No, 139 Tweede blad. Honderd en vijfde jaargang. 1903e ZONDAG 22 NOVEMBER Sevonden "Voorwerpen. FEUILLETON. Boeren en Zeelui. Nederland. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt DIbs dag-, Donderdag- on Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O, SOfranco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Pry s der gewone advertentlën Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte.! Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgens tusschen 9 en 12 uur Een zwart fluweelen boodschappenzak, een aardrijks kundig boekje, een witte teenen mand inhoudende een zakje, een paar handschoenen, een houten vlet, een porte- monnaie inhoudende eenig geld, een prenteboekje, een R. C. gebedenboekje, een huissleutel. Alkmaar, De Commissaris van Politie, 20 Nov. 1903. S. M. S. MODDERMAN Jr. Ongeluk op de Alpen. Een 21-jarig Duitscher, Rudolf Weil, toog dezer dagen met een ander toerist van Montreux (Zwitserland) uit ter beklimming van de Naye-rotsen. Zijn makker keerde halverwege terug. Weil zette den tocht alleen voort. Men ging hem opzoeken en vond hem dood liggende in een kloof. De lijkschouwing heeft uitgemaakt, dat de jeugdige toeristin de kloof gevallen en zich waar- achjjnljjk verloren achtend, om het kort te maken, zich een revolverschot door het hoofd heelt gejaagd. Dr. Marmorek heeft den 17 te Parijs de aange kondigde mededeelingen gedaan omtrent het door hem uitgevonden serum tegen tuberculose. Hjj verklaarde, dat hij bij zjjne proefnemingea op dieren en ook op eenige menscben gunstige resultaten verkreeg. Maar hij verheelt zich niet, dat er nog veel meer proeven op groote schaal genomea moeten worden, zal men over zijn middel een beslist oordeel kunnen vellen. Een voordeel van zijn serum is, dat het in tegen stelling van Koch's tuberculins geenerlei schadelijke werking heett. Hadlca, het kleine Hindoemeisje dat een paar jaar geleden te Parijs door eene operatie gescheiden werd van haar zusja Dodica, aan wie zij was vastgegroeid, is nu ook overleden. Zooals men zich herinneren zal, was Dodica, die lijdende was aan tuberculose, spoedig na de operatie gestorven. De Fransche Westerspoorweg heeft een eigenaardige nienwigheid ingevoerd ten behoeve van zenuwachtige pas sagiers. Die zenuwachtige menschen op reis ziet men, als zij aan een tusschenstation even uitgestapt zijn, angstig heen en weer loopen en zoeken naar den coupé, waar zij thuisbehooren, welken zij dikwijls niet kunnen vinden, zoodat zij ten slotte, op het laatste oogenblik, in een ver keerde wagenafdeeling te lande komen. Te hunnen behoeve stelde nn de ingenieur Cros in een door hem geschreven artikel voor, de waggons niet meer van nummers, maar van schilden met de een of andere kleurige afbeelding te voorzien een dier, een bloem, een vrouwenkop, enz. Reizigers, die het nummer van den wagen vergeten, zouden, daeht hij, gemakkelijker kunnen onthouden, dat hun plaats was in den »gouden adelaar", of »de blonde Ida", enz. De Westerspoorweg-Maatschappij past nu bij wijze van proef dat middel toe en zij trekt ook nog voordeel er van, door de wagenpaneelen beschikbaar te stellen voor reclame-afbeeldingen. (N. v. d. D.) Een der schetsen uit „Noord-Hollandsehe Vertellin gen," door GEERTRUIDA CARELSEN. (Het complete werk is verkrijgbaar bij de N.V. Boek en Handelsdrukkerij v/h. Heum, Coster Zoon.) 3 II. En toen zjj lachte in plaats van te antwoorden ging hij voort »En dèt mot ik je zeggezeewater is niet lekker hoor »Nee," betuigde zij, blijkbaar reeds uit ervaring spre kend »dèt heb ik 'proefd. Deer zei ik men aige niet an te boite gaen.'' «Dus dèa wouwe je vare zei de zeebonk, oud ge noeg om haar grootvader te zijn en niet afkeerig van een praatje. »Hoe waid is 't om te vare »Nou, dèt hangt er van af wat voor wind of et is, en wat veur vaartuig of je hebbe. 