Nederland. 7» Heerhugowaard in 1898: 27615 ton, 1899: 28010 1900: 86934 1901 42891 1902: 17028 Noordscharwonde in 189823480 ton. 1899: 25186 1900: 35145 1901 36002 1902: 25742 o. ïeaer manneiyK minderjarige, die na den 1 Jan van het jaar, volgende op dat, waarin hij het 18de levens jaar volbracht en vóór het intreden van het 21ste leven3 jaar Nederlander of opnieuw Nederlander is geworden, zoo hij in een der hierboven onder lo. omschreven ge vallen verkeert, of wiens vader, moeder of voogd verkeert in een der gevallen hierboven onder 2o. omschreven 4o. ieder meerderjarig mannelijk Nederlander die nü den 1 Januari van het jaar volgende op dat, waarin hij het 18de levensjaar volbracht en vóór het intreden van het 21ste levensjaar zijne woonplaats binnen het Kijk, in het Duitsche Rijk of in het Koninkrijk België gevestigd of er woonplaats gekregen heeft; 5o. ieder mannelijk meerderjarige, die na den 1 Jan van het jaar, volgende op dat waarin hij het 18de levens jaar volbracht en vóór het intreden van het 21ste levens jaar Nederlander of opnieuw Nederlander is geworden, zoo bij in een der hierboven onder 4o. omschreven ge vallen verkeert 6o. ieder mannelijk niet-Nederlander, die na den 1 Ja nuari van het jaar, volgende op dat, waarin hij het 18de levensjaar volbracht en vóór het intreden van het 21ste levensjaar ingezetene of opnieuw ingezetene is geworden in den zin der tweede zinsnede van art. 13. Hierbij gelden de laatste zinsnede van dat artikel en art 15. Ten aanzien van de gemeente, waar de inschrijving of de inschrijving opnieuw moet geschieden en van de verplichting tot het doen van aangifte ter inschrijving of ter inschrijving opnieuw, gelden de eerste zinsnede van art 14 en de laatste vijf zinsneden van art. 16. De aangifte ter inschrijving of ter inschrijving op nieuw van hem, die volgens de eerste zinsnede van dit artikel moet worden ingeschreven, geschiedt binnen dertig dagen na het verkrijgen of werd hij reeds vroeger ingeschreven doch van het register afgevoerd, na het terug erlangen van het Nederlanderschap of van het ingezetenschap, of na de vesting van verblijf of de ves tiging of het verkrijgen van woonplaats binnen het Rjjk, in het Duitsche Rjjk of in het Koninkrijk België. De inschrijving geschiedt in het register betreffende de lichting van het jaar, waartoe de in de eerste zin snede van dit artikel bedoelde persoon volgens zijnen leeftijd behoort. Strafbepalingen Art. 166 Met boete van ten minste 50 cents en ten hoogste f 100 wordt gestraft de overtreding vandeartt 16. 18 en 22. Zij noodigen hen, wien dit mocht aangaan, uit, zoo mogelijk In etsen persoon, de aangifte te doen en daarmede niet tot het einde van Januari te wachten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 7 Dec. 1903. C. D. DONATH, Secretaris. Benoemd tot bestuurslid der hanne icharwoude de heer R. du Groottot bestuurslid van den Hemme- polder de heer J. de Boer. Tot bestuurslid der banne Landsmeer is gekozen de heer G. Blees Jz. Tot bestuurslid en voorzitter der banne Purmerland is gekozen de heer A. Kleen. UTot bestuurslid der banue Twisk is benoemd de heer D. Heuvel. Voor de betrekking van architect der gemeente lidaus hebben zich 75 sollicitanten aangemeld. Een aantal ingezetenen der gemeente Blokker hebben in een adres aan de directie der Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij verzocht de halte Blokker te maken tot een station. Zjj wijzen vooral op het be lang dat de tuinders hebben bjj eene vlugge verzending van hnnne vruchten en boomen. De drie beurtschepen van Texel naar Amsterdam op de Gouvernenientslanden en dienen eigenlijk alleen om hooge afkoopsommen te kunnen bedrngen van de onder- hoorigen. Aan irrigatiewerken wordt hier bijna niet gedaan en er zijn landen waar de onderhoorigen aan hun »toea«" liefst twaalf maal zooveel belasting moeten batalen als de overige bewoners van Java verplicht zijn op te brengen voor de schatkist. De tegenwoordige Resident van Batavia, de heer Bak huizen van den