Honderd en vijfde jaargang. 1903. VRIJDAG 4 DECEMBER. Zitting van den Gemeenteraad NO. 144. Eerste blad. ALkMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven, Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,8®franco door het geheele rjjk f 1, 3 Nummers f O,O®. Aizonderljjke nummers S ets. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone ad verten 41 ën t Per regel f 9,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam 0 9. AAA ALHH4AR, op Woensdag 3 December 1903, 's namiddags te 1 nar. Voorzitter de Burgemeester. Secretaris: de heer C. D. Donath. Tegenwoordig 15 leden. Afwezig de heeren de Sonna- ville, Moens, Kool en van den Bosch, de eerstgenoemden wegens uitstedigheid de laatste wegens ongesteldheid. De notnlen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. 1. Jüededeellngen en Ingekomen stukken. Ingekomen zijn a. Dankbetuiging van de opzichters Tromp en de Vries voor het genomen besluit in zake de verhooging hunner jaarwedden. Voor kennisgeving aangenomen. b. Amendementen van het lid van den raad den heer Vonk, op de voorstellen van B. en W. in zake de pensioenregeling van gemeente-ambtenaro». Deze amendementen zullen worden gedrukt en rond gezonden aan de leden De Voorzitter beveelt den leden tevens aan, andere amendementen nog deze week in te dienen. Op een vraag van den heer Kraakman, of er niet meer stukken zijn ingekomen, wordt door den Voor zitter nog medegedeeld, dat van de Rijksverzekering- bank op verzoek is terug ontvangen de polis voor de verzekering der gemeente werklieden. Ofschoon de Voorzitter voornemens was daarvan mededeeling te doen aan hot eind der vergadering, beeft tij geen bezwaar ook dit stak thans te beschouwen, als behoorende tot de ingekomen stukken. Uit het begelei dend schrijven blijkt, dat de bank de polis uiterlijk binnen 2 maanden wenscht terug te ontvangen. De heer Kraakman begrijpt het niet volkomen en vraagt of dit de polis is der personen, niet bij de Rijks bank verzekerd, waarop de V o o r z i 11 e r antwoordt, dat, zoowel de werkliedeD, wier verzekering bij dejRjjss- bank is overgegaan als de andere, die by de Ned. Alg. verzekeringbank verzekerd zijn gebleven, daarop voor komen. De heer Kraakman meent naar aanleiding van deze zaak, den raad er aan te moeten herinneren, dat toen tot de verzekering der werklieden vroeger werd besloten, een commissie werd benoemd tot regeling van die zaak en dat die commissie voorstelde de werklieden in onder linge verzekering op te nemen en vanwege de gemeente de uitbetaling der schade te garandeeren, zonder over eenkomst, zonder polis. De raad heeft toen goedgevonden de werklieden te ver- zekoren bij eene destjjds zeer in vigueur zijnde Maat schappij. Hij leest nu in de overeenkomstdat de schade wordt uitbetaald aan den werkman en vraagt wie de schade moet opeischen, de werkman of de gemeente. Een aantal kwesties kannen zich voordoen en dan is het op deze wijze voor de gemeente penibel om desgewenscht een vordering in te stellen. In verband daarmede zon hij het wenschelijk achten, dat overwogen wordt of het niet gewenscht isde werklieden niet bij de rijksbank ver zekerd te verzekeren op een wjjze overeenkomende met hetgeen de raad destjjds in principe heeft aanvaard. De polis loopt tot Januari, das er is tot een dergelijk onderzoek alle aanleiding. De Voorzitter zegtdat B. en W. aan dezen wensch gevolg zullen geven. 