'k Zei maer zegge owe je 'n nieuwe stoombarkas hebbe of 'n lekke zeil- skuit, dèt skeelt zooveul »Dèt ken ik denke," verklaarde Aaltje, ernstig toe hoorend. »Wete je wat, zus, 'n ander jaer zomer, dèn roei ik je 'n keer over, dèn kenne je der zeivers over oordeele Maer dèn motte je veur me zinge van >Lieve shipper je wete ommers wel?" Die invitatie van zoo'n spliksplinternienwen kennis klonk zóó mooi en zóó onverwacht, dat Aaltje plotseling De schuldigen aan een diefstal in een verkooplokaal te Bonden, waar eene verzameling edelgesteenten en kost baarheden ter waarde van f 125,000 werd gestolen, zijn gevat en hunne ontdekking (is te danken aan de met hode Bartillon (aanteekenen van de verschillende li- chaams-afmetingen). De politie vond in het lokaal afdrukken van vingers op een kandelaar, welke de dieven hadden gebruikt. Die afdrukken werden gephotographeerd en bij vergelijking met de anthropometrische aanteekeningen kwam men tot de gevolgtrekking, dat de vinger-afdrukken afkomstig moesten zijn van een beruchten boef, die kort te voren uit de gevangenis was ontslagen. Die man werd nu met drie andere verdachte personen, met wie hij veel verkeerde, in hechtenis genomen en in de woning der arrestanten werd een gedeelte dor gestolen kostbaarheden teruggevonden. Ken reuzen-horloge. Op de Wereld tentoonstelling te 8t.-l<ouls zal onder andere wonderbaarlijkheden ook een ontzaglijk groot, fraai gepolijst, metalen horloge te zien zijn, zóó groot, dat be langstellende bezoekers er in kunnen rondwandelen, de raderen bezichtigen en langs trappen naar boven kunnen klimmen. Het zal 75 voet (tusschen 24 en 25 meter) in middel lijn zijn en de veer zal 300 voet lang wezen. Op een bepaald uur van den dag zal dat horloge door middel van stoom worden opgewonden. Heer-Hugowaard, In de vergadering van de afd »het .Witte Kruis" den 18 gehouden is de begrooting voor het volgend dienstjaar vastgesteld op een bedrag van f 540. Onder uitgaven komt voor een nieuwe post van f 50.voor verpleging. De Voorzitter merkte daarbij op dat f 50 vermoedelijk wel te beschoiden is, omdat men toch zeker niet altijd zoo gelukkig kan zijn dat Dr. Post eene verpleegster gratis logeert. Het voorstel van den heer S. Brugman om bijstand aan onzen minvermogenden op f 70 te brengen en een reservefonds te vormen voor verpleging werd niet aangenomen. De beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering gaf aanleiding den afgevaardigden een vrij mandaat te verleenenalleen de opdracht de candidaten van het Hoofdbestuur te steunen. De heeren G. Sieffers en A. Wonder werden benoemd tot afgevaardigden de heeren T. Basjes en D. de Boer tot plaatsvervangers. Mededeeling werd gedaan dat de gezondheids-Commissie blijken geeft van bemoeiingen dat Koninklijke goedkeu ring op de Statuten is verleend dat eene verpleegster in de afdeeling werkzaam is en dat twee nieuwe leden zijn toegetreden. In de vergadering van het Nutsdepartement zijn de heeren Jb. de Geus als voorzitter en H. Tauber als Sec retaris en bibliothecaris der Volksbibliotheek met alge meene stemmen benoemd. De heer Tauber vervulde deze functiën van af de oprichting van het Departement tot October 1898, toen hij zich terugtrok. In de vergadering van het polderbestuur den 17 gehou. begreep het gesprek nn maar te moeten afbreken. Zij wou dat echter beleefd doen en zei, op goed geluk »Uwe worde bedankt, hoor. Goejen avond »Bejour hoor 1" zei de oude knikkend, de lippen op elkaar knijpend. 's Avonds, als Mevrouw de kinderen vertelde, of spel letjes met hen deed, of prenten keek in tjjdsehriften, dan was doorgaans ook alweer het hoofdonderwerp de zee, of de schepen, of de Oost, waar de hoer des huizes was en waar men over zee naar toe moest. En Aaltje, die min of meer ter loops mee van de partij mocht zijn, ving het hare daarvan op. »Hoelang motte je wel op 'n skip blaive azze je na de Oost wille vroeg zij eeus. »Op zen minst vier weken," verzekerde Mevrouw. »En azze je na Amerika wille «Tien dagen." »En azze je na Engeland wille »0, dat is maar één dag of één nacht." »Zoo. Dèa komme je eerst in Engeland en dèa in Amerika en dèa nog verder in de Oost En met haar rechter wijsvinger teekende zij op tafel een lijn, die zich telkens rechtuit verlengde. »Och, Aal," barstte Willem uit, »wat ben je dom! De aardbol is immers rond. Dan kan het tooh zóó niet zijn 1 Kijk hier ik zal je wijzen waar de Oost ligt en hoe je er komt." Hij haalde zijn globe en begon haar te expliceeren wat voor hem reeds een van zelf sprekende zaak was. Voor Aaltje werd zjj niet veel duidelijker. Doch indien zij zich bij zulke gelegenheden voorstel lingen vormde, die tamelijk verward bleven, in elk geval vervulden die haar met een diep besef van de beteekenis, die de zee heeft voor het algemeen wereld verkeer. den is tot Heemraad benoemd de heer Jb. Buren, thans Hoofdingeland, in de plaats van den heer K. van Dam, die bedankt had. Konlnklyk Wapen. Naar aanleiding van het zeer groot aantal aanvragen om vergunning tot het voeren van