Buitenland. Nederland. Wjj hebben vrouwen, wij hebben moeders gevonden, die, der groote taak volkomen bewust, haar vrijwillig op de schouders namen Het wakend moederoog, het teere vrouwenhart vergezelt onze beschermelingen wie, die dan niet vertrouwt Weet gij in uw kring een eminente vrouw, een emi nente moeder Laat haar dan lezen, wat wij willen, wat wij vragen en uw loon zal wezen haar steun Lezers, tot ieder uwer afzonderlijk is ook dit artikel gerichtOp dan 1 Op I Men roept u Sluit u aan bij de vereen iging Trein 8.28 II. IJ. S. M. Watergraafsmeer, Ant. L. akkebhuijs Langeweg 61. President. P. S. Zij die lid wenscben te worden van bovenge noemde vereeniging, kunnen z'ch daartoe aanmelden bij het correspondeerend lid, den heer C. v. 'x Hullenaab, Hotel Neuf, alhier. RKLGIK. Naar aanleiding van de ernstige mijn ramp, eenige dagen geleden voorgevallen, is van socialis tische zijde aangedrongen op de invoering van een mijn- inspectie, bestaande uit officieels inspecteurs, aangewezen door de werklieden zeiven. DUITSCMjASTD. De bevolking van het Duitsche Rijk is volgens het joist verschenen verslag van het Kei zerlijk Bureau van Statistiek gedurende het jaar 1902, vermeerderd met 900.000 zielen, een toeneming zoo groot als zij nog nooit in Duitschland bereikt werd. Gingen de cijfers van geboorte en vestiging vooruit, dat van do sterfte daalde. Het cijfer der geboorten steeg tot de eerbiedwek kende hoogte van ongeveer twee millioen. Bij de laatst gehouden volkstelling in 1900 bedroeg de bevolking van het Rijk bijna 56,370,000 zielen. KWGKIiAlVD. Het Parlementair Comité van het Coöperatieve Congres heeft een manifest rondgezonden, waarin er op wordt gewezen, hoeveel het uitvoeren van Chamberlain's beschermingsplannen den arbeidenden stand wel zou kosten. De coöp. vereenigingen leveren minstens 6,000,000 meel en meelproducten per jaar en de kosten daarvan zouden door Chamberlain's maatregelen met minstens 500,000 vermeerderen. Voor zuivelproducten betalen zij nu 7 500,000 en dan zouden zij minstens 7,800,000 moeten betalen. Het vleesch zou hun minstens 200,000 meer kosten, enz. Dat zijn, merkt »Daily News" aan, alleen de coöpera tieve vereenigingen, maar voor het meerendeel der arbei ders, die buiten deze vereenigingen staan, zou de ver meerdering van lasten nog grooter zijn. Engelsche expedities zijn op het oogenblik niet zeer gelukkig. Uit Berbera wordt bericht dat de Mullah den Engelschen en Italianen die hem door een voorgewende landing in eene bepaalde richting hoopte te doen vluchten, te slim is afgeweest en met een sterke troepen macht Mugug beeft bezet. Een Engelsche kruiser, die naar Somaliland vertrok om een onderzoek in te stellen naar den dood van een Itali- aanschen luitenant, die gedood werd door een schot van een inboorlingenfort, had ook weinig succes op zijn zen ding. Na een onvruchtbaar gesprek met den Sultan, werd van beide zijden het vuur geopend, de commandant der Engelsche kruiser werd gewond en een matroos gedood. De Engelschen keerden daarop naar Aden terug. Den 6 is de Onderkoning van Indië, lord Curzon, van zijn rondvaart in de Perzische Golf teruggekeerd en aan boord van de kruiser Hardinge te Karatsji aange komen. Lord Curzon moet verklaard hebben, dat zijn reis groote uitkomsten opgeleverd. FBAHKB1JH. Uit Lyon wordt gemeld Bij de jaarlijksche Katholieke manifestatie ter gelegen heid van het feest der Onbevlekte Ontvangenis protes teerden 3000 socialisten tegen de feestelijke Verlichting. Zij wierpen de ruiten eener kerk en die van een klooster in. Een gevecht ontstond, waarbij eenige personen werden gewond. Een koopman in zijde kreeg, men vermoedt van een manifestant, een dolksteek. Hij verkeert in zorgwek- kenden toestand. De werkstaking van het personeel der Ooster-tram- wegmaatechappg te Parjjs is geëindigd met inwilliging door de directie van de eischen der werkstakers. RUSLAS1D. Door BeGijnsche bladen werd het bericht verspreid dat de Czaar lijdende zou zijn aan een zenuw ziekte en zijn algemeene gezondheids-toestand ongunstig. Van uit Petersburg worden van bevoegde zijde deze be richten geheel en al ongegrond verklaard. In