2. Wilderhandsche verhuring van water tot het opvlotten van hout. Ingevolge 's raadsbesluit van 8 Juli 1.1. is tegen 19 Januari 1904 het gebruik opgezegd van de Nieuwe Hoorn- sche vaart voor het opvlotten van hont en is aan de firma's 0. A. Conijn en Zoon en C. Baan en Zoon bericht, dat de Raad bereid is na den genoemden datum het water in de Oude Hoornsche vaart te verharen, indien daartoe door de genoemde firma's verzoekschriften werden ingediend. De genoemde firma's hebben zich dientengevolge tot den Raad gewend, terwjjl tevens een verzoek is ingekomen van de firma J. Eecen Gz. te Oudkarspel om huur van water in de Nieuwe Hoornsche vaart, eveneens tot het bergen van bulken. In verband daarmede stellen B. en W. voor te be sluiten om lo. aan de firma G. A. Conijn en Zoon onderhands te verharen een gedeelte water van de Onde Hoornsche vaart, ongeveer 385j M. lang en over een zoodanige breedte, dat aan de oostzjjde der vaart langs den Friescben weg een strook water van ten minste 4 M. breedte vrij blijft, voor een huurprijs van fl06 5'J per jaar berekend naar 3 centen per c.A. 2o, aan de firma C. Baan en Zoon onderhands te verharen een zelfde gedeelte water van die vaart, zich uitstrekkende over ongeveer 379£ M., voor een huurprijs van f 135 per jaar, berekend naar denzelfden prijs per c.A. 3o. aan de firma J. Eecen Gz. te Oadkarspel, onder hands te verhuren een gedeelte water van de Nieuwe Hoornsche vaart, voor een huurprijs van f3.60 per jaar, eveneens berekend naar drie centen per c.A. Een en ander bij dit besluit en verder onder nader door burgemeester en wethondors vast te stellen voor waarden De Voorzitter deelt mede, dat een conferentie heeft plaats gehad met den heer Conijn, waarin deze be zwaar heeft gemaakt tegen den termijn van tien jaren, voor welken tijd B. en W. voorstellen, dat de hnnr wordt aangegaan. B. en W. stellen daarom voor, dien termijn te bepalen op 5 jaar. De heer Bosman vraagt of die wijziging ook voor de andere hoarders geldt, waarop de Voorzitter toestem mend antwoordt. Bij 't eerste gedeelte van het besluit vraagt de heer Glinderman of een hunrprjjs van 3 ct. per vierk. M niet te bezwarend is. De Voorzitter meent van niet, adressanten nemen er ook blijkbaar genoegen mede. De heer Uitenbosch merkt op, dat in een der verzoeken is gevraagd, bet waterte mogen afsluiten, doch hij vindt daarvan in de voorwaarden niets. De Voorzitter acht dat een zaak van het dage lijks bestuur, hetgeen de heer Uitenbosch betwijfelt, daar het geldt de afsluiting van openbaar water, waarop de Voorzitter spreker er op wijst, dat door dit raads besluit het water aan het publiek verkeer wordt ontrokken. De opmerking van den heer Bosman, dat een vaar- flenf open blijft, doet den Voorzitter inzien, dat hij een oogenblik abnis had. 't Vaarwater wordt echter alleen gebruikt voor vaartuigen van enkele personen en dan zon 't wel kunnen dat voor die personen in de buurt daar werd gedeponeerd een sleatelbehoorende aan de gemeente. De heer Boelmans ter Spill is het daarmede eens èa de firma Baan èn de gemeente zonden den af- sluitbalk moeten kannen doen wegnemen, dan is 't ook geen afsluiting van het water in den eigenlijken zin. De heer Oohen Stnart bestrijdt deze meening 't is een afsluiting. Hij is er niet tegen het verzoek toe te staan, maar acht de beslissing daaromtrent niet een zaak van B. en W. De heer de Wit vindt er niets tegen dit pnnt nit het adres van den heer Baan te behandelen. De Voorzitter meent echter, dat de raad niet goed voorbereid is en dat onafgescheidon hiervan het voorstel van B. en W. kan worden aangenomen. De heer Cohen Stnart stemt