Indische Penkrassen. No 145. Tweede blad Honderd en vijfde jaargang. 1903. ZONDAG 6 DECEMBER Buiten de grenzen. ALRHAARSCHE <01 RAM. Deze Courant wordt 91ns da g-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f ©,®6. Afzouderlijko nummers 3 ets. Pr{Js der gewone advertentiën ij Per regel f 0,13. Groote letters naar plaatsruimte.^ Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. Telefoonnummer 3. Ruim twee maanden zijn voorbijgegaan, sedert het laatste artikel met dit opschrift onder de oogen onzer lezers kwam, en het is opmerkelijk, hoe weinig er in die twee maanden in den algemeenen toestand is veranderd. Over de belangrijkste zaken, waarover op het papier of met de wapenen werd gestreden, duurt de strijd nog voort. In Engeland wordt do strijd tegen de tol nog toe daar gehuldigde vrijhandelsbeginselen door Chamberlain voort gezet. Door Chamberlain; want zoo van iemand, mag van hem gezegd worden, dat hij alleen een »heir" geldt. Al heeft hjj medestanders, bondgenooten of volgelingen, zij schrijden alleu slechts voort in zijn schaduw. Hij is de banierdrager, de aanvoerder, de leidsman en de voor vechter tevens. Hjj heeft den moed gehad in verzet te komen tegen de handelsbeginselen, waarin het Engelsche volk is opgevoed, aan do toepassing, waarvan het gewoon was zijn voorspoed, ziju welvaart- en macht toe te schrjj- ven. WiDt bij den Btrijdhem komt de eer van de zege praal toe, evenzeer als een mislukking zijn persoonlijke nederlaag zal zijn. Die stoutheid alleen reeds wekt op zien, trekt velen aan, geeft hem hst aanzien van een buitengewoon man, die durft, die vriend noch vijand ont- ziet, het aanzien van een overweldiger. Onbesuisd is hij in zijn optreden, in zijn beweringen, in zijn betoogen. Hjj wordt betrapt op onjuistheden, op onbetrouwbare cijfers, op willekeurige, lichtvaardige gevolgtrekkingen maar bij stoort er zieh niet aan, en acht het niet de moeite waard er op te antwoorden. Hij beschouwt dit als kleinigheden, waarmee hjj zich niet kan ophouden, en gaat door, alsof er niets was gezegd. Heel het land neemt deel aan den strijd. De voormannen van het vrjje ruilverkeer zijn uit huu tent getreden, en de kamp zal van beido zjjden met jjver worden voortgezet, ook al tracht de regaering de kwestie der legerhervorming op den voorgrond te schuiven en voor haar aller aandacht op te eischen. Tusschen Oostemjjk en Hongarije schjjut de vrede nagenoeg hersteld. Nadere verklaringen hebben bij de meerderheid der kitteloorige Hongaarsche afgevaardigden de verstoordheid weggenomendie eenige minder ge lakkige woorden van den Oostenrjjkschen eersten minister hadden verwekt. De ministeriën van de beide groote deelen der Oostenrjjksch-Hongaarsehe Monarchie, die door het beleid en den persoonlijken invloed van den Keizer en Koning Frans Jozef tot nog toe bijeengehouden worden, blijken tot welwillend overleg geneigd maar onder de Hongaarsche afgevaardigden zeiven is de vrede nog ver (Auteursrecht uitdrukkelijk voorbehouden.) XXXV11I. Van botanie heb ik eigenlijk maar weinig of in 't ge heel geen verstand lezer I Het spijt me werkelijk dit te moeten bekennen, daar ik U toch beloofd heb heden eens een en ander van 's Lands Plantentuin te vertellen. Gelukkig echter, behoeft men heelemaal nog geen ge leerde te zjjn om het schoonej in Gods Schepping te kunnen opmerken en genieten. We gchrjjven deze Penkras in ons kladschrift, vol ver rukking al dwalende langs de paden en lanen van dit moderne Eden, waar 's menschen ziel zich als nader ge voelt bij God en Hem dankbaar is voor al dat