flooffl te 38 GBieeutsscliool No. 142. derate blad. Honderd en vijfde jaargang. 1903. ZONDAG 29 NOVEMBER Gemeenteraad van Alkmaar. Buitenland. Ne der land. Ingezonden stukken. Veiling van vaste goederen, bURQËRLIJKE STANI). T UMlAARSCHti COURANT. Deze Courant wordt Dlnsda g-, Donderdag 8n Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door bet geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers S ets. Telefoonnummer 3. Pr(Js der gewone advertentlën ij Per regel f 0,13. Groote letters naar plaatsruimte.! Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAA R roepen sollicitanten op naar de betrekking van aldaar; vakken a k. De jaarwedde bedraagt f 1200, met genot van vrije woning (bepaald op f 400 'sjaars), welke jaarwedde na 10 en 20 dienstjaren in de gemeente telkens met f I0O kan worden verhoogd. Het onderwjjs in een der klassen zal aan den benoemde worden opgedragen. Zonder daartoe te zijn uitgenoodigd kunnen persoon lijke bezoeken niet afgewacht worden Stokkon (adres op zegel) in te zenden vóór 12 December e.k. Vergadering op Woensdag, 2 December 1903, des namiddags te één uur. Punten van behandeling 1. Lezing en vaststelling der notulen van de vorige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van B. en W. tot het verhuren van opper vlakten water aan de firma's G. A. Conijn en Zoon, C. Baan en Zoon en J. Eecen Gz., tot het opvlotten van hout. (Bjjlage No. 106). 8. Alsvoren, om over te gaan tot verdeeling van den Raad in afdeelingen en tot benoeming en aanvulling van verschillende eommissiën voor 1904. (Bijlade No. 107). 4. Mededeelingen inzake de Wik- en Weegloonen. DUITSCHIiAWD. Voor het aanstaande zeereisje des Keizers door de Middellandsche Zee wordt het bekende jacht de »Hohenzollem" in gereedheid gebracht. De Keizer zal zich echter vermoedelijk niet te Kiel aan boord begeven, maar te Monaco of te Abbazia. De Beierscha Kamer heeft op voorstel van den soc - democraat Adolf Müller, met instemming van alle poli tieke partijen en mede met goedkeuring des ministers van Oorloe, eenparig eeu motie aangenomen, inhoudende dat de officieren, die schuldig bevonden worden aan mis handeling van ondergeschikten, uit het leger verwijderd dienen te worden. Den 26 is de Duitsche Zuidpool-expeditie welbe- honden en feestelijk begroet te Kiel ternggekeerd. Keizer Wilhelm zond een telegram ter verwelkoming. De expeditie was in Augustus 1901 van Kiel ver trokken. Aan het einde des jaars deed zjj de Kerguelen- eilanden aan, gelegen tusschen Z.-Afrika en Australië. Verder in de Z.-IJszee doorgedrongen ontdekte zij op 66° Z. B. een vulkanisch land, dat doorzocht en Keizer Wilhelm II-land gedoopt werd. Zij overwinterde aldaar en kwam ia Juni te Kaapstad terug. BUTOEIiASTD. De Onderkoning van Britsch-Indie Lord Curzon, maakt eene reis langs de Perzische Golf en heeft nu aan boord van zijn schip een groote vergadering of durbar gehouden met de hoofden van Schardscha aan de Arabische kust van de Golf. Daar verklaarde hij aan de opperhoofden, dat op hen de verplichting rust met geen andere Mogendheid te onderhandelen of in verbond te treden, dau met Groot Brittanniëzij mogen geen agenten van welk ander Rijk ook toelaten en geen deel van het grondgebied afstaan. Wanneer zij aan deze verplichting getrouw bleven, zou aan niemand worden