de Japansch-Russische onderhandelingen schijnt eene wending ten goede gekomen tengevolge van eenige Russische concessies, die te danken zijn aan de persoon lijke bemoeiing van den Czaar. ZltlD-AFRIHA. De wetgevende Raad van Transvaal is den 8 geopend. Als eerste pont staat op het pro gramma: het nemen van maatregelen ter verschaffing van werkkrachten. Deputaties der Kamers van Arbeid en Handel te Johannesburg, van de African Labour League", en andere vereenigingen hebben een onderhoud gehad met den luitenant-gouverneur sir Arthur Lawley om de wenscheljjkheid te betoogen van het houden van eene volkstemming over de invoering van Chineesche werk krachten voor de Rand-mjjnen. Sir Arthur wees in zijn antwoord op de moeiljjkheden, aan zoodanige volksstemming verbonden. Bovendien noemde hij dit voorstel niet practisch, omdat een op lossing der quaestie er slechts door vertraagd werd. Maar de beslissing was aan den Wetgevenden Raad. Ken scheepsramp. De Grieksche stoomschepen »Pyloros" en vAssos'' zijn in de haven van Ithaque in aanvaring gekomen. De voorsteven van de »Pyloros", waar de hutten tweede klasse waren, werd hevig beschadigd en zonk onder water. Een vijftigtal passagiers verdronken. Ooor een leeuw gedood. Tijdens de voorstelling van een wilde-beestenspel te Quedlinburg (Pruisen) is den 6 een dierentemster door een leeuw aangevallen. De leeuw verpletterde haar den schedel met één klauwslag. De vrouw was terstond dood. Wat het vreeseljjk voorval nog treuriger maakte was, dat de kinderen van de ongelukkige vrouw de voor stelling bijwoonden. In de groote werktuigenfabriek te Halle a. d. Saaie is een gietvorm van 65,000 kilogram gesprongen. Vijftien arbeiders werden gewondéén doodelijk. De onlangs verdwenen Amerikaansche millionnair Ed. Wentz, uit Virginië, is terecht. Sedert 14 October was hij verdwenen en men dacht niet anders of hij was door roovers opgelicht. Maar nu is hij, in de bergen van Tennessee ronddolend, teruggevonden. De ongelukkige was krankzinnig geworden. Te weinig namen. r De Deenscbe Regeering heeft een wetsontwerp in> gediend (meldt men uit Kopenhagen) strekkende om den ingezetenen vrijheid te geven tot het kiezen van nieuwe namen. Op elke tien menschen te Kopenhagen heet er één Hansen en heeten de overigen Petersen of Sörensen. Er zijn gemeenten van 26,000 zielen, waar niet meer dan 20 verschillende namen voorkomen. Hof berichten. Tegen 17 December worden de Koningin en de Prins in de residentie terugverwacht. Het Nieuwjaars-gala bal ten Hove zal Zaterdag avond, 2 Januari, gegeven worden. Pokken. De te Zaandam geplaatste rijksontsmettingsoven werd den 7 naar Edam vervoerd met het oog op het al daar voorkomen van pokken. Ongeveer 400 personen werden den 7 gevaccineerd in Edam en Volendam. Geen nieuwe gevallen van pokken kwamen voor. Een moeder van 5 kinderen is gisteren, in de barak te Volendam, aan pokken gestorven. Het tweede sterf geval dus. Zij was ingeënt. Typhus. Uit Helden wordt aan het Handelsblad gemeld Een door de Gezondheidscommissie in deze gemeente ingesteld onderzoek naar de oorzaak der veelvuldig voor komende gevallen van febris typhuïdea heeft geleerd dat de melk als voornaamste oorzaak moet worden beschouwd. Van gemeentewege zullen nu al de regen- en welwater- putten benevens melkvaten en andere hulpmiddelen in het bedrijf der melkslijters worden ontsmet en voor typhus- lijders emmers voor het verzamelen van faecaliën, wasch water enz. gevuld met creoline kosteloos beschikbaar gei teld. Op deze wijze hoopt men de uitbreiding der ziekte tegen te gaan. Volgens een door de N. R. Ct. ontvangen bericht uit Leiden, zou het aantal typhus-gevallen aldaar meer dan honderd bedragen. Hnkhulzen. De Gemeenteraad heeft besloten het lidmaatschap der Westfriesche kanaalvereeniging te be- steudigen, hoewel de belangon der gemeente bij het graven van een kanaalvolgens de thans ontworpen plannen, zeer weinig zijn betrokken. Door de Prov. Staten van N. H. is voor de alhier op te richteu avondschool voor ambachtsonderwijs een subsidie toegezegd van f 600. Diefstal. In de Alexanders-kazerne te 's-Gravenhage is een uitgebreid onderzoek