Nederland. Stadsberichten. zaak, ingesteld tegen de soldaten van het Ilavik-bataljon te Prizrend wegens wreedheden begaan in het vilajet Adrianopel, is geëindigd. 75 soldaten werden vrijgesproken, 705 verbannen naar Yemen. Een bijzondere krijgsraad is benoemd om een oordeel te vellen over het gedrag der officieren van dat bataljon. President Kruger. Den ond-president Kroger heeft den 9 van Mentone nit, in gezelschap van zijn secretaris en zijn dokter een bezoek gebracht aan den oud president Steyn, te Cannes. Zjj hadden een onderhoud van ongeveer een uur. De heer Steyn, wien het verblijf te Cannes veel goed doet, zal waarschijnlijk tot in Mei aldaar blijven. De Transvaalsche »Volksstem" betuigt nog eens uit drukkelijk dat het telegram van gelukwensching aan den oud- president Kruger op diens verjaardag, waartoe dat blad het initiatief nam en dat door 257 personen werd onderteekendhet gevolg was van een oogenblik- kelijke opwelling, dat het niet een overlegd plan, maar een spontane vriendschapsdaad was. Als er behoorlijk tijd voor was geweest, zou het geen moeite hebben gekost heel wat meer algemeene Zuid- Afrikaansche deelneming te verwerven. »We hebben", zegt het blad, »van de meest uiteen- loopende kanten bewijzen ontvangen van instemming met onze uiteraard zeer bescheiden poging om een stem te doen opgaan van hartelike sympathie met iemand, die zo ver van ons verwijderd is en toch zo nabij ons toeft. «Laat voor elk een het besefnuttig wezen,, dat 't geoorloofd is om onder Britse vlag oprechte hulde te brengen aan onze eminente en hoogstaande Afrikaners. «Terwijl we bereid zijn om aan Z. M. Ednard VII te geven wat des Opperheer's is, wensten we niet aan Paul Krnger te onthouden wat hem van harte door tiendui zenden in Z.-Afrika gegund wordt." Het overschot der bijdragen voor het telegram eirca f 341 werd door de «Volksstem" gegeven aan de commissie voor de eerlang op te richten Vrije School te Pretoria. (N. v. d. D.) Westgraftdijk. Den 11 had alhier de verkiezing plaats van een notabel bij de Ned. Herv. gemeente in de plaats van den heer C. Kwadijk, die niet weder voor een herbenoeming in aanmerking wsnschte te komen. Dezen beer maakten niet minder dan 36 stemgerechtigde lidmaten van hun kiesrecht gebruik. Gekozen werd de heer C. Vennik met 20 stemmen. De heer P. Nat had 14 st., terwijl de heeren C. Kooy en M. Oud ieder 1 stem bekwamen. fierste Zuld-Afrlkaansche Ambachtsschool. De directeur der Nederlandsehe Maatschappij tot Handhaving van Stamverwante Belangen in Z.-Afrika, gevestigd te Amsterdam, schrijft ons «Een bijzonder te waardeeren voorrecht viel der Maat schappij tot Handhaving ten deel voor het plan eener Ambachtssohool in Zuid-Afrika, in 1902 reeds besproken, daarvoor werd haar dezer dagen f 34.000 toegezegd, eeno toezegging die het plan van 1902, hetwelk allereerst f 60.000 als vrije gift vordert, een groote stap nader tot de oplossing brengt. „Ziet dit zijn nog teekenen dat voor goede zaken buiten de politiek in Zuid-Afcika, de belangstelling in Nederland levendig blijft en dat, mits het zakeljjk Nederland maar zorgt bet handelsterrein dat braak ligt te ontginnen, daarnaast de ideële instellingen die steun behoeven om met geheel geoorloofde bedoelingen ten bate van het nationale bewustzijn in stand te worden gehouden, niet zullen ondergaan. «Wie bezorgt de Maatschappij even nel de overige f 26.000 ter verwezenlijking van het denkbeeld eener eerste Zuid-Afrikaansche Ambachtsschool «Het beteekent voor Z.