toegestaan zich in hun rechten en vrijheden te mengen. Ten slotte zeide de Onderkoning, dat de hoofden zich tot vriendschappelijke bijlegging van twisten onder elkaar moesten wenden tot den Engelschen Resident. Dat het hoofddoel van Lord Curzon's reis is, Russische invloeden te weren, is duidelijk te gissen. Volgens een pas openbaar gemaakt verslag van het Britsch Departement van Koophandel zijn in de laatste vjjf-en twintig jaar 6621 schepen, behoorende tot het Vereenigd Koninkrijk, verongelukt. Daarbij zijn 41,267 menschen omgekomen, waaronder 6312 passagiers, loodsen en andere niet tot de bemanning behoorende personen in het geheel 921 menschen minder dan in de 25 jaar te voren. Wleuwe Wiedorp. Tot molenmeester van den Niedor- perpolder en tot hoofdingeland van de Niedorper-Kogge- strijkmolens werd benoemd de heer J. Stammes alhier. Schagen. In de plaats van wijlen den heer P. v. d. Oord werd tot penningmeester van den polder Burghorn benoemd de heer P. Buis Jz. alhier. Venlenuarkt. behagen. Wegens het slechte weer was de veulen- markt den 26 alhier niet zoo drnk bezocht als andere jaren. Ook de bals, de gewone openbare vermakelijkheden op dien dagwaren 's nachts spoediger afgeloopen dan anders. Een treurig ongeluk had in den loop van den dag op de markt plaats. De ongeveer 70jarige J. M. van 't Zand zakte plotseling in elkaar en werd dood van het plein opgenomen. Hot lijk werd per rijtuig naar 't Zand vervoerd. Zijn vechtpartijen op venlenmarkt gewoonlijk niet zeldzaamdit jaar vielen er maar enkele voor en had de altijd zeer versterkte solitie eene gemak kelijke taak. Het gebruiken van sterken drank op dien dag neemt echter niet zichtbaar af. Twee menschen verbrand. In het stoomschip »Caledonia'" van de firma W. H. Muller Co., liggende in de Rijnhaven te Botterdam, is den 22 brand ontstaan vermoedelijk door het lekken van benzine in het rnim van een voorraad welke den vorigen avond gelost was. Niettegenstaande tot groote voorzichtigheid was aangemaaud, schijnt toch op de een of andere wijze het gevaarlijke vocht in vlam geraakt te zjjn. Den 22, 's morgens, toen een ploeg werklieden van 9 man in het voorrnim werkzaam was, ontstond plotseling brand in het vooronder. Vier werklieden konden nog ongedeerd de vlucht nemendrie anderen bekwamen ernstige brandwonden doch de twee anderen, G. Rood- horst en B. Reyers werden zoodanig door de vlammen omgeven dat vluchten voor hen onmogelijk was. De brand zelf was spoedig gebluschtmaar toen de brandweer daarna in het vooronder afdaalde, vond men de twee ongelukkige werklieden Roodhorst en Reyers in onkenbaren toestand terug. De kleedereD waren goheel van het lijf gebrand en de lichamen lagen ineengeschrom peld op de ijzeren staven. Bange oogenbllkken. Een van IJmuiden naar Urk vertrokken botter werd den 25 's avondsop ongeveer eeu uur ten zuidwesten van dit eilaDd overvallen door eene onweersbui. Er was een lek ontstaan dat niet te stoppen was. Pompen baatte niet en met vereende krachten schepte de bemanning met emmers het binnenstroomende water nit, doch steeds meer zonk het vaartuig. Gelukkig joeg een flinke bries hen in de richting van het eiland. Het hulpgeroep der schepelingen die geen bootje bij zich hadden, klonk luid over de golven en werd eindelijk ook op het eiland gehoord coor den