No 141 fierste blad. Honderd en vijfde jaargang. 1903. VRIJDAG 27 NOVEMBER Hinderwet. Buitenland. Laatste Berichten. Nederland. ALKMAARSCM COURANT. Deze Courant wordt D 1 n s d a g-, Honderd» g- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f O,O®. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prjjs der gewone advertentlën ij Per regel f 0,13. Groote letters naar plaatsruimte.] Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat hedeD op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek, met de bijlagen, van de firma P. HAMMES en Co. aldaar, om vergunning tot het uitbreiden van de bestaande inrichting tot ver vaardiging van sigarenkisten, door het oprichten van een gasmotor van 2 paardekracht en twee door dien motor in beweging te brengen zaagmachines in het perceel Ritsevoort Wijk A No. 10, en dat op Dinsdag 8 December 1903, 's voormiddags te elf uur, ten stadhnize gele genheid wordt gegeven om tegen het oprichten van die inrichting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 24 Nov. 1903. C. D. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHGUDERS der gemeente Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat in het Ge meenteblad van Alkmaar Nr. 161, is opgenomen het besluit van den Raad dezer gemeente van 21 October 1.1., waarbij is vastgesteld eene wijziging der Verordening op het bestuur van het Stads-Zlekenhuls, welke wjjziging, beden afgekondigd, gedurende drie maanden ter gemeente-secretarie voor een ieder ter lezing is nedergelegd en aldaar tegen betaling van f 0.05 in afdrnk is verkrijgbaar gesteld. Bargemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 24 Nov. 1903. C. D. DONATH, Secretaris. Het den 25 uitgegeven bulletin BCITgCHLAllD luidt De wonde, door de operatie aan den linkerstemband ontstaan, is dicht. De Keizer moet nog eenigen tijd zijn stem sparen, totdat de nieuwe weefsels voldoende stevig heid zullen hebben gekregen. De Keizer wordt thans gemasseerd aan het strottenhoofd waaraan stemoefeningen verbonden zjjn. Waarschijnlijk zal binnen enkele weken de stem weder geheel als vroeger kannen worden gebruikt. De Rijksdag zal den 3 December bjjeenkomen. De hoofdcjjfers der in te dienen begrooting voor 1904 zijn openbaar gemaakt. De inkomsten uit douanerechten en verbruiksbelasting zjjn aanmerkelijk hooger geraamd dan van het vorig jaar, maar sommige uitgaven, vooral die voor Marine zullen veel hooger zyu. Uit Dresden wordt alweder een romantische Prin- Bessengeschiedenis bericht. Prinses Alice van Bourbon, dochter van Don Carlos en echtgenoote van Prins Friedrich Ernst van Schönbnrg- Waldenbnrg, is sinds den 9en November spoorloos ver dwenen met haren koetsier, tot wien zij, naar thans bleek, al sedert geruimen tijd in zeer vriendschappelijke betrekking stond. De Prinses is 28 jaren oud en moeder van een één jarig zoontje. Hare oudere zuster, Prinses Elvire, is indertyd met een kunstschilder gevlucht. FRANHRB.FH. De Kamer van afgevaardigden heeft den 24 de begrooting van Buitenlandsrhe Zaken goed gekeurd. Besloten werd o. a. tot handhaving van het gezantschap bij het Vaticaan, hoewel van radicale zijde was opgemerkt, dat de houding der Regeering zeer inconsequent is, waar zij strijdt tegen het clericalisme en tegelijkertijd kredieten goedkeurt, die de Kerk in staat stellen de Republiek te bestrijden. Op initiatief van een der Kamerleden werd een post van 20,000 franken uitgetrokken ten behoeve van het Haagsche Hof van Arbitrage, bij welke gelegenheid over dat