Stadsberichten. van betaling te verleenen voor den tijd van zes maan den, ingaande op den dag, waarop de voorloopige sureéance van betaling werd toegestaan. (Haarl. Ct.) Te Utrecht is volgens het »Rbld." de hand gelegd op een postbeambte, verdacht van het vervalschen van quitanties betreffende de betaling van vergoeding voor verhniskosteu van Zntphen naaa Utrecht. De man is reeds nit rijks dienst ontslagen. Schagen. Op de voordracht voor secretaris alhier zijn geplaatst de heeren A. 0. Roggeveen, loco secretaris te Schagen en J. P. van Amstel, le Commies te secretarie te Wormerveer. Callantsoog. Ter verrjjking van den wildstand in de duinen en bosschen van Callanisoog, zijn door den eigenaar, den heer Delconrt, rnim 20Ö faizanten en patrij zen in het buitenland aangekocht en hier reeds gedeeltelijk vrijgelaten. SïeiloQ. Op uitnoodiging van eene voorloopige Commissie, die zich ten doel gesteld had, alhier een afd. van »het Witte Kruis" op te richten, was op j.l. Don derdag een vergadering belegd die zeer goed bezocht was. De heer Hontsma jjals Voorzitter die Commissie zette in zijn openingswoord doel en streven breedvoerig uiteen, met gevolg dat ruim 40 aanwezigen hnn steun aan de oprichting verzekerden, en als leden toetraden. De Commissie werd bjj acclamatie tot bestuur benoemd, en zal zich verder voor do oprichting in verbinding stellen met het Hoofdbestuur. Schoorl. Aan den onderwijzer 0. A. Keijser is, om gezondheidsredenen, verlof toegestaan en gedurende dat verlof in zijn plaals aangesteld mej. Knijper te Alkmaar. Westgraffdijk. Den 20 is door den Raad der gemeente Graft tot onderwijzer alhier benoemd de heer M. Laan te Middelie. Woningonderzock. We hebben voor ons liggen het rapport omtrent „het woningonderzoekingesteld door de afdeeling „Alkmaar van den Volksbond, Vereeniging tegen drankmisbruikuitgebracht door den secretaris dier ■afdeeling, den heer dr. H E. van Gelder Dat rapport, in het geheel 128 pagina's groot, bevat zóóveel lezenwaard en geeft zóóveel te denken, zóóveel wenken die tot verbetering kunnen leiden, dat we met volle gerustheid mogen wenschen het in veler handen te zien vooral in handen van hendie Alkmaar opper vlakkig bezien en beschouwen als een model stad, waarin zulke misstanden in hnnne oogen een raadsel zijn. Toch bestaan ze en ze worden helder en klaar aangewezen, Trouwens de heeren ds. P. J Glasz, ds. J F. Ternooy Apèl, mr. A. P. H. de Lange, mr. K. A. Cohen Stuart, H J. Vonk, M. Uitenbosch, F. H. Ringers, J. Muijs, dr. A Tuyl P. H. M. Ibink Meienbrink f, J. Cloeck, II J. Trausf, J. A Verkuijl, A. H. Teljer en de bestuursleden der afdeeling de heeren H Coopmans, voorzitter, mr. A. M. de Lange V. S. Ohmstede, mr. APrins en dr. H. E. van Gelder, secretaris, die de gegevens voor dit rapport ver zamelden, zijn ons even zoovele waarborgen dat hunne cijfers en opmerkingen juist zijn en ze met volkomen vertrouwbare waarheidsliefde hebben ter nedergesteld. In het peheel werden 1088 woningen, gelegen in 1074 gebouwen onderzocht en bij dat onderzoek de volgende vragen gesteld en de uitkomsten te boek gesteld: Ligging der woningen. Aantal en geslacht der bewoners. Grootte der woningen en der kamers. VerLchting der Grootte der slaapplaatsen in verband met het aantal Watervoorziening. (bewoners. Afvoer van faecaliën en huiswater. Onderhoudsstaat der woningen. Gebreken der woningen. beschermen. De