geregeld WEKELIJKS Graan- en Zaad markt No 148. Eerste blad. Honderd en vijfde jaargang. 1903. ZONDAG 13 DECEMBER. Kaas- en Braan markten. "Veemarkt. KLAAS MARKT te ALKMAAR, Hinderwet. Buitenland. Laatste Berichten. Nederland. DOORGAAN. ALK1AARSCHE Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkma.au f 0,90franco door het geheele rgk f 1, 3 Nummers f Q,Ott. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. COURANT. PrJJs der gewone advertentlën t Per regel f ®»13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/b. HERMs. COSTER ZOON, Voordam 0 9. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Alkmaar, brengen ter algemeene kennis lo. dat de wekelijksche kaas- en graanmarkte n dit jaar in plaats van op Vrijdag 25 December a.s. (len Kerstdag), zullen worden gehouden op Woensdag 33 December 1903, en in plaats van op Vrijdag 1 Januari a.s. (Nieuwjaarsdag), op Woensdag 30 December 1903 2o. dat de gewone wekelijksche Veemarkt op Za terdag 36 December 1903 (2en Kerstdag) niet doorgaat. Alkmaar, G. RIPPING Voorzitter. 10 Dee. 1908. 0. D. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR herinneren belanghebbenden dat krachtens raadsbesluit van 1 Februari 1888, de en de gedurende de maanden Januari, Februari en Blaart Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, Alkmaar G. RIPPING Voorzitter. 10 Dec. 1903. 0. D. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER on WETHOUDERS vau Alkmaab brengen, ingovolge art. 8 der Hinderwet, ter algemeene kennis, dat zij bjj besluit van heden nr. 106 voorwaardelijk vergunning hebben verleend aan K. J. KOSTER, wonende aldaar, tot bet uitbreiden van zjjn bestaande drukkerij door het oprichten van een gasruotor van 1 paardenkracht in het perceel Stationsweg hoek Forestusstraat, Wijk E nr. 17, ten kadaster bekend in sectie 0 nr. 1547. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 10 Dec. 1903. C. D. DONATH, Secretaris. DllTSCMLABID. Bij de voortzetting van de be handeling der begrooting in den Rijksdag heeft de sociaal-democratische afgevaardigde Bebel een afkeurend oordeel uitgesproken over het regeeringsbeleid. Op scherpe wijze veroordeelde hij achtereenvolgens de plannen tot uitbreiding van vloot en leger, de nadeelige handels politiek die daarvan het gevolg zal zijn; de gevaarlijke buitenlandsche politiek, de vriendschappelijke verhouding met Rusland, en wat de binnenlandscbe aangelegenheden aanging laakte Bebel voornamelijk in de regeering de stilstand op het gebied van sociale hervormingen en het niet krachtige optreden waar het gold het ergerlijk gedrag van officieren tegenover hunne minderen. De Rijkskanselier von Bfllow ga 1 een uitvoerige weer legging van Bebel's rede en veroordeelde diens opruiend streven en neiging tot generaliseeren waar het enkele feiten betrof. De Rijkskanselier eindigde zijne redevoering met een polemiek tegen de sociaal-democratie. De tucht en de offer vaardigheid der sociaal-democraten waien te waardeeren, waar echter bleven haar positieve daden? Sedert twintig jaren wacht men daarop, maar waar was Bebel's organi satie-ontwerp van zgn toekomststaat In plaats hiervaD gaf Bebel slechts phraBes. Konstenaars die tempels bouwen worden slechts zelden geboren, maar lieden die bereid zgn tempels omver te werpen, als Herostratus worden bij dozijnen geboren. «Wij echter zullen onzen tempel ver dedigen met kracht en volkomen kalmte en alle pogingen