Harer Majesleits Wapen in den iaatsten tijd ingekomen waarvan schrift of sty 1 verraadtdat die alle door éénzelfden persoon zijn gesteld die er blijkbaar zijn werk van maakt om ondernemers van zaken en neringdoenden over te halen tot het inzenden van zulke aanvragen, ten einde geldelijke belooning voor het gereedmaken daarvan te genieten worden belanghebbenden gewaarschuwd, dat die vergun ningen slechts in zeer beperkte mate worden verleend en dat bij de beslissing daaromtrent de omstan digheid j dat van de hulp van dien persoon gebruik is gemaakteen zeer ongunstigen invloed zal oefenen. Ben zwervend leven. Men meldt uit Zeist aan het »Utr. Nieuwsbl." Een 20-jarig meisje, tehuis bij hare grootouders al hier, verdween voor een maand geleden plotseling uit de ouderljjke woning, zonder eenig spoor achter te laten. Bij een ingesteld onderzoek bkek, dat een jongmonsch, met wien zij tegen den wil der grootouders kennis had, even eens verdwenen was. Alle nasporingen bleven vruchte loos. Alleen kwam men te weten, dat 't paar zich in de bosschen alhier des daags ophield en des nachts in een hooiberg of schuur. De grootouders kregen zoo nu en dan eens bericht in den vorm van schuldvorderingen van dezen of genen winkelier, bij wie zij op hun naam goederen haalden, zoodat de grootvader, hoe zwaar het hem viel, genood zaakt was de politie met het geval in kennis te stellen. De politie, die digen achtereen zocht, mocht het ge lukken het paar in een stuk bosch aan den Dolderschen weg aan te treffen en te arresteeren. Tegen het meisje is door de politie proces-verbaal opgemaakt wegens oplich ting, waarna zij ter beschikking van den Officier van Justitie is gesteld. Aattonaal Bureau van "Vrouwenarbeid, 's-Gravenhage. Het Nationaal Bureau van Vrouwenarbeid deelt mede dat verschenen is (bij den uitgever W. Versluys te Amsterdam) No. 4 der werkjes van het Bureau «Vrou wenarbeid in de Steenfabricage" overzicht van een on derzoek naar dien arbeid over het geheele land, voornamelijk met betrekking tot de «gedwongen arbeid en het oordeel der gehuwde s" eenarbeidsters over art. 79 van het Voorontwerp Arbeidswet. De omslag van het werkje is versierd met een foto van het beeld der Stee- nenkruisterdat indertijd op de Tentoonstelling van Vrouwenarbeid zulk een diepen indruk maakte. Het boekje is 75 pag. groot en door dengeheelen boekhandel verkrijgbaar evenals de drie an dere uitgaven «Tien jaren Arbeidswetgeving", de «Be roepsklapper" en «de Gehuwde Vrouw en de Veldarbeid.' Ook kan men zich bij den uitgever op de geheele reeks werkjes abonneeren. De heer J. A. L. van den Bosch, te Baarn, heeft van Gedep. Staten van Noord-Holland vergunning ver kregen tot vervening van den polder „de Sfes", onder Ilpendam. III. Volgens afspraak kwam, na een paar weken, moeder Zegveld eens kijken. Zonder voorafgaande aanmelding stond zjj op een mooien middag tegenover Aaltje, die, door een hooge kleur meer dan door woorden, hare vreugde toonde. Aanvankelijk was het, alsof op dit vreemde terrein bei den zich ook eenigszins vervreemd voelden, totdat Mevrouw zich in de ontmoeting mengde en door hare voorkomend heid het ijs deed smelten. Natuurlijk bleef Moeder eten en wegens de kortheid der dagen ook overnachten. Zij moest het heele huis zien en bijna onwillekeurig sloeg zjj mee een hand aan Aaltjes werk. Mevrouw sprak gunstig over Aaltje's goede eigenschappen. En bij het heengaan hadden alle drie de voldoening van te voelen, dat zij elkaar nader waren gekomen en dat dit voor alle partijen heel nuttig was. «Als Aaltje nog wat aanleeren wil," had Mevrouw ver zekerd, «dan kan ze een heel knappe me'd worden." «Ja net, dat zeg uwe wèl," bevestigde moeder. «Je hoor et Aaltje, zooveul anleere azze je maer kenne, dat komt 'n mens altaid van pas. Na main oordeelazze je over en weer wat skikke, dèa is et nog zoo mal niet, in je jonge jare 'n taidje buitenof te diene. Dèn ziene je deres wat er in de wereld te koop is, beter as datte je maer eeuwig bai moeders pappot hange blaive!" En toen ten slotte de kinderen vroegen naar de koeien en de varkens en de lammetjes, waarvan Aaltje hun placht te vertellen, werd er vastgesteld dat in het aan staande voorjaar Mevrouw met de heele familie Aaltje natuurljjk er bij begrepen een dag over zou komen, om spek-pannekoeken te eten en te zion hoe bet op een Noordhollandsche boerderij toegaat. (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 5