op den voorgrond naast Albrecht von Hoidenstamm, terwijl achter ben een schaar officieren dicht aaneengesloten zich bevond. Alles prijkten in goud en rood, in zilver en blanw. In het begin luisterden allen in diepe stilte maar toen de geestelijke zijn rede breed uitspon, werd de aandacht minder en begon de eigenaardige beweging van menschen, die vermoeid van het langdurig stasn van tijd tot tjjd nu den eenen dan den anderen voet verzetten. De sporen rinkelden en de sabeis kletterden, wel is waar elk maar eventjes en zacht, doch te zamen klonk het tamelijk luid. Twee der aanwezigen vormden in hnn donkere kleeding een scherp contrast met het bonte, stralende gezelschap, de pastoor en Joseph. De pastcor echter troonde afge zonderd van allen op een verhevenheid naast de met bloemen overdekte ljjkkist, terwijl Joseph in zijn zwart pak een zaam stond te midden der glinsterende uniformen. Een tijdlang zat Jane stil, recht voor zich uitkijkend naar de bloemen en de zes groote waskaarsen, wier dnnne, spichtige vlammetjes flikkerden in het helle zonnelicht. Zij voelde hoe de blikken der officieren op haar waren gericht, nieuwsgierige spotachtige, begeerige blikken, zij Uit Pretoria is den 10 het volgende bericht ontvangen Ten gevolge van de voorstellen gedaan door een geeom "bineerde commissie bestaande uit Britsche en Nederland- sche leden, tot vrijlating van alle personen die nog in de gevangenis zitten ter zake van daden gepleegd in verband met den oorlog, is aan drie Nederlandsche gevangenen gratie verleend, op den verjaardag van Koning Edward. fItVAKHLI .114. Een nieuwe kroon-pretendent is opgestaan en wel generaal Francais de Bourbon, hertog van Anjoneen reohtstreeksche afstammeling van Philips van Anjon. Zijn aanhangers hebben een comité gevormd, het «Nationaal comité der groote royalistische partij van Frank rijk" en de pretendent heeft een manifest uitgevaardigd, waarin hij alle Fraaschen aanspoort, zich aan te sluiten bij de nieuwe partij. De generaal verklaart, dat hy be reid is, zijn rechten op de Kroon van Frankrijk des noods met geweld te laten gelden. Het manifest is mede onderteekend o.a. door het kamerlid Lazies, den oud-afgevaardigde Oharles Bernard en gene raal Rebillot. Te Armentières hebben van de 12,000 stakende arbeiders 1250 het werk hervat. De fabrieken worden door soldaten beschermd. ITALIË. De onlangs benoemde minister vanFinan- tiön Rosano heeft zich door een revolverschot van het leven beroofd. Naar het schijnt waren beschuldigingen van oneerlijkheid tegen hem ingebracht en moet hierin de reden worden gezocht tot deze wanhoopsdaad. Uit een nagelaten brief aan zgne vronw blijkt ook, dat zijne zoons hem veel verdriet berokkenden. Hij betuigt overigens als eerlijk man de gruwelijke beschuldigingen, tegen hem ingebracht, niet langer te hebben knnnen dragen. De Ministerraad besloot tot eene begrafenis op Staats kosten, bijwoning daarvan door eene commissie uit het Kabinet en een adres van deelneming aan de weduwe. SPANIJE. In sommige steden blijft het nog gisten en dragen de betoogingen een anti clerioaal karakter. Te Santander hadden den 10 ongeregeldheden plaats, waarbij vele mensehen gewond werden. Verwoesting van de brug over de Gouden Hoorn. De Engelsche vrachtboot »0aldy" dreef door den feilen stroom den 9 in den Gonden Hoorn tegen de welbekende brug, welke Galata met Stamboel verbindt. De brag is gedeeltelijk doorgebroken. Omdat het 'smor- gens vroeg was is een grootere ramp vermeden. (Gemid deld gaan er 200.000 menschen en 2000 karren en wagens per dag over de brng) Nn vielen slechts drie menschen als slachtoffer. Op bevel van den sultan zijn eenige hon- derden marine-soldaten bevolen de brug te repareeren. De Turksche admiraliteit vorderde de «Oaldy" op om 20,000 T.P. schadevergoeding te betalen. was echter niet in een stemming om acht te slaan op hen. Ze was treurig. De sombere ziektedagen, het sterven en de loodzware, plechtige stemming hadden haar ont roerd. Het een was zoo snel het andere gevolgd, dat ze nauwelijks een oogenblik tijd had gevonden om over zich zelf en Joseph na te denken en over datgene wat nu vol gen zou. Ja, wat zon er nn volgen Zij richtte haar blik op Joseph, die met doodsbleek, strak gelaat op verren afstand van zijn broeder stond. De geestelijke sprak op plechtigen, licht galmenden toon Jane poogde zjjn rede te volgen maar haar gedachten dwaalden af. Welk een zonderlinge |jjkdienst was dat toch I Officie ren, uniformen, sabels alsof er een militair feest gevierd werd in plaats van de teraardebestelling van een arme, gebroken vrouw. Moesten deze heeren als ze wilden komen in hnn bonte kleeren verschijnen Zij als Amerikaansche begreep dat niet. En konden ze in elk geval de wapens niet thuis laten Haast onmerkbaar schudde ze het hoofd en een sarcas tische glimlach plooide haar mond. Vooraan stond Albrecht met gebogen hoofd en strak voor zich uit starend. In zjjn gouden uniformknoopen blikkerde de zon. De geheele persoon gedost in de rijke uniform straalde en blonk, alleen zijn gelaat