No. 146. Honderd en vijfde jaargang, 1903. WOENSDAG 9 DECEMBER. Buitenland. FEUILLETON. Boeren en Zeelui. Laatste Berichten. AlkMAARSCHi; COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SOfranco door het geheele rjjk t 1, 3 Nummers f 0,00. Afzonderlijke nummers 9 ets. Telefoon nummer 3. Prys der gewone advertentlën Per regel f 0,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerg v/h. HERMs. COSTER ZOONVoordam C 9. BMK6IM. Den 5 is te Brussel geopend het Land- bouweongres, georganiseerd door de Centrale Landbouw - vereeniging van België. Het congres beraadslaagde over de Ongevallenwet, onlangs door de Belgische Kamer aangenomen en sprak de volgende wenschen uit: 1. Meer bekendmaken van de wet en verzekering ook van de werklieden en bazen in het landbouwbedrijf. 2. Stichting van onderlinge patronale verzekerings kassen. 3. Overneming van een deel der lasten van de patroons- kassen door de werklieden verzeker ingkvssen. Op de vergadering van den 6 werd het vraagstuk der veeverzekering uitvoerig besproken. Nadat de heer Heronnanx het Fransche systeem had toegelicht, kwam de afgevaardigde uit Nederland, de heer Vas Visser, president van de Hollandsche Maat schappij van Landbouw, aan het woord. Spr. consta teerde, dat in het land, door hem vertegenwoordigd, de maatschappijen voor veeverzekeringen van staatswege geenerlei tegemoetkoming ondervinden. Al 't mogelijke wordt gedaan, met behulp van het particulier initiatief; eerst wanneer men dezen steun zou moeten ontberen, zon een beroep op den staat worden gedaan. De Hol landsche landbouwers sluiten tot dusver steeds onderlinge verzekeringen. Voorts deelde de heer Vas Visser mede dat de boeren in Nederland moeten strijden zoowel tegen de tuberculose onder hnn vee, als tegen de sluiting van de Belgische grenzen. De Nederlandsche regeering zal een bedrag van f25,000 aanvragen, aan te wenden voor de onteigening van door tuberculose aangetast vee. Generaal Van Zjjl, een der rebellen van de Kaap kolonie, een der adjudanten van generaal De la Rey, zal weldra te Brussel aankomen. Hij is van plan een reis te maken door Europa om een beroep te doen op de edelmoedigheid ten gunste van de Kaapache rebellen, die door den oorlog have en goed verloren. Hij zal zijn reis in België beginnen. DUITSCRKASIB. 's Keizers genezing gaat helaas niet zoo spoedig als eerst verwacht werd, en volgens de Preuss. Corresp." is de ziekte veel ernstiger geweest, dan uit de gegeven inlichtingen kon worden afgeleid. De »T&gl. Rnndschau" vraagt, naar aanleiding van deze berichten, den geneesheeren des Keizers te gelasten, onomwonden de waarheid over den toestand bekend te maken, dit verzoek klem bij zettende, door er bij te voegen »Het Dnitsche volk verkeert in zorg over zijn Keizer." Zooals nit de telegrammen gebleken is heeft de Rijksdag met groote meerderheid het Centrumslid Graaf von Ballestrem, die ook den vorigen Rijksdag presideerde, wederom tot voorzitter verkozen. Vice-voorzitters werden Graaf Stolberg, (conseratiei) en Paasche, (nat. lib.). Zooals bekend is had de Soc.