Stadsberichten. Veiling van vaste goederen. Laatste Berichten. Telegrafische Berichten. Men Bchrijft nit Maastricht aan het >Hbld": Door de politie is aangehouden en gevankelijk naar Amsterdam overgebracht een zekere W. B verdacht van diefstal van 300 heeren- en dameskettingen, in 1901 ge pleegd ten nadeele van een Amsterdamsche firma. Wij kunnen (zegt het blad) hieraan toevoegen, dat deze diefstal destijds plaats had bij de firma Jacob B. Citroen, Sarphatistraat. Remonstrantsche hemeente. Men verzoekt ons te melden, dat op zondag, den 20, de dienst in bovengenoemde kerk vervuld zal worden door den heer ds. J. van HarencarspelProponent der Remonstrantsche, Broederschap te Amsterdam. Vereeniging van Xülgenaren van Hulzen met Tergunning. De Vereeniging van Eigenaren van huizen met Ver gunning, goedgekeurd bij Kon. besluit v. d. 8 Maart 1902 en gevestigd te Amsterdam, hield Woensdag middag in de Waranda van Harmonie eene vergadering ten einde gezamenlijk de belangen te bespreken, met het oog op de binnenkort te behandelen Drankwetsontwerpen. De ver gadering was volgens advertentie alleen toegankelijk voor Eigenaars van Huizen met vergunning en had, ook volgens deze, ten doelmet vereende krachten de middelen te beramen, om zooveel mogelijk de eventueele nadeelige ge volgen, door hot ontnemen van de Vergunning op het perceel enz. te voorkomen. Na opening door den Voorzitter bracht deze allereerst in herinnering, hoe door de verandering in de drankwet op 't oogenbiik de huurders van vergunningen eigenlijk alle ïecbten eischen en daartegenover geene de minste Verplichting op zich willen nemen z.i. een echt sociaal beginsel. De groote nadeelen voor eigenaars daaruit voort gesproten, waren oorzaak geweest van het ontstaan dezer Vereeniging, die den 13e Febr. 1902 in Plancius was opgericht en sedert overal, zooals nu hier hare vergade ringen houdt, in de hoop dat velen zich zullen aansluiten, evenals zij overtuigd van de spreuk«Eendracht maakt Macht.'' Bij de bespreking der verschillende punten ver meld op de circulaire door deze vereeniging verspreid, herinnerde de Voorzitter hoe oorspronkelijk bij de wet voor 1880 iedereen vergunningsrecht had. Dit werd echter door de drankwet van Mr. Modderman van 3 Nov. 1880 beperkt tot 1 Mei 1881 en gebracht op 't perceel. Na den 1 Mei had dus niet meer iedereen vergunning, alleen nog om bij 2 L. te gelijk te verkoopets, en hiervan werd zooals algemeen bekond is, vooral in proeflokalen misbruik gemaakt en 't voornaamste gevolg was een groote steun voor de clandestinehandel, zoodat eigenlijk 't gebruik niet verminderd, maar sterk vermeerderd werd. Nu heeft men de reeds bekende Nood-Drankwet voorgesteld en de mis standen die daaruit ontstaan, wil de Vereeniging bestrijden op de volgende wijze Bovenstaande Vereeniging heeft zich tot doel gesteld de misstanden ontstaan door den Nood-Drankwet te be strijden, zij wil dit dan op de volgende wijze lo. Vereeniging van al de Eigenaren van Huizen met Vergunning door het geheele land. 2o. Besprekingen houden met de Volksvertegenwoordi gers in de beide Kamers der Staten-Generaal, Provinciale Staten, Gemeenteraadsleden en verdere Autoriteiten. 3o. Onmiddelijk belanghebbende bij het Huiseigenaars schap als Hypotheekhouders en Bankinstellingen, Notaris sen enz. in te lichten over het onnoodig zoek maken van Kapitaal belegd in Huizen met Vergunning. 