Brink, tracht zooveel mogelijk het volk tegen zijn uitbuiters te beschermen en zond o.a. 14 Oct. j.l. nog eene missive aan den Assistent-Resident van Bui tenzorg waaiin hij gelastte, dat voortaan bjj den afkoop der heerendiensten schriftelijke overeenkomsten moeten worden gesloten, die vooraf aan zijn goedkeuring beboo- ren te worden onderworpen. De beschermer en vriend yan de Landheeren echter, de oud-Resident F. heeft du den treurigen moed gebad om in eene nota, aan die toeans gericht, mee te deelen, dat men eenvoudig Resident Bakhuizen van den Brink heeft te antwoorden, dat aan zijn verzoek niet kan wor den voldaan. De Koninkjes voelen zich met de wet in de band maar al te sterk en heboen zich ook reeds van rechtskundigen bijstand verzekerdom tegenover hun volk te kunnen bljjven gehandhaafd en als het tot een proces komt, zal helaas de Resident mijns inziens in het ongelijk moeten worden gesteld. Is het niet treurig, lezers De meeste Landheeren trachten van de bevolking te halen wat er van te halen is en zijn dus zedelijk de oorzaak van alle moord- en rampofcpartijen in deze Residentie. De uitgemergelde Inlanders toch worden afkeerig van arbeid, arbeid die immers voor een groot deel slechts ten bate van den Landheer komt. Veel voordeeliger lijkt het hun zich in benden te vereenigen en nu en dan 's nachts hun slag te slaan. Zie van Kol's boek bl. 821 en 822, waar we o.a. lezen, hoe om een waarde van f 2 in koelen bloede werd gemoord 't Is een gruweljjke toestand want weinigen hebben den moed die roovers aan te klagen uit vrees voor wraakterwijl de Landheer zjjn handen in onschuld waschtzelf waarschjjnljjk niet eens bewust, dat hij en niemand anders, de oorzaak is van deze middelesuwsche misstanden. Buitenzorg. Lt. Clockenee Bbousson, b. d. en de twee tusschen Alkmaar en Texel hebben tot aan het begin van Februari a s. dezen dienst gestaakt. Be Duitsche tolrechten. Naar aanleiding van de antwoorden bij de begroo ting van buitenlandsche zaken door den Minister van dat departement in de Tweede Kamer der S aten-Generaal gegeven op de door verschillende sprekers in het licht gestelde bezwaren tegen de invoeriDg van het nieuwe Dnitscbe toltarief voor Jen afzet vaü onze land- en tuin bouwproducten, heeft het dagelijksch bestnnr van het Nederlandsch Landbouwcomitó in een adres aan den mi nister van waterstaat te kennen gegeven, dat die ant woorden niet alleen den tuinbouw, maar ojk den land bouw in het algemeen zeer hebben teleurgesteld. Onder herinnering dat herhaaldelijk en met klem zoo wel door belanghebbenden als door gewestelijke besturen de Regeering gewezen is op de groote nadeelen, die de uitvoer van onze tuinbouwproducten zon ondervinden van een ongewijzigde toepassing van het nieuwe Duitsche ta rief, eu hoewel het bestuur er van overtuigd is, dat de Regeering onder de huidige omstandigheden de voorzich tigheid moet betrachten, constateert adr. dat het ant woord van den Minister van buitenlandsche zaken a 1- 1 e e n geleerd heeft, dat de Regeering de Nederlandsche belangen niet uit het oog zal verliezen. Waar echter zulke groote belangen als thans op het spel staan meent adr., zon een antwoord, waaruit kan bljjken in welke richting de Regeering werkzaam denkt te zijn de belanghebbenden meer hebben gerustgesteld. Waar nu de behartiging van den Nederlandschen land bouw inzonderheid aan den minister van waterstaat is opgedragen, dringt het comité er bjj Zijne Excellentie op aan om toch met alle kracht voor de belangen van 't bedrjjf ten opzichte van 't nieuwe Duitsche toltarief op te komen en in overleg met zijn ambtgenoot van bni tenlandsche zaken niets na te laten, want zon kunnen strekken, om het groote nadeel dat onzen landbouw en inzonderheid onzen tuinbouw bedreigt, waar mogelijk te voorkomen. Verder verwacht het bestuur dat de Nederlandsche Re geering ook in Duitschland krachtigen stean zal verkrij gen bij vertoogon tot de Duitsche Regeering. Bjj het adres is overgelegd een staat van eenige nit Nederland