uair Honderd en vijfde jaargang. 1903. WOENSDAG 2 DECEMBER Buitenland. Nederland. NO. 143, Eerste blad. ALK1AARSCHE COURANT Deze Courant wordt Dlnsd»g-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O, SOfranco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f @,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prys der gewone advertentiën Per regel f 0,13. Groofce letters naar plaatsruimte.! Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/b. HERMs. OOSTER ZOONVoordam C 9. Telefoonnummer 3. De DIRECTEUR van het POSTKANTO )R maakt belanghebbenden bekend, dat gedurende de uren van openstelling voor het publiek (van 9.30 m.11.30 m. en 1.10 n.m.2.10 n.m. spoortijd), Zondag 6 December a.s., postpakketten ter verzending worden aangenomen. Alkmaar, De Direotenr voornoemd 1 Dec. 1903. P. VAN DELDEN. De BURGEMEESTER der gemoente ALKMAAR brengt naar aanleiding van een desbetreffende circulaire van den heer Commissaris der Koningin in deze provincie, ter kennis van belanghebbenden, dat het onderzoek naar de geoefend heid van lotellngen der lichting 1904, benevens van de lotellngen der lichting 191)3, die, inge volge bet bepaalde bij de 2e zinsnede van art. 99 der ntlltiewet 1901, ln 4904 worden Ingelijfd, welke dingen naar het bewiis, hetzy voor militaire bekwaamheid, hetzij voor lichamelijke geoefend heid, dan wel voor beide, zal plaats vinden in hst tijdvak van en met 4 tot en met 16 Januari 1904 dat het onderzoek voor eiken deelnemer in één dag afloopt en voor lotellngen en jongelieden, woonachtig of verblijfhoudende in de gemeente Alkmaar zal worden gehouden te HHJbDHB; dat tot het onderzoek uit sluitend worden toegelaten de bovenbedoelde lotelingen, benevens de jongelieden, adsplranten-vrijwilllger voor liet reservekader der Infanterie, Vesting- Artillerie of Uenle, die dingen naar het militair getuigschrift, vereischt tot het aangaan eener verbintenis bij dat kader, voor zoover zij zich vóór of uiterlijk op den ÏO December 1903 ter gemeente secretarie alhier voor deelneming aan het onderzoek hebben aangemeld. Alkmaar De Burgemeester voornoemd 26 Nov. 1903.G. RIPPING. DUITSCHÏiASrD. Nog st-eds ia den Keizer het spreken verboden en de wonde, door de operatie veroor zaakt, is nog niet geheel genezen. De groote hofjacht te LetziDgen, waaraan de Keizer steeds deelneemt, en die eerst tot het begin van December was uitgesteld, is nu geheel afgezegd. De Keizer heeft f1000 gezonden voor de Mace donische vluchtelingen. Bij de gemeenteraadsverkiezingen te Berljjn voor de derde klasse hebben de soc.-domocraten de 7 zetels, die zij reeds bezaten, bahonden en bovendien 5 zetels op de liberalen gewonnen. Tot de gekozenen behoort ook Antriok, die naam verwierf door zijn achturige rede voering in den Rijksdag tijdens den strjjd om het Tol tarief. De eenige anti-semiet, die in den Berlijnschen gemeente raad zat, komt in herstemming met een liberaal en zal waarschijnljjk uitvallen. FR.VlVhltI.IK. Het verzoek van den kapitein Dreylus tot revisie van zijn proces is 26 Nov. bij den minister van justitie ingediend. Minister Andró gaf zijn voornemen te kennen persoonlijk de dossiers te onderzoeken. De uitslag van dit onderzoek is, dat de minister van oorlog zijn ambtgenoot van jnstitie in kennis stelde met feiten, die van vrjj ernstigen aard moeten zijn, aangezien zij minister Vallé er toe hebben geleid het verzoek van Dreyfns aanhangig te maken bij een commissie van revisie. Deze Commissie moet advissereu of er al dan niet aanleiding tot herziening is. Maar beslissen doet zij niet en de minister van Jnstitie kan haar