Stadsberichten. 4 nur opgeven. Instinctmatig sprongen zij toen van het wrak op een plank en lieten zich naar den wal drijven, worstelende tegen de golfslagen, dan boven, dan onder water tot ze te bereiken waren door eenige jongens en door dezen overgegeven werden aan eenige der geredde schipbrenkelingen. Na wat eten en drinken gebruikt te hebben, knapten de dieren geheel op. IIarlngcarspel. Ter behandeling van den beschrij vingsbrief voor de aanstaande algemeene vergadering der Noordhollandsche Vereeniging »Het Witte Kruis" werd door de afdeeling Haringcarspel den 21 dezer een ver gadering gehouden. Voor de vacaturen in 't Hoofdbestuur zal door de afd. worden gestemd op de heeren Dr. Bar- nouw, J. G. van Eden en G. A. Swart, overigens kregen de afgevaardigden een vrij mandaat. Tot afgevaardigden Werden benoemd de heeren E. Meijer Drees en A. Kistemaker en tot plaatsvervangers de heeren A. Blad en J. de Groot. Medegedeeld werd, dat voor rekening der afd. zijn aan geschaft en op verschillende plaatsen in de gemeente ge deponeerd 20 stuks snelverbanden. Het aantal leden was sedert de laatste vergadering weder met een 20tal vermeer derd het bezoeken der vergaderingen wordt daardoor niet evenredig beter, althans deze vergadering werd slechts door twaalf leden bygewoond Schagen. De Schager rederijkerskamers vierde den 22sten haar lOjarig bestaan met een goed geslaagde uit voering. Vertegenwoordigers van de kamers van St. Maar ten en Winkel wenschten de kamer geluk, terwijl de voorzitter der Schager kamer, de heer S. Bierman en de heer Roep het publiek toespraken. Aan mej. G. Snip komt met het spelen van den rol van Gravin van Ruwen- daal in het tooneelspelHoogmoed van Louise Stratenus de eer van den avond toe. De zaal was voor 3/A gevuld. Wegens het niet opkomen der leden kon de verga dering van de afd. Schuttevaer, gevestigd te Schagen den 228ten alhier niet doorgaan. Tijdens den storm van den 21sten, sloeg de bliksem in het perceel van den heer de Wilde alhier, zonder echter brand te veroorzaken. Verdere schade bracht de wind toe aan pannen, schoorsteenen en schuttingen, die het geducht moesten ontgelden. Wlerlngerwaard. Zaterdagmiddag te 5 uur ongeveer woedde hier voor een tijdje stellig niets minder dan een orkaan, vergezeld van hagelsteenen als knikkers en een uiteenspattenden vuurbol. Het naar omlaag komen van 10 schoorsteenen in onze en omliggende gemeenten is er zeker wel een bewijs voor. Op een der wegen alhier sloeg een rijtuig om, waarin 6 personen zaten en waarvan 2 vrouwen meer of minder ernstig gekwetst werden. Treuriger was het ongeval met een rijtuig, waarin 4 personen, dat in Anna-Paulowna omwoei en in eene sloot terecht kwam. Een der inzit tenden werd met moeite onder den wagen vandaan gered en bewusteloos in de naastbijzjjnde hofstede gedragen, waar zij 's nachts overleed. Bij de Van Ewijcksluis te Anna-Paulowna geraakte Zondagmosgeu bij hoog water een botter Hd 26 van Helder op de steenen glooiiDg van den dijk. Eerst sprong de sehipper, daarna de knecht er af, waardoor de schuit onbeheerd achterbleef, 't Is zeker de eerste maal, dat te Anna Panlowna een schip strandde. Barslngcrhorn. Te Kolhorn woei den 21 met een rukwind een 9 jarig meisje van den dijk in het water. Bij opbaling dacht mea een lijkje te vinden na geruimen tijd echter gelukte het de levensgeesten weder op te wekken. Het kind heeft nu harde koortsen. Avenhorn. Door de vele nattigheid en duis ternis misleid, geraakte Zondagavond jl. zekere D. uit de Blokkers, in het water te Grosthnizen met een kar retje, bespannen met een ket. Gelukkig kwam er op het angstgeroep tijdig nog