vraagstuk nog door eenige sprekers van gedachten werd gewisseld. De Senaat heeft het ontwerp tot reorganisatie van het Middelbaar Onderwijs, na afschaffing van de wet-Falloux, nagenoeg geheel in de redactie der Regeering en met groote meerderheid goedgekeurd, waarna besloten is tot eene tweede lezing over te gaan. TKJRHUfi. Nog steeds talmt de Saltan met zijn antwoord aan de Mogendheden maar toch is eenige voortgang bij den Porte te bespeuren. Volgens de laatste berichten is een ontwerf-besluit opgemaakt, dat aan de goedkeuring van den Sultan zal worden onderworpen, en waarin onder zeker voorbehoud de aanneming van de Rnssisch-Oostenrjjksche ontwerpen wordt aangeraden. De ellende, die intusschen in Macedonië geleden wordt, moet onbeschrijfelijk groot zijn. Alleen in het Vilayet Monastir zijn 100,003 noodlijdende mannen, vrouwen en kinderen. Een ontzettende brand verwoeste het grootste deel der Kiein-Aziatische stad Eskischehirgelegen ongeveer 200 kilometer van Konstantinopel. De stad, die zeer in opkomst is, vormt een hoofdpunt van de Anatolische spoorwegen. Drie bazaren met 1813 winkels, elf groote Karavanserails, twee moskeeën werden in de veertig uren, die de brand duurde, vernield, Elf Enro- peesche assnrantie-maatschappjjen zijn by den brand be trokken. De Anatolische spoorwegdirectie zond een aantal extratreinen met pompen en brandbluschmateriaal, door welken maatregel een deel van Eskischehir gered werd. VfiRfifiNIQDfi STATUST. Het verdrag tnsschen de nieuwe Republiek Panama en die der V. S. blijkt uit 16 artikelen te bestaan, waarvan het eerste bepaalt, dat de Regeering der V. S. de onafhankelijkheid der Republiek Panama waarborgt en het tweede, dat de nieuwe Republiek voor eenwig aan de V. S. da ontginning, de bezetting en het bestnnr afstaat van een strook lands, bet kanaal omvattende met het bjjbehoorende gebied, te land ol te water, met inbegrip van de vier eilandjes ter reede van Panama. Bij artt. 9 en 10 wordt bepaald, dat de havens aan de uiteinden van het kanaal ten eeuwigen dage vrijhavens zullen zijndat geen rechten geheven zullen mogen worden buiten hot door de VS." te heffen kanaalrecht, van do schepen die van het kanaal gebruik maken. Art. 16 eindelijk zegt, dat het kanaal en de toegangen onzedig zullen zjju. Niettegenstaande het reeds gemelde verzet van Columbia heeft de jonge Republiek toch (le erkenning weten te verkrijgen der mogendheden en is haar onaf hankelijk bestaan dus verzekerd. Van de Philippijnen is te Washington bericht ont vangen, dat Generaal Leonard Wood slag heeft geleverd aan eene legermacht van verscheidene duizenden inboor lingen en hen met groot verlies hunnerzijds heeft terug geslagen. Zij worden nu in het gebergte vervolgd. De Amerikanen hadden 6 gewonden. Het antwoord van de Porte. KONSTANTINOPEL, 25 Nov. Het antwoord van de Porte aan de gezanten van Oostenrijk en Rnsland neemt in principe 9 hervormingspanten van het Oostenrijkseh- Rnssisehe ontwerp aan onder fiorbehond dat bij de toe passing alles wat Tnrkjje kan deren zal vermeden wor den. Het antwoord heeft in diplomatieke kringen een goeden indruk gemaakt. Antl-Oostenrijksche betoogingen. ROME26 Nov. Tengevolge van het verbod van de Oostenrijksche overheid tot het geven van Italiaansch onderwijs te Witten bij Innsbruck, hadden Anti Oosten rijksche betoogingen plaats te Rémé Napels Turijn Padua en Bologna, waar men riep »Weg met Oooten- rijk". De politie dreef de betoogers uiteen en nam velen gevangen. De gemoederen zijn