.1 Het trekt in Vriesland de aandacht, dat het aan tal sterfgevallen onder de gestalde koeien grooter is dan andere jaren. De meeste gevallen hebben een kort ver loop, een twee dagen weigert het dier voedsel en den derden dag treedt de dood in. Andere gevallen zijn plot seling men vindt de dieren dood op den stal. Door vee artsen wordt een onderzoek ingesteld. (N. Rt. Ot.) provincie Noord-Brabant 52 gevallen in Gelderland 34in Zuid-Holland 9in Woord-Holland 2in Zeeland 16in Utrecht geen in Friesland 58 in Overijsel 2 in Groningen 9in Drente 2 en in Limburg 2. militieraad. Tot voorzitter en burgerlijke leden van de Militie raad voor Woord-Holland en tot hunne plaatsvervan gers voor de lichting der Nationale Militie van 1904 zijn benoemd In het 1ste militiedistrict: Voorzitter D. Schut, lid der Prov. Statenplaatsverv. mr. E. P. F. A. van den Bogaert, id.lid G. P. Wijnmalen Jr., lid van den gemeenteraad van Amsterdamplaatsverv. K. C Wiersma, idem in het 2de militiedistrictVoorzitter G. Blankers 't Hooft, iid der Prov. Staten plaatsverv. jhr. mr. J W. G. Boreel van Hogelanden, id.lid J. Winkler, lid van den gemeenteraad van Haarlem plaatsverv, F. M. baron van Lynden, idem in het 3de milititdistriciVoorzitter mr. J. P. Kraak man, lid der Prov. Staten; plaatsverv. N. Glinder man, id.; lid J. M. de Sonnaville, lid van den ge meeuteraad van Alkmaar; plaatsverv. N. Uiten bosch, idem Inbraak. Omtrent den te Hengelo gepleegden diefstal wordt nog gemeld dat de schuldige is gevonden in de buur vrouw van den bestolene. Tegen haar bestonden reeds dadelijk zware vermoedens evenwel kon de politie haar geen bekentenis ontlokkentotdat ze Maandagmorgen haar moeder bekende do schuldige te zijn het geld was nog in haar bezitdoch het goudwerk was vertrapt. Beëindigde staking. De staking aan de cocosmattenfabriek van den heer de Haas, te Deventer is geëindigd, nadat Zondagmorgen het bestuur der weversvereeniging «Broedertrouw" en een iid van het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Textielarbei- dersbond met de firma hadden geconfereerd. Alle werk lieden hervatten Maandagmorgen weder op de oude voor waarden den arbeid. Binnen drie weken zal door de firmain overleg met het hoofdbestuureen nieuwe loonlijst worden samengesteld. In zake den gedwongen onbetaalden arbeid hebben de werklieden toegegeven. Over landgoederen. Heeft de gemeente Wassenaar reeds veel van haar natuurschoon verloren doordat de uitgestrekte en prachtig aangelegde buitenplaats «Rijksdorp" onder den hamer is gekomen en daarvoor bloembollenvelden in de plaats zjjn gekomen, die gemeente hangt te dien opzichte weder een zwaard boven het hoofd. Niet meer of minder toch doet het gerucht de ronde, dan dat de rijke landgoederen van den heer O. J. van der Oudermeulen eveneens onder den hamer zullen komen. Vele gemeentenaren leven intusschen nog in de hoop dat H. M. de Koningin die verleden jaar uitgestrekte landgoederen van de Prinses von Wied kochtook de prachtige bezitting van den heer Van der Oudermeulen in eigendom zal wenschen te hebben. («Telegraaf'.) Waarheen Bij de vroegere insnijding in de venen en den nogal breeden aanleg van wegen bjj Exloörmond werden meer malen hutten of zeer slechte verblijfplaatsen voor menschen opgetrokken waarvan er tot in de laatste jaren enkele overbleven. De allerlaatste hiervan, dienende tot verblijfplaats voor een moeder met twee schoolknapen waarvan de nok slechts 1.90 M. boven den beganen