-democratische partij, door haar groot aantal harer leden recht op een dezers zetels, maar werd door haar beter geoordeeld vooreerst nog geen deel nit te maken van het bureau. DülJïtilflliAHID. Chamberlain's plannen worden nog steeds met alle kracht bestreden. Te Birmingham is nu weder een drnk bezochte vergadering gehouden door de •Onafhankelijke Arbeiderspartij." De heer Ramsay Macdonald voerde daar het woord ten gnnste van den vrijen handel. Een der schetsen nit „Noord-Hollandsche Vertellin gen," door GEERTRÜIDA GARELSEN. (Het complete werk is verkrijgbaar bij de N.V. Boek en Handelsdrukkerij v/h. Herm. Coster Zoon.) 9) IX. Barend was een man van eer en tronwde Aaltje. Doch haar eerste huwelijksjaren waren verre van aan genaam. Om te beginnen moest de jonge echtgenoot reeds binnen een paar dagen weer aan boord zijn. Ten einde extra hnishondkosten te vermijden, was besloten dat Aaltje bij moeder De Groot zou inwonen. Deze was nog vol ergernis over het feit van dit onver wacht huweljjk. Zij was jaloerscb, voortaan voor Barend niet meer nummer één te zullen zijn en dat de schoon dochter slechts een dienstmeisje was, vervulde haar met wrevel. Een jongen als haar Barend »had warempel wel beter terecht gekend" Aaltje deed wat zy kon, om in deze veranderde ver houding opnieuw de gunst der oude vrouw te winnen. Zij werkte in huis, bediende in den winkel en zette een vrooljjk gezicht, ook wanneer het haar alles behalve vroolijk te moede was. Da heer J. M. Maclean zal in de »Socioty of Arts" te Londen eene verhandeling voorlezen over Indie's plaats in een Rijksbond", waarin hjj betoogt, dat Britscb-Indie, de grootste en belangrijkste Kolonie, zonder welker toe stemming geen Rijks-tolverbond mogelijk isgeen be scherming wenscht. •Engeland en Indie zegt hij, »te samen ruim 7/8 der inwoners van het Britsche Kijk bevattende zijn volkomen tevreden met het nn heerschende stelsel van vrijen handel. Het verlangen naar verandering is dus beperkt tot het overblijvende achtste deel des Rijks." FRASHtRUK. Te Parijs, Oiermont-Ferrand en Brest hebben weer, ditmaal ernstige stakingstroebelen en demon- stratiëu plaats gehad tegen de verhuurkantoren. Schoten werden gelost en talrijke personen werden gekwetst ten slotte dreven de troepen de aanvallers uiteen. Te Parijs dreigt echter een algemeene werkstaking onder de bak kers, en een werkstaking van het personeel der Ooster- trammaatechappij breidt zich onrustbarend nit. Zaterdag reden er slechts 10 wagens, elk door twee politie agenten bewaakt. Er hadden verscheidene ongeregeldheden plaats. De stakers tracüten, zoodra zij een tramwagen zien aankomen, de gemeenschap daarvan met de hoofdgeleiding te ver breken. Omtrent de Dreyfus-zaak verneemt men, dat de •nieuwe feiten", die aan het licht kwamen, vooral be staan in bij de beide vorige gedingen aebtergebonden do cumenten, in het voordeel van Dreyfns, die Generaal André van het hoogste belang acht. Voorts moeten allerlei leeljjke machinatiën van Generaal Mercier tegen Overste Picquart aan het licht zjjn gekomen. Ook de bekende schriftRundige Bertillon is teruvgeko- mon op de geruchtmakende verklaringen ten nad^ele van Dreyfns, door hem in de beide vorige processen afgelegd, zoodat het langzamerhand een geheele ommekeer schijnt te worden. RITSIiAlVD. Hoe geheimzinnig het getuigenverhoor in het proces wegens den Jodenmoord te Kisjeneff ook behandeld wordt, zoo lekt toch af en toe wat uit van de gruwelijke moorden. Door den geneeskundige Doroscbewsfey, die ais hospitaal arts de eerste halp verleende, werd verklaard, dat het verschrikkelijk was de verwondingen te zien. Zelfs zag hij geeu kans al die ellende onder woorden te brengen. Aan de dooden was te zien, dat