No 140. Eerste blad. Honderd en vijfde jaargang. 1903. WOENSDAG 25 NOVEMBER Buitenland. Laatst© Berichten. Nederland. ALK1HAABSCHE OOI RAM. Deze Courant wordt Ulnsda g-, D onderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,8®franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f Afzonderlijke nummers 3 ets. ïelefoonnummer 3. Pr||s der gewone advertentlën :J Per regel f 0,13. Groote letters naar plaatsruimte.; Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. DllITSCHIiAAfD. Hoewel de berichten over '«.Kei zers gezondheid zeer gunstig luiden, en de wond door de operatie veroorzaakt, zoo goed als genezen is, schijnen toch de geneesheeren een verbljjf in het Zriden wen- schelijk te vinden, het zal nu echter geschieden in den vorm van een kruistochtje in de Midddellandsche Zee. De geheele uitslag der verkiezingen voor den Prui- sischen Landdag is bekend. De conservatieven winnen 9 zetels, en verliezen er vijf; de vrijconservatieven verliezen 8 zetels, en winnen er vier; het centrum wint 2 zetels, en verliest er vijfde natio naal liberalen winnen 12 zetels en verliezen er zeven; de vrijzinnige volkspartij wint 4 zetels en verliest er acht de vrijzinnige vereeniging verliest 2 zetelsde groep zonder bepaalde kleur wint vijf zetels en verliest er een. In den nacht van den 22 woedden hevige stormen in Noordelijk en Westelijk Daitschlaud het telegraaf- verkeer naar West- en Zuid-Europa werd verbroken, en groote schade werd aangericht. ESIOEliAlVD. Het Italiaansche Koningspaar heeft den 21 Engeland verlaten te Windsor werd hun uit geleide gedaan door Koning Edward en Koningin Alexandra. De bevelhebber der Britsohe expeditie tegen den Mullah in Somaliland, generaal Eggerton, heeft eene proclamatie aan de Inlandsche stammen uitgevaardigd, waarin hij hun verzoekt, hem te helpen den Mullah te verdrijven uit hun gebied en waarin hij belooft dat het vee en al het andere wat buit gemaakt wordt onder de stammen zal worden verdeeld. FKASTHHIJK. De Fransche Senaat heeft van he*1 Regeerings-ontworp ter vervanging der afgeschafte Mid delbaar Onderwijswet van De Fallonx nog een verder artikel aangenomen, met een door de Regeering aanvaard amendement, hetwelk de Congregaties van de vrijheid van onderwjjsgeven nitslnit. Minister Combes zeide in zijne verdediging, dat vrijheid van onderwijs niet als vrijheid van gedachte en vrijheid van geweten tot de zoogenaamde «natuurlijke rechten van den mensch" behoort en nu de gevaren van het Congre- ganistisch onderwijs waren gebleken, moest men die afweren en wel voor goed. Slechts elf stemmen bedroeg de meerderheid, waar mede de Regeering, die in den oud-minister Waldeck- Ronsseau een krachtig bestrijder vond, het amendement zag aangenomen. TURKIJE. De Turk8che militieraad raadde den Sultan aan het Costenrijksch-Rnssiscbe hervormingsplan to aanvaarden, echter met wijziging van enkele punten. Vermoedelijk zal de Poïte dus weder haar oude tactiek van uitstellen volgen. Een door de beide gezanten aange vraagde andientie is ook weder door den Sultan onder voorgeven van ongesteldheid geweigerd. Ondertnssehen is weder een gevecht geleverd tus- schen de Turken en de Balgaren. Gemeld wordt dat de Tarksche verliezen 31 dooden bedragen, waaronder een officier, en 47, gewonden. De Bulgaarsche verliezen zijn onbekend. Spoorwegongelukken. In Zwitserland is den 21 een noodlottig spoorwegon geluk voorgekomen. De sneltrein nit Barn is, bij het station Palezieox, in botsing gekomen met een locomotief, welke op het spoor was blijven staan. De locomotief ontspoorde. Twee