Laatste Berichten. Nederland. Stadsberichten. Veiling van vaste goederen. Hinderwet. B U R E R L IJ K B 8 T A N l>. FBAI'KBKJH. Een den 23 te Parijs ter Arbeids- beurze gehouden vergadering van bakkersknechts heeft met ingang op dien dag, eene algemeene werkstaking afgekondigd. Eerst na de algeheele afschaffing van de plaatsingskantoren zal het werk hervat worden. In BreBt heerschen gevaarlijke typheuse koortsen. Op het oogenblik ljjden 40 onderofficieren en minderen aan die ziekte. Een 8-tal van deze patiënten zijn den dood nabij, ITiLlB. De «Osservatore Romano'' publiceert een rondschrijven van den Paus over de christelijke democra tie. De Paus geeft daarin aan de grondbeginselen waarop de katholieke actie moet berusten. De christelijke demo cratie moet gegrond zijn op het katholieke geloof en de katholieke moraal en mag in geen enkel opzicht raken aan de rechten van den particulieren eigendom. Da christen-democratie mag zich niet mengen in de politiek, noch politieke doeleinden najagen. Dit betreft voornamelijk Italië waar deelneming aan de politiek êlken katholiek is verboden. De christen-democratie en de katholieke pers moeten gehoorzamen aan de bisschoppen en de raadgevingen van deze volgen. Ten slotte beveelt de Paus aan alle Katholieke bladen, op straffe van den kerkelijken ban, het woordelijk bekend maken van deze kennisgeving. De berichten omtrent het geldelijk bedrag dat kar dinaal Gotti aan Pans Pius zou hebben doen toekomen, en de schatten, gevonden in de bibliotheek van wijlen Leo XIII, worden tegengesproken. W. Don 21 is uitspraak gedaan in het proces ter zake van de Jodenvervolgingen te Kisjenef. Tot 7 en 5 jaar dwangarbeid zijn onderscheidenlijk veroordeeld de van moord beklaagde Gretsjin en Marosjoek. Met inlijving in een arrestanten-compagnie voor één of twee jaar wor den gestraft 22 beklaagden. Eén werd veroordeeld tot 6 maanden tuchthuisstraf en 12 werden vrijgesproken. De 48 civiele eischen werden afgewezen. De veroordeel den zijn in de kosten van het geding veroordeeld. HlD-AFRIKA. In een den 19 te Kaapstad ge houden groote algemeene openbare bijeenkomst is met overgroote meerderheid eene motie aangenomen tegen den invoer van Ohineezen in Transvaal. De welbekende voor malige premier S^hreiner betoogde, dat da zaak geheel Zuid-Afrika aanging en vermaande de aanwezigen ora de in het duister rondtastende publieke opinie in Engeland een richtsnoer aan te geven. Er waren zooveel belangstellenden, dat in een ander lokaal eene gelijktijdige bijeenkomst gehouden moest wor den, waarin de heer Merriman het woord voerde en de zelfde motie werd aangenomen. lie toestand ln Oost Azië. SHANGHAI, 23 Dec. Uit Kirin komen berichten mel dende dat een onbeslist gevecht plaats had tusschen 1500 Koreanen van Kyengle-nng in noordoost Korea, die het Chineesche gebied trachtten binnen te dringen en vier bataljons Chineesche troepen van Hoen-sjoeng. PEKING, 2S Dec. In goed ingelichte kringen is men minder optimistisch ge°temd over de uitzichten op een vredelievende oplossing van de moeilijkheden tusschen Rusland en Japan. Bevestigd wordt dat Japan geen verdere concessies wil doen op de punten die zjjn levensbelangen raken. Te Wieuwe-Wledorp heeft den 21 de 18 jarige Moemans het ongeluk gehad, dat bij het schoonmaken van zijn jachtgeweer, waarvan hjj niet wist, dat er nog een schot op zat het schot afging en hem doodoljjk trof. Dienzelfden nacht is hij aan de gevolgen overleden. Beets. In den Stoomboutzagery is een jongeling van 16 jarigen leeftijd, door het raderwerk vast gepakt en deerljjk verminkt. Schade vergoed. Voor cenigen tijd deelden wij mede, hoe door de nieuwe loonregeling, ingevoerd in de Centrale Werk plaats der Holl. Spoor te Haarlem, een aantal werk lieden schade leden en daarover ontevredenheid betuig den. Thans is volgons de »N. Ct." aan dit personeel oen verhooging van 2 cents per nar toegekend, terwijl hun ook zal worden vergoed de schade, welke zjj reeds gedu rende de invoering der nieuwe regeling hebbea geleden. (Handelsblad). Zuldscharwoude. Door