torenwachter, wiens zoons met Lammert Post er andere visschers ter hulp snelden. Het mocht dezen wakkeren lieden gelukken de bemanning van het inmiddels bij den havendam gezonken schip te redden. Vijf jongelieden uit de Beemster, die eene muziek uitvoering te Beets hadden bijgewoond, keerden met een schuitje over de ringvaart terug. De boot kanteide en allen vielen in het water; gelukkig echter kwamen allen behouden aan wal. Hetzelfde overkwam vier jongelui uit de Purmer; deze hadden de uitvoering eeuer rederijkerskamer te Middeliie bezocht. Op de Purmer-ringvaart kautelde hun schuit maar ook zij kwamen allen behouden op het droge. Te Havelterberg (Dr.) wilde de weduwe B. B, eenige brandstoffen uit de schuur halen. Juist op het oogenblik toen zij daarmede bezig was, stortte de schuur gedeelteljjk in met het droevig govolg, dat de hoogbejaarde vrouw tusschen de tnrf en het neervallende hout bekneld raakte. Toen het ongeval ontdekt werd en men haar te hulp wilde snellen vond men haar doodmet verbrijzelden schedel. Onder den arm had zij een bosje hout, terwijl zij nog eenige turven in de hand hield. Heer-Hugoiraard. De heer J. G. Hazeloop, Rijkstninbouwleeraar te Alkmaar, hiold den 27 eene lezing bij den heer P. van Rjjn over Plantenziekten. Om tot het onderwerp te komen, schetste spreker vooraf ziekte-toestanden en misdaden onder de menscheD, om vervolgens aan te toonen, dat ook in het plantenleven dergelijke afwijkingen voorkomen. In het eerste gedeelte der lezing werden besproken drie der voornaamste woekerplanten en de daardoor ver oorzaakte ziekten en stoornissen in het leven der vrucht dragende planten. Vervolgens behandelde spreker meer in 't bijzonder de heersehende bacteriën in het plantenleven, waardoor de vele en tvelerlei ziekten in struik en boom ontstaan, en gaf daartegen zeer nuttige wenken tot bestrijding. Iiangendijk. De bouwers hebben tegenwoordig handenvol werk met het afbladeren der in de scharen opgetaste kool. Door het vochtige weder is de kool zeer aan bederf onderhevig. Telkens moeten nu de buitenste rotte bladeren er worden afgenomen, waardoor de kool voortdurend kleiner wordt. Zoo ergens dan heeft men in deze streek behoefte aan droog vriezend weder. Bergen. Donderdagmiddag 1.1. brak or brand uit in de boerderij, bewoond door B. Burgering. Alleen een gedeelte van het woonhnis is blijven staan. Men denkt dat hooibroei de oorzaak is. Alkmaar, 27 Nov. '03. M. de Red. Met verwondering las ik het ingezonden stak van Vrij dag j.l., waarin eenige aanmerkingen werden gemaakt, omtrent de toegekende bekroningen. Ik wil mjj daar niet in mengen, maar wat mjj wel is opgevallen, is de mede- deeling van den heer A. N., dat niet de firma Ruiter to Bolsward, maar de firma Ruiter te Akkrom de schaat sen aan H. M. de Koningin heeft geleverd. Die mede- deeiing is zeer juist. Maar.... Weet U wel mjjnheer A. N., dat eerstgenoemde firma, toen zij met die levering belast werd, te Akkrum was? Het bewijs van het boven staande wordt geleverd, door hetgeen wordt medegedeeld in de prijscourant door de firma G. 8. Ruiter te Bols ward uitgegeven, en die te Alkmaar ruim verspreid i s en wordt. Hierin leze men o.a. »Deze schaats werd door ons vervaardigd in 't jaar 1895 op order van H. M. de Koningin. Deze schaatsen droegen zoozeer de tevredenheid van H. M. weg, dat ons in den winter van 18991900, wederom de hooge eer te beurt viel, voor H. M. twee paar dergelijke schaatsen te mogen vervaardigen. De Alkmaarsche Courant noemt mij dus terecht de vertegenwoordiger. U M. de Red. dankzeggend voor de verleende plaat ruimte, teeken ik met de meeste Hoogaehting, Langestraat. J. L, TRIJBETZ. ONDERTROUWD. 