steenkolen schijnen al van zeer supe rieure kwaliteit te zijn 1 Zonder onze voorzorg toch, zouden we zeer veel kant loopen nog heden naar een dokter te moetenof wel verplicht zijnsteeds onze oogen van de locomotief afgewend te houden. We schreven hierboven, dat we met den sneltrein' reizen, doch 'tis me een sneltreintje wel! Een locaal- spoor in Holland gaat nog gauwe» 1 Enfin, we zijn nu eenmaal in een land, waar blijk baar niemand haast heeft, waar tijd geen waarde schijnt te hebben en we moeten er ons maar in schikken. Ge lukkig ligt Buitenzorg niet ver van hier en zullen we er met onzen tsnellreintoch eeD groot uur over doen. Voorloopig rijden we nog door de vlakte en we merken op, dat de sawah's (rijstvelden) der z.g. particuliere lan derijen er niet bijzonder goed uitzien. Het is hier een ar moedige streek en de kampongs, dien we voorbijstoomen zien er dan ook alles behalve welvarend nit. Daar ook Buitenzorg te midden van die particuliere landen ligt en deze onze speciale aandacht vorderen, zoo zullen we er U van nit de residentie 't noodige over meedeelen. De Heer van Kol heeft er ook de aandacht op geves tigd en aan 't schandelijk systeem kan niet spoedig genoeg een eiDde worden gemaakt. Voorbjj Tjiloewar word het terrein reeds meer berg achtig en 'r, uitzicht dus veel schooner. Ongeveer halver wege Buitenzorg ligt het bekende Bepokeen Christen gemeente met Seminarium voor Iniandsehe jongelui. We zullen 't van uit Buitenzorg wel eens bezoeken want Dcpok moet zeer belangwekkend zijn, vooral voor Zens dingsvrienden. Nu wordt het landschap steeds meer indrukwekkend en begint de reiziger zich langzamerhand weder met Indië te verzoenen. Een heerlijke bergkoelte waait ons toegemoet, eene verkwikking na 't lijden op Batavia Te 7 nar 10 minuten stoomen we het kleine, doÈh smaakvolle station Buitenzorg binnen. We zijn er, gelukkig! Harteljjk welkom in de echoone residentie van Insulinde s Onder-Koning 1 Lt. Crockenek Brousson, b.d. Batavia, 1 Juli 1903. Weekhuren. Zeker een uitgebreid veld, maar! dat toch met de grootste zorg is behandeld en met nauwkeurigheid en duidelijkheid is omschreven of in tabellen is uiteengezet. Zooals we in den aanvang van dit verslag opmerkten, zullen velen niet denkendat er misstanden voorkomen als in het rapport in het licht worden gesteld. Om een paar voorbeelden te noemen: (we laten hier de straat en het huisnr. in het rapport wél aangegeven, achterwege). Eenkamerwoning: in een kamer van 281/2 M3. slapen personen, van wie 5 boven 10 jaar; beschikbare lucht nog niet 5 M3. De slaapgelegenheid is de volgende: in óéne bedstede, die te klein is om er gestrekt in te liggen, slapen 2 jongens van 13 en 15 jaar en een meisje van 17 voor deze laatste is een plank uitgezaagd in de aangrenzende kast, zoodat zij de beenen kan uitstrekken. Last van vocht. Een tweekamerwoning. Hier deed zich het zeldzaam voorkomend verschijnsel voordat de slaapplaats op zolder te benauwd was. Daar sliepen 6 van de 10 bewoners met eene beschikbare luchtruimte van 7 M3. per hoofd Ofschoon van beiderlei geslacht, er 5 boven de 10 jaar zijn, waren de slaapplaatsen in het geheel niet afgescheiden. Eenkamerwoning. De kamer is bijna 45 M3., maar er wonen 10 personen, van wie 7 boven. 