over de jaren 1900 en 1901 in Duitschland ingevoerde landbouwproducten in verhouding tot den ge- heelen invoer, met het doel te doen blijken welk een groot aandeel Dnitschland van die ingevoerde landbouw producten nit Nederland betrekt, zoodat nadeelige gevol gen van dio hooge tariveering, ook voor een groot deel, Duitschers zonden treffen en het is niet aan twjjfel on derhevig, dat men dè&r deze producten nit Nederland slechts ten deele eu noode zal kunnen missen. (Handelsblad). Vjjf-en-twintig jaren geleden vormde zich te Hee renveen eene commissie, om aan de wednwe en de kin deren van den heer Hofman, destjjds hoofd der R.-Kath. school aldaar, dio nabij het station aldaar door een loco motief werd verpletterd, hnlp te verschaffen. Deze commissie heeft zich thans ontbonden verklaard, wijl al de kinderen meerderjarig zjjn geworden. Door vrijwillige bijdragen was indertijd eene belang rijke som bjjeengebraebtwaarvan de rente gedurende de minderjarigheid der kinderen aan de wednwe werd uitgekeerd. De commissie heeft nn het kapitaal aan de wednwe, die te Leeuwarden woont, ter hand gestald. Bergen. Dinsdag 22 Dec. heeft bet gemeentebe stuur het menwe raadhuis in gebruik genomen. Tegen kwart voor 11 werd de raadzaal gevuld door een groot getal genoodigden. Ruim 11 uur trad Z.E. de Comm. der Koningin, ver gezeld van zjjn griffier en een lid van Gedeputeerde Staten het gebouw binnen en nam de plechtigheid een aanvang. Na het verwelkomen en het aanbieden van den eerewjjn in ééne der andere vertrekken, kwam men te zamen in de raadzaal. De Burgemeester, de heer Van Reenen nam het woord, sprak Z.E. aan ea dankte hemvoor zjjne zeer gewaardeerde tegenwoordigheid en wenschte Gemeenteraad en Gomeente geluk met het gebouw, waarvan hjj hoopte en vertrouwde, dat het aan de verwachtingen zon voldoen. Z.E.A. ging in breede trekken na de wording van dit gebouw. En lang heeft het gedunrd, vóór het besluit genomen werd tot verbouwing. Of het gehechtheid aan het oude óf zuinigheid was, liet hjj in het midden, nn heeft Bergen een raadhuis, waar het trotech op mag zjjn. Na verschil lende personen, die medegewerkt hadden tot dit schoon geheel, nog bedankt te hebben, verklaarde de Burgen eester het gebonw als geopend. Hierop nam Z.E. de Comm. der Koningin het woord. Hij wenschte Burgemeester en leden van den R tad gelnk met dit raadhuis, en al durfde hjj niet met Vondel te zeggen, wat deze van het Raadhuis te Amsterdam zeide: »een pronck in den lande," dit raadhms noemde hjj toch een sieraad van Bergen. Hij hoopte, dat er veel heil uit, en weinig of geen onheil in komen zon. En als de Burge meester straks sprak van èf gehechtheid aan het onde óf zuinigheid had gemaakt, dat eerst nn een nieuw raadhms was gebouwd, Z.E. wenschte den gemeenteraad beide toe en voegde er zelfs nog bjj de voorzichtigheid. Deze driegehechtheid aan het onde, zuinigheid en voorzichtigheid kunnen met elkaar niet dun heilzaam voor de Gemeente zjjn. Na den Burgemeester rog even per- soonljjk toegesproken te hebben, eindigde Z.E. en was de plechtigheid afgeloopen. De genoodigden vertrokken en Z.E. en andere autoriteiten gingen het gebonw bezichtigen. Branden. Te Rotterdam is in de Wasch- en Strjjkinrich- ting der firma Roovers Dnllen den 19 een hevige brand uitgebroken. Drie honten loodsen zjjn totaal verbrand, alsmede eene gioote hoeveelheid waschgoed. Niets was verzekerd. Te Ouderkerk aan den IJsel is de stal met fonrage schuur van P. de JoDge geheel afgebrand Twaalf stuks vee zjjn omgekomen. Door het spoedig optreden der brandweer bleef het woonhuis gespaard. De ooi zaak is onbekend. Te Barslngerhorn werd, ten bate van het St. Nicolaas foüds, door het gezelschap D, O. G. eene goed geslaagde tooneelvoorstelliDg gegeven. De opkomst was rnim het spel zeer verdien stel ijk. Den 16 Jannari zal het gezelschap te Kolhorn optreden alsdan voor het schoolfeestfonds te dier plaatse. Oudkarspel. Den 22 Dec. 1903, des voormid dags ten elf nre, werd in het lokaal van den heer