grond uitstakis onlangs onbewoonbaar verklaard en als gevolg hiervan dezer dagen ontruimd en gesloopt. Een paar andere woningen van zeer primitieve inrichting, voor welks bewoners het thans moeilyk is om juist vóór den winter een betere verblijf plaats te vinden wacht weldra een gelijk lot. den ongeluk overkomen 1 Zaterdagmorgen is de 61-jarige H. S., losse werkman te Leeuwarden uit zijn woning bij de Looierstraat ver trokken om te Minnertsga bij den landbouwer A. vlas in te pakken. Hij is daar op tijd aangekomen en is 's avonds naar Leeuwarden vertrokken. Zijn werkgever bracht hem tot buiten het dorpvandaar aanvaardde hij alleen de reis naar de Mooie Paalwaar hij in de tram zou gaan. Hjj kwam 's avonds echter niet thuis. Zijn zoon, onge rust over zijn wegblijven ging den volgenden dag naar Minnertsga. Aan de politie werd kennis gegeven van de zaakmen dregde de slooten langs den weg tusschen De markt was niet zeer levendig geweest. »'tls gien grasweer, de wind is nog te zuur." «Of Piet Grut zjjn «beessie" verkocht heeft «Ik denk van al. Want hai had et niet bai em toe dat ik vort- ree. Maer met main weten is der niet meer as n' onder- marreks praissie veur booie «En Jan Groen «Non, laet die maer loope. Da's zoo'n gare bikkerd." Azze je dien an ienne tak ophange, den glait ie der langs 'n aere weer of!" Al etend krijgt hij zijne moeder in het oog en vraagt uit de verte «Nou moeder, hoe staet et leve «Zoo stilletjes", antwoordt zij rustig. Ma»r als de maaltijd is afgeloopen, zegt zij eensklaps veel levendiger: «Kenne je op Skage niet 'n knap diensie veur Aal vinde «Veur Aal? 'n diensie?" En hij gaapt. «Nou, dèn het ze niet van noode na et Nuwediep te gaen 1" Kees gaapt nsgmaals en betuigt«Och moeder, wat urreme uwe deer alle oogenblikken over 1 liaet dèt zen hart maer ophale I" Guurtje, nu gesteund door haar echtvriends tegen woordigheid, waagt de waarschuwing «Uwe zei der je aige nog mee over stunr makel" En kees, zijn pijp stoppend, concludeert «Dat hèt nog al de taid. 'n Mens mot niet skreeuwe voor en aleer dat ie slage wordt. Sam de jood zou zegge 't Is nog geen sabbat en de beurs leit er noe niet Wordt vervolgd. Minnertsga en de Mooie Paaltot nog toe zonder gevolg. Toch meent men dat den bejaarden man op dat deel van z'n weg een ongoluk moet zjjn overkomen, daar men zekerheid meent te hebbendat hij Zaterdagavond niet in de tram is geweest. VeeuKvocr naar Zuld-Afrlka. - Ons Land (Kaapstad) schrijft over het vee uit Ne derland Het vee ongeveer 100 stuks uit Nederland aan het comité gezonden, wordt morgen (21 October) hier verwacht. De heer C. H. Wessels, uit Bloemfontein, zal waarschijnlijk heden hier aankomen om het vee te ont vangen en naar Bloemfontein te brengen. Daar zal het verdeeld worden tusschen de Transvaal en O. R. K. door den heer Wessels en Generaal Botha, welke laatstgenoemde zich daarvoor van Pretoria naar Bloemfontein zal begeven. De Transvaal krijgt 60 en de O. R. K. 40 stuks. Wegens de in Pretoria heerschende veepest zal het vee van Bloem fontein naar 't Hoogeveld naar Heidelberg gezonden worden. Het bestuur voor Transvaal heeft besloten zijn deel van dit vee publiek te verkoopen en uit de opbrengst ander vee in Nederland te doen aankoopen en weer hier te verkoopen. Men wil op die wijze voortgaan, ten einde dit prachtig geschenk uit Nederland te gebruiken om den veestapel in Transvaal te verbeteren. Veeziekte. dene kolossale koe. Op de te Wagenlngen gehouden