zeer opgewonden. Oestlkt. Bij Brugge zyn de drie kindertjes van een onder wijzer door hnn vader dood gevonden. Men had in hnnne kamer een petroleumlamp laten branden, die in den nacht zoo sterk was gaan walmen, dat de kleinen stikten. Het oudste was 4 jaar. Zonnebloemen tegen Malaria. Zonnebloemen, bekend als koortswerend, worden nn ook aanbevolen als een middel tegen malaria. Aan de Delagoa-baai, waar zoovelen het slachtoffer van malaria worden, zijn de inwoners van een hnis, het welk door een dnbbele rij zonnebloemen omgeven was, geheel bevrijd gebleven van de kwaadaardige ziekte. Het middel moet ook in Midden-Amerika en het Mis- sissippidal bekend zijn. Men moet daar ook hebben be vonden, dat het kweeken van zonnebloemen de omwonenden beschermt tegeD gslo koorts. Mr. Westenberg, f U.t Rome komt de tijding van het overljjden van den Nederlandschen gezant aldaar, den heer Mr. B. O. T. H. Westenberg wiens ziekte reeds eenigen tijd dezen afloop deed verwachten. De heer Westenberg, die vroeger verscheidene jaren verbonden is geweest aan de Nederlandsche legatie te Madrid, te München, te Frankfort en te Parijs, werd later Minister-resident te Washington en in 1877 buiten gewoon gezant en gevolmachtigd Minister te Rome, welk ambt hjj tot zijn dood heeft vervnld. De overledene was commandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw en commandeur of ridder in ver schillende buitenlandsche orden. Eenige jaren geleden werd door de bemoeiingen van Mr. Westenberg verkregen, dat bet stoffelijk overschot van Prins Frederik van Oranje (broeder van Koning Willem 1) uit Padna naar ons land kon worden over gebracht. (N. v. d. D.) Belgen. De heer Van Doorn, uit Hoorn, trad Dinsdag 1.1. op als spreker in de vergadering van »Nut en Genoegen". Hij begon met te spreken over den grooten Lessing. Van dien held, waarachtig mensch, gaf spreker een schoon, aantrekkelijk beeld. Om beter het schoone streven, door Lessing beoogd, te verstaan, gaf spreker een boeiende schets, door enkele fragmenten afgewisseld, van Lessing's drama »Nathan de Wijze." In het tweede gedeelte van den avond droeg de heer Van Doorn voor de bekende en vermakelijke voordracht »Uit den tyd, toen ik nog een lief vers maakte", en be sloot met een allerliefst stukje van Cremer. De voorzitter van »Nnt en Genoegen", dankte den spreker voor zijn boeiende rede en wensehtè bem toe, dat hij nog lang dezelfde opgewektheid mocht behonden, waarmede hij »Nut en Genoegen" zulk een gezelligen avond had bezorgd. IJrsem. Gisteren vierden de leerlingen der beide openbare scholen dezer gemeente feest, dat hun bereid was door den nieuwbenoemden bargemeester, den heer K. Laan. Zij genoten volop en er beerschte een zeer goede geest onder hen. Vele ouders namen een kijkje en betoonden zich hoogst dankbaar voor het hnn kinderen aangebodene. Na afloop kreeg ieder kind een geschenk mede en allen gingen in zeer opgewekte stemming naar hnis, Edam. Het oudste lid van den gemeenteraad, de heer de Boer, heeft in goede gezondheid zjjn 80sten ver jaardag mogen beleven. De krachtige grijsaard, die boven dien ook heemraad is van den polder »De Zeevang", was Zondag, toen de hooga vloed in de Zuiderzee de leden der waterschappen aan den djjk riep, óók aldaar aan wezig en werkte ijverig mede. Haring. Niettegenstaande by het einde van dit seizoen op een hoogere aanbrengst van ruim 100,000 ton dan in bet vorige jaar wordt gerekend, znllen de gemiddelde besom mingen der schepen veeleer lager dan hooger zijn