-Afrika een nieuw Nederlandsch geschenk, eene nieuwe daad, van te meer praktische waarde, omdat in dit stadium, na den oorlog, tal van zonen van burgers en niet minder tal van weezen, aanstonds den leeftijdgrens bereiken, waarop zij moeten uitzien naar een ander middel van bestaan dan het vrije veld biedt. Ja, de eenige man En terwijl haar blikken onafgewend op hem gericht waren, scheen hij grooter te worden, schenen al die bonte, glinsterende uniformen te wijken, te verdwjjnen, stond hij heel alleen met zijn mager, bleek gezicht, bij de eenige mensch. Daar schrok ze op. De rede was geëindigd. De heeren deden een stap zijwaarts, de dames verhieven zich. Geheel in de war greep Jane naar haar zakdoek, want zonder het zelf te bespeuren waren de tranen haar langs de wangen gevloeid. Zwijgend, langzaam de kerk verlatend, betraden ze het zonnige kerkhof. Een zachte regen had in den warmen zomernacht de stoffige stad en de drooge aarde verfrischtde reine, kristalheldere droppels schitterden nog in het gras, op de bladeren en bloemen die de graven versierden. Men schreed door eindeloos lange lanen, over heel het uitgestrekt Döhrensche kerkhof. Aan gene zijde van den zandsteenen mnur zag men zoover het oog reikte heerlijke, sappig groene weiden, wellicht bestemd om eenmaal ook ommuurd en omgespit diep in haar schoot doodkist op doodkist te bergen. De aanblik dier zonnige ruimte had iets kalmeerends. Aan den horizon zag men de blauwe bergen zich uit strekkend tot Weser. Men haalde vrijer adem het was alsof in dit vriendelijk landschap de dood zijn verschrikking verloren had. Het gras verwelkt, de boomen verdorren, stof wordt weer stof. Men keert terug tot de aarde en de moede wandelaar legt zich hier buiten neer ter eeuwige rust. Over zijn graf zal de wind ruischen en de regen vallen, zal de zon schijnen, zal bet nacht worden en weder dag. Over dit kerkhof dat naar alle zijden heen steeds vergroot wordt, breiden z'ch niet de schaduwen van eeuwenoude boomen, heerscht niet de teere, plechtige stemming eener kerk waarvan de toren tusschen de graven omhoog stjjgt en de zilveren stemmen zijner klokken tot het avondgebied roept. Het is de doodenakker eener groote stad, volgens een vast plan aangelegd met rechte lanen en lange rjjen »\oor de jeugdige Z.-Afrikaanders, in dit opzicht, door initiatief voor behoorlijke vakopleiding gezorgd te hebben, kan Nederland alleen tot eer verstrekken, kan alleen den band versterken die, machtiger dan alle politieke invloeden, natie aan natie bindt, door eenheid in sympathie en volksont wikkeling." Aanvaring. In den nacht van den 10 werd eene tjalk in het IJ voor Amsterdam aangevaren door het stoomschip «Kintuck", van Singapore. Het was de met erts beladen tjalk «Rosaria", van schipper Kruithof, die daar kruisende was. De aanvaring was zoo hevigdat de schipper nog alleen tijd had zijn schip in de richting van den Ertsdam te sturen waar het onmiddellijk zonk. De schipper en zijn knecht werden gered door eenige schippers~van in de nabyheid liggende vaartuigen die met hunne vletten ter hulpe kwamen. Den 11 brandde de veestalling van J. Prins in de Ulepermeer gemeente Oudkarspel tot den grond toe af. Het vee werd met moeite gered. De oorzaak is tot dusver onbekend. Alles was tegen brandschade verzekerd. De bisschop van Haarlem. Naar wij vernemen, zal Z. D. H. de Bisschop van Haarlem a. s. Zondag, des avonds te half zeven nur, zijn plechtige intrede doen in da kathedraal van St. Bavo te Haarlem. (»Tjjd") De Raad der gemeente Deemster heeft besloten, de opcenten op 's Rijks Personeele Belasting in 1904 met 15 te verlagen. Te Hoogkarspel is eene R.