Buitenland. Nederland. voor zich meende, dat die contróle alles moest omvatten, en dacht daarbjj aan een accountant byv. jaiste omschrijving van het voorstel is dns zeer gewenscht. Op een vraag van den Voorzitter verklaart de heer G 1 i n derman, zich gaarne bereid te zijner tijd een voorstel tot benoeming van een controleur te doen. Da heer de Groot is het met den heer van den Bosch eenshij meentdat die werkkring alle mo gelijke controle zal moeten omvatten 't zal een uitge breide werkkring zijn die een hoog salaris vereischt. De Voorzitter beveelt aan niet verder over de zaak te diseussieeren, doch eerst een voorstel af te wachten. Art. 6. Jaarwedden van de haven- en kaaimeesters, ge raamd op f 800. De jaarwedde van den assistent-havenmeester is f 50 hooger voorgedragen. Een tweetal leden der 3e sectie vragen naar de mo tieven die B. en W. tot deze vorhooging van jaarwedde hebben bewogen. Het college antwoordt, dat een bezoldiging van f 200 billijk is, waar de man drie dagen per w- ek van 's mor gens 7 tot des namiddags 3 uur in gemeentedienst is. Goedgekeurd. Hoofdstuk *111. Kosten van onderhoud van ge meente-eigendommen en deswege verschuldigde lasten. Het totaal van dit hoofdstuk is geraamd op f 60658.30. Afd. II, art. 2. Dag- en weekgelden der werklieden en bedienden enz., geraamd op f 6297, ruim f 3500 hooger dan 't vorig jaar. De hoogere raming is een gevolg hiervan, dat B. en W. voorstellen zooveel mogelijk, althans voor eenige proef jaren, de onderhoudswerken in eigen beheer te nemen. Tegenover deze hoogere raming staan dientengevolge lagere ramingen, over verschillende posten der begrooting verspreid. De jaarwedden der beide opzichters zjjn met f 50 ieder verhoogd. Door de Ie sectie werd het doen uitvoeren der werken in eigen beheer ernstig overwogenzij noodigt B. en W. uit om te zjjner t jjd de resultaten der proef aan den raad mede te deelen. Drie leden der 3e sectie msenen, dat er thans geen termen bestaan, opnieuw over te gaan tot verhooging van het salaris der opzichters. B. en W. antwoorden, dat zij aan den wensch der le sectie gaarne zullen voldoen. Aangaande de salaris ver hooging der opzichters, merken zij op, dat dezen ambte naren bij het doen uitvoeren van onderhoudswerken in eigen beheer velerlei werkzaamheden van meer verant woordelijken aard zullen worden opgedragen. Naar aanleiding van de vorhooging van de jaarwedden der opzichters vraagt de heer Giinderman of het salaris dan niet. verminderd zou moeten worden indien de proet mislukt. De Voorzitter antwoordt daaropdat dat niet gaatdoch over twee, drie jaren is er wel reden om datzelfde salaris uit te keeren. De heer Cohen Stuart is het daarmede eens maar vraagt of het wel juist is dat het werk zwaarder wordt er zullen meer detailteekeningen gemaakt moeten worden maar het toezicht zal niet zooveel meer zijn en bovendien de contróle over eigen werklieden is gemak kelijker dan die over die van anderen. Nog merkt hij op dat pas in 1900 deze salarissen met f 100 zijn ver hoogd. Kunnen B. en W. verklaren dat de salarissen van f 1000 en f 900 werkelijk te laag zyn dan zal hij er in meegaan. De heer van den Bosch gelooft wel, dat meer werk zal worden gevraagd en de opzichters meer contröle zui len hebbenwaar tegenover de heer Cohen Stuart volhoudt, dat de contróle gemakkelijker wordt. Zeggen B. en W. echter, dat ook zonder deze proef de vele werk zaamheden een