waggons werden ver nield. Er zjjn 3 dooden en een aantal gewonden. Uit Spanje en Portugal worden ook ernstige spoor wegongelukken gemeld, n aarbij vele menschen gedood en verscheidene zwaar gewond werden. De Zuldpoolexpedltle. Een Argentijnsch schip Uruguay" heeft de Zuid poolexpeditie van Nordensbjöid gered. Hst schip vond de officieren op Louis Philippe-land, de rest der expeditie op het eiland Seymour. Allen zijn aan boord van de «Uruguay''. De Fransche expeditie die tot opsporing en hulp onlangs was vertrokken, is opgevangen en van dit feit in kennis gesteld. Uit het verre Oosten. PETERSBURG, 23 Nov. Het Russische Telegraaf agentschap verneemt uit Tokio dat daar het gerucht gaat dat Japansche oorlogsschepen de Russifche oorlogsschepen »Cesarewitch" en »Bajan", die naar Port-Arthur op weg zijn, zijn te gemoet gezonden om de vereeniging van deze schepen met het eskader te Port-Arthur te beletten. De zeeramp van vlsschers van Ostende. De Brusselsche correspondent van het »Handelsblad" seint Men is onder de vissche sbevolking te Ostende zeer getroffen door een scheepsramp op do Noordzee. Een vaar tuig nit, deze plaats ontmoette, 35 mijl noordwestelijk van de haven, de Noorsche bark «Stanley", door de beman ning verlaten. De Ostendensche visschers klommen aan boord, toen plotseling het schip zonk, voordat de mannen de tijd hadden gehad, zich te redden. Vijf hunner ver dronken. Door dezen ramp telt men vier weduwen en 15 weezen temeer. Hofberichten. H. M. de Koningin-Moeder wordt den 1 Dec. van Het Loo in de residentie verwacht. Indeeling van lotellngen. De minister van oorlog brengt ter kennis van de lotelingen van de lichting van 1904, die wenschen te worden ingedeeld bij een van de bereden korpsen, dat zij, voor zooveel de beschikbare plaatsen dit toelaten, ij een korps naar hunne keuze kunnen worden ingedeeld, indien zij zich met een daartoe strekkend verzoekschrift tot hem, minister, wanden. In het verzoekschrift behooren zy te vermelden hunnen naam en hunne voornamen, hun beroep en duidelijk adres, alsmede de gemeente waar zij voor do militie zijn in geschreven. Voorts wordt medegedeeld, dat de lotelingen van ge noemde lichtingdie toegewezen worden aan een der korpsen der bereden artillerie, allon dadelijk na hunne inlijving met verlof zullen worden gezonden tot 1 Oct. 1904, terwijl de lotelingen, die eene plaatsing verzoeken bij een der korpsen van de cavalerie, in hunne aanvrage kunnen opgegeven, of zij dadelijk na hunne inlijving in werkelijken dienst wenschen te worden gehouden, dan wbl mat verlof te worden gezonden tot 1 Oct. 1904. Het verzoekschrift behoeft niet op gezegeld papier te worden gesteld en kan ongefiankeerd worden verzonden. Het moet eigenhandig zijn onderteekend. (St.-Ct.) Uit Haarlem schrijft men aan het N. v. d. D. De nieuwe loonregeling, welke onlangs op do Central» Werkplaats der H. IJ. S. M. is ingevoerd, blijkt niet naar den zin van het personeel te zjjn. Beweerd wordt, dat de regeling eene loonsverlaging beteekent en reeds hebben 180 werklieden ziet «.ot den chef der werkplaats gewend die hnnne bezwaren alleen schriftelijk wenscht te vernemen. Overreden. Onder Uitgeest is eea gehuwd condactenr door eigen onvoorzichtigheid onder den trein geraakt. De man was dadelijk dood. In de gemeente Wonseradeel is een knaapje door de tram overreden en eind medegesleept. Toen de tram stilhield bleek, dat de knaap met het gezicht bekneld zat tnsschen de stangen van de rem, zoodat de tram moest worden opgelicht, om hem te bevrijden. Bij genees kundig onderzoek is