heerlijk s hoon der tropen 't ls pas zes uur in den morgen en een frissche berg wind rnischt door 't eeuwiggroen gebladerte. Ons verblijf in de drukkend warme, zoo zwoele atmos feer van Bataviaals verpest door koortsverwekkende dampen lijkt nu nog slechts een nare droom al lang heel lang geleden. Hier ademt men weer ruim, wordt de oude levensenergie weer wakkerde levensenergiedie men in Ind zoo noodig heeft om opgewekt te blijven, om niet vadsig, indolent, ja ongelukkig te worden 1 Doch laat ik U nu eerst in korte trekken de geschie denis van dit aardsche paradijs verhalen. Toen in October 1815 de Generale Commissie uit Ne derland vertrok en wel om Java weer van het Engelsche Tnsschenbestuur over te nemen, ging ook de Duitsche geleerde C'. O. L. ReinwardtHoogleeraar in de chemie en natnnrknnde te Amsterdam, mede op re's. Hjj was benoemd tot Directeur van Landbouw, Kunsten en Wetenschappen. In de overgroote verscheidenheid der Indische plantenwereld zag Professor Reinwardt een bron van welvaart voor land en volk, en van wetenschappe lijke proeven en onderzoekingen in een tropisch-botani- schen tuin, verwachtte hjj terecht de meest gewichtige gevolgen. te zoeken. Er is een minderheid, maar een niet geringe een vechtlustige en woelige minderheid, die onverzoenljjk blijft on aan het Hongaarsche ministerie geen enkelen stap van toenadering geen zweem van toegeveu geeu neiging tot schikking en vergeljjk vergeeft. Hat minister ie is nu vast besloten haar het hoofd te bieden maar het zal nog moeten blijken of het mogelijk zal zijn te regeeren in weerwil van alle belemmeringen en alle pogingen om het parlementaire raderwerk te doen stilstaan Lang heeft het geduurd maar eindelijk heeft dan toch de Beheerscher der geloovigen, die te Konstantinopel zetelt, zijn verzet tegen het hervormingsplan van Rusland on Oostenrijk teD aanzien van het bestuur in Macedonië opgegeven. Bij geen enkele mogendheid vond hij steun integendeel niets dan instemming met de voorstellen de machtige buren die toezicht wenBchen te honden op de uitvoering van wat de Sultan in beginsel reeds had toegegeven. Hot spreekt van zelf, dat het op do uit voering en de toepassing van de voorgestelde maatregeleu aankomt. Aan schoone beloften en bevredigende besluiten op het papier heeft het bij den Sultan nooit ontbroken maar in werkelijkheid kwam er niets van terecht. Men mag aannemen dat het nu anders zal zjjn. Alle san- leiding om zich in den strijd te mengen is daardoor aan Bulgarije en Servië ontnomen. Er komt geen oorlog Turkjje zal aan alle eischen vau Rusland en Turkije voldoen en deze mogendheden zjjn vast besloten geen inmenging van minder machtige belanghebbende en be langstellende Staatjes te dnlden. In Macedonië zelf wordt niettemin nog altijd tusschen de opstandelingen en de Turksche troepen gevochten en de ellende vau de be volking wordt daardoor met den dag grooter. Als nu door volledige bewilliging van de Rnssisch-Oostenrijksche voorstellen ten aanzien van dit ongelukkige land door deu Sultan, die dan alleen in naam er over zal regeeren, de zaak is beslist mag verwacht wordendat eindelijk ook een eind zal komen aan den binnenlandscben oorlog die reeds zoolang het land verwoesten die vau na af aan doelloos en hopeloos zou worden. Wat onder de tegenwoordige omstandigheden bereikbaar was is ver kregen. Zullen ook de hoofden der opstandelingen dit begrijpen en de vervulling van hun verder reikende wenschen overlaten aan de toekomst en aan de golei- deljjke ontwikkeling van den toestand die thans wordt geregeld en die