advies volgen, maar is er niet toe verplicht. Men beweert, dat de minister André in de dossiers van het ministerie van Oorlog stnkken gevonden heeft, waarvan de echtheid aan ernstigen twijfel onderhevig is en bovendien sporen van kunstgrepen, waartoe men in 1897 of 1898 aan het departement van oorlog zijn toe vlucht moet hebben genomen, ten einde stnkken te verduisteren of belangrijke feiten te verbergen. Eindelijk moet hij aan den oud-archivaris Gribelin ernstige ont hullingen hebben ontlokt. Volgens sommigen heeft minister André van het dossier betreffende Dreyfus uitsluitend kennis genomen, ten einde als hoofd van het leger de beschuldigingen tegen enkele bij de zaak betrokkene officieren te kannen verifieeren. Men vertelt onder voorbehoud, dat in het dossier, ver trouwelijk uitsluitend meegedeeld aan den krijgsraad te Rennes, generaal André twee stnkken gevonden heeft, waarvan vast staat, dat ze valsch zjjn, en van zoodanigen aard, dat men overtuigd is, dat zij zeer veel hebben moeten bijdragen tot de veroordeeling van Dreyfas. Bovendien moeten zekere stnkken, waaruit de onschuld van DreyfuB zou kannen blijken, aan de militaire justitie niet meegedeeld zjju. Ten slotte moot een getuigenver klaring, die van invloed kon zijn op de uitspraak van den krijgsraad te Rennes, noch uit eigen beweging, noch belangeloos zijn afgelegd. Van dien aard zouden, onder alle voorbehoud, de nieuwe feiten zijn, in het rapport des ministers van Oorlog aan minister Vallé genoemd. Te Bordeaux en te Lyon hebben ernstige onge regeldheden plaats gehad, in de eerstgenoemde stad van stakende dokwerkers, ia de tweede van ontevreden slachtoffers der verhuurkantoren. FRANKBIJK. Een groot aantal leden van het Engelsche Parlement zijn de vorige week te Parijs ge komen om het bezoek te beantwoorden, hun dezen zomer door Pransche Kamerleden te Londen gebracht. Allereerst hebben zij hunne opwachting gemaakt aan President Lonbet, die ia zijne toespraak de toenadering tnsschen beide Natiën toejuichte. Aan het feestmaal sprak de Minister President Combes in gelijken geest en ten slotte zonden de feestgenooten aan den Koning van Engeland een telegram, waarin de wensch wordt uitgesproken dat bezoeken als hot huidige zullen bjjdragen tot versterking van den vriendschapsband tnsschen Frankrijk en Engeland en tot handhaving van den wereldvrede. Ten gevolge van de wetten tegen de geestelijke orden zijn ongeveer 6000 monniken en nonnen naar En geland gekomen. Naar de^ Veroenigde Staten gingen er 1800 en naar Canada 1100. BUSliASTO. Volgens de bulletins blijft de toestand der Czarina bevredigend. Da Russische Regeering heeft alweder een nieuw besluit uitgevaardigd, waarbij de Russificeering van Fin land wordt bevorderd. Daarin wordt bepaald, dat Russische onderdanen, die geen rechten als Finsche staatsburgers genieten, het recht zullen hebben tot verwerven en bezitten van allerhande onroerende goederen op gelijken voet als de Finnen. Alleen Israëlieten zijn van de nieuwe bepaling uit gezonderd. Kijnramp. Den 27 is in een mijn te Sterkade, Pruisen, een dynamietpatroon ontploft, met het vreeselijk gevolg, dat de losvliegende rotsblokken zeven arbeiders troffen. Een hunner was dadelijk een lijk, drie bezweken op weg naar het hospitaal en de drie anderen kunnen mogeijjk den dood ontkomen, ofschoon zij voor hun leven verminkt zullen zijn. Te Mechelen is een deel van het gewelf, waaronder de Dyle doerstroomt, ingestort. Eene vrouw viel met hare twee kinderen in de diepte en alle drie verdronken. Hofberichten. Prins Hendrik vertrok den 28 naar Duitschland en keert