26 Nov. Jan de Boorder en Trijntje Koeman. GEBOREN. 27 Nov. Petronella, d. van Cornelis Kapteijn en Johanna Koopman. 28 Johanna Cornelia Gerardina, d. van Hermannus Bos en Johanna Cornelia Gerardina Rombach wonende te Zwolle. OVERLEDEN. 27 Nov. Trijntje Cornelia Gerredina Wfllemina Prederika de Vries, echtgen. van Pranciscus Schutz, 56j. gehouden door Notaris M. GOUVERNE op Vrijdag 27 November 1903, van Perceelen te Alkmaar. 1. Het Hoerenhuis met tuin, a. d. Straatweg, nabij de Emmastraat, wijknr. 81, groot 248 cent. Str. P. J. Quax f 7180. 2. Idem, wijknr. 85, groot 196 centiaren. Str. E. Kalverboer 7230. 3. Huis en erf. aan de Lindelaan, wijknr. 63, groot 124 cent. Str. A. Bierman 1500. 4. Erf met schuur, achter het vorige, aan de Akerslaan, groot 193 centiaren. Str. F. J. Quax 705. 5. Hnis en erf, aan de Nieuwpoortslaan, wijknr. 23, groot 136 centiaren. Str. C. Koopman 1370. 6. Bouwterrein aan de Tonssaintstraat a. het oostelijk gedeelte, pl.m. 97 c.A. Str. dezelfde 500.— b. het westelijk gedeelte, pl.m. 97 c.A. Str. dezelfde 500. 7. Bouwterrein aan den Stationsweg a. langs den geprojecteerden weg, pl.m. 125 c.A. Str. F. J. Quax 645. b. middengedeelte, pl.m. 120 c.A. Str. dezelfde 645. c. noordelijk gedeelte, pl.m. 120 c.A. Str. E. Kalverboer 635. Combinatiën en eindtoewijzing zullen plaats hebben op Vrijdag 4 December 1903, 's avonds 6 uur, in het hotel »de Burg". Alkmaar 27 Nov. Kleine kaas f 29.commissie f 30,Middelbare f 31.Aangevoerd 234 stapels, we ende 95198 Kgr. Alkmaar, 27 Nov. Aangev. 3372 mudden. Tarwe f5.75 a 7.—, rogge f 5,a 5.25, gerst (chev.) f 4.a 5.75, haver f 8.a 3.60, paardeboonen f 5.75 a 6.brnine id. f 9, 15 a 17, citroen id. f 17.duiven id. f 0 a 0. rood mosterdzaad f 19.a geel id. f 0.a 0—, karweizaad a f 10.87s, blauwmaanzaad f 10.a 11. erwten groene f 8.50, 9.25 a 19.—, grauwe f 14.50 a 23.50, vale t 13.50 a 15.witte f 13.50. Alkmaar, 28 Nov. Aangevoerd 6 paarden f 50 a 125, 7 koeien en ossen f 160 a 220, 25 nuchtere kalveren t 15 a 25, 0 v. kalveren f a 120 magere schapen f 10 a 22, 33 magere varkens f 14.a 16, 235 biggen f4. a 6.50 18 bokken f 3 a 8, 0 kleine bokjes f 0, boter (hoogst betaalde prijs 70 ct., gemiddelde prys 65 ct., laagst betaalde prijs 60 ct., aangevoerd 3826 P., kipeie ren 1 6.50 en 7.50 per 100. Hoorn 27 Nov. Aangevoerd koeien f 0 v 0i 597 schapen f 22.a f 28.lammeren f 14 a 21. 88 varkens f 0.33 a 0.38 per K.G. Handel vlug. Hoorn, 28 Nov. Tarwe f 7.50 a 8.50, rogge f 0. a 0.—, gerst f 4.50 a 5.25, haver f 3.25 a 3.75, witte erwten f 0.a groene id. f 14.a 16.—, grauwe id. f 22.— a 24.vale id. f 17.a 19, bruine boonen f 12.— a 17.50, karweizaad f 11.a mosterdzaad f 19.a Schagen, 26 Nov. Op de jaarlijksche venlenmarkt waren aangevoerd 225 paarden en 50 veulens. Bij stug- gen handel golden rjjpaarden f 250 a 450, l5jarige paar den f 150 a 250. paarden voor de slacht f 40 a 100, venlens f 60 a 100.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 1