zij verschrikkelijk ge marteld waren. Bij velen was het gezicht onherkenbaar. Bij het verhoor der familieleden van de vermoorden vervulden zochten en weeklagen de zaal. SPARfJK. Telegrammen maken melding van een aan slag, die op den jongen Koning zon zijn gepleegd, tijdeus een jachtpartjj te Casacampo. Een herder zon zijn geweer op den Koning hebben aangelegd, maar voor hjj kon vuren, werd de man door een jachtopziener doodgeschoten. De Koning begaf zich onmiddellijk naar Madrid. ZUID-AFRIKA. Een telegram nit Bloemfontein meldt, dat prof. Koch, de bekende Dnitsche bacterioloog, die op het oogenblik in Zuid-Afrika is, om de ziekten onder de runderen te bestndeeren, verklaard heeft, dat er een koorts onder de dieren woedt, die 90 pCt. van het vee zal dooden. Hij voegde er aan toe, dat de ge nezing door inspuiting het eenige redmiddel zon zjjn, maar dat aan dit middel eveneens groote nadoelen ver bonden zijn. Tot eer van de schoonmoeder moet worden gezegd, dat zij dit gaandeweg op prijs begon te stellen. Barends brieven hielpen mee en vooral hielp de trouw, maarmee hij het grootste deel van zijn gage voor de gezamenlijke huishouding ter beschikking bleef stellen. En wat ook meehielp, was dat mevrouw Van Dalen haar hand niet van Aaltje aftrok. Zoo was, tegen dat er een kleinzoon geboren werd, de verstandhouding tusschen de twee hnisgenooten vrij drage lijk gewordenDe grootmoederlijke gevoelens kwamen ten goede aan de jonge moeder zelve. Bij Barends thuiskomst, waarnaar beiden reikhalzend hadden uitgezien, flikkerde de jaloezie weer op. Het oudje kon er zich maar niet in voegen, door vronw en kind tot bijpersoon gemaakt te worden. En dat zjj dit moest ondervinden aan haar eigen haard, terwjjl Barend zelf dit blijkbaar zoo natuurlijk vond, dat hjj er niet aan dacht zich te verontschuldigen Ter voorkoming van een groote scheuring, was 't maar goed dat Barend niet lang thuis bleef.Was hij eenmaal weg, dan bracht het betreuren van zijne afwezigheid de achter- blijvenden weer nader tot elkander. Dan lazen zij samen zijn brieven, voedden samen het kind op en leefden op een voet van vrede, doordien gezamenlijke belangen haar tot bondgenooten maakten. Barend kwam en ging herhaalde malen. Zijn bestaan als scheepstimmerman was te voordeelig om los te laten en hij had ook altijd nog veel last in de zeevaart. Maar eens op een winter was de zee hem ongunstig. De tijd, waarop hij werd terug verwacht, verstreek zonder Overstrooiulng in Italië. Uit Venetie wordt van den 6 gemeld: Een spring vloed overstroomde een groot deel der stad. Het verkeer in de straten is volkomen gestremd. De gondels kwamen tot op het Sint Marknsplein, wat een zeer merkwaardig gezicht oplevert. Ook andere kustplaatsen der Adriatischa Zee leden ern stige schade. Kerk Ingestort. Te Kanden bij Ostende is in den nacht van den 6 de Gothische kerktoren plotseling ineengestort, nederko- mende op de kerk, welke geheel vernield werd. Men gelooft dat de grondslagen van den toreu door overstrooming tengevolge van zware regens werden onder mijnd. Niemand beliep gelukkig eenig letsel. Hobhouse-fonds. Dezer dagen ontving het hoofdbestuur van den Ne- derlandschen Z.