om in stede van de ontwikkeling binnen de wettelijke perken een gewelddadige omwenteling te brengen, zullen schipbreuk lijden op dea gezonden zin van het Duit- sche volk." Te Halle is dezer dagen weder een Pruisische onderofficier wegens mishandelen van soldaten veroordeeld tot 14 maanden gevangenisstraf. In een der fabrieken van Krupp te Essen heeft men dynamiet-patronen verborgen gevonden. Ook in een waggon, welke in het spoor vegstation van Deutz (Keulen) stond, zijn dynamiet-patronen ontdekt. De politie heeft een onderzoek ingesteld. MNGMLA.ND, Herbert Spencer, de beroemde En- gelsche wjjsgeer, is in den ouderdom van 83 jaar overleden. Spencer was de voorganger en baanbreker van de evolutieleer, door Darwin uitgewerkt en behalve zijne vele werken op wetenschappelijk gebied heeft hij zijn groot stelsel van wgsbegeerte neergelegd in één grootseh werk, bestaande nit elf deelen. Yoigens officinale opgaven zgn te Londen in't jaar 1902, 34 personen van gebrek omgekomen, of is hun dood door gebrek verhaast. Eén hunner was een predikant. In Brit8ch-Ind'ë zijn, volgens officieele opgaven, ge durende verleden jaar niet minder dan 23,166 personen door den beet van vergiftige slangen om het leven gekomen. Er werd een som van 295 pd. st. (f 2800) uitgageven voor het verdelgen van slangen een bedrag, hetwelk bij het aantal slachtoffers vergeleken, zeker niet groot is en er werden 72,595 slangoo gedood. BIACHDOIVIK. De aan Macedonië toegezegde her vormingen zullen vooreerst nog wel bij plannen blijven. Gevochten wordt er weinig meer, maar de toestand van volk en land is vresselijk. Bij al de ellende in de verwoeste dorpen is thans óók nog een pokkeu-epidemie uitgebroken, waartegen wat gezondheidsmaatregelen, afzondering enz. betreft, natuur lijk in de gegeven omstandigheden slechts weinig kan worden edaan. Boris Saravoff, het bekende hoofd der opstandelingen, is, naar gemeld wordt, eene propaganda-reis begonnen. Hij is den 10 te Belgrado aangekomen, opgewacht door een ontzaglijke menigte, waaronder vele studenten, en a.s. Zondag zal aldaar een groote betooging ten gunste van de Macedoniërs worden gehouden. Te Leipzig wordt een nieuw centraalstation ge bouwd, dat, naar de plannen te oordeelen, reusachtig groot zal worden. Da oppervlakte van het gedeelte, dat voor de reizigers bestemd is, bedraagt, 96,000 v.k. M. De lengte is 320 M., de breedte 300 M. Er liggen 26 sporen in, têrwijl niet minder dan 32 sporen zullen gelegd worden in het gedeelte voor den postpakketdienst. De gezamenlijke kosten worden geraamd op 130 millioen mark Pruisen en Saksen zullen daarvan ieder 53 millioen mark betalen; Leipzig 17J millioen. De overblijvende kosten komen grootendeels voor rekening der Posterijen. Over 12 jaar rekent men, dat het werk gereed zal zijn. Ken scheepsramp. TOULON, 11 Dec. Esn Ooatenrjjksche stoomboot, komende van Flume, leed schipbreuk. De toestand van het schip is zeer critiek. Het scheepsruim staat in brand. Een groote sleepboot vertrok om hulp te verleeneu. De Blaccdonische hervormingen. KONSTANTINOPEL, 10 Dec. De gezanten der Ver bonden M gendheden zullen heden door den Sultan in audiëntie worden ontvangen. In tegenspraak met een vorig bericht omtrent de firma H. B. Scholten, te Almeloo, wordt thans mede gedeeld, dat aan de fabriek dier firma slechts een ge deelte der getouwen tijdeljjk wordt stopgezet, wegens wijziging in de fabricatie. Overigens