Slotemaker te Ondkarspelonder leiding van den heer C. Bosman eene Vergadering gehouden uitgeschreven door het Comité voor de tot standkoming van (den Spoorweg Dirkshorn langs OudkarspelNoord- en Zuidscharwoude naar Broek op Langendijk. Alle betrokken Gemeente- en Polderbesturen waren vertegenwoordigd. Door den Voorzitter en den heer Bosman Jr. werden vele belangrijke inlichtingen aan de Vergadering verschaft. Volgens eerstgenoemde zal de vermoedeljjke bijdrage, Locaalspoor langs de üangendyke zijn het le jaar 3/4 der toegezegde rente 2e 3e 4e 5e 6e 2/z 1l2 i/„ P of 's/la der toegezegde bijdrage of 23/4 X 27440 75460. Ook omtrent het te verwachten personen- en goederen vervoer worden gegevens, nit officieele inlichtingen afge leid gegeven Hieraan kunnen wij het volgende ontleenen Bljjkens Staat D van het jaarverslag 1902 der H. IJ. S. M., bedraagt het aantal vertrekkende en aankomende reizigers (retonrkaarten dubbel gerekend) voor Station Heerhugowaard 119218. Hoordscharwoude 95892. Heerhugowaard telt 2840 inwoners. Broek op Langendjjk 1699 4539 gedeeld op 119218 geeft 26 reizigers per inwoner. Noordscharwonde telt 1210 inwoners. Znidscharwoade 1616 Oudkarspel 1646 4472 gedeeld op 95892 geeft 21 reizigers per inwoner. Pas deze verhoudingen toe op den ontworpen Spoorweg Broek op Langendijk—Dirkshorndan mag waar kan worden aangenomendat door den aanleg van dien Spoorweg vlak langs de kom der gemeenten Broek op Langendijk met 1699 inwoners, Zuidscbarwonde 1616 Noordscharwonde 1210 Ondkarspel 1646 Kalverdijk (Harencarspel) 2156 Dirkshorn (St. Maarten) 975 in totaal 9302 inwoners. De lnst van de inwoners dier gemeenten tot reizen, tusschen die gemeenten onderling, zoowel als naar Alk maar en verder gelegen plaatsen, zal worden aangewak kerd en ook het verkeer van Alkmaar naar eerstbedoelde gemeenten zal toenemen, zonder overdrijving, het aantal reizigers per inwoner en per jaar voor de aan den ont worpen Spoorweg gelegen gemeenten wel op 25 worden gesteld. Er zonden dan in een jaar worden afgelegd 9302 x 25 X 9 K. M. 2,092,950 reizigerskilometer. Over 19l)2 is de opbrengst per reizigerskilometer over het geheele net der H. IJ. S. M. geweest f 0,0182 een zeer laag cijfer. Dit cijfer ook hier aannemende, verkrjjgt men een jaar opbrengst; nit het reizigersverkeer van: 2U92950 x 0,0182 f 38000,— per jaar-kilometer 4200, dag-kilometer 11, Bljjkens vermelden Staat D bedraagt het goederen vervoer van Voor herleiding in »wagenlading" deze cijfers door 10 te deelen. Van- en naar Broek op Langendjjk werden in 1902 (15 Juni 31 December) 2686 wagenladingen vervoerd; van JannariNovember van dit jaar 1903, 3300 wagen- ladingen. Aannemende voor den Spoorweg Broek op Langendijk— Dirkshorn2800 wagenladingen met een gemiddelde viachtopbrengst van f 4,50 per wagen ver krijgt men een jaaropbi engst uit het goederverkeer van 2800 X f 4,50 rond f 1300O,— De lijn moet opbrengen aan rente aanleg-kapita al f 27000,— exploitatiekosten 33000, 60000,— Opbrengst reizigers begroot op ƒ38000, goederen 13000,— f 51000,— Tekort 9000,— Moet in de toekomst verdwijnen door uitbreiding van verkeer. Na zeer veel re- en dubllek, werd ten slotte het tegenwoordige plan, n.l. om de rentegarantie voor 20 jaar te verleenen met 3 tegen 31 stemmen verworpen Vervolgens werden in stemming gebracht de vooretellen tot verhooging van het renteloosvoorschotof tot het verleenen van een tienjarige garantie. De uitslag was als volgt Voor verhooging renteloosvoorschot 6 personen. 10 jarige garantie 12 Buiten stemming hielden zich 14 Terwijl 2 aanwezigen zich tegen alles verklaarden. Hierop deelde de Voorzitter mede, dat het Comité zou overwegen wat hem vereer te doen staat en werd de Vergadering onder dankzegging gesloten. Iian^edijk. De afd. Langedjjk van »Het Witte Kruis'' zal met Januari a.s. evenals het vorige jaar weder een cursus openen ter opleiding van bakers, onder leidiDg van de dames-verloskundigen Mej. Trompetter en Wyaarda.

Alkmaarsche Courant | 1903 | | pagina 6