veemarkt is, onder de aangevoerde koeien, één exemplaar verschenen, dat het kolossale gewicht had van 1900 pond. Het dier was afkomstig uit de boerderjj der Rijkslandbouwschool Waarom ze geen verhooging kregen. Bij de behandeling van de begrooting in den Ge meenteraad van Ede kwam o.m. een adres ter tafel, waarin door de onderwijzeressen uit de gemeente, die buiten de gewone schooluren handwerkonderwijs moeten geven, een billijke vergoeding voor deze werkzaamheden wordt ge vraagd. Eenige leden vonden er wel wat voor te zeggen, maar, zie-je, de kostenMen praatte over en weer nog wat, maar kon tot. geen beslissing komen. Ten slotte hakte de heer Mol den knoop door. «Kiek", dus Z.E.A., »'kb6griep eigenlijk niet waorum die menschen meer motte hebben. As ge bij den boer komt, dan zit de kuecht 's avonds ook in 't vuur te kieken, maor de deerns motte warken. Daorveur kriegen ze toch niks extra's 1" De Raad achtte dit argument blijkbaar afdoende; de gevraagde vergoeding werd met alg. stemmen geweigerd. Uit hot proces-verbaal van een Gemeenteveldwach ter «Ik zeide tegen den beklaagde, dat hij mede zou gaan, waarop hij antwoordde: val dood! Nadat dit gebeurd was, heb ik hem gearresteerd". (Historisch.) De dader is in het ziekenhuis in tegenwoordigheid van ooggetuigen van de misdaad, geconfronteerd met den ver- slagene. Daarna is hij naar bet Huis van Bewaring overgebracht. Zoowel de dader als de verslagene zijn afkomstig uit Oosterhout. De Hollandsche Bank, firma Vos en Vreede, te 's Uravenhage, heeft den 15 hare betalingen gestaakt. Met zekerheid ban worden medegedeeld, dat zij daartoe is moeten overgaan, ten gevolge van het onvoorzichtig verstrekken van kredieten aan bouwondernemers en de daaruit ontstane verliezen. Men verneemt, dat de firma pogingen in het werk stelt om met hare crediteuren eene regeling te treffen. Ook te Haarlem zijn twee effecten kantoren ge sloten, namelijk dat der firma Olaassen en Beuns in de Zijlstraat en dat van de firma Gomes en Co. in de Groote Houtstraat. Te Schevenlngen heeft den 15 bij een twist tusschen polderjongens de een den ander met een mes zulke ernstige vorwondingen aan buik en rug toegebracht, dat de verwonde die naar het Ziekenhuis vervoerd werd weinige oogenblikken later is overleden. De dader, een 19-jarig poldergast, die zich eerst uit de voeten had weten te maken, is den volgenden dag gearresteerd. Hij heeft eene volledige bekontenis afgelegd. Nader meldt de «Telegraaf" Aan de misdaad is slechts een korte onbeduidende twist voorafgegaan. Omstreeks 7 uur, Zondagavond, bevond zich op de Bad huiskade te Scheveningen een troepje polderjongens, die in den loop van den middag hier en daar nogal eens hadden aangele d en dan ook allen min of meir onder den invloed van het gedronkene verkeerden. Plotseling werd de vroolijke stemming onder het clubje verbroken door een woordenwisseling tusschen twee der polderjongens over het bezit van een uit een bierhuis weggenomen tjjdschriftje. Van de woordenwisseling kwam het tot handgemeen. De 22-jarige Jan Kristen, een jong man van een Hercules-gestalte greep den 19-jarigen Wil lem Baks aan en wierp hem tegen den grond. Toen deze weder opstond, werd hij andermaal door K. beet gepakt. Hierop trok B. zjjn mes en bracht zijn tegenstander daarmede de doodelijke verwondingen toe. Dadelijk hierop vluchtte hij weg. De zwaar gewonde zeeg neer en werd door zijn makkers eerst in een nabijzijnde apotheek en daarna