Laatste Berichten. Stadsberichten. Veiling van vaste goederen, Markt- en Beursberichten. BURdEËLUKE 8 T A JN 1). gafbegon de gelukster van No. 1 te dalen om ten slotte geheel onder te gaan. Niet alleen goedkeurende knikjesmaar zelfs openlijke woorden van lof oogstte No. 2. «Dat hef ie flink gedaan meester" liet een der vroede vaderen 2ich ontvallen en zoo schenen de heeren er algemeen over te denben. «Nn moet n maar een oogenblik wachten", merkte de burgervader opwij zullen dadelijk tot stemmen overgaan zoodat u de uit slag spoedig bekend zal zijn." No. 1 begreep dat zijn kans voorgoed verkeken was, en No. 2 gevoeldedat hij ongetwijfeld de zege in dezen vreedzamen strijd zon wegdragen. De eerste was zeer neerslachtig. En geen wonder ook. Hij was sedert een aantal jaren werkzaam geweest aan een school, doch zon. met het oog op te weinig aantal leerlingen binnen kort op wachtgeld worden gesteld. Wat, dan te beginnen, te meer daar hij gehuwd en vader was Een plaats als onderwijzer weer te krijgen zon niet zoo gemakkelijk gaan daar aan goedkoopere werkkrachten door de ge meentebesturen doorgaans de voorkeur gegeven wordt. Deze omstandigheden deelde hij aan zijnen collega mede, dieinnig medelijden met zijn ongelnkkigen concurrent gevoelendeplotseling een menschlievende gedachte in zich voelde opkomen. Zonder zich lang te bedenken spoedde hij zich naar de raadzaalklopte aan en trad bij de vroede vaderen binnen. «Is de benoeming al gedaan beeren »Neen nog nietmaar 't zal zoo dadelijk wezen", was 't bescheid. »Mag ik den heeren dan in overweging geven mijn collega maar te benoemen?" Verbaasde gezichten den spreker aanstarend van alle kanten. Zoo iets had men nog nooit beleefd. No. 2 begreep, dat nadere uitlegging noodzakelijk was. En na vertelde hij wat hij zoo juist van zijn collega had vernomen. »En daarom trek ik me terng heeren." Nn, de heeren begrepen er alles van, maar No. 2 was nn eenmaal de man naar hnn hart. Za kwamen dan ook nog eerst eens informeeren of hij werkelijk bij zijn besluit bleef, waarop deze mededeelde een benoeming niet te zullen aannemen. En 't gevolg wasdat zijn collega benoemd werd. Deze natuurlijk over-gelukkig en No. 2, hoewel voor eerst nog geen hoofd der school met grooter salaris dan zijn tegenwoordige, toen ook voldaan, omdat hij een ander gelnkkig had gemaakt. Terecht merkte de burgervader op dat hoewel er veel egoïsme en eigenbelang in de wereld is, het in de onderwijzerswereld toch nog aan opofferende collegialiteit niet ontbreekt. lste Coöperatieve Vereeniging. behagen, Den 12 gunde deze vereeniging de levering van 500000 K.G. lijnkoeken aan den laagsten inschrijver, de heeren Ph. A. van Schaijck te Straelen in Rheinland tegen 8.70 de 104 stnks. Algemeen Belang. Den 31 Januari zal er ten behoeve van de meerge melde pomp eene uitvoering plaats hebben, waarvoor de medewerking is verkregen van de dames Möllinger en Wiehers, declamatriees te Amsterdam, mej. Lonët Feis- ser, zangeres te Amsterdam en de heeren L. A. Schouten (viool) en Werner (violoncel) te Den Helder. ïlet Witte Kruis. Den 13 vergaderde alhier de afd Schageu van het Witte Kruis. De afgevaardigde zal voor hoofdbestuurs leden zjjn stem uitbrengen op de heeren Barnonw, van Eden en Swartvoor het herstellingsoord op de heeren Blijdenstein en Van Tienen. De overige voorstellen wil de afdeeling alle steunen. Tot afgevaardigde werd ge kozen de heer A. W. v. Kluijve, tot plaatsvanger de heer H. Feisser. Meegedeeld werd, dat dr. Oostra van Anna Panlowna den 30 eene voordracht zal houden over Lupus genezing, volgens de methode Finsen. Me Rijp. Op Zondag 6 December e.k., des avonds G uur, zal de heer ds. J. W. Pooit te Ursem zjjn ambt aanvaarden waarvan de bevestiging zal ge schieden door den heer ds. H. A, J. van Wijhc predikant te Lobiten niet door ds. Waaijer zooals in ons nummer van den 15 werd medegedeeld. Benoemingen. Benoemd tot dijkgraaf van