den gemeenteraad is ah opzichter der gemoentewerken benoemd de heer C. Smit alhier. Woordscharwoude. Door den gemeenteraad al hier zjjn als leden van de commissie tot wering van school verzuim benoemd de heeren G. Dnyves en J. H. Keizer. Voor 1904 werd met de armenpractijk, doodscbouw en vaccinatie belast de heer Dr. Vogelenzang te Ondkarspel. Het salaris van den lantaarnopsteker werd verhoogd tot f 125. Slnt-Pankras. Den 22 Dec. werd alhier eene verhuring gehouden van het aan de gemeente toebehoo- rende bouw en weiland. Het weiland bracht op f 479,05, het bouwland f 284,30. Het totale bedrag is ongeveer f 10 hooger dan de tegen woordige pachtsom. In het vaarwater tusschen de gemeente Broek op Langedijk en deze gemeente zal eene verbetering worden aangebracht. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben aan belanghebbenden bericht, dat nu het bestnnr van het polderdistrict Broek op Langedijk genegen is bet vaarwater aan den Spanjaardsdam op eene behoorlijke diepte te brengen. Bij de te Worner gebonden groote verhnring van gras- en rietgewassen toebehoorende aan bet Banbe- stnur, het Hoogheemraadschap en de Schaatsmeer was de opbrengst f 2331.50, tegenover f 2226.50 in hei vorige jaar. Stranding. Te Wleuwersluls (nabij Breskens), is den 19 het van Antwerpen komende mailstoomschip «Finland'', der »Red Star-Line'', naar New-York bestemd, door den. mist omhoog gevaren. Het schip schoof ongeveer 6 M op de kast, met laag water kan men onder het voorschip doorgaan, terwjjl bij het achterschip ongeveer een 30 voet water staat. Aan boord bevonden zich 500 reizigers, die na het schip verlaten hebben. Tot nog toe zijn alle pogingen om de «Finland", van de «Red Star Line" vlot te brengen, mislukt. De uiterste krachtsinspanning zijn d aarvoor gebruikt. Zelfs met negen sleepbooten werd getracht het kolossale zeekasteel af te sleepen, doch alles was te vergeefs. Het zeesterschip «Va derland", dat van New-York komende, reeds op vijfig mijl afstand door middel van Marconi-telegrammen op de hoogte gebracht was, werd den 21 met een sterk staaltros verbonden met de «Finland." Hoewel echter zoo geleidelijk mogeljjk werd aangezet brak de tros zeer spoedig en kwam deze terecht in de schroef van de «Finland", welk sehip volle kracht achteruit maalde en alzoo de gesprongen tros als het ware door de groote zuiging opslurpte. De «Finland" een schip van bjjna 13,000 ton, is ruim 500 voet lang en 35 voet breed. Gezagvoerder is kapi tein F. Albrechts, terwjjl het schip werd geloodst door den te Vlissingen wonenden Belgischen zeeloods Decock. Uit alle deelen van Zeeuwsch-Vlaanderen komen hon derden en honderden personen om dit renzenschip in zijn hachelijken toestand te zien. Mot hoog water zou gisterenavond met 12 sleepbooten weder eene poging gedaan worden, waarvan wederom niot veel succes verwacht wordt. De positie van het schip blijft onveranderd. De sleepboot «Oostzee'', die in de nabijheid van de «Finland" gestrand was, is met eigen beweging vlot ge komen. Uit het Kamer-overzicht van het «Alg. Handels blad", d.d. 23 December, ontleenen we o.a. het volgende Door den heer F o r e e s t werd ook heden weer een zakelijk aandeel in 't debat genomen waarbij deze afge vaardigde toonde, dat hij ook voor de vnist gemakkelijk spreekt. Gisteren had da Minister hem verweten dat hij te veel generaliseerde in zijn critiek op te weinig zuinigheid welnuhedeD zon hij dan eens een paar voorbeelden geven. En hij betoogde dat bij de Pette- merzeewering f 13000 van de f 45000 niet verantwoord zijn en dat daar een totaal overbodig werk wordt ver richt, (de Minister beloofde dit te zullen onderzoeken) dat de zanddijken die men benoorden Oaliantsoog maakt eveneens nutteloos zijn daar ze door de zee zullen wor den weggeslagen terwijl men met strandhootden ineens klaar zon zijn en dat er zooveel oneenigbeid tusschen de deskundigen heerschte over de Hondsbossche zeewering dat hier een choc des opinions was d' ou la vérité ne jaillit pas (de Minister betoogde dat het versterken van