Graan- en Zaadmarkt geregeld WEKELIJKS No 150. Tweede blad. Honderd en vijfde jaargang. 1903. VRIJDAG 18 DECEMBER. Kaas- en Graanmarkten. Veemarkt. te ALKMAAR, Amsterdainsclie Brieven. Nederland. DOORGAAN ALK1AARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f franco door het geheels rjjk 1 1, 3 Nummers t 0,06. Alzonderljjke nummers 8 ets. Telefoonnummer 3. Prys der gewone ad ver tent IJ'n t Per regel f ®,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N/V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER 8t ZOON, Voordam 0 9. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Alkmaar, brengen ter algemeene kennis lo. dat de wekeljjksche kaas- en graanmarkten dit jaar in plaats van op Vrjjdag 25 December a.s. (len Kerstdag), znllen worden gehouden op Woensdag S3 December 1903, en in plaats van op Vrijdag 1 Januari a.s. (Nieuwjaarsdag), op Woensdag 30 December 1903 2o. dat de gewone wekelijksche Veemarkt op Za terdag 36 December 1903 (2en Kerstdag) niet doorgaat. Alkmaar, G. RIPPING Voorzitter. 10 Dec. 1903. 0. D. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR herinneren belanghebbenden dat krachtens raadsbesluit van 1 Eebrnari 1888, de en de gedurende de maanden Januari, Februari en Haart Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, Alkmaar G. RIPPING Voorzitter. 10 Dec. 1903. C. D. DONATH, Secretaris. XXV. In den waren zin des woords hebben wij in de afgo- loopen week hier een kijkje achter de schermen kunnen nemeD, en wel in het Rembrandt-iheater, door stad en land, zoo wel bekend wegens de in het algemeen welver zorgde specialiteiten-voorstellingen, die het geeft. Er deugde iets niet in het beheer en daarom kwamen een aantal aandeelhouders bij elkaar om de zaak weer op zijn pootjes te zetten. Merkwaardig, dat ook in deze aandeelhoudersvergadering, advocaten bijna uitsluitend het woord voerden, en dat niet de eerste de besten, maar mannen, die in de bestnurcolleges der stad hun woord medespreken. Het maakt een eenigszins komisch effect deze gladde juristen te hooren diseussieeren over het ge dijen van een zoo weinig verheven etablissement als een café-chantant, maar het geschiedde door hen met een ver toon van gezag, alsof zij hun heele leven in deze branche hadden gearbeid. Reeds sedert eenigen tijd was het bekend, dat het Rem- brandt-theater ondanks de volle zalen, maar slecht ren deerde een groote advertentie in verschillende bladen, waarbij crediteuren verzocht werden hun pretenties in te dienen, bevestigde dit gerucht. Men wil weten, dat in 't algemeen veel te veel geld besteed werd aan vertoonin gen, die de kosten nimmer zouden kannen opbrengen zoo moet het .Hartje van de Slad,' de geestelooze Sep- temberrevue aan aankleeding f 30,000 gekost hebben, een bedrag, dat er natuurlijk nooit uit kon komen. Mejuffrouw Sohns, de ex-societaire van het Lyrisch Tooneei kreeg maar even f 1650 per maand, meer dan een ministers- tractement enz. Hoe het nu met al die honoraria precies in elkaar zit, valt moeiljjk te zeggen op de aandeel houdersvergadering hield men den directeur, den heer Levin de hand wel officieel boven het hoofd maar aan den anderen kant bleek de voorzitter in geen geval ge negen hem als directeur te continueeren zij, die er het beste jvan meenen, gelooven, dat de heer Levin niet den juisten kijk had op zjjn sujetten, terwijl booze tongen mompelen, dat de uitstekende verhouding van den direc teur en bnitenlandsche theateragenten niet zonder invloed gebleven is op het fixeeren van de salarissen. In elk geval is gebleken, dat ook het Rembrandt-theater zjjn Stnrm und Drang periodo bezig is door te maken dergelijke gelegenheden komen nimmer tot rust, alvorens er eenige keeren van leidend personeel is gewisseld. Men heeft het plan reeds opgeworpen om van dezen schouw burg een theater te maken voor het vertoonen van intieme knnst, een aanlokkelijk denkbeeld, dat echter wel geen kans van verwezenlijking hcefsals er eene afdeeiing van de plankenwereld in de gunst van het publiek is, dan is Ret die der specialiteiten. Ja, met jubilea of feestvooistellingen of zelfs liefdadig heidsvoorstellingen, onder patronaat van de oppersten, dan wil het nog al eens volloopen, maar andershoe hooger van kunstwaarde het vertoonde, hoe minder pu bliek de critiek moge uit den trenre er op aandringen waarljjke kunst te geven, de theaterdirecteuren lachen er om de neiging van hot publiek dwingt hen. Moser on Schönthan zijn de b9ste kasvullers, die het verre win nen van Driekoningenavond van Shakespeare. Een meer dan uitverkocht huis had onze Schnlze, die zijn 25 jarige