ji§J8|Lgg No. 137 Tweede blad. Honderd en vijfde jaargang. 1903. WOENSDAG 18 NOVEMBER Nederland. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dins dag-, Uonderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. fl# Telefoonnummer 3. Prys der gewone advertentlën t\ Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte.', Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. FRANKRIJK. De »Officiel" bevat een besluit waarbjj het den geeste lijken zusters voortaan verboden zal zijn te vertoeven in de marine-hospitalen. De minister van marinePelletan heeft een groot rapport over deze zaak uitgebracht, dat veel opschudding zal verwekken. Hij betreurt het dat de zusters zich weinig bezighouden met de zieken en vooral door het bestuur worden gebezigd voor het toezicht over het materieel en voor het boek houden. Volgens den heer Pelletan verrichten zij zeer slecht die taak en hebben zij zich, in strijd met de reglementen, van alle ambten meester gemaakt. Zij bestieren de werk huizen, oefenen het toezicht uit in de magazijnen, deelen levensmiddelen uit en hebban de sleutels van alles. De meest betreurenswaaidtge praktijken zijn uit dezen staat van zaken geboren. Hg beweert dat de zusters door strafbare middelen een ontzaglijke voorraad van materieel gespaard hadden en dat zij daarvan groote voorraden naar hunne moederhuizen zenden. Het eenige middel om hieraan een einde te stellen is de zusters te weren. Jacques Lebaudy beeft den volgenden brief doen richten tot den heer Andouinprocureur van de matrozen die in dienst geweest zijn van den Keizer van de Sahara en thans schadevergoeding eischen >Zjjne Majesteit de Keizer van de Sahara heeft ver nomen dat u is opgedragen door eenige militairen die onder zijn vaandels gediend hebben, een schadevergoeding van hem te eischen van 100,000 francs voor elk, wegens toegebracht nadeel." Zijne Majesteit is van oordeel dat dit proces niet zal gevoerd moeten worden tnsschen deze ond-soldaten en hem maar tnsschen de machtige Eransche republiek en het jonge en zwakke Sahara-Keizerrjjk. Doch noch de Eransche rechtbanken noch de Saharasche rechtbanken kunnen over deze zaak onpartijdig oordeelen. Daarom stelt Z. M. voor het onderzoek op te dragen aan een neutrale mogendheid b.v. Engeland België Nederland of Zwitserland". »In het geval nwe cliënten zich tevreden willen stellen met de uitspraak van een arbiter stelt Z. M. voor de arbitrage te aanvaarden van den heer Dittivoorzitter van de Seine-rechtbank een man van algemeen bekende eerlijkheid". »Deze laatste weg zon veel sneller zjjn". »Z. M. vertoeft thans te Londen (Savoy-Hötel) en wenscht gaarne uw antwoord te ontvangen". BENOIT, Ordonnans-officier liord Wolseley over het Engelsche leger. De veldmaarschalk Lord Wolseley ex-opperbevel hebber van het Engelsche leger, heeft een boek geschreven, getiteld »De geschiedenis van een soldaat". Hjj beweert hierin o. a. dat het Engelsche leger niets waard is; dat wel het drie kwart gedeelte van de officieren niet voor hunne taak zijn berekend dat de soldaten zeer slecht worden betaald en dat Groot-Brittannië niet is en nooit zal gereed zijn tot den oorlogwjjl de actie van den opperbevelhebber machteloos wordt gemaakt door politieke drjjfveeren. Lord Wolseley verklaart, dat de ministers, dis de oor logen in de Krim en in Zuid-Afrika hebben veroorzaakt kort en goed moesten worden opgehangen. Door hunne kortzichtigheiddie het gevolg was van het slechts oog hebben voor eigen voordeel, zijn zij verantwoordelijk voor de duizenden menschenlevens en millioen