hulp opdagen, die den man en het ros spoedig nit den neteligen toestand gaaf en goed te voorschijn brachten. Het karretje evenwel scheen door dit ongeval nog ai te hebben geleden. Westgraftdijk. De heer J. Hop alhier komt voor als no. 1 op een voordracht ter benoeming van een lijdelijk onderwijzer te Amsterdam. draft. De Raad dezer gemeente heeft afwijzend beschikt op het verzoek van de afdeeling Graft—Rijp van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers om het aanvangssalaris der onderwijzers en onderwijzeressen te verhoogen en om het onderwijs in de Nuttige Hand werken, dat gedeeltelijk buiten de gewone schooltijdon gegeven wordt, afzonderlijk te beloonen. Sijbcearspel. Onze bnrgemeester, mr. C. Don ker, heeft te kennen gegeven, dat bij voor eene herbe noeming als hoofd der gemeente niet meer in aanmerking wenscht te komen. Genoemde heer zal zich in 't volgende jaar metterwoon te Bloemendaal vestigen. De wapenhandel is hier in de afgeloopen week begon nen met 27 jongelui. Stoinpetoren. De rederijkerskamer »Aurora" heeft den 15 en den 19 opgevoerd»De duivel in de stad", van H. van Kalken, en »Fjjne Beschuiten", van Jnstus van Manrik Jr. Met beide stukken heeft >Aurora" eer ingelegd. Jammer voor haar, dat het bezoek gering was. Dat moet ontmoedigend werken, maar zij honde vol, want ze beschikt over goede krachten. De volgende uitvoeringen zullen, hopen we, beter worden bezocht. Oterleek. De rederijkerskamer Eensgezindheid" voerde den 22 op het tooneelspel»Hij zal de koekoek niet meer hooren" en het blijspel»Het Bankroet van den Schoenlapper." Het bezoek was ook al niet groot, misschien door 't. slechte weer. Veehandel ln Vriesland. De aanvoer van melk- en kalfkoeien was aanmer kelijk minder dan de vorige week. In melkvee was de handel minder opgewekt, de omzet ging nog al, maar de prijzen waren iager, vooral van tweede en lagere soorten. In kalfvee was de handel wel zoo druk door vraag naar het buitenland, vooral Belgieterwijl ook Holland nog al kocht. Vette koeien, met behoorleken aanvoer, waren minder gewild en met lagere prijzen. Voor de eerste qualiteit was deze daling echter niet zoo groot, een halfje per kilo voor prima wellicht 1 Stieren voor de slachtbank met goeden handel. De vraag was goed, en de aanvoer niet groot, en dan volgen opgewekte handel en goede omzet ais van zelf. In graskalveren, met minderen aanvoer, matige handel. Het buitenland België en Frankrijk kocht wel aardig van de beste soorten, maar over het geheel kon de handel niet fleurig heeten. Schapen en lammeren met flinken aanvoer, handel wel zoo druk en prijzen wel zoo stevig. Vette varkens met grooten aanvoer heel stadig ge vraagd, ook export-biggen niet druk. De aanvoer was1300 mslk- en kalfkoeien, 200 vette koeien, 200 vette kalveren, 1100 graskalveren, 90 stieren 3200 schapen en lammeren 250 vette biggen en 600 jonge biggen. De prijzen zpn vette koeien, le kwal. 28—30*/2 ct., 2e kwal. 24—27 ct., 3e kwal. 20—23 ct., stieren 22—27 ct., vette kalveren 25— ct., vette schapen 2326 ct., vette varkens 18—18% ct., Londensche biggen 16—161/, ct., alles per£ kilo. Melk- en-kalfkoeien f 110—f 245, pinken f 50—f 75, graskalvoren f 25—f 60, nuchtere kalveren f 6—f 40, weideschapeu f 19f 24, lammeren f 16—f 22, magere varkens f 35f 55, jonge biggen f 1.10f 1.30 per week. (N. v. d. D.) 3 74ste Staatsloterij. le klasse, le lijst, 23 November. Nr. 1327 f20,000 nr. 16136 f5000; nr. 13007 f2000; nrs. 11228 en 14641 f 200; nrs. 2331,2568,3061,4355, 8525, 11396 en 12685 f100. lste Klasse, 2e lijst, 24 Nov. 1903. Nr. 3418 f 1500 Ns. 1807, 14456 en 154*26 f1000; Nr. 5227 f 400; Ns. 1853, 