4o. Ageeren tegen Persoonlijke Vergunning, om reden de Drankwet gemaakt is met de Vergunning op het pand en ook, in de meeste Landen waar een wet op de ver koop van Alcoholische Dranken is, deze uitsluitend op het Huis berust. 5o. De Vergunning niet van plaats te doen veranderen, dan alleen zoo deze gepaard gaat met de verkoop van het Huis en de wettelijk bepaalde overeenkomst, (in de vorm van een servitut) dat in zulk een perceel nimmer meer eene zaak mag worden uitgeoefend waar gelagen worden toegediend. 6o. Het bestrijden van den Clandestinehandel in Alco hol, niet alleen tegen de z. g. n. Slijterpen zonder Ver gunning, maar ook tegen dien handel door Comestibles- handelaars en Kruideniers, Wijn- en Bierhandelaars, Ban ketbakkers enz. enz., om reden, het trachten te behouden van de Vergunning op het Perceel, zonder deze krachtige bestrijding niets of althans weinig zouden baten. Hier en daar wordt door den Voorzitter een en ander toegelicht en tevens door den secretaris o. m. het request aan den Minister van B. Z. voorgelezen. Op de vraag of ook iemand omtrent een en ander nadere inlichting verlangt of een of andere mededeeling heeft te doen, volgt allereerst de heer IJ. Oldenburg. Deze verklaart dat zeker de meesten der aanwezigen wel evenals hij eigenaars exploitanten zullen zijn. Deze hebben uit den aard der zaak niet dezelfde belangen als de Heeren, die nu aan 't woord zjjn. Volgens zijne meeaing zijn hunne belangen, n.l. die der Vereeniging Vergunning in goede han den en wat de hoofdzaak betreft werken ze toch aan hetzelfde doel, misschien ook nog volgens denzeifden weg. 't Zou dus z. i. niet billijk zijn zich bij deze Vereeniging aan te sluiten en zoo hun eigen zaak te verbrokkelen. Hij hoopte ook niet dat dit de bedoeling der vergadering was, anders moest hij en zeker alle andere aanwezige leden van Vergunning zich daar beslist tegen verklaren. Velen steunen deze bewering en de voorzitter tracht te betogen dat Z ij en Vergunning eigenlijk 't zelfde willen, alleen is de laatste wat minder nauwkeurig in hare omschrijving, waar zij, zooala uit voorgelezen re- questen big kt, meer de puntjes op de i zetten. Da heer P. Vermeulen leest daarop een schrijven voor van den len Secretaris van hun Hoofdbestuur, een gevolg van de toezending der Alkmaarsche Courant, waarin de advertentie stond. Dit schrijven was eene totale waar schuwing, welke b.v. aldus eindigde De menschen die om eendracht vragen in hun advertentie, beginnen met tweedracht en verbrokkeling te brengen. Leden van «Vergunning", laat U niet vangen. Sta pal achter Uw bestuur en blijft aangesloten by de vereeniging. die louter uit vakgenooten bestaat. Van Alkmaar begint de Victorie 1 Namens 't hoofdbestuur, de le Secretaris SMIDT. De Voorzitter verklaart nogmaals, dat hij de oorzaak dezer waarschuwing niet begrijpt, of anders dat de schrgver het doel hunner vereeniging niet begrijpt. Nogmaals volgt tal van bezwaren omtrent de nieuwe Drankwet, die z. i. toch zeker door allen zullen worden gedeeld en waar men nu een streven naar een gemeenscha ipelijk doel niet aangrijpt, wellicht uit vooroordeel, daar meent hij niets anders te kannen doen dan bij herhaling de gemeenschappelijke belangen die op 't spel staan nogmaals nauwkeurig toe te lichten. 