in den stal van den heer van Weer binnengedragen. De arts Vrijland, wiens hulp inmiddels was ingeroepen, stondtoen hij bij den verwonde kwam, voor een zoo goed als hopeloos geval. Kristen die onder meer een zeer diepen messteek in de rechternierstreek had bekomen, tengevolge waar van een hoofdslagader was doorgesneden, had reeds een te ontzettend bloedverlies geleden. Het slachtoffer werd door de zorg der politie naar het Gemeenteziekenhuis vervoerd alwaar hij korten tijd na aankoiist overleed. Den geheelen avond en ook in den afgeloopen nacht was de Scheveningsche politie in de weer om den dader op te sporen. Zij slaagde er in hem den volgenden mor gen op zjjn werk, bij de rioleering in de Neptunusstraat, aan te houden. De politie was den dader op het spoor gekomen o.a. doordat deze zelf aan andere personen verteld had «dat hij gisterenavond iemand aan riemen had gesneden." De dader trachtte eerst nog tegenover de politie zijn onschuld vol te houden, maar later legde hij eene volle dige bekentenis afen deed bij den commissaris van politie een omstandig verhaal van het gebeurde. Veehandel In Friesland. De aanvoer van runderen was op de jongste mark ten aanmerkelijk minder. De drukke najaarsmarkten ten plattelande zijn hoofdzakelijk gehouden. Melkkoeien waren stadig gevraagd met tamelijk vaste prijzen en behoorlijken omzet. In kalfkoeien, waarvan de aanvoer ook vrij wat is afgenomen, was de handel ook kalm. Wel deden buiten landers inkoopen en werden voor .de beste soort nog flinke prijzen besteed, doch de omzet was niet groot en de stemming niet bijzonder opgewekt. Vette koeien waren iets lager in prijs. De aanvoer van dit vee bedroeg nog al heel wat. Graskalveren, met flinken aanvoer, trage handel met lagere prijzen en niet grooten omzet. Door buitenlanders werd ook nogal van dit vee gekocht. Vette kalveren met goeden handel en stevige prijzen nuchtere kalveren met weinig vraag. De aanvoer van schapen en lammeren was groot. Over het algemeen ging de handel nogalde prijzen bleven vast en de omzet was flink. In vette varkens, met goeden aanvoer, evenals in vette biggen, stadige handel, met prijzen als de vorige week. Biggen, voor export naar Engeland, met tamelijken aanvoer, matig gevraagd en met niet hooge prijzen. De aanvoer was1200 melk- en kalfkoeien, 400 vette koeien, 200 vette kalveren, 1400 graskalveren3500 schapen en lammeren, 250 vette varkens, 900 vette big gen, 200 magere varkens en 500 jonge biggen. De prijzen zgn vette boeien, le kwal. 29—BO1^ ct., 2e kwal. 24—27 ct., 3e kwal. 20—23 ct., stieren 22—26 ct., vette kalveren 25—35 ct., vette schapen 23—26 ct., vette varkens 18lö'/j ct., Londensche biggen 1617 ct., alles perj kilo. Melk- en kalfkoeien f 125 f 260, pinken f 45—f 70, graskalveren f 40—f 70, weideschapen f 19—f23—f24, lammeren f 15—f 22, magere varkens f 35—f 52, jonge biggen f 1—f 1.25 per week. (N. v. d. D.) Amsterdam hoeft zeker voorloopig nog geen gebrek aan geneeskundigener wonen nu toch in de hoofdstad 357 geneesheeren, waarvan er 307 practiseeren, of 1 op de 1800 zielen. Daarbij zijn dan 95 «speciali teiten". Dan zijn er nog 92 vroedvrouwen, 47 tandmeesters en 109 apothekers. Ter gelegenheid van het feit, dat zich dezer dagen het 100.000ste lid liet inschrijven bjj een Amsterdamsch Ziekenfonds, verleende het bestuur aan dit lid vrijstelling van contributie gedurende zijn geheele leven. Schermerhorn. Herkozen tot voorzitter van de banne Rijp, van het heemraadschap «de Eilandspolder", de heer R. van Doorn, tot secretaris-penningmeester, de heer B. Koker, beiden aldaar woonachtig. Henengd dubbel kwartet. 