2865, 4725 en 9650 f 100. Bals- en Wintersport. Naar wij nit goede bron vernemen, heeft het Comité der Tentoonstelling op het gebied van IJs- en Wintersport alhier, alle leerlingen der Ambachtsschool gratis in de gelegenheid gesteld, de expositie in het gebouw »de Har monie' te bezichtigen. Deze bezichtiging heeft groepsge wijze onder geleide van de respectieve leeraren plaats gehad op Maandag en Dinsdagmorgen van 10—12 uur. Dat de leerlingen van deze gelegenheid een dankbaar gebruik maakten, behoeven wij natuurlijk niet te zeggen. Toen de Directeur der school zich met dit verzoek tot het Comité wendde, werd daaraan met de meeste bereid willigheid voldaan. Het Witte Kruis. week van 16 tot 21 Nov. zijn in het bad huis van het Witte Kruis" genomen: 34 Kuipbaden, 56 Legen baden le klasse en 70 Regenbaden 2e klasse, tezamen 160 baden. Hegel-blljardwedstrijd. Op d® van 15 tot 23 November j.l, gehouden kegel biljard wedstrijd in cafe »Snisse", van den heer W. Th. Mathijsen Jr. is de uitslag: P. H. van Berkum, le prijs, 66 houtN. v. d. Voort2e pr., 66 h., G. Peetoom 3e pr., 65 h., J. Diepen, 4e pr., 65 h,, A. van Giezen, 5e pr., 65 h., allen in 10 ballen; de uitreiking der prij zen is vastgesteld op Zondag 29 Nov. a.s. Openbare vergadering 8. I». A. P. - Vanwege de afdeeling Alkmaar der Sociaal Demo cratische Arbeiderspartij zal op Donderdag, 26 Nov. a.s., des avonds 8 unr in het lokaal »Diligentia", eene open bare vergadering worden gehouden, waarin als spreker optreedt de heer J. G. van Kuykhof met het onderwerp »het sociaal democratische voorstel tot grondwetsherzie ning in zake het kiesrecht Jaarlijksche algemeene vergadering van den Ijsbond „Hollands Noorderkwartier." Op Zondag 22 November 1903. Om ongeveer 12 nur opende de heer S. Th. Minnema de vergadering met een welkomstgroet aan de aanwezigen, ditmaal in zoo groot getal opgekomen, dat zelfs hier en daar dubbele rijen gezet waren. Dit verschjjneel alleen noemde spr. voldoende om te bewijzen, dat de taak hem aangenaam was. Maar er kwam meer bij dat hem en de aanwezigen zeker aangenaam zou stemmen. Hij heette in de eerste plaats de gewone leden van 't Dagelijksch Bestuur welkom maar niet miudor de medegekomen afgevaardigden als belangstellenden, die blijk gaven op hun post te zjjn. Dit stemde hem 'ot dankbaarheid, want, tot nog toe zegt spr. hebben wij hen geroepen, omdat we ze noodig hadden maar ik geloof dat de tjjd niet ver meer af is dat het omgekeerde het geval zal zijn. En wat hier in Alkmaar geschiedt, zal deze bewering zeker staven. Over een en ander later, maar voorat wil hij wel beloven en hij gelooft daaraan goed te doen dat hij in alles kort zal zijn. Kort, maar toch zooveel mogelijk zaakrjjk, wat de agenda betreft. Het besparen van tijd, zal z.i. ten goede komen aan het tweeledig doel van een groot deel der bijeenkomstn.l. de vergadering en zeker ook de tentoonstelling. Met genoegen deelt spr. mede, dat men zich mag var hengen door de vertegenwoordiging van 1. de Friesche IJsclnb, 2. de Amsterdamsche IJsclub, 3. de IJsclub »Krimpener Waard" en 4. de Zuid-Hollandache Ijsbond. Hij hoopt voor deie gasten dat ze eene aangename her innering aan dit samenzijn moge medenamen. Er is veel te zeggen, meent spr., maar hij herhaalt kort te zullen zijn en een en ander tot straks te zullen bewaren. Hij herinnert daarop alle afgevaardigden nog aan een en ander, uit zijn rede op de vorige algemeene vergadering over 't onderwerpadeldom verplicht, en doet ze de vraag of ieder in zijn afdeeling deed wat gedaan kon en moest worden. Of 't afgeloopen jaar goed en nuttig was geweest, over 't gemeenschappelijk doel