't Zwaartepunt viel nu op de vraag of het vergun ningsrecht moest komen op den persoon of op 't perceel. De heer Van 't Hullenaar meende 't eerste en lichtte zijne bewering toe. Liefst wilde hg 't vergunningsrecht afgescheiden van 't perceel voor den eigenaar en familie erfalyk hebben. Dit scheen anderen een ideaal. Weer anderen waren voor 't recht op het perceel, dan was 't volgens den heer Matthijsen meer blijvend en ging ten minste bij sterfgeval niet verloren. Uit een door hem uitgelokte stemming over dit punt bleek bijna elk zijne meening te deelen. Intusschon was 't vrij laat geworden en maakten enkelen aanstalten om te vertrekken. De Voorzitter eindigde dns met de mededeeling, dat het volstrekt niet de bedoeling der vergadering was, de aanwezigen over te halen om juist lid hunner vereeniging te worden, 't Was hun om 't even, als men hunne bedoeling deelde en met hen naar 't zelfde dool streefde en dat was aller belang, dan was hun arbeid zeker niet vruchteloos geweest. Hij spoorde de aanwezigen aan zelfs een dergelijke vereeniging op te richten en meende ze te kunnen verzekeren, dat dit tot hun welzijn noodzakelijk zou blijken. Onder dankzegging voor de opkomst, de gehouden gedachteverwisseling en uitgesproken meeningen, sloot de Voorzitter daarop de Vergadering. Ziekenverpleging. In eene den 16 gehonden vergadering van het stads ziekenhuis alhier, is na afgelegd examen het diploma als ziekenverpleegster uitgereikt aan de dames, H. de Bruin en J G. Klein. Het examen werd bijgewoond door prof. Kouwer uit Utrecht, als afgevaardigde van den Nederl. Bond tot Ziekenverpleging. Cadettenschool. Voor 1904 is het waschen van en het doen van herstellingen aan lijf- en linnengoederen voor de Cadet tenschool opgedragen aan de Alkmaarsche stoom- wasch en st.rijkinrichting. Toonkunst. De j.l. Dinsdagavond gehouden «Toonkunst'' uit voering mocht zich in een zeer druk bezoek verheugen. De reden daarvan is waarschijnlijk te vinden in het voor het eerst medewerken van een flink bezet strijkorkest, hoofdzakelijk gevormd door dilettanten van hier, en enkelen uit de omgeving, misschien ook doordat het getal afdee- lingsleden vrij sterk is vermeerderd. Zeer zeker is het een verbljjdend verschijnselmoge het een begin zijn van een gestadig toenemen van kunstlievende leden niet alleen, maar ook van werkende, de zangvereeniging kan nog best wat plaatsen, (vooral heeren); in financieel opzicht zal men er niet alleen door vooruitgaan, het peil waarop de uitvoeringen doorgaans staan zal er ook door stijgen. De keuze was ditmaal gevallen op »Die letzten Dinge" oratorium van Spohr en »die erste Walpurgisnacht," bal lade van Goethe, muziek van MendelssohnBartholdy. Spohr heeft zijn beroemdheid voornamelijk te danken aan zijn optreden als violist en het componeeren van con certen voor dit instrument. Al zjjn andere werken, opera's, symphonieën, strijkkwartetten worden tegenwoordig niet meer genoemdvan oratoriums is bovenstaand slechts nog bekend. Alleen zijn vioolconcerten zjjn op het reper toire gebleven. In dit oratorium is het ook niet te ontkennen, dat het soms erg uitgesponnen is (de orkestvoorspelen o.a.)'t wordt op den duur wat monotoom. Het werk van M. B. is eene nog zeer dikwijls uitge voerde compositie. Er is ook meer afwisseling in. Eerst het koor »Es lacht der Mai," dan de sombere altsolo «Könnt ihr so verwesen handelen?" verder het karakte ristieke «Kommt mit Zacken und mit Gabelen," en aan het slot de melodieuss, eenvoudige baritonsolo met koor. Het koor heeft deze twee werken goed gezongen, steeds mooi van klank en voordracht was het in «Preis und Ehre ihm, der da iat'1«Heilig, heilig, heilig ist Gott der HerrSelig sind