wel zal uitloopen op niets meer dan een schjjngezag van den Turk In eens het onderste uit de kan te willen hebben is altjjd een gevaarljjk bedrjjf. Zal er oorlog komen tusschen Rusland en Japan Die vraag is wel heel lang aan de orde geweest, en het scheen De Generale Commissie was het gelukkig dadelijk met hem eens en in Mei 1817 werd tot de oprichting besloten. Reinwardt maakte nu vele dienstreizen door den Ar chipel en verzamelde allerlei gewassen, zoodat in 1822 reeds meer dan 900 verschillendo plantensoorten waren bijeengebracht. Zijn opvolger Blume ging op den ingeslagen weg voort, doch toen ook deze in 1826 aftrad werd de betrekking van Directeur, uit misplaatste zuinigheid, niet meer vervuld. De Tuin had toen veel te Ijjden van den naijver der Hollandsche professoren in de botanie en de directeuren van het Rijkshei barium te Leiden. Een gewone tuinmansknecht, door den Gouvernenr Ge neraal mee naar Java gebracht, J. E. Teijsmannwerd in 1831 tot »hortulanns" benoemd en alhoewel in 't ge heel niet wetenschappelijk onderlegd, wist deze eenvou dige man door ijver en werkkracht den Tuin voor verval te behoeden. In 1837 werd hem als »assistent", Dr. J. K. Haszkarl toegevoe d en diens groote technische kennis vulde Teijs- mann's energie en geestdrift aan tot 'n voortreffelijk ge heel. Teijsmann wilde de planten ordenen in bepaalde fam liegroepen, wat het overzicht niet weinig zou verge makkelijken. Daartoe moesten vele schoone boomen wor den neergeveld en dit verdroot den toenmaligen Onder koning zoodanig, dat hjj het verbood, zonder dat Teijsmann er zich echter aan stoorde. Op zekeren dag vroeg Zijne Excellentie bem zeer verbaasd: »Wie heeft hier feitelijk te bevelen jjjofik?' en handig ant woordde de hortulanus Ik natuurlijk Excellen tie, zoolangU mijtenminstenietontslaat. Teijsmann was hier de rechte man op de rechte plaats, om 's Lands Plantentuin te beschermen tegen de meer dan kleinzielige ijverzucht van Holland's Professoren. Hij lachte om hnn adviezen en aanwijzingen, die allen slechts den ondergang van den Tuin ten doel hadden en zette meer dan dertig jaren lang zjjn werk vol ijver voort. Het maandschrift over Cultures in Indië is naar hem genoemd Teijsmannia," als eerbiedige hnlde aan de nagedachtenis van dezen hoogst markwaardigen man. soms, dat de vrede niet gehandhaafd zou kunnen worden. Rusland wilde geen oorlog och neen, wie zou nu jaist oorlog wenschen, als hij ook zonder dat zijn wenschen kan bevredigen maar hef gaf geen van zijn eischen op. Noch in Mantsjoerijo noch in Korea mocht Japan het in den weg treden. In Japan werd daartegenover onder het eindeloos rekken der onderhandelingen door Rusland, dat volstrekt geen haast heeft, de stemming onder het volk steeds oorlogznchtiger. Vau beide zijden bracht men maanden lang troepen en oorlogschepen bijeen, en wedjjverde men tegen elkander in het opkoopen van kolen, tot eensklaps de wereld werd verrast door het be richt, dat er, dank zij de vriendschappeljjke bemiddeling van Frankrijk en Engeland, tusschen Rusland en Japan een schikking is getroffen. Rnsland zon een paar traktaten tnsschen Japan en Korea gesloten erkennen, waarbij aan Japan belangrjjke rechten ten aanzien van Korea zijn toegekend, en Japan zon zijnerzijds het verdrag tusschen Rusland en China erkennen, dat de rechten van Rusland ten aanzien van Mantsjoerjje verzekert. Zoo zonden dan ten slotte nog onverwachts opeens de donkere wolken uit Oost-Azië zijn weggevaagd, en Japan behoed zijn voor een vreeseljjken oorlog met Rusland, waarin het op den duur wel