itair IJk en Herijk. No 135 Tweede blad. XXonderd en vijfde jaargarag. 1903. VRIJDAG 13 NOVEMBER Amsterdamselie Brieven. Nederland. ALKMAARSCHE COURANT. Doze Courant wordt D 1 n s d a g-, Honderd» g- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SOfranco door het rijk ff 1, 3 Nummers f 9,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prfls der gewone advertentlën i| Per regel f O,IS. Groote letters naar plaatsruimte.; Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. De BURGEMEESTER der gemeente Alkmaar brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bovenbedoeld onder richt zal aanvangen op Daandag 16 IVoveinber a.s des namiddags ten 6 are, in het Gymnastieklokaal der gemeente aan de Paardenmarkt. Alkmaar, De Burgemeester van Alkmaar, 9 Nov. 1903.G. RIPPING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, is goedgevonden lo. te bepalen, dat het goedkeurlngsmerk gedurende het jaar lOOl te bezigen, zal zijn bij den ijk en herjjk van maten en gewichten, de letter p in den gewonen schrijfvorm bij den ijk en herijk van gasmeters, de Konink lijke Kroon. 2o. ter algemeene kennis te brengen, dat als merk bij eerste stempeling aan het IJkkantoor Alkmaar ge bezigd wordt het cijfer ÏO. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 9 Nov. 1903. C. D. DONATH, Secretaris. XXIII. In de afgeloopen week is een onzer beste stadgenooten, beter nog landgenooten, overleden, de heer P. W. Janssen, wiens naam aan geen Nederlander boven de twintig jaren onbekend zal zijn. Een nobele grijsaard, die slechts één roeping kende, de reusachtige schatten, welke hij door zijn onverpoosd wer ken had bijeengegaard, te doen strekken ten bate van de zedelijke en verstandelijke ontwikkeling zijner medemen- schen. Jaren geleden kwam ik enkele malen toevallig met dezen zeldzamen man in aanrakingen geraakte ik onmid dellijk onder de bekoring van zijn oprechte eenvoudigheid, zyn ernst, zijn toewjjdlng. Elk zweempje van verheffing op zijn gezegend fortuin was hem vreemd zijn levens opvatting was die van zoovelen eenvoudigen van huize, maar edellieden naar den geest. Op zijn kantoor aan de Keizersgracht ontving hij u in die placide rust, welke getuigenis geeft van een cquivaleerend karakter. Het is hier de plaats niet om nog eens weer op te halen, wat hij deed en voor welke lichamenhet is dezer dagen elders medegedeeld, o.a. door zijn vertrouwensman der latere jaren, den heer J. A. Tours, dien de heer Janssen aan het hoofd stelde van zijne stichting »Ons Huis", dio hem zeer lief was, en met wien hy voortdu rend ruggespraak hield, waar do klinkende bewijzen zijner milddadigheid werden gevraagd. Vroeger handelde de thans ontslapene veelal uit eigen impulsie; vaak volgde dan de bitterste teleurstelling, doordat steun verleend werd aan onwaardigen en zwak ken naderhand had de heer Janssen een speciaal secretaris met ruime bezoldiging, die het noodige onderzoek instelde waar de gevraagde hulp particulieren betrof, terwijl de heer Tours veelal van advies diende bij zaken van maat- schappelyken aard. Het groote vermogen stelde den heer Janssen tot schier onbeperkt weldoen in staat; zyn eigen levenswijze was met soberheid ingericht j aan al die dingen, welke het leven der hoogere standen hier kostbaar maken, deed bij nietgeen equipage hield hij, noch gaf hij schitterende partjjen. En toch had hij hot beter dan wie ook kannen doen vermoedeljjk was hij de rijkste ingezetene van ons landhet vermogen toch wordt geschat tnsschen de 30 en 60 millioen gulden. Waren er bij de begrafenis talloos velen op de been, wie Zondag j.l. de Utrechtsche zijde van den Amstel af liep, moet wel tot de overtuiging gekomen