was droef en ernstig en doodsbleek. Weer trilde een bittere glimlach om Jane's lippen. Zij dacht aan den middag waarop Marie gestorven was en Joseph aan het bed van do doodzieke zat. Zij en Albrecht stonden naast elkaar aan het raam van de eetkamer, dicht naast elkaar, twee bedrogenen. Twee, trots wier bestaan de stervende en Joseph elkaar badóen weergevonden. Albrecht nam haar hand en zeide «Janel Je bent ongelukkig evenals ik." En stamelend, met halve woorden sprak hij over alles wat ze zelf lang wist, over zjjn broer, over zijn eigen liefdeloos huweljjk, over Jane die in deze vreeseljjke dagen als een troostende engel voor hom verschenen was, banale vergeljj kingen Reeds was bekend, dat de toestand der brug zeer slecht was, tot onderhond werd niets gedaan. Het werd dan ook zeer gevaarlijk, om over de leuningen te hangen. Verleden jaar vielen een 70-tal straatslijpers, die dit deden allen te water. Kapitein Cody heeft zijn tocht van Calais naar Dover in zijn door een vlieger getrokken boot volbracht. Den 6 vertrokken is hg den 7 aange komen na een reis van dertig nren. Eieren-uitvoer. Uit Husland zijn gedurende de eerste zes maan den van 1903 1,478,000,000 eieren uitgevoerd, ter waarde van 24,320,000 roebel. Daarvan ging voor 9 millioen roebel naar Duitschland voor 7 millioen naar Engelandvoor 6 millioen naar Oostenrijk, enz. Een zeldzame aanvraag wordt gedaan onder de ad- vertentiën in den «New-York Herald". Er wordt namelijk door Dr. A. L. Nelden, 13 «Easfc- street", te New-York een in goeden staat verkeerend rechter oor gevraagd, voor een rijken patiënt van dien dokter, die het zgne heeft verloren. De eigenaar van dat oor zal vijf dagen vastgebonden moeten bljjven aan het lichaam van den patiënt van Dr. Nelden, met een half afgezet oor. Als het oor blijkt, goed vast te kunnen groeien aan het hoofd van den nieuwen eigenaar, zal men het geheel afzetten. Maar in elk geval ontvangt de eigenaar van dit oor 5000 dollars f 12,500). Het is onverschillig of het oor van een man dan wel van een vronw, jong of oud is, als het maar volkomen gezond is en in grootte overeenkomt met het oor hetwelk Dr. Nelden's patiënt nog bezit. Volgens later bericht heeft Dr. Nelden op zjjn aan vraag om een oor zooveel aanbiedingen gekregen, dat er al te veel kens is. Den eersteu dag reeds kwamen er 400 menschen, wier ooren de vereischts afmetingen hadden, zich aanbieden en 700 boden zich schriftelijk aan. Bij die vele aanbiedingen waren velen bereid, hun oor voor minder dan de vastgestelde f 12,500 te geven. Een zeer arm jonkman was zelfs bereid het af te staan voor 25 dollars (f 62.50). Dezer dagen zal Dr. Nelden een kens doen en daarna zal spoedig tot de kunstbewerking worden overgegaan. Hondsdolheid. In den omtrek van Bergen (Henegouwen) zijn 20 dolle of van dolheid verdachte honden afgemaakt. De menschen, die door deze honden werden gebeten, zijn niet naar het Pasteur-gesticht te Brussel gegaan, ge lijk de dokters hun rieden, maar zij hebben een bedevaart ondernomen naar de St.-Hnbertns-kapel. He Macedonische opstand. SALONIKA, 11 Nov. De behandeling van de rechts- zwakke zinspelingen op zijn liefde, een jammerljjke poging om voor zijn bedrogen zijn een mooie vergoeding te vinden. «Een goede zaak te maken," dacht ze. Bij de herin nering aan dat moment ging zelfs in dit plechtig uur een uitdrukking van spot en ergernis over haar gelaat. Wel zeker, een rolverwisseling als in de comedie! Toen was iemand met ontsteld gelaat binnengekomen, een dienstmeisje of een verpleegster. «Zij is dood." Joseph zat voor het bed met het hoofd in de handen. Jane ging naar het voeteinde en keek naar de doode, die overwonnen had in den strijd om Joseph. Een stille, vredige nitdrnkking lag op haar trekken ze had een mooien dood gehad. In de armen van den geliefden man. De mooisten dood Nog steeds sprak de geesteljjke. Hij had eenige secon den gezwegen en ieder geloofde dat de rede geëindigd was. Een zacht geritsel der kleeren en een licht gekletter der sabels ging door de rijen, op hetzelfde oogenblik echter werd het weer stil want de geestelgke nam op nieuw het woord. Niemand luisterde meer, in de achterste rjjen klonk zelfs een gefluister en werden de hoofden tot elkaar gebogen. Slechts éen stond roerloos als te voren en blikte met groote, strakke oogen naar den geestelijke, die nn over het kind Marie sprakdat hjj gedoopt en het eerste avondmaal gereikt had. Jane keek naar haar man hg weende. Groote dikke tranen rolden over zijn gezicht dat onafgewend naar den geestelijke was gekeerd. De eenige mensch die weende I Die tranen haar pijnigend en folterend, schenen den laatsten band te verscheuren welke haar ziel nog aan hem bond op hetzelfde oogenblik echter gevoelde ze zich aangegrepen door een machtige aandoeding. De eenige, die weende I De eenige, die voelde 1 De eenige, die trots zjjn broer, trots haar, Jane, trots de gifspu- wende wereld den moed had terug te keeren tot de ge liefde zjjder jeugd 1 De eenige mau.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 1