verhooging rechtvaardigen dan zal hij er niet tegen zijn. De heer van den Bosch geeft in overweging de binnenplaats van het stadhuis in overleg met den advi seur te verfraaien. De Voorzitter zegt, dat zulks niet aangaat zoo lang de bode die plaats als tuin in gebruik heeftmen heelt de bedoeling te zorgendat die plaats beter onderhouden wordt. De heer de Groot is een groot voorstander dezer verhoogingen en zag liever dat ze f 100 meer kregen dan f 50. Er wordt veel van de opzichters gevraagd, en by die van andere gemeenten staan ze in salaris ten achter, 't Doet hem genoegen dat f 50 is voorgesteld. De post wordt goedgekeurd. Afd. Ill art. 1. Onderhoud van straten en pleinen, ge raamd op f 8104,50. De le sectie vraagt, of uit het uitgetrokken bedrag de verbetering van de bestrating der St. Jacobstraat zou kunnen worden behartigd, terwijl de 2e sectie de aandacht vestigt op Heiligland en Kooltuin. Naar B. en W. mededeelen is de St. Jacobstraat thans grootendeels verstraat. Hun aandacht zal op Heiligland en Kooltuin gevestigd blijven. De heer van den Bosch is in zake de St. Jacob straat dankbaar, doch niet voldaan, daar die straat met puin is verstraat. De Voorzitter zegtdat men, indien het niet voldoende blijkteen volgend jaar kan zien. De heer Bosman beveelt aan een verstrating van het Heiligland. De Voorzitter zegtdat de commissie van bij stand dat niet noodig achtte. Zóó slecht is het daar nietenkele kuilen zal men laten ophalen en enkele keien vernieuwen. De post wordt goedgekeurd. Art. 2. Onderhoud wegen en voetpaden geraamd op f 1922. Onder de buitengewone werken zijn begrepenverstra ten van den Frieschen weg, bestraten voetpad langs Ken- nemerstraatweg en het maken van eon klinkerweg op den Bergerweg. Volgens de 2e sectie eischt de keienbestrating van den Bergerweg dringend verbetering, met welke opmerking B. en W. het eens zijn. Het bedoelde gedeelte zal worden verstraat en bij de volgende begrooting voor vernieuwing worden voorgedragen Goedgekeurd. Art. 3. Onderhoud wandelplaatsen en plantsoenen geraamd op f 5186. Hierbij is uitgetrokken f 40 voor onderhoud van het rjjwiel van den opzichter. De le sectie wenscht dezen post te beschouwen als toe lage aan dien ambtenaar, voor aanschaffing en onderhoud van een rijwiel. De 3e sectie vindt het beter dezen ambtenaar een ge meenterijwiel in gebruik te geven en voor den aankoop daarvan uit te trekken een bedrag van f 60. B. en W. meenen bij hun gevoelen te mogen big ven; ook bij het Rijk wordt op dezelfde wijze voorzien in het geven van vergoeding voor het hebben van een rijwiel. De f 40 voor het rijwiel worden toegestaan en mede gedeeld dat ieder kwartaal f 10 aan den opzichter wordt uitgekeerd. De heer Giinderman beveelt nog weer aan jacht te laten maken op Vlaamsche gaaien en meerkollen. De Voorzitter antwoordt dat de heer Stikbel, die vergunning heeft, tot die jacht niet in gebreke zal blijven. Art. 4. Onderhoud van bruggen en overzetveeren, geraamd op f 11775,50, waaronder f 10680 voor een nieuwe op haalbrug ter vervanging van de draaibrug bij den accijns toren. De le sectio noodigt B. en W. uit nog een ander type van brug ter beoordeeling te geven, dan de overgelegde teekening aangeeft. De 2e sectie stelt voor daar ter plaatse weer een draai brug te maken, daar een doorvaartwijdto van 6 M., als is voorgesteld, naar hare meening te gering is en een groote ophaalbrug te zwaar