zyn, dat de dood van den heer Janssen een gebeurtenis is geweest in onze stad. Is het meestal eiken Zondag druk aan de Amsteloevers, Zondag was het een aaneengesloten reek» wandelaars, die zich naar Zorgvliet bewogen om daar een blik te werpen op de bloemenhulde aan den doode gebracht, zooals die nimmer is geëvenaard. Bij de begrafenis zelve was er nauweljjks gelegenheid die schat van bloemen en palmen te bezienzij lagen over de groeve over eene ruimte van een kleine 100 vierkante meter. En waren eenvoudige bouquetten en takken van chrysanten en heidekruid, er waren ook kost bare kransen van louter orchideeën, een groote waarde vertegenwoordigend; zoo eerst ieder op zijne wijze de dooden die hij liefheeft. Imposant zijn onze begraafplaatsen nietze missen het vriendelijke, het statige van het hoogs opgaande hout in zoo menig kleine gemeente, vooral in het oosten en zuiden des lands, ze hebben niet het historisch indrukwekkende van de beroemde kerkhoven in het bnitenland. Monumenten van eenige waarde vindt men te Am sterdam noch op do nu gesloten noch op de nieuwe be graafplaatsen. Een paar druk doende dingen op Zorgvliet, het praalgraf der familie Oarré en dat der Dorrepaal's, het is allesvarder dóódsimpele, niets zeggende beeld houwkunst naast tallooze gladde zerken, die ten slotte in hare soberheid nog het aantrekkelijkst zijn. Het is alsot wij geen groote figuren meer hebben, gelijk vroeger, toen deze in de kerken hun praalgraven kregen zooals schier ieder stad en oud dorp die kent Doch de roem dier dooden haogt meestal samen met krijgsgeluk zoo moeten wjj het dankbaar aanvaarden, dat nieuwe monumenten op de groeven van afgestorven helden niet behoeven te verrijzen. Het thans levende geslacht heeft nimmer in oorlogstijd binnen de vaderlandsche landpalen geleefdde oude garde van 1830 is bijna uitgestorven. In 't algemeen voelt men ten onzent weinig voor een voortdurende herinnering door bloeraengaven aan over leden familie. Slechts hier en daar ziet men op de zerken een tuil door vrome hand daar gebrachtde oudere graven liggen daar stil en vergeten, zooals men kan waarnemen, wanneer men onze uitgestrekte begraafplaat sen doorwandelt. Zoo is het althans in de hoofdstad, en elders ben ik niet tot andere ervaring gekomen. In 't buitenland, in de ten Zuiden van ons liggende landen althans, ook in Zwitserland, is het zoo anders; daar ziet men op de vaeantiemiddagen der scholen tal van familieleden die met de kinderen de rustplaatsen hun ner verwanten bezoekenmet zich dragende bloemen en planten en gieters om het geplante friBch te houden, Een vriendelijk gebruik Dezer dagen was ik aan het snuffelen in oude papieren en vond bij die gelegenheid een keur op het begraven bij avond binnen deze veste. Dat klinkt nu wel heel vreemd, maar men bedenke, dat voor een paar eenwen de meeste deftige begrafenissen plaats vonden in kerken de ge goeden in de hoofdstad achtten toen die uitvaarten het statigst welke bij avond plaats vonden wij mogen aan nemen, dat eene zoodanige teraardebestelling bij het mys tieke licht der kerkkaarsen inderdaad zeldzaam indruk wekkend moet geweest zyn. En zooals het steeds gegaan is en wel altijd zal gaan, de fiscus wist nit deze weelde een aardig sommetje te halen. Na was er aan deze belasting in haren vorm was zij eene boete iets aantrekkelijkszij diende, zooals alle heffingen in vroeger eeuwen trouwens, voor een bepaald doelde opbrengst kwam ten goede aan de verzorging der stadsbestedelingen, dat zijn de vondelingen, verlaten kinderen en de weezen, die geen recht op een plaats in bet Burgerweeshuis konden doen gelden. Er zijn jaren geweest, dat deze kenr op het begraven bij avond