ponden sterling, die zij doelloos hebben verspild. Brand ln een zwevenden trein. Een ernstig ongeluk is den 13 in Elberfeld ge beurd. Een zwevende trein uit twee waggons bestaande, stopte iets verder dan voorgeschreven was. Toen de machinist eenige meters achteruit wildeontstond een onregelmatigheid in den stroom, waardoor de aluminium- kist boven een der waggons vlam vatte. Het brandend metaal liep langs de zjjden der waggon af en veroor zaakte een algemeene paniek. De reizigers sloegen de ruiten stuk om buiten gevaar te komen. Met eenig zand was men het vuur echter al spoedig meestej. Voortaan zal onder de aluminiumkisten een onbrandbare plaat worden aangebracht. Kindersterfte en melk. Prof. Wyss te Ziirich heeft na een nauwkeurig onderzoek over de jaren 1893 tot 1901 bevonden, dat de stijgende zuigelingensterfte in de stad niet alleen, maar in vele landeljjke plaatsen samenhangt met het optreden van mond- en klauwzeer bij het rundvee. En niet tijdens deze ziekteomdat het zieke vee dan geen of weinig melk geeft maar daarnawanneer de ziekte voorbij is. Deze laat nl. storingen achter die vaak nooit verdwijnen en de oorzaak schijren te zjjn van sterfte onder de zui gelingen. De melk van zulke dieren behoorde daarom nooit voor kinderen gebruikt te worden. [Vermindering van bierverbruik. De drankbestrijders in Duitschland toonen niet zonder voldoeningmet cjjfers de gestadige vermindering van het bierverbruik aan. In München alleen, waarl'/j millioen hectoliter bier per jaar werd verbruiktdaalde het cijfer per hoofd van 487 op 341later nog tot 298 liter. Verder blijkt uit een medisch overzicht, dat over het geheele Dnitsche Rijk het bierverbruik sterk afnam alleen in Wnrtenburg een stijging vie' te constateeren. Dr. Nelden te Sfew-Voik heeft nu een keus ge daan uit de vele ooren welke hem werden aangeboden voor zijn rijken één oorigen patient. Hjj koos een 40jarigen Duitschen restaurateurte New-York uiteen man die verleden jaar failliet ging en die nu zeer blijde is een zijner ooren te kunnen ver- koopen voor f 12500 ter wille van zjjn eenig kind. De operatie is op Dinsdag bepaald. Vooraf moet de verkooper een contract ieekenen waarbij hjj voor goed afstand doet van alle rechten op het oor hetwelk hem zal worden afgezet. AT JEU. Bij het departement van Koloniën is de volgende van 14 dezer gedagteekende telegram ontvangen van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië vin Atjeh heeft Toekoe Radjah Lho van Lho Senmawe zich met 120 volgelingen onderworpen. Lombok. De correspondent te Batavia van het Hbld, seint: Bij de verschijning der pradjoerits te Selong Lombok werd het weerspannig hoofd uitgeleverd. De rust is hersteld. Hulde aan Koningin Emma. Het Nationaal Comité, dat zich onlangs gevormd heeft om in Januari a.s. te doen herdenken, dat H. M. Koningin Emma 25 jaren geleden zich hier te lande vestigde, heeft te 's-Gravenhage eene vergadering gehou den, onder voorzitterschap van Jhr. Van der Wjjck, oud- Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië. De vergadering welke bijgewoond werd door enkele Commissarissen der Koningin uit de provinciën en g. a. door de burgemeesters van Amsterdam, 's-Gravenhage, Utrecht en Arnhem heeft besloten de herdenking te doen bestaan in eene inzameling, waarvan de opbrengst zal strekken ten bate van het Sanatorin mvOranje- N a s s a u's-O o r d" de stichting van H. M. de Koningin- Moeder. Verder zal getracht worden in de verschillende gemeen ten des lands plaatseljjke comité's in te stellen ter be vordering van het doel. Provinciale