Na j aars veemarkt. No. 137. fierste blad. Honderd en vijfde jaargang. 1903. WOENSDAG 18 NOVEMBER. FEUILLETON. Boeren en Zeelui. Itfationale Militie, Buitenland. Nederland. Aanvoer ter markt vóór 's mor gens vijf uur is verboden. Inrichtingen, welke gevaar, schade of hin der knnnen veroorzaken. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ff O,SOfranco door het geheele rjjk t 1, 3 Nummers f 0,00. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Pr||§ der gewone advertentlën t Per regel f W,lft. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam 0 9.j BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat ter gelegenheid vande Droote Najaarsveemarkt op Woensdag IS No vember a.s., het vee, dat niet per vaartuig naar de markt wordt gebracht, alléén aangevoerd mag worden langs den Helderschen Weg, over de Hel- loërbrug en over de draaibrug over het Ctroot Noordhollandscli Kanaal, bij welke plaatsen het vee door een deskundige moet worden onderzocht. Aanvoer van vee langs het Zeglls, over de Heester- brug, de Vlotbrug, de Nleuwlanderbrug, en de rustieke Voetbrug is verboden. Het vee, hetwelk per vaartuig aangevoerd wordt, mag niet gelost worden dan onder toezicht van den daarmede belaston veearts. DIE LOSSING MAG ALLEEN GESCHIEDEN AAN DE KANAALKADE, op de door den havenmoester aan te wijzen plaats. Deze plaats is voor de marktschuiten en vletten aan de lage steigers aldaar Geen vee mag ter markt geplaatst worden als het niet vooraf is gekeurd on gestempeld. Het is voorts aan stalhouders uitdrukkelijk verboden, mest of stroo op de marktplaatsen neer te leggen of te strooien. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 16 Nov. 1903. 0. D. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie zijn gelegd de aan hen ingediende verzoeken, met de bijlagen, van: 1. C. KAALwonende aldaar, om vergunning tot het oprichten van eene kuiperij iu het perceel Hekelstraat, wijk C No. 9 2. J. J. SCHOUTEN, wonende aldaar, om vergunning tot het oprichten van eane smedery waarin gasmotor van 2 paardenkracht als drijfkracht van werktuigen in het perceel Schelphoek wijk D No. 12; 3. Th. SLUIJTERwonende aldaarom vergunning tot het oprichten van eene herstelplaats van rijwielen waarin moffeloven in het te verbouwen perceel Geest wijk A No. 12; en dat op Maandag 30 November 1903 voor nrs. 1 en 2 en op Dingdag 1 December 1903 voor nr. 3 's voormiddags te elf uurten stadhuize gelegenheid i Een der schetsen uit „Noord-Hollandsche Vertellin gen," door GEERTRUIDA OARELSEN. (Het complete werk is verkrjjgbaar bij de N.V. Boek en Handelsdrukkerij v/h. Herm. Coster Zoon.) I. Vierkant was de huismanswoning en een vierkantige piramide was het dak en vierkant was de hooiberg die er naast stond; en vierkant was het door diepe slooten afgeperkte stuk grasland, waarop een en ander was gebouwd Vierkant, althans rechtlijnigwas het schoongeschrobde straatje voor het huis en rechtlijnig was de heg gesnoeid en waren de lindeboomen tegen latten opgeleid. Het eenige ronde wat tusschen al deze rechtlijnigheid af en toe zichtbaar werd, was Aaltjes hoofd, dat boven de heg verscheen, zoo vaak zijal boenend en schurend, zich een weinig verhief. Iu tegenstelling met hare omgevingwas aan haar alles rond. En iu tegenstelling met de harde kleuren die de verfkwast op hais en hek en bruggetje, ja tot op de stammen van de boomen aangebracht had, smolten in haar gezicht wit en rood onmerkbaar ineen; en het blanw van haar oogen was even zacht van tint als het blond van de weinige nit haar huiletje te voorschjjn komende haren. Het werk viel haar blijkbaar niet zwaar, want zij zong daarbij het hoogste lied: „Och, moeder, die zeeman Die doet me de dood weer an! Tekst en melodie waren juist niet byzonder vioolijk Maar het zou verkeerd zijudaaruit gevolgtrekkingen omtrent de stemming van de zangeres te willen maken. wordt gegeven om tegen het oprichten van die inrich tingen bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING. Voorzitter. 