het waterschapsbestuur »de Schermer", de heer J. Blom Jz. 8r., te Alkmaar en tot heemraad de heer P. Coowenhoven te Oudorp; tot heemraad van den polder Oostzaan, de heer J. Taams Dz. te Oostzaan. Tot molen meester van den bllkvenpolder is be- noemd de heer C. Koog, op de Venning, gem. Haring- carspel. Tot bestuurslid van den polder Me Noordplaat is gekozen de heer J. de Vries. Tot voorzitter der banne de Rijp is gekozen de Heer R. van Doorntot secretaris-penningmeester de Heer B. Koker. Voor eene benoeming tot heemraad van den polder Katwonde zijn voorgedragen de heeren K. Klomp, T. Btrikker en 0. Doornenbal, aldaar. Chamberlalnlstische tarieven. WELLINGTON, 16 Nov. De premier van Nieuw- Zeeland heeft bij het Parlement voorstellen ingediend voor een preferentieelen handel met Engeland, waarbij een surtaxe van 20 tot 50 cent op de bestaande rechten wordt gelegd voor met name genoemde artikelen die niet in Groot-Britannië zijn vervaardigd. Da surtaxe zal na 1 Maart worden geheven. Later telegram In de voorstellen van minister Seddon wordt de mogelijkheid opengelaten op wederkeerigheid berustende handelsovereenkomsten te sluiten met vreemde landen. Het Witte Kruis. In de week van 9 tot 14 No r. ziju ia het bad huis van bet Witte Krnis" genomen: 37 Kuipbaden, 47 Regenbaden le klasse en 123 Regenbaden 2e klasse, tezamen 207 baden. Voordracht Onderwijzer. De heer A. H. van Vreeningen alhier komt voor op de voordrachten voor onderwijzers aan de Opleidings school voor jongens te Haarlem. Tentoonstelling. De «Zuid-Hollandsche Ijsbond" is van plan het volgende jaar ook eene tentoonstelling van Wintersport in den Haag te organiseeren. Aanstaande Vrijdag zal de daarvoor aangewezen tentoonstellingscommissie een bezoek brengen aan de tentoonstelling alhier, om zich op de hoogte te stellen van de wijze, waarop deze is ingericht. Pensioen aan gemeente-ambtenaren, bedienden en werklieden en hunne weduwen en weezen. Herhaaldelijk zijn nit den boezem van den Raad stemmen opgegaan tot het verkrijgen van eene pensioen regeling voor ambtenaren, bedienden en werklieden in dienst der gemeente of van gemeentelijke instellingen en van hunne weduwen en weezen. Daaraan bestaat inder daad groote behoefte. Want terwijl de Raad steeds de blijken beeft gegeven van meening te zijn, dat ambte naren die de gemeente goed hebben gediend te zijner tijd behooren te worden gepensionneerd, was in het bedrag der in de laatste jaren verleende pensioenen, bjj het gemis eener constante regeling, meermalen groote onevenredig heid niet te miskennen, terwijl aan de andere zjjde de werklieden dikwjjls langer in dienst werden gehonden dan met bet gemeentebelang strookte, ten einde hen op deze wijze een soort van pensioen te doen genieten. B. en W. zonden dan ook stellig reeds eerder aan den wenscb van den Raad hebben voldaan, ware het niet, dat zij gehoopt hadden op het spoedig tot stand komen eener algemeene pensioenregeling, welke alle, althans de meeste gemeenten des lands zon omvatten een denk beeld voor 't welk de Nederlandsche Vereeniging voor gemeentebelangen zeer ijvert en waarbjj deze gemeente zich dan zou hebben kannen aansluiten. Zij zijn echter van meening, dat daarop niet langer mag worden gewacht, terwjjl zij de gelegenheid hebben willen openhonden om aan een dergelijk algemeen fonds komt hot te eeniger tijd tot stand deel te nemen. Bij de ontwerpen hebben B. en W. zich op het stand punt gspiaatst, dat het weDSchelijk is, de ambtenaren, bedienden en werklieden te doen bijdragen tot het vormen van een fonds, waaruit de te verleenen pensioenen zoo veel mogeljjk znllen worden gekweten. Uit den aard der zaak znllen die bjjdragen niet zoo hoog mogen zijn, dat de in functie zijnde ambtenaren zouden worden afge schrikt zich de voorgestelde kortingen op hunne bezol diging te laten welgevallen. En verklaarden zij zich daartoe al bereid dan zou een hooger bijdrage dan is