Staten van Woord-Holland. Verschenen zijn de Statenstnkken, behelzende ad viezen van de commissiën omtrent de voorstellen van Ged. Staten. De adviezen luiden meerendeels om overeenkomstig de voordracht van Gedeputeerden te beslniten. Haarlem. Den 15 heeft de bisschop van Haarlem, Mgr. A. J. Callier, in de Kathedraal onder een plechtigen dienst zjjn intrede g daan en daarbij eene aanspraak tot de talrijke aanwezigen gehouden. Graft. De heer J. Slot, predikant bjj de Ned. Herv. gemeente alhier, heeft voor bet beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Ondorp, bedankt. Westgraftdlfk. Den 14 hield de afdeeling Graft van de Noord-Hollandsche Vereeniging»het Witte Kruis'' alhier, haar gewone najaarsvergadering. Tot afgevaardigden naar de Algemeene vergadering te Amsterdam op 24 Nov., werden benoemd de beeren J. Koppen en W. Velt huis en tot hnnne plaatsvervangers de heeren J. Gr aft'lijk en B. Keizer. Oudkarspel. Door heeren kerkveogden en nota belen der Ned. Herv. gemeente alhier, is besloten, de kerk welke tot heden niet werd verwarmd, van een vnlregnlatenrkachel te voorzien. Da leverantie van dit verwarmingstoestel, is opgedragen aan den heer G. Stout, Hofleverancier te Tiel. Bennlngbroek. Ten hnize van den kastelein J. Winkel vergaderde den 12 dezer de afdeeling Midwoud Sjjbekarspel van de Vereeniging »Het Witte Kruis". In de vacature van Balen Blanken Sr. werd voorzien door de verkiezing van dr. Caroldr. V. den Berg, herkies baar als secretaris, behiold zjjne plaats, terwjjl de heer G. Bossen voor mr. C. P. Donker werd gekozen. De verder behandelde punten waren van minder algemeen belang, 't Nut dezer instelling blijkt reeds voldoende nit het druk gebruik van verschillende voorwerpen uit het magazijn, zoowel door leden als niet leden gemaakt. Jammer dat het aantal leden hier nog niet evenredig is aan 't goede doel. Ijangedijk. Aanmerkeljjk grooter dan andere jaren is thans het aantal kleinere soorten kool, dat op de groentemarkten wordt aangevoerd. Men ziet schuiten met 4 èk 5000 stuks. En hiervoor wordt dan soms de enorme prijs van 10 cent per 100 stuks besteed. Voor zoo'n schuit met kool wordt dan f 5 ontvangen, terwjjl de opbrengst, indien het le soort kool was geweest, f 250 f 300 zou hebben bedragen. Nu het houden van wintermarkten niet zal gelukken, stellen de verschillende landboawvereenigingen pogingen in het werk om toch tot contante betaling van winter- kool te komen. Met het oog op de onaangename gevolgen, die vele bouwers het vorige jaar door het geven van crediet ondervondenzou het zeer wenscheljjk zjjn, dat de contante betaling werd ingevoerd, ook voor de buiskool. Brand. Amsterdam. Alhier is in de laatste dagen eenige keeren brand ontstaan in pakhuizen van de bierbrouwerjj »Het Haantje" door een defect aan de electrische ge leiding. Den 14 's avonds was dit weder het geval. De brand woedde toen over een oppervlakte van pl.m. 200 vierk. meter en het zou zeker een nog grootere afmeting hebben aangenomen, als niet het belendend machinege bouw door brandvrije muren van het opslaggebouw voor granen waren gescheiden. Dit bleef thans voor brand en waterschade gespaard, waardoor het bedrjjf ongestoord kon worden voortgezet. Echter is de geheele wintergraan- voorraad geschat op een waarde van f60 a 70.000, welke op beurspolis is verzekerd, onbruikbaar geworden, hetzij door het vuur, hetzjj door het water, doch deze voorraad is niet zoo moeiljjk te herkrijgen. Den 14 's avonds was de vrouw van G. van Veen om een boodschap uitgegaan en had haar vijf kinderen, waar