wordt geregeld doorgewerkt. (N. v. d. D.) Brand te Zaandam. Den 11 te half zeven is door onbekende oorzaak de Houtzaagmolen, genaamd »Poelenburg", eigenaar de beer P. Prinsze, staande in het Oostzijderveld nabij hst Weespad, tot den grond afgebrand. Alleen de voorraad gezaagd hout op het terrein bleef gespaard. De vorige avond was alles nog nagezien doch niets verdachts ont dekt. De molen was niet hoog verzekerd. Vier spuiten verrichten het blusschingswerk. Een ziekelijk, ongeveer 10-jarig dochtertje van zekeren J. R., te Tlel, geraakte den 10, terwijl da moeder afwezig was, op een stoof, waarin een briquet lag, in brand. Op haar hulpgeroep schoot een buurvrouw toe, doch het arme kind had reeds zulke ernstige brand wonden aan keel en armen gekregen, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Haar toestand is zorgeljjk. Bedolven. De landbouwer W. K. te Weerdinge, was bezig in een zandgat te graven, toen plotseling een overhangende massa neerstortte en hem op het hoofd na geheel bedolf. Vier personen schoten hem ter hulp en slaagden er in den reeds bewustelooze ie redden. Te Oronlngen zal waarschijnlijk eerlang tot stand komen eene centrale melkinrichting, om de koemelkers in de gelegenheid te stellen hnnne klanten te voorzien van centrifuge-melk karnemelkroom, flesschenmelk, terwijl de verkoop door hen van volle melk langs de huizen blijft bestaan. Op deze melk zal contróle worden uitgeoefend door de centrale, terwjjl het vee en de stallen onder toezicht komen van een veearts, die de koeien op tuberculose onderzoekt. In de plaatselijke bladen wordeu de namen der deelnemers bekend gemaakt. In de »Aerzil. Sachverstandigen Zeiting'' wordt melding gemaakt van een vergiftigingsgeval door citroenen, dat als waarschuwing kan dieDen voor hen, die een al te rijkelijk gebruik van citoensap maken. Een 22-jarig meisje had met een zeker doel een massa citroenen gebruikt. Den volgenden dag kreeg zij hevige brakingen, moest naar het ziekenhuis worden overge bracht en stierf. Bij lijkschouwing werd geconstateerd, dat bijna alle inwendige organen wezen op bloedstorting eu in de maag en darmen werd te zamen 9.452 g. citroen zuur gevonden. (M. v. d. V.) Uitgeest. In de 2e vergadering van »Nnt en Genoegen trad deze week als spreker op de heer Albert Vogel, van Delft Daze begaafde spreker, die reeds 2 malen alhier zulk een buitengewoon succes had, werd ook dit maal door alle aanwezigen bewonderd en met geestdrift toegejuicht. »Jean Mine'', drama van Thenriet en »Jochem Pezel, wat ben je toch een ezel", blijspel van Fritz Reuter, werden door hem niet voorgedragen, maar gesp eld. Wie den heer Vogel gehoord heeft, geeft gaarne toe, dat hij een onzer grootste tooneelspelers zou zijn, als hij zich uitsluitend aan 't tooneel had gewijd. Provinciale geldleenlng. Ten laste der provincie Noord-Holland zal gesloten worden een geldleening groot f657 000, verdeeld in 657 aandeelen van f 1000, rentende 3'/2 °/0 'sjaars. Pokken. Ondanks de zorgvuldige verpleging, die de ljjders aan pokken te Volendam genieten, overleden weder 2 patiënten den 10 eene vrouw van 24 jaar en den II eene vrouw van 37 jaren. Beiden waren ongehuwd. In de barak zijn nu nog 3 lijders. Het totaal aantal gevallen bleef nog tot 7 beperkt. De ontsmetting der woningen, wordt flink voortgezet. Behalve de Rijksontsmetter van Zaandam heeft de Bur gemeester van Amsterdam de groote welwillendheid gehad een der ontsmetters af te staan aan Edams burgemeester. Er zgn geene aangiften vau nieuwe of verdachte ge vallen. Een der R.