den dninregel is in overeenstemming met het plan van de wet van 1899) en betwistte eindelijk, ten aanzien van het Noordzeekanaal, dat de Regeeriug niet, evenals des tijds de Kanaalmaatschappjj wier verplichtingen zy immers had overgenomen gehouden zon zijn om het peil te handhaven op 0.50 A.P. Wat dit laatste betrof wees de Minister er echter op dat dergelijke verplichtingen bij het overnemen van de Maatschappij zijn vervallen terwijl hij trouwens in 't algemeen de stelling bestreed dat de Staat (die immers in de Volksvertegenwoordiging een voldoend middel tot contröle geaft aan belangheb benden) ziohzell de verplichtingen moet opleggen die bjj aan concessionarissen voorschrijft. In het algemeen echter kregen wij den indruk dat de Kamer in den nieuwen afgevaardigde van Alkmaar een lid rijker is geworden dat in onze lastige polderzaken uitnemend is en die ondauks zijn gemoedelijk optreden, een scherpe contröle zal oefenen over dergelijke zaken. Pokken. Aan de pokken is te Volendam in de barak over leden een kind van ongeveer acht maanden, hetwelk ge vaccineerd was toen de ziekte reeds aldaar heerschte. Van de negen patiënten zijn do vijf bezweken één van dezen was niet ingeëntde vier anderen wel. Van deze laatsten waren twee gerevaccineerd. Sedert zijn geen nieuwe gevallen voorgekomen. Ter voorkoming van het overbrengen vau de pokken, welke te Volendam heerschen, heeft de burgemeester der gemeente Edam (waartoe Volendam behoort) in de plaat selijke bladen bij advertentie het verzoek gericht tot allen, die Volendammer dienstmeisjes honden, om aan dat dienst personeel niet toe te staan de aanstaande Kerstfeest te Volendam door te brengen. Daardoor toch zon allicht de besmetting naar andere plaatsen kunnen overgobracht worden. Ten einde deze dienstmeisjes daarvoor schadeloos te stellen, wordt verder verzocht, haar later wanneer de ziekte als gebael verdwenen zal mogen beschouwd worden verlof te geven om eeuige dagen aldaar door te brengen. Llmncn. Da. J. Winkel te Dronrjjp, heelt het beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier aangenomen. Sint Maarten. Tot Voorzitter van de banne Eenigenbnrg is den 22 dezer herkozen de heer G. Sehoorl en tot Hoogdingeland de heer D. Kniper, beiden alhier. Alkmaarsche bestuurdersbond. Door de A. B. B. is een serie cursus-vergaderingen georganiseerd, die voor do arbeiders in het bijzonder, en de Alkmaarsche burgers in het algemeen belangrijk zjjn. Op de volgende datnms znllen onderstaande sprekers de volgende onderwerpen, in vermelde localiteiten behan delen 28 Dec. 19D3. P. Luitjes van Blaricnm, Theologie eD Wetenschap; 11 Jan. 1904. S. J. Pothuis van Amster dam, Verzekering tegen werkeloosheid25 Jan. Dr. n, E. van Gelder van Alkmaar, Alcoholisme 8 Febr. H. Spiek man van Rotterdam, De taak der bestunrdersbonden 22 Febr. Dr. Sohiöder van Alkmaar, Voedingsleer; 14 Mrt. Dr. Fred, van Eeden van Bnsaem, Productieve asso ciatie 28 Mrt. Jacob, de Haan van Amsterdam, Kncst en arbeidersbeweging. Van dsze vergaderingen worden die waariu, Lnitjes, Dr. Schroder en Dr. Fred, van Eeden spreekt, gebonden in do Waranda der «Harmonie", de vier andere in het zaahje van het «Wapen van Manster" Verdronkenoord. De toegang voor deze cnrsns avonden is bepaald op 5 cent per cnrsns, terwjjl serie-kaarten voor de 7 cursussen a 30 cent verkrijgbaar zijn by den secretaris Fenyn, Nien- wesloot. Toonkunst. Reeds nu, Woensdag 23 Dec. had in het lokaal «Harmonie'' de twee en twintigste openbare les van de muziekschool van «Toonkunst" plaats. Eene zangklasse van den directeur, die wij, zoo we ons niet vergissen, bjj de vorige uitvoering misten, trad nn weder op. De leerlingen dier klasse zongen tweestemmige liederen op Fransche en Duitsehe tekst. Als gewoonlijk waren de discipelen van mej, Weber weder het talrjjkst, eenigen ervan zongen «Lente" «Zomer nacht" en «Avondlied" van mej. Hendrika van Tnsschen- broek en eveneens Fransche en Dnitsche liederen. De koorklasse, onder leiding van mej. W. voerde zeer gelukkig uit een lief werkje van