enz. Mocht 't antwoord bevredigend zyn, dan wenschte hij ze daarmede geluk, zoo niet, dan wilde hij ze hierbjj nog eens ernstig aau hnnne verplichtingen herinneren en dan zou z.i. de sym pathie voor den Bond zeker alles voor 't vervolg in 't reine brengen. Men verzekert zegt spr., en de bewjjzen zyn er voor, dat de Bond bloeiten als dat waar is, is 't zeker een bewijs dat er gewerkt wordt. Over een en ander zal tydens de vergadering en op de tentoonstelling wel bewys geleverd worden. Daarom voor 't oogenblik genoeg en wordt de vergadering voor geopend verklaard, met verzoek aan den secretaris, den heer H. S. de Vries van Hoorn, om de notulen van't vorige jaar te lezen. Deze, om in den geest des voorzitters te handelen, vraagt verlof om ook de genotuleerde, en bekende debatten van 't vorige jaar te mogen bekorten en o.a. ook van een en ander, wat voor samenvoeging vatbaar is, een resumé te geven, wat met applaus wordt begroet. Na de lezing, die desniettemin aller bevrediging wekte werden ze goedgekeurd. De mededeelingen van den voorzitter waren le. Rustte zeker op den Bond de plicht een woord van dank te brengen aan de Sociëteit >Hereeniging"die het lokaal, waar op 't oogenblik men vereenigd was, zoo welwillend had afgestaan. 2e. Dat weder 10 afdeelingen tot den Bond waren toegetreden nl. Hem Limmen Winkel Wormer St. MaartensvlotbrugMennistenbuurtBovenkarspelOude Niedorp Kolhorn en Berkhout. 3e. Dezen zomer was 't plan geopperd, of 't niet gewenscht zou zjjn, den Heer Commissaris der Koningin te verzoeken of Z. Ex. de bescherming over den Bond »IJ. H. N." zou willen aannemen, niet om aan 't geheel een zeker cachet te geven, maar om, zooals 't gewoonlijn gaatwanneer men iets te beteekenen krijgt en nu eq dan hulp of raad van Hooger hand behoeft, een bescher mend en beteekenend bemiddelaar op zjjn weg te hebben bv. naar Ged. Staten. Eene aangevraagde audiëntie had het gewenschte gevolg en het antwoord was toestemmend, zoodat Z. Ex. van Tienhoven als beschermheer was opge treden, zeker een niet onaangename mededeeling. (Dave rend applaus). 4e. Op eene der Bestuursvergaderingen kwam iemand met de vraag: of we niet eens eene tentoonstelling zonden houden. Wij dachten van niet zegt spr., maar 't lid de voorsteller hield vol en meende dat 't moest en zon slagen, 't Grootste was natuurlijk 't fiuantieel bezwaar, maar ook daarvoor wist de heer Cocq, want die was 't, wellicht raad. Hij wist een comité te vormen dat volstrekt den Bond er niet aan zon wagen in eeDig opzicht, maar alles tot zelfs 't finantieel gedeelte geheel op zich nam. Alleen de »IJ. H. N." zou 't patronuat op zich nemen gemakkelijker en minder bezwaarlijk kon 't z. i. zeker niet. Op de vraag of daartegen nog iemand iets had in te brengen volgde alleen een daverend applaus. 5. Nog iets aangenaamszoo als men weet, begon de vorige Algemeene Vergadering met een klacht, dat in 't »N. v. d. Dag" slechts enkele van de vele berichten omtrent den toestand van 't ijs waren ingezonden. Het lid J. Stikkel maakte toen de veronderstelling dat 't Nieuws by toezegging van aller deelnemingdaar niet alleen niets voor zou vrageD, maar er zelfs zeer mede ingenomen zon zijn. Persoonlijk had hij zich tot de Directie gewond en 't gevolg was niet alleen een toestaan van 't verzoek tot gratis plaatsingmaar zelfs een aanneming van 't donateurschap met een donatie grooter dan tot nog toe een der afdeelingen betaalt nl. honderd gulden. (Applaus ook als dank aan den heer A. J. Stikkel. 