tooneelloopbaan vierde, Schulze, onze hoog staande karakterkomiok, die het uitgaande Nederlandsche pabliek, in de hoofdstad en in de provincie, minstens wel eenmaal iu hun leven heeft doen schaterlachen. Op zoo'n avond komen er nog eens weer menschen, die men er anders niet ziet; de keeren, dat de burgemeestersloge bezet is, kan men wel tellen het hoofd der gemeente neemt er zelden den tijd af om »uit'' te gaan tot laat in den avond vindt men hem op zijn studeerkamer, nadat hij den fanschen dag ten stadhnize is geweest; zelden hebben wij ijveriger burgemeester gehad, die daardoor zoo goed op de hoogte is van alle détails. Maar voor Schulze heeft mr. Van Leeuwen den gansehen avond uitgebroken, een eer, die zeker wel door den eenvoudigen patenten jubilaris op prijs gesteld werd, niet minder dan de felicitatie van Louis Bouwmeester, die 23 jaren met hem dezelfde planken bespeelde. Er klonk in die woorden iets weemoedigsreeds twee jaar is onze eerste drama tische artist niet meer op het tooneei, waar zijn plaats is. Of hij er ooit zal terugkeeren Men zegt dat de Koninklijke Vereeniging nooit een artist weder aanneemt, die naar een concurreerende vereeniging ging, zonder dat men hem daartoe noopte. In het belang der Vereeniging zelve is het te hopen, dat er, als Bouwmeester het wenscht, ditmaal van dien regel zal worden afgeweken. Wjj zeiden, dat de burgemeestersloge, juister de loge van het Dageljjksch Bestuur zelden gebruikt wordt. Een enkele maal komt mr. Van Hall er, onze wethouder, Gidsredacteur, maar alleen als er werkelijke kunst ge geven wordtwethouder Serrurier en wethouder Blooker zijn slechte comedie- bezoekers, men ziet ze er hoogst zelden de trouwste comparant is nog onze anti-revoluti- onnaire wethouder Heemsberk; dat is wel merkwaardig, wantaal staat het tooneei al niet op den anti-revolution- nairen index, tot de troetelkindjes behoort het allerminst da .Standaard" fulmineert er minstens evenveel malen tegen als dat dit blad er over schrjjft. Mr. Heemskerk is toch een merkwaardig man het behoort hier niet tot den toon, dat men met dames-koffiehuizen bezoekt en het .betere" deel der burgerij doet daar alleen bij booge uitzondering aan anders mr. Heemskerk, die vele avon den in de maand, vergezeld van zjjne echtgenoote, eene Russische, in Americain komt, minder evenwel om het koffiehnisleven waarschijnlijk, dan omdat men hier zoo gemakkeljjk elke courant en elk tijdschrift bij elkaar heeft en toch de mogelijkheid tot een gezellig praatje niet, als in het Leesmuseum, is uitgesloten. Een beetje hors cadre blijft het evenweleen anti-revolntionnair wethouder, stamgast in een koffiehuis Er zitten hier weer plannen in de lncht om een nieuw groot dagblad op te richten, liever nog verschillende plan nen. In de eerste plaats willen de vrijzinnig-democraten om de a.s. verkiezings-campagne voor hnn partij wat vruchtbaarder te doen zjjn dan de vorige, de beschikking erlangen over eene courant, maar zooals het bjj die poli tieke fractie reeds meer is gebeurd de wensch is er wel maar de fondsen ontbreken, en zonder deze is het opzetten van een flink dagblad een onbezonnen werk. Wanneer men eens nagaat, dat in de beide laatst opgerichte groote bladen nu als respectievelijk een millioen en een kwart millioen is gestoken, zonder dat nog vaste grond onder de voeten is gekomen, dan kan men begrjjpen, wat er aan zoo'n zaak annex is. Een ander plan is om een flink volksblad met ochtend en avondeditie te geven, dus een verbeterd .Nieuwsblad voor Nederland" voor het luttele bedrag evenwel, dat het weekabonnement zou kunnen kosten, is niet veel te leverentoch is in een volksblad vermoedelijk meer toe komst dan in een grootelui*3 blad waaraan ook niet de minste behoefte bestaatdie er zjjn rijden elkaar, door beperktheid van het terrein, nu al telkens in de wielen. In den loop dezer maand zou de beslissing vallen, we zullen er dus wel spoedig een en ander van hooren. Bloembollen te St. Louis. Door de firma C. Keur en Zonen, bloembollen handelaren te Hillegom, zal op de aanst. wereldtentoon stelling te St. Lonis de Hoilandsche bloembollencultuur worden vertegenwoordigd door een inzending van 43,000 bollen. Deze worden geplant aan de Noord- en Oostzijde van de Agricultural Building in verschillende bedden, ter gezamenlijke grootte van 210 voet lengte en 25 voet breedte. Het Noorsche schip .Orion", uit Bergen, iB tusschen Makar en Syltefjörd in brand geraakt en geheel vernield. Van de 32 menschen aan boord kwamen zes in de vlammen om. De 26 overigen werden in de booten gered. Drie der geredden hebben zware