twintigduizend gulden opbracht, een zeer aan zienlijk bedrag als men de toenmalige grootere waarde van het geld en de veel kleinere bevolking van Amster dam in aanmerking neemt. De burgerij echter vond lang zamerhand deze heffing, die zoo weinig reëele voordeelen gaf en slechts een cyns was op de deftigheid van dien tjjd, wat al te drukkend, ten minste men kan vermeld vindendat de opbrengst in den loop der jaren zeer daalde en deze bron van inkomsten voor de stadsbeste delingen ten slotte geheel opdroogde. Een ander geslacht heeft andere gewoonten aangenomen en van het onde is slechts weinig meer in wezen. De vkenren'1 zijn wel ongeveer alle afgeschafteen enkele slechts nog kennen wij ook al van lange jaren her dateerend. Wie hier heel deftig wil trouwen, rijdt mot de equi pages het ijzeren hek van het stadhuisplein binnen dat is een extra soort eerste klasse het voorplein oprijdend, overtreedt men echter een oude »kenr'', een politieveror dening zouden wij nu zeggen; proces-verbaal wordt er niet opgemaaktde boete is getarifieerd ik meen dat zij f 25 bedraagtbij deftige trouwpartij en wordt aldus het verschuldigde recht met dit bedrag verhoogd. Zelden echter wordt de oude keur nog toegepastook de aan- zienlyksten hebben meestal geen f 25 over voor het genot om een pleintje te mogen oprijden. Als voorbeeld hoe hardnekkig zulke oude gewoonten blijven standhouden, is het geval echter niet on merk waardig. Brand. Een gedeelte der renpaardenstallen van Lord Rose- bery te Epsom ia door brand vernield. De kostbare paarden werden tydig in veiligheid ge bracht. Twee flesschen. Te Trenton in den Noord-Amerikaanschen Staat New-Yersey waren in de uitstalling van een glas blazerij onlangs twee flesschen te ziende grootste en de kleinste die ooit zyn geblazennaar de fabrikant beweert. De grootere heeft den vorm van een zuigflesch maar is ongeveer 1.65 meter hoogen heeft aan het wijdste deel een omvang van 1.30 meter. De werkman die haar geblazen heeftis even lang en kon hjj door den hals kruipendan zou hjj binnen in kunnen liggen. De flesch heeft een inhoud van 65 gallons, of bijna 300 liter. Er naast kan menscherp kijkendeop een zwart papier een heel klein flesobje onderscheiden dat maar 4 druppels kan bevattendie er slechts met een fijn medicinaal spuitje ingebracht kunnen worden. De fabrikant verzekert dat aan het blazen van dit kleine stuk heel wat meer tijd is besteed dau aan het groote. Kwltsers ln Zuid-Afrlka. Iu den laatsten tijd worden in de Kaapkolonie pogiugen aangewend om Zwitsersche arbeiders daarheen te trekken. Ook hier te lande schijnt men niet ongeneigd te zijn de emigratie van boelenarbeiders naar genoemde kolonie door het verstrekken van reiskosten of voorschot aan te moedigen. Men zal intusaehen goed doen, alvorens in die richting te handelen, zich wel rekenschap te geven van de eigenaardige verhoudingou daar te lande tusschen werkgever en arbeider. In verband daarmede schrijft men uit Den Haag Behalve andere bezwaren (zooals ongeschiktheid van het klimaat bij zwaren arbeid in de zon) aan het uit komen van Europeesche arbeiders verbonden, is er één groot bezwaar, n.l., de zonderlinge positie waarin zoo danig arbeider zich maatschappelijk geplaatst zal vinden. De farmer als de landheer, aoht zich ver verheven boven den arbeider, niet alleen omdat deze laatste tot nn too tot een ander ras behoorde, maar meer nog door zijne positie als eigenaar van den grond. De Europeesche arbeider zal zich dus bevinden tusschen den boer en den gekleurden, zeer laag staandan, arbeider hij vindt geen stand waarbij hij zich kan aansluiten en zeer spoedig zal hij tot de overtuiging komen dat het leven