ingesteld naar diefstallen met valsche sleutels van aanzienlijke bedragen uit de kas van een der eskadrons huzaren, gedurende geruimen tijd ge pleegd. Verdronken. Den 7 begaven zich van Tiel vier karrelieden met hunne met varkens beladen karren naar de export-slach terij te Osch. Tegen den avond keerde men terug, en bemerkte men aan de schans te Oyen, dat een van het 4-tal achtergebleven was. Onmiddellijk ging een der mannen terug, en vond de kar en het paard verdronken den volgenden morgen werd het lijk van den man op gehaald. llrsenM. Her ozen tot kerkvoogd bij de Ned. herv. gemeente, de heer O. Blom. De heer W. Bronneger Onnekes, candidaat tot den H. D. te Winkelheeft het beroep als Predikant bij de Ned. herv. gemeente, aangenomen. Overreden. Bij het binnenkomen te Jh chteid van den laatsten trein naar Arnhem had de adsistent J. A,, die zich naar den bagagewagen wilde begeven om de contióle stukkon over te geven, het ongeluk door de locomotief te worden gegrepen. Het hoofd werd den ongelukkige van de romp gescheiden. Ken zonderlinge verkwister. Onlangs deed te Amsterdam veel van zich spreken een persoon, die in allerlei inrichtingen van vermaak heel wat geld uitgaf. Alles werd schier met bankbil jetten betaald en geld nooit teruggevraagd. Het was in één woord een geldwegsmijterij op groote schaal. Op een ge even oogenblik was de man echter plotseling ver dwenen. Thans meldt het »Hbld.", dat bedoelde persoon te Parijs een einde aan zijn leven heeft gemaakt. In vijf jaar tijd, dus deelt men het »Hbld.' mede, heeft hij kans gezien een miilioen goede Hollandsche guldens te vergooien. Op een enkelen dag bijv. ver teerde hij, of beter versmeet hij in een eerste-ranghotel te Amsterdam een bedrag van f3600. Op een anderen keer kreeg hij den zonderlingen inval allen vaapjes"- koetriers, die met hun rijtuigen voor het Paleis op den Dam stonden, de hoeden af te slaanhevige veront waardiging onder de koetsiers, die hij luwde door voor ieder hunner bij een hoedenmaker in de buurt een hooge- zije te koopen voor tien gulden per stuk wat hem voor de twaalf koetsiers eventjes f 120 kostte. Waar gebeurd, volgens de „Zutph. Ct." Oondacteur, (tot oud vrouwtje): »Vooruit, moeder, instappen 1" Vrouwtje: »Och, meneer, ik zie dat er niemand in den trein zit. Voor mij alleen behoeft ge niet te rjjden dan zal ik morgen wel eens terugkomen." centsstukken. Bij het afdeelicgsonderzoek der Eerste Kamer, van de wetsontwerpen tot wijziging van de hoofdstukken II en VII B der Staatsbegrooting 1902, en tot verhooging van hoofdstuk II der Staatsbegrooting 1903, werd naar aanleiding van de mededeeling, dat ter voorziening in de behoefte van de circulatie, eene aanmunting van f 100,000 aan 2j centsstukken heeft plaats gehad, opge merkt, dat naar het schijnt door die aanmunting in be doelde behoefte nog niet naar eisch is voorzien, en dat daarom tot verdere aanmunting van genoemde munt stukken behoort te worden overgegaan. Landbouw. Den 21 December, 's morgens half twaalf, in »Kras" te Amsterdam, zal de vereeniging »Noord-Holland" tot het aanschaffen van landbouwbenoodigdheden geconstitu eerd worden. Bovendien zullen nog andere punten be sproken worden. Leden der vereeniging kunnen alleen zijn vereenigingen op landbouwgebied, gevestigd binnen de provincie Noord- Holland. Kenheld van tijd. De Ned. Bond van Horlogemakers, die per adres aan den minister van binnenlandsche zaken heeft verzocht maatregelen in het leven te roepen om te komen tot eene wettelijk vastgestelde uniforme tijdsbepaling en in ver band hiermede, vermeerdering der tjjdseinen, afkomstig van 's Rijks Sterrewacht te Leiden, heeft thans aan de leden van beide Kamers der Staten-GeDeraal medege- deel, dat in deze aangelegenheid reeds adhaesie-adressen aan den Minister zijn verzonden door verscheidene ge meenteraden en Handelsvereenigingen. De directeuren der Maatschappij van Nijverheid hebben zich ook met een adres in dienzelfden geest gewend tot den Min. van bin- nenl. Zaken en steunen in het bijzonder het adres van den Bond, waar hij geheel aan den minister wil overlaten naar welken tyd bedoelde uniforme tijdsbepaling