16/17 Nov. 1903. O. D. DONATH, Secretaris. Aan belanghebbenden wordt in herinnering gebracht, dat het onderteekenen der stukken, opgemaakt voor vry- stelÜDg wegens BROfiDfiRDEfiNST, moet geschieden ten Stadhuize alhier op Woensdag 18 November a.s., des voormiddags ÏO ure. BKIiWIK, De hertog vau Ursel, president van den Senaat, is den 15 op 55-jarigen leeftijd te Strombeek, waar hij onlangs door een beroerte getroffen werd, over leden. De overlodene was een der steunpilaren der Katholieke partij. Van 1884'98 was hij gouverneur van Henegouwen en sedert 1889, voorzitter van den Senaat, DEUTSCHE. AND. Het den 15 uitgegeven bulletin meldt dat de wond bijna genezen is en dat het den Keizer vergund is zacht te spreken. Een bericht dat de Keizer dezen winter in het zuiden zou doorbrengen, wordt beslist tegengesproken. BfiNfilSABHUN. Koning Ohristiaan van Dene marken herdacht den 15 zijn 40-jarig regeerings-jubileum. Bijzondere feestely kheden hadden niet plaats maar door het gansche land werd het feest van den bjjna 85-jarigen vorst als een blijden feestdag gevierd. KNOKIiAND. De Britsche werklieden-leider Joseph Arch heeft op zijn 77en verjaardag oen schryven gericht tot de arbeiders van Norfolk, zijne vroegere makkers, waarin hij hen waarschuwt Chamberlain'a besehor- mingsplannen en Balfour's wederkeerigheids-politiek. »Laat u niet misleiden," zegt hy. »Ik heb de eerste twintig jaren van mijn leven geleefd onder de honger- politiek, welke de heer Chamberlain voorstaat. Hij zegt, dat, als de prijs der levensmiddelen stijgt, ook de loonen zullen stijgen. Ik heb den prijs der levensmiddelen zien stijgen maar de lóonen stegen niet." »Het plan van den heer Chamberlain is een plan voor ryke lieden, niet voor arme menschen." De twee welbekende generaals nit den oorlog in Znid-Afrika, Lord Roberts en Lord Kitchener zijn beiden onsjesteid. Volgens de .Daily Telegraph is Lord Roberts ernstig lijdende aan longontsteking en uit Simla (Britsch-Indie) is den 16 het volgend telegram ontvangen Terwijl Lord Kitchener geheel alleen van een landhuis in de nabjjheid van Simla naar huis reed, schrikte zijn paard bij het doorgaan van een tunnel. De generaal Zij zong nit vroolijkheid en levenslustw&t zij zong daaraan dacht zij niet veel. Anders was het met grootmoeder, die in huis zat te breien. „Wat geet die Aal weer an zei zij hoofdschuddend tegen haar schoondochter, Aaltje's moeder. »Och let et maidje nou mer zingen as ze deer skik in het. Hindert et uwe an uwes hoofd?" »Nee, deervan niet. Venr main part heb ik deer niks tengedet ze zingt. As ze non evengoed van Wien Neêrlands bloed zong of De Koning leev; of al was et maer Daer zate zeuven kikkertjes al in een boeresloot In main taid ware der veul fesoendeliker deuntjes. Daer hadde jeWandlaar ziet gai in de dalen En grootmoeder begon genoegelijk met een fijn piep stemmetje te neuriën, totdat Aaltje toevallig, langs de op een kier staande deur komende, onbewust weer haar ergernis opwekte met de woorden: En die zeeman hier en die zeeman daer, En die zeeman met zen rooie haer Grootmoeder zweeg en zuchtte. »Nou ja, moeder, dèt geet zoo," troostte de schoon-' dochter, ellik jaar is der wat aers. Da's in de koers.' »Nee maer, dat is der ientje dat ze van die Nuwe- diepsche naaister 'leerd hot. 'cis 'n moord met dat Nu- wediep. Jullie zelle der nog de gevollege van onder- vinde." »Uwe tobbe der venls te veul over, Moeder. 'tNuwe- diep is toch de hel niet! 'kZel nwe maer es'n bak kie trooBt geve. 't Is der de taid toe." Guurtje, de huisvrouw, kon zich in den regel met haar manB moeder best verstaan. Zij hadden nn al twin tig jaar bij mekaar gewoond, sinds de onde vrouw we duwe geworden was; twist of tweedracht of jaloezie hadden in al dien tijd nooit het hoofd opgestoken. Sa men hadden zij de kinderen grootgebracht; of eigenlijk, dat had voornamelijk grootmoeder gedaan terwijl Guurtje zich aan de kaasmakerij wijdde. Zjj was een beste »keezer", maakte altijd de hoogste markt. werd van het paard geworpen waarbij zijn been op twee plaatsen brak. Nadat hij meer dan een half uur gelegen had, werd hy door eenige koelies gevonden, die hem naar Simla brachten. Zijn toestand is bevredigend. MACEDONIfi. Boris Sarafof, een der voornaamste leidslieden van de Macedonisohe opstandelingen, van wien de Turken beweerden, dat hij gesneuveld was, heeft te Sofia een