10 jaar. De luehthoeveelheid is dus slechts 5 M3. De slaapplaatsen zijn bijzonder gebrekkig. Er wordt geklaagd over wand luizen <-n bijzondere vochtigheid Tweekamerwoning, 5 bewoners, 3 er van, vader met dochters boven 10 jaar, slapen in eenbedstede in de eene kamer; 2 andere, ook boven 10 jaar, in de tweede kamer van 13 '/2 M3. Maar waartoe meer. Men leze het rapport en we houden ons overtuigddat men den heerendie deze hoogst moeielijke taak ten einde hebben gebracht en dr. van Gelder in het bijzonder voor de samenstelling van het rapport, dank zal brengen voor betgeen ze deden in het belang van onze goede stad Alkmaar en het heil van bare bewoners. Tentoonstelling van #ie afd. Alkmaar van den IJsbond Hollands Noorderkwartier. Na onze korte inleiding in 't No. van'Vrijdag 1.1. willen we trachten achtereenvolgend een meer ge regeld verloop daarvan aan onze lezers mede te deelen. Volgens 't programma, dat nog al rijk en ook af wisselend is zou de officieele opening plaats hebben op Vrijdag 20 Nov, 's middags 12 uur, die ook op den juisten tijd plaats had en waarbij door het eere lid dea heer S. Th. Minnematen aanhoore van autoriteiten, als ons Gemeentebestuur, bestuursleden n verschillende afdeelingen een goed opgekomen belangstellend aantal leden van den Bond en de ver schillende inzenders met dames een met recht goed doordachte keurige feestrede werd uitgesproken. Na een hartelijk welkom door den heer Jb. Lutterot, kwam spreker al spoedig aan 't woord en na eene korte inleiding en een beroep op de toegevendheid van zijn auditoriummeende spreker niet beter te kunnen doen, dan bij deze hoogtijdsvergadering uit een brokske geschiedenis van den Ijsbond een en ander te bewijzen, wat reeds dadelijk getuigde van zijn levensvatbaarheid Spreker vergat daarbij niet de opmerkingdat die levensvatbaarheid alleen weinig waarde zou gehad hebben, indien nitt wakkere mannen, die veel, ja vaak geheel hun hart aan deze zaak wijdden er het hunne toe hadden bijgedragenom die te ont wikkelen. Hierbij werd o. m. genoemd Z. E. Mr. G. van Tienhoven die a's van hooger bescherming uit gaande, op de plecht van de ijsschuit zit en daar steeds een wakend oog houdt; zoo ook de heeren Mamma uit Edam en P. H Ibink Melenbr nkvan'Alkmaar, wien hij hierbij een woord van dankbare herinnering bracht. Dat al die ijverige pogingen, die warme woorden en die groote toewijding in daden omgezet, den bloei van den Bond ten gevolge hadden behoeft spr. z i. niet te bewijzen; imm rs het getal leden, 13000, met 55 tot 57 afdeelingen, bewijst dit volkomen. "Wat er gedaan moest en kot» worden was meermalen besproken maar vooral bewezen door de afd. Alkmaar en haren ijverigen secretaris, den heer J Cock. Gerust durft spr. beweren dat in dezen met recht wede van Alkmaar de Victorie begint. Hierbij blijkt uit zijn rededat hierbij noch door religie, noch door den boerenstand, noch doo iemand anders, haar de eerepalm kon worden betwist en z i. zou het thans daargestelde op de te openen tentoons elling dit volkomen rechtvaardigen. Spr. stond z. i. buiten allendie de voorbereidende maatregelen ordenden ook buitea hen die zeker eene moeielijke taak bij de beoordeeling zullen hebben en juist daarom vond hij 't voor zich zoo gemakkelijk op den indruk van wat hij zag en mocht bewonderen, op 't gebied van zijn beschermelinge de wintersport een oprecht woord van dank te mogen uitspreken voor allen die door begunstigingbescherming of steun op ver schillende wijze medewerkten tot den op 't oogenblik onbetwistbaren