daarmede in, die afsluiting kan altijd later aan de orde komen. De Voorzitter stelt dan ook voor die zaak nader te onderzoeken. Dit voorstel geeft den heer Kraakman aanleiding om ook zijne meening te zeggen. Al 't verhuurde water wordt aan deD openbaren dienst onttrokken, dat is altijd zoo, doch als de hnnrder niet alles in gebruik heeft op een zeker tijdstip dan is het open gedeelte weer voor den openbaren dienst bestemd, dat kan niet anders. Water kan men niet zoo afsluiten, als bijv. een gedeelte van den operbaren weg, zooals thans terecht of ten on rechte dat. laat hij in 't midden ge-chiedt op de Laat, waar een tijdelijk gebouwtje staat. Wat verder de afslui ting betreft, geldt het een afscheiding tnsschen de per- ceelen van twee huurders, dan is het een zaak van B. en W., maar hier betwijfelt hij of tot een afsluiting ter ontrekking aan den openbaren dienst hetflagelijksch Be- stnnr het recht heeft De raad is daartoe de bevoegde macht meent hij. Hij geeft daarom B. en W. in over weging de zaak ernstig te onderzoeken, alvorens de afslui ting wordt toegestaan. De heer de Lange merkt op, dat de teekening van den architect bij de stukken gevoegd, niet is in over eenstemming met het ontwerp-beslnit. Bij nadere beschouwing blijkt hij goed gezien te hebben, op de teekening is het te verharen gedeelte water, aan den verkeerden kant aangewezen. Daar dit echter aan het besluit, waarin de gedeelten goed zijn omschreven niet afdoet, wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. tot het verharen der genoemde perceelen water besloten. De teekening zal worden ge wijzigd. Bjj de behandeling der voorwaarden wordt nog ter verduidelijking aan een daarvan toegevoegd dat het uitdiepen van het verhaarde water zoo noodig moet ge schieden door den hnnrder. De heer Glinderman merkt nog op, dat de voorwaarde, dat het water weer in denzelfden toestand moet worden opgeleverd, waarin het zich bij het ingaan van de hnnr bevindt een onmogelijke eisch is, ook in verband met de vorige toevoeging. De raad ziet er echter geen bezwaar in, deze zinsnede te behouden, die in alle huurcontracten voorkomt en die nooit zoo wordt opgevat als de heer Glinderman moge lijk acht. Deze maakt er dan ook geen voorstel van om de woorden weg te laten. Het geheele voorstel wordt daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De heer de Groot zon thans het adres van de firma Baan en Zoon nog willen afhandelen. Waar er stemmen zjjn opgegaan tegen de afsluiting wil ook hg daarover zijn gevoelen zeggen. Het geldt hier een voor Alkmaar niet onbelangrijke industrie, die men zooveel mogelijk tegemoet moet komen. De hnnr wordt thans reeds hooger nl. van 1 op 3 ot. per vierkanten M. en waar het den hoarders bij hoogen waterstand wanneer er gespuid wordt, veel moeite en geld kost de balken te honden, zou hij gaarne zien, dat de afsluiting word toegestaan, bijv. op verzoek bij hoogen waterstand. De Yoo rzitter vindt het beter een nader voorstel van B. en W. af te wachten. De heer Kraakman merkt nog op, dat het geens zins in de bedoeling lag om de nijverheid ook maar eenigermate te hinderen, doch 't gold alleen het recht van B. en W. in dezen. Na deze opmerking wordt de discussie gesloten. 3. Verdeeling van den Raad In afdeelln- gen benoeming en aanvulling van commlsslën voor 1904. B. en W. roodigen den raad nit om over te gaan lo. tot verdeeling van den Raad in afdeelingen voor 1904. Bij lotiDg worden de secties samengesteld als volgt le sectie, waarvan voorzitter is de burgemeester .