die Toten", Gross und wunderbar- lieh sind deine Werke, enz. in S' oratorium. Opgewekt droeg het voor «Es lacht der Mai" stem ming was er in het «Die Flamme reinigt sich vom Ranch." De vier solisten; mej. J. Cambier van Nooten (so praan), mej. A. Schierbeek (alt), beide uit Amsterdam, en^de heeren W. Renaud (tenor), uit 's Gravenhage, en Ludwig Breeuws (bas-bariton) uit Berlijn, zjjn allen in 't bezit van zuivere, meest mooie stemmen, die echter als uitvoerders, althans op dit concert, niet op dezelfde hoogte stonden. Ons dunkt, dat de sopraan en de tenor, ondanks het keelgeluid van laatstgenoemde het meest hebben voldaan. De alt had ditmaal eene niet zeer dank bare partij, daaraan schrijven wij het toe, dat deze stem minder indruk maakte dan verleden jaar op het 4e Ons- hoornconcert. De bas was öf slecht gedisponeerd, öf met zijn partij niet genoeg vertrouwd hjj zong totaal zonder uitdrukking. Jammer van de stem. Waarin hij zich van de andere solisten onderscheidde, was in eene zeer dui delijke uitspraak. De solokwartetten klonken prachtig, evenzoo behoorden het duet «Sei mir nicht schrecklich in der Not", voor sopraan en tenor, het reeds genoemde koor met solo «heilig" enz., het kwartet met koor «Selig sind die Toten" in «die Letzten Dringe" tot de schoonste oogenblikken. Het strijkorkest is goed van klank en van bezetting der verschillende partijen, het speelde over 't algemeen gelukkig, De leden er van studeeren nog maar kort, maar bij langer oefenen onder de degelijke leiding van directeur Oushoorn, zal hec ongetwjjteld gemakke lijker de moeilijkheden gaan overwinnen, die zich bij een volgende uitvoering mochten voordoen. Het is te hopen dat het blijft bestaan, het kan dan uitstekende diensten bewijzen. Mejuffrouw Oort was wederom de zeer gewaar deerde hulp aan het klavier. Zooals men ziet heeft de heer Oushoorn succes gehad, en het bloemstuk hem in de pauze overhandigd, was eene welverdiende hulde. Woemdag 16 Dec. Door den Notaris C. G. STEEN, te Alkmaar, in het lokaal «Diligentia a. 2 Hectaren 24 aren 60 centiaren Wel- en Bouw land onder Schoorl, Kad. sectie D nos. 44 en 228 en sectie B no. 660. Zijnde perc. 1—3 der verkoopingin bod ge bracht op f 1520. b. De Kapitale Boerenplaatsmet diverse per- ceelen Welland, onder Zuid- en Noord-Scher mer Kad. sectie B nos. 959697100a 100b, 100c, lOOd, 65, 66, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 286 en 287, samen groot 35 hectaren 82 aren 30 centiaren. Hiervan de perc. 4—8 der verkooping, in bod gebracht op f 37.742.50. De perc. 917, in bod gebracht op 9.500. c. 4 Hectaren 87 aren 80 centiaren Welland, onder HellooKad. sectie D nos. 163 en 164. Zijnde perc. 18 en 19 der verkooping, in bod gebracht op f 3.575. d. 2 Hectaren 58 aren 70 centiaren Band, in Limmer- koog, gemeente Llmmen Kadaster sectie B no. 3. In bod gebracht op f 3.600. De afslag big ft bepaald op Woensdag, den 23 Deeember 1903, de3 voormiddags 11 nar, in bovengenoemd lokaal. KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Alkmaar brengtop grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22) ter kannis der ingezetenen dat bij hem ingekomen en aan den Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven: het kohier der Personeels belasting No. 9, voor het dienst jaar 1903, executoir verklaard door den Directeur der directe belastingen in Noordholland te Amsterdam den 16 December 1.1. j dat ieder verplicht is zijn aanslagop de bij de W et bepaalde wijze te voldoen en dat heden ingaat de termijn van zes weken binnen welken daartegen bezwaarschriften kunnen worden ingediend. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, Alkmaar, 17 Dec. 1903. G. RIPPING. Tollen op de Belgische binnenscheepvaart. BRUSSEL, 16 Dec. In den loop van de Kamerzitting van hedenmiddag vroeg de heer Tonneler, liberaal afge vaardigde van Antwerpen, aan de Regeering, de rechten welke geheven worden op de iivierscheepvaart, langzamer hand te verminderen. «Thans, zeide hij, is het transport van Antwerpen naar Luik belast met een recht van 63 centimes per ton, terwijl voor het traject Rotterdam Luik niet meer dan 24 centimes betaald behoeft te worden. «Onze Regeering bevoordeelt dus op deze wijze onze groote concurrentedeze Nederlandsche haven. Deze toestand is nadeelig voor Antwerpen en den handel in hec algemeen. Deze rechten, welke door mij afgekeurd worden, bestaan in Nederland niet." De minister-president De Smet de Naeyer antwoordde dat de tolrechten billijk zijn. Zeker is dat van den dag af, waarop de tolrechten zouden worden afgeschaft, de booten een grooter voordeel zouden genieten, maar slechts tot het oogenbiik dat het aantal schepen zou toegenomen zijn. Dan toch zouden de binnenschippers geen enkel persoonlijk voordeel meer trekken uit deze afschaffing. Ik geloot dat het beter is de kanalen te verbeteren, op dat booten met grooter tonnenmaat er gebruik van kun nen maken." Ten slotte bestreed de minister elke verlaging van deze tolrechten. Ben 240 jaar oude Schildpad. In 1766 werden, zooals het Engelsch tijdschrift Knowledge medeelt, vyf reuzenschildpadden van de Seychel- len naar Mauritius overgebracht. In 1833 werd een daar van naar den Zoölogischen Tuin te Londen vervoerd, waar zij even spoedig stierf, zoodat een tweede hare plaats kwam innemen. Een derde kwam in 1898 zij overleefde evenwel de reis niet lang. De andere twee leven tot heden nog op Mauritius. De beroemdste daarvan bevindt zich in he artrllerie kazerne van Port Louis. Deze schildpad is bijna blind, maar overigens gezond. De schaal meet ongeveer 40 duim in eene recnte lijn en zou reeds iu 1810 zoo groot zijn geweest. Deze schildpad was, toen zij voor 140 jaren naar Mauritius werd gebracbt, reeds ongeveer 100 jaar oud, zoodat zij nu misschien 240 jaar telt. Eene Aldaha-schildpad die Rothschild in 1897 ontving en het grootste bekende exemplaar van de reuzenschild padden zou reeds 150 jaar op de Eg mond-eilanden hebben geleefd, waarheen zij van Mauritius was gebracht. Deze laatste bewering is evenwel niet met bewijzen te staven. Reizigers bij het gewicht. Een Amenktian8Che Spoorweg-Maatschappij de «Pueblo and Beulahvalley Railroad Company, in Oaliforniö, gaat passagiers vervoeren bjj het gewicht. De reizigers worden gewogen, alsof zij vrachtgoed waren, en betalen l'/j dollarcent (6V4 cent Ned.) per pond. 's GRAVENHAGE 16 December 1903. Mr. J. J. van Meerbeke. f Hedenochtend is op 76 jarigen leeftijd overleden de heer Mr. J. J. van Meerbeke, vice-president van den Hoogen Raad, voorzitter van den Burgerlijken Pensioen raad en van de Staatscommissie tot herziening van het Burgerlijk Wetboek. Tweede Kamer. Aangenomen de begrooting van hinnenlandscbe zaken, na weerlegging door den minister van Troelstra s be schuldiging, dat aan de Rijksverzekeringsbank bijna uit sluitend anti-revolutionairen worden benoemd.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 3