bloei van den Ijsbond Hollands Noor derkwartier. Met een woord van dank aan den heer Commissaris der Koningin het geacht Gemeentebestuur van Alkmaar, de verschillende bes uren van afdeelingen en vooral de inzenders, wenschte spreker allen een paar genoeglijke dagen en verklaarde de tentoonstelling voor geopend. De E.A heer G. Ripping, bu gemeester, d nkte den spreker voor zijne waardeerende woorden en tevens voor zijne geheele bloemrijke feestrede. ZEA. vond, om den stijl des sprekers te volgen 't maar goeddat hij voor de opening met toespraak bad bedankt en zich dus hier niet op glad ijs had gewaagd. Niemand toch dan de spreker zelf, wiens troetelkind de IJ H N blijk baar is, zou het er zoo glansrijk hebben afgebracht en ook zou ZEA. niet als spreker de hilariteit der be zoekers hebben dnrven wekkendoor er de kwestie van wik- en weegloonen bij te halen Hij brengt spr en allen hulde voor hunne pogingen t t het welslagen dezer tentoonstelling en wenschte ze ook nameus de medegenoodigd n het meest mogelijke succes Op voorstel van den heer Lutterot die nog den dank der afd Alkmaar er aan toevoegtworden de feestgenooten daarop tot een gezamenlijken rondgang uitgenoodigd Bij het binnenkomen werd reeds door velen dezelfde opmerking gemaakt over het leuke idee van den ingang, onder een sluis door, die de vereischte waarschuwingen geeft van rechts houden, ijs onvertrouwbaar enz en reeds bij 't binnenkomen geven de vlokken op planten bij enkele etalages aangebrachteen indrukdie aan den winter en dus ook aan de hoofdzaak dezer tentoon stelling doet denken. De voorraad inzendingen werd boven verwachting groot en daaronder zijn er velen en velerlei waarvan enkelen direct, anderen indirect met de ijs- of winter sport verwant zijn 't Programma noemt I. Werktuigen ten dienste van verrichtingen op het ijs of bij sneeuw. II. Schaatsen prik-, hand- en ar esleden arretuigen winterhoefbeslagijsschuiten. III. Reddings- en verbandmiddelen. IY. Winterkleeding en voeding op sportgebied. Y. Opluistering. In elk der afdeelingen zijn de inzendingen verschil lend en meestal rijk, zoodat zeker niemand ook hier weder zal betwijfelen of de taak der jury wel gemak kelijk en benijdenswaardig was. De uitspraak was reeds te voren geschied en de uitslag daarvan is als volgt Afd. I. V. S Ohmstede J. Czn., alhier, zilv. medailje. De Friesche Ijsbond te Leeuwarden, eervolle vermelding. Afd. II. Yerguld zilveren medailje: M. de Groot van Purmerend (geheel opgetuigde ijsschuit). A. K. Hoekstra van Warga, (schaatsen). M. Koopman, hoefbeslag. D. Ro/.enhart, Alkmaar, arretuigen, reisdekens enz Zilveren medailje: J. Pronk en Heman, Warmen- huizen, voor drie priksleden G. Ruiter van de firma G. S. Ruiter te Bolsward, vitrine met 41 gemonteerde schaatsen, o. a. zulke uls door H. M. onze Koningin worden gebruikt. Was de heer M. de Wild tot nog toe vertegenwoordiger der firma, voor den heer G. Ruiter zal de heer L. Trijbetz nu deze meermalen bekroonde schaatsen leveren en in diens winkel ook eerstdaags etaleeren Firma G. S Ruiter verwierf voor eene gelijke vitrine de zilveren medalje van den Ned. Schastsenrijdersbond, nog een zilveren medalje verwierf J. H van Str.iaten te Heiloo voor hoefijzers en werktuigenterwijl de 4e niet kon worden toegekend. Nog verwierf in deze afd. een bronzen medalje Koopman van Alkmaar, Ko-ter en Wiglama te Schagen en J Kamper Hzn. te