Zaterdag weer terug. Nederland en Znld-Afrlka. Naar aanleiding van berichten, in verschillende dagbladen verspieid, kan nog worden medegedeeld, dat de met de voormannen der Afrikaanders gehouden bespre kingen en gevoerde briefwisseling, tot het plan hebben geleid, om tusschen het Bnrean van het Nederlandsoh Landbonw-comité en den Afrikaansohen Landbouw eene blijvende verstandhouding te scheppen of te onderhonden, ter bevordering zoowel van de Nederlandsche als van de Afrikaansche landbouwbelangen. Deze bevordering zal voor Nederland uiteraard betreffen den afzet van vee van allerlei soort en zoo noodig ook van landbouw-benoodigdheden, waarbij het bnrean zonder eenig geldelijk belang voor het comité zelf, zijne diensten verleent. (Handelsblad.) mishandeling van dieren. Onlangs is door den minister van jns„itie, op grond van tot de regeering gerichte klachten, een voorschrift uitgevaardigd om door scherper toezicht en zoonoodig strafvervolging, het op noodeloos kwellende wijze ver voeren van nuchtere kalveren tegen te gaan. Amsterdam. In don nacht van den 28 is brand uitgebroken in het Amstel-hotel in den kelder, waarin de vaste timmerman van het hotel zijn werkplaats heeft. Alle logeergasten werden in allerijl gewekt. De brand weer was spoedig met een groot aantal hand* en stoom spuiten ter plaatse, doch gelukkig kou het grootste ge deelte van het materiaal weer inrukken. Ook de geschrikte logeergasten konden zich spoedig weer te rnste begeven, want, de brand had niet veel te beteekenen. Door het flinke optreden van de brandweer bleef het vnnr beperkt tot den kelder. De oorzaak is onbekend. Een Amsterdamsch dienstmeisje, dat onlangs van haar kamertje in een perceel aan de Spuistraat bij de Raadhuisstraat het eerst de vlammen in den toren van het Post- en Telegraafkantoor te Amsterdam heett opge merkt en dat toen haar meester waarschuwde, die aldns het eerste bericht aan de brandweer kon telefoneeren, heeft, volgens »De Telegraaf," van den minister van Waterstaat enz. eene belooning gekregen. Tot penningmeester van den polder Burghorn is gekozen de heer P. Buis Jz. te Schagen. Tot moleumeester vau den Nledorperpolder en hoofdingeland van de Niedorper Kogge is gekozen de heer J. Stammes, te Nieuwe-Niedorp. Het Haagsche station der H. IJ 8. m. Tegen het einde van dit jaar of in het begin van het volgende, zal de Electrische verlichting van het Hollandsche Spoorwegstation te 's Gravenhage en de daarbij beheorende emplacementen gereed zijn. De directie der Staatsspoorweg-maatschappij heeft een cursus ingesteld om boamnten in het leggen van verband en eerste hulp bij ongelukken op de spoor wegen te bekwamen. Dr. Cohen, te Rotterdam, zal dezen cursus aldaar leiden. Tot dusver was wel in eiken trein eene verbandkist, maar slechts enkele beambten kouden met de daarin aanwezige voorwerpen goed omgaan. -— Barslngerhorn. In de maand November werd aan het hulpkantoor te K o 1 h o r n in de Rijkspost spaarbank ingelegd f 654 53 in 37 inlagen. In dit tijdvak werden 4 nieuwe boekjes uitgegeven, Het fanfarekorps »de Eendracht" te Kolhoru gaf den 27 en 29 eene openbare nitvoerin in de Kolf baan aldaar. Beide uitvoeringen slaagde volkomen den 29 was de zaal eivol. Voordracht-avond. Schagen. Mej. Eva Westmbarg en de jonge juffr. Corri Nagtegaal gaven den 29 alhier een voordracht avond. De eerste vertelde heel wat loerrijks over de kunst van lezen on voordragen, terwijl de tweede op zeer ver dienstelijke wijze onderscheidene verzen zeide, o.a. kinder - sproke van M. Boddaert, een paar reien van Vondel en in het Duitsch een monoloog