-Kath. kiesvereeniging opgericht met 23 leden. Tot voorzitter werd gekozen de heer P. van Kampen, tot secretaris de heer O. G. J. Maas en tot penningmeester de heer P. Karaten. Te Haarlem heeft een man van middelbaren leeftjjd een klein rentenier, die zjjn geld door de Noord- en Zuid-Hollandsche Bank verloor een einde aan zijn leven gemaakt. Een ernstig ongeval is tusschen Enschedé en Hengeloo gebeurd. Door het schrikken voor een motorfiets ging het paard van een wagenwaarop drie personen gezeten warenop hol. Een der mannen sprong er af, hem ging de wagen over de borst. De jonge H., wiens eene been reeds door een ijzeren stang of beugel gesteund wordtviel er af en brak zjjn gezonde been. De vrouw, die er mede op zat, stortte in de sloot, toen de wagen tegen een boom reeden kreeg een beenwond. Te Steenbergen (N.-Brzijn drie tramstokers tusschen de buffers bekneld geraakt en daardoor ernstig verwond. Een van hen zal waarschijnlijk een arm moeten missen. Hevaarlijke appelen. Te Emmerik is een schip aangekomen, dat Ame- rikaansche appelen had geladen waarop de St. José- schildluis weid ontdekt. Het schip mocht niet verder varen eu de geheele zending appelen werd afgekeurd. Tonnis Van L.een los werkman te Weesp is dood in zijne woning gevonden. Den avond te voren was hij zwaar beschonken thuisgekomen en had zich op den grond te slapen gelegd. De ongelukkigeanders een oppassend man was in gezelschap van drinkebroers geraakt en had toen meer gebruikt dan hij verdragen kon of men hem drank opgedrongen of zelfs ingegoten heeftzooals beweerd wordtmoet nog uitgemaakt worden. De geneesheer die 's morgens den dood constateerde verklaarde tevens dat de gestorvene, bij tijdig ingeroepen hulp, geen levens gevaar geloopen had. graven. Alles is keurig onderhouden en menig graf getuigd van pronkzucht. De tuiniersjongens harken de wegen en de doodgraver, een man met het inkomen van een minister, behoort een zeker organisatietalent te bezitten en te zorgen dat deze stad der dooden zich volgens orde en regel uitbreidt. En toch ook ligt over dit onmetelijk groot kerkhof van den nieuwen, practischen tijd een waas van vrede. Hoog er boven welft zich de blauwe hemel, door geen slanke kerktoren, geen zwaar geboomte den aanblik belettend, als een groot azuren schild dat meer overweldigend van de Almacht en de Oneindigheid spreekt, dan de fijne, weemoedige, bekrompen ruimte van een dorpskerkhof. Deze reusachtige plaats omvat met wijd uitgebreide armen de duizenden en duizenden die ter laatste rust ingedragen, dicht naast elkaar worden gelegd, alsof de dood die allen gelijk maakt, deze ruime, eentonige vlakte tot symbool van zijn macht heeft gekozen. De schitterende stoet van generaals en officieren, die als een blinkende ketting achter de lijkkist schreed, had een breeden halveu kring gevormd in welks midden Albreebt von, Heidenstamm stond, dicht achter den geestelijke. Waar was Joseph 1 Jane's oogen zochten hem tot ze hem eindelijk vonden. Door niemand opgemerkt stolid hij in de achterste rij, geleund tegen het ijzeren hek van een graf, een twintig schreden van zijn broer verwjjderd en door de uniformen der voor hem staande officieren aan het oog onttrokken. Een