-K. liefdezusters in de barak is wat onge steld door groote overspanning. Te Edam en te Volendam zjjn den 9 weder 270 per sonen ingeënt. (Handbl.) Droef volksleven. De «Volksstrijd meldt nit Leeuwarden s Twee menschen hier ter stede, broer en zuster van D. en A. geb. van D., vroeger in goeden doen, menschen van deftige rijke Leeuwarder familie, leidden een armoedig bestaantje. Ze waren respectievelijk 63 en 70 jaar oud en leefden in den laatsteo lijd van de inkomsten van een klein kapitaaltje, dat hnn f 4 per week opbracht. Ze werden tot dezen zomer gesteund door den eigenaar van een houthandel, waarin van D. vroeger aandeelhouder was, doch ongelukkig was deze dezen zomer gestorven. De rijke familie deed niets ter ondersteuning van hun arme bloedverwanten, evenmin als de zoon der weduwe, die in Assen een goed bestaan heeft. De toestand der oudjes werd hoe langer hoe armer en ellendiger, tegenover bekenden werden plannen geopperd van zelfmoord. De vorige week werden de buren opmerk zaam gemaakt op een merkwaardige stilte in een paar dagen werd niets gezien of gehoordde politie werd gewaarschuwd en vond de oudjes, bijna geheel uitgeteerd, te bed liggen, er was niets meer in huis. Om de rjjke familie te sparen werden de oudjes des avonds vervoerd naar het stadsziekenhuis. Nieuw soort aardappelen. Een nieuw soort van aardappelen is dezer dagen te Ham (Engelsch Graafschap Surrey) verkocht voor f 2400 de 2kilogram. Die nieuwe aardappel, «Eldorado" genaamd, moet volkomen bestand zijn tegen alle invloeden van het weer; zeer snel groeien en bijzonder goed van smaak zijn. Men gelooft, dat de thans verkochte 2'/j kdogram na twee jaar van zorg uldige cultuur genoeg zullen opleve ren om verkocht te worden voor 20 cents per kilogram. De nieuwste liefhebberij in Engeland is nu het fokken van muizen. Te Walthamatow is op eene «fancy fair" eene afdeeling aan die belangwekkende diertjes gewijd. Een mevr. Parkes van Chelsea heeft er een paartje ten toon gesteld, f 250 waard. Er zrjn in 't ge Deel 43 muizen te zien, geen enkele voor minder dan f 6 verkrijgbaar. Natuurlijk is er reeds een «Nationale Muizenclub' ge sticht en zij telt reeds 200 leden. Jaarlijks zal een «kam pioenschap" te winnen zijn en een prijsbeker. Sint Pankras. De Gemeenteraad is op zijn besluit tot afschaffing der straatverlichting in de Kerk buurt teruggekomen, nu Gedeputeerde Staten weigerden de begrooting zonder dien post goed te keuren. Door den Raad werd nu aan B. en W. opgedragen een onder zoek in te siellen naar de kosten van verlichting der geheele gemeente. Besloten werd alle aan de gemeente toebehoorende landerjjen voortaan publiek te verhuren. Als armenvoogd werd herbenoemd de heer D. Kloosterboer. Langedijk. De handel in winterkool is reeds begonnen. Verscheidene partgen huiskool zijn reeds ver kocht tegen een tamelijk goeden prys, le, 2e en 3e soort roode kool door elkaar voor f 6 per 100 stnks. Orootschermer. Den 9 werd alhier een ver gadering gehouden van het bestuur van den Eilandapolder. Een vroeger gedaan voorstel tot opheffing van de verdeeling in bannen werd met 10 tegen 7 stemmen verworpen. Oterleek. De heer C Met Gz., vroeger alhier, thans te Leiden, slaagde den 10 als candidatus-theologiae.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 1