en gebed uit Gö he's »Faust". Een aardig blijspel »Wie van tweeën", van E. Verconsin en een klein toegiftje sloten den door een honderdtal belangstellenden bezochten kunstavond. Sehagen. Door de afd. Schagen e.o. van den bond van Nederl. Onderwijzers werd den 29 tot penning- meeBteres en correspondentente van de wearstandskas gekozen, mrj. J. v. d Menlen, onderwijzeres te Oudesluis. Ernstige Brand te Rotterdam. Den 30, des avonds omstreeks half twaalf, werd door den heer de Joode, gérant van het Maashotel, brand ontdekt in het daaraan grenzende pand van do firma C. en C. J. Pluijgers een magazijn opgevuld met dro gerijen en chemierliën. Hot pand is drie verdiepingen hoog en loopt van de Boompjes tot aan de Scheepma kershaven. De brand was zoo hevig, dat niettegenstaande net zeer spoedig en krachtig optreden der brandweer, blussching van de vuurzee onmogelijk bleek en het Maashotel ook gevaar liep. Alle logeergasten hadden al bij het begin van den brand een goed heenkomen gezocht. Omstreeks half drie begon het vnnr voor de geweldige watermassa te wijken. Het Maashotel bleef gespaard maar beeft evenals de kantoren aan de andere zjjde zeer veel ge leden door het water. Het pand der firma Pluijgers is geheel uitgebrand. De oorzaak van den brand is nog onbekend. Haringkarspel. Te Kerkbunrt in deze gemeente brak in den nacht van Zaterdag op Zondag brand uit in de landbouwwoning van J. v. D., die echter door het krachtig optreden van de brandweer spoedig geblufcht werd. Da schade bepaald zich grootendeels tot water schade. Huis en inboedel waren verzekerd. Uitgeest. Den 27 dezer traden de Gebr. Wilson ait Hoorn alhier in »de Ooievaar" op. Al was de ver wachting hoog gespannen niemand is toch teleurgesteld huiswaarts gegaan. De heeren Wilson hadden een beslist en welverdiend sncces. Den 29 had in het lokaal van den heer S. Baars een uitvoering plaats door de rederij kerskamer »Door oefening ovoruitgaug", en wol »De Balling", tooneelspel en »De Rooverboofdman", kluchtspel. Beide avonden was er na afloop bal. Texel. Bij de herstemming voor een hoofdingeland der 30 gemeenschappelijke polders werden uitgebracht 341 stemmen. Gekozen werd de heer 0. M. Veeger met 176 stemmen. De heer Jb. A. Eelmans verkreeg 161 stemmen. Te Grootschermer is tot kaasmaker aan de coöperatieve kaasfabriek aldaar benoemd de heer P. Eriks te Birsingerhorn. Haarlem. In het faillissement van den graanhan delaar Kleijn is een accoord van 43/4 pet. aangeboden. Het passief bljjkt te zijn t 375,000 het actief f 19000. De zaak De Lanoy is naar de openbare terecht zitting der Rechtbank verwezen. Brand. Nabij de Nienwe Meer te Haarlemmermeer is afgebrand de stoomhoutzagerij van den heer Tekelen- burg. Al de gebouwen, benevens de daarin geborgen voor raad hout is een prooi der vlammen geworden. Alleen het hout op de opslagplaats van den Haarlemmermeer polder is gespaard gebleven. Alles was verzekerd. Als vermoedelijke oorzaak van den brand wordt genoemd een gebrek aan de machi- neriën. Overreden. Aan het Btation Zwijndrecht werd de vorige week een los remmer P. Steeds door een rangeerenden trein overreden. Een been werd geheel, het andere ge deeltelijk van het lichaam, gescheiden. De ongelukkige werd vervoerd naar het Stedelijk Zie kenhuis te Dordrecht. Zijn toestand is hoogst bedenkelijk. In een vlaag van ijlende koorts is te Abcoude de heer E. van Groningen, hulponderwijzer der openbare school, in het water gesprongen. Te voren had hij zijne huishoudster, die hem gedurende zjjne ziekte bewaakte

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 1