voorgeteld ongetwijfeld leiden tot een wellicht onweer- staan baren aandrang tot tractementsverhooging. Wat deze bjjdrage aangaat, zoo verdient het opmer king, dat in vele gemeenten voor het pensioen van de ambtenaren zeiven geen bjjdrage behoeft te worden gestort, terwijl voor het pensioen vau hnnne weduwen en weezen, voor zooveel bekend, nergens meer dan zes ten honderd van den pensioengrondslag wordt ingehouden. B. en W. hebben gemeend eveneens 6 pOt. als maximum te moeten, stellen en wel 2 pCt. voor de eigen pensioenen en 4 pOt voor die der wednwen en weezeD. Voor de rubriek be dienden en werklieden zon deze bijdrage echter, naar hunne meening, te bezwarend zjjn. Vandaar het voorstel, om van de laagste tactementen een geringer bjjdrage te vorderen. In deze pensioenregeling zullen worden opgenomen het personeel der gasfabriek, der gemeentereiniging, van het gem. ziekenhuis, der gemeentewerken, der plantsoenen, der politie, en der secretarie. Er zal worden bijgedragen A. Voor eigen pensioen: 1°. ambten, mee eene jaarw. van f 800 en hooger 2 pCt. 29. 600 tot f 8001 '/2 3°. 500 600 1 4°. bened. 500 '/2 B. Voor weduwenen weezenpensioen 1°. ambten, met eene jaarw. van f 800 en hooger 4 pCt. 2°. 600 tot f 800 3 3°. 500 600 2 4°. bened. 500 1 Aan den Raad worden in verband met dit voorstel ter vaststelling aangeboden A. Eene verordeningregelende het verleenen van pensioen of wachtgeld aan gemeente-ambtenaren B. Eene verordening regelende het verleenen van pen sioen aan weduwen en weezen van gemeeute-ambtenaren, en C. Eene verordeninghoudende bepalingen omtrent het gemeentelijk pensioenfonds. Volgens art. 3 van de verordening. A. wordt pensioen verleend aan ambtenaren die a. bjj hun ontslag den leeftijd van 65 jaren bereikt hebben b. in dienst der gemeente ziels- of lichaamsgebreken hebben bekomen waardoor zij voor hnn werk ongeschikt zijn c. na tienjarigen dienst nit hoofde vau ziels- of lichaams gebreken op andere wijze ontstaan voor de verrichting hunner werkzaamheden ongeschikt zijn. Dit pensioen bedraagt in de gevallen a en c voor ieder dienstjaar Veo yan A®n pensioengrondslag (de middel som over een jaar van het bedrag dat gedurende de laat ste 60 maanden als grondslag heeft gegoldenof die middelsom over korten tijd als de diensttijd minder dan 60 maanden is. Voor geval c zal het dan ten minste van die mid delsom bedragen. Het volledig pensioen kan noch het van de middel som noch f 2000 te boven gaan. Pensioen verleend volgens letter b bedraagt onafhankelijk van den diensttijd 2/3 van den pensioengrondslagdie voor den ambtenaar gold op het oogenblik, dat het onge val hem trof. Bij uitkeering ingevolge de ongevallenwet, wordt door de gemeente slechts uitgekeerd het nadeelig verschil tusschen die nitkeering en het gemeentelijk pen sioen. De diensttjjd voor den 18-jarigen leeftijd blijft buiten aanmerking. Wachtgeld te verleenen aan ambtenaren, die tengevolge van een reorganisatie van den dienst of opheffing hnnner betrekking, hnnne bezoldiging verliezen, wordt toegekend tot de helft van het salaris gedurende de eerste twee jaren, tot V» gedurende de volgende twee jaar. Verordening B is slechts dan op vrouwelijke ambtenaren toepasselijk, indien zij bij het aanvaarden harer betrekking verklaren, dat zij recht op pensioen wenschen te erlangen voor hare na te laten weduwnaars en weezen. Het pensioen bedraagt: le. Indien de ambtenaar is overleden aan de gevolgen van ongeval bekomen in dienst der gemeente a. voor de weduwe 1I3 van den laatstgeldenden pensioen grondslag van den overleden ambtenaar. b. voor elk der weezen beneden 18 jaar tijdens het leven der weduwe J/9 van dien grondslag. c. voor elk der weezen na het overlijden der weduwe 1I5 vau dien grondslag. 