prinselijken intocht gehouden. Aan het station werd hij door een ontelbare menigte met muziek en bloemen opgowacht. Sarafof verklaarde zich voor voortzetting van den strjjd. Van de hervormingen verwachtte hij niets. Naar hij vertelde, hadden de Torken de in de bosschen gevluchte bevolking van het wilajet Monastir, na haar ontwapend te hebben, in de dorpen geïnterneerd en lieten zij deze lieden daar voorïoopig met rast. In de districten Ochrida en Kastoria vreesde men voor hongersnood. NfiRfifiNIDDfi STATES.V. De Senaat der Ver- eenigde Staten heeft onlangs, gelijk men weet, geweigerd zijn goedkeuring te hechten aan de door President Roose velt gedane benoeming van een kleurling, Dr. Crum, tot ontvanger der douane te Charleston (Z.-Carolina). Maar nu de Senaat weder bijeen is, heeft President Roosevelt de benoeming hernieuwd en die opnieuw aan den Senaat ter goedkeuring overgelegd. Het is thans de vraag of de Senaat nn zal toegeven. De President moet voornemens wezen, tot het uiterste het beginsel der gelykheid van blanken en zwarten toe te passen. Het i3 echter te voorzien dat het een zware strijd zal zijn en dubbel is het daarom te betreuren, dat nu door een neger een opzienbarende moord is gepleegd. De New-Yorksche advocaat en oud-ambtenaar Andrew H. Green, een man van groot aanzien, die een werkzaam aandeel had genomen aan de uitbreiding en verfraaiïng van de stad, is door een neger vermoord. De klenrling, zekere Williams, wachtte den heer Green op voor diens huis, en loste, toen deze de deur uitkwam, vijf schoten op hem, waarvan vier hem troffen. Het is een pas ontslagen bediende. Men gelooft dat de man krankzinnig is. Treinbotsing. Men meldt nit Kentwood Op de lijn van den Illinoiser Oentralen Spoorweg, heeft den 15 bij Kentwood een vreeselijke botsing plaats gehad. Er waren 40 dooden bjj, waarvan 39 negers en 29 ge wonden, waarvan 20 negers. Besmettelijke veeziekten. Uit de opgaaf in de »St.-0t." no. 267 blykt, dat ook in de maand October j.l. in het geheele Rijk geen enkel geval van mond- en klauwzeer is voor gekomen. Van vlekziekte by varkens worden vermeld 181 gevallen bij 121 eigenaars; daarvan waren in de Grootmoeder was een flinke, reöe vronw geweest; maar in den laatsten tjjd begon zij ouwelyk te worden. Gunrtje zou de laatste zijn om haar dat na te houden. »Azze je vaif en zestig benne, dan benne je gien vaif en twintig meer," placht zij te redeneeren, wanneer grootmoeder zich verweet, niet ving meer te knnnen werken. Grootmoeder moest er haar gemak maar wat van nemen, 't Was niet meernoodig, dat zij zoo hard werkte, nn de eene kleindochter na de andere begon mee te helpen. Doch wat Gnnrtje somtijds ongeduldig maakte, was dat het oude mensch, sinds zij het minder drnk had, zoo begon te tobben over allerlei dingen. Sedert een paar weken was zij onuitputtelijk in som bere fantazieën omtrent Aaltjes toekomst. Deze had zieh in het hoofd gezet om, zoodra haar jongste zuster Antje, die nn nog een sskoolloopertje" was, in den zomer voor goed thuis zou komen, te Nienwe- diep te gaan dienen. Zij had op het naaste dorp kennis gemaakt met een Nienwediepsche naaister; en volgens deze waren knappe Noordhollandsche meisjes zeer gezocht bij »de hooge van 't volk." Guurtje had daar niet tegen. Want »et maidje" moest toch »vóóruit in de wereld;'' en voor het »keezen" ble ven er altijd nog twee. Op dit stnk was zij het dns vol strekt niet eens met grootmoeder, in wier oogen nu eenmaal Nienwediep als het moderne Babyion bij uit nemendheid gold. As 't non nog Skage was. Of al was et na Allekmaer..." Tot vreugd van Guurtje, die om den lieven vrede zoo weinig mogelijk tegensprak, kwam nu Kees, haar man, thuis van de Schager markt, ontdeed zich van de over tollige kleedingstnkken en zette zich gemakkelijk met den rag tegen den maar. »'k Had om ien nnr thuis zain wille", begon hij, »maar Harreme Raiers zai net op et lest: nou, steek deres op 1 En dèn komma je zoo an de praet Guurtje was aan dit soort van oponthoud gewoon en maakte daarop geen aanmerking, maar zette hem zijn middagmaal voor, terwijl zij naar den prijs van allerlei artikelen vroeg.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 1