't Is eene zeer mooie uitvoering geweest, die door bovengenoemd kwartet uit 'sGravenhage j.l. Zondag middag in de Groote Kerk te Hoorn gegeven is. Al moge men de voorkeur geven aan een of meer stnkken als compositie, de herschepping van elk nummer liet niets te wenschen. De verdeeling der stemmen is uitmuntend, geen enkele party treedt op den voorgrond, waar dit niet noodig is. Reinheid en zekerheid zijn on berispelijk, de voordracht vol echt gevoel, dank zij de geschoolde stemmen en de artistieke leiding van den heer J. G. van Meel. Het kwartet bestaande uit de dames Lignacvan OtterbeekBastiaans, van IJzeren en Willing, en de heeren Andreoli, ten Hagen, van der Kun en van der Stap zong acht koortjes van componisten uit de 16e, 17e, I8e en 19e eeuw. Buitendien stonden er op het programma drie solo's«Eece Panis" van van Bree, door den heer An dreoli, «Gebet" van Hiller, door mej. v. O. B., Agnus Dei", van Mozart, en «Ave Maria" van Gounod door mej. Lignac. Door afwezigheid van deze dame vervielen de laatstgenoemde liederen en het «terzet" nit het ora torium «Elias" van Mendelssohn, daarvoor kwam een lied Repentir" van Gounod door den heer v. d. Stap. In het kwartet werd de plaats van mej. L. ingenomen door mej. Laceville, gediplomeerd concertzangeres van het Kon. Conservatorium te Brussel. Mej. van O. B. heeft eene mooie altstem, zong echter wat koel. Meer indruk maakten de heeren. Als de heer Andreoli dezelfde persoon is als de tenor met gelplui- denden naam, die eenige jaren geleden opeen onzer toon kunstconcerten in «Elias" gezongen heeft, dan is zijn stem niet alleen zeer vooruitgegaan, maar ook veel mooier ge worden. De heer v. d. S. is bekend om zijn grootjgeluid en warme voordracht, ook in het lied van Gounod maakte hij indruk door deze eigenschappen, 't Is in den heer v, d. S. zeer te waardeeren, dat zijn stem in het kwartet in 't geheel niet domineert. De heer J. van Dissel, organist dor kerk speelde met zijn bekende meesterschap «Toccate en fnga" in de kleine terts van Bach, en eene fantasie van hem zelf. De solo nummers begeleidde hij met smaakvolle registratie. Het prachtige orgel is hij ten volle waard. De kerk was hoewel lang niet vol, toch nog al flink bezet. den edele daad. In een zeker dorpje zoo verhaalt de «Winschoter Courant", moest een nieuw hoofd der school wezen. Een drietal der vele sollicitanten was opgeroepenom iroefles te geven. Twee verschenen één bleef afwezig. Toen de heeren zich ter plaatse vervoegden deelde de burgervader hnn mede: «Ik heb mijn Raadsleden maar medegenomen, dan kunnen wij na de les even stemmen." Inderdaad waren de edelachtbare heeren beoordeelaars present, eerzame boeren- en burgervadertjes der ge meente. «Wie moet beginnen vroeg eeu der sollici tanten. Dat was den heeren precies gelijk en No. 1 ving dns maar aan. Geschiedenis moest worden onder svezen. Blijkbaar scheen het onderwijs den heeren Raads leden wel te bevallen, te oordeelen naar de goedkeurende knikjes van menig edelachtbaar hoofd. No. 1 scheen dus wel kans te hebben. Echter toen No. 2 zich voor de klasse plaatste en ontegenzeglijk met meer talent de kleine kinderschare wist bezig te houden en met meer losheid en frischheid dan zijn voorganger «geschiedenis"

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 2