lange, plechtige stilte. Men hoorde niets dan den doffen slag der neervallende aardkluiten en soms het scherpe, doordringende geluid van een spade die tegen een steen stootte. De lijkdienaars schikten de kransen, die in zulk een menigte zich op den kleinen heuvel ophoopten, dat de onderste bloemen onzichtbaar weiden. Zjj letten vooral op de breede, zijden linten en de vermoeide omstanders poogden de opschriften te lezen. Opschriften met sierlijke letters en aanzienlijke namen Prinsen, regimenten, sport clubs, Excellenties, generaals. De kleinere, eenvoudige kransen van schoolvriendinnen en van andere, weinig beteekenende menschan die op de een of andere wijze met Marie kennis gemaakt hadden en van haar hielden, werden door de lijkdienaars het onderste gelegd. Nogmaals sprak de geestelijke enkele woorden. Hij zegende het graf en zegende ook hen die de overledene de laatste eer hadden bewezen. «De Heer strekke Zijn Hand over u uit en schenke u vrede." (Slot volgt.) Uit Appeltern meldt men aan de »N. R. Ct.' dat door een visscher uit de Maas opgevischt is een prachtig gedamasceerd zwaarddat waarschijnlijk uit het laatst der middeleeuwen dagteekent. Provinciale Staten van Noord-Holland. De Staten hebben in bnn vergadering van den 10 bij de behandeling van het voorstel om voor den aanleg van een stoomtram van Alkmaar langs het Noor d-H ollandseh Kanaal over Warmenhuizen door de Zijpe een renteloos voorschot van f 142,000 te verleenen, met deelneming in het maatschappelijk kapitaal dier onderneming voor een even groot bedrag niet over den te verleenen steun gesproken, want daarover bleek men het eens te zijn, maar over de bepalingen en voorwaarden, welke zij aan eene zoo belangrijke tegemoet koming in de totstandkoming dier lijn wenschten te verbinden. Het was de heer Peisser, die en bij maakte daarvan een amendement in zake de route in het midden wensehte te laten de baan Koedijkervlotbrug langs de Oost- of langs de Westzijde te doen aanleggen. De Oostzjjde achtte hij beter voor de belangen van Koedijk mot zjjn belangrijken groentenbouw. En ook de bepaling, dat de exploitatie der lijn meer naar den wensch van de H. IJ. S. M. zonde zijn, oordeelde hjj niet gewenscht. Hiertegenover werd aangevoerd, dat de tramvereeniging zelve verklaard heeft, tegen het volgen van den Wes telijken oever van het Kanaal geen bezwaren te hebben, terwijl deze zijde ook door de H.IJ.S.M. voor eene ex ploitatie geëischt werd. Zijn amendement werd verworpen met 48 tegen 20 stemmen, zoodat de tram langs de Westzijde van het Kanaal zal loopen. Van de andere en eenigszins gewijzigde bepalin gen zij vermeld, dat de onderneming verplicht is vóór 1 December 1904 zich tot eene naamlooze vennootschap te constitueeren, met een maatschappelijk kapitaal van f 300,000en dat de exploitatie der lijn geschieden zal door de H.IJ.S.M,, volgens contract, door Ged. Staten goed te keuren, in hoofdzaak overeenkomstig de grond slagen door de H.IJ.S.M. aangegeven. Over de voordracht tot subsidieericg (hetzij door een renteloos voorschot van f 680,000hetzij door een altijd durende rente-garantie vair- f27,200 'sjaars) van de Holl. Electr. Spoorweg-Maatsch. voor den aanleg van stoom- tramlijnen door de Haarlemmermeer en omgeving, in afwachting van een nader voorstel van Ged. Staten aangaande den vorm der subsidie, kwam de ver gadering nog niet tot een besluit, zoodat de behandeling van deze zaak a s. Dinsdag zal worden voortgezet. (N. v. d. D.) Boon's geïllustreerd magazijn. Verschenen is No. 53 van Boon's geïllustreerd Ma gazijn, prijs 35 ets. De inhoud luidt als volgt Boschterrein Oranje-Nassauoord met villa van den Ge neesheer-Directeur. OranjeNassau-Oord door H. K. Teune. Geïllustreerd naar foto's van den schrijver. Vuurtorens door Holda. Historische Kasteelen in Nederland door K. de Hartogh. Het Kasteel van Ber kerode. 