de zwakste partij zou blijken en bijstand van andere mogendheden wel zou uitbljjven, ook van mogendheden, die misschien een oorlog tnsschen die beide staten niet ongaarne zouden zien. Als Frankrijk tot deze oplossing do medewerking van Engeland heeft weten te verkrjjgen, zou het een schoone vrucht zijn van de betere verstand houding tnssehen deze beide mogendheden, die onlangs tot stand kwam. Hat aantal zelfstandige s'aten is in de laatste dagen weer met een republiek vermeerderd. Het voormalige departement Panama van de republiek Columbia heeft zich afgescheiden. Daardoor zijn eensklaps de bezwaren, die de doorgraving der landengten van Panama vertraagden, opgeheven. Columbia was tegenover de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, die hot kanaal zouden graven en onder hun bescherming en bestuur nemen, te veel eischend geweest. Er was een aardig voordeel mee te behalen, maar ook hier werd het spreekwoord bewaarheid van den man, die het onderste nit de kan wilde hebben. Het departement Panama begreep dit zaakje wel voor zich zelf alleen te kunnen houden. Het scheidde zich van het repnblikoinsch Colombia af, verklaarde zich onafhanke lijk, werd aanstonds door de Vereenigde Staten en ook reeds door andere mogendheden erkend, en sloot on verwijld met de Vereenigde Staten een nieuw verdrag voor bet graven van het kanaal door zijn grondgebied. In 1868 werd de jeugdige Dr. R. H G. C. Schejfer tot Directeur van s Landsplantentuin benoemd en onder diens beheer werd het terrein nog zeer uitgebreid en ook een Cultuur en Proeftuin bij Tjikeumeuh (een der wjjken van Buitenzorgaangelegd. De ijverige Dr. Schejfer over leed reeds in 1880, pas zes en dertig jaar oud, aan een acute leverziekte en het was maur zeer gelukkig voor de verdore ontwikkeling der prachtige onderneming, dat Seheffer's plaats weer dadelijk werd, vervuld door een ander jong botanicus, deu 29 jarigen assistent in de plan tenkunde te Leiden, Dr. Melchior Treub, een broer van den bekenden Hoogleeraar en politicos te Amsterdam. Aan Dr Treub is 't ten slotte gelukt s Lands Planten tuin te verheffen tot een wereldvermaard botanisch tro peninstituutdat nergens op aarde zjjn weerga heeft en dan ook door geleerden vau alle landen bezocht wordt. Buitenzorg is trotsch op zjjn *Tuin' en terecht. De Plantentuin beslaat een oppervlakte van 58 hec- taren, wordt ten Oosten begrensd door de rivier de Tji- Liwong, ten Noorden door hot Paleis Park van den Gou verneur Generaal, ten Westen door den grootea Postweg van Batavia dwars door, Java, en ten Zuiden eindelijk door de Chineesche Kamp. Het gansche terrein is ruim schoots voorzien van water, hetwelk wordt aangevoerd door de Tji-Balok, een zijstroompje van de Tji-Liwong. Allereerst wordt hierdoor do prachtige groote vjjver gevoed, terwijl de kleine vijver zjjn water onvangt uit den eerste. Uit deze vijvers stroomt 't water in alle richtingen door 't terrein. Voorts wordt de Tnin doorsneden door breede rijwegen, waarop weer een groot aantal voetpaden uitkomeD, Op de meest schilderachtige pnnten zijD zit banken aangebracht. Zondags komen hier velen nit Batavia eens wat versche lucht happen en 't zou w, i, zeer ratio- ueol zijn, om dan hier- de stafmuziek te laten spelen en de dwaze vertoouing. 's middags op 't Waterloo plein, af te schaffen. Wanneer er dan nog een latere avondtrein naar Batavia liep, zonden velen daarginds wat meer aan hun uitstapje naar Buitenzorg hebben. In t Zuid-Westeljjk gedeelte vindt men de woningen

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 5