voor hem in die omstandigheden niet mogelijk is. Hij zal naar de steden trekken, dit is vroeger steeds de opgedane ondervinding geweest, en daardoor trachten, met meer of minder succes een anderen werkking te vinden of het land weder verlaten. Doet hij dit niet, en al de besten zullen het doen dan zal hij maatschappelijk en zedelijk afdalen en zich op eene lijn bevinden met de gekleurde bevolking, misschien zelfs zich daarmede vermengen. De emigranten gaan een leveu van ellende tegemoet, zonder dat zij in de behoefte aan arbeidskracht zullen voorzien. Zonder twijfel is het te verwachten dat het plan om door Europeesche arbeiders in het gebrek aan arbeids kracht in de Kaapkolonie tegemoet te komen, volkomen schipbreuk zal lijden. Amsterdam. Een eigenaardige moeilijkheid doet zich voor als gevolg van het aanleggen van de electrische tram Plan tage—Leidscheplein. Aldus meldt »De Telegraaf:" Reeds in den aanvang dezes jaars vestigde prof. Yan der Waals de aandacht van het gemeentebestuur erop, dat wanneer een elestri=che geleiding langs zijn laborato rium, aan de Plantage Muidergracht, zou worden gelegd, de daar aanwezige gevoelige instrumenten sterke afwij kingen zouden gaan vertoonen. Onder die instrumenten zyn er die zoo gevoelig zijn, dat zij reeds miswijzen wanneer er een ijzeren schuit door de gracht vaart. Zelfs bestaat er vrees, dat de electrische stroom, die door de Plantage zal worden geleid, van storenden invloed zal zyn. Ondanks de protesten van prof. Yan der Waals is in middels voortgegaan met den aanleg van de tramlijn langs de geprojecteerde route en de drie bruggen in de onmid dellijke nabijheid van het laboratorium zijn thans gereed, Naar wij vernemen moet prof. Van der Waals met aan vraag om ontslag hebben gedreigd, wanneer het gemeente bestuur niet afziet van het handhaven van de vastgestelde tramroute. Haarlem. De firma H. Kleinman Co., licht- en kunstdrukkerij is in staat van faillissement verklaard. Een der vennooten, de heer Vennekool is naar Znid- Amerika vertrokken. De reden hiervan staat echter buiten de zaak. Ongelukkige speculaties in Amerikaansche fond sen, deden hem zijn fortuin verliezen, zoodat hij met achterlating van vele schalden als tussebendekspassagier met de zijnen de zeereis maakt. Lichtende aardappelen. Een dezer dagen meldt de »Leenw. Ct." vervoegde zich te Hulzum 's avonds by de gemeente politie een vrouw, die bij zich had een pan met gekookte aardappelen. In 't donker geleek het alsof doze mot phosphorns waren bestrooid, waardoor de vrouw aan vergiftiging begon te denken. Op last van den burgemeester zyn de aardappelen onderzocht, doch er bleek geen phosphorus in de pan aanwezighet lichten der aardappelen ont stond door een kolossaal aantal levende lichtende bacte riën. Deze bacteriën kunnen groeien op voedingsgelatine met 2 pCt. zont, met verhoogde lichtkracht bij 20 gr. O. by 52 gr. houdt het lichten -op en komt bij lagere tem peratuur weer terug. In de constnctie-werkplaatsen te Winschoten is een schipbrug vervaardigd, om als veerpont dienst te doen te Deventer. Toen het gevaarte, ongeveer 30,000 K.G. zwaar, gereed was, kon men het niet te water krijgen. Het moet namelijk 20 minuten gesleept of gerold worden, en daartoe schjjnt men geen kans te zien. Althans zij die hadden aange- nomeu het gevaarte te vervoeren, zijn d ;arin niet geslaagd. Na vier dagen tobbens hebben zij den arbeid opgegeven. Aangaande een oude vrouw te Westdongcradeel (Fr.), die met haren man jaren lang door het Armbe stuur was bedeeld, en na wier overlijden men in de bed stede f 1200 aan contanten vond, wordt nader nog ge-

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 5