't Engagement van den heer Penn Caryll door L. T. Meade en Robert Eustace. Een Spooknacht. Novelle van Georg van Derg Abelentz. Herodias. Roman naar het Duitsch van O. Vely (vervolg.) Woordverkla ring en Woordafleiding door K, de Hartogh (vervolg.) Meisjes en Roosjes. Woorden van Holtrop, Maziek van Draner. Boek en Tijdschrift door H Schletvereenlglug. Hier ter stede is opgericht een Schietvereeniging, onder den naam «Pieter Maritz". Het leveren van gemeente-drukiverk. Bij adres d.d. 1 Juli 1.1. heeft de afdeeliug Alkmaar van den Algemeenen Nederlandscben Typografenbond zich tot den raad gewend met het verzoek om bij het aanbesteden van gemeente-drukwerk te doen bepalen, dat de drukkerijen, weifee voor de levering van dit werk in aanmerking komen, voldoen aan de voorwaarden, in de overgelegde memorie van toelichting uiteengezet, n.l. dat voor een bekwaam vakman 20 cent per nur wordt gesteld en dat de verdeeling van het persoueel zij als volgt f 12.— of 20 cent per uur 5/10 van het personeel. 1619 2/lo 10 15 \a 10 ct. of beu. 10 ljlQ den arbeidsdag gerekend tegen 10 nur. Daarop dienende van bericht en raad, hebbeD B. en W. den raad nitgenoodigd te willen herlezen de voorstel len hunnerzijds, opgenomen in bijlagen nr. 124 van 1897 en 95 van 1900, welke voorstellen in den taad van 10 November 1897 (no. 4) en 7 November 1900 (no. 4) zijn aangenomen. Evenals toen, meent de raad, dat ook thans bezwaar moet worden gemaakt tegen de inwilliging van den wensch van de typografen, te eerder wijl in een door ons college met den voorzitter en den secretaris van de adresseerende afdeeling gehouden conferentie is gebleken, dat deze vak lieden zeiven onmachtig bleken, de middelen aan te geven, om de geopperde bezwaren op te heffen, be zwaren voornamelijk ontleend aan de moeilijkheid van eene doeltreffende contröle op de naleving vau eventueel te geven voorschriften, daar waar de gemeente zich uit den aard der zaak moet bedienen van de hulp van een drukker, dia tevens en in onevenredig meerdere mate zijne drukkery ten dienste van andere werkgevers openstelt. Vooral deze laatste omstandigheid maakt het bezwaarlijk om over te gaan tot wat adressante in hare memorie van toelichting noemt «eene regeling der drukkerijen." O. i. is er voor dat «regelen" van overheidswege geen voldoenden grond, waardoor de drukker wellicht te veel aan banden zou worden gelegd om aan de gemeente tegen normalen prijs het benoodigde drukwerk te leveren. Ook in verband met hetgeen vroeger ter zake is voor gevallen, stellen B. en W. voor te besluiten aan de afdeeling Alkmaar van den Algemeenen Neder landsehen Typogafenbond als beschikking op haar adres d.d. 1 Juli 1.1., opnieuw te berichteD, dat de raad het vooralsnog niet raadzaam acht voor de typografen een minimnm-loon en een maximum-arbeidsduur, alsmede een voorschrift nopens de werkkrachten, die in een drukkerij aanwezig moeten zijn, vast te stellen, in verband met eene opdracht tot het leveren van gemeente-drnkwerk.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 2