dan in 1902. Ten eerste tengevolge van de uitbreiding, welke de haringvloot met stoom- en zeilloggers heeft ondergaan en ten tweede doordien gemiddeld de haringmarkt vjjf gulden per ton lager bleef genoteerd. Voor reeders en zeelieden is het afgeloopen jaar dan ook in geldelijk opzicht ongunstig te noemen de knipers evenwel hebben geregeld goede daggelden verdiend. (N. v. d. D.) X cr duister! ng. Dezer dagen is door de Haagsche Justitie weder huiszoeking gedaan ten huize van den gearresteerden advocaat te Delft, mr. J. M. van Mannekrede. Bij die gelegenheid zijn de aanwezige stokken en bescheiden in beslag genomen, die een vrij groote collectie vormden. Opmerkelijk was dat brieven werden gevonden, reeds lang te voren ontvangen, welke niet waren geopend en postwissels waarvan de betalingstermijn reeds lang was verstreken, maar verzuimd te incasseeren. Het blijkt, dat de gearresteerde een zonderlinge wijze van bewindvoeren had. Het vermoedelijk tekort stijgt met den dag. Uit sinds lang door homologatie van accoord geëindigde faillissementen, waren nog crediteuren onbe taald, met vorderingen van betrekkelijk aanzienlijke be dragen. Uit andere failissementen werden de boeken en bescheiden van den failliet eenvoudig niet teruggegeven, zoodat deze nog in den thans door de justitie onder zochten boedel gevonden werden. Van andere zijde meldt men ons, dat het tekort reeds op ongeveer f 170,000 kan geschat worden; v. M. specu leerde in koffie, kruidnagelen, spiritns en sniker, voor namelijk op de Beurs te Parijs. Twee handelsfirma's te Rotterdam, doer wier bemiddeling de mislukte specnlatiën geschiedden, zijn voor vrij belangrijke bedragen in het tekort betrokken. Schipbreuk. Het blijkt dat de jongste otorm op onze kasten ook noodlottig is geweest voor een Nederlandsche stoomschip. Volgens bjj de firma Mttller en Co. te Rotterdam ont vangen telegrafisch bericht van het eiland Borknm is aldaar het lijk aangespoeld van een matroos, aangemon sterd op het stoomschip »Anglia", hetwelk onder bevel van kapitein Klimp in den geregelden dienst op Ham burg voer. Daar ook de lading is aangedreven, kennelijk van dien bodem afkomstig, lijdt het geen twijfel dat hot stoomschip, waarvan sinds het vertrek van Cuxhaven op Vrijdagavond niets meer was vernomen met man en mnis is vergaan. Het te Delfzijl thuis behoorende tjalkschip »Kla- zina", schipper Leertouwer, beladen met graan, van Emden naar Norderney, is door den laatsten storm naby Greetsiel verongelukt. Schipper, vrouw en dochter ver dronken alleen de zoon redde zich. Te Naaldwijk is een drnivenmunr, waartegen een kas gebonwd was, door een storm omgewaaid. De kas is vernield, hetgeen voor den teler groote schade meebrengt. Tot heden was een dergelijke ramp in het Westland nog niet voorgekomen. Wik- en Weegloonen. In de den 24 gebonden zitting van den Gemeenteraad van Hoorn werd een geheime zitting gehouden over de wik- en weegloonen. Na heropening der vergadering werd een voorstel aangenomen, waarbij de heffing der wik- en weegloonen na 31 December a. s. zal worden gebracht op 50 cent per 100 K.G. Selteruierliorn. Door deelhebbers van het Vee fonds Ursem, Schermerhorn, Olerleek, Avenhorn en om liggende gemeenten werd in het 2e kwartaal 1903—4 eene contributie betaald van 60 cent per stuk vee, terwijl verzekerd waren 960 stnk» vee. Sijbekarspel. In de huishoudelijke ve gadering der Liberale Kiesvereeniging alhier, werden tot edeB va"

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 1