van de jongste een halfjaar en de oudste ongeveer acht jaar was, alleen achtergelaten. In hare afwezigheid viel de brandende petroleumlamp, doordat de kram niet stevig genoeg in den zolder bevestigd was, naar beneden, met het gevolg dat het vertrek weldra geheel in lichtelaaie stond. Op het geroep van de kinderen kwamen de be woners van de eerste verdieping te hulp en konden de kleinen nog bjjtjjds in veiligheid gebracht worden. De brandweer wist door haar spoedig optreden den brand tot de voorkamer en de alkoof beperkt te houden deze brandden echter geheel uit. De achterkamer en de ver diepingen boven en beneden bleven gespaard. Over den dezer dagen vermelden brand in de Diepmeer, gemeente Oudkarspel wordt ons nader mede gedeeld, dat die is aangestoken door een 13 jarigen jongen, Cornelis Kaag om geen andere reden, dan dat hjj »'t maar eens zou willen zien branden." (N. v. d. D.) Oplichting. De rechter van instructie te 's-Gravenhage heeft een onderzoek geopend in de zaak van den handelaar Z., aldaar, wegens fraude in de levering van steenkolen aan de Polytechnische School te Delft, in de daarbjj gebruikte maat met dubbelen bodem, waardoor ongeveer een twin tigste minder geleverd werd. Paling. Van Texel schrjjft men Nu de visscherjj naar zeepaling langs de Texelsche kust nagenoeg is afgeloopen, blijkt deze zeer onbevredigende uitkomsten te hebben opgeleverd. Het stormachtige weder in October heeft groote schade aan het netwerk teweeg gebracht en de vangst bleef tot het einde slecht. Ernstig ongeval. Te Maassluis heelt aan boord van de »Barge- mee8ter jhr. v. d. Brandeler". terwjjl men bezig was met het lossen, de stuurman het bjjschbïok op zjjn hoofd ge kregen, waardoor hjj bewusteloos ineen zakte. Zjjn toestand is vrij ernstig. Volgens het »L. D." wordt thans in het Acade- demisch Ziekenhuis te Kelden een patiënt verpleegd, bjj wien zich brandbare gassen in de maag ontwikkelen. Door het opsteken van een sigaar moet hjj eens tot de ontdekking van het ourieus verschijnsel zijn gekomen. De gassen worden verwjjderd en toonen ook dan nog hun brandbaar vermogen, zooals met proeven is aangetoond. Langzamerhad komen zij weder in de maag terug ook al zjjn ze verwjjderd. Gevallen als deze moeten wel meer voorkomen, maar zeldzaam zjjn. Koel. De slechte uitkomst van den koolbouw aan de Xiangendijk big kt vooral uit de groote hoeveelheid kleine kooltjes, welke op de markten aangevoerd worden. Men liet schuiten, waarin 800 1200 stuks van een grootere soort worcen geladen, die nu 5000 stuks bevatten. En daarvoor wordt dan soms betaald 10 ct. per 100. Wanneer men rekent 5 stuks voor een maaltijd noodig te hebben, wordt dit tegen dien prijs een groentenmaal van 1/2 cent. Te Schagen zal de najaars-veulenmarkt ge houden worden op Donderdag 26 November a.s. Ratten. - Te St.-Pancras waar de bouwers het vorige jaar in de kosten der rattenverdelging 1 cent per snees bjjdros- gen, wordt voor dit jaar nu polder en gemeente geen subsidie meer verleenen een omslag geheven van 21/1 cent per snees (1.42 H.A.) Typhus. Te Heerhugoivaard komen enkele gevallen van typhus voor. De afdeeling van »Het Witte Kruis" aldaar heeft nu eene verpleegster aangesteld om hulp te ver leenen. Tot heden is één persoon aan de ziekte bezweken. Bloedvergiftiging. Te Pltwyk, bjj Woudrichem, had een jonge vrouw een puistje aan haar wang. Nadat zjj zich met gekleurde zeep gewasschen had, zwol haar hoofd op; een paar dagen daarna is zjj bezweken aan bloedvergiftiging.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 5