zon blijken voor een vlugge en richtige bediening. B. en W. zullen met de gemaakte opmerkingen reke ning houdeD. Door den heer van den Bosch wordt aanbevolen eens na te gaan of een houten brug niet beter is dan een ijzeren. De ijzeren bruggen voldoen hem nietze worden gauw verveloosde houten zijn goedkooper en sierlijker ia de vormen. De heer Bosman gelooftdat een draaibrug beter is van ijzer. Evenwel zal hij op verzoek van den Voor zitter daar niet verder op ingaan en de plannen afwachten. Art. 8. Onderhoud van klokken enz. geraamd op f 685. B. en W. deelen hierbij mede, dat volgens opdracht van den raad is ingewonnen het advies van den heer Ad- dicks te Amsterdam inzake het herstellen van het uur werk op de Groote Kerk. Daaruit blijkt, dat een bedrag van f 7210 noodig zal zijn, een uitgaaf die B. en W. voor alsnog ontraden. De le sectie zou gaarne zien, dat, indien tot herstelling van dit unrwerk mocht worden beslotendaaraan een minuutwijzer werd aangebracht. B. en W. zullen in dat geval met deze opmerking reke ning honden. Goedgekeurd. Eer men van dit hoofdstuk afstaptvestigt de heer van den Bosch nog de aandacht op de open goten in de Ridderstraat die zag hij gaarne verdwijnen. B. en W. zullen de aandacht daaraan wijden. Het hoofdstuk wordt goedgekeurd. (Wordt vervolgd.) HTVWKIiAHiSï. Het Italiaansche koningspaar kwam den 17 te Windsor aan en werd aan het station verwel komd door Koning Edward en zijne gemalin. De eere-maaltijd werd gehouden in een der antieke zalen van bet kasteel. De Mayor gaf een banket in het raadhuis, waaraan 62 Italianen, bewoners van Witdsor, in nationale kleederdracht deelnamen. Engeland heeft nieuwe veroveringsplannen. Ditmaal is Tibet, het land van den Dalai Lhama aan de beurt. De Times'' meldt, dat een Britsche macht bezig is op te rukken naar de Ohumbi-valei, een dal van 20 mijten breedte en 40 mijlen lengte, dat beschreven wordt als de sleutel van Tibetdit dal zal worden bezet, en van daar uit zal worden voortgerukt naar Gyangtse, een plaats op 150 mijlen afstands van Lhassa, de hoofd stad van Tibet, gelegen. De actie is een gevolg van de zonderlinge om niet te zeggen vijandige houding, door de Regeering van Tibet aangenomen. In Mei werd een Engelsch gezantschap, bestaande uit den overste Younghusband en den heer White gezonden naar Khamka Yong, waar met Ohineesche en Tibetaansche ambtenaren een conferentie zou plaats hebben over handeh-quaeatiesen andera geschillen tusschen Tibet en Indië. De Engelsche missie was aanwezig, maar de Ohineesche en Thibetaansche onderhandelaars bleven uit. Overste Younghusband, het wachten moede, zal de trage Thibetanen nu in hun eigen land opzoeken. In Tibet verwekt dit bericht schrik en ontsteltenis. Regeering en volk van Tibet rusten zich tot tegenstand. De autoriteiten in Lhassa deelen geweren uit, en willen vechten tegen de indringers. En de Dalai Lhama roept de hulp van Rusland in. FHAWKR1JH. In den Senaat werd den 17 de discussie voortgezet ovor de intrekking der wet Falloux en de voorstellen van den minister Chaumié over het middelbaar onderwijs. Tot een beslissing is men nog niet gekomen, maar na langdurige discussie verklaarde de heer Clemencean, dat hij, hoewel toegevend dat het ontwerp Chaumié leemten aanwees, toch zou voorstemmen. De zitting werd daarop opgeheven. MJSIiAWD. In den loop van dit jaar zijn 43 Finnen van geboorte, benevens twee Zweedsche