zou moeten worden gerekend. Directeuren toch zijn van gevoelen dat, waar het be lang van eenheid van tijd zoo overwegend groot is, de verschillende voorkeuren voor dezen of genen tijd waar omtrent nimmer eenstemmigheid^ zal worden verkregen, moeten worden ter zijde gesteld. Oudcarspel. Sint-Nicolaasdag was voor de jeugd dezer gemsente in hot bijzonder eene blijde verrassing. De heer G. Eecen Cz. reed met zijn automobiel, waarin Sint-Nicolaas in vol ornaat was gezeten, het dorp op en neder, terwijl de Sint versnaperingen onder de kleinen strooide. Met gejuich werden deze door de kinderen op geraapt. IJS. .Tot leden van het Bestuur van den IJsbond »Volhar- ding" te Oudcarspel zijn gekozen de heeren J. van Za- linge, G. Verkroost en Jb. Hart Pz. Tot commissaris van orde werd benoemd de heer M. J. Kroon Mz. Ovor het afgeloopen dienstjaar is ontvangen een bedrag van f 282.12, terwjjl is uitgegeven f 119.80, zoodat het batig saldo bedraagt f 162.32, waarvan f 83.26 op de spaarbank is uitgezet. Het ledental bedraagt thans 96. De heer J. van der Dusse heeft zijne, met een ver guld zilver medaille bekroonde reddingsladder, den ge- heelen winter beschikbaar gesteld voor de IJsclub Vol harding." Aan minvermogenden zal het lidmaatschap worden verstrekt tegen betaling van f 0.25 per persoon. - Graft. Tot regent van het Weeshuis der Ned. Herv. gemeente alhier is herkozen de heer O. Bease Wz. Tot regentes is gekozen mej. Jantjes, in de plaats van mej. Renses, die, wegens redenen van gezondheid, be dankt had. Sint Maarten. Bij de op den 7 dezer gehouden verkiezing van bestuursleden der banne werden de af tredende leden, de heer P. Bruin als lid van het Dag. Bestuur en K. Slot als Hoofdingeland, herkozen. IJrsem. Tot lid van den Raad dezer gemeente is bij enkele candidaatstelling gekozen de heer J. Hout- kooper in plaats van wijlen de heer J. Kos. Rustenburg. Niettegenstaande het zeer ongun stige weer was de vergadering der Protestantsche kies- vereeniging zeer goed bezocht23 leden toch waren opgekomen. Toen de Voorzitter, de heer G. Nes, de aanwezigen en den eere-voorzitter gecomplimenteerd had, besprak hy in den breede, op welke wijze men kiezer kon worden en blijven velen toch schijnen te meenen, dat onze kieswet een zeer eenvoudige wet is, wat bij nadere kennismaking volstrekt niet het geval blijkt te zijn. Brand te Gorlnchem. Een zeer hevige bi and is den 8 's avonds uitge broken in de schoenfabriek van den heer v. d. Miessen. De fabriek is bijna geheel uitgebiand, maar door groote inspanning mocht het der brandweer gelukken de naast- bijgelegen perceelen te behouden. Een en ander is verzekerd. De schade is nog niet op te geven. Het bedrijf dat nu stilstaat, waardoor een 40 tal werklieden zonder werk is, is verzekerd voor winst en loon bij een algemeene bedrijfsverzekering. Haten en gewichten. De »St.-Ct." no. 287 bevat esn Kon. besluit van 28 Nov. j.l. tot regeling van den h e r ij k der maten en gewichten in 1904 en 1905. lo. De maten en gewichten moeten in het jaar 1904 of 1905 worden onderworpen aan den herijk, bedoeld by artikel 15, litt. a, der bovengenoemde wet; 2o. De herijk heeft plaats binnen het tijdvak, dat aan vangt op 1 Januari 1904 en eindigt op 1 Sept. 1905; 3o. Aan Gedeputeerde Staten der provinciën vordt opgedragen het tijdstip te bepalen, waarop de herijk voor elke gemeente binnen het onder 2o. genoemde tijd vak zal geschieden. Texel. Tot hoofdingeland van den polder Waal- en-Burg is gekozen de heer O. Keyser Pz., en tot heem raad de heer A. Kooiman. Tot voorzitter van den Woudmeerpolder is gekozen de heer J. Sehoorl. Tot voorzitter van den polder „De Haag" is benoemd de heer C. Klavertot hoofdingeland de heer J. Helder. Amsterdam Een van de employé's der Amster- damsche bank, een jongmensch van circa 25 jaar, is sedert den 8 verdwenen. Men brengt zijn plotseling vertrek in verband met de vermissing van een pakket effecten, ter waarde van ou streeks f 4000. De Zondagmiddag te Hilversum door den schilder J. C. Beg verwondde W. Methorst is in de R.-K. zieken verpleging aldaar overleden.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 2