- de heeren Moens, Kool, Wicheriuk, Bosman en Glinderman. 2e sectie, waarvan voorzitter is de oudste wethouder de heer de Wit: de heeren: de SoDnaville, Uitenbosch, van den Bo»cb, Oohen Staart en de Groot. 3e sectie, waarvan voorzitter is de wethouder, de heer Boelmans ter Spillde heeren Vonk, Luiting, de Lange, Wanna en Kraakman. Voorts tot benoeming voor 1904 van le. vier leden der commissie voor het ontwerpen van ver ordeningen tegen welker overtreding straf is bedreigd waarvan de burgemeester voorzitter is. Herkozen de heeren C. BosmanMr. H. Boelmans ter' Spill, Mr. J. P. Kraakman, Mr. K. A. Cohen Stnart. 2e. vijf leden, waarvan een tot Voorzitter der commissie tot de belastingzaken en eenige andere onderwerpen van financieelen aard. De heer van den Bosch heeft bericht, dat hij voor een benoeming niet weder in aanmerking wenscht te komen. Herkozen de beeren J. de Lange O.Jz., Mr. H. Boelmans ter Spill, J. E. Moens, J. M. de 'Sonuaviile. Gekozen de heer H. J. Vonk met 7 st. Tot voor zitter werd benoemd de heer de Lange met 12 st. 3e. drie ledeo der commissie van bijstand in betrekk.ng tot het beheer en onderhoud der plaatselijke werken en eigen dommen. Herkozen de heeren G. de Groot Jz., H. J. Vonk, M. Uitenbosch. Tot voorzitter voor het jaar 1904 is door burge meester en wethouders aangewezen de Burgemeester. 4e. drie leden der commissie van bijstand in betrekking tot het beheer en onderhoud ran de wandelwegen, enz. Herkozen de heeren G. T. M. van den Bosch, J. F. Moens, Mr. K. A. Coh6n Staart. Tot voorzitter voor het jaar 1904 is door burge meester en wethouders aangewezen de heer Mr. H. Boelmans ter Spill, wethouder. 5e. twee leden der commissie vnn bijstand voor de gemeen telijke gasfabriek. Herkozen de heeren C. Bosman, J. de Lange O.Jz. Tot voorzitter voor het jaar 1904 is door burge. meester en wethouders aangewezen de Burgemeester 6e.ee» lid der commissie van toezicht op het stedelijk mu seum, tot 1 Januari 1907, wegens periodieke aftreding als zoodanig van den heer J. Masdorp. Door de commissie ia de vo.gende aanbeveling in gezonden J. Masdorp, dr. H. E. van Gelder, waaruit herbe- benoemd werd de heer J. Masdorp met algameene stemmen. 7e.ee» lid van het burgerlijk armbestuurtot nit. Decem ber 1907, wegens periodieke aftreding van den heer P. de Lange P.Bz. Door bedoeld bestuur worden aanbevolen de heeren P. de Linge P.Bz., Tb. van Spall. Herbenoemd de heer P. de Lange P.Bz. met alg. stemmen. 8e. een regent van het burgerweeshuis tot uit. December 1907, wegens periodieke aftreding als zoodanig van» den heer Mr. W. F. A. Verhoeft. Door het college van regenten is de volgende aan beveling ingezonden Mr. W. F. A. VerhoefF, Mr. J. Brnijn, waaruit werd herbenoemd de heer Mr. Verhoeff met alg. stemmen. 9e. een regent van het stads-ziekenhuis tot nit. December 1908, wegens periodieke aftreding als zoodanig van den heer J. van der Veen. Door het college van regenten is de volgende aan beveling opgemaakt J. van der Veen, G. G. Vonk. Herbenoemd de heer van der Veen met alg. stemmen. 10e. een lid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs tot nit. December 1908, wegens periodieke aftreding als zoodanig van den heer Mr. H. Boel mans ter Spill. Door de commissie worden aanbevolen de heeren Mr. H. Boelmans ter Spill, F. van Rjjsens. Her benoemd de beer Boelmaks ter Spill met 12 St.; 1 stem in blanco. 11e. een lid der commissie van toexicht op het lagvr onder-

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 1