gebleken, dat hij tien wonden had, welke allen moesten genaaid worden. De toestand van het knaapje is zeer bedenkelijk. De machinist Timmermans, van de Staatsspoorwegen, had te Rotterdam het ongeluk zich met een vlijm scherp broodmes zoodanig in den pols te snijden, dat aanvankelijk gevreesd werd, dat hij zou doodbloeden. In allerjjl werd een geneesheer ontboden, wien het gelukte de pols te verbinden. T. is thans wegens het ongeval tijdelijk bniten dienst. Gymnastiek. De turndag van het Gewest Noordholland is be paald op Zondag, 29 November, 's morgens te 10 uur, in het turngebouw te Amsterdam. H-.t programma be staat uit een wedstrijd in algemeeno vrije oefeningen en vereeniging8turnen. 's Avonds 8 nur gezellig samenzijn en uitreiking der prijzen. Stranding. Den 21 geraakte het Dnitsche 4-mast schip »Mneme" kapt. Hansen, van Caleta Bnena met salpeter naar Rot terdam bestemd, bjj het binnenzeilen van den Nieuwen Waterweg op de Zuidpier vast. De reddingboot ging onmiddellijk ter assistentie, maar de bemanning wilde eerst het schip niet verlaten. In den hevigen storm 's nachts is de bemarning echter met de reddingsboot naar de Hoek van Holland gebracht. Het schip zit nog vast. Uit Terschelling wordt gemeld dat in de Noordergronden een schoener gestrand is. Het volk is door de reddingsboot gered. Storm. De hevige storm van den 21, gepaard met den zeer hoogen waterstand, heeft over het geheele land groote schade aangericht. Marken en Urk zijn, uitgezonderd de hoogere gedeelten der eilanden, geheel overstroomd. Te Monnikendam steeg het water tot noodpeil en drong zoodanig in de huizen aan don waterkant dat de bewoners naar boven moesten verhuizen. Zaterdagavond is het zeewater de E e m binnengedron gen en heeft de polders wijd en zijd overstroomd. Het water stond Zondag aan de Kerkstraat te Baarn. De Amsterdamsche beurtschipper, die in den storm Zaterdag de Eem binnenliep, voer tegen de Eembrng aan en schoot daarna vast op het jaagpad. De brng is door deze aan varing thans onbruikbaar. Bij Edam steeg het Zuiderzeewater tot 2.03 M. plus A. P. De dijkbesturen van «Zeevang" en «Zuidpolder" waren steeds op hun postzoo ook de wachten. De noodvlaggen waren geplant. De Zeevangdijk is nog met een paar honderd zakken zand versterkt. De dijkgraaf, de heer K. Kaaskooper, en de secretaris, de heer A. N. T. Teengs, hebben zelf daaraan meegeholpen. Alles is goed afgeloopen. Op de lijn der Holiandsohe spoor, benoorden Alkmaar, werden verscheidene telegraafpalen omvergeworpen, zoodat de telegraphische gemeenschap met het Noorden was verbroken. Uit de noordelijke zoowel als uit de zuidelijke provincies komen berichten van hevige storm en groote schade. Te Snoek werd door een windhoos een geheele watermolen opgenomen en een meter of tien verder in een sloot geworpen. Ken schip vergaan. Men schrijft nit Den Haag De Pierwacht op het Wandelhoofd Koningin Wilhel- mina verkende Zondagmorgen om half zeven een schip in gevaar nabij de kust. De afdeeling Scheveningen van de Noord- en Zuidhollandsche Reddingmaatschappij werd gewaarschuwd en spoedig was de reddingsboot op het strand. Het schip lag ter Noordzjjde op rnim 50 M. afstand van de Pier, bij de z. g. gevaarlijke Moerbank en werd zóó sterk geteisterd, dat men 't elk oogenblik naar de diepte meeende te zien gaan. Men zag de be manning, bij elkaar geschuild, wanhopige pogingen aan wenden om op dek te blijven en niet weggeslagen te worden. Inmiddels was de reddingsboot, bemand met een deel der vaste bemanning en drie tnenschen- vrienden, nl. de gebroeders A. en