onderdanen, die den Russischen gouverneur niet aanstonden, uit den lande gebanneD. Nu is echter het eerste geval van deportatie naar Rusland, in plaats van verbanning naar den vreemde, voor gekomen. Op den 6 Nov. werd de heer Alexander Hallonblad, oud-burgemeester van het stadje Sordavala, onder ge wapend geleide naar Petersburg gebracht, vanwaar hij opgezonden zal worden naar een gedwongen verblijf in een Russisch district. Welke plaats hem als verbljjf zal worden aangewezen, verneemt hij eerst als hg er aange komen is. Noch hij zelf, noch een zijner vrienden heeft eenig denkbeeld, waarom bij aan deze behandeling onderworpen wordt. Hij was bargemeester en heeft verledeu jaar zijn ontslag genomen, toen hem opgedragen werd bevelen uit te voeren, die bij onwettig achtte. Sedert heeft hij zich noch met politiek noch met openbare zaken bezig ge houden. In Helsingfors heerscht groote opgewondenheid over deze ongehoorde behandeling van een algemeen ge- ach 1 en als zeer vreedzaam bekend staand ingezetene. De heer Hallonblad werd in zijn huis gevangen genomen, te Wiborg in de gevangenis gezet en is thans naar Peters burg gebracht, zonder voor eenige rechtbank te zijn ge hoord en zonder le weten, waarvan hij beschuldigd wordt. De redenen, die als de waarschijnlijke in een telegram uit Helsingfors worden,opgegeven, klinken zoo onwaar- schgnlijk dat men ze voor ongelooflijk houdt. De heer Hallonblad zou een Grootvorst te dineeren gevraagd heb ben en deze zou die uitnoodiging hebben aangenomen, na die van den gouverneur te hebben afgewezen. Indien deze mededeeling echter juist mocht blijken, dan is het een nieuw bewjjs voor wat de Finnen geschreven hebben in hun protest aan Europa tegen de verbanningen uit Finland; »de keuze der slachtoffers hangt geheel af van willekeur en van den persoonlijken haat van de Russi sche ambtenaren." De heer Hallonblad is den 17 naar Wyatka vertrokken, waar hem een gedwongen verblijf is aangewezen. TURKIJE. De jongste nota, die de gezanten van Rusland en Oostenrijk aan de Porte hebben overhandigd, heeft volgens de Times een diepen indruk gemaakt. De beide mogendheden verklaren, dat zij onaangenaam zijn aangedaan door de jongste Turksche nota, waarin werd beweerd, dat alles wat noodig was voor het herstel der orde in Macedonië door de Turksche Regeering was gedaan en dat geen verdere maatregelen noodig zijn. Door voorstellingen in dezen geest zijn de mogendheden niet van hun voornemen af te brengen, waar de feiten duidelijk uitwijzen, dat de door hen gevraagde hervor mingen noodig zijn. Het antwoord van de Porte is nog nietj bekend, maar vermoed wordt, dat ook ditmaal de Porte ook den weg van ontwijken en uitstellen zal inslaan. Het opstellen van het antwoord is opgedragen aan den minister van binneniaud8che zaken, Memdoch-pasja, van wien men weet dat hjj tegen toegeven is, en niet aan den groot vizier of aan Tewfik-pasja, die tot aannemen der Russisch- Oostenrjjksche voorstellen geneigd zijn. Dat geeft dui delijk den wensch van den Sultan aan. Men schrijft uit Kaapstad aan de >N. R. Ct." d.d. 28 October «Opnieuw zijn een 5tal Hollanders, werklieden, die hier niet aan den slag konden komen, teruggekeerd. Vooral voor typo's is 't een harde tijd. Aan de »Cape Times" zjjn ongeveer alle Hollanders ontslagen en ook aan andere drukkerijen is het slap. »Het stoomschip »Mashona" is Maandag aangekomen met het vee, door