2e. In alle andere gevallen a. voor de weduwe */4 van den laatstgeldenden pensioen grondslag van den ambtenaar. b. voor elk der weezen tijdens het leven der wednwe 1I30, o. voor elk der weezen na het overlijden der weduwe 1/12 van dien grondslag. Het pensioen eener wednwe of dat der gezamenlijke weezen kan de som van f 600 niet te boven gaan. Evenmin als voor eigen pensioen is de deelname voor het wednwen- en weezenpensioen verplicht. In verordening C, houdende bepalingen omtrent het gemeentelijk pensioenfonds wordt bepaald dat dit fonds gevormd wordt: a. door vrijwillige bijdragen b. door de op de bezoldigingen der ambtenaren in te honden kortingen c. door de rente der in het fonds gestorte gelden d. door toevallige baten e. zoo noodig door een jaarlijksche bjjdrage nit de ge meentekas. Om de 5 jaren, en voor het eerst in 1909 wordt eene wetenschappelijke balans opgemaakt van den staat van het gemeentelijk pensioenfonds. Blijkt dan het fonds te klein, dan wordt het ontbre kende uit de gemeentekas aangevuld. Verplaatsing. Het Kantoor van den Rijks-Ontvanger voor de buitengemeenten alhier, is verplaatst van den Stationsweg naar Zevenhuizen B 7. VERBETERING. In het uittreksel nit het rapport over de gemeente- begrooting, zie onder «stadsnieuws" in ons vorig nummer van 15 Nov., is een zetfout ingeslopen. In regel 24 leze men in plaats van: «voor eiken f 20 buisleiding", «voor eiken meter bnisleiding". GEBOREN. 14 Nov. Gerrit eu Dirk, zns. van Wietse Visser en Maartje Bakker. 15 Wilhelmina Lambertina Francisca, d. v. Johannes Carolns Lambertus Wijdeman en MariaMagda- lena Clara van Impelen. 16 Elisabeth Margaretha, d. van Nicolaas Okke Johannes van der Stok en Maria Geertrnida Hosman Gerardns Nicolaas Lanrentius, z. van Lonrens Buren en Jacoba Elisabeth Noort. OVERLEDEN. 14 Nov. Leendert, z. van Jan van Wiaringen en Aafje Jupijn, 3 j. en 3 m. 15 Johannes Theodorns, z. van Christlaan Nicolaas van den Idsert en Agatha Marie Oudhoff, ruim 15 maanden. 17 Nov. Anna Maria, d. van Johannes Nicolaas Koppe en Grietje Mulder, 9 j. en 8 m. 16 November 1903, gehouden door Notaris J. VAN DER VEEN te Alkmaar. Winkelhuls met Bovenwoning aan het Luttik- Ondorp, groot pl. m. 95 cA., gedeelte van het kadastrale perceel Alkmaar, sectie B, no. 2043. Stry kgeld H. Jansen f 6QOO, Pakhuis met Kantoortje, Krl en Keu ken aan het Lnttik- Oudorp, groot pl. m, 103 cA., gedeelte van hetzelfde kadastrale perceel. Strijkgeld F. J. Quax 4120, Winkelhals aan de Houttil te Alkmaar, kadaster sectie A, no. 466, groot 45 cA. Strijkgeld H. Nederkoorn 6100, De afslag blijft bepaald op 23 November a.s., 's avonds 7 nnr, in het Hotel Wijnkamp, aan de Paardenmarkt te Alkmaar. Velling Notaris C. k. Steen. Het perceel aan den KoningswegKanaalkade is 16 Nov. 1.1. het hoogst in bod gebracht door den heer P. v. d. Waal op f 4505. De afslag blijft bepaald op Maandag 23 November des avonds na 7 nren in hotel Wjjnkamp, van de heer Schwaner aan de Paardenmarkt alhier. Alkmaar, 16 Nov. Aangevoerd 16 koeien en ossen 1180 a 250,111 vette kalveren f 40 a 140, per P. 80 a 95 et 35 nuchtere kalveren f 12.a 20, 710 vette schapen 120 a 29.0 lammeren f 0, 451 vette varkens, per P. 36 a 40 et., 27 magere varkens f 15 a 17, 0paarden f Amsterdam, 16 Nov. De prjjzen der Aardappelen waren heden als volgt Friesche borgers f 2.80 a^3.10, dito Blauwe f 2.50 a 3.10 dito Hamb. f 0.a 0.Zeeuweche Sp. Jm. f 3.50 a 3.75, dito Bonte f 3.75 a 4.dito Blauwe f 3.50 a 3,70, Geld. Blauwe f 3.25 a 3,50, Pruisische Hamburgers f 4.50 a 4.75, dito roode f 2.a 2.60, Saksische Jammen ,f 0.— a 0.—, Westlandsche Zand f 5 a 6.50 Amsterdam, 16 Nov. Ter veemarkt waren aanvoer en prijzen179 runderen, vette le qnal. f 0.64 a 0.68, 2e qualiteit 60 c., 3e qnaliteit 54 c. per K.G., 24 nuch tere kalveren f a 5 schape a lammeren f a 726 vette varkens 34 a 36 ct., Rjjnkanters 37 a 39 et., Overzeesche 37 ct. per KG., 80 Melk- en kalf- koeien f 140 a 270 per stnk, graskalveren f a E d am, 14 Nov. Aangev. 30 stapels kaas wegende 6007 kilo, f 28.50 de 50 K.G.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 3