brandwonden bekomen. Datten. Men is in de Londensche dokken nog steeds drnk bezig met den verdelgingsoorlog tegen de ratten die overbrengers van pestgevaar. In dit jaar zjjn er ruim 5000 ratten per maand ge dood en in het geheel sinds het begin van den verdel- gingsstr jjd na het voorkomen van een geval van pest werden er 250.000 ratten gedood. Afgescheiden van het besmettingsgevaar, moet men door die verdelging van het lastige ongedierte voordeel hebben ondervonden doordat er aanmerkelijk minder aan goederen in de pakhuizen werd vernield. Een wedstrijd door het Parjjsche .Journal" uit geschreven, is de vorige week beslecht. Een verzegelde flesch met zaden naar welker korrel getal men raden moestis in tegenwoordigheid van ge delegeerden der deelnemers geopend en bleek te bevatten 60.657 korrels, te weten 10.746 korrels tarwe, en 49.911 korrels gierst. Hot gezamenlijk gewicht van deze was 713 97 gram. De eerste prijs 50000 francs, in klinkende munt is gewonnen door een boekhouder, die het gezamenlijk aan tal korrels precies geraden of uitgerekend bad en als gewicht 700 gram had opgegeven. Het getal deelnemers was 1.100.000, van wie 13 het gezamenlijk getal eveneens hadden geraden. Die lieden werden gerangschikt naar het getal gierstkoriels dat zjj opgegeven hadden. De opgaaf van den winner was 49.997. De Keizer der Sahara. De heer Jacques Lebandy heeft ook aan de Fransche Jachtclub, waarvan bij lid is, kennis gegeven, dat hjj voortaan Jacques I, Keizer der Sahara, heet. Z. M. gaat eerlang naar Brussel, om contracten te sluiten met ingenieurs, oud-onderofficieren enz. die allen hebben gesolliciteerd naar een betrekking in het nieuwe Keizerrijk. Voorts heeft Jacques I twee stoomschepen besteld, metende driehonderd ton, die een geregelden dienst zullen onderhouden tnsschen Las Palmas en Troja. Diefstal. Te Antwerpen is een groote en merkwaardige diefstal ontdekt. Een der abonné's van de gasfabriek heeft namelijk, naar thans gebleken is, dertien jaren lang het grootste deel zjjner gaslampen voorzien door middel van eene extra-geleiding, buiten den gasmeter om. Jubileum. Rotterdam. De klokkeluider van het Beursge bouw, Gerrit Hakman genaamd, beleefde zijn 80sten ver jaardag. Van deze 80 jaren heeft hjj 70 jaren lang bij het aan- en uitgaan van de Bears de klok geluid. De beursbezoekers hebben dien dag niet onopgemerkt laten voorbijgaan. Toen de jubilaris op de Beurs kwam, vond hij de plaats waar het klokketonw hangt, feestelijk versierd; en toen hjj ten 1 ure het klokketonw ter hand nam, werd hjj door de beursbezoekers begroet met een daverend »Lang zal hij leven". Namens de beursbezoekers werd den jubilaris een stof- feljjk blijk van sympathie overhandigd nameljjk een be drag van omstreeks f 1000 in contanten. (N. v. d. D.) Een navolgenswaardige nieuwigheid is te Rotter dam ingevoerd de brievenbussen aan het postkantoor zijn voorzien van electrische lampjes, waardoor het lich- tingsbord en de aanwjjzing der bussen voor verschillende richtingen goed zichtbaar zjjn. Roodvonk. De roodvonk, die te Loosduinen epidemisch was verklaard, is gelukkig ongeveer geweken. Sinds 14 dagen zijn geen nieuwe gevallen aangegeven. Bloemencorso. Door de Vereeniging tot bevordering van het Vreem delingenverkeer te Leiden is besloten om in den bollentjjd als Leiden's omstreken in haar bekende bloemenweelde prijken een groot nationaal bloemencorso te houden voor automobielen en rijwielen. Reeds hebben besprekingen plaats gehad met de vertegenwoordigers van den A. N. W. B., van de Ned. Automobielenclab en van de Wiel- rijders-Vereeniging »A11 Eight'', die hunne medewerking hebben toegezegd. Ueerhugowaard. Eenige jaren geleden werden, vooral in het najaar, in onzen polder herhaaldeljjk klachten gehoord over te hoogen waterstand. Thans blijkt meer en meer hoe op afdoende wjjze in de waterloozing is voorzien. Door de verbetering van enkele hoofdvaarten, waardoor het water het stoomgemaal moet bereiken, werkt dit in de laatste jaren voortreffeljjk. Vele onzer molens zjjn daarom reeds opgeruimd, eu wjjl zelfs dit jaar het stoomgemaal uitstekend in de water loozing heeft kunnen voorzien, heeft het polderbestuur besloten de zes molens, welke nog zjjn overgebleven, buiten werking te stellen. Bljjkt dan het stoomgemaal bij voortduring voor de loozing van het overtollige polderwater bij machte te zjjn, dan zullen ook de laatste molens weldra worden opgeruimd. IJrsean. Bij de Ned. horv. gemeente is tot notabel herkozen de heer Jb. Dekker, en gekozen de heer O. Buisman.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 5