War- menhuizen, terwijl eene eervolle vermelding werd toe gekend voor snelloopende en eigengemaakte prikken of schaatsen aan Jac. v d. Busse te Oudkarspel C. M. Driebeer te Rotterdam, L. Graafsma te Workum, A. Lind en J. L. Trijbetz te Alkmaar, en P. Zegwaard Gzn. te Amersfoort (winterhoefbeslag). Afd. III. Verguld zilveren medalje voor een reddings ladder dreglijnen enz Jac van der Busse te Oud- karspel, en voor verbandkisten, huis- en zakapotheken snelverbanden enz. de firma Nierop en Slothouber te Alkmaar. Zilveren medalje C Bogtman te Oudkarspel voor de reddingsijsslede „Frans Naerebout", die over 1 cM dik ijs nog dienst doet en firma J Schouten Co. te Alkmaar, voor v» rbandmiddelen en aan dr. J C. Over- duin te Alkmaar voor een reddingsharmonica (eigen vinding), een bronzen med.lje Afdeeling IY. Verguld zilveren medalje. G. van Nieuwkuijk schoenwerk G W. v. d. Veen (verpakte dejeuners met verwarmtoestel)Woltering W ackers (winterkleeding) Zilveren medalje H. S. Cloeck met nog eervolle ver melding (ar-jas, colbertcostuum enz alles in't magazijn en door eigen personeel vervaardigd) A. van Dijk (wa terdicht schoenwerk). R de Groot, sneeuwpiramide ge- etaleerd met winterartikelen. J. Lindpelterijen en vellen. Bronzen medalje N. G. Enzlin te Blaricumvoor sportbeschuitW. E. G Valk, triscuit en biscuiten de Vereeniging voor Verbetering van Vrouwenk'eeding alhier met nog eene eervolle vermelding. In afd. V, opluistering, was de uitslag: Verg. zilv. med. F» rwerda en Tieman Ams erdam wijnen, ijs- en winterdranken enz., en J, A A. Gerritsen, Amsterdam, voor insignes enz. Zilv. med M. A. Erkamp, fotografien op sportgebied en aanverwante artikelen Bronzen med. IJsvereen. „Hoorn", te Hoorn voor groep van Lambert Meleszoon en zijne moeder Firma van Kessel, v or planten en versieringen en G W. v. d Veen voor bacte ienvrij duinwaterijs, ge maakt bij 60 graden vorst Verder nog eene Eervolle Vermelding aan P Besse Bergermeervoor snijwerk (paar schaatsen met stok), en H Bossert en Zoon, voor ontwerpen in zilver van insignes voor ijsclubsmodel ijsschuit enz Bovendien waren nog door het Tentoonstellingscomité toe te kennen de verschillende medaljes aangeboden door 't Vorstelijk Huis Z E. den Commissar s der Ko ningin het Gemeentebestuur, die van andeie clubs of afdeelingen van den Bond en enkele van 't comité zelf. De uitslag hie van was als v< lgt Zilv. med. van H, M. Koningin Wilhelmina aan A K HoekstraWarga Bronzen med van H. M de Koningin-Moeder aan J. Lind Az Alkmaar. Z Iv med. van Z. H. Pri s Hendrik aan G. Ruiter, firma G. S Ruiter, Bolsward Zilv. med. v. Z. E. den Commissaris der Koningin Ferwerda en Tieman van Amsterdam. Zilv. med v 't Gemeente Bestuur van AlkmaarG. W. vt»n der Veen, Alkmaar Verg. zilv. eeremed. v. het Comité J. A A Gerrit sen, v Amsterdam. V rg. zilv. med. v. het Comité Firma van Kessel, Nierop en Slothouber, Woltering—Wackers all n te Alkm ar. Zilv med. v. het Comité B. Kuyper, A. Englander Jr., Firmi J. Schouten en Co,, H. Bossert en Zoon, Ver. voor verb van Vrouwenkleedjng, allen te Alkmaar. Bronzen med. v. het Comité M. de Wild, Ver eerste hulp bij ongelukken, Alkmaar, J. Grasso, Akkrum, P. Besse, Bergermeer. Eerv. verm van het Comité: W. v. Vuure, M A, Erkamp, V. S Ohmstede J Czn(naar wij meenen) de sluis van de H H. Stikkel, R. de Groot, Alkmaar,

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 2