J. Paardenkooper en de stoere beambte van de Pier, de oude bootsman van de Kon. Ned. Marine, Fieres zeewaarts getogen, maar de boot had verschrikkelijk met de branding te kampen en 't zou haar niet gelakt zijn haar doel te bereiken, zoo niet met haar samengewerkt werd van het wandelhoofd, van waaruit, men tot tweemalen toe de boot met lijnen verbond, waarvan één brak, maar de tweede heel bleef, door middel van welke 't gelukte de reddingsboot op zijde van het in hoogen nood verkeerend schip te krijgen. Intnsschen was de wagen met vanrppltoestellen van de Reddingmaatscuappy met puacucn en sl de Pier opge reden en konden van het uiterste punt van het rotonde terras pijlen op 't schip worden gericht. Enkele gingen er over heen, terwijl 't zeer veel moeite kostte de beman ning aan het verstand te brengen dat zij de touwen moest grijpen, omdat de mensehen, die reeds twee dagen gezwalkt hadden uitgeput en op waren. Eindelijk na een vijfde poging gelukte hetmet behulp ook van de reddingsboot, een boei met lijn aan boord te krijgen en met de boot gemeenschap te maken. Nu was er alle kans dat het reddingswerk zou slagen, en gelukkig werd 't met uitnemend resusultaat bekroond. Man voor man konden langs de Ijjn in de reddingsboot worden opgenomen, 't Was hoog tjjdwant enkele minuten later was alles te vergeefs geweest, daar het schip in drie deelen uit elkaar sloeg. In het Kurhaus werdon de schipbreukelingen gastvrij opgenomen, en eenige minuten later lagen de kapitein, genaamd Giovanni Widoliek, met 11 man op bedden en warm in dekens gebakerd, in de ruime Kurzaal. Liefderijk werden ze daar verder verpleegd en dat was noodig, want de mannen waren geheel wegéén had een been gebroken, een ander was vry zwaar gewond aan 't hoofd en twee anderen, o. a. de kapitein, hadden been of arm gekneusd. Dank zjj de spoedige hulp van een drietal doctors werden de schipbreukelingen bijgebracht en de gekwetsten verbonden, zoodat na enkele uren bet grootste gevaar voorbij was en de Italiantn, enkele Oosten rijkers en Zweden, waaruit de bemanning bestond, blij moedig op hun geïmproviseerde legerstede hun sigaret lagen te rookon. Een die 't been had gebroken, dat werd gezet, werd per brancard, naar 't Gemeente-ziekenhuis vervoerd. Nadat de mannen weer op reö waren gekomen, werden ze van onder tot boven in de kleereD gestoken. Van het schip zelf, de «Henriette" genaamd en komende van Triöst, geladen met hoat, is niets overgebleven, een stuk van de verschanning ligt nog zuidwaarts van de Pier. terwijl het geheele strand met houtduigen is bezaaid. Omtrent de schipbreuk wordt nog nader het volgende vernomen. Reeds drie dagen had men met stormweer te kampen. Den eersten dag werd gepoogd Yarmouth aan te doen doch zonder succes. Nadat zeilen en roer weggeslagen waren achtte men zich verloren. Zoo dreef men dag en nacht rond, terwjjl de storm in hevigheid toenam, totdat hier voor de kust gedreven, het schip nu eens vastraakte, dan over zand schurende en stootende in dieper water kwam en eindelijk in de nabij heid van het Wandelhoofd voor goed vast bleef zitten. Tnsschen de eerste twee zandbanken voor dat het schip oj de derde kwam, was de zee het wildst. Het schip dat niet geassureerd was moet 25 jaar oud zijn, terwijl de lading wel verzekerd was. Op het wrak zag men later, nadat het reddingswerk was afgeloopen, twee katten heen en weer loopen, trach tende de golveD welke er over heen spoelden te ontkomen. Do arme beesten hielden zich taai, maar moesten 't tegen

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 1