-Afrikaanschen Jongeliedenbond, te's Gra- venhage, een schrijven van mevr. Koopmaus-De Wet te Kaapstad, naar aanleiding van een mededeeling dezerzijds dat de Bood begonnen was gelden voor het Hobhonsefonds in te zamelen. Zjj sehreef o.a.: Met hartelijken dank neem ik tevens nota van de toe zegging van hnlp voor mij ten behoeve van de lijders van mijn volk. Het beroep, dat ik de vrijheid nam te doen, geschiedde, omdat door een reeks van jammeren waarbij nog een voor jaren ongekende droogte kwam in verschei den deelen van de twee republieken honger ten gevolge had. Ik heb gemeend geene groote sommen, maar wel op dadelijke hnlp gehoopt, en Holland heeft niet lang op zich laten wachten mij werd terstond 125 16.10 Pd. Sterl. door de Ned. Z.-A. Vereeniging, Rotterdam, gete legrafeerd en ik kreeg ook verscheidene andere sommen terstond; ook van dr. Hendrik Maller en ookdeBoeren- vereeniging zond mij 100 pd. st., zoodat ik dadelijk pro visie kleeren dekens enz. koopen kon. Goddank er is regen gekomen en nn zijn de vooruitzichten beter. Ik neem das de eerste gelegenheid te baatinnig te danken voor nwo goedheid. Wat a hebt hij ontvangst dezes, zal door mij in dank ontvangen en besteed worden voor de armen onder ons volk maar ik vraag dat u geen verdere inzameling zult doen. Voorwaar de armen van Holland gaan ook een konden winter tegemoet en wij hebben geen reden thans meer te vragen." Nederlandsch vee In Transvaal. Volgens een bericht nit Bloemfontein aan de Trans- vaalsche »Volksstem" werd het nit Nederland gezonden rundvee met groote ingenomenheid ontvangen »daar de dieren eerste klas oprecht geteelde beesten zijn." Zes en-dertig stuks het aandeel van Orangia werden op het Marktple'm te Bloemfontein verkocht. De vaarzen brachten 22 pd. st. 10 sh. (f 270) 45 pd. st. (f 540) op en de stieren gemiddeld 60 pd. (f 720). Het voor Transvaal bestemde vee werd te Heidelberg en te Krngersdorp verkocht. Opstootjes te Bordeaux. BORDEAUX 7 Dec. Bjj een betooging hedenavond tegen de plaatsingbureuax werd door de soldaten een charge gemaakt. Velen werden gewond eenigen zelfs ernstig. Er hadden zelfs arrestaties plaats, China en Rusland. PEKING, 7 Dec. In offieieele kringen te Peking wordt dat bij kwam. Brieven waren al sinds lang niet ODtvangen. Ook dit behoort tot Aaltjes gruwelijkste herinnerin en hoe het, trots alle mogelijk onderzoek, vele weken duurde eer er iels omtrent zijn lot bekend werd. Het was een harde winter. Zij had toen reeds twee kinderen. En toen die met het dooiweer de mazelen kregen en dientengevolge de winkelnering en de mangel stil stonden, was zij heelemaal ten einde raad. Reeds begon een buurvrouw te praten As onze manne drie jaar vort blaive en ze late niks van der hoore, non, dèa vrordt er ondersteld as datte ze vergaen benne en dèn magge we 'n aar trouwe." En toen Aaltje zich met weerzin van dit gesprek af wendde, ging de spreekster voort Non, je hoeve me niet op te eteIk zeg niet dat jouw man ten lange leste niet weer bove water komme zei. Ik zeg maerzóó is de wet en zóó is 't leve van 'n zeemansvrouw. Twee van m'n zustere hebben 'er al van proffeteerd." Doch Aaltje's gedachten gingen niet in deze richting. Zij dacht er alleen aan, in den nood van het oogenblik te voorzien voor zich en haar kinderen en haar onde schoonmoeder. Mevronw Van Dalen woonde niet meer aan den Helder. Zou zij aan deze scbrjjven? Waarschijnlijk zon deze haar helpen Het was toch beter zich eerst tot haar onders te wenden. Sinds haar hnweljjk had zij aan hen nooit iets gevraagdmaar nn moest het wel. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 1