6e. Was op verzoek van den vorigen afgevaardigde de re kening en verantwoording, die anders zooveel tijd vereischt, van te voren klaar gemaakt en nagezien zoodat ze geheel volledig en gedrukt op den beschrijvingsbrief voorkwam. Op verzoek om rapport der daartoe aangewezen commissie verzekerde de heer H de Graaf van Schagerbrug dat men alles nauwkeurig had nagezien en in orde bevonden. Ze was vastgesteld in ontvangst op f 717,99s. In uitgaaf op f 708,44s. Met batig saldo van f 9.55. Behalve dit saldo op de R. P. S. belegd f 253,71. Dus bij recapitulatie 19,55 en 1 235,71 samen f 263,26. De begrooting voor 't dienstjaar 1903/04. In ontvangsten f 644,32 en uitgaven f 370. Zoodat ze besloot met een batig saldo van f 274,32. Nog de mededeeling hoe 't zeker velen genoegen deed dat 't oudste lid J. van der Bu?se te Oudkarspel persoon lijk was bekroond en toen 't verzoek, of de Algemeene Vergadering kon goedkeuren, als 't cijfer voor onvoorziene uitgaven bv. door de nieuwe kaart iets hooger en dien tengevolge batig saldo wellicht iets lager zou worden. (Applaus.) Nog zegt spr., ter wille van uzelf dit: ik moest het lentoonstellingscomité hier verzoeken maar nn vragen wij nog verlof om als tegemoetkoming eenig geld voor aankoop op de tentoonstelling te mogen besteden. (Met applans aangenomen). Nog was een verblijdend schrijven ontvangen van de Amsterdamsche IJsclub meldende dat ze wel geneigd zou zijn tot samenwerking. Er moestals 't half kan gelegenheid bestaan nit de hoofdstad een mooien tocht te maken maar dan moesten ook do noordelijke veree- nigingon daartoe samenwerken. Tot steun werd in de voorgelezen brief eene gift aan 't comité genoemd van f 100. Na een woord van aansporing om zich deze samenwerking waardig te maken, werd deze mededeeling ook met applans begroet. Evenzoo ging 't met de ver melding van het verstrekken der verschillende medaljes, als die van H. M. de Koningin, Z. H. Prins Hendrik H. M. da Koningin-Moeder, Z. Ex. den Commissaris der Koningin, 't Gemeentebestuur van Alkmaar, de Amster damsche IJsclnbden Ned. Schaatsenrijdersbondden Bond en het Comité der Tentoonstelling. Eene niet onaardige zeker nieuwe mededeeling was een schrijven van een circl. Turnclub te Londen, met beantwoording van den heer J. Cock. Hierbij werd verzocht om inlich tingen omtrent het werken en streven van den Bond en de afdeelingen met beschrijving van wegen en toestand van banen; veroorzaakt door 't plan van eenige Engelsche sportsmen om by gunstig ijs, dezen winter een aardig tochtje van ongeveer een week door Holland te maken. Naar aanleiding van schrijven en antwoord raadt de voorzitter alle afdeelingen, hunne banen voor den a.s. winter bij eventneele komst dbr Engelschen in orde te hebben, 't Geldt hier z.i. een natiocale ear. Iets niet zoo aangenaams was 't overlijden van 3 af deelingen, waaronder Edam, wat spr. aanleiding gaf de zorg voor een nieuwe aldaar, aan Purmerend aan te bevelen en dan Wormerveer, dat het met andere bezigheden te druk had, wat spr. vooral met 't oog op de Zaanstreek bejammerde, en Schagen, 't welk zich in tweeën zou splitsen. Na al deze mededeelingen vond spr. dat hij toch nog meer van 't geduld der vergadering had gevergd, dan zijne bedoeling was. Daarom stelde hij eene wijziging in de Agenda voor. De verkiezingen zouden na afloop geschieden, enkel door de daarvoor gekomen afgevaardigden en de rondvraag zou schriftelijk plaats hebben. De gedane vragen, werden dan vooraf door 't Dag. Bestuur overwogen en zoo noodig op eene volgende vergadering in 't openbaar besproken. Dit voorstel vond veel bijval en dus kwam nu aan 't woord de Heer J. Cock voor punt 5. »Door den IJ. H. N. worde in samenwerking met andere Ijsbonden en

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 2