Hollandsche Boerenvrienden den 28en September verzonden. Het vijftal Hollanders, dat belast was met het opzicht over do dieren, heeft alle mogelijke zorg daaraan gewijd. Ook de kapitein dur »Mashona" toonde veel belangstePing voor de mooie beesten. Nog denzelfden dag werd het vee, dat in uitstekenden toestand verkeert (twee kalveren werden aan boord geboren), doorgezonden naar zjjn bestemming. Zestien veewagens werden er door gevuld." Provinciale Staten van Woord-Holland. In de den 17 gehouden vergadering werd besloten pe volgende snbsidiën te verleenen 1. f1100 'sjaars gedurende 1904, 1905 en 1906 aan de vakteekenschool van de afdeeling Amsterdam van Patrimonium", benevens f 500 voor 1904 voor een uit breiding der school 2. f 600 voor 1904 voor de op te richten avondschool voor aanstaande ambachtslieden te Enkhuizen; 3. f3350 'sjaars gedurende 1904, 1905 en 1906, als bedrage in het tekort der exploitatiekosten van de proef- zuivelboerderij te Hoorn 4. f 300 gedurende 1903 voor den omnibusdienst »De drie Egmonden" 5. eene snbsidieveihooging tot 1 800 's jaars, met ingang van 1904, voor de zeevaartkundige school te Vlieland 6. eene subsidieverhooging van f700 tot 1400'sjaars voor 1902, 1903 en 1904 ten behoeve vau de avond-vak- teekenschool der vereeniging »De Eenheid", te Amsterdam 7. eene subsidie van f 1000 voor 1904, 1905 en 1906 van de avond-vakteekenschool der St.-Josephs-Gezellen- vereeniging, te Amsierdam 8. af te wijzen het verzoek om subsidie voor de kosten van inrichting der Hnishond- en IndnstrieBchoo) te Haarlem 9. te verleenen eene jaarljjksche toelage van f 500 aan de weduwe van den overleden secretaris der commissie van toezicht op het gesticht Maerenberg. Besloten werd tot bet aangaan eener geldleeening van 1 250,000 voor den aankoop van grond voor een tweede provinciaal krankzinnigengesticht onder Gastricum, te brengen op de eerste snppl. begrooting voor 1904. Aangenomen werd het voorstel tot wijziging van het besluit aangaande een algemeen reglement van bestuur voor de waterschappen in Noord-Holland, en de verorde ning, houdende regelen omtrent het toezicht van de Piov. Staten en van Gedep. Staten op de waterschappen en waterstaatswerken. Bepaald werd dat het regement zal gelden voor de banne Abbekerk, d'Ampten, Andijk, Avenhorn, Barsinger- horn, Berkhout, Bovencarspel, Burghorn en voor de pol ders Beetskoog en 't Bnrger Nieuwland (op Texel Helloo. Door het kerkbestuur der Ned. Herv. Gemeente alhier, is tot organist benoemd den heer G. Hartland aldaar, met de benoemde stonden op bet drietal, mejnflr. L. Brnnne te Alkmaar en den heer J. N. Kroone te Oudorp. lilssesche Bank. Den 18 werd voor de Haailemsche Rechtbank de vergadering van crediteuren der Lissesche bank gehoaden teneinde na bet ongunstig rapport van den acconntant Reiman te beraadslagen over de verleening der definitieve surséance van betaling. Ter vergadering werd door baron Van Hardenbroek medegedeeld, dat het deficit der bank, door een garantiefonds van f 10,200 geheel gedekt is. terwijl de overige creditposten geheel vertrouwbaar zijn Te Hoogwoud is tot waarnemend gemeente secretaris benoemd de heer J. Breebaart Dz., te Winkel. Mllltlewet. In de den 18 gehouden zitting der Tweede Kamer heelt de Minister ingetrokken art. 109 van het wetsont werp tot aanvalling en wijziging van eenige bepalingen

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 2