mej. Catb. van Rennes, «De schoonste Feestdag" geheeten. Van de leerlingen der vioolklassen hebben we door onze vrij late komst niet veel gehoord, slechts één nummer van de drie. Klaviernnmmers voor twee en vier handen, waarvan de voornaamste waren: «Gavotte", -Tanzlied" en «Elegie" van Hofmann Fiflhlingsraaschen van Sinding en «Gavotte" van Silas, vnlden het nog niet genoemde op hot program ma. Prijsuitdeeling houdt men niet meer, de onders der leerlingen ontvangen in 't vervolg om de drie maanden een rapport aangaande vorderingen, enz. De jeugdige muziekbeoefenaars boden in de panze aan hnnne ieerares en leeraren (mej. Weber en de heeren Oushoorn en Sprin ger) bloomen en kransen aan. Cadettenschool. De cadetten zijn den 28 met verlof vertrokken. Stedelijke Muziekschool. Op 29 December a.s. des avonds ten 8 uren zal in bet lokaal «Harmonie" de jaarlijksche uitvoering van de Stedelijke Muziekschool plaats hebben. Een met zorg samengesteld programma belooft een genotvollen avond. Entreekaarten voor deze uitvoering zyn te verkrjjgen bij den directeur, den heer J. M. Otto. Woen'dag 23 Dee. Door den Notaris O. G. STEEN, te Alkmaar, in het lokaal «Diligentia a. 2 Hectaren 24 aren 60 centiaren Wel- en Bouw land onder Schoort, Kad. sectie D nos. 44 en 228 en sectie B no. 660. Zijnde perc. 1—3 der verkoopingin bod ge bracht op f 1520. Zyn apart verhoogd te zamen tot f 1640. b. De Kapitale Boerenplaatsmet diverse per- ceelen Welland, onder Zuid- en Woord-Scher mer Kad. sectie B nos. 95, 96, 97, 100a, 1005, 100c, lOOd, 65, 66, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 286 en 287, samen groot 35 hectaren 82 aren 30 centiaren. Hiervan de perc. 4—8 der verkooping, in bod gebracht op f 37.742.50. Verhoogd tot 38.595. De perc. 917, in bod gebracht op 9.500. Verhoogd tot 10.400. c. 4 Hectaren 87 aron 80 centiaren Welland, onder Helloo Kad. sectie D nos. 163 en 164. Zijnde perc. 18 en 19 der verkooping, in bod gebracht op f 3.575. Verhoogd tot f 4310. d. 2 Hectaren 53 aren 70 centiaren Land, in Limmer- koog, gemeente Llumen Kadaster sectie B no. 3. In bod gebracht op f 3 600. Niet verhoogd. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaab brengen, ingevolge art. 8 der Hinderwet, ter algemeene kennis, dat zy bij besluit van heden nr. 109 voorwaardelijk vergunning hebben verleend aan J. BRANDS Fz., wo nende aldaar, tot het oprichten van een slachterij, een vleeschrookerij ea een vetsmelterij in het perceel Voor- dam, wijk C. nr., 12 ten kadaster bekend in sectie B. nr. 3282 Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter, 22 Dec. 1903. 0. D. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaab brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met de bijlagen van K. BESSE wonende aldaar, ooi vergunning tot hef op richten van een paardenslachterij in het perceel Overdie- straat, Wijk F, no. 31a, en dat op Donderdag 7 Januari 1904, 's voormiddags te elf n n r, ten Stadhuize gelegen heid wordt gegeren om tegen het oprichten van die in richting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING Voorzitter. 24 Dec. 1903. O. D. DONATH, Secretaris. GEBOREN. 23 Dsc. Cornelia Maria, d. van Cornelis Erkamp en Maiijtje Bakker. 24 Jan Derk, z. van Johannes van Rjjs en Catha- rina Geortruida Elings. Johannes Nardos, z. van Nardus Ket en Cornelia Helena Bus. OVERLEDEN. 23 Dec. Willem Frans, 62 j. Zaterdag, Se Kerstdag, 's middags tusschen IS cn 1 ure gelegenheid tot aangiften by den Burgerlijken Stand. Alkmaab 23 Dec, Kleine kaas f 28.commissie f 28,Middelbare f 32.Aangevoerd 94 stapels, we gende 50816 Kgr. Alkmaar, 23 Drc. Aangev. 542 mudden. Tarwe f5.— a 0.rogge f 4,75 a 5.40, gerst (chev.) f 4'- a 4.75, haver t 2.60 a 3.30, paardebooneu f 5.50 a 5.80, bruine id. f 10,a 12.citroen id. f dniven id. fO.— a 0,karweizaad f 0 a blauwmaanzaad f 8.50 a erwten: groene f 16.18.25 a 0.granwe f 23,50. Meppel, 22 Dec. Boter, le soort f 2e soort f 3e soort f per 1.5 Kg. f 1.17 a 1.26. Aangev. 3175 Kilogram.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 2